Amsterdam wil een lenen aan Holland miljoen Festival Mauïitshuis vraagt Shell als sponsor Russische 'invasie' in Overloon KUNST TUSSEN TWEE POLEN Uitmarkt groeit sterk uit Fresco's weer zichtbaar maar achter gordijn DONDERDAG 23 MAART 1989 PAGINA 27 Problemen nog lang niet opgelost AMSTERDAM (GPD) - De ge meente Amsterdam wil het Hol land Festival een lening van een miljoen gulden verstrekken om de directe schulden af te beta len en de exploitatie voor dit jaar veilig te stellen. Dit plan zullen de wethouders Luimstra (cultuur) en Etty (financien) voorleggen aan de gemeente raad. Voör het Holland Festival is hierdoor voorlopig de ergste druk van de ketel, maar op lan gere termijn betekent het nog geen oplossing van de financië le problemen. Het Holland Festival heeft een schuld van bijna vier miljoen gul den. Vorig jaar verstrekte het minis terie van WVC al een lening van drie miljoen gulden. Afgesproken werd dat men jaarlijks ruim vijf ton zou aflossen, maar meteen het eerste jaar moest het Holland Festival al in gebreke blijven. Een paar weken geleden trad het bestuur onder lei ding van Frits Becht af, omdat men geen oplossing zag voor de financië le crisis. Het is nog veel te vroeg om te stel len dat de crisis nu voorbij is. Daar voor zijn er nog teveel open vragen. Is het Holland Festival nu opnieuw bezig het ene gat met het andere te dichten of slaagt Vendex-topman Arie van der Zwan er in zijn rol van 'trouble-shooter' inderdaad in het ming van het duo Van der Zwan en Van Thijn als bestuursleden en het genereuze gebaar van Amsterdam de eerste stappen in de goede rich ting zijn gezet. Gejuich Bij het Holland Festival is het Am sterdamse initiatief in elk geval met gejuich ontvangen. Zakelijk direc teur Geert Dales noemt de voorstel len "buitengewoon plezierig". Ove rigens moeten de voorwaarden waaronder de lening wordt ver strekt, nog nader worden vastge steld. Het Holland Festival ontvangt jaarlijks een subsidie van WVC van 1,5 miljoen gulden, daarnaast legt Amsterdam nog eens 540.000 gul den op tafel. Sponsoring levert tot slot een bedrag op van circa negen ton. Uit recente onderzoeken naar de financiële situatie van het festi val bleek dat dit geen sterke basis is. Vergelijkbare festivals in Europa krijgen aanzienlijk meer subsidie. Wenen bijvoorbeeld ontvangt niet minder dan twaalf miljoen gulden per jaar. Hamvraag Brinkman bereid de subsidie te verhogen met maximaal zeven ton per jaar. En in dat geval zullen ook het ministerie van economische zaken en de ge meente Amsterdam jaarlijks met eenzelfde bedrag over de brug ko- Op de kunstenbegroting van het rijk staat dit jaar voor het eerst een extra post voor festivals van een miljoen gulden. En hoewel er meer kapers op de kust zijn, gooit het Holland Festival hoge ogen. Toch moet men zich niet te vroeg rijk re kenen. De politiek staat niet be paald te trappelen om het Holland Festival de helpende hand toe te steken. De woordvoerders Beinema (CDA), Niessen (PvdA) en Dijkstal (WD) laten desgevraagd weten dat "de prioriteiten eerder liggen bij dans en film." Het drietal is doods benauwd dat een verhoging van de structurele subsidie uitgelegd zal worden als "een premie op wanbe heer." Festival-directeur Ad 's Gra- vesande zegt deze week in een inter view met Elsevier dat de komende maanden beslissend zullen zijn s nu of minister voor het Holland Festival. Voor het WVC bereid gevon- eerst dreigt hij met opstappen als Voor expositie oude meesters DEN HAAG (GPD) 'Een uniek ritshuis, bevestigt dat het i project'. Met deze woorden om- 'in gesprek' is met Shell over de ten- schrijft Shell-woordvoerder P. toonstelling. "Maar veel meer kan Stroyink de mogelijke sponsoring ik daarover niet zeggen want de ten- door Shell van een tentoonstelling toonstelling is nog niet helemaal in het Haagse Mauritshuis, gewijd rond. Wij zijn nog in onderhande- aan oude Nederlandse meesters. De ling over twee topstukken die we tentoonstelling, met werken van vrij willen krijgen. In Amerika be- onder meer Rembrandt, Vermeer vinden zich zo n tien tot twintigdui- en Hals die zich in Amerika bevin- zend Hollandse oude meesters en den, zal te zien zijn in 1990. In Ne- daarvan willen wij de belangrijkste zijn derland is het Mauritshuis het eer ste museum dat voor de sponsoring van een expositie een beroep doet op Shell. W. Bloemberg, waarnemend hoofd bedrijfsvoering van het Mau- ventig Herdenking Charles Tournemire HAARLEM (ANP) Dit jaar wordt symposium in ons land herdacht dat vijftig jaar Haag. geleden de Franse organist, impro- Het stichtingsbestuur vindt dat visator en componist Charles Tour- Tournemire meer aandacht ver- nemire is overleden. De activiteiten dient. Zo bleek geen van de Neder- leggen een accent op zijn orgeloeu- iandse orkesten bereid een van zijn •erken - en dat zijn e - laten zien". Het opzetten van een dergelijke tentoonstelling is, aldus Bloem berg, niet mogelijk zonder sponso ring. Bloemberg beaamt dat Shell vaak wordt geassocieerd met Zuid- afrika en apartheid, maar dat was volgens hem geen reden om meteen een andere sponsor te zoeken. "Wij hebben de zaak met het ministerie expositie in Den overlegd en daar had men geen be- Volgens Shell zullen de onder handelingen over de sponsoring 'medio dit jaar' worden afgerond. Nadere details - bijvoorbeeld over Arte v.d. Zwantroubleshooter. den kan worden de structurele sub- geen structurele verbetering komt. sidie aan het Holland Festival te Vandaag wordt het officiële pro- verhogen. Achter de schermen gramma van het Holland Festival (archieffoto) wordt al wekenlang druk onderhan- 1989 bekend gemaakt. Volgens be- deld, maar volgens topambtenaren trokkenen is het nog te vroeg om er moet nog heel van het ministerie moet het Holland dan al iets over de financiële toe- m het Holland Fes- Festival eerst met een deugdelijk komst te zeggen, 's Gravesande: gezonde financiële plan voor de toekomst komen: fi- "Maar als alle verwachtingen inder- - nancieel, organisatorisch en artis- daad uitkomen, gaan we nu einde- tiek. Slaagt men daar in, dan is WVC lijk glorieuze tijden tegemoet." vre, ofschoon Tournemire ook or- symfonieën uit te voeren. Het be- het geldbedrag dat met de zaak kestmuziek schreef, waaronder stUur noemt het symposium een acht symfonieën.uniek gebeuren, waarvoor al be langstelling bestaat uit Duitsland en Frankrijk. Tournemire (1870-1939) was leer ling van Franck en Widor, werd ganist van de Ste-Clotilde kamermuziek in Parijs. Hij Dit heeft de Stichting Charles Tournemire in Haarlem, die de acti viteiten coördineert, meegedeeld. Voor de herdenking is een reeks eucharistievieringen opgezet waar in in zeven verschillende steden de- len worden gespeeld van l'Orgue van'dëvernieuwers van de* kerkelij- komen, aldus Stroyink. "Wij spon- Mystique, het meesterwerk van de ke orgelmuziek in Europa. soren tal van culturele evenemen- Zijn meesterwerk bevat voor elke ten, maar dit is inderdaad voor het zondag een vijfdelige suite van om- eerst dat we in onderhandeling zijn spelingen van de voor die dag vast gestelde Gregoriaanse gezangen. gemoeid - wil Shell op dit moment niet geven. Voor de Nederlandse musea kwam Shell, gezien de activiteiten van de onderneming in Zuidafrika, tot op heden niet in aanmerking als docent sponsor van tentoonstellingen. Daarin zal nu mogelijk verandering componist. Dit is geïnspireerd door het Gregoriaans. Verder zijn achttien concerten voorzien in Haarlem, Dén Haag en Rotterdam, cursussen voor ama teurorganisten, beroepsmusici en conservatoriumstudenten, een OVERLOON (GPD) - "Te gek", vindt drs. Stef Temming het authentieke materiaal dat de Sov- jetrussische regering ter beschik king heeft gesteld voor de Russi sche oorlogs- en verzetstentoonstel- ling, die van 9 mei tot 31 december zal worden gehouden in het Natio naal Oorlogs- en Verzetsmuseum in Overloon, waarvan hij directeur is. "Het varieert van kindertekenin gen uit Stalingrad tot Duitse galgen, waaraan Russische partizanen wer den opgeknoopt. Het materiaal geeft een indringend beeld van de I wijze, waarop de Russen de Tweede Wereldoorlog hebben ervaren. Die oorlog leeft in Rusland meer nog dan in ons land. De Russen spreken dan ook van de Tweede Grote Va derlandse Oorlog. Vergeet niet dat in die oorlog 20 miljoen Russen zijn gesneuveld, de slachtoffers van Sta lin daarbij inbegrepen. Ook kunnen we beschikken over authentiek film- en geluidsmateriaal dat een goede indruk geeft van de Duitse terreur en de strijd van de Russi sche partizanen". Medio februari was drs Temming met een naaste medewerker in Mos kou om het materiaal te bekijken. Het wordt volgens hem geen propa- gandatentoonstelling, maar een zo objectief mogelijke weergave van de feiten. 'Wijzijn het eerste land, waar een Russische oorlogs- en ver- zetstentoonstelling wordt gehou den. Uniek is ook dat een grote groep vaklieden reeds maanden be zig is om de tentoonstelling klaar te maken. Voorts legt een gerenom meerd Russisch kunstenaar de laatste hand aan een beeldhouw werk dat een centrale plaats op de tentoonstelling zal krijgen. Kunst werk en panelen worden per vracht wagen van Moskou naar Overloon gebracht. Eind april vertrekt in Moskou ook een konvooi met Rus sisch oorlogsmaterieel, waarmee onze collectie zal worden uitge breid. De Rusland-expositie in j Overloon zal op 9 mei door de am bassadeur van de Sovjetunie in Ne derland worden geopend. Schilderij prinses Stuart ingekerfd AMSTERDAM (ANP) - In het Rijksmuseum in Amsterdam heeft een 43-jarige man met een scherp voorwerp een snee van vijf centime ter gemaakt in een schilderij van prinses Maria Henriette Stuart uit 1652 van Barthelomeus van der Helst (1613-1670). De beschadiging zal onzichtbaar gerestaureerd kun nen worden, aldus een woordvoer ster van het museum. De dader gaf als motief op dat hij in persoonlijke moeilijkheden ver keerde en daarvoor geen of onvol doende aandacht kreeg. v Sfe- it' L GENT De beeldende expressie van geesteszieken in de vorm van te keningen en schilderijen is wel authentiek maar geen kunst. De pure vormgevingscultus van de academie is dat evenmin. Kunst balanceert tussen die twee polen. Conservator J. Hoet van het Museum van Hedendaagse Kunst inn Gent zei dit onlangs ter toelichting van de tentoonstelling 'Open Mind (Gesloten circuitsdie van 15 april tot 25 juni in zijn museum en het Museum voor Schone Kunsten wordt gehouden. Weliswaar gaat de tentoonstelling over kunst in het algemeen, er zijn ook zalen ingericht met werk van geestesziekenhoewel die volgens de conservator niet in een museum thuis horen. Het gaast hem om de con frontatie tussen beide en de uitdaging die daarvan uitgaat. Bovendien draagt het werk van schizofrenen (mensen die lijden aan de gespleten heid van de geest) naar zijn mening bouwstenen aan van grote kunst: authenticiteit. Aan de andere uiterste pool staat de academie, waar het doorgaans om uitsluitend de vorm gaat in de nabootsing van beelden van oude meesters. De bezoeker zal worden geconfronteerd met kunst uit de twin tigste eeuw in dialoog met die twee polen. Hoe dat gebeurt wllen de twee musea duidelijk maken met 170 wer ken van kunstenaars als Chagall, Constant, Dali. James Ensor, Van Gogh, Mondriaan, Kokoschka, Magritte, Picasso, Max Ernst, Pollock, Dubuffet en Co Westerik. Op de foto (ANP) een werk van de onlangs overleden Spaanse surrea list Salvador Dali. Compositieprijs j TVr tegen ae apartn Van Wassenaer Afwijzend met een museum. Op onze sponsor activiteiten krijgen we veel positie ve reacties en we hopen dat door de ze zaak meer mensen gaan inzien dat het weren van Shell als sponsor toch een fout middel is in de strijd tegen de apartheid". AMSTERDAM (ANP) - De Stich ting Fonds voor de Geld- en Effec tenhandel heeft met ingang van dit jaar een tweejaarlijkse compositie- prijs ter waarde van 10.000 gulden De Haagse wethouder van cultuur, Verduyn Lunel, staat afwijzend te genover de sponsoring door Shell. Zijn woordvoerder: "Het standpunt Verduyn Lunel in dit soort za- bekend: hij heeft zich r t-v itt.cu ia ucttciiu. hij neen uui uii- ingesteld. De prysis vernoemd naar )angs nQg temgge,rokken uit het de 18de-eeuwse diplomaat e a - comjtg van aanbeveling van het teur-compomst Unico Wilhelm van R Bach Festival omdat djt voor Wassenaer. Zij is bedoeld ter aan- [5 000 ,den doQr SheU ZQU wor_ moediging van componisten tot 30 den gesponsord" De gemeente Den ja^' a». j j u i Haag kan het Mauritshuis echter Om te bevorderen dat bekroonde nietBverbieden met Shell in zee te ^an. "Het Mauritshuis is een rijks- Wigmana ontdekt in Leidschendam van de H.H. Petrus en Paulus in Leidschendam denkt evenwel niet aan verkoop. Mogelijk komt het schilderij als het gerestaureerd is, in de pastorie te hangen. LEIDSCHENDAM (ANP) - Op de vliering van een pastorie aan de Sluiskant in Leidschendam is een Wigmana ontdekt. Het is een schil derij uit het prille begin van de acht tiende eeuw, gemaakt door Gerard Wigmana (1673 - 1741), een Friese re ligieuze schilder die ook in Italië werkte en zich de stijl van Rafaël ei gen maakte. Dit heeft schilder en restaurateur borst ligt. Waarschijnlijk had Leids- Cees Paauw (65) in Leidschendam chendam eerder een pastoor die dit gisteren bekendgemaakt. Hij denkt maar niks vond, aldus Paauw. Wan- dat de waarde van het kunstvoor- neer het kunststuk op de vliering te- werp van 82 bij 62 centimeter een recht is gekomen, zal voorlopig wel paar ton waard is. Van particuliere duister blijven, veronderstelde hij. Uit Buro vindt hoofdsponsor uitgevoerd, zoekt de stichting bij het uitschrijven van de prijsvra zoveel mogelijk aansluiting bij wensen van bestaande ensembles. Zo is dit jaar een werk van ongeveer 15 minuten voor de bezetting van het Nederlands Blazers Ensemble gevraagd. De inzending moet op 1 oktober van dit jaar binnen zijn. Spaanse lamst op vijfde KunstRai AMSTERDAM (ANP) - Op de in ternationale kunstbeurs KunstRai zal de centrale tentoonstelling dit keer uit een Spaans en een Neder lands gedeelte bestaan. Dit is giste ren bekendgemaakt door de Stich ting Kunstbeurs, organisator van de KunstRai. Deze wordt van 24 tot en met 28 mei voor de vijfde keer ge houden in het Rai-complex in Am sterdam. De kunsthistoricus José Luis Brea is samensteller van het Spaan se deel, dat hij de titel .Before and after enthousiasm 1972-1992' heeft gegeven. Voor het Nederlandse deel tekenen Martin Visser en Geert van Beijeren, beiden voormalig hoofdconservator van het museum Boymans van Beuningen in Rotter dam. In een tweede speciale expositie staat het 150-jarig bestaan van de fo tografie centraal. Onder de noemer 'Portraits, photography and art' is onder meer werk te zien van Dou- koupil, Lafontaine, Casabere, Förg J.C.J. van der Heijden. daar heeft de gemeente Werkgroep voor dans voorziening in Rotterdam ROTTERDAM/LEIDEN (ANP) - De gemeente Rotterdam en het mi nisterie van WVC hebben de Werk groep Dansvoorziening Rotterdam ingesteld. Het ligt ip de bedoeling dat de groep begin mei advies uit brengt. Beide overheden wensen duide lijkheid te scheppen over hun be leid voor het dans- en bewegings theater in Rotterdam. Uitgangspunt is een gemeenteschappelijke ver antwoordelijkheid. De bestaande voorzieningen worden thans vrij wel geheel door de gemeente bekos tigd. Dit zijn de Rotterdamse Dans groep, Studio al Porto en het Penta Theater. Daarnaast heeft Scapino- ballet te kennen gegeven zich in Rotterdam te willen vestigen. De werkgroep wordt voorgezeten door de advocaat en oud-wethouder van Rotterdam, mr. J. Mentink. Le den zijn de dansrecensente Ine Rietstap in Amsterdam, adjunct-di recteur van de Arnhemse Schouw burg en bestuurslid van Dansgroep Kristina de.Chatel H. Boerhof, R. Helmer van het LAK-theater in Lei den en M. A. van Nieuwpoort uit Den Haag van de Rotterdamse Kunststichting. De overheden hebben de advise- u j uvc111cuc11 iicuucii uc duvisc- Het aantal deelnemende galeries inctanties eevraaed half iuni yi rnnd Hf» isn Vnnr hf»t PPrst ?iin renae msianues gevraagd nan juni op het advies van de werkgroep te ligt rond de 130. Voor het eerst zijn dat niet alleen galeries voor moder ne beeldende kunst, maar zijn ook sieraden-, keramiek en meubel- kunstgaleries vertegenwoordigd. Door deze uitbreiding en toevoe- reageren, opdat de politieke discus sie in Rotterdam voor de zomer kan plaats hebben. zijde zal er weinig belangstelling voor bestaan. Het past volgens Paauw wel in collecties waarin ,A meer werk van Wiemana of andere êehavend op 10 februari. Paauw meer werx van wigmana 01 anaere pr hi; af>VlpalH pp Hat hpt religieuze schilders zit. Daarbij denkt hij aan Utrecht, Rome en We- AMSTERDAM (ANP) - Het Amster damse Uit Buro, organisator van de jaarlijkse Uitmarkt in de hoofdstad, heeft Heineken Brouwerijen bereid kleed en een rose blouse. Ze draagt gevoncjen gedurende drie jaar als hoofdsponsor op te treden De na- 10 aarcr» nn ,1 a o, o tjonaie openingsmanifestatie van het nieuwe culturele seizoen is de afgelopen twaalf jaar steeds groot schaliger geworden. Door het con tract met de brouwerij hoeven het Uit Buro de activiteiten niet terug te schroeven, aldus een woordvoer- De huishoudster vond hetjiogal der. Het is overigens voor het eerst dat de Uitmarkt een hoofdsponsor krijgt. Daarnaast verstrekt onder in beslag, met een totale expositie- ging neemt de beurs nu twee hallen Gerillge boete VOOT in heslap. met een totale exDOsitie- de gemeente Amsterdam een oppervlakte van 15.000 vierkante uitgciVe VcStcUlkfoock idp meter. De openingstijden zijn o J i 14.00 tot 22.00 i en zondag van 11.00 tot 18.00 i Pastorie Pastoor Hendriks 1 werd er bij gehaald en zag dat het om een waardevol werk ging. Aan vankelijk dacht hij met een echte Rafaël van doen te hebben. Uitsluit sel kreeg hij toen hij de signatuur i de parochie ontdekte en ontcijferde. bijdrage. De Uitmarkt 1989 is dit jaar op en rond de Dam op vrijdagavond 25 au gustus en zaterdag 26 en zondag 27 augustus de hele dag. Op twaalf bin nen- en buitenpodia presenteren DANTE Een Italiaanse geleerde duizenden artiesten een gedeelte heeft een gedicht van Dante terug van hun nieuwe programma. Daar- gevonden dat meer dan zes eeuwen naast kunnen instellingen en groe- geleden was verdwenen. Louis La pen deelnemen aan een informatie- Favia, docent aan de r.-katholieke markt. Vast onderdeel is de Amster- universiteit van Washington, vond damse Boekenmarkt, die dit jaar het werk in de British Library in tien jaar bestaat. Londen. meter. De openingstijden zijn woensdag^ donderdag en vrijdag GRONINGEN (ANP) - De politie- no aa i Groningen heeft de uitge- i zaterdag rechter ii Willem Diemer en de schrijver Anne Wadman veroordeeld tot een symbolische boete van 100 gulden voorwaardelijk wegens inbreuk op het auteursrecht. Het tweetal kreeg deze straf omdat het een aantal ge dichten van Simon Vestdijk in het boekje 'De grote explosie' heeft uit gegeven zonder toestemming van diens weduwe. DEN HAAG (GPD) - Voor het eerst zal dit jaar in Japan op grote schaal aandacht worden besteed aan de Nederlandse film. Een pro gramma van tien films zal, tussen 20 april en eind augustus, worden ver toond in zeven Japanse steden (Tokyo, Oita, Kichijoji, Osaka, Na gasaki, Nagoya en Korijama). Het project wordt georganiseerd door het Pia Film Festival in samenwer king met het ministerie van WVC en de Nederlandse ambassade te Tokyo. Voor het programma zijn de volgende films geselecteerd: Abel (Alex van Warmerdam), De wissel- Nederlands filmfestival in Japan z'n maat (Ine Schenkkan), De smaak van water (Orlow Seunke), Van geluk gesproken (Pieter Ver- hoeff), Ei (Danniel Danniel), Iris (Mady Saks) en Een maand later (Nouschka van Brakel). De films zullen worden vertoond in de orginele versie met Japanse ondertitels. De manifestatie wordt geopend met een speciale vertoning van Abel op 20 april in Tokyo in aan wezigheid van de regisseur Alex van Warmerdam en een aantal Ne- wachter (Jos Stelling), Spoorloos derlandse gasten onder wie de re- (George Sluizer), Terug naar Oegst- gjSSeurs Jos Stelling, Pieter Ver geest (Theo van Gogh), Jan Rap en hoeff en Danniel Danniel. BRUSSEL (GPD) - Berouw komt na de zonde. Een week na dat in opdracht van het gemeen tebestuur van de Brusselse deel gemeente Watermaal-Bosvoorde enkele grote muurschilderingen van de bekende Belgische kun stenaar Roger Somville waren overgekalkt, zijn de fresco's weer achter de kalklaag vandaan ge haald. De enorme rel die in de politie ke en kunstwereld losbarstte na dit 'vandalisme', zoals een minis ter het noemde, bracht burge meester Andree Payfa er toe om het werk weer te laten herstellen. "In zijn oude glorie" zei zij giste ren op een persconferentie, maar daaraan mag wel worden getwij feld. De bizarre, in felle kleuren uit gevoerde muurschilderingen wa ren in 1971 aangebracht in de ge meentelijke werkplaats van Wa termaal. onder meer in de kantine en rustruimte van de arbeiders. En juist die hadden geklaagd over de schilderingen die inderdaad een weinig rustgevende indruk maken. Burgemeester Payfa zei dat door de woeste schilderingen „het moreel van de arbeiders werd aangetast". Na de verwijde ring van het kalkpapier die er op last van het gemeentebestuur over was aangebracht, zullen de schilderingen voortaan voor het moede oog van de arbeiders ver borgen worden door middel van een gordijn. De stuclaag die er vorige week door gemeente-arbeiders op was aangebracht is dinsdag weer brokje voor brokje verwijderd. Daarbij is gebruik gemaakt van stoom. Tijdens de bezichtiging bleek gisteren dat de schildering op tal van plaatsen beschadigd is, maar volgens Payfa komt dat niet door de kalklaag. schilderingen beschadigingen vertoonden. Er waren barsten en gaten in ontstaan. Kortom, het mooie was er al af. Restauratie was nooit gebeurd omdat dat te duur was. Maar de twijfels bleven ook gisteren, omdat de schilde ringen in andere ruimten dergelij ke schadeplekken niet hebben. Inmiddels heeft de 66-jarige Somville aangeboden zijn fres co's gratis te restaureren. Dat is zijn gewoonte bij kunstwerken die in openbare ruimten staan, verklaarde hij. Het gemeentebe stuur heeft dat aanbod aanvaard. De bevolking kan volgende week de schilderingen tijdens enkele 'open dagen' komen bekijken.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 27