OperJuchtvermaak met Pasen weer open Al drie kuuroorden met geneeskrachtig water in Nederland UIT HET fiQIOEIlEHflfiT Secundaire opleiding voor groothandelaar DONDERDAG 23 MAART 1989 —li -T" PAGINA 13 Pretparken, openluchtmusea, safariparken, speeltuinen, bloementuinen; kortom het openluchtvermaak herópent in het komende paasweekeinde. Waar velen nog afreizen naar de bergen voor een laatste vleugje wintervakantie, richten de thuisblijvers de blik op de naderende zomer. De lente en de zomer zijn het do mein van de dagjesmensen. Dat zijn we bijna allemaal, want volgens een onderzoek van het Nederlands Bu reau voor Toerisme trekt 85 procent van de bevolking er van lente tot in de herfst een dagje op uit. En samen maken we per jaar 60 miljoen dag tochten, waarvan driekwart in de drie zomermaanden. Dat mag dan niet te duur zijn, want volgens datzelfde onderzoek willen we eigenlijk niet meer dan 37,50 gulden per persoon en per dag besteden. Opvallend daarbij is, dat dit gemiddelde het meest wordt op- door Wim Breedveld gekrikt door de mensen met de klei ne beurs, die er vanuit gaan dat een dagje stappen in familieverband best f 42,50 per persoon mag kosten. Liever wat meer geld besteed op minder dagen, dan meer dagen met wat minder geld is het devies van deze groep. Buiten kijf staat onze nationale voorkeur voor strand, plassen en meren. Daarna volgen bos en heide. Het eerste reisdoel trekt in de zómer zestien miljoen bezoekers, direct gevolgd door bos/heide met vijftien miljoen. Musea, dagattracties, en dierentuinen trekken samen 12,5 miljoen bezoekers. Per jaar passe ren negentien miljoen bezoekers de kassa's van dagattracties en en die rentuinen. Muziekfestivals, corsos en stadsfeesten kunnen jaarlijks re kenen op 10 miljoen gasten. Alles te zamen besteden wij als „dagjesmensen" per jaar twintig miljard, ofte wel tweederde van on ze toeristische uitgaven. Het onderzoek is teleurstellend voor hen, die menen dat een 'dagje uit' het best met een educatief saus je overgoten kan worden. Het leer zame karakter van een attractie zal driekwart van de dagjesmensen een zorg zijn, blijkt uit het NBT-onder- zoek; het moet gewoon gezellig, spectaculair of oogstrelend leuk zijn. De Efteling De show swingt en tintelt en wordt in hoog tempo uitgevoerd. De zang en dans die de groep Up with Peop le brengt is ongecompliceerd, vro lijk en vooral aanstekelijk. Het op treden past in een ontspannend dagje uit en is afgestemd op de smaak van de gemiddelde bezoe ker. Daarom past het in het geheel van de Efteling, het pretpark dat dit show-nieuwtje dit jaar presenteert en daarmee onderstreept steeds meer in de Amerikaanse formule te geloven. Dat blijkt ook als in het pastelgetinte restaurant de nieuwe directeur Paul Beek vertelt, dat hij vooral een 'blij produkt' wil verko pen. Up with People is zo'n blij pro dukt, afkomstig uit Amerika. Vori ge week gaven de jongelui uit 20 verschillende landen een voor proefje van hun optredens in de zo mermaanden. Dat deden ze, omdat een grote marsepeinen maquette van het openluchttheater aangesne den diende te worden. In dit theater zullen binnenkort allerlei optredens van muziek- en dansgroepen het publiek gaan ver maken. Bij regen zorgen zes grote overkappingen er voor, dat de be zoekers toch droog kunnen genie ten. Met 2,2 miljoen bezoekers is de Efteling verreweg het grootste at tractiepark van ons land. De veer tigjarige Beek weet 88 procent van zijn bezoekers jonger dan hij zelf, want veertigjarigen en ouderen vor men slechts 12 procent van zijn be zoek. De helft bestaat uit jongeren onder de 20 jaar. Voor al die bezoe kers wordt dit openluchttheater ge bouwd, dat ruimte biedt aan 5000 gasten. Avonturenpark Ook het Avonturenpark Hellen- doorn zoekt de nieuwigheid in de show, die in het nieuwe Broadway- theater wordt opgevoerd. Het is een electronische theatershow met le de nieuwe inrichting van het Safari park kunnen doorvoeren. Dat bete kent vooral nieuwe waterpartijen, het in gebruik nemen van een twee de safariboot en een andere route voor de safari-rijders. Ze zullen el kaar niet meer tegen komen. Veel hekken en andere horizonvervui lers zijn verdwenen en de bezoekers hoeven niet meer twee keer hetzelf de stuk weg te rijden. Er is een nieuwe, louter Europese afdeling aan het dierenpark toege voegd. De eerste edelherten hebben hierin hun plaats al weer gevonden. En in het hart van de route ligt de wandelweg, waar het dierengebeu- ren helemaal veranderd is. De roof vogels zijn gebleven voor hun de monstraties, maar nieuw zijn bij voorbeeld de tachtig rhesus-aapjes, de favorieten van één op de drie be zoekers, die door de bezoekerstun nel oog in oog met elkaar komen te staan. Paas-ei Het Amersfoortse Dierenpark be steedt op eigen wijze aandacht aan het ei met pasen. De bezoekers kun nen zelf in een ei kruipen en zich zo een beeld vormen van de ontwikke ling van het kuiken in het ei. En na tuurlijk zijn er honderden kuiken tjes aanwezig. Daarnaast krijgt de bezoeker een beeld van de verscheidenheid in ei eren, de jaarproduktie van een kip en de verschillende nestvormen van vogels. Dat is allemaal te zien in de expositie-ark van het Amers- foortse Dierenpark. Waterflora het Gibboneiland van de Beekse B< vensgrote ape-poppen, naar een idee van Disneyland's „America Sings". Aan deze Magical Monkey- show doen 23 'acteurs en actrices' verdeeld over vijf podia mee en een spreekstalmeester, die in het thea ter zijn eigen plekje heeft gekregen. De poppen worden op basis van af zonderlijke computerprogramma's elektronisch gestuurd via 1500 ka nalen, die voor de theatrale bewe gingen zorgen. De show wordt gegeven op vier podia met draaitoneel, waarop dus wisselende sets gebracht kunnen worden. Het grote middelpodium verandert steeds van opstelling, rgen, dat vanaf paaszaterdag in ge b doordat uit de kelder nieuwe figu ren het toneel opgehesen worden. Er is dus afwisseling voldoende in de show, die het alleen ontbreekt aan een vlot doorlopend verhaal. De show is wat mager van inhoud en meer een aaneenschakeling van vlotte, maar willekeurig achter el kaar geplakte liedjes. Het publiek kan voor de Monkey- show plaats nemen op de rood pluche zitbanken, die ruimte bie den aan 500 bezoekers. Er kunnen drie shows in een uur gedraaid wor den. Het publiek, dat in de gangen al gereed staat voor de volgende show wordt bezig gehouden met Disney-video's die op vijf monito ren vertoond worden naast wat commercials van de sponsor voor deze show. Ook al een nieuwe ont- wikkelings in de vermaaks-busi- In het expositiegedeelte van het Avonturenpark, Silver City, staat de trein met Pasen centraal. Dit ter gelegenheid van het NS jubileum (150 jarig bestaansfeest). Keukenhof De grootste bloemenshow van ons land, de Keukenhof, gaat ook met Pasen open. Mede dank zij de zach te winter is de Keukenhof al ver ge (foto pr) vorderd in veelkleurige ontkno ping. Narcissen en hyacinthen staan al in volle bloei en ook vroege tulpen tonen hun kleuren. In verband met het veertigjarig jubileum, dat verder sober wordt gevierd, worden dit jaar speciale bloemen-parades gehouden tot eind mei. Het eerst komen vanaf za terdag de amaryllis, fresias en hya cinthen voor het voetlicht van de bezoekers. Begin april, wanneer de tulpen in bloei moeten staan, is er een irrissen en tulpenparade. Safaripark De Beekse Bergen heeft versneld Wie nog geen idee heeft hoe hij na dit vooijaar zijn tuin moet gaan in delen, kan het best met Pasen eens een kijkje gaan nemen bij Waterflo ra Ada Hofman in Loozen, een kern in de gemeente Gramsbergen, niet ver van ponypark Slagharen. Zij opent eerste paasdag het com plex met 20 modeltuintjes, die zijn geprojecteerd rond drie grote na- tuurvijvers. Daarin vindt de ama teur-tuinier watervalletjes en aller lei stenenformaties. In de vijvers zijn verschillende dieren uitgezet; ringslangen, kikkers, hazelwormen, salamanders en natuurlijk vissen. Een videofilm van 35 minuten com pleteert de voorlichting in deze at tractie. Op de Nederlandse tuinbouwveilingen wordt dagelijks voor vele miljoenen guldens aan sierteeltprodukten, groenten en fruit verhandeld. De Rijnsburgse veiling Flora, in vergelijking met die in Aalsmeer een kleintje, behaalde begin deze week een recordomzet van ruim 4 miljoen gulden op één dag. 'Verantwoordelijk' voor die omzet zijn de groothandelaren, detaillisten en expor teurs. Met de stijging van de omzet in de agrarische sec tor, neemt ook het aantal eisen toe dat aan hun vakmans schap wordt gesteld. De Rijnsburgse christelijke tuin bouw- en handelsschool is de eni ge school waar opleidingen voor groothandelaren worden ver zorgd. In principe heeft een groot handelaar namelijk geen diplo ma's nodig, in tegenstelling tot een detaillist die zowel een diplo ma vakbekwaamheid als een middenstandsdiploma moet heb ben. Daarom zijn er in Nederland nauwelijks opleiding voor groot handelaren. Op de tuinbouw- en handels school leren de jongeren tijdens een primaire cursus het nodige op het gebied van techniek, handels kennis, communicatie en talen en wordt hen vakkennis bijge bracht. Hoewel de opleiding goed bekend staat, ontbreekt er Vol gens J.J. Hoek van de christelijke tuinbouw- en handelsschool, nog het nodige aan. "De groothandelsbedrijven worden steeds groter. Deze ten dens zal zich de komende iaren nog verder voortzetten. Er zijn voldoende mensen voorhanden om het praktische werk op de be drijven uit te voeren en ook voor de topfuncties is het geen pro bleem goed personeel te vinden. Het ontbreekt daarentegen aan 'tuinbouwers' die een zó gedegen opleiding hebben dat zij functies in het middenkader kunnën ver vullen". De primaire opleiding voor de groothandel leidt de jongeren op tot werknemers die zich voorna melijk met het praktische werk bezig houden. "Er is evenwel be hoefte aan mensen die de plan ning in de gaten kunnen houden en die verdergaande verantwoor delijkheden op zich kunnen ne men. Vandaar dat we hebben be sloten een secundaire opleiding voor groothandelaren op te zet ten", vertelt Hoek. De secundaire handelsoplei ding kan in vijf richtingen wor den gevolgd: siergewassen. groente en fruit, bollen, boom kwekerij produkten en veilingme dewerker. Voor alle richtingen geldt dat de leerlingen vier dagen per week gewoon in loondienst bij een bedrijf werken en één dag per week (op donderdag) de school in Rijnsburg bezoeken. Hoek legt uit dat de opleiding heel systematisch is opgesteld. Elk onderwerp, of dat nu het ge bruik van plastic folie ter be scherming van de bloemen is of het uitzoeken van de meest eco nomische manier om twintig be drijfswagens in te zetten, wordt in drie onderdelen behandeld. Op de donderdagen wordt op school de kennis bijgebracht om een be- drijfsprobleem in principe te kunnen oplossen. Vervolgens moeten de leerlingen op 'hun' leerbedrijf een praktijkopdracht over dat onderwerp uitvoeren. Het laatste stukje van de behan deling van een bepaald onder werp is de waarnemingsop dracht. De leerlingen moeten dan bij andere bedrijven gaan kijken hoe bepaalde dingen zijn gere geld. Het vakkenpakket van de leer lingen van de secundaire oplei ding is uitgebreid, maar duidelijk toegespitst op de eisen die vanuit de praktijk aan de werknemers wordt gesteld. Het vak 'vakken nis' wordt verder uitgediept. Tij dens de primaire opleiding leren de jongeren hoe ze een bepaalde bloem moeten verpakken. Ze oe fenen het met hun handen. De se cundaire opleiding gaat dieper in op het transport door bijvoor beeld de optimale planning van aanvoer van transport- en verpak kingsmiddelen te behandelen. "Ook aan de produktkennis wordt nog heel veel gedaan. Een deel van de leerlingen van de nieuwe opleiding zal een hiaat hebben in de kennis over sier teeltprodukten, groenten en fruit of boomgewassen. Die hiaten worden hier opgevuld", zegt Hoek. Bij de invulling van het lessen pakket is, zo blijkt uit de woorden van Hoek. heel duideliik reke ning gehouden met de wensen die vanuit het bedrijfsleven kwa men. "Het aspect organisatie krijgt veel aandacht. De mana gers van groothandelsbedrijven klagen vaak dat hun werknemers niet voldoende inzicht hebben in het efficiënt inzetten van mensen, de beste inrichting van het bedrijf en andere zaken die met organisa tie te maken hebben. Wij probe ren dat bij te spijkeren". Met de opkomst van de fax als razendsnel communicatiemiddel, is het weer noodzakelijk een be hoorlijke brief te kunnen schrij ven. Daar ontbreekt het bij nogal wat mensen aan. Naast training in twee-gesprekken wordt hieraan tijdens de lessen communicatie de nodige aandacht besteed. De leerlingen moeten één vreemde taal kiezen. Hoek verklaart deze beperkte talenopleiding als volgt: "In een jaar tijd kunnen we leer lingen met een intensief program ma behoorlijk bijspijkeren. De tijd is echter te kort om dit met verschillende talen te doen. We le ren liever één taal goed, dan ver schillende talen maar half'. De opleiding gaat officieel pas in september van start, maar nu al wordt wekelijks gebeld door po tentiële kandidaten. Gezien de ei sen die aan de vooropleiding wor den gesteld, moeten er in en om Rijnburg veel werknemers rond lopen die voor de cursus in aan merking komen. De secundaire vakopleiding groothandel in tuinbouwproduk- ten is toegankelijk voor mensen met een diploma van de primaire opleiding, MAS A of B, of zij die een opleiding van het kort mid delbaar beroepsonderwijs, afde ling handel, hebben gevolgd. Hoek: "Kennis en kunde is ech ter niet alleen afhankelijk van de gevolgde opleiding. Een man of vrouw die al jarenlang in het groothandelsbedrijf meeloopt, kan wat kennis betreft met kop en staart uitsteken boven iemand die net een opleiding heeft afge rond. Ook mensen zonder oplei ding maar met ervaring, zijn daar om bij ons welkom". J.J. Hoek: "Groothandelsbedrijven hebben behoefte aan mensen voor het middenkader. De nieuwe opleiding voorziet hierin". <{ot0 Holvast» De Rijnsburgse opleiding wijkt in een opzicht sterk af van de 'nor male' opleidingen op tuinbouw gebied. Juist omdat er leerlingen van verschillende pluimage wor den verwacht, wordt de opleiding op de leerling toegesneden. "Een leerling die in Boskoop de mid delbare tuinbouwschool afdeling aanleg en onderhoud heeft ge daan, heeft een goede economi sche ondergrond, maar mist bij voorbeeld vakkennis op het ge bied van sierteeltprodukten. Zo'n leerling hoeft niet alle economi sche lessen te volgen, maar kan zich in die tijd extra bekwamen in de nomenclatuur van sierteelt produkten". Omdat er vijf richtingen zijn, waaronder bloembollen en boomkwekerijprodukten, heeft de school de hulp ingeroepen van de middelbare tuinbouwscholen in Lisse en Boskoop. De Rijns burgse school is gespecialiseerd in sierteeltopleidingen. De lera ren van Boskoop en Lisse hebben zich de afgelopen maanden bezig gehouden met het opstellen van een lesprogramma. Het is nog niet bekend of de leraren ook als gastdocent op de donderdagen naar Rijnsburg zullen komen. Voor Hoek staat als een paal bo ven water dat de opleiding hard nodig was. Er zijn de afgelopen ja ren steeds meer cursussen ont worpen die elk een deelgebied van het groothandelsbedrijf be handelen. "Als we deze opleiding niet hadden opgezet, was er er gens in de komende iaren toch wel een koppeling van de cursus sen tot stand gekomen. Het voor deel van.de opleiding boven een reeks cursussen is echter dat dé opleiding het onderlinge verband tussen de verschillende aspecten van een bedrijf kan leggen. Bo vendien duren de cursussen min der lang en zijn ze vooral gericht op de praktijk van alledag. De op leiding zorgt voor een echte ver dieping van de kennis over het bedrijfsleven". De deelname aan de secundaire opleiding gaat ongeveer 700 gul den kosten. Voor nadere inlich tingen kan contact worden opge nomen met de christelijke tuin bouw- en handelsschool in Rijns burg. MONICA WESSELING DEN HAAG (GPD) - Het is al eeu wen oud, maar in Nederland een nieuwe trend: Het Kuuroord. Je baddert een half uurtje in een bub belbad van 42 graden Celsius, gaat lekker onderuit in een Roemeens modderbad met algen, duikt nog even in de sauna en je sluit de mid dag af met een frisse salade in de vi- taminebar. Gezondheid is in en te genwoordig niet alleen meer te vin den bij de huisarts, maar ook in thermische wateren. Na Nieuwe- schans en Valkenburg kan de ku rende Hollander nu ook terecht in het Noordlimburgse Arcen. Duitsland is trots op haar ruim 260 baden. Voor elke kwaal bestaat een kuuroord. Voor elke ziekte een andere kuur., Astma, bronchitis, reuma, storingen in het hormoon stelsel, huidziekten zoals psoriasis (waarbij de opperhuid bedekt is met witte schilvers), kinderziekten. Het is volgens de echt fanatieke kuuroordgelovigen allemaal te ge nezen door een bezoek aan het heil zame water. Nederlanders moesten nooit zo veel hebben van al dat kuren. Er wa ren hier sowieso nooit warm-water- bronnen gevonden en bovendien zat de nuchtere, conventionele Ne derlander 'te vast in zijn lichaam'. Het eerste kleine badhuis ver scheen in 1818 in Scheveningen: de voorloper van het overbekende Kurhaus. Daar konden bezoekers te water gaan in koude en warme ba den, gevuld met zout, zwavel, kool zuur, dennenaalden of modder. Maar de badafdeling van het Kur haus werd in 1942 gesloten (nota be ne door de Duitsers) en dat beteken de het einde van de Nederlandse badcultuur. Maar nu, ruim 45 jaar na dato, zit het badderen weer in de lift. Gezond is weer de trend in Ne derland. Bovendien betekende de ontdekking van warm bronwater in het Oostgroningse Nieuweschans en Valkenburg aan het begin van de jaren tachtig een nieuwe mogelijk heid voor astma-, reuma-, en psoria- sispatiënten om hun kwaal te ver zachten. Nieuweschans, dolblij met de vinding van jodium in het water, heeft zich nu gespecialiseerd in de behandeling van de huidziekte pso riasis. En met succes. Een retourtje Nieuweschans is immers altijd nog goedkoper dan een ticket naar de Dode Zee, vanoudsher de plaats waar veel psoriasispatiënten hun verlichting zoeken. „Die situatie is kunstmatig nagemaakt. Eerst gaat de patiënt in een zout bad en vervol gens onder een zonnebank met ul traviolette straling. Het eczeem kan inderdaad een tijdje weg blijven na een bezoek aan het geneeskrachtige water, maar het komt altijd terug", aldus een woordvoerster van de Ne derlandse Bond van Psoriasispa- tiëntèn. Het allernieuwste kuuroord in Arcen, is geschikt voor lijders aan reuma, en nier-, darm-, hart-, en vaatziekten. Patiënten maar ook ontspanningzoekers kunnen er van af 12 april terecht. Op een diepte van 892 meter werd mineraalwater aangeboord met een temperatuur van 42 graden Celsius. Het kuur oord heeft twee buitenbaden, een binnenbad en ruimte voor therapie en ontspanning. Directeur A. Verberk ziet zijn bad helemaal zitten. Bezoekers staan als het ware nu al aan de bassinrand te springen. Niet alleen Nederlanders, maar ook vooral Duitsers hebben al interesse getoond in het mineraal bad in Arcen. Het optimisme kent geen grenzen: Verberk rekent jaar- ijks op minstens 200.000 bezoekers. Het kuren is inmiddels ook door gedrongen tot de commercie. Ge volg is het ontspanningsparadijs Thermae 2000 in Valkenburg dat voor 50 miljoen is verrezen op de Cauberg. Spreekwoordelijk welge legen op een plaats waar ooit Ro meinen uitgebreid badderden. Het kuuroord speelt drievoudig in op de toenemende gezondheids- rage. De bouw in pyramidevorm moet de energiestromen van de be zoekers regelen, het heilzame water zorgt voor genezing en ontspanning en de ingebouwde meditatieruimte brengt de geest op orde. Een fitnes scentrum, bubbelbaden, sauna's, Turkse en Romeinse baden maken het aantrekkelijk voor de recreant. Er zijn ook medische specialisten aanwezig die -vooral- reuma-, en astmapatiënten begeleiden. Heel bijzonder in Thermae 2000 zijn de Oostenrijkse en Roemeense modderbaden, ideaal voor mensen met gewrichtspijnen. De exacte si tuatie kon echter niet nagemaakt worden. De Oosteuropese methode om patiënten met hete modder in te smeren en in canvas te verpakken, zodat de mensen niet afkoelen, is in Nederland niet toegestaan. Dus moeten de blubberbaden van bui tenaf met stoom op temperatuur ge houden worden. Bovendien neemt de leverancier de modder na ge bruik weer mee in plaats van het her te gebruiken zoals in Oost-Europa. Het Scheveningse badhuis neemt een aparte positie in, omdat hier geen gebruik wordt gemaakt van geneeskrachtig mineraalwater. Desondanks profileert dit badhuis zich steeds meer als kuuroord. „Wij bouwen het heel geleidelijk op en gaan zorgvuldig om met de kuur oordgedachte", legt directeur van de Stichting Scheveningen Bad net zo zorgvuldig uit. Dan is er nog het grotë verschil tussen kuurcentrum Nieuweschans en Thermae 2000 in Valkenburg. Nieuweschans is kleiner, moet het opgepompte water zelf opwarmen en is vooral een bad voor mensen met klachten. Nee, voor een dagje gezonde luxe en een glaasje 'Aqua Thermae' kun je beter terecht in Valkenburg, zo zegt men in Lim burg. Dit tot groot ongenoegen van de Groningers, die deze punten van kritiek snel weerleggen. Nieuwe- schahs brengt het opgepompte wa ter dat 24 graden is, tot lichaam stemperatuur. Er is een klein bad voor patiënten en een groot bad voor recreanten. Ze verwachten iets minder bezoekers dan Thermae 2000, maar toch altijd nog zo'n 140.000.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13