Duisenberg: vrees voor hogere rente Fokker vleugellam zonder bejaarde Short Brothers IMF weinig enthousiast over Amerikaans schuldenplan Verouderd contract kan koper huis geld kosten 'Scheepsbouw krabbelt langzaam weer overeind' IN WELKE STAD KOOPT EEN DAME HAAR REGENKLEDING? DINSDAG 21 MAART 1989 ECONOMIE PAGINA 7 Om inflatie tegen te gaan AMSTERDAM (GPD) President dr. W. F. Duisenberg van de Nederlandsche Bank vreest dat de rente binnen af zienbare tijd omhoog moet. De bank maakt zich zorgen over de sterk toenemende geldhoeveelheid. Vorig jaar kwam er maar liefst 14 procent meer in omloop, mede als gevolg van de sterke groei van de hoeveelheid geleend geld. De rente zou omhoog moeten om inflatie te voorkomen. "Op dit moment is de inflatie (geld ontwaarding) in Nederland nogal laag en dat willen we graag zo hou den", zei Duisenberg gisteren op een informele bijeenkomst ter gele genheid van het naderende 175-jari- 'ge bestaan van de bank op 1 april. Volgens de wet heeft de Nedef- landsche Bank onder meer tot taak de waarde van de gulden stabiel te houden. Daarom wordt nu aan het Frederiksplein in Amsterdam, waar de bank staat, bekeken of en zo ja welke maatregelen moeten worden genomen in verband met de sterk gegroeide kredietverlening van de banken. Dat zou kunnen in de vorm van kredietbeperkingen of het ver hogen van de rente. Door een hoge re rente wordt de gulden sterker en de inflatie minder. Duisenberg leg- de er de nadruk op dat het licht nog niet op rood staat, maar dat de fase van groen licht wel achter ons ligt. Hoewel de Nederlandsche Bank nog niet heeft besloten het overleg met de geldscheppende banken te openen, verwacht bestuursvoorzit ter dr. D. van Wensveen van Bank Mees Hope dat dit binnenkort on ontkoombaar is. "Ik maak me zor gen over mogelijke restricties", zei van Van Wensveen bij de presenta tie van het jaarverslag van zijn bank. Aan de ene kant hebben kre dietbeperkingen minder effect dan vroeger het geval was. Dat komt, doordat de financiële grenzen nu open zijn en niet in Nederland ge vestigde banken buiten het toezicht van de Nederlandsche Bank vallen. Volgens Mees Hope telt ook het feit dat steeds meer institutionele beleggers (pensioenfondsen, verze keringsmaatschappijen) actief zijn bij het verstrekken van bijvoor beeld hypotheken en lange termijn financieringen voor het bedrijfsle ven. Op de institutionele beleggers heeft de Nederlandsche Bank even eens geen greep. Op deze manier hebben de banken dus zowel last van het bankwezen in het buiten land als de institutionele beleggers in het binnenland. Makro De branche-organisatie voor de ta baksdetailhandel NSO wil dat er einde komt aan het verkopen van tabaksartikelen tegen groothan- delsprijzen door de Makro. Zij schrijft dat in een brief aan staatsse cretarissen Evenhuis (economische zaken) en Koning (financiën). Vol gens de NSO is algemeen bekend dat bij Makro tabaksartikelen te koop zijn beneden de banderolle- prijs. Mest Het ministerie van landbouw en vis serij is gisteren begonnen met een demonstratieproject voor het uitrij den van mest. Door het gebruik van verschillende verwerkingsmetho den moet de uitstoot van ammoniak uit de mest met 90 procent worden verminderd. Mogelijke China kampt met begrotingstekort en forse inflatie PEKING (Rtr) De begroting van China zal dit jaar voor het vierde achtereenvolgende jaar een tekort laten zien. Door dat tekort neemt de inflatie, die vo rig jaar 18,5 procent bedroeg, al leen maar toe. Dit heeft Wang Bingqian, de Chinese minister van financiën, vanochtend ver klaard tijdens de jaarlijkse zit- -ting van het Volkscongres in Pe king. Wang berichtte verder dat in de begroting loonsverhogin gen voor de arbeiders in de ste den zijn opgenomen, maar ook hogere belastingen. De salaris sen van de partijfunctionarissen gaan ook omhoog. Om de verhogingen te betalen vergroot de regering de over heidsinkomsten via een verho ging van de belasting op auto's en tv's. Ook gaan de heffingen die staatsondernemingen, col lectieve bedrijven en particulie re ondernemingen moeten beta len omhoog. De inflatie heeft de regering gedwongen meer uit te geven aan subsidies om gevolgen van de prijsverhogingen op te van gen en bedrijven die verlies lij den te steunen. Dit jaar zal er aan subsidies 93 miljard yuan (ongeveer 53 miljard gulden) worden uitgeven, bijna 35 pro cent van alle overheidsuitgaven. Worden er internationale standaarden aangehouden, zoals het meerekenen van lenin gen in het tekort, dan ontstaat er voor dit jaar een negatief saldo van 35 miljard yen (twintig mil jard gulden). Volgens minister Wang zullen er dit jaar nog meer staatsbedrij ven op verlies komen te staan ten gevolge van ondoelmatig heid, slechte kwaliteit van de produkten en hoge produktie- kosten. Wang pleitte voor een strengere financiële discipline en voor een einde aan de buiten sporige kosten bij de overheid. Ook dient de belastingont vangst te worden verbeterd. DEN HAAG (GPD) Kopers van een premiekoopwoning lopen het risico hun subsidie te missen. Dat komt doordat een groot aantal bouwondernemingen nog steeds met verouderde en inmiddels on geldige koopovereenkomsten werkt. Daarvoor waarschuwt de Vereniging Eigen Huis, die. inmid dels van het ministerie van volks huisvesting de bevestiging heeft ge kregen dat in dergelijke gevallen geen subsidie wordt uitbetaald. Dat kan kopers in het uiterste geval zo'n 41.000 gulden kosten. Premiekoopwoningen waarvoor na 1 januari een zogenaamde 'toela- tingsbeschikking' (de ministeriële toestemming om een gesubsidieer de woning te bouwen) is afgegeven, mogen alleen worden verkocht met de sinds begin dit jaar voorgeschre ven model koop-/aannemingsover- eenkomst. Die overeenkomst is tot stand gekomen na jarenlange on derhandelingen tussen consumen tenorganisaties en bouwonderne- mers en biedt de koper meer be scherming dan de oude koopcon tracten. Volgens directeur Van Herwijnen van de Vereniging Eigen Huis zijn veel ondernemingen niet op de hoogte van deze nieuwe regel. Een aantal bouwbedrijven voelt boven dien niet zoveel voor de nieuwe overeenkomst, omdat die de koper teveel rechten zou geven. "De koper kan absoluut niet we ten of hij het goede contract te kent", aldus Van Herwijnen, "Hij weet niet of de toelatingsbeschik king voor of na 1 januari is afgege ven en hij kan aan de overeenkomst die hem wordt voorgelegd niet zien of dat het oude of het nieuwe con tract is. Maar hij krijgt het wel op zijn brood als hij het verkeerde pa pier heeft ondertekend. Dat merkt hij pas als de subsidie wordt uitbe taald". Eigen Huis raadt kopers aan om aan de notaris een schriftelijke ver klaring te vragen, waarin deze ga randeert dat het goede contract is getekend. In dat geval kan de koper verhaal halen als onverhoeds mocht blijken dat het toch mis is gegaan. Bovendien zal zo'n verklaring voor de notaris een aansporing zijn om de zaken even goed uit te zoeken. Wie dit jaar al een koopovereen komst heeft gesloten, moet volgens Van Herwijnen wachten met het no tarieel transport van de koopacte tot zeker is dat het om het juiste contract gaat. Mocht het om de ver keerde koopovefeenskomst blijken te gaan, dan kan de koper van de bouwer een nieuw contract eisen. Bouwers moeten daar volgens hem aan meewerken: "Ten eerste gaat het om een wettelijke verplich ting waaraan ze horen te voldoen. Maar bovendien moeten ze zich rea liseren dat het in hun eigen belang is. Als kopers de dupe worden van een verkeerd koopcontract, dan zul len wij namens hen processen voe ren. De kans dat zo'n bouwonderne ming dan zelf de subsidie moet be talen, is zeer groot". Volgens een woordvoerder van het ministerie is het onmogelijk om ook maar bij benadering aan te ge ven hoeveel verkeerde contracten inmiddels zijn gesloten. Winstdeling DEN HAAG (ANP) - Het CDA heeft het kabinet voor het blok ge zet om met een winstdelings- en spaarloonregeling te komen. Als dat voor 13 april niet lukt zal het CDA zelf met een eigen voorstel ko men, dat komend jaar moet ingaan. In CDA-fractiekring wordt beves tigd dat de betrokken ministers. De Koning van sociale zaken en Ru- ding van financien, die boodschap vorige week donderdag hebben ge kregen. Een concurrerend initiatief wetsontwerp Vermeend (PvdA) kan vooralsnog niet op instemming van het CDA rekenen. Vermeend wil werknemers 'uit gesteld loon' toekennen tot duizend gulden per jaar in de vorm van waardepapieren of spaarloon. Voor de werkgever is dat aantrekkelijk omdat er slechts vijftien procent be lasting over wordt verlangd. Zo bezien zit de Nederlandsche Bank in een moeilijke positie. Het monetaire beleid eist maatregelen om de te sterk gegroeide kredietver lening in te dammen. Maar de cen trale bank kan nauwelijks toestaan dat de winstgevendheid van het bankwezen te veel achteruit loopt. Niettemin lijkt het duidelijk dat er wat moet gebeuren. Met (te veel) in flatie is immers niemand gediend. Koningin Beatrix en prins Clans woonden gisteren de eerste dag van de jaarvergadering van de Inter-Ameri- kaanse Ontwikkelingsbank (IDB) bij. Ze spraken onder andere met (van links naar rechts) minister Bukman van ontwikkelingssamenwerking, minister Ruding van financiën en de president van de IDB, Enrique Iglesias. (foto ANP) AMSTERDAM (ANP) - Het Inter nationale Monetaire Fonds (IMF) is niet enthousiast over de rol die het fonds wordt toebedeeld in het schuldenvoorstel van de Ameri kaanse minister van financiën Brady. Brady wil dat het IMF garan ties op zich neemt om schuldver mindering van ontwikkelingslan den te bewerkstelligen. "Het geven van garanties is niet onze roeping. Wij zijn opgericht om landen te hel pen die tijdelijk problemen hebben om aan hun verplichtingen tegen over het buitenland te voldoen", al dus de Fransman Michel Camdes sus, algemeen directeur van het IMF, gisteren in een toespraak tot de jaarvergadering van de Inter- Amerikaanse Ontwikkelingsbank (IDB). Het fonds moet in elk geval zijn traditionele rol van ondersteuning bij betalingsbalansmoeilijkheden blijven spelen, verklaarde hij. Daar voor zijn de middelen van het fonds al nauwelijks toereikend. Verder mag een rol van het IMF ten aanzien van schuldvermindering nooit ten koste gaan van landen "die hun schuldproblemen zodanig hebben aangepakt dat ze geen schuldver mindering nodig hebben", zei de IMF-directeur. Daarmee onderstreepte Camdes sus de 'volledige" verantwoordelijk heid' die landen moeten nemen voor hun schulden. Ze moeten niet naar een externe zondebok gaan zoeken. Verder mogen landen met schulden niet wachten met het in voeren van een economische her vormingsprogramma. "Dat maakt het alleen maar moeilijker. Dat we ten we heel goed", aldus Camdes sus. Met dat laatste doelde hij op Venezuela. Na de bloedige onlusten daar drie weken geleden schreef Camdessus een brief aan president Peres van Venezuela, waarin hij zijn medeleven betuigde, maar tevens zei dat de regering te lang heeft ge wacht met het nemen van economi sche maatregelen. Camdessus wilde niet bij voor baat uitsluiten dat het IMF een rol zal spelen in het plan-Brady. Hoe dat kan worden ingekleed, wordt begin april in Washington bespro ken als daar het Interim-Comité van het IMF-vergadert, het beleidsbepa lende orgaan van het fonds. Dit comité staat onder voorzitter schap van minister Ruding van fi nanciën. Deze liet zondag weten te gen het gebruik van IMF-middelen voor schuldvermindering te zijn. Dat zou er volgens de minister op neerkomen dat uiteindelijk de be lastingbetaler opdraait voor kre- dietverliezen van banken. Rudings oordeel en de negatieve toon van de toespraak van Camdes sus geven op zich weinig hoop op een grote rol van het IMF in het plan-Brady. Anderzijds is het zo dat de dienst bij het IMF wordt uitge maakt door de grote industrielan den. Als zij het plan-Brady willen doordrukken zal het fonds daar wei nig tegen kunnen doen. Landen als Japan en Frankrijk hebben al dui delijk gemaakt de Amerikaanse voorstellen te steunen. De jaarvergadering van de IDB werd gisteren geopend door prins Claus. Deze wees op de verantwoor delijkheid die de industrielanden hebben voor het behoud van het milieu. Hij pleitte voor een wereld omvattende benadering van deze problematiek. De prins verklaarde zich een voorstander van technieken waar bij schulden worden omgezet in gel den voor milieuprojecten. In La- tijns-Amerika wordt het milieupro bleem volgens prins Claus over heerst door de schuldenkwestie. Dat is op langere termijn gevaarlijk voor de economische groei. Alcatel saneert DEN HAAG (GPD) - Alcatel Ne derland is bezig zijn fabriek van te lefoon- en andere randapparatuur in Hoogeveen (170 werknemers) af te stoten. Binnen drie weken of deze vestiging wordt verkocht dan wel per september gesloten Volgens algemeen directeur E. A. van Amerongen is dit het laatste probleem bij de reorganisatie van het concern. De Nederlandse tak van Alcatel moet afslanken als ge volg van factoren als lage dollar koers en zware concurrentie. Van ongeveer duizend arbeidsplaatsen begin 1988 zal Alcatel in de loop van dit jaar teruggelopen zijn tot 550 tot 600. ROTTERDAM (ANP) - De scheeps bouw in de wereld begint tekenen van herstel te vertonen. De slechte jaren, die in Nederland maar ook in andere landen leidden tot een dras tische sanering onder de nieuw- bouwwerven, lijken achter de rug. "In 1988 tekende zich een beter evenwicht in vraag en aanbod af', aldus het gisteren in Rotterdam ge presenteerde jaarverslag van Lloyd's Register of Schipping (LR). Vergeleken met 1987 was er in 1988 weliswaar sprake van een da ling in het totale bestelde tonnage met 1 miljoen gt (gross tonnage) tot 12,8 miljoen gt, maar het aantal be stelde nieuw te bouwen schepen bleef in 1988 gehandhaafd op 2228 schepen. De verbetering in de positie van de Nederlandse werven liet zich vooral in de eerste maanden van dit jaar zien. In 1988 waren er 25 sche pen in bestelling; begin 1989 is dit aantal opgelopen tot 60. Het gaat dan om bij Lloyds Register Neder land geregistreerde schepen van minstens 100 gt. Kleinere schepen (zoals sleepboten, visserschepen en jachten) zijn niet meegeteld. Volgens het hoofd van de Rotter damse vestiging van Lloyd's Regis ter, ir. W. de Jong, zijn de vooruit zichten voor de Nederlandse wer ven goed. De kostprijs van nieuwe schepen is in Nederland gunstig, vergeleken met andere Europese landen. "De werven die er nog over zijn werken over het algemeen zeer effi ciënt", zei hij. Hun kansen liggen vooral in sterk 'gespecialiseerde' schepen, zoals chemicaliëntankers en grote trawlers. De Jong verwacht dat de Nederlandse werven in de komende jaren weer winst kunnen boeken op voorwaarde dat de huidi ge overheidssubsidies gehandhaafd blijven. De Nederlandse nieuwbouw is met een marktaandeel van enkele procenten overigens maar een dwerg (evenals de andere West-Eu- ropese landen met nieuwbouw), vergeleken met reuzen als Korea en Japan. Deze landen hebben elk een marktaandeel van rond de 24 pro cent. De situatie in de offshore is nau welijks verbeterd. Door de lage olie/gasprijzen hebben een groot aantal maatschappijen diverse offshore-projecten ver traagd of geheel teruggenomen. Als gevolg hiervan richten ook de Ne derlandse offshore-bedrijven zich in toenemende mate op markten buiten de offshore (bij voorbeeld bouwen van bruggen). Lloyd's Register of Shipping houdt zich in opdracht van onder andere overheden en reders bezig met het verrichten van inspecties in met name de scheepvaart en de offshore. Op basis van het oordeel van dit onafhankelijk instituut krij gen schepen bij voorbeeld het recht een bepaalde vlag te voeren en wor den verzekeringen afgesloten. Samenwerking EG- EVA mag'1992' niet vertragen BRUSSEL (GPD) Nauwere sa menwerking tussen de Europese Gemeenschap en de zes West- europese landen die geen lid van de EG zijn, mag niet leiden tot vertra ging bij het tot stand brengen van een vrije Europese binnenmarkt in 1992. Die boodschap hebben de EG- ministers van buitenlandse zaken gisteren meegegeven aan hun colle ga's van de Europese Vrijhandels associatie (EVA). Nauwe samen werking beschouwen alle EG-lan- den echter als een noodzaak. De regeringsleiders van de niet- EG-landen Oostenrijk, Zwitser land, Noorwegen, Zweden, Finland en IJsland drongen vorige week op hun topconferentie aan op een gro tere betrokkenheid van hun landen bij het Europese eenwordingspro- Minister Van den Broek (buiten landse zaken) zei gisteren grote waarde te hechten aan samenwer king met de EVA-landen. De minis ter uitte echter ook enkele waar schuwingen: de ontwikkeling van de interne EG-markt mag niet wor den vertraagd, de EG-landen moe ten zelfstandig beslissingen kunnen over de toekomst van de EG kun nen blijven nemen en er moet even wicht zijn tussen de 'rechten en plichten' van de EVA-landen ten opzichte van de EG. Mode voor de fijnste jaren van uw leven. kingsmethoden zijn het injecteren van mest in de grond of het direct verregenen van uitgereden mest. Black Decker De Amerikaanse onderneming Black Decker, vooral bekend als producent van elektrisch gereed schap, koopt voor 2,8 miljard dollar het ongeveer even grote concern Emhart, fabrikant van consumen ten- en industrieprodukten. Black Decker heeft van Citibank de toe zegging van een miljard dollar ge kregen om de overneming gedeelte lijk te financieren. Emissie De aandeelhouders van Holland Sea Search (HSS) hebben 'zich gis teren tijdens een vergadering tegen het bestuur gekeerd. Zij stemden tegen het voorstel de jaarrekening te aanvaarden en tegen een statu tenwijziging. Daarmee kan een voorgestelde verdubbeling van het aantal aandelen niet doorgaan. De ze financiële injectie werd nodig ge acht om het fonds, dat deelneemt in het speuren naar olie en gas op zee, nieuw leven in te blazen. Bakkers-cao De voedingsbonden van FNV en CNV hebben gisteren het overleg over de nieuwe cao voor het bak kersbedrijf (31.000 werknemers) af gebroken. Zij verwerpen het voor stel van de werkgevers om verbete ringen van de arbeidsvoorwaarden uit de huidige cao te betalen. Vanaf eind maart gaan de bonden hun le den in het bakkersbedrijf raadple gen. BELFAST Vorige week was een zware delegatie van Fokker op be zoek in Belfast bij de vliegtuigfa briek Short Brothers. Fokker is sa men met de Britse General Electric Company (GEC) in de markt voor de overname van Shorts. Shorts had niet een ongelukkiger moment voor de uitnodiging kunnen kiezen. De helft van het personeel staakte woensdag voor hoger loon. De sta king is illustratief voor het belang van Fokker in het voortbestaan van de verliesgevende vliegtuigbouwer. Shorts maakt de vleugels voor de Fokker 100. Een langdurige staking of faillissement zou Fokker lange tijd vleugellam maken. door Bill Meyer Het staatsbedrijf Short Brothers is doodziek. Ooit startte Shorts in de vliegtuigbouw met een contract van de gebroeders Wright. Vandaag de dag proberen de Noordieren met sterk verouderde produktiemetho- den overeind te blijven in de moor dende concurrentiestrijd tussen vliegtuigfabrikanten. Het geïnves teerde kapitaal per werknemer is vier tot vijf keer lager dan bijvoor beeld bij Fokker. Bonden en direc tie leggen de schuld van de belab berde situatie bij Shorts op het bord van de Britse overheid. Shorts werd gedurende de Twee de Wereldoorlog in zijn geheel over genomen door de Britse regering. Aan het begin van de oorlog werk ten maar liefst 28.000 mensen bij Shorts. Elke dag rolde een befaam de Stirling-bommenwerper uit de fabriekshallen. Nu telt het bedrijf 7700 werknemers en is daarmee nog altijd de grootste werkgever in de Noordierse industrie. Short Bro thers maakt kleine turbo-prop vliegtuigen als de Shorts 360, de Tu- cano, de Skyvan en de Sherpa. Gek scherend worden deze vliegtuigen vanwege hun vierkante vorm aan geduid als 'vliegende schoenendo zen'. De vraag er naar is gering. Gered Van hoog tot laag voelt men zich bij Shorts door de Britse overheid in de steek gelaten. Shorts moest het als staatsbedrijf 25 jaar lang stellen zonder overheidsopdrachten in de sector van de militaire vliegtuig bouw. Pas in 1985 kreeg Shorts een order van de Royal Air Force voor de bouw van 130 Tucano trainings vliegtuigen. In die tussentijd stond het op het gebied van research en ontwikkeling bijna stil. Want daar voor is veel geld nodig en dat geld weigerde de Britse overheid in de fabriek te pompen. Fokker verkeert met 1,1 miljard overheidssteun in een riante positie vergeleken bij Shorts. De nieuwe voorzitter van de Raad van Bestuur van Shorts, Rodney Lund, vindt het daarom des te meer verwonderlijk dat de vliegtuigfa briek het tot nu toe heeft gered. De Het vorige boekjaar 1987-1988, dat op 31 maart werd afgesloten, no teerde Shorts een verlies van een half miljard gulden. Het bedrijf gaat gebukt onder een enorme rentelast ten gevolge van aangegane lenin gen. Leningen afsluiten tegen hoge rente was lange tijd de financiële kurk waarop het bedrijf dreef. De Britse overheid bleef van de zijlijn toekijken. En dit boekjaar zal een niet veel rooskleuriger beeld te zien geven, ondanks het feit dat een nieuw management is aangesteld. Shorts kampt echter met een nog wezenlijker probleem. Er wordt enorm inefficiënt gewerkt door het overigens hoog gekwalificeerde personeel. De technische uitrusting en de produktiemethoden dateren bij wijze van spreken nog uit de oor log. De produktiviteit holt ten op zichte van de concurrentie achter uit. Geld om het bedrijf opnieuw uit te rusten en te reorganiseren, is er nooit in voldoende mate geweest. En een sterk management heeft Shorts tot voor kort niet gekend. Toeleggen De Britse overheid wil nu van Shorts af. Daarom is besloten het bedrijf te verkopen. Op een vette prijs hoeft de regering Thatcher niet te rekenen. Zij zal zelfs geld moeten toeleggen op Shorts. Veel geld. Vo rige week kondigde de Britse rege ring reeds aan voor een bedrag van 1,4 miljard gulden de schulden van Shorts over te nemen. Om het be drijf echt aantrekkelijk te maken, moet tussen de twee en drie miljard gulden in Shorts worden gestoken. Voor de overname van Shorts zijn drie kandidaten: de combinatie Fokker/GEC, het Westduitse MBB en het Canadese Bombardier. Fok ker is vooral geïnteresseerd in de di visies vliegtuigbouw en vliegtuig onderdelen. Deze laatste afdeling maakt niet alleen de complete vleu gels van de Fokker 100, maar tevens tal van onderdelen van Boeing- vliegtuigen en Rolls-Royce-moto- ren. Te zamen vertegenwoordigen deze divisies tachtig procent van de omzet van Shorts. GEC heeft op zijn beurt belangstelling voor de afde ling raketten, de derde poot van Shorts. De Noordieren zien Fokker wel zitten, maar zijn bang dat GEC op den duur de produktie van gelei de wapensystemen als de Blowpi pe, de Starstreak, Tigercat, Seacat en LML (lightweight multiple laun chers) naar Engeland overbrengt. Rolls-Royce deed dat eerder met een motorenfabriek in Belfast. Belangen Fokker heeft twee directe belangen in Shorts. Ten eerste de vleugels van de Fokker 100. Shorts is risico dragend partner in het Fokker 100- project en is in die hoedanigheid verantwoordelijk voor de ontwik keling en bouw van die vleugels. Zou Fokker alsnog de vleugels in ei gen beheer willen maken, dan zou dat ten minste drie jaar tijd kosten. Faillissement van Shorts zou de nekslag voor de Fokker 100 kunnen betekenen. Arbeidsonrust zorgde al in het verleden voor vertraging in de aflevering van vleugels. Fokker heeft er dus alle belang bij dat de produktie van de vleugels wordt veiliggesteld. Het tweede belang dat Fokker in Shorts ziet heeft te maken met de aanwezige produktiecapaciteit, Produktieruimte die Fokker nu zelf hard nodig heeft. Met de order van American Airlines voor 150 Fokker 100's op zak en nog meer orders van Amerikaanse en Aziatische maat schappijen binnen handbereik, moet Fokker de produktietempo van zijn vliegtuigen verhogen. Ge zinspeeld is op het overbrengen van de Fokker 50-eindlijn naar Noord- Ierland. Maar ingewijden achten dat zeer onwaarschijnlijk. Eer in Noord-Ierland een dergelijke eind- lijn is gebouwd, is men twee jaar verder. Verhuizing naar Noord-Ier- land zou de produktie van de Fok ker 50 op Schiphol bovendien hin derlijk onderbreken. Wel zou Shorts als toeleverancier van nog meer belangrijke onderde len en componenten van Fokker- vliegtuigen kunnen fungeren. Fok ker onderzoekt momenteel welke optie voor produktie-uitbreiding het beste is. Ook Lockheed in Atlan ta is als produktieplek voor de Fok ker 100 niet uit het zicht verdwenen. Het management van Shorts voelt er, zoals gezegd, weinig voor tot toe leverancier van Fokker te degrade ren. Maar uiteindelijk beslist Shorts niet zelf over zijn toekomst. Het laatste woord is aan de Britse rege ring die liever vandaag dan morgen van Shorts af wil. Voor 30 april valt een beslissing te verwach Mocht de privatisering van SI echter mislukken omdat de Bi regering niet genoeg geld in vliegtuigfabriek steekt, dan ziet dt toekomst er zowel voor de Noord- Ieren als voor de Nederlanders niet best uit. STEENKOLEN - Een totale West- europese boycot van Zuidafrikaan- se kolen heeft geen nut. Zuidafrika kan de kolen dan heel makkelijk kwijt op de groeimarkten van Korea en Taiwan, zeggen de Nederlandse bedrijven die betrokken zijn bij de aanvoer van kolen uit Zuidafrika. De Rotterdamse wethouder Den Dunnen heeft die conclusie getrok ken uit gesprekken met twaalf be drijven. WATERKRACHT - De oud-direc teur van de Provinciale Limburgse Elektriciteits Maatschappij (PLEM), ir. F. van Eyndhoven, heeft gisteren de eerste turbine van de waterkrachtcentrale in de Maas bij Linne in bedrijf gesteld. Nog dit jaar komen de drie andere turbines in bedrijf, waarmee de eerste water krachtcentrale in de Nederlandse Maas gereed is.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7