Carrosseriebouwer Deckers eerste bedrijf in Roomburg Studiedag over problemen kinderen in het onderwijs Ook interesse van Van der Krogt, Dorren en Ozon LEIDEN REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 'Leiden tegen verarming' in mei LEIDEN Van 6 tot 13 mei wordt er in Leiden een aandachtsweek 'Leiden tegen verarming' gehou den. De iniatiefnemers willen in die week de aandacht vestigen op het feit dat één op de vier Leidenaars onder het maatschappelijk be staansminimum leeft. Gedurende die week staat er elke dag een ander thema centraal. Zo wordt er aandacht geschonken aan 'minima en inkomen', 'minima en werk' en 'minima en gezondheid'. Op de slotdag is het de bedoeling dat de deelnemende organisaties een gezamelijke verklaring uitbren gen. Daarin wordt het gemeentebe stuur opgeroepen om de minima de plaatselijke belastingen kwijt te schelden. Ook wordt daarin de soci ale dienst gevraagd om de uitke- ringsregels 'creatief toe te passen. LEIDEN De regio Leiden, Al phen aan den Rijn, Gouda krijgt een jaarlijkse subsidie van 1,1 miljoen gulden, onder meer voor de bij- en omscholing van leerkrachten. De subsidie wordt verstrekt in het ka der van de regeling 'Intensivering Scholing door Onderwijs'. De ge meente L eiden heeft de taak het project te coördineren. Binnenkort hoopt de gemeente een projectlei der aan te stellen. De bedoeling van het project is onder meer om werkloze leerkrach ten om te scholen. Ook leraren die hun baan in de toekomst dreigen te verliezen, kunnen van de regeling gebruik maken. "Daarnaast is het de bedoeling dat scholen met dit geld worden voorbereid op het marktonderwijs. Daarbij verzorgen scholen opleidin gen in opdracht van bedrijven op basis van een contract", aldus P. Pe ters het hoofd van de directie on derwijs van de gemeente Leiden. Asocialen (I) De PvdA-wethouder van volks huisvesting in Bergen op Zoom werd vorige week op slag een be kende Nederlander door een paar regels uit een vele pagina's tel lend plan voor de volkshuisves ting in deze gemeente. De wet houder wil onderzoeken of asoci alen die hun buren het leven zuur maken gehuisvest moeten wor den in aparte woningen. Een golf van kritiek viel hem ten deel. "Er heerst een taboe op het pra ten over dergelijke bewoners", constateerde de Delftse hoogle raar volkshuisvesting Hugo Prie- mus vorige week al in deze krant. Een taboe dat ook in Leiden rond waart. Informeel is wel eens ge suggereerd om aan de Besjeslaan in Leiden (bij het dierenasiel) een aantal woningen voor asociale ge zinnen neer te zetten. Maar geen mens die zoiets hardop durft te zeggen. De Leidse volkshuisves- ters en woningbouwcorporaties werken het liefst in stilte aan ei gen oplossingen om asociale be woners, die ze met een mooi woord 'probleemgevallen' noe men, te huisvesten of juist geen woning meer toe te wijzen. Zoals altijd met onderwerpen waarop een taboe rust, weet ie dereen in Leiden precies waar over het gaat. Leiden heeft ook zijn families Flodder. Met name een aantal flats in de Merenwijk en aan de Agaatlaan zijn de afge lopen jaren veel besproken ge weest. "De meeste mensen die hier wonen zijn 'keurig netjes' maar er woont ook een hoop ga jes", zei een bewoonster van de Agaatflat vorig jaar tijdens een hoorzitting over het plan om het ruim 15 jaar oude flatgebouw een flinke opknapbeurt te geven. Lawaai, vandalisme, honden stront op de galerij, vuilniszak ken die over het balkon worden gesmeten, waren maar enkele van de problemen waarmee bewo ners van de Agaatflat te kampen hadden. De Woningbouwvereni ging Leiden besloot stringente maatregelen te nemen. Directeur Auke Mulder van de woning bouwvereniging schrikt als we de Agaatflat in verband brepgen met Bergen op Zoom. Hij zegt niets te weten van problemen. Bij het bu reau huisvesting wil men wel kwijt dat een bewoner van de Agaatflat onlangs de huur is op gezegd. Mulder doet net of zijr neus bloedt: "Ik wil niets over d< Agaatflat gezegd hebben in nega tieve zin", dicteert hij. Asocialen (2) lijft de vraag: wat doet Leiden met zijn families Flodder? Over weegt wethouder Tesselaar van volkshuisvesting echt om asocia le bewoners in aparte woningen aan de Besjeslaan te huisvesten of hanteert de gemeente Leiden een zwarte lijst van huurders die hoe dan ook geen woningen meer toe gewezen krijgen? "Die Besjeslaan, daar zie ik niets in", reageert Tesselaar. "De logica zegt mij wel dat iemand in een vrijstaand huis minder over last geeft dan iemand die in een flat woont met buren boven, on der en opzij. Dat snap ik. Maar om voor deze mensen speciale buurtjes te creëren met vrijstaan de woningen gaat mij te ver". Wat dan wel? Tesselaar: "Ik kijk daar genuanceerd tegenaan. In een stad met ruim 100.000 in woners heb je natuurlijk altijd een aantal klieren. Wij huldigen het standpunt dat iedereen woon- recht heeft dus ook de mensen die zich onaangepast gedragen. Het is natuurlijk wel vreselijk als zo'n stel van die klieren net naast je woont. Als omwonenden kla gen over overlast is de gang van zaken dat de betreffende huur ders door de woningbouwvereni ging worden aangepakt. Eerst wordt via bemiddeling getracht er voor te zorgen dat huurders die overlast geven zich matigen. Lukt dat niet dan bestaat de mogelijk heid naar de rechter te stappen om de betreffende huurder eruit te gooien". Meestal is het probleem dan nog niet opgelost. Want de uitge zette bewoner zal vaak elders weer aan onderdak worden ge holpen. Alleen als huurders een flinke huurschuld hebben of hun woning uitgeleefd achterlaten, krijgen ze geen nieuwe woning aangeboden. Wanneer mensen vanwege overlast uit hun woning worden gezet, is er altijd contact tussen de woningbouwvereni ging en huisvesting over de vraag of ze een ander huis aangeboden moeten krijgen of dat we zeggen; LEIDEN Slachtoffers van in cest, lijders aan faalangst, mis handeld of hoogbegaafd. Statis tisch gezien moet elke school ook door leerlingen met derge lijke problemen worden be volkt. Leerkrachten kunnen echter niet altijd onderkennen of er met sommige kinderen iets aan de hand is. Hoe kunnen plotsklaps optredende concen tratieproblemen worden ver klaard en waarom manifesteert een leerling zich als de grootste etter van de klas? zoek het maar uit". Tesselaar zegt er geen idee van te hebben hoe vaak dat laatste voorkomt. We houden ook geen zwarte lijst bij van huurders die hoe dan ook geen woning meer krijgen toege De wethouder geeft toe dat 1 et herhuisvesten van probleem ge vallen vaak geen oplossing bete kent, maar het verplaatsen van problemen. Tesselaar weet geen andere oplossing: "Wat we probe ren is mensen die overlast veroor zaken te verplaatsen naar een wo ning waar ze in elk geval minder overlast veroorzaken of waar minder mensen er last van heb ben. Ik prefereer dat toch boven het creëren van speciale woon- buurtjes voor onaangepasten. Wat ik mij steeds afvraag is: waar houdt dat op. Ik ben altijd heel bevreesd om mensen in een be paalde hoek te drukken. De gren zen waar binnen dat gebeurt zijn flinterdun. Vandaag is het dit en morgen dat". Jan Duivesteijn, voorzitter van woningbouwvereniging De Goe de Woning, heeft minder moeite met het herhuisvesten van be paalde groepen op plekken waar ze beter passen. "Wat die man in Bergen op Zoom heeft gedaan is een taboe doorbreken. Ik vind dat een goede zaak. Dat mensen die zich onaangenaam gedragen ook recht op huisvesting hebben is iets waar je best voor mag opko men. Maar de andere kant van de medaille is dat mensen met la waaierige of agressieve buren in een stress-situatie terecht komen of bang zijn. Voor die mensen wordt onvoldoende opgekomen". Duivesteijn is er ook geen voor stander van vrijstaande wonin gen voor 'onaangepasten' te bou wen aan de Besjeslaan. Dan ga je ze isoleren. Ik zou er wel voor stander van zijn om voor mensen uit een bepaald milieu, die een zelfde soort woongedrag verto nen, in bestaande wijken bepaal de portieken te reserveren. Je moet daarin wel de uiterste zorg vuldigheid betrachten", bena drukt Duivesteijn. De kwalificatie ghettovorming wijst Duivesteijn beslist van de hand. "Ik vraag mij af of de men sen die je bij elkaar zet dat zelf ook zo ervaren. Ghettovorming is een zwaar beladen woord dat naar mijn mening te maken heeft met discriminatie en en racisme. Je kunt het ook clustering noemen. Dat gebeurt in Wassenaar ook. Daar zitten ook mensen uit een .bepaald milieu in woningen van zes ton bij elkaar. Dat is dan toch ook ghettovorming". Duivesteijn: "Waar het mij om gaat is dat we als woningbouw vereniging de plicht hebben on gestoord woongenot te garande ren. Dat staat in de wet. De wo ningbouwverenigingen pleiten daarom al jaren voor een zorgvul dig inplaatsingsbeleid. Wat die wethouder van Bergen op Zoom heeft voorgesteld, om mensen uit een bepaald milieu een huis te ge ven waar buren minder last van hen hebben, daarover wordt in Leiden ook vaak gesproken. Maar niet hardop. Het zou goed zijn als dat wel gebeurde". Jan Duivesteijn, voorzitter van de woningbouwver eniging De Goede Woning, is er voorstander om men sen uit een bepaald milieu bij elkaar te zetten. (archieffoto) Nellie Frijda als ma Flodder in de gelijknamige film over een cscciale familie die in een vrijstaande, afge legen woning wordt geplaatst. (foto anp> Een luchtfoto van het terrein van Deckers Carrosseriebouw bv in Leiden. Op initiatief van scholen 'Leerling in de knel' is de titel van de studiedag over het omgaan met kinderen in moeilijkheden, die de gemeentelijke directie onderwijs op 12 april houdt voor (vooral) leer krachten en directeuren van basis scholen en scholen voor speciaal onderwijs in Leiden. Aan de hand van themagroepen komt niet alleen het signaleren van problemen aan de orde, maar juist ook wat een leer kracht aan een probleem kan doen en wat daarvan voor hem- of haar zelf de consequenties zijn. De ver wachting is dat de studiedag 250 tot 300 deelnemers zal tellen. door Simone van Driel "Het initiatief komt van de scho len zelf', zegt L.P.H. Schrier, onder- wijsadviseur bij de gemeente Lei den. "Vorig jaar is over een soortge lijk thema een dag voor het voortge zet onderwijs gehouden, waarna we vragen kregen uit het basisonder wijs of zoiets voor hen ook niet mo gelijk was. Aan dat verzoek hebben we gevolg gegeven". De scholen is gevraagd mee te de len welke onderwerpen volgens hen aan bod zouden moeten komen. Op basis van die wensenlijst is het programma samengesteld. Veertien workshops (maximaal 20 deelne mers) worden aangeboden, over on derwerpen als faalangst, seksueel misbruik, incest, kleine criminiali- teit, het ei en de pestkop van de klas, echtscheiding, overlijden en zelfverdediging. Vechtpartijen Opmerkelijk is volgens Sandy Roels, project-medewerker bij de directie onderwijs, de grote animo voor het thema faalangst. "Er heb ben zich zoveel mensen aangemeld dat dat we twee groepen moesten samenstellen. Voor grote belang stelling waren we overigens vorig jaar al gewaarschuwd bij de studie dag voor het voortgezet onderwijs, want toen deed zich dat verschijn sel ook al voor". Roels meent dat faalangst zo veel leerkrachten aan spreekt omdat dit onderwerp de laatste tijd veel aandacht heeft ge kregen. "Er zijn ook cursussen voor opgezet. Bovendien is het een on derwerp dat direct heeft te maken met prestaties op school". Veel gegadigden zijn er.ook voor het thema 'Kind in een problemati sche leefsituatie'. Roels: "Als een kind door zijn of haar gedrag opvalt, kun je de oorzaak soms thuis zoe ken. Daar kunnen problemen spe len'als ziekte, invaliditeit, alcoholis me of werkloosheid. Als leerkracht kun je aan die problemen zelf wei nig doen, maar hij of zij kan een kind wel opvangen en begeleiden". Schrier: "Opvang is heel belangrijk, evenals vroegtijdig ingrijpen en, zo nodig, doorverwijzen. In eerste in stantie naar de schoolarts, omdat die het kind vaak al kent". "Symptoombestrijding heeft geen zin, de oorzaak moet worden aangepakt. Als bij voorbeeld Jantje, die geregeld met vechtpartijen tus sen zijn ouders te maken heeft, moeilijkheden met rekenen krijgt, heeft het weinig zin om hem extra rekenlessen te geven. Met zijn hoofd zit hij alleen maarthuis. Geen pijnbestrijding dus, maar de oor zaak onderkennen en aanpakken". De pretentie om met de studiedag pasklare oplossingen aan te dragen, heeft de gemeente beslist niet, zegt Schrier. "Het is niet meer dan als oriëntatie bedoeld, een middel om meer te weten te komen over de problemen waarmee kinderen te maken kunnen hebben. Leerkrach ten zijn geen therapeuten". Het basisonderwijs moet al zo veel. Hebben leerkrachten wel tijd om zich met individuele leerlingen bezig te houden? Zonder de bodem onder het nut van de studiedag te willen slaan, erkennen Roels en Schrier dat van de gewenste 'zorg verbreding' in het basisonderwijs weinig terecht komt als het beleid niet wordt gewijzigd. "Men ver wacht dat kinderen beter worden opgevangen, maar als bij voorbeeld de groepen zo groot blijven en leer krachten van kleine scholen in on zekerheid zitten over hun baan, is het vechten tegen de bierkaai". De studiedag wordt gehouden in technische school C. Sweris aan de Vonderllaan en duurt van 14.00 tot 20.00 uur. Wethouder Van Dongen verricht om 14.15 uur de opening, waarna Petra Louwerens van het Leidse Boddaertcentrum een ple naire inleiding houdt over het the ma 'Het gesprek met de leerling'. Na afloop van de themagroepen is er een markt met informatie over ver schillende instellingen voor hulp verlening aan kinderen van 4 tot 12 jaar. De dag wordt niet met een zwa re forumdiscussie afgesloten, maar met een optreden van de theater groep Werktuig. De vier leden van Werktuig spelen drie korte stukken over rolverdeling, agressie in de klas en vooroordelen over buiten landers. Duizendste cursist CBB LEIDEN Het Centrum voor Be roepsoefening en Beroepsoriëntatie (CBB) heeft de duizendste cursist ingeschreven. Deze mijlpaal werd bereikt door de inschrijving van André van der Roest, die bij het CBB de cursus beveiling gaat vol gen. Het CBB werd in 1986 door minis ter De Koning geopend. De cursus sen bij het CBB zijn bedoeld voor mensen die onvoldoende vooroplei ding hebben om werk te vinden of bijvoorbeeld een taalachterstand hebben. Het CBB verzorgt opleidin gen op het gebied van verzorging, administratie, winkeltraining en grafische techniek. Subsidie voor omscholing leerkrachten LEIDEN Het carrosserie-be drijf Deckers is een van de eer ste ondernemingen die zich op het bedrijventerrein Roomburg gaat vestigen. Het nu nog aan de Lammenschansweg gehuisves te bedrijf gaat op het nieuwe in dustrie-terrein 3000 vierkante meter grond pachten. Deckers is nog met de gemeente in onderhandeling over de exacte lig ging van het gebouw. Aanvankelijk was het de bedoeling dat het bedrijf parallel aan de spoorlijn Utrecht- Leiden kwam te liggen. De gemeen te Leiden vond echter dat de grote toegangsdeuren tot de fabricagehal teveel in het zicht kwamen te lig gen. Deckers heeft nu een nieuw plan ontwikkeld, waarbij het ge bouw haaks op de spoorlijn staat. Het bedrijf, met vestigingen in Leiden en Weert, houdt zich voor namelijk bezig met de opbouw en inrichting van vrachtwagens. De in Limburg gebouwde wagens wor den vervolgens in Leiden voorzien van bijvoorbeeld hefinstallaties, laadkleppen of een koelinstallatie. Grote klanten van Deckers zijn C A, Van Gend Loos en het Neder- klanten gaat opleveren. "We zitten aan de Lammenschansweg niet on gunstig, twee minuten van de rijks weg en als de brug open staat, is het vier minuten. Op Roomburg is het toch net iets gunstiger. Auto's draai en de snelweg af en zijn bij ons be drijf', aldus Deckers. De directeur is niet bang dat zijn huidige bedrijf aan de Lammen schansweg onverkoopbaar is. Dec kers beschikt daar over 6800 vier kante meter, waarvan er 3000 zijn verhuurd aan andere ondernemers. "Ik heb al contact gehad met drie geïnteresseerden, terwijl ik nog geen advertentie heb geplaatst. Ik denk daarom dat er voldoende inte resse is voor onze bedrijfsgebou- R. van Mullem van de afdeling grondzaken benadrukt dat de ge meente en Deckers nog altijd geen overeenstemming hebben bereikt over de vormgeving van het nieuwe gebouw in Roomburg. "Deckers wil zich langs de spoorlijn vestigen. Aan de vormgeving van de bedrij ven die langs de spoorlijn komen worden echter wat hogere eisen ge steld. Het is toch het visitekaartje van het hele bedrijventerrein". De gemeente neemt binnenkort een definitief besluit over de uitgif te van grond in Roomburg aan an dere bedrijven. Het gaat daarbij om het Zoeterwoudse bedrijf Van der Krogt, die een bakkerij vestigt op het bedrijventerrein. Ook verhuist de industriële fotostudio Dorren vanuit Leiderdorp naar Roomburg.. Deze onderneming maakt foto's, ge bruikt daarbij grote decors en heeft daarom nogal wat ruimte nodig. Dorren heeft circa 1200 vierkante meter gepacht. Bovendien is de ver wachting dat ook wasserij Ozon, die nu nog aan de Hoge Rijndijk is ge huisvest, binnenkort besluit om zich op Roomburg te vestigen. In september nieuwe opleiding 'hygiënist' bij Leidse Hogeschool LEIDEN - De Leidse Hogeschool ren van infecties, het opsporen vlan voor Beroepsonderwijs begint met de besmettingsbron en bestrijding ingang van het cursusjaar 89-90 een en voorkoming van infectieziekten, nieuwe opleiding: hygiënist ten be hoeve van de gezondheidszorg. De Afgestudeerden van de opleiding nieuwe vierjarige opleiding wordt kunnen bijvoorbeeld aan het werk verzorgd door de sectoren hoger ge- jn ziekenhuizen, verpleeg- en be- zondheidsonderwijs te Leiden en jaardenhuizen en bij basisgezond- hoger laboratorium onderwijs te heidsdiensten. Leiderdorp. De Leidse Hogeschool voor Be- Tot nu toe is een dergelijke oplei- roepsonderwijs telt ongeveer 2.000 ding in Nederland alleen te volgen studenten. Het onderwijsaanbod aan de Hogeschool Eindhoven. omvat de studierichtingen ver- Een hygiënist heeft als hoofdtaak pleegkunde, fysiotherapie, logope- te voorkomen dat de mens met bac- die (te Leiden), chemisch en me- teriën, schimmels, virussen en para- disch laboratoriummedewerker (te sieten wordt besmet. Het werk om- Leiderdorp) en jeugd- en bejaarden- vat dan ook onder meer het registre- welzijnswerk (in Den Haag). lands Omroep Bedrijf (NOB). Daar naast bouwt Deckers bijvoorbeeld ook kiosken (zoals de blauwe marktkramen aan de Hoogstraat) en woonunits voor booreilanden. Aanvankelijk stond het carrosse rie-bedrijf huiverig tegenover een verhuizing naar Roomburg. Direc teur C. Deckers vond het een be zwaar dat zijn bedrijf de grond op het bedrijventerrein niet kon ko pen, maar een erfpachtscontract moest afsluiten. "Adviseurs hebben mij ervan overtuigd dat erfpacht niet nadelig hoeft te zijn voor ons bedrijf. Bovendien zijn ons door de gemeente enkele gunstige voor waarden geboden. Zo krijgen we tien jaar de tijd om te beslissen of de erfpacht willen afkopen". Volgens'Deckers is dat een rede lijke termijn. "In die periode kun nen we vaststellen of het klantenbe stand toe- of afneemt, of het perso neel het naar de zin heeft; kortom of we er voor een langere tijd willen blijven", zegt de directeur van het carrosserie-bedrijf. Uitbreiding Het bedrijf aan de Lammenschans weg heeft geen moment overwogen om alle activiteiten in de andere vestiging in Weert te concentreren. "We overwegen wel om ons in de vestiging in Leiden nog meer te richten op de inrichting van vracht wagens en de service. We breiden wellicht de assemblage-afdeling in Weert uit. In een nieuw pand kun nen we ook efficiënter werken. Door een efficiëntere organisatie is de nieuwe vestiging voor ons ook fi nancieel haalbaar", meent directeur Deckers. Op basis van de grondprijzen zou Deckers zonder meer moeten kie zen voor volledige verhuizing van het bedrijf naar Weert. "Wij betalen daar 60 gulden per vierkante meter, op Roomburg is het 250 gulden. Wij moeten echter in vestiging in de Ranstad hebben. Alle grote ver voerders zitten hier, die rijden niet het hele land door om een reparaties te laten verrichten. De overheid waarmee ik te maken heb de Rijksdienst voor het Wegverkeer zit in Den Haag en de vakvereniging in Sassenheim", zegt Deckers. Nu het bedrijf naar Roomburg gaat, verwacht de directeur van het carrosserie-bedrijf dat de gunstige ligging (op de kruising van de rijks weg Amsterdam-Rotterdam en de weg Alphen-Leiden) zijn firma LEIDEN - De verrassing van de plannen voor het Stationsgebied is er vanaf. Op een informatie-avond van de gemeente gisteravond in de aida van Nieuweroord kwamen slechts zo'n vijftig mensen opdagen, van wie bijna de helft ambtenaren, politici en architecten. Kennelijk waren de aanwezigen goed op de hoogte want slechts twee be zoekers kwamen er toe de wethouders Tesselaar en Van der Molen om uitleg te vragen. (foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19