Verkeersoverlast wordt wijk te veel Hazerswoude weigert medewerldng aanleg zandlichaam rijksweg 11 Lampenactie succes EWR Onze leerlingen zijn beslist niet zielig te noemen PAGINA 20 REGIO DONDERDAG 23 MAART 1989! D Opnieuw blokkade Katwijkse sluiproute naar Leiden KATWIJK Bewoners van de wijk Schutterswei in Katwijk zullen vanmiddag opnieuw het verkeer op de Rijnstraat ontregelen. Met het blokkeren van de oversteekplaats, het uit delen van pamfletten aan automobilisten en langzaam-aan-acties op de rijbaan, zal aan dacht worden gevraagd voor de onveilige situatie op deze drukke verkeersader door het Rijndorp. Vorige week vrijdag gebeurde dat in deze vorm voor het eerst. De wijkbewoners houden het voor lopig bij deze betrekkelijk ludieke vormen van protest. "Maar ik hou mijn hart vast voor wat er wellicht nog allemaal staat te gebeuren", zegt een verontruste voorzitter Jack van Duijn van de werkgroep Rijn straat Veilig. Afgelopen nacht heb ben enige bewoners op eigen houtje stoptekens op de rijbaan geschil derd. "Wethouder Van der Plas: Moet er eerst een kind dood of kan het licht nu al op rood", zo stond er verder op één van hun pamfletten te lezen. door Adri van Beelen Het probleem van de verkeersvei ligheid in de Rijnstraat speelt nu al ruim vier jaar, maar gedurende die tijd is de gemeente er volgens de be woners nog steeds niet in geslaagd met een constructieve oplossing te komen. Van Duijn: "Tot nu toe heb ben we altijd via keurige, diploma tieke acties de aandacht op de pro blematiek weten te vestigen, maar ik sta er niet voor in wat er allemaal nog kan gaan gebeuren als er niet snel spijkers met koppen worden geslagen". De voorzitter van het ac tiecomité ontkent niet dat een groot gedeelte van de bewoners inmid dels rijp is voor hardere actievor- men. "De mensen zijn het goed zat", aldus Van Duijn. "En dat kan ik me heel goed voorstellen". Fietspaden De belangrijkste oorzaken voor de verkeersonveilige situatie in de Rijnstraat zijn volgens de bewoners de hoge snelheid waarmee door het autoverkeer wordt gereden, het on overzichtelijke karakter van de weg door de vele bochten en het ontbre ken van goede oversteekplaatsen. De weg wordt verder veel te veel ge bruikt door sluipverkeer, dat via de ze route op weg naar Leiden enkele verkeerslichten kan ontlopen. Door het ontbreken van fietspaden is de Rijnstraat ook voor het langzaam verkeer onveilig. De straat doorkruist het oude dorp Katwijk aan den Rijn en heeft een belangrijke functie voor ver keer van en naar Katwijk aan Zee. Aan de oostzijde van de rijbaan ligt de nieuwbouwwijk Schutterswei terwijl aan de westkant allerlei voorzieningen zoals winkels, scho len en kerken zijn gelegen. Grote groepen bewoners moeten de rij baan dan ook vele keren per dag oversteken. In grote lijnen wil de werkgroep Rijnstraat Veilig af van de functie die de weg heeft voor het doorgaand verkeer. Verder moet de snelheid van het autoverkeer omlaag worden gebracht, moeten er veilige over steekplaatsen komen en zal ook de positie van de fietser moeten wor den verbeterd. Van Duijn toont aan de hand van onderzoeken aan dat er door 40 pro cent van de auto's in de Rijnstraat sneller dan 50 kilometer per uur wordt gereden. "Tijdens één van die metingen gedurende drie kwartier, waren er zelfs drie die 80 kilometer reden," vertelt de werkgroepvoor zitter. "Onderzoeken en metingen hebben inmiddels meer dan genoeg duidelijk gemaakt dat er snel iets moet gebeuren. Het blijft immers niet alleen meer bij veronderstellin gen. De dienst openbare werden van de gemeente heeft zelf ook ken baar gemaakt dat er door veel auto's te hard wordt gereden". ALPHEN AAN DEN RIJN - Aan de spaarlampenaktie van het Alp- hense energiebedrijf Rijnland (EWR) hebben sinds september af gelopen jaar in Alphen ruim '2.500 huishoudens meegedaan. In totaal heeft de actie, waar negen bedrijven in de regio Zuid-Holland aan deel namen, acht miljoen gulden opge bracht. Er werden 115.000 energie besparende lampen verkocht. Gistermiddag had in het Alphen- se EWR-gebouw de prijsuitreiking plaats van de winnaars van een kleurwedstrijd die aan de lampen actie was verbonden. Met dé woor- Boskoop wil niet meebetalen aan opruimen bom HAZERSWOUDE/BOSKOOP - -De gemeente Boskoop is niet van plan mee te betalen aan het ruimen van de zware vliegtuigbom die ligt bij de Roemer, op of nabij de ge meentegrens met Hazerswoude. Burgemeester J. Spros heeft dat ge zegd tijdens de vergadering van de raadscommissie financiën. Spros gaat er van uit dat de bom op grond- Van Duijn doelt op het rapport van de dienst Gemeentewerken dat in samenwerking met de bewoners- groep en de gemeentepolitie is op gesteld. In dit rapport, dat nog niet is openbaar gemaakt, wordt de pro blematiek onderkend. Het stuk be vat negen aanbevelingen, die vol gens de werkgroepvoorzitter mini maal dienen te worden opgevolgd. "Daar kan geen enkele aanbeveling vanaf. We zouden er nog liever een aantal aan willen toevoegen". Zo pleit de werkgroep, buiten de aanbevelingen om, voor het aan brengen van een aantal 'sluizen' in de weg, zodat het verkeer genood zaakt wordt om langzamer te rijden. Ook wil de werkgroep de toevoer van verkeer vanaf de Zeeweg ver minderen door de doorgaande rou te via de Provincialeweg S-l te laten lopen. In die situatie moet het ver keer voor de Rijnstraat voorsorte ren ter hoogte van het viaduct over de provincialeweg. Verder wil de werkgroep de maximum-snelheid in de Rijnstraat terugbrengen tot 30 kilometer per uur. "Maar dat is een oplossing die bij anderen weer gevoelig ligt," vertelt Van Duijn. "Met name de busonder neming NZH is fel gekant tegen een maximumsnelheid van 30 kilome ter. De lijndiensten zouden té veel tijd verliezen op het traject. Terwijl wij hebben uitgerekend dat deze maatregel slechts 18 seconden tijd verlies oplevert." De werkgroepvoorzitter maakt duidelijk dat de NZH inmiddels heeft laten weten dat indien de snel heidsbeperking wordt ingevoerd, de lijnen 31, 32 en 41 mogelijk niet meer via de Rijnstraat zullen rijden. "En dat is iets wat we als werkgroep absoluut niet willen," zegt Van Duijn. TER AAR - Kaarsen in allerlei kleuren, soorten en maten zijn te bezichtigen in de openbare bibliotheek De Aar lezer aan het Beukepad in Ter Aar. De exemplaren zijn eigendom van L de Groot uit Zevenhoven. Tot haar verza meling behoren ook twaalf grote paaskaarsen. De expositie duurt tot en met vrijdag 14 april en loopt gedeeltelijk parallel met de energiemanifestatie 'Op eigen kracht' in de bibliotheek die tot en met 30 maart wordt gehouden. (foto Ben de Bruyn) HAZERSWOUDE - Het college van B ën W van Hazerswoude weigert rijkswaterstaat medewer king te verlenen voor het aanleggen van het zandli chaam voor rijksweg. 11 omdat deze is gebaseerd op een enkelstrooksweg. De gemeente wil daaren tegen een tweemaal- tweebaansweg. Burge meester en wethouders hebben dit gisteren beslo ten na een advies van de raadscommissie voor al gemene zaken. Eerder had de gemeen teraad wel ingestemd met een vrijstelling die een spoedige aanleg van het zandlichaam mogelijk maakt. Hazerswoude wil de daarmee rijkswater staat en buurgemeente Alphen de goede wil to nen. Voorwaarde van de raad was dan wel dat het zandlichaam breed ge noeg zou worden om een twee maal tweestrooks- weg mogelijk te maken gezien het belang van de weg en de toename van niet-zakelijk verkeer. Gedeputeerde staten, het dagelijks bestuur van de provincie, hebben zich bij de beslissing geba seerd op de structuur schets verkeer e waarin rijksweg 11 alleen ter hoogte van Hazers woude enkelbaans is. De minister van verkeer en waterstaat heeft echter la ten weten dat er een nieu we structuurschets in de maak is waarin de afme ting van rijksweg 11 op nieuw ter discussie kan worden gesteld. Rijkswaterstaat heeft overigens ook nog geen overeenstemming be reikt met een aantal agra riërs over de aankoop van grond voor de aanleg van het zandlichaam. De raadscommissie heeft de ze week ook de aanzet ge geven tot een wijziging van het bestemmings plan landelijk gebied. Hierin moet het traject voor een dubbelbaans rijksweg woren opgeno men waarmee haast moet worden gemaakt want de wijziging moet uiterlijk 22 september ter inzage zijn gelegd. Hazerswoiide wil ook op andere manieren de aandacht vragen voor het standpunt over de breed te van de weg èn de ver diepte aanleg ter hoogte van de woonwijk Rhij- nenburch. 'Skeletten als taludbekleding gebruikt' ALPHEN AAN DEN RIJN - Ske letten die zijn gevonden op een bouwterrein bij het Raoul Wal lenbergplein in Alphen zijn ge bruikt als 'taludbekleding' voor industrieterrein De Vork. Dat stelt G. Harmes van de Socialis-1 tiese Partij (SP) in schriftelijke vragen aan wethouder W. de Jong en aan de leden van de adviescom missie voor openbare werken. Harmes wil weten waarom tot de ze maatregel is besloten. Hij heeft zijn vragen ingediend i naar aanleiding van het feit dat onlangs botten en schedels zijn i aangetroffen op het bouwterrein, waar voorheen een algemene be graafplaats was. Volgens de ge meente zijn de resten afkomstig uit de knekelput waarin altijd niet verteerde lichaamsdelen worden gedeponeerd. Harmes zegt dat vóór de zomer van 1988, toen de grond werd over gedragen aan de aannemer, al be kend was dat zich in de grond nog menselijke resten bevonden. Hij vraagt waarom de gemeente des tijds niet heeft ingegrepen, waar een grafsteen van een in 1948 overleden Amerikaan is gebleven en wat wordt gedaan met aange troffen skeletten en botten. Ver der vraagt Harmes of de commis- sje op de hoogte is van het feit dat ook botten van met de ziekte milt vuur besmette paarden zijn aan getroffen. Uit de vragen die Harmes stelt, blijkt dat hij vindt dat de gemeen te de grond niet goed heeft gecon troleerd en overhaast is te werk gegaan. "Acht u ook de waardig heid aangetast ten opzichte van de overledenen en nabestaanden? Op welke wijze denkt u aan een correctie", zo luidt zijn laatste vraag. Man bekent ontucht RIJNSBURG Een 19-jarige jon geman uit Rijnsburg die maandag in zijn woonplaats was aangehou den op verdenking van ontucht, heeft inmiddels bekend de afgelo pen maanden meermalen ontuchti ge handelingen te hebben gepleegd met kinderen van 3 en 4 jaar. Enige bewoners hebben afgelopen nacht een stopteken op de weg geschil derd. 1 (foto Dick Hogewoning) den 'ik hoop dat hij past', overhan digde directeur J. Ketel de eerste prijs, een herenfiets, aan de 10-jari- ge Erik Roggeveen uit Alphen. Daarnaast waren er nog twee twee de prijzen en twee derde prijzen te vergeven. Tien vierde prijzen wor den later in de week bij de winnaars thuisbezorgd. Iedere Alphenaar kon tot 11 maart één of twee speciale lampen kopen voor een lagere prijs. De EWR bood de mogelijkheid om de aanschafprijs van de lamp, 35 gul den, in vijf maandelijkse termijnen via de energienota te verrekenen. gebied van Hazerswoude ligt. Zijn Hazerswoudse collega J. van der Sluijs denkt echter dat Boskoop 'toch wel verstandig zal zijn' en dat de buurgemeente instemt met het gezamenlijk dragen van de kosten. De vliegtuigbom ligt vermoede lijk precies op de plaats waar het waterschap De Gouwelanden een gemaal wil bouwen. De bom moet daarom worden verwijderd en dat kost anderhalf miljoen gulden. De gemeente waar de bom ligt, moet vijf gulden bijdragen per inwoner, en bovendien het project voorfinan cieren totdat het ministerie van fi nanciën de rest van de kosten ver goed. Leidse Buitenschool in Katwijk na grote opknapbeurt weer heropend Het onderkomen in het De Rid derpark in de kustplaats, is gron dig gemoderniseerd. Er zijn werkplaatsen gebouwd, andere toegangen tot de klassen en nieu we gangen gecreëerd. Ook zijn al le meubels vernieuwd en er kwa men ruimten voor logopedie, fy siotherapie en een rustruimte. Voorheen waren deze faciliteiten gevestigd in een oud pand nabij het hoofdgebouw." Dat was erg onhandig voor de kinderen en bo vendien was dit gebouw in slech te staat", vertelt Van der Nat. door Moniek Bluyssen KATWIJK - De Leidse Buitenschool in Katwijk is offi cieel een school voor langdurig zieke kinderen. "Maar wanneer je de school zo omschrijft, krijgen veel mensen al gauw de indruk dat de leerlingen zielig zijn. Maar dat zijn ze helemaal niet", zegt directeur W.H. van der Nat van deze school voor speciaal onderwijs. De Leidse Bui tenschool is gistermiddag heropend, na de afgelopen maanden een grote opknapbeurt te hebben ondergaan. vaak slechte voeding. Om weer op krachten te komen verbleven ze dan geruime tijd in Katwijk, maar aan de oorzaak van hun slechte gezondheid werd in feite niets gedaan. Momenteel hebben kinderen die de school bezoeken niet alleen medische problemen. Vaak heb ben zij door hun ziekte een leer- achterstand opgelopen. "Daar door gaan ze steeds minder graag naar school, ook al omdat ze bang zijn door klasgenootjes te worden gepest", legt Van der Nat uit. "Wat wij hier nu doen is proberen de kinderen met hun ziekte te le ren omgaan en ze weer het nodige zelfvertrouwen bij te brengen. Kortom, we laten ze zien dat school leuk kan zijn." De Leidse Buitenschool telt momenteel in totaal 50 leerlingen tussen de 6 en 13 jaar. De kinde ren zijn ingedeeld in vier groepen, die worden gevormd op basis van een aantal criteria. Bepalend zijn onder meer het leerniveau van het kind, de leeftijd en de sociale omgang met anderen. De groepen bestaan uit gemiddeld 13 leerlin gen. "In sommige gevallen zijn dat er wel wat meer, maar 16 is het wel het uiterste. Wanneer de groe pen nog groter zijn, worden de kinderen onrustig en onzeker. Dan zou je afbreken wat je in de afgelopen periode, hebt opge bouwd". Onderwijsmethode De onderwijsmethode op de school kenmerkt zich door veel persoonlijke aandacht omdat ie der kind zijn eigen problemen heeft. Verder worden er bij vak ken als gymnastiëk, wereldver kenning en handenarbeid ook veel gezamenlijke activiteiten ontplooid. Van der Nat: "Dat is erg belangrijk omdat de kinderen moeten leren met elkaar om te gaan. Ze moeten zich in een ander kunnen verplaatsen". De verbouwing heeft in totaal driekwart jaar geduurd en werd eind januari afgerond. De voorbe reidingen duurden echter veel langer. Al in 1982 begon de school met het aanvragen van de noodza kelijke vergunning. Tijdens de of ficiële heropening hebben de ou ders van de leerlingen gisteren de gelegenheid gekregen de school te bekijken. Directeur Van der Nat wil binnenkort ook de inwo ners van Katwijk uitnodigen. "Veel mensen hier uit de buurt weten niet wat voor soort school dit is. Op een open dag kunnen de Katwijkers de school beter leren kennen", aldus Van der Nat. Gezondheid De Leidse Buitenschool werd 66 jaar geleden opgericht op initia tief van een aantal schoolartsen. De stadskindertjes met een zwak ke gezondheid moesten onder wijs kunnen krijgen in een omge ving met frisse zeelucht. Omdat de meeste leerlingen uit Leiden afkomstig waren, werd de school De Leidse Buitenschool ge noemd. Van der Nat: "De kinde ren uit die beginperiode leefden in vochtige huizen en kregen Directeur W.H. van der Nat van de Leidse Buitenschool in Katwijk: "Met betere faciliteiten in het basison derwijs, zou een deel van onze leerlingen hier niet zijn". (foto wim Dijkman) De vakken die op de Leidse Buitenschool worden gegeven, zijn niet anders dan die op een re guliere basisschool. "Maar som mige vakken zijn wel wat aange past. Bij rekenen bij voorbeeld hebben we wat extra stapjes inge bouwd in de leermethode, om uit eindelijk toch op het juiste niveau uit te komen". Ook kent de school een aantal faciliteiten die een reguliere ba sisschool niet heeft. Kinderen kunnen onder schooltijd bij voor beeld naar de fysiotherapeut of naar de logopedist. Om te voorko men dat de leerlingen een achter stand oplopen, wordt er op derge lijke momenten individueel les gegeven. Iemand die tussendoor de klas verlaat, kan dan zonder moeite z'n werk halverwege de les weer oppakken. Kinderen die de Leidse Buiten school hebben doorlopen, gaan over het algemeen naar het regu lier voortgezet onderwijs, zoals de technische school, de land- en tuinbouwschool of de mavo. Een enkeling die nog niet toe is aan de overgang naar het regulier voort gezet onderwijs, gaat naar het voortgezet speciaal onderwas. "Als de leerlingen deze school verlaten, laten we ze niet hun lot over", vertelt Van der Nat. "Ze worden goed begeleid. Bij de aan melding voor een andere school geven we aan het onderwijzend personeel altijd een toelichting op een persoonlijke situatie van de leerlingen en de eerste twee jaar houden we in elk geval nog contact met die school! Over het algemeen gaat het met de kinde ren op deze vervolgopleidingen heel aardig". Kinderen die naar de Leidse Buitenschool gaan, worden in de eerste instantie aangemeld door de ouders. Vervolgens beoordeelt een toelatingscommissie of de leerlingen op de school op zijn plaats zijn. ToL die commissie be horen een psychologe, een maat schappelijk werkster, een jeugdarts en de directeur van de school. De Leidse Buitenschool heeft momenteel een wachtlijst van drie kinderen. Door de perso neelsstop voor het speciaal on derwijs tot 1990, kunnen deze leerlingen voorlopig niet worden aangenomen. Om die reden noemt directeur Van der Nat de personeelsstop een slechte zaak. "Omdat kinderen als gevolg van deze maatregel niet in het spe ciaal onderwijs kunnen worden geplaatst, blijven zij langer in het regulier basisonderwijs dan ei genlijk is verantwoord. Voor het kind is dat niet prettig door de achterstand die het in veel geval len heeft opgelopen en ook voor de leerkracht op de basisschool ontstaat een moeilijke situatie." Van der Nat staat in principe niet negatief tegenover een be perking van het leerlingenaantal in het speciaal onderwijs, zoals die regering die voorstaat. "Het is echter alleen te realiseren wan neer er voldoende mogelijkheden zijn op de basisscholen. Dat houdt in dat de klassen kleiner moeten worden en dat leerkrach ten binnen het basisonderwijs goed geïnformeerd moeten zijn over problemen die zich bij leer lingen kunnen voordoen. Wan neer dat wordt, gerealiseerd, kan een aantal kinderen dat nu onze school bezoek, gewoon op de ba sisschool blijven". DONDERDAG 23 MAART Leiden klaverjas- en sjoelavond bij wijkvereniging Aktief, aanvang 20.00 uur in het verenigingsge bouw, Berlagestraat 2. schrijfavond Amnesty Interna tional, aanvang 20.00 uur in Ek- klesia, Rapenburg 100. cabaretprogramma: 'Kouwe drukte' van Brigitte Kaandorp aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Van tot tot teen te trillen', door Theater Persona, met Adelheid Roosen en Marcelle Meuleman, aanvang 20.30 uur in het Lak-Theater. uitvoering van de Mattheus Passion door het Bach-koor Hol land en het Residentie-Orkest, aanvang 19.00 uur in de Pieters- niging en jongenskoor Ex Animo en het Randstedelijk Begelei dingsorkest, aanvang 19.30 uur in de Stadsgehooorzaal. vang 20.00 uur in het clubgebouw, Splinterlaan. klaverjassen en rummykub bij de Buitengewonen, aanvang 20.00 uur in Frerikshof, Winkelhof. dia-lezing, NVvH over pel grimstochten door drs. A. van Wiechen, aanvang 20.00 uur in de Muzenhof. VRIJDAG 24 MAART Alphen film: 'Au revoir les enfants'. in het Parkfilmhuis, Raadhuisstraat, aanvang 20.30 uur. Bilderdam kunstmanifestatie op zes loka- ties rondom de brug van Bilder dam, opening om 20.00 uur. Leiden uitvoering Mattheus Passion door het Bachkoor Holland en Re sidentie-Orkest, aanvang 11.30 uur in de Pieterskerk. bingo-avond met loterij Majo- rettenvereniging The Koper Girls, aanvang 20.00 uur in de aula van school. Valkenpad. len Brigitti 20.15 uur in de Leidse Schouw burg. voorstelling: 'Eccentric Steady Stand met 'Rosita'. aanvang 20.30 uur in de Kaasmarktschool. ZATERDAG 25 MAART Alkemade Zilveren Molenloop ovör 33, 6, 10 of 20 km. start om 14.00 uur in het Hertogspark. Alphen prestatietocht Alphense Red dingsbrigade, zwembad De Dil len, aanvang 15.00 uur. optreden Gipsy Queen in jon gerencentrum Het Kasteel, aan vang 21.00 uur. Bilderdam kunstmanifestatie op zes loka- ties rondom de brug in Bilderdam, van 10.00 tot 21.00 uur. Leiden snuffelmarkt van 10.00 tot 17.00 uur; lunapark van 10.00 tot 20.00 uur, Groenoordhallen. nieuwjaarsfeest van de Hin does, aanvang 20.00 uur in de openbare basisschool, Valkenpad 2, Merenwijk. concert Jeanette and Friends, Droomfabriek, Oude Vest, aan vang 20.00 uur. optreden Brigitte Kaandorp in: 'Kouwe drukte', aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. optreden Burton Green Kwar tet, aanvang 22.00 uur, Jazz-zol- der Hot House, Waaggebouw, Aalmarkt. Leiderdorp eieren versieren voor kinderen bij De Buitengewonen, aanvang recreatie-triathlon, van 13.30 tot 15.30 uur; Caribean Party vanaf 21.00 uur, sportcomplex De Does, inlichtingen bij het gemeentehuis. eieren zoeken in kinderboerde- v rij (t/m 12 jaar) Park De Hout kamp, start 13.00 uur bij het grote Oegstgeest educatieve publieks-excursie Regionale Vogelwerkgroep 'Oud Poelgeest', aanvang 07.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 20