LEIDSCH DAGBLAD Grote bij de reorganisatie rechtspraak IK LEES 'M VOOR KITS! Doorbraak in strijd tegen 'Golden Ten' AbvaKabo wil cao's maatschappelijk werk openbreken Schiphol extra beveiligd na waarschuwing kaping Ongeveer 130 vluchtelingen verdronken Khomeini: EG vernedert ambassadeurs Vier maanden cel geëist voor ongeluk met 5 doden Jaar cel voor afpersing door Leidse student Kruidenier 6 weken op dievenwacht in winkel LEIOSCH/ALPHENS DAGBLAD DONDERDAG 23 MAART 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38890 Prijs fl. 1,25 SCHIPHOL (GPD) De rijkspolitie dienst Luchtvaart neemt in het paas weekeinde extra veiligheidsmaatregelen op de luchthaven Schiphol. Dit gebeurt na een waarschuwing van de Amerikaanse luchtvaartdienst FAA dat tijdens de paasdagen opnieuw een aanslag op een Amerikaans vlieg tuig in Europa wordt verwacht. De aanslag zou beraamd worden door drie Palestijnen, reizend met valse paspoorten. De waarschuwing van de FAA is uitgelekt via het Britse blad Daily Express. De drie reizen mogelijk met paspoorten uit Bahrein, Jemen of Pakistan. Amerikaanse militairen, diplomaten en hun families die de paasdagen thuis willen doorbrengen, wordt aangeraden geen gebruik te maken van Amerikaanse vliegmaatschappijen. Woordvoerder Hirsch van de rijkspolitie dienst Luchtvaart bevestigde dat zijn dienst een aantal dagen geleden de waarschuwing van de FAA heeft gekregen. Op de getroffen extra veiligheidsmaatregelen wilde hij niet ingaan, „maar we zullen bepaalde vluchten goed in de gaten houden", aldus Hirsch. Proef trein-taxikaart UTRECHT (ANP) - De Neder landse Spoorwegen gaan dit na jaar in samenwerking met de taxi-ondernemingen van KN- VTO en FNOP bij wijze van proef een gecombineerde trein- taxikaart invoeren. Tegen beta ling van 5 gulden kunnen trein reizigers zich op 30 plaatsen in Nederland na aankomst op het station door een taxi laten ver voeren. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft in beginsel toe gezegd het driejarige project met 15 miljoen gulden te subsi diëren. NS leggen eveneens 15 miljoen op tafel en verwachten dat na de proef jaarlijks zo'n 2 miljoen mensen van Treintaxi gebruik maken. ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse officier van justitie Mr. H. Smid ziet de veroordeling vandaag door de rechtbank in Rotterdam van een exploitant van een Golden Ten casino als een doorbraak. Het bijzondere van de uitspraak is vol gens Smid het feit dat de rechtbank de conclusies heeft overgenomen van een deskundigenrapport, waar in is vastgesteld dat Golden Ten een kansspel is. Door de uitspraak van de Rotter damse rechtbank wordt het vervol gen van Golden Ten casino's een DEN HAAG (GPD/ANP) - De rechterlijke macht staat een grootscheepse reorganisatie te wachten. Het kabinet wil de 19 rechtbanken binnen 10 jaar ombouwen tot een soort 'superrechtbanken', die de taken van de kantonrechters en een groot aantal colleges van beroep zullen overnemen. Verder wil het kabinet de mogelijkheden om bij de Hoge Raad in beroep te gaan, sterk beperken. stuk eenvoudiger, zo meent Smid. Tot nu toe moest er enorm veel tijd worden gestoken in recherchewerk om via observaties te kunnen aanto nen dat het om een verboden kans spel ging in plaats van een behen digheidsspel, zoals de exploitanten Golden Ten steeds noemen. Door de uitspraak van de rechtbank hoeft volgens Smid in de toekomst alleen nog maar te worden vastgesteld dat het inderdaad om Golden Ten gaat, waarna tot sluiting van het casino en vervolging kan worden overge gaan. Het rapport waarvan de Rotter damse rechtbank de conclusies heeft overgenomen is opgesteld door de Leidse hoogleraar W.A. Wa genaar in opdracht van de Nationa le Raad voor de Casinospelen. Wa genaar concludeert daarin dat Gol den Ten wel degelijk een kansspel is. De verdediging van de Rotter damse exploitant kon de rechtbank niet overtuigen met een rapport van een tweetal Belgische hoogleraren, waarin wordt gesteld dat een be hendige speler wel degelijk grotere winstkansen heeft bij Golden Ten. De rechtbank veroordeelde de ex ploitant, wiens casino aan de Cool- singel al in juni 1987 door justitie werd gesloten, tot een maand voor waardelijke gevangenisstraf en een boete van 2000 gulden. Dit blijkt uit plannen die minister Korthals Altes (justitie) heeft gepre senteerd. Voor de burger heeft het nieuwe stelsel volgens de minister het voordeel dat de rechtzoekende zich niet meer hoeft af te vragen tot welke rechter hij zich moet wen den; alle civiele, straf- en admini stratieve zaken worden in eerste in stantie door de arrondissements rechtbank behandeld. De functie van de kantonrechter komt in de plannen te vervallen. De 62 kantongerechten worden onder gebracht bij de rechtbank. Dit ge beurt omdat de taken van deze twee instanties elkafcr voor een groot deel Op Goede Vrijdag zullen onze kantoren tot 16.00 uur geopend zijn. Voor het aannemen van advertentieopdrachten voor onze edities van zaterdag 25 maart geldt als uiterste inleveringstermijn: vrijdagmorgen 24 maart 12.00 uur. Voor de krant van dinsdag 28 maart is de sluitingstijd voor het aannemen van advertenties en sleuteltjes vrijdagmiddag 24 maart 15.00 uur. Directie LeidschlAlphens Dagblad TOKYO (AP) - In de Zuidchinese zee zijn ongeveer 130 Vietnamese bootvluchtelingen verdronken toen hun overvolle boot werd overvaren door een Japanse supertanker. Het ongeluk dat begin maart ge beurde werd vandaag bekend ge maakt door Japanse functionaris sen. Vijfendertig vluchtelingen, die de ramp overleefden, werden maan dag in Yokohama aan land ge bracht, nadat Singapore de toegang had geweigerd. De overlevenden verklaarden dat hun 9 meter lange houten boot was omgeslagen door een klap van de schroef van de 239.000 ton metende Nissei Maru. De rederij zegt dat de boot kapseisde toen de tanker stop te om de vluchtelingen aan boord te laten. Het Japanse Bureau voor Maritie me Veiligheid stelt een onderzoek in omdat de rederij slechts de red ding van 35 mensen meldde, zonder opgave te doen van de vermisten. Vannacht regen In de nacht en ochtend veel bewolking en perioden met regen. In de loop van de dag vanuit het westen opklaringen en mogelijk een bui. Minimumtempe ratuur ongeveer 4 graden. Middagtem- pcratuur rond 10 graden. Wind uit zuid west tot west, overwegend vrij krach tig, aan de kust en op het IJsselmeer hard of stormachtig. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: eerst nog wisselvallig. Vanaf tweede paasdag overwegend droog en wat meer zon. Middagtempe- ratuur rond 10 graden. Vrijdag 24 maart zon op: 06.33 uur, zon onder: 19.00 uur; maan op: 21.45 uur, maan onder: 06.46 Waterstanden te Katwijk hoog water: 04.28 en 16.40 uur; laag wa ter: 00.05 en 12.25 uur. 32 PAGINA'S zijn gaan overlappen. Daardoor be staat het "gevaar dat rechters voor hetzelfde vergrijp verschillende straffen opleggen. De samensmel ting van kantongerecht en recht bank moet in 1995 zijn voltooid. Het kabinet wil een eind maken aan de verbrokkeling op het terrein van het administratieve recht (ge schillen over overheidsbesluiten). Korthals Altes wees gisteren op het bestaan van een 'lappendeken' van raden van beroep. Vanaf 1991 zullen de rechters die zich bezighouden met geschillen over sociale zeker heid, ambtenaren en pensioenen bij de rechtbanken-nieuwe-stijl wor den ondergebracht. Later, tegen 2000, zullen ook hun collega's op het terrein van economische wetge ving, heffingen en accijnzen, belas tingen en studiefinanciering naar de rechtbanken verhuizen. Ook behelzen de plannen een wij ziging van het hoger beroep en de cassatie-mogelijkheden bij de Hoge Raad, het hoogste rechtscollege in ons land. Om te vermijden dat de vijf gerechtshoven in Nederland te veel zaken in hoger beroep krijgen af te handelen, zal in de toekomst hoger beroep van een uitspraak in eenvoudige zaken bij dezelfde rechtbank voor drie rechters die- De gang naar het hof, rechtbanken nu alle beroepszaken verwijzen, zal worden gereserveerd voor ingewikkelder kwesties. "Het gerechtshof moet klein maar fijn blijven",, aldus Korthals Altes. "De bulk van het aantal zaken zal bij de rechtbank komen te liggen". Wat de cassatie betreft, wil de mi nister het systeem van 'rechterlijk verlof invoeren. De Hoge Raad be slist zelf welke zaken hij in behan deling neemt. De grote werkdruk bij het hoogste rechtscollege zal op die manier verminderen, verwacht de bewindsman. De minister zal zijn plannen aan de Tweede Kamer voorleggen, na dat hij advies heeft ingewonnen bij de rechterlijke macht, de voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State en de Nederlandse Vereniging voor Rechtspraak. De eerste reacties op de plannen uit 'het veld' zijn gematigd positief te Het kabinet verwacht dat de kos ten van de reorganisatie in de perio de 1990-1995 jaarlijks ongeveer 9 miljoen gulden zullen bedragen. KEUKENHOF LISSE Druk was het vanoch tend nog niet in de Keukenhof. De bloemenexpositie in Lisse ging vandaag voor de 40ste keer open. Zonder een officiële ope ning dit keer, die wordt pas op woensdag 5 april verricht. Toch stond er vanmorgen nog iets feestelijks op het program- Ter gelegenheid van het 150- jarig bestaan van de Neder landse Spoorwegen bood de eveneens jarige Keukenhof aan NS-directeur mr. L.W. Wansink een. tulp aan. Na de overhandi ging werd de tulp door Wansink gedoopt en kreeg de naam 'Euro city'. m een speech na de doopplech tigheid maakte Wansink bekend dat het station Lisse voortaan Lisse-Keukenhof heet. Overigens is Lisse-Keukenhof niet in de dienstregeling opgenomen en al leen tijdens het Keukenhof-sei- i geopend voor extra treinen met bezoekers uit België en Duitsland. (foto Henk Bouwman) ZOETERMEER (GPD) - De De AbvaKabo wil de cao's voor het maatschappelijk werk openbreken. Onder druk van de looneis van 5 procent van verpleegkundigen pro beert de ambtenarenbond de loon- afspraken voor het welzijnswerk, de kruisverenigingen, de Riaggs en de dagverblijven voor gehandicap ten opnieuw ter discussie te stellen. De AbvaKabo, de grootste bond 'Zwarte weduwe' krijgt vier weken cel voorwaardelijk ARNHEM (ANP) -- De Arnhemse rechtbank heeft vanochtend de 74- jarige weduwe van de voormalige NSB-voorman Rost van Tonningen veroordeeld tot een voorwaardelij ke celstraf van 4 weken en een geld boete van 2.000 gulden. De officier van justitie eiste twee weken geleden tegen de 'zwarte we duwe' een celstraf van 8 weken waarvan 4 voorwaardelijk. De rechtbank achtte bewezen dat zij anti-semitische lektuur verspreid de, die gemeen, infaam en beledi gend is en aanzet tot jodenhaat. TEHERAN (AP) De Iraanse ayatollah Khomeini heeft gis teren verklaard dat de Eu ropese ambassadeurs die naar Teheran terugkeren, "verne derd en ontluisterd" zijn door het optreden van hun regerin gen naar aanleiding van zijn oproep tot moord op de Britse schrijver Salman Rushdie. De 12 EG-lidstaten riepen een maand geleden hun hoog ste diplomaten in Iran terug uit protest tegen Khomeini's 'doodvonnis' tegen Rushdie. De lidstaten besloten evenwel twee dagen geleden dat de di plomaten weer naar de Iraan se hoofdstad konden terugke- Khomeini hield een toe spraak ter gelegenheid van de geboortedag van de Imam Mahdi, de zogenaamde 'ver borgen imam' die volgens de shi'itische overlevering zal te rugkeren als de islamitische messias. "Misschien hadden ze een dergelijke schande en ont luistering niet voorzien", al dus de Iraanse leider in zijn radiotoespraak. De redevoering was de eer ste belangrijke verklaring van de Iraanse leider sinds 22 fe bruari, toen Khomeini maat regelen voor liberalisering van het na-oorlogse Iran veroor deelde. Inmiddels maakte het Britse ministerie van binnenlandse zaken bekend dat nog eens 9 Iraniërs, onder wie twee am bassadefunctionarissen, uiter lijk maandag het land moeten hebben verlaten. Eerder had een groep van 9 ambassadefunctionarissen al te horen gekregen dat ze uiter lijk afgelopen zondag het land moesten hebben verlaten. Een van hen gaf hieraan geen ge volg en werd gisteren gearres teerd. DEN HAAG/WASSENAAR - De Haagse officier van justitie heeft vanmorgen tegen een 20-jarige vrachtwagenchauffeur uit Rijns burg 8 maanden gevangenisstraf geëist, waarvan 4 voorwaardelijk, wegens het veroorzaken van een on geluk met vijf doden op de Wasse- naarse Rijksstraatweg. De verdachte is ook zijn rijbewijs voor twee jaar kwijt als het aan de officier ligt. Hij noemde het rijge drag van de Rijnsburger zeer on voorzichtig en zeer onoplettend. De chauffeur zou veel te hard hebben gereden, "zeker gezien het feit dat de weg landelijk als gevaarlijk be kend staat". De officier acht het 'bit ter voor de nabestaanden' dat de weg pas na het ongeluk is gerecon strueerd. Het ongeluk gebeurde vorig jaar april. Ondanks een maximumsnel heid van 70 kilometer per uur, haal de de vrachtwagenchauffeur met 103 kilometer per uur een personen wagen in. De ingehaalde auto begon te slingeren en botste op de andere weghelft tegen een busje. De vier in zittenden plus de bestuurder van de tegenligger kwamen om. Volgens getuigen passeerde de Rijnsburger de auto 'rakelings' en sneed hij de wagen toen hij weer naar rechts uitweek. De chauffeur kwam terug uit Groot-Brittannië waar hij bloemen had verkocht. Hij had sinds de vorige ochtend maar vier uur geslapen. De bloemenrijder ontkende schuldig te zijn. "Ik heb verant woord gereden", verklaarde hij ter zitting. Zijn advocaat, mr. Van Slooten, vroeg om vrijspraak en noemde getuigenverklaringen niet overtuigend. De rechtbank doet 6 april uitspraak. Vanmiddag oordeelt de Raad van State over de maximumsnelheid op de Rijksstraatweg. LEIDEN/ALKEMADE (ANP) - De Haagse rechtbank heeft vanoch tend een 21-jarige inwoner van Roelofarendsveen tot 18 maanden celstraf waarvan 6 voorwaardelijk, veroordeeld wegens poging tot af persing van de Oostenrijkse rege ring. Ook moet hij zich psychoana lytisch laten behandelen. De ver oordeling is conform de eis. De man die in Leiden chemie stu deert, dreigde vorig jaar het drink water in Oostenrijk te vergiftigen, tenzij de regering hem enige miljoe nen aan bankbiljetten zou overhan digen. Tijdens het ophalen op de fiets van een langs de autoweg bij Leiden klaargelegd pakje werd hij gearresteerd. De student verklaarde te hebben gehandeld om via het strafrecht me dische behandeling van zijn licha melijke problemen te krijgen. binnen de FNV, wil voor deze cao's alsnog de mogelijkheden nagaan om tot grotere loonsverhogingen te komen. De cao's voor het welzijns- en maatschappelijk werk (110.000 werknemers), de kruisverenigingen (20.000), de ambulante geestelijke gezondheidszorg (Riaggs; bij elkaar 8000 mensen) en de dagverblijven voor gehandicapten (5000 werkne mers) zijn met ongeveer een pro cent verbeterd. Van belang is of voor de gehele gesubsidieerde en gepremieerde sector (waarbinnen al deze cao's vallen) meer geld beschikbaar komt. De verenigiging van zieken huisdirecties heeft deze week aan gekondigd met minister van sociale zaken De Koning te willen gaan pra ten over een vergroting van de ruimte. Volgens De Koning mag een ver betering van de arbeidsvoorwaar den niet meer kosten dan iets meer dan een kwart procent van de loon som. De ziekenhuisdirecties hebben de bonden inmiddels 0,75 procent geboden. Ze willen de vakbonden wel wat verder tegemoetkomen maar daar zal een verhoging van ta rieven (en derhalve van premies voor ziekenfonds en ziektekosten verzekering) tegenover moeten staan. AMSTERDAM - Onbekende actievoerders hebben de afgelopen nacht het CDA-kantoor in de hoofdstad met verf besmeurd uit protest tegen de stel- lingname van minister van den Broek inzake de dood van de cameraman Cornel Lagrouw". In een verklaring noemen de actievoerders Van den Broek een handlanger van een regime waar al jaren mensenrechten ge schonden worden en waar reeds 70.000 mensen een gewelddadige dood vonden". <r0to anp> ROTTERDAM (GPD) - De Rot terdamse kruidenier Piet Schel ling (50) slaapt al zes weken in zijn winkel, samen met zijn hond Ris- ta. Zo wil hij de dieven buiten de deur houden. Die hebben in een week tijd twee maal ingebroken. Alle sigaretten en koffie hebben ze meegenomen. Schade; 6000 gulden. Zijn bed bestaat uit een paar kratten met daarop een matras. Rista slaapt naast hem, op een dierenvelletje. De huizen in de omgeving zijn dichtgetimmerd, in afwachting van de stadsver nieuwing. Schellings winkel zou al in ja nuari zijn verhuisd naar een tijde lijk onderkomen een eindje ver derop. Maar door de langzaam malende ambtelijke molens is het daar nog steeds niet van geko- Piet Schelling wijst op twee ga ten in de vloer. „Die hebben de in brekers gemaakt. Ze kropen via het lege pand hiernaast onder mijn kelder en hebben gewoon een gat gemaakt. Ze moesten nog onder een paar schappen door kruipen. Het zijn net ratten!" Hij heeft er geen idee van hoe veel nachten hij het echtelijke bed nog moet missen. „Mijn vrouw staat gelukkig achter mij. Anders zou ik het niet volhou den", zegt Schelling". De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis in de bus! per maand* 24,45 per kwartaal 72,40 per halfjaar 144,80 per jaar 275,70 alleen vta automatische betaling) s.v.p. uw voorkeur aankruisen Naam: Adres: Pc/Wnpl.: Tel.:(i.vm bezorging) Opsturen naar: Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1