LEIDSCH DAGBLAD Akkoord over controle afval NOG GEEN 1,- PER MG! Minder toeristen door vroege Pasen Gevaarlijke transporten aan banden Eén op de drie gedetineerden verslaafd en NOS van Alsnog kans op parlementszetel voor Sacharov acht miljoen Winst bij NMB sterk gestegen Werkvakantie ambtenaren bij de boeren Geen verband sterfgevallen en gif in wijk Vijf doden bij gijzeling in Westduitsland LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Minister is woedend op Fokker-topman WOENSDAG 22 MAART 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38889 Prijs fl. 1,25 BASEL (ANP) - Na langdurige onderhandelingen hebben de 110 landen, die in Basel deel nemen aan de ministersconferentie over de handel in gevaarlijk afval, gisteravond over eenstemming bereikt over een conventie ter controle van het internationale transport van chemisch afval. De deelnemende landen zullen de conventie vandaag ondertekenen. In Nederlandse gevangenissen 70 nationaliteiten DEN HAAG (GPD) - De ge vangenissen en huizen van be waring in Nederland herber gen gedetineerden van zeven tig verschillende nationalitei ten. Eén op de drie gedetineer den is op het moment van in sluiting verslaafd aan hard drugs, drie procent van de ge vangenisbevolking is zeer ern stig psychisch gestoord. Het aantal vrouwen dat in een Ne derlandse cel verblijft is de af gelopen tien jaar verviervou digd. Dat blijkt uit gegevens die deze week worden gepubli ceerd in het tijdschrift 'Justi tiële Verkenningen', een uit gave van het Wetenschappe lijk Onderzoek en Documen tatiecentrum (WODC) van het ministerie van justitie. In de gevangcnispopulatie wordt een stijging geconstateerd van het aantal niet-Nederlanders, verslaafden, psychisch ge stoorden en vrouwen met kin deren. Elke groep brengt spe cifieke problemen met zich mee. waarop het beleid echter onvoldoende is afgestemd. In het blad schrijft auteur M. Grapendaai dat de maatschap pij steeds minder oog heeft voor de problemen van etni sche minderheden. Met name in de gevangenis, een 'snel kookpan' voor sociale conflic ten, is aandacht voor proble men van niet-Nederlanders juist gewenst, meent Grapen daai. Iets meer dan de helft van de gevangenispopulatie bestaat uit blanke Nederlanders en ongeveer een kwart is buiten lander. De rest bestaat uit et nische minderheden. In de laatste groep gaat het vooral om gedetineerden van Turkse, Marokkaanse en Surinaamse afkomst. In Nederlandse ge vangenissen en huizen van be waring worden 60 tot 80 ver schillende talen gesproken. Verslaafde gedetineerden verdienen volgens de onder zoekers eveneens meer aan dacht. Justitie en gevangenis wezen dienen een bijdrage te leveren aan problemen met de volksgezondheid, met name waar het verslaafden betreft. Ook de toename van psycho tisch gedetineerden baart de onderzoekers zorgen. De ge vangenis lijkt een soort eind station voor psychiatrische pa tiënten geworden, aldus Gra pendaai. De landen die de conventie onderte kenen krijgen het souvereine recht de invoer van gevaarlijk afval of an dere afvalstoffen te verbieden. Ver dragspartners zijn verplicht de uit voer stop te zetten naar de landen die een invoerverbod hebben uitge vaardigd. Er mag jok geen afval worden uitgevoer naar landen die nog geen invoerverbod hebben uit gevaardigd als het land een speci fiek transport niet wil. De deelnemende landen verplich ten zich het ontstaan van afvalstof fen in eigen land tot een minimum terug te brengen. Ook moeten zij zorgen voor milieuvriendelijke ver werkingscapaciteiten en het grens overschrijdend transport van afval tot een minimum beperken. De landen mogen geen afval uitvoeren naar andere verdragspartners, voor al ontwikkelingslanden, als er re den is om aan te nemen dat het afval niet op een milieuvriendelijke ma nier verwerkt kan worden. Illegaal afval zal worden bestem peld als crimineel. Elk land moet via zijn eigen wetgeving trachten te voorkomen dat afval illegaal wordt uitgevoerd en voorkomende geval len bestraffen. Een deelnemend land mag wel af val uitvoeren naar een land dat de conventie niet heeft ondertekend of daaruit invoeren, maar moet dit la ten weten aan de andere verdrags partners. In feite moet al het grens- HILVERSUM (GPD) - Een Ameri kaanse produktiemaatschapij van televisieprogramma's eist van de AVRO en de NOS een schadeclaim van 8 miljoen gulden. De AVRO heeft banden met optredende ar tiesten uit „Toppop" aan deze maat schappij verkocht, maar die kan ze niet gebruiken, aangezien de arties ten geen toestemming hebben ver leend. Vanaf 1985 heeft de AVRO aan het Amerikaanse 'deJ Productions' voor 800.000 gulden 26 banden met Toppop-optredens verkocht. Het bedrijf uit de VS zou het materiaal verder verwerken en doorverkopen aan Amerikaanse tv-stations. Dat MOSKOU (AP) - De Russische kernfysicus Andrei Sacharov krijgt alsnog de kans om te worden geko zen in het nieuwe Sovjet-parlement, het Congres van Volksafgevaardig den. De Acadamie van Wetenschap pen, die de Nobelprijswinnaar voor de vrede in eerste instantie geen kandidaat wilde stellen voor een ze tel, zal onder druk van de vele aan hangers van de mensenrechtenstrij- der op die beslissing moeten terug komen. De sympathisanten van Sacharov wisten te bereiken dat gisteren slechts 8 van de 23 kandidaten die door de Academie voor de 20 parle mentszetels waren voorgedragen werden aanvaard. Voor de bezet ting van de overige 12 zetels moet daarom een tweede stemronde wor den gehouden. Het bestuur van de Academie zal daarbij Sacharov en andere hervormingsgezinde leden die veel steun hebben niet langer op de kandidatenlijst kunnen passé- Maartse buien Wisselend bewolkt en buien, mogelijk met hagel of natte sneeuw. Minimum temperatuur ongeveer 4 graden. Mid- dagtcmpcratuur omstreeks 7 graden. Krachtige zuidwesten wind. aan de kust en op het IJssclmecr toenemend tot hard of stormachtig. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: wisselend bewolkt met buien en tijdelijk veel wind. Middag- temperatuur rond 8 graden. Donderdag 23 maart zon op: 06.36 uur. zon onder: 18.58 uur: rpaan op: 20.32 uur, maan onder: 06.36 Waterstanden te Katwijk hoog water: 03.58 en 16.11 uur, laag wa ter: 12.06 uur. 32 PAGINA'S overschrijdend vervoer van afval worden aangemeld. Grensoverschrijdend afvaltrans- port is alleen toegestaan als het ex porterende land zelf niet over de noodzakelijke voorzieningen be schikt om het afval te verwerken of op een milieuvriendelijke manier op te slaan, of als het afval elders ge bruikt wordt als grondstof voor her- verwerking. Als het afval dat wordt uitgevoerd niet volgens het tussen de landen overeengekomen con tract kan worden verwerkt is het ex porterende land verplicht dit bin nen 90 dagen terug te nemen. Minister Nijpels van milieube heer haalde gisteravond opgelucht adem over het bereikte akkoord. Er bestonden dinsdag nog zoveel me ningsverschillen over een aantal be palingen in het verdrag dat het er naar uitzag dat de conventie niet zou door gaan. Met name de ontwik kelingslanden eisten striktere maat regelen maar na een aantal aanpas singen van het ontwerpverdrag gin gen zij uiteindelijk akkoord. Minister Nijpels kwam met ruim dertig landen, waaronder Afrikaan se landen, overeen vandaag vóór de ondertekening van de conventie een verklaring op te stellen waarin zij afspreken het internationale ver drag nauwgezet te zullen uitvoeren. Zij zullen onder meer toezeggen dat zij alles zullen doen om de uitvoer van gevaarlijk afval uiteindelijk ge heel terug te dringen. blijkt nu niet te kunnen, omdat de artiesten uit de filmpjes niet mee werken. 'deJ Productions' zit nu met een forse schadeclaim aangezien er al tal van contracten in de VS zijn af gesloten. Daarom wordt nu van de AVRO en NOS een schadevergoe ding geëist. De NOS is partij omdat deze omroep fungeert als tussen persoon bij de verkoop van Neder lands televisiemateriaal. Illegale palmbomen ROTTERDAM (GPD) - Bij het containeroverslagbedrijf ECT in de Waalhaven in Rotterdam is gisteren een ongebruikelijk illegaal trans port onderschept. Douane en Alge mene Inspectie Dienst (AID) ont dekten een container met wettelijk beschermde palmen. De planten waren volgens de papieren, waar aan een invoervergunning overi gens ontbrak, afkomstig uit Sri Lanka. Het betreft zogeheten cycas-pal- men, een beschermde soort. Drie kwart van de container was ermee gevuld. SAO PAULO (GPD) - Zeker 21 doden, 200 gewonden en een enorme ravage. Dat is de voorlo pige balans na het neerstorten van een verouderd vrachtvlieg tuig op een sloppenwijk aan de rand van Sao Paolo, de grootste stad van Brazlilië. De Boeing-707 van de Brazi liaanse maatschappij 'Trans- brasil' kwam op minder dan een kilometer afstand van het vlie- veld van Sao Paolo als een bak steen uit de lucht vallen. Bij de klap brak het toestel in talloze stukken. Vervolgens vonden er verscheidene explosies plaats. De brokstukken werden tot 300 meter in de omtrek verspreid. De piloot vroeg vlak voor het ongeluk de luchtverkeersleiding toestemming voor een noodlan ding omdat hij zei problemen te hebben met het landingsgestel. Tenminste 30 huizen en gebou wen veranderden in stoffige en smeulende puinhopen. Ook veel auto's werden vernield. De drie ■bemanningsleden van het uit de Amazone-stad Manaus opgeste gen vrachtvliegtuig kwamen om het leven. De andere doden zijn buurtbewoners. Tientallen men sen hebben ernstige brandwon den. (foto AFP) Vliegen bedreigen veestapel Kenya NAIROBI (IPS) - Het zuiden van Kenya is overvallen door een inva sie van de tsetsevlieg die een ernsti ge bedreiging vormt voor de veesta pel. Volgens de veterinaire dienst in de hoofdstad Nairobi is driekwart van de veestapel in drie zuidelijke deeldistricten al gestorven of aan- DEN HAAG, NEW YORK (GPD) - Uitlatingen van Fokker-directeur Nederkoorn zijn minister De Korte van economische zaken in het ver keerde keelgat geschoten. „Het lijkt erop dat Fokker de terugbetalings regeling traineert en dat is onaan vaardbaar", aldus de woordvoerder van minister De Korte. Voor eind april wil de minister een akkoord met Fokker over de terugbetaling van de steun in november 1987. Nederkoorn sprak in New York ter gelegenheid van de onderteke ning van de grootste order uit de Fokker-geschiedenis, die overigens met enkele weken is uitgesteld. Vol gens Nederkoorn, heeft de regering onvoldoende oog voor industriebe leid. „Fokker heeft nu geld nodig voor verdere ontwikkeling en re search", aldus Nederkoorn. Nederkoorn bepleit dat de 900 miljoen gulden die de overheid in Fokker heeft gestoken constant be schikbaar moet blijven voor het ontwikkelen van nieuwe technolo gie. De minister van economische za ken vindt dat eerst de overeen- getast door de ziekte die de vlieg overbrengt. De tsetse-plaag woedt in het dis trict Zuid-Nyanza, waar 700.000 koeien worden gehouden Volgens Ogada Amudo, functionaris van de diergeneeskundige dienst, zal de hele veestapel nog voor het einde van dit jaar uitgeroeid zijn als er niet snel maatregelen worden genomen. Ook de veestapel in de naburige dis tricten Narok, Kisii en Kisumu wordt bedreigd door het insect dat zich razendsnel voortplant. komst van november 1987 moet worden uitgevoerd. „De overheid loopt in totaal een risico van zo'n an derhalf miljard gulden", aldus de woordvoerder. (pagina 7: Swarttouw draagt fakkel Fokker over aan jongeren) AMSTERDAM (ANP) - De netto winst van de Nederlandse Midden stands Bank (NMB) is vorig jaar fors gestegen, met 36 procent tot 302 miljoen gulden, zo heeft de raad van bestuur van de bank vanmiddag be kendgemaakt. In 1987 bedroeg de winst nog 222 miljoen gulden. Vooruitlopend op de publicatie van het jaarverslag maakte de koers van de NMB vanochtend op de Am sterdamse effectenbeurs een opval lende stijging door. Het aandeel was tegen het eind van de ochtend 6,50 gulden opgeklommen tot 238,50 gulden. LEEUWARDEN (GPD) - Als het aan de Friese Maatschappij van Landbouw ligt, komt er een landelijke actie om ambtenaren van het ministerie van land bouw een werkvakantie op de boerderij te laten doorbrengen. De bedoeling is de Haagse amb tenaren kennis te laten maken met het reilen en zeilen van een boerderij. Bij de onlangs in Den Haag gehouden actie van akkerbou wers bleek volgens voorzitter Hofstra, dat een deel van de ambtenaren nauwelijks weet wat boeren zijn, laat staan wat zij doen. „Ze moeten minstens 3 dagen komen om de juiste sfeer te proeven". In het begin van de jaren '70 zijn de kamerleden al eens voor een dergelijke vakantie uitgeno digd. Volgens een woordvoer der van het ministerie zijn veel ambtenaren op dit departement afkomstig van de boerderij. DEN HAAG (ANP) - Onderzoek in de Haagse wijk Nieuw Waldeck heeft wel sporen van gif in de bo dem opgeleverd, maar de recente gezondheidsklachten van de bewo ners hebben daar niets mee te ma ken. Ook de sterfgevallen en ernsti ge ziekten in de Claude Debussy- straat komen niet door bodemver ontreiniging. Dat heeft de gemeente Den Haag vandaag bekend gemaakt. De ge meente had een onderzoek laten in stellen naar aanleiding van vijf sterfgevallen en gezondheidsklach ten onder bewoners van de Claude Debussystraat. PADERBORN (DPA) - Bij een gij zeling van familieleden door een 53- jarige werkloze man in de Westduit- se plaats Grundsteinheim zijn gis teravond vijf doden gevallen. Het gijzelingsdrama eindigde met een bestorming door de politie. Aanlei ding was vermoedelijk een erfenis kwestie. De man nam volgens de politie in een woning in het dorp familieleden in gijzeling nadat hij enige uren te voren zijn 92-jarige schoonvader had doodgeslagen met een ijzeren staaf. Een van de gegijzelde familie leden wist te vluchten en de politie te waarschuwen. Toen een speciale eenheid van de politie arriveerde had de man al zijn zwager, diens vrouw en hun dochter gedood. Tegen elf uur gisteravond be stormde de politie het huis. De man schoot zich tijdens die actie zelf dood. Twee kinderen van 2,5 en 4 jaar oud, die ook werden gegijzeld, overleefden het drama. Infotheek plaatst 500.000 aandelen LEIDEN - Het Leidse automatise ringsbedrijf Infotheek gaat onder hands 500.000 aandelen plaatsen te gen de beurskoers van f24 per stuk. Daardoor stijgt het uitstaande aan delenkapitaal tot ruim f 5,5 miljoen. Het op de paralllelmarkt van de Amsterdamse beurs genoteerde aantal aandelen stijgt van 792.000 naar bijna 1,3 miljoen stuks, waar door nu ruim 25 procent van het ka pitaal op de beurs verhandelbaar is. De aandelen zijn uitgegeven om de onlangs aangekondigde overne ming van Computer Centrum Info te financieren. De plaatsing loopt vooruit op de plannen om dit jaar notering aan te vragen op de officie- Ie markt van de Amsterdamse beurs. verbeter de wereld begin in de tuin! wij verwachten u garden-centre bloemendaal bv. hoogmadeseweg leiderdorp tel. 071-410377 DEN HAAG/KATWIJK- /LEIDEN - De paasdagen worden toeristisch gezien minder druk dan vorig jaar. ANWB, het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) en de Verkeerscen- trale Driebergen verwach ten dat ongeveer 500.000 mensen er op uittrekken. Volgens de ANWB zullen ongeveer 100.000 Nederlan ders alsnog proberen iets van de in het water gevallen wintersport te maken en af reizen naar Oostenrijk, Frankrijk en Zwitserland. De 90.000 zonzoekers zul len vooral richting Canari- sche Eilanden en Marokko koersen. En afhankelijk van het weer blijven 160.000 Nederlanders in ei gen land voor een bezoek aan een bungalowpark. Pasen lijkt redelijk rustig te blijven, ook wat het bui tenlands bezoek aangaat, aldus het NBT. Vorig jaar trok ons land 750.000 bui tenlandse toeristen. Dit ge tal zal dit jaar niet worden gehaald ook al omdat de weersvoorspellingen niet erg goed zijn. Zowel in Katwijk als Noordwijk is nog volop plaats in de hotels en pen sions. Omdat de Paasdagen dit jaar vroeg vallen ver wachten de VVV's in beide plaatsen minder buiten landse bezoekers dan in an dere jaren. Ook bij de Keu kenhof in Lisse, die mor gen open gaat, wordt geen topdrukte verwacht. Veel touroperators hebben pas over enkele weken reizen vanuit Duitsland naar Lis- se op het programma staan. De VW in Leiden is een beetje verrast dat de drukte deze week al zo vroeg be gonnen is. "Omdat Pasen dit jaar vroeg valt, hadden we verwacht dat toeristen vlak voor de feestdagen naar Leiden zouden ko men. Maar het is de hele week al druk met Duitsers, Fransen en Amerikanen. Verwacht wordt dat de 9UU hotelbedden die Leiden telt wel vol zullen komen. Wat het verkeer betreft verwacht de Verkeerscen- trale morgen en vrijdag op de oost-westverbindingen veel verkeer. Tijdens de paasdagen wordt aan de kust en in de Bollenstreek filevorming verwacht maar geen grote verkeersproble- Files worden donderdag en vrijdag verwacht op de Zuidduitse autobahnen en vrijdag in de omgeving van Parijs. De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis in de bus! per maand» 24.45 per kwartaal 72.40 0 per halfjaar 144,80 per jaar 275.70 Naam: Adres: Pc/Wnpl.: Tel.: Opsturen naar: Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1