Oranje bij vlagen in EK-vorm Magere winst Westduitsland Solowinst Jelle Nijdam in GP Odiel Lambrechts S"£TV Kuiper oefent geduld Ploeg via sterke openings- en slotfase voorbij Sovjetunie: 2-0 Huistra heeft zijn zinnen op PSY gezet Blessure Wouters valt mee DONDERDAG 23 MAART 1989 PAGINA 21 'Samenhang ontbreekt' SOFIA (ANP/DPA/SID) Routinier Pierre Littbarski heeft de Westduitse voetbalploeg gisteren in de vriend schappelijke interland tegen Bulgarije behoed voor een bla mage. De na rust ingevallen dribbelaar van FC Köln bereid de diep in de tweede helft, toen de ploeg van Beckenbauer met 0-1 achter stond, de gelijkmaker van Voller voor en maakte zelf vlak voor tijd het winnende doelpunt. Teamchef Beckenbauer heeft nog ruim een maand om tot zijn ideale' elftal te komen, dat op 26 april in Rotterdam Oranje partij moet bie den in de kwalificatiereeks om de wereldtitel. Hij hoopt nu ongetwij- Löhr: 'Dit moet Beckenbauer direct weten' EINDHOVEN (ANP) - Hannes Löhr, als „spion" voor de Westduit se teammanager Franz Becken bauer aanwezig bij Nederland - Sov jetunie, zei na afloop onder de in druk te zijn van het eerste half uur van Oranje. „In een woord impone rend. Het eerste wat ik morgen doe is Beckenbauer bellen. Dit moet hij direct weten." De in vrij grote getale aanwezige Westduitse pers riep Nederland on middellijk uit tot favoriet voor de ti tanenstrijd op 26 april. Zover wilde Löhr, coach van het Westduitse Olympische elftal, niet gaan. „Een vriendschappelijke wedstrijd is en blijft iets anders. Straks gaat het om de felheid, de agressiviteit. Maar Nederland is volgens mij niet zwak ker geworden sinds het Europees kampioenschap in ons land. Inte gendeel. Wat de ploeg met veel in vallers liet zien, was knap." Löhr had een groot verschil ge zien met het Oranje uit het tijdperk Michels. „De ploeg speelt nu aan merkelijk meer over de vleugels. Bijvoorbeeld via die jongen op links, die Huistra. Vorig jaar con centreerde alles zich in het cen trum. Nu kan de ploeg duidelijk De Westduitse trainer noemde dat de verdienste van Oranje, dat de Sovjetunie in de eerste helft niet in het ritme kwam. „De Russen speel den met andere namen, maar met dezelfde patronen. Nederland hield voor rust de ruimte klein, speelde met pressing. Dat was te veel voor de Sovjetunie. Wat me verder voor al opviel was de klasse van Van Bas ten. Dat blijft een speler van inter nationaal formaat. Maar dat wisten we al." FIOD stuit op meer verdachte handelingen GRONINGEN (GPD) - Ook bij de transfer van Garry Brooke van FC Groningen naar Wimbledon is er geld overgemaakt op de rekening van ex-voorzitter Renze de Vries. Dit onthult Voetbal International, dat verder stelt dat de firma van De Vries enorme hoeveelheden vlees waren in rekening bracht bij FC Groningen. Volgens VI zou uit de boeken van FC Groningen blijken dat Brooke transfervrij naar het Londense Wimbledon zou zijn vertrokken. De Engelsman werd eerder voor 30.000 pond (ongeveer 100.000 gulden) van Norwich City overgenomen. Een paar dagen na de transfer van Brooke naar de Engelse eerste-divi- sieclub kwam 144.000 gulden op de privé-rekening van De Vries bin nen. Dit bedrag was afkomstig vanuit Londen. Bij de transfer van Paul Mason gebeurde hetzelfde, ditmaal werd 540.000 gulden op de rekening van De Vries overgemaakt. Volgens de ex-voorzitter zou dit gebeurd zijn, omdat hij het rekeningnummer van FC Groningen niet uit zijn hoofd kende. feld op het snelle herstel van Klin- smann, Allofs, Reuter, Thon, Dorf- ner en Mill. Beckenbauer oordeelde mild over de matige prestatie van de se lectie in Sofia: „In de tweede helft hebben we twintig minuten uitste kend gespeeld", vond hij. „Voor de pauze was het duel te hard." DfB- voorzitter Neuberger ging verder in de kritiek „Dit was verre van bijzon der. Samenhang ontbreekt." Vooral de gevestigde namen in de 'Mannschaft' vielen tegen: de in Ita lië spelende Berthold, Brehme en Matthaus. Tactische zet Beckenbauer, voor de 50e maal naast de bank, was met onverwach te tactische zet gekomen. Guido Buchwald fungeerde als libero. Berthold, Kohier en Brehme kre gen te maken met de Bulgaarse spit sen Kostadinov, Penev en Stojtsjk- ov, in het Europese bekertoernooi voor bekerwinnaars de plaaggees ten van Roda JC. In de basis van trainer Angelovs ploeg stonden trouwens zes spelers van Sredets Sofia. Holger Fach schoof op naar het middenveld. Het experiment werd geen daverend succes. Buchwald slaagde er niet in de verdediging naar behoren te organiseren; Fach kwam op het midden van het veld niet goed tot zijn recht. Hij maakte in de rust plaats voor Littbarski. Voor rust legden de Duitsers nau welijks aanvaardbare patronen op de mat van het met ruim 30.000 toe- KALMTHOUT (GPD) Laat ze maar komen, de aprilklassiekers. Jelle voelt zich sterk. Zo sterk dat hij gisteren op weg naar Kalmthout het hele spul eraf reed. Jelle Nijdam kwam alleen aan na een letterlijk en figuurlijk stormachtige koers door de Zeeuwse polders en over stijle, windvangende dijken. Jan Harings en Leo Duyndam gin gen hem ooit voor als winnaar van de Grote Prijs Odiel Lambrechts, een koers van 199,9 kilometer nu, met start in' Antwerpen, finish in Kalmthout en met een voorselectie steevast in de Zeeuwse polder, als er tenminste een beetje wind staat. Maar toen Duyndam in '72 en Ha rings in '68 als meest recente Neder landse winnaars de streep overkwa men, toen ging het niet om de we reldranglijst en de FICP-punten. Nu wel, en omdat de koers van gis teren in de FICP-categorie vier viel, ontving de winnaar dertig punten. Ter vergelijking: eenzelfde punten totaal was voor de nummer vijf van de eerste wereldbekerwedstrijd, Milaan-San Remo weggelegd. De ontberingen waren hem dus wel waard geweest. Jelle Nijdam glunderend: „Nog een paar van dit soort prijsjes en je telt toch mee op de wereldranglijst". Het is bekend dat hij in elk geval een plaats bij de Rudi Voller in duel met de Bulgaarse international Nikolai Iliev. De West duitsers versloegen Bulgarije met 2-1. (foto epa> schouwers matig gevulde Vassil Le- vski-stadion. De beste kans was voor Stojtsjkov, die een vrije trap op de lat schoot. Meteen na de rust kwamen de Bulgaren op voorsprong. Aanvoer der Iliev nam een voorzet van Stojt sjkov op de borst aan om met links meteen uit te halen. Pas daarna namen de Duitsers het initiatief, mede omdat Bulgarije zich vooral toelegde op de verdedi ging. Na 71 minuten maakte Voller met een kopbal het dertigste doel punt in zijn interlandloopbaan. Vier minuten voor tijd schoot Littbarski van ruim zestien meter de winnen de treffer achter de ingevallen doel man Donev. KALMTHOUT (GPD) - „Ze zijn zich rot geschrokken in de polder, met die stormachtige wind. Maar professionals moeten alles mee maken. Het is een goede leer school." Hennie Kuiper spaart zijn neo- beroepsrenners niet. De voorna melijk Duitse ploeg Stuttgart- Merckx is nu zo'n twee maanden i koers. Het wachten is nog op de eerste overwinning. Die kwam er ook gisteren in Kalmthout niet. Pupillen van Kuiper vielen er bij de eerste dertig aankomenden niet te bespeuren. Kuiper: „Geeft ook niet. In deze fase is het vooral leren. In zo'n rennersveld als vandaag is het lo gisch dat je eraf gereden wordt. Die jongens wisten niet wat ze be leefden op die dijken. Er is ook niemand die van hen verwacht dat ze dergelijke koersen winnen. Het is al mooi zat dat we een keer zevende zijn geworden met Eic- kelbeck in een semi-klassieker en met Woods een keer tweede bij ïn koers in Ichtegem." Daar waar andere ploegen zich n de GP Odiel Lambrechts voor bereidden op het grote klassieke werk straks in april, daar kan Hennie Kuiper dergelijke inter nationale wedstrijden toch be schouwen als koersen van het eerste soort. Bij de klassiekers komt de Westduitse formatie im mers niet binnen. Hetzelfde is het geval met de grote Ronden. Van daar de doelen die Kuiper nu stelt: „De Henniger Turm op 1 mei, de Ronde van Zwitserland en het kampioenschap van West- duitsland. En daarna bekijken we de tweede helft van het seizoen wol." Kuiper dacht aanvankelijk via een 'wild-card' wel binnen te kun nen komen in de Nederlandse klassieker de Amstel Gold Race, maar kon snel ook die hoop laten varen. Er breekt iets van grim migheid door, als de Putse ploeg leider zegt; „Als je wil weten hoe dat zit, moetje meneer Verbrugge maar eens bellen. Kijk, ik hoef niet alle koersen te rijden, maar eens een klassieker, dat zou ik best willen. Dan weten de jon gens ook eens wat dat is. Daar leef je toch voor als beroepsrenner?" EINDHOVEN (GPD) - Vijf weken voor de 'stammen- oorlog' tegen Westduitsland werd Thijs Libregts op z'n wenken bediend. „Deze overwinning", schatte de bondscoach de 2-0 winst op de Sovjetunie in, „is een mentale opsteker voor de wedstrijd tegen de Duit sers". In de bossen van Ois- terwijk hamerde de bonds coach drie dagen op het be lang van deze oefeninter land, gisteravond in Eindho ven liep het Nederlands elf tal een half uur het vuur uit de sloffen. In het slotkwar- tier wakkerde het vuur weer aan en bereikte Oranje als nog een identieke score als vorig jaar juni in het Olym- pia-stadion van München. Hannes Löhr heeft vandaag derhal ve heel wat uit te leggen aan Franz Beckenbauer, de baas van het West duitse elftal. Want zo stroef als het een paar uur eerder liep bij de Duit sers tegen Bulgarije, zo spranke lend begon Oranje aan de 'herhaling van München'. Aangestoken door de peptalks van Libregts, de entou rage in het verrassend goed bezette Philips-stadion en geholpen door de snelle openingstreffer van Marco van Basten kwam de potentiële klasse van Oranje ineens bovendrij ven. De Russen deinsden ver schrikt achteruit en kwamen er in EINDHOVEN (GPD) - Pieter Huistra lachte als een boer met kiespijn, toen een radioverslagge ver hem herinnerde 'aan de spreekkoren bij zijn vervanging halverwege de tweede helft van Nederland-Sovjetunie. „Ze kun nen moeilijk om gaan roepen waarom ik uit het veld word ge haald". Voor een profvoetballer was de reden (kramp) pijnlijk ge noeg. De frêle aanvaller van FC Twente was ontdaan en geneerde zich, maar tastte volledig in het duister over de oorzaken. „Ik baal hier verschrikkelijk van. Bij Twente loop ik iedereen er bij de duurlopen uit, daarom snap ik niet hoe het komt. Ik had bovenin het gevoel dat ik de wed strijd gemakkelijk uit kon spelen, maar als de spieren niet meer wil len, tja, dan houdt alles op". Eer der in Tel Aviv, begin januari te gen Israël, overkwam Huistra hetzelfde. „Toen was ik de week daarvoor ziek geweest, maar nu Ik denk toch dat ik meer top wedstrijden moet spelen, dat zal wel de reden zijn. Bij Twente speel ik iets anders en hoef ik minder meters te maken dan ik vanavond heb gedaan". Diep in zijn hart hoopt Huistra daarom dat hij bezig aan z'n laatste seizoen in Enschede. „Voor mezelf heb ik voor 95 pro cent besloten om naar PSV te gaan. In april willen we alles op een rijtje zetten en zal er een be slissing genomen worden. Maar dan zullen de clubs het wel eens moeten worden". Officieel heeft FC Twente nog een optie op Huis- tra voor het volgende seizoen. Het bestuur van de Enschedese club is echter verdeeld of FC Twente daar nu wel of geen gebruik van moet maken. Daarvan zal het af hangen of Huistra zijn handteke ning kan zetten onder het driejari ge contract dat PSV hem heeft voorgehouden. het eerste half uur totaal niet aan te pas. - Bezieling De bezieling en de geestdrift waar mee Oranje in hoog tempo oprukte naar het doel van Rinat Dassajev be toverde de ploeg, incluis Marco van Basten. Met als meest recente voor beeld de oefeninterland in Rome te gen Italië, loopt de spits van AC Milan er in dit soort duels meestal de kantjes af. Dit keer spaarde Van Basten zich echter niet en maakte hij zijn uitverkiezing als Europees voetballer van het jaar één helft vol ledig waar. Na de rust nam hij be wust gas terug en weigerde hij zich te forceren. „April is voor mij de be langrijkste maand van dit seizoen. Dan staan Westduitsland, Real en Napoli op het programma, dan moet ik in topvorm zijn". Het moet Libregts als muziek in de oren klinken. Net als het oorver dovende lawaai dat na drie minuten vanaf de tribunes opsteeg. Bijna vanaf de middenlijn begon Wim Hofkens aan een imponerende de marrage. Demjanenko keek gebio logeerd toe, hoe hij vanaf de achter lijn de bal voortrok, die Gullit met het hoofd miste maar Van Basten niet: 1-0. De bijna-debutant, die in april 1983 sneuvelde in de verloren interland tegen Zweden, sprong een gat in de lucht. „Als je zo aan een wedstrijd begint", glunderde hij na afloop, „mag je niet meer ka pot". Dat ging hij dus ook niet, waarmee Libregts er in één klap een (luxe) probleem bij heeft. Heimelijk Heimelijk rekent Hofkens zelfs op een basisplaats tegen Westduits land. „Voor mij was dit een eenmali ge kans. Als ik vanavond had ge faald, was het over en sluiten. Die plek links op het middenveld, die ligt me wel", sprak de rechtsbenige slimmerik, om wie Libregts op 26 april bijna niet meer heen kan. Die cruciale WK-interland liep als een rode draad door de ontmoeting met de Russen. In twee gevallen (Snel- ders, Huistra) deed de bondscoach niet geheimzinnig. „Snelders heeft Voorlichters van KNVB in de fout EINDHOVEN (GPD) - Fred Rut ten wist wel beter, half Nederland heeft echter een etmaal in de waan geleefd dat de libero van FC Twente in de basis stond bij Oranje. „Dat soort dingen kunnen gebeuren", deed Thijs Libregts de falende voor lichting rond de interland tegen de Sovjetunie af. In plaats van Graeme Rutjes gaf de voetbalbond vanuit het trai ningskamp in Oisterwijk aan het ANP abusievelijk de naam door van Fred Rutten als vervanger van Jan Wouters. Een kniesoor die daar op let, net als'op de foutieve rugnum mers bij negen van de elf Russen, de doorgegeven aankomsttijd en de luchthaven waarop de tegenstander van Oranje zou landen. een goede eerste wedstrijd ge speeld, zodat je er van uit moet gaan dat hij er de volgende maand ook in staat. Dat wist hij, en dat was een extra belasting voor hem". Snelders zelf: „Die wedstrijd is nog zo ver weg, daar heb ik niet aan gedacht. Ik heb tegen mezelf gezegd: je speelt voor de eerste keer in het Ne derlands elftal, geniet er maar van". Rutjes Iets minder scheutig in zijn compli menten was Libregts voor Graeme Rutjes, de tweede debutant. „Als de nood aan de man komt, kunnen we altijd op hem terugvallen". Rutjes zelf rekent nergens op. „Ik moet na tuurlijk wel reeël blijven. Erwin Koeman komt terug, Van Aerle eveneens. Het enige dat ik nu kan doen is zorgen dat ik bij KV Meche- len zo goed mogelijk presteer. Dat blijft de basis voor een eventueel volgende uitverkiezing". De bijna afgestudeerde doctorandus econo mie voegde zich, net als Hofkens, naadloos in de ploeg, maar kwam na de rust toch een paar keer flink in de problemen. Dat gold echter voor de hele ploeg. Libregts schreef die terugval naderhand toe aan de energie verslindende eerste helft. „De linies sloten niet meer aan, daardoor ging het initiatief naar de Russen. In het laatste kwartier hebben wij de wed strijd echter weer in handen gekre- UTRECHT (GPD) - Jan Wouters zal naar alle waarschijnlijkheid op 26 april met het Nederlands elftal kunnen meespelèn tegen Westduitsland. De Ajacied, die af gelopen dinsdag aan een botsing met doelman Theo Snelders een blessure aan de rechter knie over hield, liet zich gisteren in het Am sterdamse AMC-ziekenhuis on derzoeken door Dr. Marti. De Zwitser zag de noodzaak van een zogenaamde 'kijkoperatie' niet Wouters wordt volgende week opnieuw in het AMC verwacht. „Ze willen de knie nog een keer bekijken als het vocht eruit is", al dus de middenvelder. „Marti heeft nu alleen was testjes ge daan. M'n buitenste kniebanden mankeerden niks. De binnenste band heeft wel een goede tik ge had. Pijn heb ik nauwelijks. Lo pen gaat slecht, maar dat komt al leen doordat die knie wat stijf ge worden is". Dr. Marti geldt als een autoriteit op het gebied van sportblessures. Eerder had hij onder meer Marco van Basten en Ron Willems, bei den kampend met gecompliceer de enkelblessures, onder behan deling. Wouters, gisteravond gekluis terd aan de buis, vond het Neder lands elftal tegen de Sovjetunie met name voor rust imponeren. „Ik voel me er te veel bij betrok ken om er echt afstandelijk van te kunnen genieten, maar het zag er goed uit. Maar vooral na rust bleek dat sommige spelers nog erg aan elkaar moeten wennen. Winter op rechts is toch wat an ders dan Van Aerle. En een recht se speler als Hofkens aan de lin kerkant vereist toch ook enige aanpassing". gen". „Voor de rust speelde Neder land sneller en beweeglijker", biechtte Valeri Lobanovski op. „Dat kwam vooral omdat de compe titie bij ons nog maar net is begon nen. Na de rust waren we echter ge lijkwaardig en hebben we goede kansen op de gelijkmaker gehad. Deze uitslag is daarom wat geflat teerd". Patronen De Russen speelden met andere na men, maar met dezelfde patronen. Zonder het EK-middenrif Wouters- Erwin Koeman-Mühren gold dat eerste ook voor Oranje. Pieter Huis tra, die in de eerste helft de trucen doos een paar keer wagenwijd opentrok, moest halverwege de tweede helft met kramp het veld verlaten. Dat heeft volgens Libregts te maken met een gemis aan strijd in de Nederlandse 'padvinderscom petitie'. „Op dit niveau kun je. niet volstaan met twee of drie goede ac ties, daar moet je 90 minuten con stant bezig zijn". De vervanging van Huistra speel de zich af in een fase, dat de Sovjets dicht bij de gelijkmaker waren. Met enkele knappe reflexen hield Snel ders er echter de moed in en zette Oranje onverwachts aan voor een eindsprint. Op aangeven van Rijk aard verscheen Ruud Gullit alleen voor Dassajev, die de aanvoerder van Oranje op een beschaafde ma nier tegen de grasmat werkte. Vanaf elf meter schoot Ronald Koeman koelbloedig raak. Het was een van de weinige keren dat Ruud Gullit zich daadwerkelijk manifesteerde. De prima donna van het Nederland se voetbal kan zich dat permitteren, als hij er op 26 april maar staat. Dat is de cruciale datum voor Oranje. Libregts tot slot: „Het is een wet in het voetbal dat je thuis moet win nen om de kansen hoog te houden". ALBERT GEESING eerste vijftien van het klassement ambieert en dat Jelle Nijdam straks door Jan Raas samen met Rolf Gölz zal worden ingezet als kopman in de Vlaamse en Waalse klassiekers. Jelle Nijdam heeft er zin in, na een voorseizoen, dat afbrak in de Tirreno Adriatico, een etappekoers die hij een dag voor afloop verliet. In de kaart „Buikklachten, ik ben direct naar huis gegaan, heb Milaan-San Remo laten schieten en ben thuis hersteld. De Ronde van Vlaanderen, Gent- Wevelgem, Parijs-Roubaix, dat zijn straks de wedstrijden waarin ik weer punten moet halen. Je kunt het je tegenwoordig niet veroorlo ven je op één koers te concentre ren." Het koersverloop gisteren, speel de de attent rijdende Jelle Nijdam helemaal in de kaart. Op het mo ment dat het peloton verscheurde, na honderd kilometer al, zat Nijdam keurig in de voorste van de vier waaiers. In eendrachtige samen werking deden renners, wind en Zeeuws parkoers daarna de rest en zorgden zij ervoor dat de waaiers in stand bleven, dat het peloton nog verder aan flarden werd gescheurd en dat slechts zo'n vijftig van de 180 gestarte coureurs op de eindstreep geregistreerd konden worden. Nijdam: „Als je op het kantje zat, ging je eraf. Dat overkwam bijvoor beeld Steven Rooks." De vedette van de PDM-formatie kwam nu als 34ste over de finish. Hij zat vanaf het begin niet in de goede waaier, die uit achttien coureurs bestond. Van die waaier bleken twintig ki lometer voor het einde, op de kas seien, Peter Huyge, Louis de Ko ning, Johan Lammerts, Jelle Nijdam, Marco van der Hulst en Jan Goessens de sterksten. Daar kwa men later Jean-Marie Wampers, Pa trick Tolhoek, Ronny van Holen en Ludo Peters nog bij voordat Nijdam, in Wildert, op negen kilo meter voor het streep demarreerde. Het snelheidsmonster zelf: „Het was de eerste keer direct raak. Ik reed met zijwind naar de finish. Dat ligt me wel." Uiteindelijk zou Nijdam in die negen kilometer al leen vijftig seconden voorsprong opbouwen. Blangé kan Vicenza niet aan beker helpen FLORENCE/BELGRADO (Reuter) Partizan Belgrado heeft de Ko- rac-beker, de Europa Cup III in het basketbal, veroverd. De Joegosla- ven versloegen gisteren voor 6000 toeschouwers in eigen huis het Itali aanse Cantu met 101-82 (55-43). In Italië had Cantu nog een solide lij kende voorsprong van dertien pun ten genomen (89-76). Drie internationals voerden Parti zan naar de overwinning. Center Di- vac, op het verlanglijstje van vele Amerikaanse profteams, maakte 30 punten, forward Paspalj 22 en spel maker Djordevic 21. Bij Cantu was alleen international Riva op dreef (36 punten). In Florence ging CSKA Moskou met de Ronchetti-beker, het equiva lent van de Korac-cup bij de vrou wen, aan de haal. De Russinnen ver sloegen Gemeaz Milan met 92-86 (45-44). Topscorer bij CSKA was Koeznetsova met 26 punten. Voor Milan was de Amerikaanse Gillom schotvaardig (38). De Nederlandse international Anita Blangé maakte tien punten voor Primigi Vicenza in de EC-fina- le voor landskampioenen vrouwen in Florence tegen het Joegoslavi sche Tuzla. Haar ploeg verloor de eindstrijd met 70-74. Dat mocht een verrassing heten, Vicenza was de laatste vier jaar in het Europese be kertoernooi ongeslagen. De wedstrijd was van technisch hoog niveau. Mujanovic en Dosic blonken uit bij de winnende ploeg. Vicenza had de beker mogelijk kun nen behouden als de Amerikaanse sterspeelster Lawrence niet een offday doormaakte. Haar onzuiver schieten en missers bij rebounds brachten de Joegoslavische kam pioen vaak in balbezit. DONDERDAG 16 05-18.30 BBC 2: World Cup Team Snooker. 19.00-01.00 SKY: Eurosport: actuele' sporireportages, zowel rechtstreeks als eerder opgenomen. 22.45-22.55 BRT 1: Sport-extra: Dwars door België (wielrennen). 23.00-23.30 Did 1 ARD-Sporl extra Bun- desliga iishockey (samenvatting van de vierde wedstrijd in de play-offs. 23 40-00.10 Ned 1: Schaken: verslag van de twee toernooien van het Amsterdam- toernooi met o.a. Jan Timman. VRUDAG 15.00-16.10 BBC 2: World Cup Team

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 21