Sportklimmers lopen tegen muur op Interland maakt indruk op Rijnsburgse Boys C1 Handtekeningenactie voor behoud regenwoud 'De eerste keer ben je doodsbang' achtergrond DONDERDAG 23 MAART 1989 PAGINA 11 Eindredactie Paul de Tombe telef. 071 - 161442/161412 Hij is negentien jaar, komt uit het Limburgse Voerendaal en heet Edgar van Nimwegen. Meer dan eens is Edgar te vinden in Heer len of in Maastricht. Daar staat hij om handtekeningen te verzame len voor het behoud van de tropi sche regenwouden. Om zijn nek hangen twee sandwich-borden. Daarop staat geschreven 'Red de regenwouden! Onderteken'. Men sen die dat willen, kunnen hun handtekening zetten. Daarmee maken ze duidelijk dat, wat hen betreft, de tropische regenwou den niet mogen worden gekapt. Tropische regenwouden, of oerwouden, zijn te vinden in Zuidamerika, Middenamerika. Afrika en in Zuidoostazie. De helft van alle plant- en diersoor ten wordt er aangetroffen. Het is dus belangrijk dat de regenwou den niet verdwijnen; niettemin worden dagelijks heel wat bomen geveld. Het hout wordt uitge voerd. Ook Nederland importeert er veel van. Het wordt voorname lijk gebruikt in de woningbouw. Tropische regenwouden beïn vloeden het klimaat. Regenwou den houden veel vocht vast. Wor den ze gekapt, dan blijft een dor re, troosteloze vlakte over waar niets meer groeit. Dat zou een ramp zijn. Edgar van Nimwegen wil daar aan iets doen. Hij wil dat er min der tropisch hout wordt gekapt om zo de regenwouden te laten voortleven. "Toen ik een maand of drie geleden over de markt van Valkenburg liep, zag ik een stand van milieudefensie", vertelt Ed gar. "Ik heb daar informatie ge haald over de vervuiling en over de tropische regenwouden. Toen ik las wat daarin stond moest ik iets doen. Ik ben vervolgens handtekeningen gaan verzame len voor milieudefensie". Edgar ging eerst naar een lage re school in Voerendaal. Hij ver telde de directeur van de school wat er gaande is met de tropische regenwouden. Via hem heeft Ed gar de leerlingen van de school gevraagd of zij langs de huizen wilden gaan om handtekeningen te verzamelen. "Dat hebben ze ge daan. Ze hebben zo'n 500 handte keningen opgehaald. Zelf ben ik trouwens ook de huizen langs ge gaan. Maar je loopt meer, dan dat je handtekeningen krijgt". In totaal hebben ongeveer 10 scholen meegedaan aan de actie. De leerlingen van lagere scholen waren volgens Edgar het meest bereid mee te doen aan de actie. Omdat kinderen van de lagere school nog niet zijn verpest, denkt Edgar. "De meeste mensen van mijn leeftijd denken alleen maar aan de disco. Wat er met de regenwouden gebeurt interes seert ze helemaal niet". Zelf staat Edgar tegenwoordig in de stad om handtekeningen te verzamelen. Maar de meeste men sen negeren die 'malle' jongen met zijn sandwich-borden. Niet meer dan een op de tien mensen tekent. "Soms komen er mensen die zeggen: 'Wat goed dat je dit doet'. Anderen reageren heel raar. Laatst stak een man zijn middel vinger op en zei: "Loop naar de hel'. Daar reageer ik gewoon niet op. Ik vind het zo triest. Alles om ons heen gaat kapot en iedereen doet alsof er niets aan de hand is". Wie bergen wil beklimmen kan in het vlakke Nederland maar matig uit de voeten. Sportklimmen, een variant op de 'gewone' bergsport, biedt polderjongens en -meisjes veel meer mogelijkheden. Een muur van een sporthal, school of viaduct is vaak al voldoende voor oneindig veel klimplezier. Bij sportklimmen gaat het er namelijk niet zozeer om om de top te bereiken. Dat is ook niet zo moeilijk op de Rijswijkse klim- muur, waar de broers Raymond en Marcel Schikhof zich weke lijks bekwamen in klimtechnie- ken, waarvan je er niet genoeg on der de knie kunt krijgen. "Eigen lijk is deze muur te gemakkelijk voor ons", vindt Raymond, de jongste maar ook de meest erva ren sportklimmer van de twee. Met een paar arm- en beenbewe gingen 'wandelt' hij vervolgens naar het dak van de sporthal. "Het leuke van sportklimmen", legt hij uit, "is dat je snel vorde ringen kunt maken. Iedereen kan het op zijn eigen niveau beoefe nen. Ik zit op het ogenblik tegen niveau zeven aan. Daarmee ben je in Néderland al een goede klim mer, maar internationaal stelt het nog weinig voor. In klimlanden als Frankrijk en Italië worden veel grotere klimprestaties gele verd". De kunst van het sportklim men is om met zo min mogelijk hulpmiddelen zo moeilijk moge lijke rotsen (of muren) te beklim men. Dat wil zeggen: zonder ha ken en ogen, al wordt soms voor de veiligheid wel eens een touw daaraan bevestigd. Dat betekent dat van het lichaam des te meer wordt gevergd. Een optimale con ditie is dan ook een eerste vereis te. Aan de atletiek hebben de ge broeders Schikhof al een goede basisconditie te danken. Verder sterken zij hun lichaam door mid del van krachttraining, waarbij vooral de vingers onder handen worden genomen. Immers, het kan voorkomen dat een sport klimmer aan één of meerdere vin gers moet blijven hangen om ver volgens verder te klauteren. Lan ge nagels zijn daarbij natuurlijk uit den boze. Weergoden Zijn de beide Leidse rechtenstu denten eenmaal aangekomen bij -de dichtstbijzijnde klimmuur, die van de sporthal in Rijswijk, dan moeten zij het eerst op een ak koordje gooien met de weergo den. "Daar heb je in Frankrijk veel minder last van", weet Ray mond. "Hier moet je altijd be dacht zijn op regen. Dan kun je je boeltje wel Weer inpakken, want natte stenen bieden uiteraard to taal geen greep". De uitrusting van een gevorder de sportklimmer bestaat behalve uit een opzichtige lycrabvoek en rubber schoentjes ("Een soort tweede huid", noemt Marcel ze) uit een kalkzakje met magnesium voor de handen en een gordel. Touw, haken en ogen zijn hulp middelen die bij de training niet misstaan, want ook sportklim men leer je met vallen en opstaan. Door het touw aan vele haken (Raymond: "Die gebruik je alleen om te zekeren, niet om je aan vast te houden") te bevestigen zijn de valafstanden echter klein". Toch kan Raymond, die als er-* varen klimmer ook instructie aan beginners heeft gegeven, zich na re ongelukken herinneren. "Zelf heb ik wel eens wat aan mijn hand gehad; je kunt het litteken nog zien. Met een vriend van mij liep het slechter af. Maar als je je zelf niet overschat brengt deze sport weinig gevaren met zich mee. Marcel en ik weten boven dien wat we aan elkaar hebben. In binnen- en het liefst ook in het buitenland klimmen wij tegen woordig altijd samen". Het is ook mogelijk deel te ne men aan wedstrijden de naam sportklimmen zegt het al maar daaraan hebben de twee broers zich nog niet overgegeven. "Ik weet wel hoe dat gaat", doceert Raymond: "Je mag de route niet kennen. Als je eenmaal van de grond bent, mag je niet meer te rug. De moeilijkheidsgraad van de rots telt zwaar mee. Bovendien wordt soms op de tijd en op de stijl gelet. Dat laatste is natuurlijk heel moeilijk te beoordelen". Wedstrijd of niet, Raymond heeft wel een oordeel over het klimtalent in ons vlakke kikker landje. "Er zijn er hier maar wei nigen die dat hebben. Toch kun je door oefening een aardig niveau bereiken, als je maar geen last meer hebt van angst om te vallen. De eerste keer ben je doodsbang, maar na verloop van tijd loop je zo tegen een muur op". "Helaas zijn er weinig geschik te muren in de buurt. Al dat rei zen, naar Rijswijk, Den Haag en zo af en toe naar de Ardennen of Zuidfrankrijk, maakt deze sport ook duur. Ik heb in Leiden wel gezocht naar een geschikte muur, maar ik kwam niet verder dan het gebouw tegenover het politiebu reau aan de Langegracht. Het klimmen beviel mij daar best, maar de politie dacht er anders over: ik werd meteen naar bene den gehaald". TIM BROUWER DE KONING Marcel en Raymond Schikhof: "Eigenlijk is deze muur te gemakkelijk VRAAG 1. Wie is de premier van Pakistan? Q Salman Rushdie Benazir Bhutto Andreas Papandreou VRAAG 6. Dit bericht stond op de Boete geëist voor uitgave dicht bundel Simon Vestdijk Kunst Economie 0 Boeken/informatie VRAAG 2. Wie is dit? VRAAG 7. Sport. Welk woord ont breekt? Real - PSV vanaf 21.45 op... BRT BBC ZDF VRAAG 3. Wie is dit? 0 Justine Pelmelay 0 Sandra Reemer 0 Whitney Houston VRAAG 8. Vul het ontbrekende woord in? krijgen het in Berlijn voor het zeggen 0 Liberalen 0 Vrouwen 0 Socialisten VRAAG 4. Wie heeft dit gezegd? 'Misdaad effectiever aanpakken' 0 Ginjaar-Maas 0 Korthals Altes 0 Smit-Kroes VRAAG 9. Dit is een fragment uit het TV-programma: 0 'Zeg 'ns Aaa' 0 'Beppie' 0 'Hart van Goud' VRAAG 5. Welk woord staat hier? 1 u VRAAG 10. Het Leidsch werd opgericht in 1860 0 maart 0 mei O juni Test je kennis van het nieuws van de afgelopen week en win een platen- bon. Dat kan met de 'krantleesquiz'. De eerste puzzel (van de in totaal vier) heeft betrekking op de week van 13 t/m 18 maart. Oplossingen moet je vóór dinsdag 28 maart sturen naar het Leidsch Dagblad (redactie KITS), postbus 54, 2300 AB Leiden. Onder alle goe de inzendingen wordt een platenbon van 25 gulden verloot. 1. Letter 2 vraag 6 2. Letter 5 vraag 3 3. Letter 6 vraag 2 4. Letter 5 vraag 1 5. Letter 2 vraag 9 6. Letter 7 vraag 8 7. Letter 1 vraag 5 8. Letter 1 vraag 6 9. Letter 3 vraag 4 10. Letter 2 vraag 10 11. Letter 4 vraag 5 12. Letter 5 vraag 4 13. Letter 3 vraag 7 i f J Toeters, vlaggen, rood-wit- blauw geverfde gezichtjes en dreadlocks met pet. Rijns burgse Boys Cl brengt een bezoek aan Eindhoven om de voetbalinterland Nederland- Sovjetunie van dichtbij te vol gen. Als beloning voor hun overwinning in het toernooi om de Leidsch Dagblad cup hebben ze kaartjes gekregen voor vak A van het PSV-sta- dion. Dat zullen ze weten, daar in Brabant. De bus die de lange reis naar Eindhoven moet maken zit zo goed als vol. Ouders, begeleiders en enige andere belanghebben den zorgen ervoor dat de boys on derweg niet het alleenrecht heb ben. Vol verwachting houden de dertien zich trouwens redelijk koest, zelfs als blijkt dat de reis als gevolg van het spitsuur lang gaat duren. Pas om vijf vóór acht, drie uur na het vertrek, arriveert Rijnsburg in Eindhoven. 'Straks missen wc het volkslied nog', jammert een Rijnsburgertje, maar zo'n vaart loopt het geluk kig niet. Wie wil kan alle regels van het Wilhelmus in het goedge vulde stadion meegalmen. Maar door de indrukwekkende contou ren van het Philips sportpark (100% meer licht op de grasmat) is de Cl even met stomheid gesla gen. Veel langer dan zeven minuten duurt die stilte niet, want dan zet Marco van Basten Oranje al op voorsprong. Als ik me niet vergis is Chiel de enige van de groep die zijn vreugde met een toeter kracht kan bijzetten. De rest heeft zijn sirenes bij de ingang moeten afstaan en zal pas later, op de te rugweg, naar hartelust herrie kunnen schoppen. Dan de oranje vlaggen er maar bij gehaald om in elk geval iets om handen te hebben. En verder goed kijken naar de acties van Van Basten, Gullit en de anderen, die er toch nog net wat verzorgder uitzien dan de voetbalkunsten van Rijnsburgse Boys. Op die ma nier vliegt de tijd voorbij. Voor de jongens er erg in hebben heeft Ronald Koeman de voorsprong van Nederland uit een strafschop verdubbeld, de scheidsrechter voor de laatste maal gefloten en staat de bus alweer te wachten. De gang naar chauffeur Aad is één groot feest. Wat de tieners op school en thuis meestal niet mo gen, ongegeneerd lawaai maken, kunnen ze hier, ver van huis, zo veel als ze willen. Bovendien lig gen in de bus massa's kroketten en frikadellen te wachten, dus de stemming blijft opperbest Tot de warme hap is verteerd, de slaap dreigt toe te slaan of gedachten aan morgen de kop opsteken. Vakantie Brian moet de volgende dag, zoals altijd, om kwart over zes op staan. „Maar, 's avonds een man, 's ochtends een man", spreekt hij zichzelf moed in. Het wordt voor lopig trouwens de laatste school dag „en dat is maar goed ook, want ik ben hard aan vakantie toe". Als ik het goed zie ligt Rob ach terin de bus te slapen. In tegen stelling tot zijn teamgenoten merkt hij in elk geval niets van de UVS-bus, die tijdens de terugweg wordt gesignaleerd. De spelers van de verliezend finalist in het toernooi om de LD-cup zijn op initiatief van hun ouders ook naar de vriendschappelijke landen- wedstrijd gegaan en hebben waarschijnlijk net zo genoten als hun Rijnsburgse leeftijdsgeno ten. staan de voetballers van Rijnsburgse Boys Cl bij de bus die hen naar Eind- Die ervaren het uitstapje zo on geveer als een schoolreisje. Span nend (komen we op tijd, wat zul len we te zien krijgen?) en boven dien goed verzorgd. Afdelingsbe stuurder Bert de Vries heeft 's middags de broodjes zelf nog ge smeerd en de kratten fris zorgvul dig geselecteerd. Als enige Kat- wijker tussen al die Rijnsburgers voelt 'mister Quick Boys' zich toch als een vis in het water. Ook Timo heeft het naar zijn zin. Hoewel nog niet al te groot van stuk voert hij vrijwel onop houdelijk het hoogste woord. De slaap krijgt op hem geen vat, net zo min als op de meeste van zijn medespelers. De gedachten gaan, zo laat op de avond, al weer uit naar de volgende training. Die staat de Rijnsburgse Boys vrij dagochtend te wachten, om tien uur, als ik het tenminste goed heb begrepen. TIM BROUWER DE KONING Edgar van Nimwegen: "Alles om ons heen gaat kapot en ieder een doet alsof er niets aan de hand is". (pr foto) Edgar schreef een tijdje terug ook een aantal brieven naar tien gemeenten. Hij vroeg deze geen tropisch hardhout te gebruiken. "Van de gemeente Voerendaal kreeg ik een brief terug waarin stond dat ze minder zouden gaan gebruiken. De meeste andere ge meenten reageerden niet, of nega tief'. Toch is Edgar tevreden over het resultaat van zijn acties. Na drie maanden heeft hij zo'n 35.000 handtekeningen verzameld en hij wil nog een half jaar doorgaan. "Ik zou mensen die dit lezen wil len vragen ook actie te voeren voor het behoud van tropische re genwouden", zegt Edgar ten slot te. Mensen die dat willen doen kunnen contact opnemen met de Vereniging Milieudefensie Post bus 191199, 1000 GD Amsterdam. Het telefoonnummer is 020- 221366. Verpleegkundig personeel pikt het niet meer Na de politie was het vorige week de beurt aan een andere groep mensen die nooit actie voeren: de verpleegkundigen. Massaal gingen ze de straat op om hun eis van 5 procent loons verhoging kracht bij te zetten. Met tienduizenden waren ze woensdag op het Binnenhof, en afgelopen zaterdag deden ze het nog eens dunnetjes over in Utrecht. Hun boodschap is dui delijk: ze pikken het niet langer dat ze voor relatief weinig geld heel veel moeten doen. Het is al jaren bekend dat in de gezondheidszorg (behalve als je specialist bent) slecht wordt betaald. Het werk is on regelmatig - ziekenhuizen en verpleeghuizen draaien 24 uur per dag door - en legt een zware verantwoording op de schou ders van de verpleegkundigen. Je waakt immers over zieke of gebrekkige mensen. Het salaris is daar bepaald niet naar. Toch hebben de verpleegkundigen nooit actie gevoerd, want ze konden hun patiënten toch niet aan hun lot overlaten? Een paar maanden geleden kwam de onvrede aan het licht. De bonden hadden in hun on derhandelingen met de zieken huisdirecties een paar procent loonsverhoging gevraagd, maar de directies trokken aan de rem bij 0,75 procent. De ziekenhui zen krijgen hun geld namelijk van het rijk, en minister De Ko ning (sociale zaken en werkge legenheid) had uitdrukkelijk gezegd dat de salarissen van de verpleegkundigen niet meer mochten stijgen dan die van de ambtenaren: 0,75 procent. We hebben wel begrip voor jullie eisen, maar we kunnen gewoon niet meer geven, zeiden de di recties. De bonden kregen ook van hun eigen leden tegengas. Een paar verpleegkundigen waren het na jaren van achterblijven de salarissen zat en wilden dat hun bonden 5 procent loonstij ging zouden eisen. Ze kregen zoveel bijval dat de bonden ijlings hun eisen opschroefden. De zaak kwam al snel muur vast te zitten, vooral omdat mi nister De Koning - die bepaalt hoeveel onderhandelingsruim te de ziekenhuisdirecties krij gen - geen duimbreed wilde wijken. Driekwart procent en geen dubbeltje meer, zei hij. De Koning stelde voor om voor loonsverhoging een andere geldbron aan te boren: de pen sioenfondsen. Als die de pen sioenpremie lager maken, krij gen de verpleegkundigen meer geld zonder dat de salarissen omhoog hoeven. Dat kan vol gens hem makkelijk, omdat de pensioenfondsen geld zat heb ben. Premier Lubbers stelde zich het afgelopen weekeinde vierkant achter De Koning op. Daarmee zijn de problemen alleen maar groter geworden, want de bonden vinden dit 'aan bod' maar niets. De verpleeg kundigen krijgen alleen meer geld als ze het risico nemen dat er straks geen geld voor hun pensioen meer is. Diefstal, zo betitelde de ambtenarenbond Abva/Kabo het kabinetsplan direct. En de christelijke CFO stelde dat de verpleegkundigen op deze manier hun eigen loons verhoging betalen. Het ziet er dus naar uit dat het kabinet met een beter bod moet komen als het harde(re) acties in de zie kenhuizen en verpleeghuizen wil voorkomen. SJAAK SMAKMAN "'4'ii'

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11