Provincie voelt niets voor bouw in de Oostvlietpolder Protest Slaaghwijk tegen plan van staatssecretaris Heerma II Uitreiking van prijzen van Leidse universiteit Gevaarlijke transporten per spoor door Leiden WOENSDAG 22 MAART 1989 LEIDEN 'Gebied moet recreatieve bestemming houden' DEN HAAG/LEIDEN - De pro vincie Zuid-Holland voelt niets voor het volbouwen van de Oostvlietpolder. PvdA-gedepu- teerde L. Stolker (ruimtelijke ordening) zei gisteren desge vraagd dat de Oostvlietpolder een recreatieve bestemmirig heeft en die ook moet houden. De Leidse wethouder Van der Mo len (ruimtelijke ordening) pleitte er onlangs voor om in de Oostvlietpol der woningen te bouwen. De polder is één van de laatste grote lokaties waar Leiden nog nieuwbouw kan neerzetten. De Leidse politieke par tijen zullen zich in hun nieuwe ver- Wijkvereniging Aktief houdt donderdag 23 maart in haar verenigingsgebouw aan de Berlagestraat 2 een klaverjas- en sjoelavond. Aanvang 20.00 uur. kiezingsprogramma uitspreken over de toekomst van de polder. Stolker is zich ervan bewust dat het gebied onder grote druk staat. De gemeente eist het op voor wo ningen, terwijl het Regionaal Eco nomisch Overleg (REO) het een ide ale lokatie vindt voor een bedrijven terrein. De provincie beschouwt de langs de Vliet gelegen polder echter als onderdeel van de zogeheten Randstad groenstructuur. De pol der vormt de verbinding tussen het polderpark Cronesteijn en het re creatiegebied Vlietlanden. Volgens Stolker zijn er wel plan nen voor zandwinning in het ge bied. "Van der Vlist (PvdA-gedepu- teerde milieu - red.) onderzoekt de mogelijkheid om eerst zand te win nen en daarna slib te storten in de put", aldus Stolker. Later kan de Oostvlietpolder dan een recreatieve bestemming krijgen, zoals de Vliet landen bij Voorschoten. Van der Vlist beaamt de medede ling van zijn PvdA-collega. "Het is veel beter om zand te winnen en het ongevaarlijke slib te storten in een gebied waar nog geen andere func tie aanwezig is dan bijvoorbeeld in het Braassemmermeer", aldus Van der Vlist, die zich tegen de plannen LEIDEN - De Leidse arts dr. W. Bergman heeft vanmiddag de Marie Parijsprijs ontvangen voor haar on derzoek naar erfelijke afwijkingen die kunnen leiden tot huidkanker. Tegelijkertijd kreeg dr. L. Mullen- ders de C.J. Kokprijs voor zijn on derzoek naar beschadigingen van erfelijk materiaal. Beide prijzen zijn jaarlijks be schikbaar voor onderzoekers van de Leidse universiteit die bijzonde re resultaten hebben geboekt met - wetenschappelijk onderzoek. De prijzen werden uitgereikt door de voorzitter van het college van be stuur van de universiteit, mr. C. Oomen. Beide prijzen omvatten een geldbedrag van 4000 gulden. Bergman deed ondèrzoek naar het melanoom, een zeer kwaadaar dige vorm van huidkanker die ont staat uit pigmentcellen in de huid. Moedervlekken zijn het goedaardi ge voorstadium van deze ziekte. Bergman keek vooral naar erfelijke afwijkingen die leiden tot dit mela noom. Door mensen uit families waarin deze afwijking voorkomt onder controle te houden, kunnen eventuele melanomen gevonden worden voordat zij uitzaaien. Deze controle heeft plaats op een speciaal spreekuur in de 'moeder- vlekkenpolikliniek' op de afdeling huidziekten van het AZL. De laatste jaren is een sterke toename van het aantal melanoompatiënten zicht baar, ondermeer als gevolg van het overmatig zonnebaden. •Mullender deed onderzoek naar het herstel van beschadigd DNA- materiaal. Beschadigingen die kun nen optreden door ultraviolette of radioactieve straling en de inwer king van chemische stoffen. In de meeste gevallen kan het lichaam de ze beschadigingen zelf herstellen zodat geen duurzame afwijkingen ontstaan. Bij bepaalde erfelijke ziekten laat het herstel het afweten waardoor kanker kan ontstaan. Mullender is tot de conclusie ge komen dat het herstel samenhangt met de wijze waarop het DNA in de cel ligt opgeslagen. Ook is gebleken dat actieve DNA gedeelten die in gebruik zijn voor het maken van ei witten, beter herstellen dat niet-ac- tieve DN A-structuren. van Van der Molen uitspreekt: "In het streekplan staat dat de Oost vlietpolder een recreatieve functie moet krijgen. Dat streekplan is twee jaar geleden vastgesteld. Ik zie geen reden om dat standpunt te wijzi gen". Volgens Stolker wordt er mo menteel samen met Leiden onder zoek verricht naar alternatieve bouwlokaties in de regio. Hangende dat onderzoek wil zij geen uitspra ken doen over de wenselijkheid om andere plekken te bebouwen dan de Oostvlietpolder. Informatieavond stationsplannen in 'Nieuweroord' LEIDEN - Wie geïnteresseerd is in de toekomstige ontwikkelingen in het Stationsgebied, kan vanavond terecht op een speciale bijeenkomst die de gemeente voor belangstellen den houdt. Deze heeft plaats in de aula van Nieuweroord aan de Rijns- burgerweg 124a. De aanvang is 20.00 uur. Op de bijeenkomst wordt uitleg gegeven over de plannen van drie projectontwikkelaars voor het sta tionsgebied. De gemeenteraad moet op 22 mei een keuze maken uit de drie ontwerpen. Met de realise ring ervan wordt in de eerste helft van de jaren negentig begonnen wanneer ook de nieuwbouw van het Leidse station ter hand wordt geno- De plannen hebben betrekking op het gebied direct rond het nieu we station, het Stationsplein en een groot deel van het AZL-terrein. On der meer is het de bedoeling alle ou de gebouwen van het AZL te slo pen. LEIDEN - Bij buurthuis Op Eigen Wieken werd vanmorgen begonnen met een schoonmaakactie in de Slaagh- wijk. Schoolkinderen en bewoners werden met bezems en stoffer en blik er op uit gestuurd om de straten aan te vegen. Deze schoonmaakactie van de gemeente reiniging werd begonnen met een wedstrijd zaklopen tussen zes schoolkinderen en mensen van de gemeente. Reinigingswoordvoerder Mari Tol laat op de foto zien hoe het moet. Rechts van hem staat wethouder Kuijers. Later op de dag werden de schoolkinderen nog beziggehouden met activiteiten zoals het beschilderen van paaseie ren en een optreden van een toneelgroep. (foto Jan Holvast) 'Wonen in Merenwijk wordt onbetaalbaar' Zeeverkenners naar Oxford LEIDEN De Leidse Zeeverken- nersgroep Jan van Galen vertrekt vrijdag 25 maart naar Kidlington in het kader van de tweejaarlijkse uit wisseling met de Engelse sea- scouts uit Kidlington/Oxford. Zeventien verkenners, elf leiders en drie ouders maken vanuit Vlis- singen de oversteek. In Engeland wacht hen onder meer een bezoek aan Londen, een uitstapje naar Ox ford, een overnachting op een scou- ting-centrum en, ter afsluiting, een feestavond met dartswedstrijd. De groep keert vrijdag 31 maart terug. Gemeente wil nieuwbouw 'Woutertje Pieterse' LEIDEN De gemeente wil bij het ministerie van onderwijs om nieuw bouw vragen voor openbare basis school Woutertje Pieterse. De twee jaar geleden opgerichte school is nu gevestigd in de voormalige Marijke- school aan de A. Duycklaan en blijft maar groeien. Bij het begin van de school in 1987 is met het ministerie afgespro ken dat na twee jaar zou worden be zien of Woutertje Pieterse, opge richt op initiatief van ouders, wel succes zou hebben. Pas dan zou eventueel van een eigen, nieuw ge bouw sprake kunnen zijn. Volgens P. Peters, hoofd van de gemeentelij ke directie onderwijs, is dat succes overduidelijk gebleken. LEIDEN - Een groep bewoners uit alleen nog goed kunnen ontstaan dan buurten voor arme en rijke mensen. "Je krijgt dan ghet to's. Dat betekent dat we weer terug gaan naar de jaren dertig", aldus Al- Verdovende middelen LEIDEN De politie heeft gister middag in een woning aan De Bleek (nabij Ververstraat) zeven mensen aangehouden op verdenking van handel in verdovende middelen. De 24-jarige bewoner en twee Rotter dammers van 26 en 27 jaar oud zijn in verzekerde bewaring gesteld. De vier andere in de woning aanwezige personen, een 32-jarige man uit Ou de Wetering, een 44-jarige Leider dorper, een 33-jarige Voorschote naar en een even oude Amsterdam mer, zijn na verhoor heengezonden. In de woning heeft de politie een kleine hoeveelheid heroïne gevon den. de Slaaghwijk protesteerden morgen tijdens de schoonmaakac tie in deze wijk tegen de plannen van staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting. De bewoners vre zen dat huurders in het algemeen, maar vooral huurders uit de Slaagh wijk in de problemen komen wan neer de voorgenomen huurverho gingen en beperking van huursub sidies doorgaan. Een actieformulier tegen de plannen van Heerma wordt binnenkort in Leiden huis- aan-huis verspreid. Volgens woordvoerster Greetje Algra wordt het wonen in de Meren wijk straks onbetaalbaar. Door de komende groot onderhoud van de flats in de Slaaghwijk, krijgen de m bewoners naast de jaarlijkse ook weer öp te knappen' met een hoog inko- huurder geen nieuwe woning Er geven wanneer daar meer dan 250 gulden subsidie voor moet worden betaald. De acties tegen Heerma zullen straks ook door andere bewoners- groepen worden gesteund. Het is de zijn pas versche- bedoeling dat de actie haar hoogte punt vindt met e "Heerma stelt nen nota voor om contracten- vijf jaar af te sluiten. Als blijkt dat je zaterdag 22 april de huur niet kunt betalen, dan sta je na die vijf jaar wel op straat. Dit is kortom een ernstige inperking van de huurbescherming", zegt Algra. Ze meent dat dergelijke maatre gelen ook negatief uitpakken voor de Slaaghwijk: "Mensen denken dan: bekijk het maar, ik zal mijn tijd wel uitzingen. Dat past natuurlijk niet in het beleid om de Slaaghwijk Waar het gebouw zou moeten ko men, is nog niet duidelijk. De ge meente inventariseert momenteel de mogelijkheden. De Vogelwijk en het Boerhaavedistrict liggen als wijk voor de hand omdat de school door vooral kinderen uit die buur ten wordt bevolkt. De raadscom missie voor onderwijs praat van avond over manifestatie op W het ministerie c bouw te vragen. De Waag. nog eens een extra huurverhoging. Deze verhoging valt groter uit door- gen de afbraak van de huursubsi- dat Heerma minder geld voor der- gelijke verbeteringsprojecten wil geven. Ook houden de plannen van Heerma een vermindering van huurbescherming in voor de huur der. Het gevolg van het een en ander is volgens Algra dat in de toekomst wordt. Bovendien wil Heerma LEIDEN - Hoewel extreem gevaar- Ook protesteren de bewoners te- lijke transporten, zoals de 'chloor- die, die volgens hen het gevolg zijn van de voorstellen van de staatsse cretaris. Heerma stelt voor om de maximumgrens voor subsidies te bevriezen op 700 gulden. Met de stij gende huren betekent dat dat de bij drage van het rijk elk jaar minder het SP-raadslid Vergeer naar aan leiding van de ontsporing van een trein met methanol in Boxtel eerder trein', niet door Leiden rijden, den over het baanvak door Leiden dit jaar. aanzienlijke hoeveelheden gevaar- Politie en brandweer zijn overi- lijke stoffen getransporteerd. Der- gens van deze transporten, die door gelijke transporten van LPG, benzi- de gemeente niet kunnen worden ne, ammoniak en dergelijke worden verboden, op de hoogte. "Een door principe alleen 's^ nachts uitge- de provincie Zuid-Holland opge voerd, zo schrijven B woord op schriftelijke vragen ant- REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Vrouwenpartij (I) Als we de steekproef van het marktonderzoekbureau Inter view mogen geloven, zou de on langs opgerichte Vrouwenpartij, wanneer er nu verkiezingen zou den worden gehouden, verzëkerd zijn van negen procent van de stemmen. Omgerekend betekent dit dat de Vrouwenpartij 17 zetels in de Tweede Kamer zou behalen en op zeker 3 zetels mag rekenen in de Leidse gemeenteraad. De Vrouwenpartij, wil geen mannen binnen de gelederen. Mannen mogen wel op de achter grond actief zijn. Ze mogen admi nistratief werk doen en postze gels likken. Neemt u maar van ons aan dat er altijd wel een paar baardmansen te vinden zijn die zich daartoe bereid tonen en des noods ook genegen zijn de postze gels er boven het fluitketeltje weer af te weken. Maar nu de Vrouwenpartij. Be nieuwd of Leidse politici en ande re vrouwen van naam en faam in onze stad zich al tot de nieuwe po litieke partij hebben gewend. Tijd voor een niet representatieve steekproef. Te beginnen in het Leidse stadhuis. Emancipatie- wethouder Henriëtte van Dongen vindt de Vrouwenpartij geen aan winst voor het politieke spec trum. "Nee ik overweeg niet om over de stappen van de PvdA naar de Vrouwenpartij. Ik zou het jammer vinden als vrouwen in an dere partijen dat wel zouden over wegen". Volgens de wethouder is de Vrouwenpartij geen stap vooruit in de emancipatiestrijd. "Een po sitief effect zou wel kunnen zijn dat andere partijen, geschrokken van de 17 zetels die voor de Vrou wenpartij worden voorspeld, seri euzer met vrouwenzaken aan de gang gaan en niet steeds opnieuw discussiëren over bijvoorbeeld het garant stellen van de vrou wenhulpverlening". Van Dongen kan wel begrip op brengen voor het onstaan van een partij alleen voor vrouwen. "Het zat al lang in de pen. Ik kan mij voorstellen dat een aantal vrou wen ongeduldig is geworden om een aantal voor vrouwen belang rijke zaken te verwezenlijken. Maar ik vind het jammer dat deze vrouwen niet actief, zijn gewor den in andere politieke partijen". Het argument dat vrouwen in andere partijen vaak gedwongen zouden zijn met de mannelijke meerderheid mee te stemmen, is volgens Henriëtte van Dongen maar ten dele waar. "Je kunt ook bereiken dat een mannelijke meerderheid mee gaat in zaken die voor vrouwen belangrijk zijn". De wethouder zegt van de Vrouwenpartij nog geen punten gehoord te hebben die niet in de programma's van andere politie ke partijen zijn terug te vinden. "Ik ben benieuwd naar hun soci aal-economische standpunten en wat ze doen met abortus als ze ook CDA-vrouwen willen aan spreken. Ik denk dat het dan gaat botsen". Vrouwenpartij (2) Corrie Kramp, sinds 1974 raadslid voor het CDA, zegt over de Vrou wenpartij: "Voor mij hoeft het niet. Ik denk dat het een clubje vrouwen is dat elders gefrus treerd is geraakt en het nu weer eens op een andere manier wil proberen. Eigenlijk heb ik de mannen in mijn partij nooit als een probleem ervaren. Als ik ze op mijn weg vind, maakt mij dat alleen maar strijdbaarder". De Leidse choreografe Marjol- eine Briër ziet positieve en nega tieve kanten aan de Vrouwenpar tij. "Zo'n partij ontstaat niet voor niets. Vrouwen zijn altijd achter gesteld en worden dat nu vaak nog. Het zijn nog altijd de man nen die beslissen over vrouwen zaken zoals abortus. Ik denk dat het positieve van een Vrouwen partij is dat de zaak wat meer in balans zou kunnen komen. Maar de balans kan ook teveel door slaan naar de andere kant". Marjolein Briër zegt zelf niet te zullen stemmen op de Vrouwen partij. "Ik vind een partij waarin mannen en vrouwen gelijk verte genwoordigd zijn beter. Een man denkt vaak anders, maar er zijn ook raakvlakken waarover man nen en vrouwen gelijk kunnen denken. Het streven naar een maatschappij die vredelievend én milieuvriendelijk is vind ik heel belangrijk. En daarbij doet het er niet toe of je man of vrouw bent". Volgens Ingrid Moerman, con servatrice van het stedelijk muse um De Lakenhal, is de balans al te ver doorgeslagen naar de andere kant. "Er wordt al van bovenaf gedicteerd dat een vacature door een vrouw moet worden opge vuld. Wat willen ze dan nog meer. Als ik nu een baan zou krijgen zou ik er niet blij mee zijn. Ik wil ge waardeerd worden om wie ik ben en wat ik doe en niet omdat ik een vrouw ben". Ingrid Moerman moet niets l$> fe'.' - y>~ Jl i Annelies Koole: "Vrouwenpar tij is absoluut overbodig". (foto Wim Dijkman) hebben van een vrouwenpartij. "Ik vind het grote onzin om een partij alleen voor vrouwen op te richten. Maar dat vind ik ook van een vrouwendag of een vrouwen café. Als vrouw moet ik gewoon in elk café kunnen komen. Vrou wen zijn de afgelopen jaren ge noeg geëmancipeerd om samen met mannen dingen te kunnen doen. Een apart partijtje voor vrouwen vindt ik eigenlijk de klok terugzetten". Volgens Annelies Koole, de eerste en nog enige vrouw in het bestuur van de 3 October-Vereen- iging, is een vrouwenpartij abso luut overbodig. "Ik vind het pri ma als politieke partijen hun best doen vrouwen meer op de voor grond te laten treden. Maar als een partij het Vrouw-zijn zo gaat benadrukken dat ze niet in één partij kunnen samenwerken, ben ik bang dat we op de verkeerde weg zijn". Joyce Outshoorn, hoogleraar vrouwenstudies aan de Leidse universiteit, vindt het daarente gen een goede zaak als vrouwen zich organiseren om zaken die vrouwen aangaan er doorheen te krijgen. "Aan de andere kant is het zo dat een vrouwenpartij niet alleen maar stelling kan nemen in vrouwenzaken maar ook op soci aal-economisch terrein een stand punt moet hebben. Dan komen - Marjoleine Briër: "Zo'n partij ontstaat niet voor niets", (foto wim Dijkman) vaak de tegenstellingen weer bo ven drijven en wordt het moeilijk in zo'n partij de eenheid te bewa- Outshoorn denkt net als Van Dongen dat een Vrouwenpartij, die een flink aantal zetels lijkt te gaan veroveren, een positieve in vloed zal hebben op de standpun ten die andere partijen over vrou wenzaken innemen. "Wat dat be treft juich ik de komst van een Vrouwenpartij toe. Maar ik zie nog niet gebeuren dat ze een flin ke deuk in de bestaande partijen zullen maken. Ik zou er zelf niet op stemmen omdat ik denk dat stemmen op een vrouw in een grote partij toch meer kans biedt op het doorwerken van voor vrou wen belangrijke zaken in het overheidsbeleid". Volgens Joyce Outshoorn zal de Vrouwenpartij er ook met 17 kamerzetels niet in slagen om voor vrouwen belangrijke zaken te verwezenlijken zonder de me dewerking van andere partijen. "Een Vrouwenpartij zal nooit de meerderheid halen. Om iets ge daan te krijgen moeten ze altijd samenwerken met andere partij en en dus moet er water bij de wijn worden gedaan". Wies Cavé, de Leidse zangeres van het Hollandse lied, zal haar stem volgend jaar ook niet uit brengen op de Vrouwenpartij. Wies Cavé: "Straks heeft de man Corrie Kramp: "Partij i niks meer te vertellen". (foto pij frustreerde vrouwen "Nee, zo'n partij spreekt mij niet aan. Gelijk is gelijk, dus dan moe ten vrouwen weer niet de mannen achter gaan stellen. Kijk: hon derd jaar geleden hadden vrou wen niets in te brengen. Dat was natuurlijk niet goed. Maar als het zo doorgaat heeft de man straks niks meer te vertellen. En dat deugt ook niet". steld rapport betreffende risico's van het vervoer van gevaarlijke stoffen, dat in april 1988 aan de ge meenten van Zuid-Holland is toege stuurd, geeft aan dat de door de ge meente Leiden lopende baanvak ken voor wat betreft de externe vei ligheid niet van belang zijn. Overleg met de NS is dan ook niet noodza kelijk en zal aan de veiligheid van het gebied rond de baanvakken niets toevoegen", aldus B en W. Het college stelt dat het huidige gemeentelijk rampenplan ook voor ziet in het bestrijden van de gevol gen van een eventueel spoorwegon geval zoals zich dat onlangs in Box tel heeft voorgedaan. Ruim 75 ruiten bij scholen ingegooid LEIDEN Op protestants-christe lijke basisscholen in Leiden zijn de afgelopen vijf maanden meer dan 75 ruiten door vandalisme gesneuveld. Het Galjoen aan de Oosterstraat staat bovenaan met een schadepost van 37 ruiten, De Schakel aan de Storm Buysingstraat moest 16 nieu we ruiten laten inzetten. Dat blijkt uit een inventarisatie die de Protestants-Christelijke Schoolvereniging Leiden heeft ge maakt van de schade aan de scholen door vandalisme over de afgelopen maanden. Van het resultaat heeft zij de politie in kennis gesteld. Inge gooide ruiten vormen het meest voorkomende euvel. Verder werd onder meer een hek gedeeltelijk vernield, brand gesticht in een pa- pierhok en een schutting verkoold als gevolg van een kerstboom- brand. Burgerlijke Stand LEIDEN Overleden: J. de Jong geb 7 dec 1909 man. C. van Duin geb 19 leb 1095 man. E.E. Endenburg geb 26 mrt 1946 vrl. echtg. van J. Tiggelman, M. van de Stolpe geb 27 mei 1918 man, K. Compaan geb 11 apr 1901 vrl. geh. gew. met E.K. Mulder, F. Potgieser geb 16 jul 1916 vrl., P.A. de Koeijer geb 10 aug 1926 man, C. Hendriks geb 17 mrt 1916 man, M.J. Hoeve geb 18 mei 1939 vrl. geh. gew. met O.M. Luinenburg, C.M.E. de Wilde geb 17 jun 1951 vrl., G.T. Kriek geb 6 jul 1924 man, H. van Welsenes geb 30 apr 1926 man, E. Nemeth geb 1 jul 1913 vrl. echtg. van Z. Halman, F.J.P. Montens geb 3 jun 1947 man, M C. Lotsy geb 13 mei 1906 vrl. geh. gew. met J.G.B. van Heek. S.J.W. ten Cate geb 25 dec 1952 man, F E. Tkaczik geb 14 jun 1910 vrl. geh. gew. met P.J. van der Veek, A.G. Heu- kels geb 18 mrt 1943 vrl. echtg. van A. Harms, A. Mieremet geb 30 jan 1907 vrl. echtg. van W.M.J. Rodenburg. M.H. van Schravendijk geb 26 jun 1898 vrl. geh. gew. met H.W.F. van der Steen. H. Spek geb 27 okt 1924 man. G. Geitenbeek geb 18 mrl 1907 man, M.W. Was senaar geb 13 jun 1910 vrl., M E. Welling geb 30 jan 1893 vrl. geh. gew. met W. Neumann. T. Vermaak geb 13 sep 1947 vrl. echtg. van H. Stichter, E. van der Kamp geb 25 mei 1913 vrl. echtg. van J. Starre. A.J.B. Klootwijk geb 29 mrt 1910 vrl. echtg van J.C. Hubers, T. Era dus geb 23 mei 1927 man, N.J. van Oosten geb 24 mrt 1911 man, P. Rovers geb 9 mrt 1906 vrl. echtg. van H. van Rijn.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19