TAD LEIDEN Mogelijk een vestiging van Fokker in Leiden Toch tijdelijk directeur De Lakenhal LEIDSCH DAGBLAD Oud-Leidenpenning 1989 voor Leiden Bewoners Stationsplein hebben voorkeur voor plannen Mabon Optocht tegen apartheid door Leidse binnenstad s WOENSDAG 22 MAART 1 LEIDEN Wethouder Van der Molen (ruimtelijke ordening) nam gisteravond namens de ge meente Leiden de Oud-Leiden penning 1989 in ontvangst. De penning van de Vereniging Oud- Leiden werd na de jaarvergade ring uitgereikt in stedelijk muse um De Lakenhal. De vereniging Oud Leiden ken de de gemeente Leiden de pen ning toe omdat zij vanaf 1974 een 'krachtig en consequent beleid heeft gevoerd dat is gericht op het behoud en herstel van het histo risch stadsschoon van Leiden en meer in het bijzonder van de bin nenstad'. Dit beleid leidde ertoe, aldus het juryrapport, dat tal van restauratieplannen van de ge meente en van vele particulieren door de Rijksdienst voor Monu mentenzorg werden gehono reerd. "Voor het herstel van de monu menten welke eigendom zijn van de gemeente Leiden, heeft het ge meentebestuur zich grote finan ciële inspanningen getroost. Deze inspanningen dwingen des te meer respect af, omdat de ge meente Leiden als zogenaamde 'artikel 12 gemeente' niet, dan met zeer veel moeite, de financië le middelen daarvoor beschik baar kon stellen". In de periode van 1977 tot 1985 heeft de gemeente Leiden onge veer 145 miljoen gulden geïnves teerd in de bestaande Leidse in frastructuur. Voor dat bedrag zijn 50 bruggen, 8 kilometer walmuur, 55 kilometer riolering en 700.000 vierkante meter bestrating ver nieuwd. Bovendien werden in diezelfde i ontvangst uit handen i periode 3000 vooroorlogse en vele naoorlogse woningen gereno veerd en werden 35 grote monu menten gerestaureerd, waarvoor de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg 21 miljoen gulden subsidie verstrekte. Voor de res tauratie van woonhuismonumen ten stelde de rijksdienst 28 mil joen gulden beschikbaar. Door of met medewerking van de gemeente zijn sinds 1977 onder meer de Hooglandse Kerk, de bo- venkap van de Koornbrug, de Doelenpoort, de Marekerk, de Kweekschool voor Zeevaart, de Boerhaavezalen en de Fontein op de Vismarkt gerestaureerd. In uitvoering zijn nog het Pesthuis, de Stadstimmerwerf en de Witte Poortkazerné. De Vereniging Oud Leiden heeft de Oud-Leidenpenning in 1978 ingesteld. Zij wordt eens in de twee jaar toegekend. LEIDEN - Bewoners van het Sta tionsplein leggen in een eerste reac tie op de plannen van de gemeente Leiden met betrekking tot de omge ving van het station een lichte voor keur voor het plan-Mabon aan de dag. Vooral de groenvoorziening en de tunnel (voor de ondergrondse af wikkeling van het verkeer op het Stationsplein) in dit plan spreken de bewoners aan, zo blijkt uit de re acties die door de werkgroep herin richting Stationsplein tijdens een ledenvergadering van de bewoners- vereniging Stationpleinflats zijn op getekend. Wel stellen de bewoners als voor waarde voor uitvoering van dit plan dat een aantal bezwaren wordt weg genomen. Overigens twijfelt de huurdersvereniging aan de finan ciële haalbaarheid van alle drie de plannen. Zo vinden zij dat er nog te veel au toverkeer op het Stationsplein rijdt: 16.000 voertuigen per etmaal over twee rijstroken. Zij vinden dat de lange tunnel beter moet worden be nut en dat voor het verkeer stadin- waarts een omleidingsroute achter het station om moet worden gevon den. Ook stellen zij als voorwaarde dat de overlast van het busstation moet worden verminderd door bussen el ders te laten wachten. Verder vin den zij dat de studentenflat langs het spoor, zoals Mabon die vlakbij het Plesmanviaduct in de plannen heeft opgenomen, mogelijk wind- overlast veroorzaakt en hun be zwaar tegen verlies van uitzicht maar ten dele wegneemt. Als bezwaar tegen het plan- Mabon voeren de bewoners het feit aan dat er voor het binnenterrein achter de flat geen bestemming is bepaald. Zij geven daarom de voor keur aan de oplossing van de andere plannenmakers AMRO en MAB, die een parkeervoorziening en groen ten behoeve van de bewoners inhoudt. Overigens roept het vooruitzicht dat de bewoners tien jaar lang in het lawaai van graaf-, bouw- en hei werkzaamheden moeten wonen be zwaren op. Zij willen dat er voor die periode van geluidsoverlast een be tere isolatie van de flats wordt aan gebracht. De huurdersvereniging twijfelt aan de financiële haalbaarheid van de drie plannen. "Elk plan kent ele menten die niet realistisch of zeer kostbaar zijn. Als de plannen niet uitvoerbaar zijn zal de slechte kwa liteit van onze woonomgeving, zoals de verkeersoverlast, niet wor den verbeterd". Dat er behoefte zou zijn aan kan tooruitbreiding, wordt sterk betwij feld: "Dit is aangetoond door het Nederlands Economisch Instituut. De plannen van AMRO en MAB zijn daarom niet realistisch". Het Eco nomisch Instituut heeft onlangs kritische kantekeningen geplaatst bij een flinke uitbreiding van de kantorenmarkt in Leiden. Daaraan zou geen behoefte zijn. De bewoners waarschuwen de gemeente ervoor zichzelf aan pro jectontwikkelaars te verkopen. "Er In voormalige HCG-loodsen bij veiling LEIDEN Leiden krijgt mogelijk een vestiging van Fok ker. Het Katwijkse bouwbedrijf De Raad wil een afdeling van de vliegtuigfabrikant in de voormalige HCG-loodsen bij het terrein van de groenteveiling onderbrengen. De be treffende divisie van Fokker is nu nog in Aalsmeer geves tigd in een bedrijvencentrum dat eigendom is van De Raad. De Katwijkse bouwer zoekt echter een ander onderkomen voor Fokker. De ruimte die nu nog door de vliegtuigfabri kant in beslag wordt genomen, is bestemd voor de uitbrei ding van de Joop van de Ende-studio's. De vestiging in Leiden zou zich voornamelijk bezighouden met kwaliteitscontrole en opslag. On derdelen voor vliegtuigen worden in de betreffende afdeling van Fok ker getest. Vervolgens worden die opgeslagen, totdat zij nodig zijn bij de bouw van een vliegtuig. Van de Leidse vestiging zou dan ook een la boratorium deel gaan uitmaken, waarin bijvoorbeeld de kwaliteit van aluminium kan worden getest. Bij de divisie van Fokker die zich met dit werk bezighoudt, werken momenteel circa 80 mensen. Volgens directeur P. Brandjes van De Raad-bouw zijn de voorma lige HCG-loodsen zeer geschikt voor huisvesting van Fokker. "De loodsen zijn zeer hoog, bovendien is er een loopbrug in het gebouw, die ook voor Fokker zeer nuttig is". Een andere mogelijkheid om Fokker te huisvesten is nieuwbouw ergens in de Haarlemmermeer. Om dat er haast is geboden met de ver huizing, lijken planologische proce dures echter teveel tijd in beslag te nemen. Volgens Brandjes denkt ook Fokker dat de vestiging in Lei den op zich geschikt is. "Het bedrijf hikt nog wel aan tegen de afstand met Schiphol. Vanaf het veilingter rein is de afstand in 20 minuten ech ter snel te overbruggen". Bij Fokker kon vanochtend nie mand commentaar geven op de mo- Geit gestolen LEIDEN Uiteen vrachtwagen op het terrein van de Groenoordhallen is gisteren een grote witte geit ver dwenen. De geit bleek niet meer aanwezig toen de eigenaar, een Kat wijkse firma, het na de veemarkt naar het slachthuis wilde vervoe- gelijke verhuizing van de vestiging van Aalsmeer naar Leiden. Intussen is De Raad ook druk bezig met de ontwikkeling van het oude veilingterrein. De Katwijkse bou wer kocht in december het terrein van de groenteveiling met opstallen met de bedoeling er een bedrijven centrum van te maken. De Raad heeft inmiddels een flinke ervaring met de bouw van bedrijvencentra. Het bedrijf realiseerde centra in Rijnsburg op de plaats van de oude veiling, bij de oude veiling in Aals meer, in Katwijk en in Bodegraven. Het centrum in Leiden heeft in tussen een naam (bedrijvencen trum Lammenschans)en een wer vingsfolder; de eerste bedrijven hebben zich dan ook al voor vesti ging in het centrum aangemeld. Twee bedrijven uit de binnenstad verhuizen binnen afzienbare ter mijn naar 'Lammenschans'. Vol gens Brandjes kan de verhuizing op 1 mei een feit zijn. Of dat zo is, is mede afhankelijk van de vraag hoe het is gesteld met de bodemverontreiniging op het veilingterrein. Naar het zich laat aanzien is er sprake van een lichte verontreiniging. Indien de vervui ling echter toch ernstig is, kan De Raad de koop van het veilingterrein nog ongedaan maken. Naast gebouwen voor bedrijven en kantoren, is het de bedoeling dat er ook woningen worden gebouwd aan de Veilingkade, dit op uitdruk kelijk verzoek van de gemeente. Het zou daarbij gaan om circa 100 woningen. De Raad denkt aan goed kope koopwoningen en premie- huurwoningen. Brandjes: "Daarnaast levert het hele project nog meer woningen op. Bedrijven die vanuit de binnenstad naar het bedrijvencentrum trekken, laten een pand achter. Wij zijn even tueel bereid dat te kopen en daar woningen te realiseren. In de mees te gevallen zullen die ruimtes niet geschikt zijn voor bedrijfsvestiging, omdat problemen als slechte be reikbaarheid en parkeerproblemen ook voor andere bedrijven gelden". De voormalige HCG-loodsen bij het veilingterrein De Raad een afdeling van Fokker wil huisvesten. Interim-manager cultuur krijgt ook leiding gemeentelijke musea Woningen In totaal wordt er op het veilingter rein zo'n 20.000 vierkante meter be drijfsruimte ontwikkeld. Behalve de verhuur van de bestaande ge bouwen, wil De Raad ook twee nieuwe kantoorgebouwen op het terrein neerzetten. "Daarom is het project voor ons interessant. Wij zijn een bouwbedrijf, zijn daarom uit op bouwvolume. De ontwikke ling van bestaande gebouwen zien we eigenlijk als een noodzakelijk kwaad", zegt Brandjes. LEIDEN Het personeel van De Lakenhal heeft van wethouder Kuijers (cultuur) de toezegging ge kregen dat de tijdelijk manager die voor de afdeling cultuur wordt aan getrokken ook de dagelijkse leiding van directie musea krijgt. Volgens woordvoerster E. Eijkhout van De Lakenhal wachten de werknemers nu de precieze taakomschrijving af die de cultuurmanager krijgt. De aangekondigde acties van het per soneel zijn met de toezegging voor lopig van de baan. Het personeel van gemeentemu sea De Lakenhal en De Valk eiste onlangs in een brief aan wethouder Kuijers dat uiterlijk 1 juli een inte rim-directeur voor het museum zou zijn aangesteld. Sinds het opstap pen van Wurfbain eind vorig jaar als directeur, heeft mevrouw I. Moer man de leiding overgenomen. Dit vindt het personeel echter een on gewenste situatie, omdat zij in de eerste plaats conservatrice oude historie is. Eijkhout zegt nu het volgende overleg met de wethouders Kuijers en Bordewijk af te wachten. "We hebben er eigenlijk wel twijfels over dat iemand die de hele culture le sector moet gaan leiden, ook de dagelijkse leiding van het museum op zich kan nemen. Als het college echter zwart op wit stelt dat die per soon bepaalde taken op zich neemt, dan zijn wij tevreden", zo stelt Eijk hout. Voor de direteurstaken van Wurf bain werd eind vorig jaar geen op volger aangesteld, omdat toen al duidelijk was dat er een reorganisa tie op cultureel gebied bij de ge meente zou komen. Zijn taken als conservator oude kunst werden wel opgevuld dor het aantrekken van een nieuwe kracht. De directeursta- ken omvatten volgens het perso neel ten minste zo'n 20 uur per week. De interim-manager zal ook in die mate bij het museum moeten worden betrokken. Wethouders Kuijers en Borde wijk (personeelszaken) voerden gis teren overleg met alle betrokkenen over de instelling van de interim manager op culturele zaken. Het college heeft nu een lijstje met een aantal namen van personen die voor moeten vooraf waarborgen worden gegeven over de uitvoering van het totale plan en er moeten goede mid delen komen om controle uit te oe fenen". De huurdersvereniging wil voor af de garantie dat tegelijk met winstgevende planonderdelen als kantoren en winkels ook niet renda bele onderdelen zoals de lange tun nel onder het Stationsplein, groen voorzieningen en fiets- en voetgan gersvoorzieningen worden gereali seerd. Blaasvaren uniek plantje in Leiden DEN HAAG/LEIDEN - Door restauraties van kades en muren zijn in Leiden bijzondere muur- planten verdwenen. Uit een steekproef van de provincie Zuid-Holland blijkt dat vele planten zijn verdwenen. Maar Leiden heeft ook een plant bin nen de gemeentegrenzen die nergens anders meer voorkomt: de blaasvaren. Dit plantje, dat vroeger ook in Gouda werd aangetroffen, be vindt zich onder de brug aan de Doezastraat/Steenschuur en bij de Koornbeursbrug. Hoewel Leiden veel grachten en muren heeft, is Leiden vrij arm aan muurplanten. Toch zijn er nog wel enkele plekken waar fraaie begroeide muren en kades kun nen worden gevonden. Zoals bij het voormalige kazerneterrein aan de Groenhazengracht, waar vooral veel muurvaren hangt. Bij de Hortus groeit de muur- leeuwebek en bij de Stadstim merwerf de muurvarentjes. De achteruitgang in Leiden is vooral te verklaren door de op grote schaal uitgevoerde kade restauraties, waarbij beton aan de achterzijde werd gestort en de kades met een vochtwerend middel werden behandeld. Daardoor zijn de kades minder vochtig en daarom een minder goede groeiplaats. de functie van manager king komen. Met die mensen worden de ko mende dagen gesprekken gevoerd. Kuijers hoopt binnen een paar we ken de manager te kunnen benoe men. Na het paasweekeinde komt er een nieuw gesprek met de be trokkenen van directie culturele za ken, De Lakenhal en de Schouw burg. Het aantrekken van een interim manager is nodig om het gemeente lijk cultuurbeleid op poten te zet ten. Hij moet vóór 1 september aan bevelingen doen voor een te voeren gemeentelijk cultuurbeleid. Boven dien moet hij onderzoeken op wel ke wijze een 'sterke' directie cultuur gestalte kan krijgen. Hebt u belangstelling voor de geschiedenis en de monumenten van Leiden en omgeving wordt dan lid van de VERENIGING OUD-LEIDEN Lidmaatschap 27,50 p.j. (jeugdleden tot 25 jaar 20,-) GIRO 175228, waarvoor u het JAARBOEKJE en gratis toegang tot de lezingen ontvangt. Bovendien kunt u deelnemen aan excursies. Adres: Postbus'917, 2300 AX Leiden, tel. 891043. LEIDEN Wethouder De la Mar (sociale zaken) heeft gisteravond zijn toehoorders opgeroepén deel te nemen aan een blokkade-actie te gen Shell in Amsterdam op 21 april. De la Mar, die zelf aan de blokkade zal meedoen, deed zijn oproep tij dens een manifestatie tegen racis- De la Mar zei ook dat Leiden in het LOTA (Lagere Overheden Te gen Apartheid) het voortouw heeft genomen om nog vóór de zomer met 20 andere gemeenten een voor keursbeleid voor bedrijven die geen handel drijven met Zuidafrika uit te werken. De manifestatie was begonnen met een solidariteitsdienst in de Hooglandse Kerk, gevolgd door een fakkeloptocht vanaf de kerk door de binnenstad. De tocht was op touw gezet door de Boycot Outspan Actie in het kader van de door de Verenigde Naties uitgeroepen inter nationale dag tegen racisme. Na de optocht was er op De Burcht een korte manifestatie met medewer king van het Haagse koor 'Jan en Alleman', de Zuidafrikaanse dichte res Gladys Thomas en de dichter Patric Pietersen, eveneens afkom stig uit Zuidafrika. Ter afsluiting van de internatio nale dag tegen racisme werd in De Waag een culturele manifestatie ge houden met medewerking van on der anderen Deborah Swart en Ibou Diaou uit Senegal. In De Waag was tot en met vandaag eveneens de ten toonstelling 'Kunst tegen Racisme' te Zien. (foto Jao Holvast) Dr. Moortgat krijgt Prijs Bernhard Fonds HAARLEM (ANP) - De prins Bern hard Fonds prijs 1989 is toegekend aan dr. M. Moortgat van het Insti tuut voor Nederlandse Lexicologie in Leiden. De prijs, 15.000 gulden, wordt jaarlijks beschikbaar gesteld door het prins Bernhard Fonds en toegekend door de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen in Haarlem. Moortgat krijgt dit jaar de prijs ter bekroning van zijn onderzoek inza ke de categoriale grammatica, het ontleden van natuurlijke taal met zogenoemde parseringsmethoden, gebaseerd op bewijssystemen uit de wiskundige logica. Rijnsburgse verdacht van steunfraude LEIDEN/RIJNSBURG - Recher cheurs van de Gemeentelijke Socia le Dienst Leiden hebben gistermor gen met assistentie van de Rijns burgse politie in Rijnsburg een 47- jarige vrouw aangehouden op ver denking van uitkeringsfraude. Het fraudebedrag bedraagt ongeveer 175.000 gulden. De vrouw heeft be kend. De vrouw zou de afgelopen tien jaar ten onrechte via de Leidse soci ale dienst een by standsuitkering hebben gekregen omdat zij andere inkomsten had en ook zou hebben samengewoond. Bovendien woon de zij alleen op papier in Leiden: in werkelijkheid verbleef zij in Rijns burg. Trio betrapt LEIDEN De politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag drie jongens van 20, 21 en 22 jaar oud uit Oude Wetering, Alkemade en Rijp- wetering aangehouden wegens (po ging tot) diefstal. Zy werden betrapt toen zij van een auto in de Milanen- horst de aluminium velgen probeer den te stelen. Bij hun aanhouding bleken de jongens in het bezit van een spoiler, wieldoppen en drie Mercedes-sterren, die zij al eerder hadden ontvreemd. Omdat nie mand van de diefstal aangifte had gedaan, heeft de politie het drietal gistermiddag laten gaan. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17