JAARSPUZZEL Warmond woedend op Alkemade van dèTondeïstreepte letters het langste voorjaarswoord: Mildere straf voor marktkoopman die marktmeester Zoeterwoudse raad pleit voor plaatselijk monumentenbeleid Buurgemeente blijft azen op Lage Landen PATIJN SCHROEFT SCHOOL OPEN Pleidooi PZ voor gecoördineerd bejaardenwerk in Zoeterwoude HOUTKAMP-GEIT BAART DRIELING V; REGIO LEIDEN' T DONDERDAG 23 MAART 1989 1. Tuincentrum J.aap Kooy, Heereweg 350, Lisse l 6. Dusaswa Rijwiel cash and curry, Turfmarkt 2, Leiden 2. Leste/ja tapijt en parket shgp, Stille Rijn 1, Leiden 3. Kreatief &onen, Lange Mare 106, Leiden 4. Schoenhandel van Kampenhout, Atjehstraat 73, Leiden 5. üaipëttenhujs. Herensingel 10, Leiden Dusgswa Rijwiel cash and curry, 7. Lupoche lederwaren, Haarlemmerstraat 202, Leiden 8. Puter van Hulst Rijwiel speciaalzaak, Stevensbloem 37, Leiden 9. Jaup Misser dierenspeciaalzaak, Stevensbloem 43, Leiden 10. Foto Huns van£ijk, St. Jorissteeg 6, Leiden VOORSCHOTEN - De enige hande- marktkooplieden niet te vroeg laar in verse vis van de Voorscho- trekken en op tijd komen, tense weekmarkt is wegens het 'fy- siek belagen' van de marktmeester voor drie maanden geschorst. Om dat deze schorsing het voortbestaan van het bedrijf van de marktkoop man zou bedreigen, hebben B en W de moeder van de vishandelaar toe stemming gegeven gedurende de strafperiode de marktplaats te be zetten. Voorwaarde is wel dat de viskoopman zich drie maanden Morgen "We zijn bij andere markten nage gaan hoe men daar handelt in derge lijke gevallen", vervolgt Overbosch. "De Voorschotense markt is een kleine en overzichtelijke markt waarvoor van de zijde van markt kooplieden grote belangstelling be staat. Dan kun je dit niet gebruiken. M Loo»«c.. In Den Haag, waar wel honderden lang "op geen enkele wijze" op de kramen staan heeft men d>t soort markt mag vertonen Volgens gemeentesecretaris H. Overbosch ontstond de vechtpartij - op de eerste markt van deze maand, schorsing toen de marktmeester de vishande- H1* laar aansprak op de achterstand d: dingen meer bij de hand". Na hier en daar advies te hebben ingewonnen werd besloten een drie maanden op te a persoonlijk onder houd met de viskoopmi deze zou'hebben met het betalen in diens "persoonlijke stuk- van de marktgelden. "De vishande- ~en ^k burgemeester mr. P. laar reageerde daarop door op de Cannegieter de conclusie dat de marktmeester in te slaan", verklaart schorsing wel eens het einde van de de eerste ambtenaar. "Een blauw vishande y- ZOETERWOUDE - De gemeente Jaarlijks is dan een bepaald bedrag Zoeterwoude maakt een lijst van beschikbaar en wanneer die pot panden die zó beeldbepalend zijn leeg is moet de aanvrager tot het dat ze niet zomaar veranderd of ge- volgende jaar wachten, sloopt mogen worden. Zodra deze Oppositiepartij Progressief Zoe- lijst is vastgesteld, komt er een terwoude (PZ) is het met het princi- plaatselijke monumentenverorde- pe eens maar vroeg zich gister- ning en onderzoekt de gemeente avond af waar het geld vandaan hoeveel geld ze jaarlijks beschik- moet komen. "Welke noodzakelijke baar moet stellen voor deze panden, maatregelen moeten uitgesteld Dit bleek gisteravond tijdens de vJ°ehg aPfZ'"ands"d, A B' gemeenteraadsvergadering. Una- Jtogersma ach af. Aan het ver- niem steunden de partijen hier de keemveil.gheidsplan weigert zijn motie van CDA-raadslid mevrouw Part« te k/labbelen' Bl?ver steltze J.C.M. Berkouwer, die pleitte voor de nieuwbouw van het gemeente- de koopman kon be- LEIDERDORP - Een geit met een drieling. De Leiderdorpse kinderboerderij De Houtkamp heeft er deze week een 3 en W wilden dat de attractie bijgekregen en toont die zaterdag, zondag en maandag in het Milieu Educatief Centrum aan de Van straf in redelijke verhouding zou Diepeningenlaan. staan tot wat er is gebeurd. Vandaar Ooïc de oude en jonge konijnen en dagverse kuikens van De Houtkamp kunnen dan tussen twee en vier uur wor- mgcgcvwi. toestemming voor de moeder om den bekeken. Voor de Houtkamp-schapen is de expositieruimte te warm: zij blijven op het weiland achter de boer- Volgens Overbosch doen zich zei- Pjaats van haar zoon in te ne- derij. Tot dit paasweekeinde blijven de geitjes binnen en zijn ze van twee tot vier uur in de stal te zien. Volgende ""en". week kunnen ze misscchien naar buiten. Volgens de beheerder maken ze het goed en bestaat de verwachting dat ze Die toestemming gaat morgen in. binnenkort mekkerende speelkameraadjes krijgen. (foto jan Holvast) oog en een kapotte bril waren daar- 3" i van het resultaat". De markmeester heeft de mishandeling bij de politie aangegeven. den dergelijke incidenten de vrijdagse markt in de Voorstraat. De gemeentesecretaris bekent dat B en W aanvankelijk niet goed wis ten wat zij met de gebeurenissen aan moesten. "We hebben natuur lijk een marktverorderning maar normaal ligt zo'n ding in de lade", verklaart hij. "Ik werk hier nu zo'n 2,5 jaar en het was pas na dit inci dent dat ik de marktverordening nader ben gaan bestuderen". Heel veel wijzer werden B en W niet van de marktverordening, die 49 artike len telt en waarin is geregeld dat de het behoud van panden 'die het ge zicht van Zoeterwoude bepalen'. Volgens burgemeester A.J.M. Hou- dijk ondersteunt de motie het be leid van zijn gemeente. Hij bena drukte echter dat bij een dergelijke monumentenverordening "princi pieel een subsidieregeling hoort". "Wanneer de gemeente een pand op de monumentenlijst plaatst, legt ze de eigenaar beperkingen op bij herstel en verbouwingen", zei hij. "Als tegemoetkoming dien je dan een subsidieregeling te stellen". De burgemeester wil een subsidierege- ling met een duidelijk plafond. 'Overlast op Mieningnu snel oplossen' WARMOND - "Het enige pogingen van Alkemade om pandje pik' wat ik nog kan zeggen, is dat het Warmondse Lage Land in te lijven. ZOETERWOUDE Alkemadese claim naast zich i het jammer is als je zo met el kaar omgaat. Ik denk niet dat het Warmondse gemeen tebestuur dergelijke streken zou uithalen". Met die boze woorden reageerde de War mondse wethouder W.A.B. de Vos (WD) gisteravond in De Zoeter- de contactcommissie agrari- woudse gemeenteraad geeft het col- sche zaken op de nieuwste Warmo"nd"dacht' 'af"të zijn lege van burgemeester en wethou- ders nog een maand om met een goed onderbouwde oplossing te ko men voor de overlast van vrachtwa gens aan de Miening. Dit bleek gis teravond tijdens de gemeenteraads vergadering. In de laatste commissievergade ring stelden B en W nog voor om de ingang van de parkeerplaats te as falteren en het aantal vrachtwagens aan een maximum te binden. Naast de wagens van eigenaar P. Onder water mogen er maar acht 'vreem de' kolossen staan. Een aantal raadsleden voelde er niets voor om op andermans terrein te gaan asfal teren en wilde een gedeelte van de parkeerplaats verkrijgen door een gemeentelijk terrein bij de Miening aan te bieden. Op dat nieuw verkre gen stuk moest de gemeente een goede asfaltlaag aanbrengen, aldus CDA-raadslid J. van der Salm. Volgens ambtelijke berekenin gen hebben de acht vrachtwagens in die opzet te weinig manoeuvreer ruimte en burgemeester A.J.M. Houdijk vroeg gisteravond om uit stel. Onderwater wilde hem een nieuw voorstel doen en ondertus sen was de eerste burger bereid de huurcontracten met de vrachtwa genchauffeurs een jaar te verlen gen. Progressief Zoeterwoude hekel de het vele getreuzel en wil de bur gemeester hooguit een maand ge ven. Als het nieuwe plan duur uit pakt, zal het enthousiasme bij WD en Progressief Zoeterwoude snel wegebben. PZ voelt er dan veel voor om alle vrachtwagens naar het industrieterrein aan de Hoge Rijn dijk te dirigeren. de buurgemeente, onlangs bleek dat Alkemade de Tweede Kamer alsnog zijn wil krijgen. Alkemade, betrokken bij de discus- sie over gemeentelijke herindeling De plannen c van oostelijk Zuid-Holland, aast al ge Land in te ljjven komen jaren op het Warmondse grondge- volkomen onverwachts", "Warmond hoopt dat het rijk de afwijzing van de provincie over neemt, niet in de laatste plaats om- opnieuw het La- dat de Lage Landers bij Warmond 3ns wjjlen blijven", vervolgt De Vos. De Volgens dè wethouder is er "deze de Kager- Vos gisteravond. "De vorige keer keer opzet in het spel". Want: "De vooral bied aan de oostkant plassen. Na een lange en vooral vin- werden de argumenten van Alke- gemeente Alkemade heeft War- nige discussie tussen beide ge- made niet gehonoreerd door de pro- mond niet gemeld dat ze de zaak meenten legde de provincie de vincie en wij dachten dat onze buur- aanhangig zou maken bij de Twee- eer. gemeente er niet meer aan zou be- de Kamer", het ginnen. Toch meldt Alkemade zich Goede betrekkingen De Alkemadese gemeentesecretaris J. van Elk reageert droogjes op De Vos' uithaal. Het verwijt dat zijn ge meente achter de rug van Warmond om alsnog haar gelijk probeert te halen, is volgens hem onjuist. "Wij lazen in de Staatscourant, en War mond had dat ook kunnen lezen, dat de vaste commissie van de Tweede Kamer een hoorzitting over de gemeentelijke herindeling voor dit deel van Zuid-Holland hield. Nu hoort Warmond weliswaar niet bij oostelijk Zuid-Holland, maar dat heeft ons er niet van weerhouden nog eens onze opvattingen over de grenscorrectie naar voren te bren gen. Wij konden er vanuit gaan dat Warmond ook zou komen". Van Elk benadrukt dat Alkemade niet is gevraagd de hoorzitting te be zoeken "maar gewoon I "En het is natuurlijk logisch dat wij gaan, want wij zijn betrokken bij de ze discussie". De eerste ambtenaar van Alkemade zegt te reactie van wethouder De Vos "te betreuren": "We hebben liever geen vervelende reacties. De betrekkingen tussen Warmond en Alkemade zijn goed en dat moet zo blijven". Wethouder W.A.B. de Vos (VVD) ."Opzet".(Foto Wim Dijkman) Agrariërs Warmond: 'Meer ruimte kamperen bij de boer' WARMOND - Meer ruimte voor het kamperen bij de boer. Daar pleitten bollenboeren en agrari ërs gisteravond voor tijdens een vergadering van de contactcom missie agrarische aangelegen heden, waar de kampeernota aan de orde werd gesteld. G.W. Vergeer, afgevaardigde van de rooms-katholieke Land en Tuinbouw Bond (LTB), wil dat de gemeente dagkampeer- ders bij de Warmondse boerde rijen toestaat. Hij vindt het on eerlijk dat de agrariërs die in het verleden stacaravans op hun erf hebben toegestaan dag mogen blijven doen, terwijl boeren 'die steeds braaf zijn geweest' niets van de gemeente kunnen ver wachten. Hij meent dat de laatste groep plaats aan passan ten moet kunnen bieden en is niet bang dat de boeren hiermee de campings in de wielen rijden. Vergeer: "Ze zouden hiermee niet concurreren, omdat de campings nauwelijke plaatsen vrijhouden voor passanten". Volgens plaatsvervangend burgemeester C.E. Dalhuisen kan de voorgestelde vorm van recreatie het landschap 'vervui len'. "Als iedere boerderij bij voorbeeld vijf trekcaravans stalt, heeft dat invloed op het landschap, dat we hier in War mond nu juist proberen zo mooi mogelijk te houden", legde ze uit. Ze voegde hieraan toe dat de vraag of kampeerplaatsen bij de boer moeten worden toegestaan open ligt, zolang er nog geen raadsbesluit over de nota is ge- A.K.J. Vergeer-Van der Geest van de LTB vindt het vreemd dat geen enkele boerderij een ruimte mag inrichten waar groe pen kunnen verblijven. Ze had vooral kritiek op het feit dat Dekker wel enkele weken per jaar de gelegenheid krijgt om op eigen terrein een tent op te zet ten voor verblijfsrecreatie. Tij delijk wethouder W.A.B. de Vos (WD) gaf toe dat dit velen een doorn in het oog kan zijn, maar gaf geen oordeel over de kwes tie. Scouts maken strand schoon WASSENAAR - Scouts van de Woesikigroep gaan op zaterdag 25 maart het strand bij de Wassenaarse Slag opruimen. Van 's ochtends 10.00 uur af zullen bevers, welpen, kabouters, zeeverkenners, loodsen, stafleden en ouders in twee grote groepen uit de richtingen Katwijk en Scheveningen 'naar elkaar toe werken'. Het verzamelde vuil wordt in zak ken gestopt die vervolgens worden opgehaald door een vrachtwagen van de gemeente Wassenaar, 's Mid dags om drie uur wordt van het ver zamelde hout een kampvuur ge maakt. De schoonmaakactie wordt gehouden om de scouts op de milieuproblematiek te wijzen. OEGSTGEEST - Gewapend met een schroevedraaier en met de hulp van een leerling heeft de koningin, S. Patijn, gistermiddag een maquette vasgestroefd aan de muur van de nieuwe aanbouw geester Prof. Dr. Leo Kannerschool vastgeschroefd (zie foto Henk Bouwman). Met dit klusje gaf de 'burgemeester' van de provincie het officiële startsein voor het gebruik van de aanbouw van de school voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen. Op de maquette staat VSO en dat duidt op het voortgezet speciaal onderwijs dat de Leo Kannerschool in petto heeft. Met die onderwijsvorm wordt geprobeerd leerlingen voor te bereiden op hun terugkeer in het reguliere voortgezet onderwijs. De school telt in totaal 120 leerlingen. De nieuwe aanbouw was overigens al sinds eind vorig jaar in gebruik en dient ter vervanging van een houten noodgebouw. Volgens adjunct-directeur mevrouw C. Sonders heeft Patijn niets gezegd waarover de school zich zorgen hoeft te maken of waar ze zich juist over kan verheugen: "Wel toonde hij zich erg geïnteresseerd en heeft hij i eens terug te zullen komen. Hij zal dan op werkbezoek komen". ZOETERWOUDE - Een jaar nadat B en W van Zoeter woude de nota 'Ouder worden' uitbrachten, presen teerde oppositiepartij Progressief Zoeterwoude (PZ) gisteravond in de gemeenteraadsvergadering de nota 'Ouderen hebben de toekomst'. In de nota breekt PZ een lans voor gecoördineerd ouderenwerk. Alle be trokken instanties moeten samenwerken en hun acti viteiten beter op elkaar afstemmen. Het coördinatie punt kan als aanspreek- en verwijzingspunt dienen en helpen bij het invullen van formulieren. Oegstgeestenaar zwaar gewond na aanrijding OEGSTGEEST - Een 34-jarige Oegstgeestenaar te fiets is giste ren ernstig gewond geraakt bij een verkeersongeval op de krui sing Rhijngeesterstraatweg- /Schoutenburgstraat. De man wilde daar oversteken maar werd aangereden door een 40-jarige Voorschotense automobilist die én te hard reed en te diep in het glaasje had gekeken. De fietser moest met onder meer een zware hersenschud ding, verwondingen aan het ge laat en een gebroken sleutelbeen naar het AZL worden overge bracht. Hij is niet meer in levens gevaar maar gevreesd wordt dat zijn herstel veel tijd zal vergen. Omdat de politie meer wil weten over de toedracht, roept zij even tuele getuigen op zich bij haar te melden. Volgens het PZ-werkje moeten huizen snel en goed koop aangepast kunnen worden aan ouderen en rol stoelers en zijn experimenten welkom, zoals de bouw van woningen voor meerdere generaties. Ouderenwo ningen moeten in kleine concentraties van tien tot twintig eenheden worden gebouwd. Op die manier is een efficiënte dienstverlening mogelijk en wordt voor komen dat alleenstaanden geïsoleerd raken. Bejaardenoord Huize Emmaus schrijft PZ een 'cen trale functie' toe, ook voor dagopvang, nachtopvang en tijdelijke opvang. Dagopvang helpt bejaarden hun sociale contacten te behouden en de wat langere op vang kan nodig zijn voor mensen die tijdelijk geen ver zorging hebben. De maaltijd verstrekking in en via Huize Emmaus wil de partij versterken. Hoe dat be taald moet worden, blijft onduidelijk. De Hoge Rijndijk noemt Progressief Zoeterwoude een knelpunt. Huize Emmaus mag dan met eigen ver voer of openbaar vervoer bereikbaar zijn, er zou be hoefte zijn aan een plek waar ouderen samen kunnen eten en praten. Vooral in de periode dat ouderen moei lijker bewegen en echtgenoten, vrienden en bekenden wegvallen is het belangrijk dat er voorzieningen in de buurt zijn en dat er een plek is waar de mensen altijd welkom zijn. Enquête Om de wensen en behoeften goed op een rijtje te krij gen, wil PZ een enquête houden onder de 55-plussers in de gemeente. Zo wil de partij graag weten of oude ren willen verhuizen naar een kleinere, comfortabelere woning of naar een aangepast huis; hoe het staat met de hulp van omwonenden en familie; hoe de verkeers situaties worden ervaren en hoe ouderen hun lichame lijke conditie op peil willen houden. Uit prognoses begrijpt de oppositiepartij dat Zoeter woude in het jaar 2000 ongeveer duizend bejaarden zal tellen en dat dat aantal in de jaren daarna steeds met drie procent zal stijgen. Gezien die aantallen en het be lang van een goed ouderenbeleid weigerde PZ vorig jaar akkoord te gaan met de B en W-nota. Die nota zou niet meer dan een opsomming zijn van het bestaande ouderenwerk. Een toekomstvisie werd node gemist. De 10 langste woorden zullen worden beloond met fan tastische prijzen, u aangeboden door de nevenstaande bedrijven. Uw oplossing kunt u 1-malig telefonisch doorgeven op zaterdag 25 maart tussen 10.00 en 12.30 uur. Het telefoonnummer vindt u zaterdag op de kabelkrant en in de strook in uw dagblad. Tijdens schorsing mag moeder venten 'Beeldbepalende panden behouden'

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 18