'PTT moet nu gaan doen wat we hebben beloofd' I 5Hitier legde ook wegen aan, maar maakt dat hem Reportage v Percentage buitenkerkelijken in Nederland blijft nog stijgen PAGINA 2 WOENSDAG 22 MAART 19891 Leids Cambridge-debat over schuld Europa aan armoede: Op hetzelfde moment dat het Staatsbedrijf der PTT veranderde in PTT Nederland n.v., trad ir. W. Dik aan als voorzitter van de raad van bestuur. Als hoogste baas van 96.000 PTT-medewerkers, volgde hij daarmee directeur- generaal ir. C. Wit op. Dik, geboren in 1939, bracht het grootste deel van zijn werkzame leven door in diverse managementfuncties bij het zeep- en voedingsmiddelenconcern Unilever. Een loopbaan die alleen werd onderbroken door een korte uitstap naar de politiek, als staatssecretaris van economische zaken in het tweede en derde kabinet Van Agt voor D'66. Tot zijn benoeming bij de PTT in 1988 was Dik weer terug bij Unilever, ditmaal als directeur van de Nederlandse Unilever Bedrijven b.v. Zichtbaar afgevallen na een maagoperatie is 'mister PTT' weer terug op het Haagse hoofdkantoor langs de Utrechtse Baan, uitvals- en invalsweg naar het politieke centrum van Nederland. Inclusief het ministerie van Verkeer en Waterstaat, waarvan de PTT weliswaar geen onderdeel meer uitmaakt, maar dat wel 100 procent van de aandelen in handen heeft en de wetgeving formuleert waarbinnen de PTT voorlopig zal moeten werken. De PTT-president heeft er zichtbaar plezier in en vertelt graag over de stand van zaken na ruim twee maanden grotere zelfstandigheid. aan de verzelfstandigde gigant, sinds 1 januari de grootste particu liere werkgever in het land. Hetzelf de geldt volgens Dik voor veel van de zusterorganisaties in Europa, die "voor het merendeel nog niet gepri vatiseerd zijn. "In Nederland i door Marien van den Bos DEN HAAG - "We hebben lawaai gemaakt rond de verzelfstandiging vëd m^ehjke'r'gèwoVdenT röwl l de PTT, echt aan 'image-buil- v00r de minfster ding gedaan. En dat is ook goed, Maardeciub 1 bepaalde periode. Maar je de PTT. 1 Europa moeten doen, zit met roepen dat je alerter, beter en snel ler bent. Dan gaan die klanten na tuurlijk roepen van: 'ja joh, prima, werk en laat eens zien dat het zo is'. Ik heb toen hier met de afdelingen afgesproken dat we maar even rus tig aan moesten doen, naar buiten toe. En een paar maanden gaan luis teren binnen de organisatie of het nu allemaal lukt, wat we met elkaar hebben afgesproken. Of het mee valt of tegenvalt, of men de juiste 'gereedschappen' krijgt van de baas om ook te kunnen doen wat we ons hebben voorgenomen". Het stopzetten van de fanfares, fees telijke bijeenkomsten en oppep pende toespraken kwam een week voor ir. W. Dik acuut in het zieken huis moest worden opgenomen. "Het is niet ernstig, maar wel acuut", legde zijn woordvoerder destijds uit bij de afspraak om niet na één, maar na twee maanden zelf standigheid een voorlopige balans op te komen maken in een inter view met de PTT-topman. De voordelen van een zelfstandi ger opererende PTT (post en tele- commmunicatie) zijn door Dik vele malen breed uitgemeten: zelfstan dig kapitaal aan kunnen trekken voor de miljarden-investeringen, anders dan bij de overheid salaris sen kunnen betalen die door specia listen worden gevraagd en een veel snellere interne besluitvorming. Maar zijn er ook geen nadelen voor de PTT Daar moet Dik even over naden ken. "Ja, ik zie er wel een, zij het een tweeslachtige. Wij proberen ons zo goed als we kunnen te gedragen als een privé-onderneming, met de daarbij behorende commerciële- en naar buiten gerichte instelling. Maar veel van onze gesprekspart ners, klanten en concurrenten blij ven ons nog aanspreken op de oude rol van het staatsbedrijf. Bedrijven om ons heen vragen ons bijvoor beeld nog steeds naar onze marktin- zichten en onze plannen. Maar je kunt toch ook niet bij Shell binnen wandelen en vragen of je hun marktplan even mag zien. Dan bar sten ze waarschijnlijk uit in home risch gelach". Wennen De concurrentie moet nog LEIDEN „Armoede is, net als in Nederland, niet alleen een kwestie van produktiviteit, maar vooral van maat schappelijke verdeling. Iedereen kent nog wel de verhalen van zijn grootouders over de bittere armoede waarin die hebben geleefd. Wat er in Europa is veranderd, is de maat schappelijke verdeling. Die is veranderd door de zelforgani satie van degenen die in armoede leefden. En dat is in de ko- ioniën de mensen ontnomen: zij konden zich niet verenigen in vakbonden of politieke partijen. Dat kon niet getolereerd worden. Rust en orde, dat was de boodschap van het kolo nialisme". door Sjaak Smakman Aldus gisteren de Amsterdamse hoogleraar Breman tijdens een Cambridge-debat aan de Leidse vraag uit de zaal universteit over de vraag of Europa schuldig is aan de armoede in de Derde Wereld. Breman, directeur Hoebink van het Derde Wereld Cen trum van de Nijmeegse universiteit dige blaam treft: „Als u mij vraagt woordelijkheid draagt, zoals Hoe bink opmerkte. Van de Camp's ar gument dat veel regimes in de ont wikkelingslanden zich geen zier aantrekken van hun bevolking, werd hem daarmee uit handen ge slagen. Bovendien bleef hij op de die regimes hebben gevestigd en nog altijd on dersteunen, ook nog eens het ant woord schuldig. Hij gaf uiteindelijk ook ruiterlijk toe dat Europa de i de Amsterdamse studente cultu rele antropologie Marina Prak pleit ten vóór die stelling. Hun opponen ten waren de Leidse hoogleraar so ciologie Van Vroonhoven, CDA-ka- merlid Van de Camp en de Leidse student Hans van der Lee. Het r de tegenstanders of Europa onrechtvaardig handelt en zich veel te veel toeëigent, dan antwoord ik daarop met een vol mondig ja". Van dér Lee trapte de open deu ren in dat we het pré-koloniale tijd perk niet moeten idealiseren, dat sommige ontwikkelingslanden (Ja- meet af aan moeilijk. Zoals Hoebink Pan' Korea, ^Hongkong)^ zich wel het zei: „Iedereen met een heel klein beetje historisch besef moet deze stelling wel onderschrijven". kunnen handhaven in de wereld economie; dat sommige landen die .TV.4 nooit zijn gekoloniseerd (Aghanis- Dat bleek ook uit hun betogen: Van Ja") zich ook niet hebben ontwik- kunt niet tegen je klsmtenjblijven benen nQg in dezeifde stroop als ■fifif" - waar wjj inZaten, dat is een beetje moeilijk". Voor Dik is nu de periode aange broken waarin de nieuwe beleidslij- i de praktijk moeten worden gebracht en vanuit de organisatie geluiden moeten komen over ver dere verbeteringen. Niet alleen bij telecommunicatie, dat doorgaans de meeste aandacht krijgt door technologische hoogstandjes, maar ook bij de post kan volgens Dik nog veel meer gemechaniseerd en geau tomatiseerd worden. De postmen sen zelf zijn daar volgens hem ook heel alert op en dat is volgens hem ook niet zo gek: "Mensen die een bepaald karwei moeten verrichten zijn vaak de besten om aan te geven hoe het met minder inspanning zou kunnen". "De toekomst van een efficiënte pbst ligt in de steeds verder voort schrijdende mechanisatie en auto matisering. Bij de huidige tarieven (portokosten etc.) is PTT Post een - zij het matig - renderende operatie. PTT Post ziet kans de noodzakelij ke investeringen te dpen en dus zie ik op korte termijn geen aanleiding tot tariefsveranderingen". Waar PTT Post sinds 1 januari voor poststukken zwaarder dan 500 gram officiële cpncurrentie van de koeriersdiensten heeft gekregen, was het vooral het verlies van het monopolie op de verkoop van tele- foon-randapparatuur dat tot heftige botsingen met de nieuwe concur renten heeft geleid. Hoewel de pe riode van ruim twee maanden wat kort is om de positie van PTT Tele com te beoordelen, is volgens Djk de marktpositie op dit terrein "veel minder teruggelopen dan sommige van onze geachte concurrenten hadden voorspeld en ook veel min der dan wij in sommige hadden gevreesd". Maar ook de grote het gebied van telecommunicatie melden successen op de nieuwe Ne derlandse markt, terwijl uit de kring van importeurs, handelaren en installateurs - sinds een akkoord met het ministerie over keuringen van de apparatuur - de berichten evenmin ongunstig zijn. Wordt hier niet nog steeds blufpoker gespeeld? Marktaandeel Dik: "De wereld is niet statisch, de graantje markt' als zodanig groeit. De telefax- markt bijvoorbeeld groeit als kool. Zelfs al zouden wij daarin een mark taandeel van 100 procent hebben gehad en zouden we daarvan een aanzienlijk deel verliezen, dan nog is de groei van de markt zodanig, dat het heel goed mogelijk is gelijk te blijven in omzet en in marktaan deel te dalen. Voor telefoon-toestel len geldt een vergelijkbare situatie. Daar zit een fikse groei en van die fikse groei pikken wij een fiks graantje mee". Bovendien ziet Dik bij het huidi ge aanbod, met name op het gebied van de grotere, digitale telefooncen trales voor bedrijven, een soort mo deverschijnsel. "Er kan nu ineens heel veel op digitale centrales en met een digitaal net. Maar hetzelfde effect hebben we ook gehad met wasmachines die 17 programma's konden draaien. Bij elk kledingstuk was wel een apart programma te be denken. Maar wat blijkt na twee jaar: van de 17 programma's wor den er maar drie gebruikt en de mensen voelen zich dan toch een beetje bekocht. Ze hebben het don kerbruine vermoeden dat ze wél voor die 14 programma's die ze niet gebruiken moeten betalen. Dus na een paar jaar zijn er weer alleen maar wasmachines met 3 tot 5 pro gramma's op de markt". "Dat is wat ik ook een beetje ver onderstel bij de huidige 'hausse' in telecommunicatie-apparatuur. Nu willen mensen ineens alles hebben .en kopen daarom misschien niet bij ons, omdat wij zo'n apparaat niet zinvol vinden of er geen markt voor zien. En na een paar jaar ontdekken ze dat ze het allemaal eigenlijk nooit gebruiken". Het ruimere aanbod op telecom- municatiegebied zet de prijzen en de winsten wel enigzins onder druk, erkent Dik. "Maar laten we eerlijk zijn, dat is toch ook een van de rede nen geweest om die markt open te maken. Dat is ten gerieve van de af nemer". Aan de andere kant denkt hij dat, met name bij de meer gea vanceerde toepassingen van tele matica het meer om de geleverde dienst gaat en minder om de prijs. "Niet het goedkoopste, maar het beste. En dan denk ik dat wij niet zo'n slechte partij blazen, integen deel". Mentaliteit Wat betreft de 'gewone' consument heeft de PTT-leiding evengoed de handen vol met het tonen van de aanpak, de nieuwe mentali- (foto GPD) teit. Met een achterstand weliswaar, zoals het onlangs verloren proces over de niet precies afgestelde tijd klokken, die de telefoontikken be rekenden. Op last van de rechter moet de PTT de consument 11,4 miljoen gulden terugbetalen, wat neerkomt op 1,85 gulden per abon nee. Een operatie die bovenop de 11,4 miljoen alleen al 800.000 gulden kost om uit te voeren. Dik blijft er laconiek onder. "We krijgen tiental len brieven van mensen met hart roerende suggesties als 'ik ken nog een pater in Afrika die een nieuwe jeep nodig heeft' enzo. Maar ik ben bang dat we geen gemeenschappe lijk doel voor het hele Nederlandse volk kunnen vinden, dus doen we het maar zo". Toevallig had zojuist de Stichting Humanitas geklaagd over het vra gen van een borgsom door de PTT, alvorens een vluchtelingengezin in Groningen op het telefoonnet kon worden aangesloten. De kritiek van Dik op het district Groningen is niet mis: "Dat is absoluut een vergis sing, had absoluut niet mogen ge beuren. Er zijn wel gevallen waarin PTT Telecom zo'n borgsom mag vragen, maar daar is in dit geval ab soluut geen sprake van. Daar is ge woon een fout gemaakt. We zijn mensen en we maken af en toe fou ten. We zijn net bezig dat ook pu bliekelijk toe te geven". Eenmaal in Groningen aange land, komt het gesprek automatisch op het nieuwe hoofdkantoor van PTT Nederland, dat volgens een oud politiek besluit daar in aan bouw is. "Ja, het hebben van twee hoofdkantoren geeft een zekere graad van inefficiëncy. In de com municatie tussen mensen en in de locatie van mensen en er zijn toch weinig ondernemingen, ook niet van onze omvang, die er een eigen vlieglijn op na houden om de kon takten tussen de verschillende afde lingen te onderhouden. Nee, dat kost veel geld". Maar terugkomen op de beslis sing wil Dik allerminst. "Daar heb ik allerminst behoefte aan, dat is al leen maar tijd verspillen aan discus sie". De Brabander Dik zit er min stens een dag in de week. "Dat is voorlopig genoeg voor de hoeveel heid mensen die er zitten en waar ik mee te maken heb. Maar dat zal toe nemen in de komende drie jaar", waarna het spreidingsbeleid vol tooid moet zijn. "Waarschijnlijk zien we kans om binnen het budget van de overheid en binnen de afge sproken tijd de spreiding echt te re aliseren". Vroonhoven concentreerde zich op de term 'schuld'. Europa is wel antwoordelijk voor wat er mis i de ontwikkelingslanden, keld, en dat het Westen niet alleen maar slechte dingen heeft gedaan. Hoebink, retorisch: „Dat soort ver halen vind ik gezeur. Hitier heeft niet schuldig aan. Schuld impli- ook vast wel ergens een weg aange- ceert boze opzet en daarvan is vol- leêd> maar rechtvaardigt dat de be- gens hem nooit sprake geweest stel- zetting van die landen de hij. Nou, wierp Hoebink tegen, de SBiIGI conquistadores moordden anders De voorstanders hadden het mak- wel de Inca s en Maya s uit op jacht kelijker. Hoebink wees op een kolo- naar goud en zilver en d ie plantages njaje geschiedenis van volkeren- in Indonesië hebben we ook niet moord (.u zult tevergeefs zoeken aangelegd om de arme inlanders naar originéie inlanders op de Ca- aan werk te helpen. Prak stelde dat riben., siavenhandel ('het heeft er nog niets is veranderd: „Als Eu- eeuwen geduurd voordat de Afri- ropa zijn verantwoordelijkheid echt kaanse volken weer naar de kust zou oppakken zou het de Derde durfden terugkeren') en maatschap- Wereld niet buiten de wereldecono- lijke ontwrichting. Als voorbeeld mie houden en structureel iets doen afhij Afrik waar de blanke kolo. aan de situatie. Dat gebeurt niet nisten de beste landbouwgronden Van Vroonhoven gaf na afloop bezetten. De Afrikaanse boeren ver- v™_het debat toe dat ht) eigenlijk huisden naar de slechtere gronden, de veehouders verjoegen. gronden de Sahel de stelling was geweest, waai dat hem was gevraagd tegen te plei- De resterende nóg ten omdat de organisatoren geen te- werden kaaIgegraasd genpleiters hadden kunnen vinden. werc} geboren Dat had hij toen r r gedaan. Anno 1989 bezitten in Zimbabwe Van de Camp legde de stelling uit (het voormalige Rhodesië) 4500 ds zou alléén Europa schuldig zijn blanken nog steeds de helft van de i de ontwikkelings- landbouwgrond, de 875.0000 Afri- kaanse boeren de andere helft. De ling onder vuur met verwijzingen greep van het Westen op de ontwik- naar het Amerikaanse kolonialis- kelingslanden via de wereldecono-, me. Maar het ging niet c of het alléén Europa is, i vraag wie of wat de grootste verant- schrijver/historicus Galeano: „Als de koffieprijzen op de wereldmarkt stijgen, neemt het aantal huweliji ken in Colombia toe. Als de koffie prijzen dalen, stijgt het aantal zelfj' moorden in Colombia". Ontwikkelingshulp Breman gaf zijn opponenten grif toé dat slavenhandel en volkeren-] moord ook vóór het koloniale tijd] perk voorkwamen, maar het Eu ropese kolonialisme heeft dat vow gens hem op zo'n schaal gedaan dat, 'de kwantiteit omsloeg in kwaliteit'! en dat het aanzien van de wereld er-I door veranderde. Van Vroonhoven wierp tegen dat er vanaf de 13e eeuw al een groeiende integratie op wereldniveau is, en dat het kolonia lisme dus in zekere zin een logischej en onontkoombare stap is. Breman vond dat hij de zaken daarmee om draaide: uit het feit dat dingen op] een bepaalde manier gelopen zijn, kunnen we nooit afleiden dat er geen alternatief voor die ontwikke ling was: „Het kolonialisme heeft; elke eigen weg naar eigen ontwik- keling voor de Derde Wereld afge sneden". Als voorbeeld noemde hij j India, waar voor de komst van de Britten een bescheiden industriali satie op gang was gekomen. Die werd echter de grond in geboord, 'omdat hij niet strookte met de Brit se plannen voor het subcontinent, i Het kolonialisme zit volgens hem zelfs in de 'verheffing van de inlan ders', het argument dat eeuwenlang als rechtvaardiging moest dienen. „Dat veronderstelt dat zij daar een bepaalde mentaliteit hebben, ande re waarden en normen, die hen arm i houden. Daar zit puur racisme ach ter. Ontwikkelingssamenwerking is een voortzetting van ideeën en vooronderstellingen over de men sen daar. Armoede is niet alleen ma terieel, maar ook een positie van min-waarde, van onwaarde. De waardigheid die mensen in hun ei gen samenleving hadden, is hen ontnomen. Wij kijken naar ontwik- kelingslanden vanuit een gevoel van materiële, culturele en ideële superioriteit: als jullie doen wat wij zeggen, word je beter. Want arm zijn, dat is toch eigenlijk een beetje ziek zijn". Europa schuldig? Ja, zeiden 50 van de 88 aanwezigen voor aanvang van het debat. Zeven hadden geen mening, 31 vonden de stelling on waar. Een paar uur later bleek dat Hoebink, Breman en Prak de zaal hadden overtuigd: 64 stemden voor, 15 tegen en negen aanwezigen had den geen mening. Tot die laatsten behoorde ook de hoogste ambte naar van Ontwikkelingssamenwer king, directeur-generaal Van Gen- nip, die als voorzitter optrad. Hij sloot af: „Het is misschien nog te vroeg om over schuld te spreken. Maar de balans slaat in elk geval ne gatief door als we de historische kansen die we nu nog hebben, de komende 20 jaar niet benutten". De Sahara-woestijn, uiteindelijk ontstaan omdat blanke kolonisten de Afrikanen van de vruchtbare landbouw gronden aan de kust verjoegen. (foto gpd> Eén op de twee Nederlanders be schouwt zich nu als buitenkerke lijk. Dat is de uitkomst van een onderzoek door het bureau Inter view, die gisteravond in NCRV's Hier en Nu-tv werd bekendge maakt. In 1971, bij de laatste volkstel ling, rekende nog 24 procent van de Nederlanders zich niet tot een kerk. In 1982 was dat al 42 pro cent. Het is nu 51 procent. Opinie onderzoeker Maurice de Hond voorziet dat dit percentage in het jaar 2000 zal zijn gestegen tot 60. De ontkerkelijking is het sterkst onder jongeren van 15 tot 34 jaar. Van die groep is nu al 60 procent buitenkerkelijk. Voor de groep boven 65 jaar is het percen tage nog maar 34. De onderzoekers geven ook cij fers voor de kerken. Het aantal hervormden, dat eind vorige eeuw nog 50 procent van de be volking was, liep terug tot 12 pro cent nu. De verwachting is dat in het jaar 2000 nog 10 procent van de bevolking 'Nederlands her vormd' zal zijn. De gereformeerden, doorgaans 9 procent van de bevolking, daal den naar 7 procent en zouden in 2000 op 6 komen. Het percentage rooms-katholieken ging van 40 naar 26.-De verwachting is 20 pro cent in het jaar 2000. 'Rondom Tien' In'het NCRV-tv-programma 'Rondom Tien' sprak Henk Mo- chel gisteravond met een aantal kerkverlaters. Hun antwoorden op zijn vragen spitsten zich toe op twee voorname oorzaken van kerkverlating: het niet meer kun nen aanvaarden van bepaalde ge loofsopvattingen waaraan de kerk in haar leer en verkondiging nog altijd vasthoudt en de be hoefte aan persoonlijke vrijheid. Velen zijn afgeknapt op de erva ring dat er van alles en nog wat moést en dat liefde en begrip bin nen de kerk ver te zoeken waren als het anders ging. Duidelijk werd ook, dat ver kondigers weieens wat meer aan de presentatie van hun preken mogen doen, zonder nou direct in puur theater te vervallen. Wat zij vanaf de preekstoel te zeggen hebben, spreekt vaak niet aan. Eén uit het gezelschap zei: "Soms denk je: zouden ze het zélf wel ge- loven?" Maar het gaat niet alleen om de manier van brengen. Ook de ge loofsinhoud moet kritisch wor den bekeken. Bij kerkverlating spelen niet alleen uiterlijke facto ren. Als voorbeeld noemde ie mand (geen kerkverlater) de Drie Formulieren van Enigheid, die voor het gereformeerd protestan tisme nog altijd een toetssteen zijn voor het onderschrijven van de 'rechte leer'. De godsdienstsocioloog dr. G. Dekker bracht het verschijnsel kerkverlating in verband met de cultuurcrisis van de westerse sa menleving. Normen en waarden verschuiven sneller dan'ooit en mensen maken zich gemakkelij ker los van verbanden waarin ze hebben geleefd. Dat geldt voor het huwelijk. Dat is ook met de kerk het geval. Jammer is dat wel, want het zijn vooral de meer kriti sche mensen die weggaan. En dat betekent dan weer een zekere ver- rechtsing van de binnenkerkelij ke godsdienst. Kerkverlaters zijn niet allemaal hetzelfde. Dat bevestigde deze uitzending ook. De één maakt zich tegelijk helemaal los van het geloof - naar hij of zij zégt al thans voor de ander behoudt het geloof waarde, maar dan wel op eigen manier. Sommigen heb ben nog wel moeite met het vul len van de zondag. Ze missen de sociale contacten van de zondag morgen toen ze nog naar de kerk gingen. Precies dezelfde Commentaar: Al met al bood dit programma, weinig nieuwe dingen. De rede nen om de kerk vaarwel te zeggen waren twintig jaar geleden pre cies dezelfde. Het is een geleide lijk proces, dat bij de één uit mondt in een andere levensover tuiging, die nergens te rijmen valt met wat de kerk pretendeert, en bij de ander in het gevoel datje de kerk niet nodig hebt om zin in je leven te ervaren. Een vraag die bij het zien van zo'n uitzending kan opkomen, is of mensen er in zullen slagen hun kerkverlating tot het eind vol te houden. Soms worden redenen genoemd die met 'overtuiging' weinig te maken hebben en de 'beslissende stap' moeilijk kun nen verklaren, zo daar al sprake van is, want het kan ook een kwestie zijn van langzame ver vreemding. Als de zwakte van argumenten wordt doorzien, is er dan een weg terug? Is kerkverlating niet ook een 'momentopname' in het leven van een mens? Het kan bevrij ding zijn, van plichten, knellende banden en verouderde opvattin gen. Het kan ook uitdrukking zijn van persoonlijke crisis. Wat ge beurt er als een mens déar door heen is gegaan? Of de kerkverla ter van nü ook nog de kerkverla ter van het jaar 2000 is, valt door geen onderzoekbureau te regi streren. En 'de' kerk blijft ook niet eeu wig dezelfde die ze was, al zal een niet-gering deel zich des te ster ker tegen verandering en vernieu wing blijven verzetten. Maar de strengen maken niet alleen de dienst uit. De kerk liever het 'kerk-zyn' manifesteert zich heden ten dage in talloze vormen Bèroepen Hervormde Kerk: beroepen te Dinteloord H. A. van der Pol Bos koop, te Rijssen A. van de Beek Genemuiden, ook te Rijssen C. J. van der Plas Zwijndrecht. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Lutten-Slagharen G. Kuiper Roodeschool, naar Kol- lumerzwaag (Fr.) A. J. Damsma Leeuwarden. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: bedankt voor IJmui- den M. de Vries Winsum-Ober- gum (Gr.). Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Middelburg A. Bac Bodegraven; bedankt voor Haar lem Th. van Stuijvenberg Terwol- de de Vecht, voor Kalamazoo (Ver. Staten) J. Kareis Rijssen. Gereformeerde Gemeenten in Nederland: bedankt voor Leerdam A. van Straalen Barne- veld, voor De Beek-Uddel W. Ver- hoeks Arnemuiden. Vakantiekampen. Het Lan delijk Centrum voor Gerefor meerd Jeugdwerk in Driebergen overweegt met ingang van vol gend jaar te stoppen met de va kantiekampen voor jongeren. Het moet f. 350.000 bezuinigen. Een commissie uit het bestuur is tot de conclusie gekomen dat het kampwerk in zijn huidige vorm geen toekomst meer heeft. Op 18 april zal het bestuur over het voorstel vergaderen. Het jeugdcentrum is nu nog op twee gebieden actief: ondersteu ning van plaatselijke groepen voor gereformeerd jeugdwerk en het zelf organiseren van vakantie kampen voor jongeren. De com missie uit het bestuur vindt, dat alleen het ondersteuningswerk nog perspectieven heeft. De en kele honderden vrijwilligers die ieder jaar de jongerenkampen lei den, zijn op de hoogte gebracht. Vrouw-onvriendelijk. Een commissie van zeven vrouwen werkt op het ogenblik, mede op verzoek van de Nederlandse rk bisschoppen, aan een rapport over 'vrouw-onvriendelykheden' in de liturgie van deze kerk. Voor al onderzoekt de commissie of ii taalgebruik, symboliek en rolver deling de vrouw tekort wordt ge daan, zo deelde mevrouw D. Ver- nooij van de werkgroep 'Vrouw en Kerk' van de Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving ir Eind dit jaar kan het rapport klaar zijn.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2