TAD LEIDEN Belasting omhoog, maar nog onduidelijk hoeveel Buurthuis t Spoortje vanaf mei wellicht zonder subsidie LEIDSCH DAGBLAD College B en Wis het nog niet eens Leids symposium over ldantvriendelijkheid van de belastingdienst Nederland 1 gestoord door 'beeldkrant' Mogen nog in rode cijfers Hulp B en W ingeroepen problemen Leiden-Noord Wind oorzaak vechtpartij Expositie teken- en schilderwerk ouderen s DONDERDAG 23 MAART 1989 Indien bestuur akte Werkgeversinstituut niet tekent LEIDEN - Buurthuis 't Spoortje krijgt met ingang van 1 mei geen subsidie meer als het bestuur van avond niet meewerkt aan de oprich ting van het Centraal Werkgevers Instituut voor het sociaal-cultureel werk in Leiden, 't Spoortje krijgt jaarlijks een bedrag van circa een half miljoen gulden, waarvan het grootste deel bestemd is voor perso neel. Het bestuur van De Zeven sprong, waaronder 't Spoortje aan de Bernhardkade valt, is door dat dreigement van de gemeente flink in zijn wiek geschoten. Het Centraal Werkgevers Insti tuut moet alle 14 organisaties op het terrein van het buurt- en clubhuis werk, 14 in totaal, gaan overkoepe len. Dat betekent onder meer dat al le medewerkers bij die organisatie in dienst komen en daar ook door worden betaald. Aan de oprichting ervan is volgens het hoofd van de directie welzijn van de gemeente, G. Bovens, een kleine vier jaar ge werkt. Vanavond moet de definitie ve oprichtingsakte worden gete kend. Het bestuur van De Zevensprong heeft evenwel nog een groot aantal vragen die verband houden met de oprichting van het instituuut. Bo vens heeft het bestuur van De Ze vensprong nog uitgenodigd om daarover nog vóór vanavond te pra ten, maar dat is geweigerd. Daarop is van de hand van burgemeester en wethouders een brief gestuurd waarin het bestuur van De Zeven sprong er op wordt gewezen dat de subsidiestroom vanaf 1 mei uitslui tend via het Centraal Werkgevers Instituut loopt. Met andere woor den: wie daarbij niet is aangesloten, krijgt ook geen geld. Voorzitter mevrouw Gerth-van Wijk van het clubhuis is boos. Zij vindt dat een groot aantal zaken on der de maat is geregeld en dat De Zevensprong eigenlijk geen hand tekening onder de oprichting van het instituut kan zetten. Bovens daarentegen vindt dat het bestuur van De Zevensprong voldoende tijd heeft gehad om over allerlei zaken te spreken: "Er is veel uitgebreide aandacht besteed aan de oprichting van het instituuut. Het verbaast me dat De Zevensprong op de valreep dwars gaat liggen". eDie mening is ook C. Schouten toegedaan, die de totstandkoming van het Centraal Werkgevers Insi- tutuut begeleidt. "De Zevensprong heeft herhaaldelijk kritische gelui den laten horen, net als andere club- en buurthuizen. Maar dat het hierop dreigde uit te lopen, had ik niet ver wacht", zegt Schouten. Hij heeft de indruk dat het bestuur van De Ze vensprong een aantal zaken tot in detail wil regelen, hetgeen volgens hem bij zo n overeenkomst gewoon niet mogelijk is. Mevrouw Gerth is ter ore geko men dat ook andere buurt- en club huizen problemen hebben met de oprichting van het instituut, maar daarvan is bij de gemeente niets be kend. Bestuursleden van De Zeven sprong zijn vanavond aanwezig om te overleggen met collega's over de stand van zaken. Dekker lid raad toezicht van AZL LEIDEN - Prof. dr. W. Dekker, oud topman van Philips, is door minis ter Deetman (onderwijs) benoemd tot lid van de raad van toezicht van het Academisch Ziekenhuis. Dek ker was voorzitter van de door de minister van wvc ingestelde com missie structuur en financiering ge zondheidszorg, de zogenaamde commissie-Dekker. Ook is hij sinds 1986 hoogleraar internationaal management aan de Leidse univer siteit. LEIDEN - PvdA, WD en huizen tot 90.000 gulden te ontzien Links Leiden zijn het nog en de duurdere woningen en de be drijven te belasten". WD-fract:~ voorzitter Van der Nat wijst deze riant af. "Als we niets hoefden te doen dan zou niemand er op voor kort van de gemeente weg te °t achteruit gaan. Het kan dus nooit nipt pons tfpworden over de dnJven te belasten WD-fractie- niet eens geworaen over ae voorzitter Van der Nat wiist deze va- belastingverhoging die no dig is om het begrotingste- werken. Maar dat de plaatse- 1 lijke belastingen moeten maatresel worden verhoogd, daarover WD pleit zijn alle partijen het eens. De drie partijen verschillen e wel van mening over wie deze hoging moet betalen. De WD pleit Over de andere maatregelen lijkt voor een evenredige verdeling alle Leidenaars, terwijl Links Lei' Uitstel middels in grote lijnen overeen stemming te zijn bereikt. Een groot deed zich een soortgelijk menings- burger daarvan iets merkt. Bijvoor geschil voor tussen de collegepartij- beeld door leningen om te zetten te en. gen gunstigere voorwaarden of re- Vertegenwoordigers van de drie serveringen, zoals voor een nieuw partijen praten al enkele weken on- station, op te schorten omdat met der leiding van wethouder Borde- de bouw voorlopig toch nog niet wordt begonnen. Op enkele onderdelen bestaat mening over de ïuw beleid zoals dezer da- die aan het begin van deze college- ordt hoeveel extra periode werden vastgesteld. PvdA wijk (financiën) over mogelijkhe den om tot 1995 een bedrag miljoen gulden te bezuinigen. Dat nog^ verschil is, zo wordt verwacht, het begro- uitgaven tingstekort v gen bekend steun Leiden van het rijk krijgt. De komende zeven jaar zal er daarom jaarlijks gemiddeld zo'n 3,5 miljoen gulden bezuinigd moeten worden of moet de gemeente haar inkom sten verhogen. De belastingverhoging moet de gemeente jaarlijks ruim twee mil joen gulden opleveren. PvdA en Links Leiden willen deze verhoging met name opleggen aan de bezitters van duurdere woningen en bedrij ven, al zijn beide partijen het nog niet eens over de precieze invulling van deze maatregel. De WD is het niet eens met deze onevenwichtige verdeling. Links Leiden fractievoorzitter Van Lint bevestigt het meningsge schil. "Wij hebben ervoor gepleit de en WD pleitten er aanvankelijk voor alle uitgaven waarvoor de afge lopen jaren nog geen verplichtin gen zijn aangegaan, uit te stellen tot 1990. Daarmee was Links Leiden het echter niet eens. Nu ligt er een model op tafel waarin slechts een paar onderdelen van het nieuwe beleid worden uit gesteld. Het gaat om uitgaven als een extra parkeerwachter op de marktenroute of de sanering van milieuhinderlijke bedrijven. Over het opschorten van een investering van 100.000 gulden in beroepsoplei dingen v( sproken. Woordvoerders a en zijn optimistisch van het overleg. Beijen verwacht dat de drie college partijen het binnen enkele weken eens zijn. Volgens wethouder Bor- dewijk wordt een dezer dagen dui delijk op hoeveel steun Leiden van het rijk kan rekenen. Het college zal daarna de bezuinigings- en belas tingvoorstellen aan de raad voorleg gen. wordt nog ge- i de drie partij- r de afloop PvdA-raadslid LEIDEN - 'Hoe klantvriendelijk is de fiscus?' Die vraag komt aan de orde op een symposium dat vrijdag 31 maart in de Stadsge hoorzaal wordt gehouden. Spre kers zijn onder anderen staatsse cretaris Koning (financiën) en het PvdA-kamerlid Vermeend. Voor afgaand aan het symposium zal de Leidse Rechtswinkel honder den mensen helpen met het invul len van hun belastingformulier. Het aangiftebiljet inkomsten belasting is dit jaar in een klant vriendelijk jasje gegoten: frissere kleuren, duidelijkere vragen en een betere handleiding. Op deze wijze wil de fiscus het zijn klan ten makkelijker maken om het biljet in te vullen. Is het uiterlijk vertoon of is er werkelijk wat ver anderd bij de fiscus? De landelijke rechtswinkels regelen zoals een nieuwe invorde- ringswet en het aanscherpen van de fiscale sancties. Prof. mr. J. Giele, hoogleraar fiscaal recht, en mr. P. Wattèl, verbonden aan de universiteit van Amsterdam, zul len op het symposium de vraag beantwoorden of de belastinghef fing niet alleen eenvoudiger maar ook rechtvaardiger is geworden. 's Middags (15.40 uur) laat ook een forum hierover zijn licht schijnen. In het forum hebben zit ting het tweede kamerlid W. Ver meend, de fiscaal journalist A. Grootenhuis en belastingconsu lent Kruisinga. Het symposium wordt om 14.00 uur geopend door staatssecretaris Koning. Vanaf 10.00 uur 's ochtends kunnen de klanten van de fiscus zich laten bijstaan door de Leidse hebben vastgesteld dat de positie rechtswinkel bij het invullen de belastingplichtige - met name van de lagere inkomens groepen - aanzienlijk gaat ver slechteren door een aantal maat- hun belastingformulier. De ka merleden Engwirda (D66) en Vreugdenhil (CDA) zijn aanwezig om hierbij te helpen. LEIDEN De zender Neder land 1 is gisteravond gestoord door een 'beeldkrant'. Aan de bovenzijde van het scherm wa ren onder meer reclameslogans te lezen en opmerkingen aan het adres van de burgemeester. De teksten waren overigens nauwe lijks te ontcijferen. Bij de afdeling stadskabei wa ren vanochtend geen klachten binnengekomen van kijkers. Volgens een woordvoerder is het de eerste keer dat piraten op een dergelijke manier inbreken in een reguliere uitzending van Nederland 1. De piraten lieten de teksten op het scherm ver schijnen door die naar de ont- vangstmast in Oegstgeest te stralen. LEIDEN (ANP) - Mogen Internatio nal (plantenbiotechnologie) denkt over enkele jaren uit de rode cijfers te kunnen komen. Het bedrijf dat is gevestigd in het Science-park in de Leeuwenhoek, denkt dat te berei ken dankzij positief verlopende veldproeven met genetisch behan delde pootaardappelen en de voort gang van de onderzoekprogram ma's. Dat heeft de onderneming vandaag bekendgemaakt. Mogen leed vorig jaar, zoals voorzien, een verlies van f 3,2 mil joen na een verlies van f 2,7 miljoen in 1987. Voor het lopende jaar wordt een ongeveer even groot verlies voorzien als in 1988. In verband met de aanloopkosten vindt Mogen het gewenst het eigen vermogen op korte termijn te ver sterken. Aan een buitengewone ver gadering van aandeelhouders op 17 april zal worden voorgesteld het maatschappelijk kapitaal met 660.000 aandelen van f2 nominaal te verhogen door middel van een on derhandse plaatsing met uitsluiting van het voorkeursrecht voor be staande aandeelhouders. Het maat schappelijk kapitaal omvat nu 10 miljoen aandelen, waarvan er 5,35 miljoen uitstaan. Gist-brocades be zit een belang van 10 procent in Mo gen. De kosten zijn verleden jaar ge stegen van f 4,2 miljoen tot f 5,25 miljoen, waarbij de onderzoekskos ten met zeven ton omhoog gingen tot f 2 miljoen. Aan inkomsten had Mogen in het afgelopen jaar bijna f 2,1 miljoen tegen f 1,6 miljoen in 1987. De stijging is mede te danken aan een bijdrage van het ministerie van economische zaken. LEIDEN - De tweede fase van de inrichting van het Rembrandtpark, aan de kant van de Witte Singel, vordert gestaag. De damwand is verbeterd en naar het water van de singel is een aflopende stoep in aanbouw. .Het is de bedoeling dat het Rembrandtpark aan de noordkant van het Noordeinde via een gemarkeerde route wordt verbonden met het parkje achter de Boerhaavescholengemeenschap. Via een poort tussen de twee gebouwen kan de groenzoeker dan het Rembrandtpark 2 betredendat zal doorlopen tot aan het voormalige kazernecom plex. De gemeente hoopt in mei met de werkzaamheden klaar te zijn. Bovendien zal het gebouw van de Boerhaavescholengemeenschap aan de Witte Singel worden gerestaureerd. Binnen wordt al gewerkt, de buitenkant zal binnenkort ter hand worden genomen. Het markante balkon van de voormalige villa wordt in oude luister hersteld en zal, als alles meezit, nog vóór de bouwvakvakantie te bewonde ren zijn. (foto Jan Holvast) LEIDEN - Bewoner Erades uit de Irenestraat heeft wethouder Tesse- laar gevraagd een onderzoek in te stellen naar de besteding van subsi diegelden voor groot onderhoud in Leiden-Noord door Woningbouw vereniging De Eendracht. De Irene- straatbewoner meent dat de bouw vereniging het geld niet juist heeft besteed. Dat schrijft hij aan de wethouder van volkshuivesting. Ook heeft hij een brief geschreven aan het voltal lige college van burgemeester en wethouders, waarin hij zijn ervarin gen met de groot-onderhoudsbeurt in de wijk Noord heeft genoteerd. In zijn brief aan wethouder Tesse- laar valt de heer Erades vooral over het feit dat een aantal werkzaamhe den niet is uitgevoerd, terwijl die wel zouden zijn aangekondigd door Woningbouwvereniging De Een dracht. Zo zouden gasleidingen worden vervangen, maar is Erades uit een door hemzelf gehouden en- Andere spreekuren bureau rechtshulp LEIDEN/ALPHEN - Met ingang van maandag 3 april worden de spreekuren van de bureaus voor rechtshulp in Leiden en Alphen aan den Rijn gewijzigd. Op het bureau voor rechtshulp in Leiden, Herengracht 50, zullen maandagmiddag van 13.00 tot 15.30 en donderdagavond van 18.30 tot 20.30 uur open spreekuren worden gehouden. Op dinsdag en woens dag is het mogelijk volgens af spraak naar het bureau (telefoon 071-123942) te komen. Op het bureau in Alphen aan de Rijn, Hazeveld 32, is het spreekuur voortaan dinsdagsavonds van 19.00 tot 21.00-uur. Op maandag en don derdag kan men hier volgens af spraak (telefoon 01720-72611) te recht. Succesvolle babbeltruc LEIDEN Twee onbekende vrou- :en man hebben gisteren op twee adressen in Leiden met de zo genoemde babbeltruc toegeslagen. Hierbij zijn gouden sieraden en 2500 gulden ontvreemd. Bij een be jaarde vrouw aan de Corantijnstraat belden gistermiddag twee vrouwen aan. De bewoonster haalde het tweetal naar de keuken en werd daar aan de praat gehouden. Tijdens het gesprek hoorde ze in de huiskamer wel gestommel, maar schonk daaraan verder geen aan dacht. Toen de vrouwen weg waren bleek dat een afgesloten kast in de voorkamer was opengebroken en 2500 gulden ontbrak. Vermoedelijk is de deur op een kier gezet waar door de man het huis kon insluipen. Omstreeks dezelfde tijd is op deze manier een vrouw aan de Jacob van Campenlaan benaderd. Vermoede lijk werd zij door hetzelfde tweetal aan de praat gehouden. Na vertrek van de vrouwen miste de bewoon ster drie gouden armbanden en een gouden ketting. De drie verdachten spreken met een accent. Volgens getuigen rijdt het drietal in een grij ze auto. quète in de wijk gebleken dat dat nergens is gebeurd. Hij vraagt zich af wat er met de circa 80.000 gulden is gebeurd die voor dat karwei was uitgetrokken en waarvoor de rijks overheid subsidie heeft gegeven. Daarnaast stelt Erades vast dat in sommige huizen geen brandweren de plafonds zijn aangebracht en dat stoepen en tuinen niet zijn opge hoogd. Erades en Woningbouwvereni ging De Eendracht liggen al een paar jaar met elkaar in de clinch over het groot onderhoud in Noord. De Irenestraatbewoner wilde niet meewerken, maar werd daartoe door de rechter gedwongen. Erades zegt daarvan nu allerlei vervelende gevolgen te hebben ondervonden. Niet alleen is volgens hem de onder houdsbeurt onder de maat uitge voerd, maar ook zijn gezondheid heeft er onder te lijden gehad. Hij heeft zich onder doktersbehande ling moeten stellen. eOnlangs diende het hoger be roep tegen De Eendracht, waarvan de uitspraak binnenkort wordt ver wacht. Voorts heeft Erades op nieuw een kort geding aangespan nen tegen de vereniging, dat dient op 4 april. Daarin eist hij dat op kor te termijn zodanig maatregelen worden genomen dat waterovelast door zijn bovenburen wordt voor komen. Tot twee keer toe sijpelde er afvalwater via de elektriciteitslei dingen naar beneden. De advocaat van De Eendracht ontkent dat, maar Erades heeft van het laatste in cident twee agenten als getuige. De Woningbouwvereniging De Eendracht stelt zich ten aanzien van de werkzaamheden op het stand punt dat de gasleidingen door het EWR zijn gecontroleerd en alleen waar nodig zijn vervangen. Een aan tal bewoners in Noord (project 222 huizen) weigerde mee te werken aan werkzaamheden. De Eendracht achtte het niet noodzakelijk om voor ondergeschikte werkzaamhe den (nieuwe plafonds, keukens) medewerking via de rechter af te dwingen. Voorts houdt de gemeen te controle op de uitgaven van De Eendracht in verband met het on- derhoudsproject. Wethouder Tesse- laar was vanmorgen niet bereikbaar voor commentaar. LEIDEN - Een cafébezoeker kreeg vannacht klappen van een barkee per, omdat deze hem ervan ver dacht een ruit te hebben vernield. Bij het verlaten van het café In den Ouden Marenpoort aan de Lange Mare sloeg door een rukwind de deur uit de hand van de 21-jarige Leidenaar. Hierdoor brak de ruit van de deur. De man achter de bar dacht ech ter dat de bezoeker de ruit expres had stukgeslagen. De barkeeper liep achter de Leidenaar aan en pak te hem beet. Ook deelde hy nog wat klappen aan de jongeman uit. De gearriveerde politie haalde de twee kemphanen uit elkaar en bracht hen naar het bureau. Daar zijn de gemoederen gesust. LEIDEN - In verzorgingstehuis Rijn en Vliet wordt vanaf van daag tot en met 17 april een expo sitie gehouden van teken- en schilderwerk van 65-plussers. Het is de tweede keer dat een der gelijke tentoonstelling wordt ge houden. Anderhalf jaar geleden organiseerde het verzorgingste huis ook al een dergelijke exposi tie ter gelegenheid van het 25-ja- rig jubileum van Rijn en Vliet. De directeur van het verzor gingstehuis, F. van Oosten, legt de achtergronden van de tentoon stelling uit. "In dit centrum wor den we vrijwel altijd geconfron teerd met de zorgkant van de ou derdom, met achteruitgang. De negatieve kant van het ouder wor den dreigt een te centrale plaats in te nemen". Van Oosten wijst erop dat men sen op latere leeftijd juist meer de kans krijgen om aan dingen mee te gaan doen, waarvoor eerst geen tijd was. Als voorbeeld noemt hij de kunstzinnige vorming. "Daar bij wordt altijd gedacht aan jonge mensen. Oudere mensen kunnen echter prima hun talenten op dit terrein ontwikkelen, ook door hun leeftijd en ervaring". Eind vorig jaar werden ouderen in de regio opgeroepen om recent teken- en schilderwerk in te zen den. Hieraan gaven dertig men sen uit Leiden, Warmond, Oeg- steest, Leiderdorp, Zoeterwoude en Voorschoten gehoor. Een en keling stuurde zelfs vijf werken op. De juryleden Bettien Scherft, Marijke van Dorth e )oor de tentoonstelling die in verzorgingstehuis Rijn e Inzending van kunstwerken betekent niet automatisch dat die de komende weken ook in Rijn en Vliet aan de Aaltje Noordewier- laan zijn te zien. Een deskundige jury, bestaande uit leden van de Leidse teken- en schilderacade mie Ars Aemula, beoordeelt of het werk wel voldoende kwaliteit heeft om tentoongesteld te wor den. Van Oosten: "Het moet niet zo zijn dat de bezoekers van de ten toonstelling denken: ach, wat hebben die oudjes hun best ge daan. Dat is het tegengestelde van i schilderwerk (foto Jan Holvast) wat we met deze expositie be ogen". De tentoonstelling van teken en schilderwerk van 65-plussers is vanaf vandaag dagelijks te be kijken in verzorgingstehuis Rijn en Vliet aan de Aaltje Noorde- wierlaan van 10.00 tot 17.00 uur. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17