Groene golf: zuiniger, schoner en rustiger verkeer Nieuwe Audi Coupé lijkt gespierde buffel kamsteeg WAT WE DOEN DOEN WE GOED. De Audi Coupé wordt momenteel gedistribueerd aan de dealers. De voorwiel-aangedreven uitvoering, het basismodel en onderwerp van deze test, kost 69.995 gulden. Best een flink bedrag, maar in de lijn van Audi een scherpe prijs. Een 90 met 2.3 liter motor kost immers maar zijn 9000 gulden minder, terwijl de Coupé toch veel meer een blikvan ger is en eigenlijk niet eens zo gek veel minder ruim. Daarbij komt nog dat de carrosse rie tien jaar roestvrij wordt gegaran deerd, doordat Audi alles laat ver zinken. De restwaarde zal daardoor voor de Coupé verhoudingsgewijs hoog blijven. De 136 pk versie is ook met Quattro leverbaar en daarnaast is er nog de duurste 170 pk versie. WIM OTTEN De nieuwe Audi Coupé. Maak een enerverende proefrit bij: Kamsteeg Zuid BV, Geversstraat 30, Oegstgeest, telefoon 071-173414 Kamsteeg Zuid BV, Van der Valk Boumanweg 2, Leiderdorp, telefoon 071-899212 Kamsteeg Zuid BV, Zeeweg 61, Katwijk aan Zee, telefoon 01718-15141 Kamsteeg Zuid BV, Hofweg 39, Voorschoten, telefoon 071-769307 - Langs elektronische weg is het mogelijk om de snelheid i op de rijstroken naast elkaar gelijk aan elkaar te maken. De groene golf was zo'n 25 jaar ge leden een eerste middel om te ko men tot een beter gebruik van het wegennet. In zo'n golf wordt een reeks van verkeerslichten zo afge steld dat het verkeer, dat een op de borden aangegeven snelheid aanhoudt, steeds groen licht krijgt. De doorstroming verloopt daardoor veel beter dan elders. Alleen als automobilisten zich niet aan de geadviseerde snelheid houden, gaat het effect verloren. In de toekomst valt te denken aan een perfectionering van die groe ne golf door elektronisch ingrij pen van buitenaf. De techniek maakt het mogelijk om de maxi mumsnelheid van auto's plaatse lijk van buitenaf te controleren en er voor te zorgen dat de verkeers stroom gelijkmatiger is. Ophoping van voertuigen voor verkeerslichten heeft niet alleen een ongunstige invloed op de luchtverontreiniging, het kost ook veel tijd en dus geld, veroor zaakt ergernis en kan leiden tot gevaarlijke situaties. Het is op te lossen door het wegennet aan te passen aan de behoefte. Een aan passing die niet alleen hoeft te worden bereikt door aanzienlijk meer wegen, bruggen, viaducten en tunnels aan te leggen. De capa citeit van het wegennet verhogen is een deel-oplossing die, zeker in de nabije toekomst, heel goed mogelijk is middels elektronica. Knelpunten In een gelijkmatige verkeers stroom kunnen de auto's veilig dicht op elkaar rijden. Ook hier kan de elektronica ervoor zorgen dat geen gevaarlijke situaties ont staan door de onderlinge afstan den tussen auto's gelijk te houden en de remmen in werking te stel len, wanneer de koploper snel heid vermindert. Met kortere tus senafstanden wordt de capaciteit van de weg automatisch hoger. Vooral bij knelpunten moet het op korte termijn al mogelijk zijn grote verbeteringen te bewerk stelligen, mits er wordt geïnves teerd in verkeersgeleidingssyste men. Tunnels, bruggen en andere knelpunten lenen zich uitstekend voor elektronische geleiding. Ook in situaties waarin door een rijbaanversmalling van bijvoor beeld drie naar twee rijen auto's moet worden overgegaan, be staan mogelijkheden de geleiding zodanig te regelen dat minder op onthoud ontstaat. Langs elektro nische weg moet het mogelijk zijn de snelheid van auto's op drie rij stroken naast elkaar gelijk aan el kaar te maken, waarna het invoe gen automatisch gedisciplineerd kan verlopen. Beeldscherm Een navigatiesysteem kan ook bijdragen tot een vlotter verlo pend verkeer. In de toekomstau to's wordt veelvuldig gebruik ge maakt van een beeldscherm op het dashboard. Daarmee is de ver keerssituatie op te roepen en een voudig vast te stellen hoe het snelst het doel kan worden be reikt. Zo'n systeem kan met alle mogelijke informatie worden ge voed, zodat het bijvoorbeeld exact op de hoogte is van alle (te vermijden) files. Via het eigen na vigatiesysteem kan zo de beste route worden uitgestippeld. Met het systeem kan ook onno dig zoeken - met als gevolg aarze lend rijden en het ophouden van het verkeer - worden voorkomen. Experimenteel zijn er al syste men die aan de hand van de post code feilloos aangeven waar de automobilist naartoe moet en hoe er zo snel mogelijk te komen. Vooral voor het vrachtwagenver- keer (bestelwerk) kan dit een enorme besparing opleveren. En voor de doorstroming van het ver keer kan het een geweldige winst opleveren. DONDERDAG 23 MAART 1989 /^VkO De nieuwe Audi Coupé past weer helemaal in de familie. Met zijn buf felachtig en derhalve gespierde ui terlijk is het een geslaagde variant op de paar jaar geleden vernieuwde 80 - 90 serie. De kenmerkende ronde contouren zijn nu ook doorgevoerd in de sportieve bolide van Audi, de Coupé. Hij vervangt de hoekige voorganger, die in de loop der jaren een vaste groep aanbidders had ver worven. Ze zijn vertrouwd geraakt met de robuuste en Spartaanse uit straling van de oude variant. De nieuweling heeft iets eleganters. De nieuwe Coupé heeft wel iets weg van een Porsche 924. De Audi toont echter stoerder met zijn lage zijruiten en zijn verhoudingsgewijs hoge carrosserierand. De markante achterspoiler, die om de hoeken buigt, versterkt de sportiviteit. De neus wijkt nauwelijks af van de Au di 90. Twee grote deuren met 'lijstloze' ruiten geven toegang tot het interi eur. Het is wel oppassen geblazen met die portieren. Ze zwaaien ver open en hebben een grote massa. De kans een voetganger tegen het trottoir te smakken of een ernaast geparkeerde auto van een deuk te voorzien is niet denkbeeldig. Via een zogenaamde derde deur is de kofferbak te bereiken. Een breed re servewiel slokt een kwart van de ruimte op en de tildrempel is hoog. Bij hevige regenval lekte de ach terklep aan de bovenkant. Een kwestie van een niet goed aanslui tend rubber, dat eenvoudig bleek te verhelpen. Er kwam echter meer water naar binnen bij een iets ge opend zijraam tijdens het nemen van een bocht. Dan loopt er water van het dak op de schouder. Eigenwijs Het zijn wat van de kleine onhebbe lijkheden van een wat eigenwijs ontworpen Audi Coupé. Zijn spor tief uiterlijk verraadt een flitsend weggedrag. Dat maakt hij waar, ze ker als het gaat om wegligging. Bochten kunnen met flinke snelhe den genomen worden. De Coupé kleeft werkelijk aan de weg en laat bij uitersten zelfs koerscorrecties toe zonder dat de wagen daardoor ernstig uit de lijn wordt gebracht. De standaard stuurbekrachtiging assisteert alleen bij lage snelheden. Er is daardoor veel gevoel in het stuur, wat sportieve rijders aan spreekt. Dat strakke weggedrag valt toe te schrijven aan de brede banden in combinatie met straffe schokbre- kers. Deze bezorgen de Coupé bij la ge snelheden wel een stoterig ka rakter, maar bij het klimmen van de snelheid dempen ze prima de groot ste hobbels. De 136 pk sterke vijf- cylinder 2.3 liter motor is in feite te gezapig voor grote prestaties. Het vermogen is op de Nederlandse we gen beslist voldoende, maar voor werkelijk sportief rijden op Duitse Autobahnen (waar het nog kan) le vert de overigens stille en soepele motor te weinig vermogen. Hij bezorgt de 1200 kilo zware bo lide een acceleratie van nul naar honderd kilometer in 8.9 seconden. Daarna gaat het al snel minder vlot. Van tachtig tot 120 km maten wij optrekkend in de derde versnelling een tijd van 5.3 seconden. De top ligt op de teller bij de 210 km. Het gemiddeld brandstofverbruik be loopt één op negen. Dezelfde vijf-cylinder met twintig kleppen van 170 pk staat dan beter zijn mannetje en past ook meer bij het imago van de Coupé. Het prijs kaartje vermeldt dan wel ruim 116.000 gulden, wat tevens veroor zaakt wordt door de standaard Qu- attro-aandrijving op dit type. Leder Het interieur is al even bijzonder als de buitenkant van deze Audi. Stan daard wordt hij in Nederland afge leverd met lederen bekleding van stuur en versnellingspook en met walnotenhouten afwerking van por tieren, dashboard en console. De stoelen zijn bedekt met een velours van stevige kwaliteit. De beide buitenspiegels laten zich elektrisch bedienen, evenals de vergrendeling van de deuren. Stan daard is ook de hoogteverstelling op de bestuurdersstoel. Dit laatste is geen overdreven functie, omdat kleinere mensen al gauw door de diepe zit moeite hebben over het dashboard op de weg te kijken. Het zicht op de grote snelheids meter en toerenteller is goed. Twee andere meters geven motortempe- ratuur en brandstofniveau aan, waarbij de laatste bijzonder weinig nauwkeurig was. Onderin de conso le zitten nog wijzers voor oliedruk, olietemperatuur en accuconditie. De hendels aan de stuurkolom voor verlichting, richtingaanwijzers, alarmknipperlichten en ruitenwis sers worden aan het zicht onttrok ken door het stuurwiel. Het op de tast vinden is in het begin even wen- De achterbank heeft eveneens een diepe zit, maar daardoor wordt wel redelijk wat ruimte voor benen en hoofd gecreëerd. Het vertoeven daar is derhalve nog aangenaam voor langere mensen. De bank is te vens in twee delen neerklapbaar, wat de functie van de wagen in be langrijke mate ten goede komt. Hij is als gezinswagen dan ook heel goed bruikbaar. Aardig zijn de vier leesspotjes rondom en de make-up spiegel, waarvan de verlichting aangaat zo dra het afdekplaatje opgeklapt wordt. Een door vrouwen gewaar deerde oplossing. Daarbij hoeven ze niet constant naar zichzelf te kij ken bij neergeklapte zonneklep. Schakelen De koppeling heeft een lange slag, evenals het gaspedaal. Dat staat snel schakelen een beetje in de weg. Het wisselen van de versnellingen, vijf in totaal, gaat verder moeite loos. De gangen van de pook zijn snel gevonden. Alleen het inschake len van de achteruit gaat wat zwaar. De remmen, voor geventileerde schijven, achter massieve, spreken goed aan. Bij lichte pedaaldruk wordt al flink vertraagd. Om de wie len te blokkeren moet echter stevig getrapt worden. De progressieve en dus veilige methode. De nieuwe Hyundai Sonata stond op de RAI in het middelpunt van de belangstelling. Geen wonder. Want deze moderne sedan is wel heel veel auto voor z 'n geld. Standaard uitgerust met onder andere multipoint brandstofinjektie, schone motor die voldoet aan de strenge US-83 eisen, variabele stuurbekrachtiging, verstelbare stuurkolom, Mac Pherson wielophanging en 'n kofferruimte van 4 73 liter. Ruim 30 cm groter dan z'n naaste konkurrenten. Uiteraard met voorwielaandrijving en twee jaar volledige fabrieksgarantie. Kortom, een auto waar de meest verwende zakenman zich meteen in thuis voelt. Bent u dus op zoek naar het summum van rijkomfort dan kunt u kiezen uit de 1.8i GL, 1.8i GLX, 2.0i GL, 2.0i GLX, 2.0i GLSof 2.4iGLS.Al vanaf f29.950,-. Tijdens onze Paasshow kunt u de Sonata in alle rust bekijken en uitgebreid testen. Vanzelfsprekend is ook de Pony XP van de partij. Met z'n schone 1500 cc motor en keur aan accessoires standaard al zonnedak, stootstrips, achterspoiler en speciale striping. Dus ook hier redenen genoeg voor een nadere beschouwing, onder het genot van een hapje en een drankje. Al met al zijn de omstandigheden vooreen aan gename kennismaking met onze modellen nu wel bijzonder gunstig. U bent dan ook van harte welkom op onze Paasshow. LEIDEN: GEENJAAR AUTOBEDRIJF, HALLENWEG 2, TEL. 071-225575. NOORDWIJKERHOUT: AUTOMOBIELBEDRIJF NOORDWIJKERHOUT B.V., DORPSSTRAAT 38, TEL. 02523-72012.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15