PLO en VS zetten weer nieuwe stap «gitaSÉifl s 1 Moslim-strijders blokkeren christelijk stadsdeel Bayrut 'Eerlijke kans voor El Salvador' 'EG-fraude gevaar voor eenwording Europa Aan vooravond overleg NIEUWE RAKET ONTPLOFT Havel tot een lichtere straf veroordeeld Visverbod in buurt van gifcontainer De jeugdcrème WOENSDAG 22 MAART 1989 WASHINGTON/TUNIS (Rtr/AFP) - De Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO en de VS hebben gisteren aan de vooravond van hun volgende overleg-ronde in Tunis beide een nieuwe stap gedaan. „De PLO stemt in met een confe rentie over het Midden-Oosten onder auspiciën en met ga rantie van de beide supermogendheden VS en Sovjetunie in plaats van een conferentie onder VN-paraplu, zodra Is raël het idee van een Palestijnse staat aanvaardt". "Amerikaanse troepen kunnen wat voelt zich verplicht het vredespro- ons betreft de plaats van de Israëli- ces vooruit te helpen en voorziet sche innemen en, vanaf het moment een nuttige gedachtenwisseling". dat de Israëlische troepen weg zijn, Mubarak arriveert 3 april in Was- eindigt de intifada of de opstand hington, drie dagen later gevolgd van de Palestijnen in de bezette ge- door Shamir en op 2 mei door bieden", zo zei topadviseur Abu Husayn. -v 1 L steunde moslim-troepen hebben terochtend vanuit islamitisch west- gisteren de christelijke enclave noordoost-Bayrut met houwitzers Bayrut vijf katjoesja-raketten afgeschoten op de christelijke BAYRUT (AP) - Door Syrië ge- De woordvoerder zei dat gis- 40.000 man troepen in de oostelijke en de noordelijke provincies, als mede in west- en zuid-Bayrut. De spanning tussen christenen en moslims is opgelopen sinds op 22 september de scheidende president die de stad in tweëen deelt, geblok- boot die de haven naderde, de Baro- Amin Gemayel de christen Aoun benoemde tot leider van een waar- nemend militair kabinet. Gemayel tenen verder opgelaaid. De gevech- een goed heenkomen te zoeken. Na deed dat enkele minuten voor zijn ten worden bestempeld als de he- drie uur buitengaats te zijn geble- aftreden, omdat het parlement er ven, voer de Barones-M alsnog de niet in was geslaagd een opvolger haven binnen en konden de passa- voor hem aan te wijzen. Met de be- n boord gaan. Sinds de slui- noeming van Aoun schond Ge- i de luchthaven in west-Bay- mayel de ongeschreven Libanese anderen gewond tijdens artillerie- rut op 11 maart is de haven van Jou- wet, die eist dat de president een duels in de nacht van maandag op nieh voor de christenen in en rond maronitische christen is, de voorzit- dinsdag. De gevechten tussen de Bayrut de enige verbinding met de ter van het parlement een shi'iti- door Syrië gesteunde moslim- buitenwereld. Dagelijks gaat er een sche moslim, en de premier een _A_ j moslim-eenheden veerboot naar Larnaca op Cyprus. sunnitische moslim. De moslims re- De gevechten tussen christenen ageerden woedend op Gemayels moslims braken uit nadat de besluit en zittend premier Salim raketgranaten beschoten en alle haven Jounieh in het noorden doorlaatposten in de Groene Lijn de hoofdstad. Een Cyprische veer- die de stad in tweëen deelt, geblok- boot die de haven naderde, de Baro- keerd. Daarmee is de twee weken ness-M met ongeveer 1.000 pasa- oude strijd tussen moslims en chris- giers aan boord, was gedwongen vigste in de burgeroorlog sinds vier jaar. Volgens de politie werden twee giers mensen gedood en raakten zeven tingv strijdgroepen van het geregelde Libanese leger aan de ene kant en de 20.000 man sterke christelijkejegeringstroepen christelijke regeringsleider Aoun Hoss weigerde op te stappen, zodat zijn troepen inzette om door mos- Libanon sinds eind september twee lim-strijdgroepen gecontroleerde regeringen heeft. i de Sindsdien zijn in totaal 61 mensen havens te blokkeren. Via die havens gedood en 198 anderen gewond. Zowel christelijke als moslim-r diostations onderbraken hun pro- importeerden de milities allerlei goederen waarover geen invoer rechten werden betaald. Dat kostte Sharif van PLO-leider Yasir Arafat in Tunis. President Bush verklaarde tezelf dertijd via woordvoerder Marlin Fitzwater dat hij in de komende paar weken achtereenvolgens presi dent Mubarak van Egypte, premier Shamir van Israël en koning Husayn van Jordanië zal ontvangen om hun mening te peilen over de beste manier om het vredesoverleg te bespoedigen, maar dat dit niet be tekent dat hij van plan is een nieuw vredesinitiatief te lanceren. „Wij vertrouwen erop dat de be zoeken zullen leiden tot concrete di plomatieke vooruitgang in de rich ting van vrede in het Midden-Oos ten", aldus Fitzwater. „De president CAPE CANAVERAL - Een ongeladen Trident-raket explodeerde gisteren enkele seconden nadat het projectiel door de Amerikaanse onderzeeboot Tennessee tijdens een test was afgevuurd voor de kust van Florida. Het was de eerste keer dat een Trident-2-raket werd afgeschoten vanaf een onder „D„ir,„i,t0n rw water verblijvende onderzeeër. De Amerikaanse marine was van plan de ie verwdcmen aai er Wow;»*, iin. t- Fitzwater gesproken zal worden over ternationale vredesconferentie gramma's met berichten dat de de Libanese schatkist ruim 200 mil- doorlaatposten waren gesloten, het- joen gulden op jaarbasis en Aoun geen in beide stadsdelen onmiddel- wilde daaraan een eind maken, lijk leidde tot een stormloop op win kels. Aoun beschuldigde de Syriërs De trouwste bondgenoten van ervan de blokkade te hebben gelast Syrië in Libanon, de druzen-leider en verklaarde dat „het gehele Liba- Walid Jumblatt en de shi'itische lei- nese volk door Syrië is gegijzeld". Een politiewoordvoerder zei dat de gelen 800 vierkante kilometer tellende en clave waar ongeveer een miljoen Li bevrij ding" tegen de Syrische troepen macht in Libanon aan. Syrië heeft dertien meter lange raket in december in gebruik te nemen. De Tri- dent-2 is volgens functionarissen het krachtigste en nauwkeurigste kern- derol'^van^ de' P^esti'inen^Or» de waPen dat tot dusver is ontwikkeld. Een Trident-2 raket kan twaalf kern- banese christenen leven „letterlijk de daarop „een oorlog vraae of Bush drane od Shamir zal doppen vervoeren, kost 46 miljoen gulden en heeft een bereik van duizend van de rest van de buitenwereld ic fooon Ao uitoefenen om zijn verzet op te ge- kilometer- Ari afgesneden", ven tegen praten met de PLO wilde Fitzwater geen antwoord geven. Volgens hem wil Washington alleen weten hoe Shamir denkt over de toestand in het Midden-Oosten. Israël, al allesbehalve ingenomen met de december j.l. begonnen be sprekingen tussen de VS en de PLO, reageerde onlangs furieus toen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, James Baker, suggereerde dat Israël uiteindelijk niet om de Palestijnse Bevrijdings- Britse minister verkeer peinst niet over aftreden LONDEN (Rtr/DPA/AFP) - De Brit se minister van verkeer, Paul Chan- non, heeft gisteren in het Lagerhuis loofden als vergelding christelijke duidelijk gemaakt dat hij er niet havens te beschieten. Aoun kondig- over peinst af te treden naar aanlei- VS-minister van buitenlandse zaken Balter: WASHINGTON (Rtr/UPI) - De Ver- organisatie heen zal kunnen. Baker enigde Staten moeten de zei rechtstreekse onderhandelingen rechtse regering tussen Israëliërs en Palestijnen te eerlijke kans" willen bevorderen. voorhand een President Bush zit wellicht op ket naleven Bakers lijn. Volgens Fitzwater El Salvador „een ven en niet op oordeel geven over n de mensenrechten door het Salvadoraanse bewind. Dit den de verschillende partijen bena- heeft de Amerikaanse minister van derd om te proberen ze te bewegen buitenlandse zaken, James Baker, PRAAG (AFP/DPA/Rtr) gisteren in Washington gezegd. „Indien wij echt in democratie ge- aan de vruchtbare" besprekingen loven, moeten wij de democratie tot rechtstreekse onderhandelin gen. Fitzwater herinnerde verder mocratie te versterken, de naleving van de mensenrechten te onder steunen en het leger te helpen in de burgeroorlog met het linkse verzet. De nieuwe, in juni te installeren Salvadoraanse president Cristiani heeft de Verenigde Staten verze kerd dat hij de mensenrechten zal respecteren ondanks de harde stel- lingname van zijn partij tegen de linkse rebellen. De Arena, die in De die de president vorige maand in een kans geven. Wij behoren dan de Tsjechoslowaakse toneelschrijver Tokyo had met president Mubarak, verleiding te weerstaan om win- Vaclav Havel is gisteren in hoger koning Husayn en Israëls president "or Qar beroep veroordeeld tot acht maan- Chaim Herzog en die van vorige ding van de affaire-Lockerbie. Channon wordt er door de Labour- oppositie van beschuldigd dat hij waarschuwingen over een dreigen de bomaanslag te laat heeft ver stuurd. Channon draaide de zaak om en beschuldigde de oppositie ervan ten onrechte de indruk te wekken dat een op 5 december bij de Ameri kaanse ambassade in Finland bin nengekomen bommmelding echt was. Er is naar zijn zeggen geen en kel verband tussen die - volgens de Amerikanen en Finnen misselijke - ren '80 duizenden mensen hebben het land is, van drie kanten met brief en het ongeluk met de Ameri- vermoord omdat zij van linkse sym- zware vuurwapens en raketgrana- kaanse Boeing die op 21 december pathieën werden verdacht. ten. Bij de aanval, die een half uur boven Lockerbie ontplofte. Het Salvadoraanse verzet heeft duurde, raakten drie gevangenen Een door Labour-leider Neil Kin- vandaag een aanval uitgevoerd op en een bewaarder gewond. nock geëist onafhankelijk onder- de grootste gevangenis van het De rebellen sloegen met een bom zoek naar zijn beleid vóór en na het land, waarbij enkele gewonden zijn een gat in de gevangenismuur waar- ongeluk dat aan 270 mensen het le- gevallen en een nog onbekend aan- door een nog onbekend aantal gede- ven kostte, achtte Channon nog tal gevangenen is bevrijd. Bij de ac- tineerden de vrijheid tegemoet kon steeds overbodig. Dat zou het lo- tie tegen de Mariona-gevangenis gaan. In het verleden is de gevange- pende onderzoek alleen maar ver- aan de rand van de stad Mejicanos, nis al vaker aangevallen door rebel- tragen, dat volgens hem al enkele 11 km ten noorden van de hoofd- len, omdat daar tientallen mede- „opmerkelijke" successen heeft op- 1981 werd opgericht als belangenor- stad San Salvador, was een groep strijders gevangen zitten. Maar tot geleverd. De identiteit van de dade uit te kiezen", zo verklaarde Baker tegenover leden rechtbank had hem eerder een ge- van buitenlandse zaken, Moshe vangenisstraf opgelegd van negen Arens, toen deze op bezoek 1 maanden. De rechter bepaalde Washington, voorts dat Havel zijn detentie mag ADVERTENTIE den gevangenisstraf. Een lagere week met de Israëlische minister Amerikaanse Congres. In het Con- - - gres bestaat bezorgdheid over de overwinning van Alfredo Cristiani, de kandidaat van de extreemrecht se Arena-partij bij de presidentsver kiezingen van zondag. Verschillende leden van een sub commissie vpor buitenlandse zaken van het Huis van Afgevaardigden zeiden tegen Baker dat zij vreesden dat de schendingen van de mensen rechten onder het nieuwe bewind zouden toenemen waardoor de fi nanciële hulp aan El Salvador in ge vaar zou komen. ganisatie van de gevestigde oligar chie in El Salvador, zou de hand hebben gehad in het ontstaan van rechtse doodseskaders die begin ja- 1300 leden van de linkse verzets- een uitbraak kwam het nog niet e beweging FMLN betrokken. Zij be- der. stookten de gevangenis, die met 1800 gedetineerden de grootste van doorbrengen in een gevangenis met een lichter regime dan wat van toe passing is in de gevangenis waar hij eerst zijn straf had moeten uitzitten. In de kring van Tsjechoslowaakse dissidenten meent men dat de straf vermindering voor de 52-jarige Ha vel samenhangt met de internatio nale verontwaardiging over het vonnis in eerste aanleg. Op 21 februari was Havel, op be schuldiging van straatschenderij en opruiing, tot negen maanden cel straf met verzwaard regime veroor deeld. Hij had in januari deelgeno men aan een vreedzame herden king ter herinnering aan de zelfver branding van de student Jan Palach in 1969, die op die wijze protesteer de tegen de toenmalige Russische inval in Tsjechoslowakije. Havel wil nu voor het Hoogge rechtshof de rechtmatigheid aan vechten van zijn veroordeling. Hij is, aldus Havel, veroordeeld op grond van een niet meer van kracht zijnde bepaling van het wetboek van strafrecht. Binnenland kort Wapens naar Iran Iran gaat steeds meer wapens aan kopen in Oosteuropese landen. Met dit beleid wil Teheran de politieke en economische druk uit het Wes ten omzeilen en zijn bewapening toch vernieuwen. Teheran heeft overeenstemming bereikt met Tsjechoslowakije voor de levering van ongeveer 180 tanks, en over de bouw van een fabriek voor anti tank- en antiluchtdoel-raketten. Daarnaast voert Iran onderhande lingen met Roemenië over de bouw marinebasis. CHERBOURG (DPA/AFP/AP) - In een gebied van 190 vierkante ki lometer rond het Britse eiland Guernsey in het Kanaal is een vis verbod afgekondigd en mogen geen schepen voor anker gaan. Het gaat om de omgeving waar vorige week een container met het zware gif lin daan in zee terecht kwam toen de vrachtvaarder Perintis daar schip breuk leed. In het water zijn overi gens nog geen sporen van het gif aangetroffen. Mijnenjagers van de Franse mari ne hebben gisteren mogelijk de container gelokaliseerd op een diepte van 130 meter. Onderzoek met een mini-onderzeeër moet nog uitwijzen of het hier inderdaad gaat om de gifcontainer. Ook is gebleken dat de Perintis behalve lindaan nog twee zeer gifti ge insecticiden aan boord had. Het gaat om 1,6 ton permethrine en cy- permethrine, dat volgens Franse experts nog 30 tot 50 keer zo gevaar lijk is als lindaan. Beide bestrij dingsmiddelen lossen echter zeer slecht op in water en breken sneller af, zodat ze bij vrijkomen minder di- KABUL - Duizenden mannen in de Afghaanse hoofdstad Kabul proberen De"xperts vreze^voo^rnas- Washington heeft voor ongeveer bij een vlaggestok in de buurt van een moskee te komen met de bedoeling m gale vissterft£ in een gebied Van en- 3,5 miljard dollar (7 miljard gulden) de stok te klimmen om de vlag te kussen. Dit krissen maakt d.eel van een reu- kele dentallen vierkante kilometers aan hulp in het Middenamerikaanse gieuze traditie bij aanvang van een nieuw jaar. Afghanistan is gisteren ijn(jaan in het water terecht- land gepompt in een poging de de- het jaar 1368 ingegaan. (foto ap> jcomt Nieuw geweld zou het Congres ertoe kunnen bewegen de regering in Washington het geven van finan ciële hulp aan El Salvador aan voor waarden te binden. Vooral de con trole op de activiteiten van doodses kaders zou een criterium voor hulp verlening zijn. Baker zei de leden van het Huis van Afgevaardigden dat Washington verwacht dat de re- gering-Cristiani de mensenrechten zal naleven, maar dat het nieuwe be wind in El Salvador een kans ver dient om zich te kunnen bewijzen. „Volgens alle verslagen van die genen die in El Salvador aanwezig waren, waren het vrije en eerlijke verkiezingen. Er was een opkomst van meer dan 50 procent en voordat wij kritiek uitoefenen moeten wij daarmee rekening houden", aldus Baker. De Amerikaanse minister noemde het noodzakelijk eisen te stellen aan het naleven van de men senrechten, maar hij keerde zich te gen het op voorhand uitspreken van oordelen op dit punt. (s) blijft echter duister. Overigens gaf de minister toe dat een tweede gedetailleerde waar schuwingsbrief die gedateerd was op 19 december pas in de tweede week van januari per post verzon den is naar luchthavens en lucht vaartmaatschappijen. Channon is niettemin verzekerd van de steun van premier Thatcher, die in de bankjes naast hem zat. ADVERTENTIE Europarlementariër Piet Dankert in rapport: Schijnexecuties Een Amerikaanse officier, die tij dens de NAVO-oefening „Koude winter" in Noorwegen opdracht had gegeven tot schijnexecuties van Noorse soldaten is uit het leger ontslagen. Een Amerikaanse kapi tein en luitenant hadden de Noorse soldaten tijdens de oefening in de buurt van het plaatsje Bandufoss „gevangen genomen". Zij lieten de „gevangenen" in het gelid aantre den en gaven hun manschappen, die machinegeweren hadden met losse flodders, opdracht hen te „executeren". Paasuittocht De traditionele uittocht vooraf gaand aan de paasweek in Spanje heeft het afgelopen weekeinde aan 77 mensen het leven gekost, terwijl 61 mensen zwaar gewond raakten in het verkeer. Zoals elk jaar voor Pa sen trokken de Spanjaarden ook het afgelopen weekinde massaal naar hun geboortestreek of naar de kust. Gevreesd wordt dat het ergste nog moet komen: voor de meeste Span jaarden begint woensdag pas de paasvakantie. BRUSSEL - De douanebeambten die in de EG-landen overbodig wor den als in 1992 de Europese bin nengrenzen wegvallen, moeten worden ingezet bij de bestrijding van de fraude met EG-gelden. Daar toe moet er een Europese fraude controledienst komen met be voegdheden in alle lidstaten. door Hans de bruijn Ook zou de Europese Commissie de bevoegdheid moeten krijgen om in de hele Gemeenschap controles uit te oefenen op de besteding van EG- gelden en zou zij fraudeurs recht streeks boetes moeten kunnen op leggen. Die aanbevelingen staan in een rapport van het Europees Parle ment over de EG-fraude. Volgens de opsteller van het rap port, de Nederlandse socialist Piet Dankert, „tasten de steeds weer op duikende verhalen over EG-fraudes de geloofwaardigheid van de EG aan en brengen zij de totstandko ming van het 'Europa van 1992' in gevaar". Met de EG-fraude zou jaar lijks zo'n 10 miljard gulden gemoeid zijn. Dankert stelt dat de fraudes voor al worden veroorzaakt door de te in gewikkelde, onvolledig en voor meerderlei uitleg vatbare Europese wetgeving. Ingewikkelde regelin gen als die voor de minimumprijzen in de landbouw, de export-premies of anti-dumping-heffingen zijn zeer fraudegevoelig. Onvoldoende De Europese Commissie, die wets voorstellen doet, en de ministerraad (de lidstaten dus) hebben volgens het rapport onvoldoende oog voor de controleerbaarheid van hun re gelgeving. Dankert bepleit dat elk voorstel voor het van kracht wordt re bewustzijn' van de ambtenaren in de lidstaten kunnen worden ver sterkt. Wcint Dankert constateert Besteding Volgens het EG-recht zijn de lidsta- dat bfj de nationale diensten de be- ten verantwoordelijk voor de con- langen van de EG vaak niet voorop trole op de besteding van de EG- staan. „Opsporing, vervolging en subsidies. Maar de Commissie heeft berechting van nationale fraude als dagelijks ^EG-bestuur vrijwel heeft meestal een hogere prioriteit". 1 Jl"~J Volgens Dankert zijn naast de kleine criminelen in toenemende EG-ministerraad niet door het Eu mate ook de georganiseerde mis daad (mafia, IRA) betrokken bij de fraude. „Desondanks wordt het ropees Parlement ter verantwoor ding kan worden geroepen. Dankert stelt dat het al een hele de EG-fraudes nog verbetering zou zijn als in alle lid- steeds als louter boekhoudkundig gezien", schrijft hij. Dat komt bij voorbeeld omdat de Europese Com- staten dezelfde controle zou den uitgevoerd en met dezelfde strengheid zou worden opgetreden. bij geconstateerde fraudes Uitwisseling van gegevens tussen het verloren gegane geld verhaalt de controlediensten en op de uitkeringen die zij Piet Dankert trokken lidstaat moet doen. Daardoor zijn de lidstaten weinig geneigd een actief anti-fraude-be- eerst door deskundigen op zijn frau- tussen de controlediensten in de leid te voeren. Wel voelen landen lidstaten en de speciale anti-fraude- die strenge controles uitoefenen- eenheid van de Europese Commis sie. Ook zouden fraude-controleurs degevoeligheid wordt onderzocht. i ontwerp-resolutie, die in hard optreden tegen fraudeurs zich achtergesteld bij de landen die april door het Europees Parlement uit de EG-landen een speciale oplei- wordt behandeld, vraagt Dankert ding moeten krijgen, om een nauwere samenwerking Daarmee zou het 'communautai- Dankert overigens niet. de be- menwerking op strafrechtelijk ge bied is daarvoor onontbeerlijk. Zo moeten er meer afspraken ge maakt worden over uitlevering van verdachten, rechtshulp en over dracht van strafvervolging en van vonnissen. Als een eerste stap op de weg naar een EG-strafrecht zou de mildere houding aannemen. Een Commissie de bevoegdheid moeten oplossing voor dit probleem geeft krijgen om EG-criminelen boetes of dwangsommen op te leggen. ingezonden mededeling Retinol. Files voor de Amerikaanse apotheken In Nederland maar in enkele apotheken verkrijgbaar NEW YORK, 17-3-8» - Zo- als rond half augustus van vorig jaar, staan er ook nu weer lange rijen liefhebbers van de eeuwige jeugd voor de apotheken in New York en overal in de Verenigde Staten, nadat er vorige week in de Amerikaanse pers nog meer nieuws was verschenen over de cosme tische anti-rimpelcrème op basis van retinol. Begin vorig jaar was de belangstelling voor retinol ten top gestegen als gevolg van de ontdekking van transretinylzuur als anti- rimpelmiddel. Ook al beho ren retinol en retinylzuur tot één en dezelfde familie, er bestaat wel degelijk een verschil tussen deze twee substanties, vooral wat be treft de neveneffecten. De gebruikers van transretinyl zuur (dat vorig jaar in de Verenigde Staten als farma ceutisch produkt in de han del was) kregen rode uit slag en irritatie. Deze ver schijnselen zijn niet vastge steld bij het gebruik van anti-rimpelcosmetica met retinol. Professor Puschmann uit Hamburg heeft een onder zoek uitgevoerd waarbij een cosmetisch preparaat met een retinolgehalte van 0,034% werd gebruikt. Dit onderzoek wees uit dat de ze substantie het aantal rimpels en de diepte ervan zichtbaar vermindert. De cosmetische crème met retinol heet Anti- Age Retard en wordt geproduceerd door het multinationale bedrijf Korff; de crème is in enkele Nederlandse apotheken te krijgen en bestaat uit twee versies naar gelang de leef tijd van de gebruiken van 25 tot 35jaar en ouder dan 35 jaar.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5