Driekwart duinen langs Middellandse Zee verpest I Italianen zijn in tranen om het lot van kleine Serena VAN DOOL ROLLUIKEN Reportage Natuurbeschermers vechten tegen machtige vijanden N y - 11 J Crack: het monster van New York 'I Leidse predikant Den Hertog promoveert in Kampen DONDERDAG 23 MAART 198 SEVILLA Vorige week vrijdag, tijdens het congres van de EUDC (European Union for Dune Conservation), oogst te een hoge Spaanse overheidsdienaar bijval met zijn ver haal over de nieuwe Spaanse kustwet, die moet helpen de verdere aantasting van de duinen en zoutwatermoerassen langs de kusten van dit Zuideuropese land een halt toe te roepen. In de ogen van Nederlandse natuurbeschermers misschien een wetje dat weinig gewicht in de schaal legt, maar toch. EUDC-voorzitter prof. dr. Helias Udo de Haes put er in elk geval moed uit. Dit is tenminste iets, een aarze lend begin. Na afloop van de conferentie, tij dens de vlucht naar huis, wordt hem het Spaanse dagblad YA onder de neus gedrukt. De krant opent met een schreeuwerig item over de Engelse premier Margaret That cher. 'Iron Maggie' heeft de strijd aangebonden met uitgerekend die nieuwe Spaanse kustwet, omdat die niet in het belang is van de miljoe nen zon zoekende Britten die jaar lijks de Spaanse playa's overspoe len. Udo de Haes valt - heel even maar - volledig uit zijn academische rol: „Wat een takkewijf door Bert de Jong Gedurende de duinconferentie in Sevilla hebben sprekers uit Spanje, Italië, Griekenland, Frankrijk en Portugal in vele toonaarden duide lijk proberen te maken onder welke zware druk ze staan bij het veilig stellen en verantwoord beheren van de resterende duingebieden en zoutwatermoerassen langs de Mid dellandse Zee en Atlantische Oce aan. De Spaanse congres-organisa tor prof. dr. Francisco Garcia Novo: „In Japan, Arabië en West-Duits- land wordt door een aantal mensen heel veel geld verdiend. Een deel van dat geld wordt belegd in toeris tische voorzieningen langs de kust in Zuid-Europa. Het gaat om enor me bedragen. De druk die project ontwikkelaars op lokale en regiona le overheden uitoefenen om hen hun zin te geven is enorm. Bij Mala ga ligt een klein dorpje waar meer Rolls Royces rondrijden dan in Pa rijs". „Deze mensen deinzen bijna ner gens voor terug. Omkopen, illegaal bouwen, het komt geregeld voor. Sommigen denken dat toeristische ontwikkelingen in kustgebieden goed zijn voor de plaatselijke eco nomie. Maar dat is slechts ten dele waar. De grote winsten verdwijnen direct naar het buitenland, voor de lokale bevolking blijven vaak niet meer dan de kruimels over: horeca- personeel, schoonmakers/sters en wat middenstand. Een groot deel van het jaar hebben ze geen werk- /omzet en je moet je afvragen hoe Helias Udo de Haes duurzaam deze puur op massatoe risme gebaseerde economie is. De beleggers kunnen zich terugtrek ken als zé goéd geld verdiend heb ben en het slechter gaat. De plaatse lijke bevolking niet, die blijft dan met de brokken zitten". Triest Ruim driekwart van de ooit zo schit terende duin- en moerasgebieden langs de Middellandse Zee is inmid dels volledig onder de voet gelopen. De Italiaanse rivièra's, de Franse Lanquedoc en de Spaanse kust strook van Barcelona tot aan Mala ga zijn daarvan trieste voorbeelden. De hotels, appartementencom plexen en horecagelegenheden zijn via een systeem van lintbebouwing tot vrijwel op het strand gebouwd. Albert Salman, secretaris van de Nederlandse Stichting Duinbe houd, schat dat in Zuid-Europa op deze wijze de laatste decennia liefst 75% procent van de natuurlijke kustzone is verdwenen. Wat over is, wordt bedreigd. Zuideuropese na tuurbeschermers willen redden wat er nog te redden valt. Maar ze vech ten tegen machtige vijanden en hun aantal is klein. Vandaar de oprechte boosheid van EUDC-voorzitter H. Udo de Haes toen hij las dat ze nu ook nog eens de toorn van Thatcher moeten weerstaan. „Waar bemoeit dat mens zich in godsnaam mee?!" Udo de Haes ontvouwde in Sevil la voor een gehoor van ruim twee honderd Europese wetenschap pers, ambtenaren in overheids dienst, terreinbeheerders, en verte genwoordigers van particuliere na tuurbeschermingsorganisaties, een interessant toekomstbeeld hoe het nu verder moet met de Europese duinen. Een integrale visie. Niet al leen op de duinen in Zuid-Europa, die ongetwijfeld het meest bedreigd worden, maar ook op de situatie in de rest van Europa. Hoe kan voor komen worden dat de 'laatste para dijzen' ten prooi vallen aan de niets ontziende snelle zakkenvullers? De strategie die hij ontvouwde is nog wat ruw, ongepolijst wellicht. Maar de contouren zijn duidelijk. Udo de Haes: „Het komt er heel simpel op neer dat je de resterende ruim 600 kilometer duinen- en moe- raskust in Noord-, West- en Zuid- Europa opsplitst in vier categorie ën, elk met een eigen bescher mingsregime. De waardevolste ge bieden, zoals de Camarque in Frankrijk en de Coto Doncana in Spanje, en in ons eigen land bij voorbeeld delen van Waddeneilan den of duingebieden langs de Noord- en Zuidhollandse en Zeeuwse kust, moeten de status van nationaal park krijgen. In dergelij ke gebieden mogen onder geen be ding nog ontwikkelingen plaatsvin den die de natuurwaarde aantasten. In de tweede categorie, iets minder waardevolle gebieden, is wèl enig medegebruik aanvaardbaar. Zoals extensief natuurgericht toerisme, een voor de natuur niet schadelijke vorm van drinkwaterwinning, of verstandig benutten van de natuur lijke rijkdom (visserij)". „Maar wat er ook gebeurt, be- v 4 - w - f V V-*" Tot de natuurgebieden langs de zuidkust van Europa behoren de zoge naamde marismas die afwisselend onder water staan en droog vallen. Unieke omstandigheden, die borg staan voor een grote diversiteit aan planten en dieren. <Foto'« gpd) houd en bescherming van de natuur heeft de hoogste prioriteit. Een aar dig Nederlands voorbeeld is de situ atie op Schiermonnikoog, waar blijkt dat de aanwezige natuur door 'wise use' duurzaam aan veel lokale mensen zomer en winter een goed inkomen kan verschaffen". Vrijer regime „Een derde groep duingebieden kan een nog weer wat vrijer regime krijgen. Natuur is in dat geval zeer zeker één van de functies, maar an dere ontwikkelingen zijn op basis van gelijkwaardigheid ook moge lijk. Onder meer dagrecreatie. Dicht bij huis kunnen we dan denken aan de wijze waarop bijvoorbeeld op de Waddeneilanden Texel en Ameland de kustzone wordt beheerd, of - be ter nog - in het Noordhollands Duin reservaat. In het laatste geval gaat het om het zoeken en vasthouden van een zeker evenwicht tussen na tuur, dagrecreatie en waterwin ning". „Zo'n situatie heeft beslist niet mijn voorkeur. Maar je moet wel re alistisch blijven en rekening hou den met wat er nu al is, om dan de grens te trekken tot hoever je wilt gaan. Zeker op Texel, maar even eens op Ameland, is die grens be reikt en zijn er signalen dat onge wenste situaties gesaneerd moeten worden". „Ten slotte kunnen er gebieden aangewezen worden waar andere functies, zoals massatoerisme, dui delijk de voorkeur hebben boven natuurbehoud. In mijn ogen gaat het dan om al bestaande centra, waar de natuur toch al het loodje heeft gelegd. Benidorm in Spanje, of in eigen land Scheveningen, Zandvoort. Door in deze centra een optimaal voorzieningenniveau te realiseren en te handhaven kom je tegemoet aan de behoefte van een bepaalde categorie toeristen", aldus EUDC-voorzitter prof. Udo de Haes. „Goed functionerende en opti maal ingerichte centra voor massa toerisme kunnen voorkomen dat ontevreden zonzoekers uitwaaieren naar gebieden waar je deze zeer con sumptieve vorm van vakantie vie ren beslist niet wilt hebben. Deze centra mogen in geen geval voor milieuproblemen zorgen, in de vorm van lozingen van afvalwater, of het storten van vuil in de omge ving". Helias Udo de Haes, tien jaar gele den mede-oprichter van de stich ting Duinbehoud en in Sevilla zon der concurrentie gekozen tot voor zitter van de Europese Duinunie EUDC, heeft voor de verdere uit werking van zijn plannen vooral de hulp nodig van de EG. In Europees verband zou er een lijst van waarde volle kustgebieden moeten komen, met aanduiding van de categorie waaronder ze vallen. Bij het verstrekken van Europese subsidies ten behoeve van toeristi sche ontwikkelingen zou aan de hand van deze lijst beoordeeld kun nen worden welke plannen wèl en welke niet voor financiële steun van Brussel in aanmerking komen. „Het is duidelijk dat projecten die schade berokkenen aan de natuur niet langer gesubsidieerd behoren te worden", aldus de Leidse hoogle raar milieukunde. Volgens De Haes moet de EUDC restauratie-initiatieven zoals het na tionale park Rio Formosa- aan de Portugese Algarve met kracht on dersteunen. Het park beslaat 18.000 hectare bos, zoutwatermoeras en een serie kleine Waddeneilandjes. Op enkele van de eilanden zijn in middels al zo'n 400 zonder vergun ning gebouwde vakantiebungalows gesloopt en nog zeker 1500 andere wacht eenzelfde lot. "In plaats van geld geven aan toeristische projec ten die de natuur in kustgebieden verwoest, zou de EG veel beter geld kunnen steken in de ontwikkeling, bescherming en beheer van gebie den zoals Rio Formosa. "Wij willen met onze kennis en mogelijkheden de EG daar graag bij helpen". NEW YORK (AFP) - De ravage die crack, een derivaat van cocaï ne, in New York aanricht is van dien aard dat het stadsbestuur de ze gevaarlijke drug al vergelijkt met de hydra, de negenkoppige slang uit de Griekse mythologie wiens koppen telkens weer aan groeiden als er eentje was afgesla gen. Drie jaar geleden werd crack voor het eerst waargenomen in de verpauperde stadswijk Bronx. De drug heeft inmiddels ook de andere wijken van New York overstroomd. De reclassering, de sociale dienst, de ziekenhuizen en de politie in New York, die toch al niet over werk hebben te klagen, hebben er hun handen vol aan. Onder invloed van crack is het aantal coke verslaafden in New York sedert 1986 verdrievoudigd. Telde de Amerikaanse metropool in 1986 nog 182.000 cokeverslaaf- den, momenteel zijn het er al meer dan 600.000. Crack is de koploper onder de drugs, met na me bij de armen in New York. Waarom afzien van crack als een flesje van het spul maar 20 gulden kost tegen nog 80 gulden vier jaar geleden en de drug op de hoek van elke straat - zelfs tot in het hart van Manhatten - te koop is? Het beroerde is alleen dat je er niet meer vanaf komt als je er een maal mee bent begonnen. „Het duurt wintig jaar voordat je aan alcohol bent verslaafd", zegt een ex-junk. „Marihuana heeft een 'looptijd' van tien tot vijftien jaar, het snuiven van coke kost al met al toch nog gauw vijf jaar, heroïne zes maanden, maar aan crack ben je binnen een paar weken gewend". Het genot dat crack oproept is kort en krachtig. Omdat de verslaafden niet meer zonder dat genot kunnen leven is de criminaliteit de pan uitgerezen in New York. Het aantal moorden in New York is in 1988 vergeleken met 1987 met 10,4 procent gestegen. In 38 procent van de 1.867 moor den in 1988 speelde crack een rol, aldus de politie. In vergelijking met de voorgaande jaren is het aandeel van crack in het moord cijfer van New York in 1988 met 20 procent toegenomen. Een junk, die ervan wordt beschul digd vijf mensen in de zwarte stadswijk Harlem te hebben ver moord en zes anderen te hebben verwond, verklaarde voor een rechtbank dat zijn dagelijks ver bruik aan crack hem 1.000 gulden kost. Maar „het geeft me wel het gevoel God te zijn", voegde hij er aan toe. Crack is de drug van de wan hoop. Dat zegt Joyce Hartwell, oprichter van een voorlichtings project over crack. De drug geeft de mensen de illusie korte tijd deel uit te maken van de samenle ving, aldus Hartwell. De geweld dadige effecten die crack teweeg brengt kwamen onlangs nog eens voor het voetlicht toen de voor malige advocaat Joel Steinberg terecht stond. Het sadisme van Steinberg, nog versterkt door het gebruik van crack, leidde tot de dood van zijn zesjarig dochtertje. Hoezeer crack om zich heen grijpt bewijst de recente arresta tie van zes leiders van een „moordbende" in de wijk Brook lyn, die worden beschuldigd van negen moorden en zeven pogin gen tot moord. Om de „epidemi sche gevolgen" van crackgebruik in te dammen heeft het stadsbe stuur van New York het anti crack budget de afgelopen jaren verdubbeld tot een miljard dollar. Alleen al in Brooklyn is het aan tal arrestaties gestegen van 70.000 in 1986 tot 83.000 in 1988. De stij ging is voor het overgrote deel te wijten aan het gebruik van crack. De gevangenissen raken overvol met crackjunks. Was de gevange nispopulatie drie jaar geleden nog onder de 10.000, momenteel zitten er 18.000 mensen hun straf of voorarrest uit. Het stadsbestuur van New York, meer in het bijzonder bur gemeester Edward Koch, is de schietschijf geworden van de an ti-drugsstichtingen, die hen ver wijten geen aparte centra voor verslaafde gevangenen op te rich ten. Het stadsbestuur had dat wel beloofd. Voor de junks, die wor den ontslagen uit de gevangenis, zijn de kansen op de vingers van een hand te tellen. Een vervan gingsmiddel voor crack - zoals methadon voor heroïne - is er niet. De voorzitter van de stadswijk Bronx, Fernando Ferrer, ver klaarde onlangs: „Crack is net zo iets als gummistof: als men het aan de ene kant beknelt, groeit he! aan de andere kant verder". ROME „We zijn verontwaardigd. Stop. Grijp in. Stop. De kleine Sere na lijdt. Stop". Zo luidt de tekst van duizenden telegrammen die deze dagen het Italiaanse ministerie van justitie in Rome overspoelen. Italië is in tranen over het lot van een drie jarig Filippijns meisje, Serena Cruz, dat, naar algemene opvatting op „wrede wijze is weggerukt uit de ar men van de enige ouders die echt van haar houden". De 'ouders' van Serena zijn een Italiaans echtpaar uit een dorp in de buurt van Turijn, dat het kind vorig jaar op illegale wijze adopteerde. door Marjon van Royen De kinderrechter van Turijn ont dekte de zwendel en bepaalde vori ge week donderdag dat Serena weg moest bij haar Italiaanse 'ouders'. Het echtpaar had het kind namelijk „door bedrog" en met gebruikma king van „valse verklaringen" gea dopteerd, zo schreef de rechter in haar uitspraak. In de Italiaanse wet wordt bepaald dat ouders die zich op illegale wijze een kind toeëige- nen, automatisch uit het ouder schap worden ontzet. Huilend was het dorp getuige van de hartverscheurende scene waar mee aan het eind van vorige week Serena werd weggehaald uit het huis van haar illegale adoptie-ou- ders. Door functionarissen van de kinderbescherming werd het meis je overgebracht naar een kinderte huis in Turijn. Sindsdien staat het Italië van de kinderliefde en de grote emoties op zijn kop. Voetballers, filmsterren en belangrijke televisiejournalisten roepen op met een brok in hun keel om Serena te laten terugkeren naar het echtpaar bij Turijn. „Ze hebben een fout gemaakt door illegaal te adopteren, maar laten we het ze ver geven", zo luiden deze oproepen. Inmiddels zijn aan de minister van justitie vele tienduizenden handte keningen aangeboden, met de vraag om een Juridisch ingrijpen", die de terugkeer van Serena naar haar illegale adoptie-ouders moge lijk maakt. De christen-democrati sche partij heeft in het parlement een wetsvoorstel uitgewerkt, om speciaal iets te doen aan het geval- Serena. De Italiaanse wet op de adoptie, die in 1983 werd aangenomen, is speciaal bedoeld om de bloeiende kinderhandel in Italië tegen te gaan. De methodes van deze handel zijn precies dezelfde als de 'ouders' van Serena hebben gebruikt, om zich hun Filippijnse dochtertje toe te ei genen. Jaarlijks komen er.in Italië een zeshonderdtal gevallen van kin derhandel aan het licht. Het systeem werkt als volgt: de man van het echtpaar dat het kind heeft gekocht, gaat naar het geboor teregister en zegt: „Ik heb een slip pertje met een andere vrouw en er is een kind van gekomen. De vrouw bij wie ik het verwekt heb, wil het kind niet houden en nu wil ik mijn verantwoordelijkheid nemen en het kind erkennen. Mijn wettige echt genote heeft me vergeven en samen zullen we nu de vrucht van mijn zonde verder opvoeden". Het spreekt voor zich dat de 'va der' en de zogenaamde 'minnares' elkaar nooit, zelfs maar hebben ge zien. De biologische moeder staat het kind, veelal onder druk, af aan bemiddelaars en tussenpersonen, Nu kunt u uw kostbaarheden beter beschermen dan ooit Met de professionele Van Dool rolluiken voor uw ramen en deuren. En met beveiligen houdt het niet op.Want door die dikke Van Dool rolluiken isoleert j gelijk uw ramen en deuren tegen kou tof warmte natuurlijk). Nodig Van Dool eens uit... voor 'n deskundig advies en 'n vrijblijvende offerte. Van Dool rolluiken... Vakwerk Showroom: Uerweg 65. De Uer. Tel. 01745 14145' Zonwering, aluminium ramen en deuren, rolluiken, balie-afsluitingen, dubbele beglazing, isolatie. die het vervolgens voor veel geld (de gemiddelde prijs van een kind is 50.000 gulden) doorverkopen aan adoptie-ouders die bereid zijn het fabeltje van de overspelige echtge-2 noot op te hangen. t „De bezitsdrang van dit soort zoge-' naamde 'ouders' kent geen gren zen", zei de Napolitaanse kinder-! rechter Cavallo een tijdje geleden in een interview dat we met haar had den over de schrikbarende vormen die deze kinderhandel met name in i zuid-Italië aanneemt. „Er is geen enkele reden om een kind te kopen, of over te gaan tot het vertellen van leugens sinds we zes jaar geleden een nieuwe adoptiewet in Italië hebben aangenomen", zo stelt Cavallo. De wachttijd voor een illegale adoptie is zes maanden tot een jaar. „En een gewone zwanger schap duurt tenslotte ook negen maanden", glimlacht de rechter. Verder zitten er in Italië 45.000 kin- deren in kindertehuizen. Al deze kinderen wachten op echtparen die i hun willen adopteren, of in een pleeggezin willen opnemen. LEIDEN. Aan de Johannes Cal- vijn Academie, die verbonden is met de Theologische Universiteit van de Gereformeerde Kerken in Kampen, hoopt op vrijdag 14 april de Leidse christelijk gerefor meerde predikant drs. G. C. den Hertog te promoveren tot doctor in de theologie. De promotie is om 3 uur in de aula van de universi teit. Titel van zijn proefschrift is: 'Bevrijdende kennis. De 'leer van de onvrije wil' in de theologie van Hans Joachim Iwand'. (Iwand was een Duits theoloog, die leefde van 1899 tot 1960. Zijn theologie stelde hem in staat de weg van de kerk in het Derde Rijk kritisch te volgen en in de belijde nis van schuld een weg te wijzen voor de wederopbouw. In de ja- 50 maakte hij de 'leer van de onvrije wil' tot uitgangspunt van theologische analyse van de geestelijke dat is de maat schappelijke, wetenschappelijke politieke situatie in de Bondsrepubliek). Ds. Den Hertog werd in 1949 in Mijdrecht geboren. Hij studeerde theologie achtereenvolgens in Utrecht (rijksuniversiteit), Apel doorn (hogeschool van de Chris telijke Gereformeerde Kerken) Kampen (Johannes Calvijn Academie), in welke laatste plaats hij in 1978 het doctoraal examen aflegde met dogmatiek als hoofd vak. In 1974 werd hij predikant de christelijke gereformeerde kerk in Kornhorn (Gr.) en in 1980 kwam hij naar Leiden. Actueel Het onderwerp van zijn boek is niet enkel van historisch belang, zo zet ds. Den Hertog uiteen in een 'plaatsbepaling'. "Het is een actuele en wezenlijke vraag hoe we vandaag God ter sprake kun nen brengen in een wereld waarin het geloof in Hem niet langer van zelfsprekend is". "Hoe is dat mogelijk en zinvol,' over God spreken?" Waar moet men inzetten: bij de goddelijke openbaring of de menselijke er varing? Den Hertog: "Aan beide benaderingswijzen kleven be zwaren. Als men zich beroept op 'openbaring', dan komt onmid dellijk de vraag op of anderen, die niet van die 'openbaring' uitgaan, toch kunnen meepraten over de waarheid ervan. Als dat niet zo is, dan valt de gespreksbasis tussen gelovigen? en niet-gelovigen weg. Neemt men zijn uitgangspunt in* de menselijke ervaring, dan staat te bezien of we daarin ooit méér kunnen hebben dan wat het woord al zegt: menselijke ervarin gen, niet meer dan dat". Den Hertog legt in zijn boek uit dat theologiseren op basis van de 'leer van de onvrije wil' een uit weg biedt uit dit schijnbaar onop losbare dilemma. Dat noemt hij hët 'bevrijdende' ervan. "Er is wa re en zekere kennis van God en onlosmakelijk daarmee verbon den - van onszelf mogelijk. Een kennis die de mens ook bevrijdt tot verantwoord handelen in de geschiedenis. Hij staat niet geheel alleen voor een onmetelijke opga ve en mag zich bewegen in het krachtenveld van Gods Rijk. Ook in dat opzicht biedt de 'leer van de onvrije wil' bevrijdende kennis". Bij zijn proefschrift (479 blad zijden, uitgegeven door Boeken centrum BV, Den Haag) formu leerde drs. Den Hertog 21 stellin gen. Eén ervan is: "Het is in ieder geval voor de predikant een on aanvaardbaar verlies wanneer de huiscatechese tot gevolg heeft dat het directe contact met jongeren over geloofsvragen verloren gaat". Den Hertogs promotor in Kam pen is professor dr. J. T. Bakker. Orgel Rijnsburg. Het orgel in de Gro te of Laurentiuskerk in Rijnsburg zal op eerste paasdag, na repara ties die een half jaar hebben ge duurd, weer dienst doen. Het her stel van het orgel kostte f. 135.000. Diaconessenhuis. In het Leidse Diaconessenhuis wordt zaterdagavond om 8 uur een paas wake gehouden met de huispas tor H. Delemarre als voorganger. Medewerking verleent het instru mentaal ensemble 'Melisma' uit Katwijk. Lisse. Voor de derde keer wordt in Lisse een 'paasjubel' ge houden, 's morgens om 7 uur op het parkeerterrein van het tuin centrum Heereweg 350 of bij slecht weer in de kassen van het bedrijf. De bijeenkomst duurt tot kwart over 8. De baptistenpredikant A. Agte- reek uit Leiden zal de meditatie verzorgen. De muzikale begelei ding komt van de familie Henne- kes uit Voorhout. Jongeren uit •Lisse schenken koffie en gaan met broodjes rond. Rijnsburg. Uitgaande van de commissie Bijzondere Diensten van de gereformeerde kerk en de hervormde gemeente in Rijns burg is er op eerste paasdag om 10 uur in de open kopersruimte van de veiling Flora een paasbijeen- komst met ds. D. van Keulen uit Zeist als spreker en solistische medewerking van de gospelzan geres Rose Glisten. Rose Glisten won vorig jaar het EO-liedjesfestival. Dat resulteer de in een tournee door Canada en Amerika. Zij wordt begeleid door het orkest 'Psalter' onder leiding van Harry Govers. Voor de klei nen is er in Flora een crèche. Hervormde Kerk: beroepen te Barneveld P. de Jager Schoon hoven; aangenomen naar Longer- hou-Schettens-Schraard en Wons (beide voor deelwerk) de kandi daten R. H. J. Jellema en me vrouw G. W. G. Lankhuijzen Utrecht, naar Gasselte (Dr.) kan didaat J. C. Vaessen Scharmer (Gr.), het beroep door de synode voor geestelijke verzorging bij de Kon. Marine D. Huurman Gende- ren en Doeveren; bedankt voor Vroomshoop H. Jansen Heuke- lum, voor Urk Chr. van Andel Bergschenhoek; beroepbaar H. W. van Veldhuizen Gorinchem. Gereformeerde Kerken: be roepen te Wieringen W. Hoog- steen Kolhom. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Den Boer (Gr.) J. J. Poutsma Hardenberg. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Apeldoorn C. J. Meeuse Rotterdam-Zuid, voor Meeuwen M. Mondria Waarden- burg. Remonstrantse Broeder schap: aangenomen naar Nieuw koop (voor deelwerk) mevrouw J. van Woerden-Surink Gouda, doopsgezind predikante in Woerden. (Zij blijft tevens in Woerden werken). Jona Voor veel aankomende her vormde predikanten die voor hun opleiding een aantal weken op het theologisch seminarium Hy- depark doorbrengen, is de ont moeting met wat daar op hen af komt soms zo verwarrend en overrompelend, dat ze het gevoel krijgen niet helemaal in het 'schip van de kerk' te passen en er als het ware tijdelijk uitgegooid te worden. Dit thema inspireerde de Gro ningse studentenpredikant en beeldend kunstenaar Ruud Bart- lema tot een reliëf in brons, dat in zeven losse delen de vier He breeuwse letters van het woord Jona (duif) vormt. Jona was, naar het oudtestamentische verhaal, de profeet die uit het schip werd gegooid, verdween in de woeden de golven en werd opgeslokt door een grote vis. By het 25-jarig bestaan van het hervormd seminarie in 1987 werd een tekening van dit reliëf aange boden als geschenk van de Her vormde Kerk. Twee jaar later is Bartlema's ontwerp in brons ge goten en aangebracht tegen de buitenmuur van de kapel op Hy- depark. Secretaris-generaal dr. K. Blei van deze kerk heeft het reliëf officieel onthuld. "Dat gevoel van door elkaar ge schud te worden en in de storm van nieuwe gedachten en ervarin gen overboord geslagen te zijn, wordt hier tot uitdrukking ge bracht". Alle aanwezige synode leden kregen vorige week een fo to van hot reliëf met deze be schrijving erbij. Video. Het SGP-kamerlid Van Dis had staatssecretaris Ko ning van Financiën gekapitteld over het feit dat deze op zondag had meegewerkt aan een tv-pro- gramma over invulling van het belastingbiljet. Het past een die naar van de Kroon niet, het bij zondere karakter van de 'dag des Heeren' geweld aan te doen. Bo vendien willen velen op zondag uit principe niet naar de tv kijken. Zei Van Dis. Koning antwoordt hem nu, dat de publieke functie kan meebren gen dat hij ook op zondag mee werkt aan radio- en tv-program- ma's. Het is de bevoegdheid van de zendgemachtigde op welke dag een programma wordt uitge zonden. En het wijdverbreide be zit van video's biedt de mogelijk heid om niet op zondag maar op een andere dag alsnog van zo'n programma kennis te nemen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2