FNV: milieu ma ggeld en werk kosten Pasen bij uitstek een versierfeest Van Montezuma tot paashaas Régnié: nieuwe ster In de Beaujolais Familie Pamella Bordes wil 'muze van Westminister' doden IRA schokt met moord op ongewapende agenten Cao's textiel en crematoria vast, doorbraak in mortel WOENSDAG 22 MAART 1 Met het paasfeest halen we de lente in huis, of het nu buiten stormt of pijpestelen regent. Het huis wordt in die specifieke paassfeer gebracht met bloemen en voorwerpen die in relatie staan tot de kip, het ei en de paashaas. En dat alles bij voorkeur in de kleuren geel en wit. "Dat blijven toch de echte paaskleuren", zegt de heer Kaemingk van het gelijknamige importbedrijf in Aalten, dat gespecialiseerd is in kerst- en paasartikelen. "Met de kleuren blauw en rose is geprobeerd die overdaad aan geel te doorbreken, maar dat is niet gelukt. De consument houdt het toch liever op lentegeel". door Anne-Marie Risse Het aanbod aan artikelen is dit jaar groter dan ooit. Kaemingk levert vooral sfeerartikelen om de tafel feestelijk aan te kleden (zoals paas- kleden, eierdopjes en -warmers, speciale kandelaars en kaarsen) en materiaal om eieren leuk te versie ren. Daarnaast zijn er tal van raam- decoraties in de vorm van konijn tjes, kip- of eieren met donzige veer tjes. Om het bloemstukje op tafel ook in paassfeer te brengen levert het bedrijf kuikens, eieren en haasjes op een steel die tussen de bloemen kunnen worden gestoken. Leuk voor de kinderen is de vouwhaas, die als grote blikvanger voor het raam of op de ontbijttafel kan wor den gezet. Wie een paasgroet wil sturen kan het beste multifunctionele kaarten kiezen, onder andere van wenskaar tenspecialist Spanjersberg in Ca- pelle aan de IJssel. De kaart bevat diverse afbeeldin gen waarvan, als ze zijn uitgeknipt, een grappige mobile gemaakt kan worden. De firma Schipper Zaandijk in Wormer komt dit jaar weer met een keur aan paasartikelen. Naast deco ratieve placemats en servetten zijn er eierdozen en schalen in diverse maten, tal van eierdopjes als haasje of mandje en een servettenstan- daard compleet met peper en zout- strooier. Dinu Nederland in Zwijndrecht, leverancier van disposable tafelkle- ding, heeft een groot assortiment aan paasservetten en kaarsen, pa pieren bekers en bordjes met paas- figuurtjes en feestelijke tafelkleden. Enorme vlucht "De paasversiering heeft een enor me vlucht genomen", constateert Rob Klaarenbeek, divisiemanager van dit bedrijf. "De consument is er. gevoeliger voor geworden om fees ten meer aan te kleden". Behalve de papier- en kunststof- versieringen zijn er ook patroon pakketten om van stof zelf kunstige eieren te maken die aan hazelaar- takken in de vaas kunnen worden gehangen. De broodjes kunnen feestelijk worden opgediend in een vrolijke broodmand met eendjes. De collectie bevat verder een grote eierwarmer in de vorm van een ko nijn of statige kip, een gevlochten krans om bijvoorbeeld aan de voor deur te hangen en een paaslam voor decoratie. Voor informatie Creatief in Laren (N-H), tel. 02153-87898. Kaarsen En tenslotte mogen kaarsen niet ontbreken tijdens deze feestelijke dagen. Zaka in Driel, dat uitsluiend versierkaarsen produceert, heeft het dit jaar op de pasteltinten geel, rose en groen gehouden. Er zijn de bekende 'slagroomtoefjes' versierd met eitjes, een paastaartje met losse puntjes en heel vrolijke bloemstuk- jes met narcissen die er bedrieglijk echt uit zien. Ze kunnen met de paasdagen stemmingsvol branden. Wie langer van deze lenteboden wil genieten, laat de narcissen in tact en kan het mooi opgemaakte „bloem stuk" met een gerust hart als ver vanger voor de bloemenvaas ge bruiken. Bij banketbakkers, chocolaterieën en in supermarkten staan ze weer te pronken, de chocolade paashazen, de paaseieren, versierd met bonte strikken en suikeren bloemen. Eén van de merkwaardigste voorbeel den van vermenging van culturen. door Wina Born Versierde en gekleurde eieren zijn een vruchtbaarheidssymbool van duizenden jaren oud, stam mend uit Azië, misschien China, misschien Noord-India, waar de kip meer dan vijfduizend jaar geleden tot huisdier werd gemaakt. De haas is een oud Germaans vruchtbaar heidssymbool. En de chocolade hebben we leren kennen van de Mexicaanse Azteken. Het was Hernan Cortéz, een Spaanse avonturier uit Extramadu- ra, die met zijn legertje gelukzoe kers in 1519 Mexico binnendrong en daar stuitte op het Aztekenrijk van Montezuma. Cortéz zelf, met zijn mooie donke- re baard en in Azteekse ogen hoogst merkwaardige kleding, werd gezien als een personificatie van hun god Quetzalcoatl en de ontvangst was dan ook hartelijk en vol eerbied. Bij alle merkwaardige dingen die de Spanjaarden van hun Azteekse gastheren kregen voorgezet was ook een dikke, geurige schuimende drank, bereid uit geroosterde cacao- boontjes met vanille en rode peper, die ze met lepels van schildpad uit gouden bokalen moesten opschep pen. De Europese gasten waren meer onder de indruk van het gou den servies dan van de drank, die ze waarschijnlijk walgelijk vonden. Het goud werd de ondergang van Montezuma's rijk, het werd door de Spanjaarden vernietigd en de gou den schatten werden naar de Spaanse koning gestuurd. Waar in 1528 ook een zak cacaoboontjes bij kwam. Want ook die hoorden bij de rijkdommen van de nieuw ontdekte wereld. Door de Zuidamerikaanse rijken werd schatting betaald in de vorm van cacaobonen, voor hon derd cacaobonen kon men een rede lijke slaaf kopen, en voor tien cacao boontjes had men een vrouw voor één nacht. Bij de kolonisten die zich later in Mexico vestigden werd de chocola dedrank al gauw heel geliefd, zeker toen er suikerriet werd ingevoerd en de chocolade zoet kon worden gemaakt. Vooral de dames waren er verzot op en lieten haar dienstmeis jes koppen met warme chocolade naar de kerk brengen als hartver sterking tijdens de lange mis. Dit tot groot ongenoegen van bisschoppen en priesters. Ook in Spanje kreeg men de smaak al gauw te pakken. Chocola de werd niet alleen een zeer geliefde drank, maar men gebruikte het ook, naar Mexicaans voorbeeld, in de keuken, bijvoorbeeld in een saus met de eveneens uit Mexico afkom stige kalkoen. En het was een Spaanse prinses, Anna van Oosten rijk, die de chocolade in Frankrijk introduceerde door haar huwelijk met de Franse koning Lodewijk XI- II in 1615. Daar werd het drinken van choco lade al gauw een rage, die zich ook naar Nederland uitbreidde. En ui teraard ging de medische stand zich ermee bemoeien. Volgens de Ne derlandse scheepsarts Cornelis Bontekoe was chocolade voedza mer dan vlees, en vormde het vooral uitstekend voedsel voor de herse nen. En men zou er alle mogelijke kwalen, van tering tot jicht, van le verziekten tot rochitis mee kunnen voorkomen of genezen. Chocolade echter was in die da gen niet veel verder gekomen dan een zware, vette, schuimende drank en de weg naar onze fijna cacao en paaseieren was nog lang. De kleine boontjes, waar het om gaat, groeien in de cacaovruchten die als fraaie oranje lampions in de cacaobomen hangen. De boontjes moeten eerst fementeren, waardoor de bittere smaak wordt geneutrali seerd en kleur en aroma los komen. Daarna worden ze gebrand, waar door de doppen los gaan zitten en makkelijk verwijderd kunnen wor den. Vervolgens worden ze in een cacaomolen tot een dik vloeibare vette massa vermalen. Voor cacao wordt dan het grootste deel van de cacaoboter verwijderd - een uitvin ding van C. J. van Houten in de vori ge eeuw -, voor chocolade wordt de massa enkele dagen gerold en ge schud, waardoor het korrelige van de massa verdwijnt en deze smeuiig wordt. Een uitvinding van de Zwit ser Robert Lindt. Extra cacaoboter zorgt er ten slotte voor dat de choco lade heerlijk zacht smelt in de mond. Voor de witte chocolade, die zo mooi afsteekt tegen de bruine, gebruikt men enkel cacaoboter met melk en suiker. En dan is het aan de banketbak ker-chocolatier om er een prachtig paasei van te maken. De Franse auteur Léon Daudet heeft eens gezegd dat er behalve de Rhöne en de Saóne nog een rivier door Lyon stroom, die van de Beaujolais. Want traditiegetrouw drinken de inwoners van deze stad véél van deze wijn. Dat is ook begrijpelijk, want de Beaujolaisstreek ligt vlak benoorden Lyon. Het is een door Hubrecht Duijker romantisch landschap met groene heuvels, fraaie valleien en dromerige dorpen. De wijndruif is er heer en meester; alleen een enkele oude molen herinnert nog aan de tijd dat het gebied veel graan voortbracht. Beaujolais bestaat er in verschillende kwaliteiten. De eenvoudigste soorten zijn gewone Beaujolais en de welbekende Beaujolais Primeur. Vervolgens komt Beaujolais Villages, afkomstig uit een kleine veertig dorpen. Tenslotte zijn er de zogeheten crus. Deze vormen de elite van Beaujolais. Jarenlang zijn het er negen geweest, maar sinds eind vorig jaar werd hier een tiende aan toegevoegd: Régnié. Deze nieuwe Beaujolais-ster komt uit de dubbelgemeente Régnié-Durette. Net als elders in de streek is wijnbouw hier de eerste bron van inkomsten. Want bijna driekwart van het cultiveerbare oppervlak is met druivestokken beplant. In totaal bezig Régnié-Durette ongeveer 600 hectare wijngaard. Deze zijn verdeeld over zo'n 120 bezittingen. Bijna de helft daarvan behoort aan de boeren die ze bewerken. De rest wordt gepacht of in métayage geëxploiteerd. Dit betekent dat de eigenaar de grond en kelderapparatuur aan een wijnbouwer ter beschikking stelt in ruil voor doorgaans de helft van de oogst. Op de landkaart heeft Régnié-Durette de vorm van een laars. In het zuiden grenzen de wijngaarden aan die van de cru Brouilly, in het oosten aan die van Morgon. De wijn lijkt vaak het meest op een Brouilly, met fermheid, sappigheid en fruitigheid, zonder echter koppig of zwaar te zijn. Over Brouilly zei een Fransman eens dat deze wijn „zingt in je mond". Hetzelfde geldt voor een goede Régnié. Het gevecht om erkenning van Régnié heeft vele jaren geduurd. Want niemand zat op een tiende cru te wachten, ook de Parijse wetgevers niet. Maar de boeren van Régnié-Durette hielden vol en wonnen het pleit. Vorig najaar verscheen in de Franse staatscourant eindelijk de officiële publicatie en was de geboorte van Régnié een feit. De gehele oogst van het goede jaar 1988 zal dus onder deze naam worden aangeboden. De eerste Nederlandse importeurs hebben Régnié inmiddels aan hun collectie toegevoegd, zodat ook het publiek met deze wijn kan kennismaken. Terwijl de prijzen van de reeds bestaan de crus vaak al tussen de 15 en 20 gulden liggen (soms zelfs meer), verwacht ik dat de meeste soorten Régnié-Durette tussen de 10 en 15 gulden gaan kosten. nieuwe cru het 'levens licht' zag. (Foto GPD) UTRECHT (ANP/GPD) De vakbeweging moet snel haar milieubeleid aanscherpen. Aandacht voor het milieu moet onderdeel gaan uitmaken van het traditionele vakbonds werk en mag geld kosten. Dat zei voorzitter Stekelenburg van de vakcentrale FNV gisteren in Utrecht tijdens de pre sentatie van de nota '1989, omslag naar een scherper milieu beleid', die de Federatieraad van de FNV unaniem heeft goedgekeurd. NEW DELHI (AFP) - Pamella Bor des, de 27-jarige 'muze van West- minster' die onlangs onthulde dat zij met een reeks hoge Britten in tiem geweest is, is door haar onthut ste familie verstoten. „Wij hebben niets meer gezamenlijk. Wij veraf schuwen haar en zullen haar doden als zij naar India komt", zei één van haar verwanten die niet met name Bordes gezegd dat zij kennis draagt genoemd wenste te worden, „fen diepste zijn wij behoudende men sen. Wij geloven in God. Hoe kun- regering. Hiermee verdringt zij het nen wij zo'n meisje dulden?", zei schandaal rond een vroegere minis- het familielid dat arts is. ter van defensie naar het niveau van Shakuntala Chaudry, de moeder een verhaal over teddyberen. In de vroegere miss-India die voor 1963 moest John Profumo aftreden - - - sinds sinds als lid van de regering-Macmillan nadat bekend was geworden dat hij bische leider kolonel Gaddafi. In de den heeft de moeder van Pamella Omdat Pamella Bordes na het ru moer van de afgelopen week en het vermeende dreigement dat haar onthullingen tot de val van de rege- ring-Thatcher zouden kunnen lei den ondergedoken is, krijgen de krantenlezers voorlopig niets nieuws of pikants meer onder ogen. Het is niet uitgesloten dat de in In dia geboren jonge vrouw aan haar Indische pers staan onderling te- Bordes in New Delhi commentaar autobiografie werkt. Daar hoopt de media op de vlucht het schandaal in de openbaarheid kwam, heeft overigens verklaard dat Pamella voor haar familie al dood is. „Als het waar is wat de kranten over mijn dochter schrij ven, vindt de hele familie dat zij overeenkomstig de wet gestraft wordt", zei Pamella's moeder maandag tegen een plaatselijk pers bureau. Sinds het schandaal in al zijn om vang bekend raakte, heeft Pamella bed geweest was met Christine Keeler, die in dezelfde periode haar gunsten tegen relatief geringe beta ling aanbood aan een militaire atta ché van de Sovjetambassade in Londen. Naar haar eigen zeggen is Pamel la naar bed geweest met een minis ter, leden van het Lagerhuis, men sen met een hoge positie in de Brit- b perswereld én een neef van de L.1- 'spaard gebleven". Met deze 1 genstrijdige getuigenissen over het gegeven op het seksschandaal. De moreel van Pamella. Na haar lagere- 27-jarige vroegere miss-India was schoolperiode in het noorden van onbetaald medewerker van een La- India, schreef zij zich in op een be- gerhuislid en en dure call-girl: 1800 kende middelbare school voor gulden per nacht of 7200 gulden meisjes in New Delhi. Zij maakte er voor een weekeinde, twee leeijaren af. Echt pikant werd de zaak pas „Voor de Engelse literatuur had toen duidelijk werd dat zij in privé- zij niet bijster veel belangstelling", contact gestaan heeft met hoofdre- schrijft de Times of India, die er aan dacteur Andrew Neil van de Sun- toevoegt dat zij als ambitieuze en day Times en minister van sport Co- goed uitziende jonge vrouw vooral lin Moynihan. In het Lagerhuis is geinteresserd was in het contact een onderzoek gaande, hoe zij ken- met hoog geplaatste personen, of nelijk zonder grondig anteceden- het nu politici, industriëlen, journa- tenonderzoek aan een toegangsbe- listen of sDortlieden waren. wijs voor het parlement kon komen, „Ik wou dat zij dood geboren was. waar zij overdag werkte als assis- Dan was deze vernedering ons be- tente van de Conservatieve afge vaardigde David Shaw. miljoen pond (3,6 miljoen gul den) voor te beuren, terwijl ze er verder op aast op basis ervan in aan merking te komen voor filmrollen. Pamella Chaudhery, zoals zij van haar Indische meisjesnaam heet, verliet op jeugdige leeftijd haar aris tocratische ouderlijk huis, werkte als model en zocht na haar bekro ning tot miss-India in 1982 haar ge luk in de mondaine wereld. In Pa rijs trouwde zij met de Fransman Dominique Bordes, die van zichzelf zegt dat hij homoseksueel is en een reeks Arabische vrienden heeft. Na dat Pamella Bordes naar Londen verhuisd was, werkte zij zich in de Britse hoofdstad langzaam maar ze ker omhoog in de betere kring. De FNV is om. Sinds een jaar wordt het milieu wordt serieus genomen. Nieuw is dat de vakbeweging open lijk zegt dat het de leden nog wat mag kosten ook. In de gisteren ge presenteerde nota '1989, Omslag naar scherper milieubeleid, ook voor de FNV' stellen de vakcentrale en alle aangesloten bonden onom wonden dat omwille van een scho ne wereld soms vervuilende bedrij ven moeten worden gesloten. Bovendien wordt geconstateerd dat milieumaatregelen de consu ment, en dus ook de leden van de bonden, geld zullen kosten, doordat produkten duurder worden. Even onomwonden wordt er op aange drongen dat de overheid via wette- bouw heeft dat geleid tot een ver bod van asbest. De resultaten van de chemie zijn nog niet bekend. In tegenstelling tot de collega-bond CNV is de FNV niet bang dat milieu op die manier tegen loon of verbete ring van arbeidsvoorwaarden zal worden ingeruild. De overheid moet de vervuiling door het bedrijfsleven flink aanpak ken. Het milieu heeft nu geen prijs, zo luidt de redenering, waardoor vervuilen veel te goedkoop is voor het bedrijfsleven. "Het moet wor den teruggedrongen via regelge ving of door er een hoge prijs op te zetten", aldus Stekelenburg. De FNV heeft overigens in janua- i een convenant met het Verbond lijke maatregelen de bedrijven Van Nederlandse Ondernemingen gezamenlijk op ïveau en in bedrijfstak ondernemingen de dwingt tot schoner produceren, afgesloten Omdat de FNV zich heel goed reali- centraal seert dat lang niet alle leden iets ken en voelen voor dit soort standpunten, milieuvervuiling aan te pakken, begint de komende tijd een groot scholingsproject, waaraan leden van alle aangesloten bonden kun nen deelnemen. De FNV ervan uit dat bedrijven er alles aan doen om vervuiling te ver minderen. Een groot deel uitstoot moet worden voorkomen door de ontwikkeling en toepassing van nieuwe technologieën. In enkele ge vallen zal dat echter niet voldoende zijn en moet een bedrijf dicht, aldus de nota. Daar staat overigens tegen over dat de bonden een grote groei werkgelegenheid LONDEN (GPD) - Als het de be doeling was van de IRA om met de moord op twee hoge Noordierse po litiefunctionarissen verdeeldheid en wantrouwen te zaaien tussen de politiekorpsen aan beide zijden van de grens, dan heeft de organisatie zich misrekend. Zowel in Noordier- land als in de Ierse republiek wordt nu eensgezind gejaagd op de daders van de aanslag, die vanuit een hin derlaag de auto van de twee politie- mannen met een regen van kogels Zuidafrika is gil^m'het bloedbad tan Sharpeville, dat 29 hebben dooneefd. De twee mz,t- aanvallers geen enkele moeite om met een sloophamer de voordeur van zijn huis in te slaan. Ze troffen de man aan in de huiskamer op het moment dat hij met zijn wederhelft de rozenkrans bad. JOHANNESBURG In verschillende plaatsen ut u> ywteieu et uwcuuuu ywtw, u.u.t c* tpndpn jaar geleden plaatsvond, herdacht. Hier en daar kwam het tot ongeregeldheden. Diverse mensen raakten gewond en er werden enkele tientallen arrestaties verricht. (foto anp> i burger :en schijn De autoriteiten hebben, zoals tel kens weer, unaniem hun diepe af keuring over de laffe aanslagen uit gesproken. En drastische veilig heidsmaatregelen aangekondigd. Maar in feite, ook dat blijkt elke keer opnieuw, staan ze machteloos. Zo ook bij de aanslag op de twee po- litieinspecteurs, die in de Ierse grensplaats Dundalk geheime be sprekingen hadden gevoerd met collega's uit de republiek over nau were samenwerking in de bewa king van de grens. Ooggetuigen hebben verklaard dat de twee politiemannen op het voor de textielindustrie (20.000 eens dat de vut-prèmie ids gevolg steld. Als het afgebroken cao-ovër- Na drie onderhandelingsrondes is jjJJ®tartotwTof ontdektim0^enog^ mi™""™gisteren overeenstemming bereikt 's^pThfe^eeds bëerfheCben om ongew^ïah i oog, tand c iwi ucci vo4j w NIEUWEGEIN (GPD) - De onder- schadelijke stoffen handelingen over met 1 procent op 1 juli 1990. Ook waren partijen het werkgevers bij de particuliere matoria gisteren een ultimatum ge- Flexibel Op basis van oogc tand, worden nu ov schuldige katholieken en protestan ten door zwaar gewapende benden overvallen en vermoord. De selectie van deze slachtoffers geschiedt met grote willekeur, vooral nu degenen werknemers) zijn vannacht op- van het verhoogde beroep op de re- nieuw stukgelopen. Na vier ronden geling omhoog moet van 5,3 naar 6,3 konden vakbonden en werkgevers procent per 1 juli en 7,5 procent per het niet eens worden over het be- 1990. Van die verhoging moet overi- langrijkste geschilpunt, de vut. Volgens hoofdbestuurder Kloosterman van Industrie- en Voe- gens 40 procent door de werkne mers worden betaald. Struikelblok het vasthouden van de werkge- leg niet voor 28 maart is hervat, den er vanaf 3 april acties gevoerd. Stakingen sluit de bond daarbij niet uit. Er is een conflict ontstaan over de bedrijven die zich bezighouden met «jingsbond CNV zijn de partijen vers aan het voorstel om de tweejarige cao voor de 2500 werknemers van de mortel- en mor teltransportondernemingen. De bouwbonden van FNV en CNV zijn Sn„Teemne„m:L^LXtfdn *5"me^mn" versterkt meer hun maatregelen nemen net als de meeste autoriteiten en po litici hun huizen hebben veranderd goed beschermde forten, com- schone tech- 13003 uit elkaar gegaan, "jammer vut-uitkering Milieubeleid zal ook een onder deel van de cao-onderhandelingen worden. In een aantal bedrijfstak ken zoals de bouw en de chemie zijn dit jaar al milieu-eisen gesteld. In de dat het stukliep, want we zaten procent te brengen en om het pla- dicht bij elkaar". Er was volgens fond op totaal 200.000 gulden te stel- zaterdag. Volgens de bond willen de doorbraak noemen: een arbeidstijd- deuren, dubbele werkgevers die als een gewone X™ °™g, J io °q 6las- verborgen televisiecamera's infrarode schijnwerpers. met flexibele werktijden. Er mag werkdag inroosteren. Het personeel week per 1 maart 1989. In ruil hier- wil niet regelmatig en slechts voor overwerkvergoeding op zater- hem al overeenstemming over de len. De bonden wilden dat maxi- dag werken. Om nabestaanden niet Per dag minimaal zeven en zij waren, te keren en te ontsnap pen. De auto raakte daarbij echter vast in een greppel en dat werd hun einde. Leger en politie in Noord-Ierland verkeren nu in verhoogde staat van paraatheid. Dat is wel meer gebeurd en niemand die ervan uitgaat dat daarmee aan de golf van moord lonen in een nieuwe tweejarige cao. mum od 130.000 eulden Die zouden per 1 juli 1989 1,5 pro- cent omhooggaan, vervolgens met 1 LTCm&tOricl procent op 1 januari 1990 en tot slot De Dienstenbond FNV heeft de het totaal per periode van te duperen is de bond van plan esta fette-acties te gaan voeren, zodat al- Ie crematoria nooit tegelijk dicht ^en maar uitkomt op 144 zullen zijn. Deze uiterst kostbare maatrege- len kan de gewone man zich niet terreur een einde kan worden ge maal negen uur worden gewerkt als veroorloven en bij het laatste slacht- maakt. Want dat kan pas als de be- offer van de sektarische moorden, volking van Noord-Ierland zich een katholieke vader geheel tegen de misdadige ex- kinderen, hadden z'n protestantse tremisten in hun midden keert.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15