Persfusie strandt op aandeelhouders Spaarder wordt steeds meer belegger Acties dreigen in gezondheidszorg Samenwerking Perscombinatie en NDU Werkgevers tuinbouw komen bonden tegemoet Swarttouw draagt fakkel Fokker over aan jongeren Kapitaal uitgebreid voor schuldenlast Latijns-Amerika BT blijft jagen op Ahrend Spaarprodukten Robeco lokken klanten van de bank WOENSDAG 22 MAART 1989 PAGINA 7 AMSTERDAM (GPD) De krantenfusie tussen de Perscombinatie en Elsevier-dochter NDU gaat in de oorspronkelijk aangekondigde vorm niet door. De drie stichtingen die de aandelen van Perscombinatie (uitgever van Volkskrant, Het Parool en Trouw) bezitten, wijzen om uiteenlopende redenen het huidige fusieplan met NDU (uitgever van onder meer NRC-Handelsblad en Algemeen Dagblad) af. Een andere vorm van samenwerking wordt evenwel niet uitgesloten. Het breekpunt is vooral de econo- nieuwe bedrijf 'NDU-PC' zou voor mische zeggenschap. In het op 17 75 procent in handen komen van El- november vorig jaar gepresenteer- sevier en voor 25 procent in handen de plan werd uitgegaan van een vol- van Perscombinatie, ledige integratie. Met dien verstan- Omdat de overeengekomen eco- de dat Perscombinatie (PC) en Else- nomische verhouding te gunstig vier ieder 50 procent van de juridi- was voor PC (de rekenkundige ver- sche zeggenschap zouden krijgen, houding is 22,3 - 77,7 procent) zou Het economisch eigendom van het de stichting Het Parool, verreweg NIEUWEGEIN (GPD) - De organi saties van werkgevers in de tuin- de bouw zijn de bonden tegemoet ge komen door de eis tot verlaging van de jeuglonen en de aanvangssalaris sen van tafei te halen. Voor de bij eenkomst met de bonden morgen lega'; worden plannen voor ei beloningsstructuur met spectief voor de ongeveer 22.000 werknemers in de sector voorbe stuiten op de voorstellen van werkgevers-organisaties (KNBTB, CBTB en KNLC), die voor groepen werknemers een ver slechtering zouden betekenen. De Voedingsbond FNV en de col van het CNV eisen onder handhaving van de koop per- kracht, verlaging van de vut-leeftijd van 61 naar 60 jaar, aanvulling van het ziekte geld tot 100 procent reid. Voor de Industrie- en Voe- spraken over herbezetting. Boven- automatisch dat er kan worden on- anderhalf tot twee uur. derhandeld over een De bonden hebben inmiddels le denvergaderingen voor volgende week voorbereid, die het karakter van actievergaderingen zullen krij- veehouderij, doorgaans maatge- gen wanneer de werkgevers mor- vend voor de overige cao's in de gen met onvoldoende voorstellen agrarische sector. Eerdere pogin- komen voor een nieuwe belonings gen om tot onderhandelingen te ko- structuur. de rijkste van de drie stichtingen, tien jaar lang bruto vier miljoen gul den aan de nieuwe houdstermaat schappij moeten bijdragen. Verder zou PC gedurende twintig jaar 2 miljoen gulden per jaar dividend moeten betalen om Elsevier voor het inleveren van zeggenschap te compenseren. Dat alles is de aandeelhouders bij nader inzien kennelijk in het ver keerde keelgat geschoten. De stich tingen Het Parool, de Volkskrant en Christelijke Pers, die voor respec tievelijk 90, 7,5 en 2,5 procent aan deelhouders zijn van Perscombina tie, willen de economische verhou dingen gelijk verdeeld zien. Over wogen is dat een gelijke juridische zeggenschap in een 'gespannen' si tuatie onder druk komt te staan door de ongelijke economische ver houdingen. Al eerder hadden de redacties van NRC-Handelsblad, de Volkskrant en het Algemeen Dagblad het fusie plan van hun directies krachtig ver worpen. Zij vrezen voor de plurifor miteit van de dagbladpers en kun nen niet inzien dat bundeling van vrijwel alle concurrerende landelij ke dagbladen met uitzondering van De Telegraaf onder één dak economisch zinvol is. De directies leken zich daar nauwelijks wat van aan te trekken en hielden vast aan hun eerder ingenomen standpun ten. Gisteren waren zowel de direc ties van Perscombinatie als van El sevier en NDU niet bereikbaar voor commentaar. NEW YORK (ANP) - Fokker-top- nam Frans Swarttouw heeft giste ren in New York bekendgemaakt met meer als voorzitter van de raad van bestuur van Fokker de leiding van de onderneming op zich gaan nemen. Op het moment van de doorbraak van Fokker op de Ameri kaanse markt, heeft Swarttouw gis teren in New York gezegd zich 'ver der in de luwte terug te zullen trek ken'. Hoe wordt binnen een paar weken bekendgemaakt. "Ik zal de toorts overdragen aan de jongeren Van Duinen en Neder- koorn", aldus Swarttouw. Hij stelde ook niet meer aan tafel te zullen zit ten met American Airlines op het moment dat deze maatschappij de order voor de levering van 75 Fok- ker-100 vliegtuigen met een optie op nog eens 75 van deze toestellen, zal bekrachtigen. De nu 56-jarige Swarttouw nam in 1978 de leiding van de onderne ming over. Hij is in het verleden zwaar bekritiseerd vanwege zijn be- sluit om twee nieuwe vliegtuigty pen tegelijk te ontwikkelen, de Fok ker 100 en de Fokker 50. De Fokker topman moest in 1987 de overheid om aanzienlijke Financiële steun vragen om het bedrijf uit het dal te halen waarin het door stagnerende produktieprocessen van beide ty pen en de ontwikkelingen van de dollar terecht was gekomen. In die periode gingen stemmen op die vroegen om vertrek van zowel Swarttouw als van voorzitter Lang- man van de raad van commissaris sen. De laatste heeft zijn functie neergelegd. De toekomst is nu voor de ko mende vijftien tot twintig jaar zeker gesteld, zo stelde Swarttouw. Het bedrijf biedt inmiddels weer bijna 11.000 mensen werk. Met de order van American Airlines is Fokker, wanneer het bedrijf geen maatrege len neemt tot uitbreiding van de produktie, tot en met 1995 uitver kocht. Ontwikkelingsfonds Fokker wil dat de Nederlandse re gering voor de onderneming een 'revolving fund' creëert, waaruit de fabrikant de Financiële middelen kan putten voor nieuwe projekten. Het geld dat de overheid nu in Fok ker heeft gestoken, in totaal 1,1 mil jard gulden, zou middels dat fonds permanent voor Fokker ter be schikking moeten blijven. Dit heeft E. J. Nederkoorn, lid van de raad van bestuur van Fokker, gisteren in New York gesteld. In het fonds zal de onderneming de rente, aflossing en royalties over de uit het fonds betrokken gelden terugstor ten, waardoor het op sterkte moet blijven. Eendezelfde constructie heeft de Nederlandse overheid ook voor Volvo Car gecreëerd. Hij stelde dat indien de overheid niet bereid is met Fokker te onder handelen over Financieringsvormen voor de toekomst de onderneming steeds verder naar het buitenland zal moeten gaan uitwijken. Een mogelijkheid daartoe is via het Noordierse lucht- en ruimte vaartconcern Short Brothers, dat Fokker samen met de Britse Gene ral Electric Company wil overne men. Langs deze weg komen de ont wikkelingsfondsen van de Britse overheid binnen het bereik van Fokker. AMSTERDAM - Opdrachtgevers van een onderzoek krijgen, behalve het 'ouderwetse' gedrukte rapport, de gegevens vanaf 1 mei ook op diskette. Maurice de Hond, president-commissaris van Inter/View heeft vandaag het nieuwe rapporteringssysteem Interactive Report geïntroduceerd, een wereldprimeur. Aan dit programma is driejaar gewerkt. (foto gpdi AMSTERDAM (Rtr/ANP) - De le den van de Inter-Amerikaanse Ont wikkelingsbank (IDB) zijn vanoch tend akkoord gegaan met de vergro ting van het IDB-kapitaal voor de Latijns-Amerikaanse schuldenlan den met 26,43 miljard dollar. Dit heeft de president van de IDB, Enri que Iglesias, vanochtend bekendge maakt. Het beleidsbepalende comité van de IDB komt later op de dag bijeen om zijn goedkeuring aan de over eenkomst te geven. Daarna moet het document ter ratiFicatie worden voorgelegd aan de 44 lidstaten van de bank. Het kan drie tot vier weken duren voordat deze procedure is af gerond. Het akkoord is tot stand ge komen na zestien uur onafgebroken vergaderen door een speciale werk groep. Over de omvang van de kapi- taalvergroting en de hoogte van het totale kredietbedrag dat de bank in de komende vier jaar gaat uitlenen (22,5 miljard dollar) is vorige week een overeenkomst gesloten. Eén van de grootste struikelblok ken voor het bereiken van een ak koord de laatste dagen was het milieuvraagstuk. De VS en de meeste Europese landen wilden een duidelijke zorg voor het milieu zien ingebouwd in de IDB. Vooral Brazi lië verzette zich daartegen. Het land duldt geen enkele inmenging van buitenaf in zijn milieubeleid. Uit eindelijk is volgens delegatieleden overeengekomen dat het land dat vraagt om een IDB-lening zelf de eindverantwoordelijkheid heeft voor het inschatten van milieurisi- VIJGEN In de winkels zijn weer gedroogde Turkse vijgen en vijgen pasta's te koop. Ze werden op 16 de cember 1988 uit de handel gehaald in verband met een mogelijke be smetting met aflatoxine en door de importeurs verzameld en opgesla gen. De importeurs hebben meege deeld dat alle gedroogde Turkse vij gen en vijgenpasta's die ze in de handel brengen aan nieuwe nromen voldoen. De Rijkskeuringsdienst van Waren blijft toezicht houden op de produkten die in de handel wor den gebracht. Cao-overleg levert niets op Gisteren demonstreerden bij het begin van het cao-overleg voor de gezondheidszorg enkele tientallen verpleeg kundigen voor het gebouw van de Nationale Ziekenhuisraad in Utrecht. (foto gpd> Dupont/cfk De provincie Zuid-Holland heeft het chemisch bedrijf Dupont in Dordrecht twee jaar de tijd gegeven om de uitstoot van chloor-fluor- koolwaterstoffen. te verminderen. Deze voorwaarde staat in een door de provincie verleende vergunning. Bijenkorf Na langdurig overleg hebben de dienstenbonden van FNV en CNV een principe-overeenkomst bereikt met Koninklijke Bijenkorf Beheer, werkgever van het personeel van onder meer de Bijenkorf- en Hema- warenhuizen. Er zit onder meer een her- en bijscholingsfonds van 6 mil joen gulden in. Corsica Steeds meer mensen op Corsica leg gen het werk neer uit protest tegen de hoge kosten van het levenson derhoud op het eiland. Zij eisen meer loon in de vorm van een 'ei landtoeslag'. Door de staking is Cor sica van de buitenwereld afgeslo ten. Ongeveer 2000 toeristen en za kenlieden zitten vast op het eiland. Brazilië Met de succesvolle algehele staking van vorige week nog vers in het ge heugen dreigen de vakbonden van Brazilië het land opnieuw lam te leggen als de regering niet voor 10 april met een nieuw loonbeleid komt. De twee grootste vakcentra les van Brazilië eisen een loonsver hoging van veertig tot vijftig pro cent. Garnalen De garnalenvissers in de Wadden zee hebben sinds kort een eigen be- drijfs-organisatie, de Nederlandse Bond van Garnalen Kustvissers (NBGK). Dit is het antwoord op de groeiende behoefte onder de vissers aan een op de garnalenvisserij toe gespitste belangenbehartiging. Graanprijs De Europese boerenorganisatie CO- PA heeft in Brussel geëist dat de au tomatische verlaging van de graan prijs met drie procent dit jaar wordt gecompenseerd door een opschor ting van de zogenoemde medever- antwoordelijkheidshefFmg. Voor de boeren zou de graanprijs daardoor gelijk blijven. AMSTERDAM (GPD) - Bühr- mann-Tetterode (papier, graFische apparatuur) blijft jagen op Ahrend (kantoormeubelen). Het is voor BT niet acceptabel als Ahrend in han den van een concurrent zou komen. "Ahrend zegt zelf door velen bena derd te zijn en ook de koersstijging van het fonds wijst in de richting van een overneming", aldus drs A.W. Overwater, voorzitter van de raad van bestuur van Bührmann- Tetterode (BT) gisteren tijdens een Overwater deed geen uitspraken over de stappen die BT nu gaat ne men en wilde evenmin zeggen hoe veel aandelen Ahrend zijn bedrijf nu heeft. In ieder geval meer dan de dertig procent waarvan het concern eerder melding maakte, want Over water geeft toe daarna nog een aan tal aangeboden pakketten te heb ben aangenomen. UTRECHT (ANP) - De vakbonden bereiden acties voor in de gezond heidszorg nu het overleg met de Na tionale Ziekenhuisraad (NZR) over de nieuwe cao voor het ziekenhuis wezen (200.000 werknemers) is afge broken. Verder overleg heeft, vol gens werkgevers en bonden, geen zin gezien het verschil tussen de ge boden loonruimte van 0,75 procent en de eis van de bonden voor 5 pro cent loonsverhoging. Dit heeft de voorzitter van de werkgeversdelegatie, drs. C. Meij- ers, gisteren meegedeeld na afloop van de eerste, en voorlopig laatste, onderhandelingsronde. De NZR raadpleegt morgen zijn leden en gaat nogmaals parlement en kabi net benaderen om meer ruimte voor verbetering van de arbeidsvoor waarden te krijgen. De bonden (AbvaKabo, CFO, NMV, FHZ en GOB) en het actieco mité WIO gaan hun leden in de zie kenhuizen raadplegen en acties voorbereiden. Vanaf 3 april zijn de eerste acties in instellingen te ver wachten. De NZR wil bij de politiek nog maals pleiten voor een ruimte van 2,85 procent, ruim 2 procent meer dan er nu ligt. De instellingen heb ben na tien jaar bezuinigingen geen mogelijkheden meer om extra geld voor het personeel uit te trekken, al dus werkgeversvoorzitter Meijers. De suggestie van premier Lub bers om de pensioenpremie meer te verlagen, noemt hij een 'zeer oppor tunistisch en wild idee'. Ook de bonden voelen niets voor verdere verlaging van de premie dan de hui dige één procent, waarvan 0,43 pro cent ten goede komt aan de werkne- NZR-onderhandelaar Meijers er kent dat er sprake is van een patstel ling. De mededeling van de bonden dat ook een eventuele verhoging van de ruimte tot 2,85 procent geen basis biedt voor een cao, legt vol gens Meijers een geweldige hypo- Bouw had goed '88 AMSTERDAM (ANP) - Het jaar 1988 was voor de bouw in verhou ding tot andere jaren goed. De om zetten namen toe, ook in de grond-, water- en wegenbouw (gww), die de afgelopen jaren nog met dalingen had te kampen. De verwachtingen voor dit jaar in de gww-sector zijn minder gunstig. Eind 1988 waren de orderporte feuilles over de gehele linie minder goed gevuld dan eind 1987. Desal niettemin is het aantal bedrijven met vertrouwen in de toekomst gro ter dan ooit sinds 1980. Dat staat in het onderzoek 'Ontwikkelingen in het bouwbedrijf 1987-1988' van het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid (EIB), dat gisteren is verschenen. theek op het overleg. De Wet Ar beidsvoorwaarden Gepremieerde en Gesubsidieerde Sector (WAGGS) staat weliswaar toe dat de instellingen zelf extra geld voor ver betering van de arbeidsvoorwaar den uittrekken, maar Meijers sluit die mogelijkheid uit. Een her nieuwd beroep op de politiek is vol gens hem niet bij voorbaat kans loos. De bonden lieten gisteren direct weten dat ook een eventuele verho ging van de ruimte tot 2,85 procent onaanvaardbaar is. De acties moe ten dan ook de NZR en instellingen onder druk zetten. "We wachten een bod af wat wel serieus te nemen is", aldus R. de Vries, voorzitter van de werknemersdelegatie. Met de geëiste loonsverhoging van 5 procent is een bedrag van zo'n 400 miljoen gulden gemoeid. De bonden willen zich niet inlaten met de Financiering van dit bedrag, dat grotendeels uit verhoging van de ziekenfondspremie zou moeten ko men. Dat is een zaak van NZR en politiek, aldus de bonden. AbvaKabo-bestuurder A. Wirtz houdt rekening met langdurige ac ties, waarbij "de grootst mogelijke zorgvuldigheid zal worden be tracht". De bonden sluiten een sta king van ondersteunend personeel als uiterste middel echter niet uit. Het actiecomité WIO (verple- genden en verzorgenden) wil om wille van de patiëntenzorg niets we ten van stiptheidsacties of zondags diensten. Tot 3 april worden her en der prikacties gehouden, zoals van daag in het Clara-ziekenhuis in Rot terdam en morgen bij de ledenraad pleging van de NZR in Utrecht en Veldhoven. Autopremie wa wellicht omhoog AMERSFOORT (GPD) - De verze keraars in ons land overwegen om de autopremie dit jaar opnieuw te verhogen. Volgens directeur R. Pel- linkhof van de Amersfoortse verze keringsmaatschappij Levob zou de wa-premie zo'n vijf procent om hoog moeten. De all-risk-bijdrage daarentegen is op aanvaardbaar ni veau. Morgen wordt over de verho ging overlegd in de contactcommis sie vor schadeverzekeraars. Het verzekeringsresultaat in de autobranche heeft zich sterk her steld van de forse verliezen in de af gelopen jaren. "Tegen de auto-in- braken hebben we ons goed inge dekt. En de inflatie bij de casco-ver zekering (all-risk) wordt opgevan gen omdat er bij de premiestelling wordt uitgegaan van de catalogus- waarde", aldus Pellinkhof. ADVERTENTIE ROTTERDAM (GPD) - De meeste Nederlanders die jaarlijks geld 'over' hebben, zetten dat in steeds mindere mate op een spaarrekening of -boekje. Zij worden steeds meer (indirect) beleggers in aandelen, on roerend goed, obligaties en valuta. door Hans Roodenburg De Rotterdamse Robeco Groep, die met succes diverse beleggings- en spaarprodukten op de markt brengt, heeft daarvan duidelijk ge profiteerd. De groep heeft vorig jaar maar liefst vier miljard gulden aan nieuw vermogen aangetrokken. Vooral het onroerend-goedfonds Rodamco, het obligatiefonds Ro- rento en het spaarfonds met winst uitkering Roparco zijn op dit mo ment bij de 'kapitalisten' in trek. De banken met hun traditionele spaarbankboekjes en -rekeningen, waar je tegen een lage rentevergoe ding je geld kan uitzetten, hebben het nakijken. Om toch middelen van particulieren aan te trekken, gaan de banken dan ook steeds meer over op aandelen-, obligatie- en vastgoedfondsen en bedenken zij nieuwe spaarrekeningen a la Ro parco. De Nederlandse spaarmarkt heeft een enorme ontwikkeling doorge maakt. Het was nog niet zo heel lang geleden dat mensen hun geld nog renteloos in een 'ouwe sok' bewaar den. In de jaren zestig, toen het loonzakje plaats maakte voor de sa larisrekening, kwamen naast het traditionele spaarbankboekje aller lei nieuwe spaarvormen op. De par ticulier had al snel door dat hij meer rente kon maken door zijn spaar geld wat langer vast te zetten. De laatste jaren gaat de particu lier nog een stapje verder. Hij heeft ontdekt dat hij nog meer rendement kan maken als hij zijn geld steekt in aandelen, obligaties of onroerend goed. Niet zo zeer doet hij dat door direct aandelen, staatsleningen of obligaties te kopen, maar indirect via gespecialiseerde instellingen die de voetangels en klemmen van deze Financiële markten kennen. Succesvol Eén van de succesvolste (en oudste) vermogensbeheerders is de Robe- co-Groep. Via de diverse fondsen is thans in totaal al bijna 42 miljard gulden belegd. De aandelenfondsen Robeco en Rolinco hebben in de af gelopen tien jaar gemiddeld een be leggingsresultaat behaald (koers stijging plus dividend) van 16,8 per cent per jaar en het obligatiefonds Rorento van 10,4 percent per jaar. Iemand die zijn geld al die tijd op een gewone spaarrekening had staan, had de helft minder 'winst' gemaakt. Zelfs als men nog naar de afgelo- Korteweg: "Beleggen blijft aan trekkelijker dan sparen", «foto anp> pen drie jaar kijkt, waarin (oktober 1987) toch de zwaarste beurscrisis sinds de krach van 1929 heeft plaatsgevonden, komen Robeco en Rolinco nog uit op een 'winst' van respectievelijk 8,7 en 7,5 percent. De groei op een gewone spaarreke ning was in die periode pakweg de helft geweest. Het instorten van de beurskoersen in 1987 werd vorig jaar meer dan goedgemaakt. Voorzitter prof.dr. P. Korteweg van het beleidscomité van de Robe- co Groep zei bij de presentatie van het jaarverslag dat beleggen ook de komende jaren aantrekkelijker zal blijven dan sparen op traditionele wijze. Hoewel hij eerst nog een iets oplopen van de rente verwacht (een negatieve zaak voor effectenmark- ten), gelooft hij dat in de loop het jaar weer rente-ontspanning optreden. "Dat zal uiteindelijk gunstig effect hebben op de koer sen van zowel aandelen als obliga ties". Vpor de fondsen van zijn groep ziet hij ook op de langere termijn goede groeimogelijkheden. De Eu ropese beleggingsmarkt, die hij schat op 900 miljard gulden, groeit volgens hem nog jaarlijks met 20 percent. De beleggingstéchnieken veranderen nog steeds: vermogens worden meer en meer internatio naal gespreid. De grenzen vervagen in de beleggingswereld. De concur rentie van banken en fondsen om dit geld te beheren zal volgens de Robeco-topman nog groter worden. Tijgers Het beleid van de Robeco Groep blijft gericht op gespecialiseerde beleggingsprodukten. In de loop van het jaar komt de groep met nieuwe beleggingsmogelijkheden en -diensten, gericht op speciFieke marktsegmenten. Verder wil Korte weg daarover nog niks zeggen. Wel liet hij blijken dat de Robeco Groep zeker niet van plan is algemene bank- en Financiële diensten, zoals kredietverlening, te gaan verlenen. "Wij willen gespecialiseerd blijven. Wij willen geen Financiële super markt worden. We zitten in een we reld waarin tijgers en koeien rond lopen. Wij willen tijger blijven". In dat beleid blijft Nederland (waar het meeste vermogen voor de Robeco-fondsen vandaan komt) de thuisbasis. "Ons kernbedrijf in Ne derland moet kerngezond blijven". De beleggingsgroep (een van de grootste ter wereld) zal zich in het aantrekken van kapitaal (uitgezet wordt het al wereldwijd, de laatste jaren vooral in de sterke groeilan- den in het Verre Oosten) wel meer op de rest van Europa concentre ren. De Franse en Zwitserse geldbron nen zullen nu worden aangeboord. De Robeco Groep heeft er al volle dig uitgeruste kantoren. Daarnaast wil de groep de Duitsers en de Brit ten warm maken voor zijn beleg gingsprodukten. Als men erin blijft slagen betere resultaten te behalen dan het gemiddelde op de beleg- gingsmarkten, is succes verzekerd en zullen nog meer particulieren overstappen van sparen naar beleg gen. KEURIGE HEER ZOEKT fl.10.000 De oplossing voor meneer? Even bij de Gemeentelijke Kredietbank Leiden langs gaan. Hèt adres voor persoonlijke leningen tot fl. 30.000,-. Snel geregeld, geheel op de per soonlijke situatie toegesneden, dus zonder latere problemen. Bovendien kent zo'n lening van de GKB een laag rentetarief en soepele aflossingsvoorwaarden. Ook interessant voor Van harte welkom op werkdagen van 9.00-12.30 uur en donder dagavond van 17.30-19.30 uur. Of bel voor nadere informatie. /^NK GOED VOOR kIaB uw lening Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-254145

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7