'Demente bejaarden in de kou' Kapitaalmarkt- renterekening Amsterdamse metro veiliger door uitgebreide controle Regering vraagt opheldering over beschieten van Lagrouw Intimidatie pers gevolg van politieke structuur '6,93%. Inspectie: veel meer geld nodig 'Mannencultuur voor veel vrouwen rem op een loopbaan bij politie' Aids-Info: aantal patiënten veel hoger dan officieel bekend Kort geding Masson tegen gijzeling Foto-journalist Piet den Blanken na vijf weken in El Salvador DINSDAG 21 MAART 1989 BINNENLAND PAGINA 3 UTRECHT (ANP) De nu al schrijnende problemen met demente bejaarden worden de komende jaren nog veel gro ter tenzij er veel meer geld voor beschikbaar komt. Nu al lij den 100.000 mensen aan de ziekte van Alzheimer (demen tie), terwijl het aantal 65-plussers de komende 20 jaar met 20 procent toeneemt, zo constateert geneeskundig inspecteur voor de geestelijke volksgezondheid Van Borssum Waalkes in zijn jaarverslag over 1988. NOORDWIJKERHOUT (ANP) De moeilijkheid is niet bij de politie te krijgen, maar om ze te houden. Teveel vrouwen verlaten na een paar jaar werken het korps omdat ze hun baan niet kunnen of willen combineren met het gezins leven. Desondanks wil minister Van Dijk (binnenlandse zaken) pro beren om de politiekorpsen voor minstens een kwart uit vrouwen te laten bestaan, zei hij gisteren bij de opening van een internationaal po litievrouwencongres in Noordwij- kerhout. Hij sprak voor een zaal vol politie vrouwen gekleed in een boeiende variatie van uniformen uit 39 ver schillende landen. Vanuit de meest uiteenlopende landen van alle con- tinenten zijn zo'n 300 dagen lang bijeen om over hun posi tie binnen de politie te praten. Vol gens Van Dijk moet bij de politie meer gewerkt worden aan loop baanplanning, ouderschapsverlof, kinderopvang en mogelijkheden voor part-time werk, zodat het werk ook voor getrouwde vrouwen met kinderen aantrekkelijk is. Hij verwonderde zich erover dat tot nu toe slechts 7 procent van de politie uit vrouwen bestaat, on danks jaren van financiële steun van de regering en veel aanmeldin gen van vrouwen bij de opleidin gen. Ook de politiebazen hebben zich al eerder voor meer vrouwen bij politie uitgesproken. Het stre ven is 25 procent in 1995. Van Dijk vermoedt dat de achter stand voortkomt uit de werkcul tuur, die van oudsher door mannen bepaald is. Verandering van die cul tuur noemde hij de belangrijkste voorwaarde om het werk voor vrou wen aantrekkelijk te maken. „Ze moeten zich welkom en thuis voe len in het politiekorps. Zonder i de politieorganisatie incompleet zijn en minder toege rust op het vervullen van de politie taken", aldus Van Dijk. Ook voorzitster d'Ancona van de Commissie gelijke behandeling van het Europeese parlement, zei op het congres dat de werkcultuur vaak de moeilijkheid is. „Vrouwen moeten in zo'n mannencultuur een midden weg vinden tussen te mannelijk en te vrouwelijk, te ambitieus en te passief en het seksuele aspect van hun persoonlijkheid moeten ze ver bergen". Volgens d'Ancona wordt de vrouwelijke inbreng in het korps steeds belangrijker. Ze noemde bij voorbeeld de speciale taak van vrouwen bij geweldsdelicten waar bij meisjes of vrouwen betrokken zijn. Als belangrijkste knelpunt noemt de inspecteur het toenemend bed dentekort in de psychogeriatrische verpleeghuizen. Er zijn nu 23.000 bedden beschikbaar. Volgens de in specteur verblijven steeds meer de mente bejaarden noodgedwongen in bejaardenoorden die daar hele maal niet geschikt voor zijn. Een groeiend aantal oudere Ne derlanders kampt met de gevolgen van hersenbeschadigingen door verkeersongevallen of chronisch al coholgebruik. Ook zij hebben meestal ernstige geheugenstoornis- aan eigen succes sen. Verder worden de zwakzinni- gen dankzij de verbeterde verzor- eigen bijdrage die de patiënten moeten betalen veel te hoog. Als ze alleen een uitkering hebben blijft daarvan veel te weinig over voor het bekostigen van hun eerste levens behoeften, laat staat voor de voor hen zo noodzakelijke deelneming aan het maatschappelijk verkeer, zegt hij. 'Trein ten onder DEN HAAG (ANP) - Verdubbe ling van de hoeveelheid reizigers in het openbaar vervoer leidt tot een exploitatietekort van een half mil jard gulden. Komt daar geen geld voor, dan is massale opheffing van trein- en buslijnen het gevolg, aldus TNO-onderzoeker Korver vandaag op een symposium in Delft. Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) wil tot 2010 ruim 12 mil jard investeren in het openbaar ver voer om het aantal reizigers te ver dubbelen. Ze wil niet meer geld voor de tekorten beschikbaar stel len, hetgèen volgens Korver echter onvermijdelijk is. ging ouder. Er zijn er nu ruim 5000 van boven de 50 jaar. Dat aantal zal rond het jaar 2000 zijn verdubbeld. Ook de verzorging en behande ling van andere psychiatrische pa tiënten dreigt in de problemen te komen. Begin 1988 is de Grondwet gewijzigd, onder meer op het punt van de privacy. Een gevolg daarvan is dat de inspectie niet langer zon der toestemming van de patiënt in zage kan verlangen in het patiënten dossier. Maar enige tienduizenden ernstig psychisch gestoorde patiën ten kunnen die toestemming niet geven. Door het ontbreken van een wet telijke regeling mag in de psychia trische ziekenhuizen geen dwang- behandeling meer worden toege past. Het gevolg is, aldus Van Bors sum Waalkes, dat de toepassing van dwangmiddelen als separatie (isola tie) toeneemt en dat ernstig zieke psychiatrische patiënten onbehan deld blijven en afhankelijk worden van chronische zorg. De inspectie heeft ook in 1988 ge- constateerd h?r en der in P8?- DEN HAAG (ANP) - De Neder- chiatnsche ziekenhuizen zeer moei- ian(jse regering heeft de autoritei- lijke agressieve patiënten zeer ten van El Salvador om opheldering langdurig in separeerverbhjven ver- gevraagd over de beschieting door bleven. Dat is bijna altijd een 8ev°lg helikopters van de auto1 AMSTERDAM (ANP) - Het Am- om hun kaartje vragen. We zijn be- sterdamse Gemeente Vervoersbe- gonnen met het controleren van de drijf (GVB) is gisteren begonnen reizigers bij Centraal en de Nieuw- met een grootscheepse schoon maakactie om de ondergrondse trostations w voor publiek metrostations Nieuwmarkt en Cen traal Station komen mensen zbnder geldig vervoerskaartje de perrons niet meer op. Intensieve controle door politie en een speciaal onder steuningsteam op de overige per rons moet iedere vorm van onregel matigheid gedurende de tiendaagse actie helemaal uitsluiten. Het GVB heeft de plekken in de stations waar normaal gesproken drugs- en drankgebruikers vertoe ven met behulp van dranghekken en bloembakken zoveel mogelijk ontoegankelijk gemaakt. „Het is de bedoeling dat de passagiers weer veilig gebruik kunnen maken van de metro", aldus projectleider Hoekstra. „Deze actie duurt tien da gen. Ik durf rustig te stellen dat het zo goed als onmogelijk is om in het ondergrondse deel van het metro- traject zonder kaartje te reizen. Na gebruikers of worden stille plekken bezet door verslaafden. Ook de metro wagens zijn een plek geworden om rustig te snuiven of snel een handeltje te sluiten. Van af gisteren moest dat afgelopen zijn. De perrons zagen dan ook bijna blauw van de geüniformeerde men sen die ieder afwijkend geluid of be de gaten markt, maar als het nodig is, kun nen we de proef zo naar andere sta- veilig te maken tions verplaatsen", personeel. Op de De reizigers leken op de eerste dag van de proef positief op de nieu we maatregelen te reageren. De meeste mensen toonden zonder weging nauwlettend morren hun kaartje bij de hekken hielden, naast de roltrappen. Slechts een en kele passagier uitte zijn ongenoe gen over de verscherpte controles. „Ik vind het een overdaad aan con trole. Zelf werk ik met junks en on dervind nauwelijks last van ze", al dus een passagier. Anderen waren wel over de actie te spreken. Ik reis elke dag met de metro en ben vaak bang. Het is al meerdere malen gebeurd dat een mede-reiziger onder mijn ogen werd lastig gevallen. Niemand grijpt dan in. Ik voel me vandaag veel veiliger, er zouden elke dag zo veel mensen op de been moeten zijn om de reizigers te beschermen". Junks „Bij de evaluatie van gistermid dag met de politie is gebleken dat de junks nu weer de buurt ingaan", aldus Hoekstra. „Dat betekent dat er weer meer gebruikers zijn op de Zeedijk en de Nieuwmarkt. Als blijkt dat de verslaafden verschui ven naar andere metrostations, schuiven wij met onze proef mee. En op de Zeedijk zet de politie nu extra mensen in. We moeten er van af dat mensen naar het GVB bellen met de vraag hoe ze van het centraal station naar de Bijlmer kunnen ko men zonder gebruik te maken van de metro". Het Amsterdamse publiek heeft de verscherpte veiligheidsmaatre gelen goeddeels te danken Een controleur bekijkt de kaartjes van metrogebruikers in het kader v grote tiendaagse actie om de ondergrondse veiliger te maken. De eerste schjkkjng over 48 tien dagen gaan we kijken op welke Het buizennet van de Amsterdamse ties van het metropersoneel zelf. wijze de proef kan worden omgezet metro in een structurele oplossing voor de het domein geworden veiligheid van de passagiers". Hoekstra is na de eerste dag opti mistisch over de resultaten. „We zijn er in geslaagd om druggebrui kers en andere mensen die onrust veroorzaken uit de stations te we- We hebben in het totaal de be- lig gevoel. Regelmatig worden de verkopers staakten zij de kaartver- reizigers opgeschrikt door ruziënde koop in de metrostations. dag is zonder problemen verlopen. vandaag 36 hebben ingezet. Verder hebben we 75 wagen- en kaartcontroleurs rondlopen die zo wel in de metrotreinen als bij de in gangen van de perrons de reizigers 'Poppenmethode geen bewijs voor incest' i personeelstekort op de be- neergeschoten trokken afdelingen. grouw zondag r Van Borssum Waalkes vindt de vverd vervoerd La- i ziekenhuis Doof Minister Van den Broek (buiten landse zaken) had enkele uren eer der laten weten niet op de hoogte te zijn van deze gebeurtenis, die door verslaggever Cees Elenbaas als oog getuige gisteren was gemeld. Eer der had de bewindsman gezegd een nader onderzoek over de schietpar- die waarbij Lagrouw om het leven ling doof worden, de stichting Plots sPra^® zou z.tJn Doven opgericht. Volgens secreta- waar incident ris Van West de Veer gaat om enige a°°n cr,r° duizenden mensen, die vaak in gro te psychische problemen raken omddat ze plotseling nog maar heel moeizaam kunnen communiceren. De stichting gaat onder meer een in formatiefolder voor artsen en dovenscholen maken. Zomertijd De zomertijd gaat dit jaar komende zondag (eerste paasdag) om 02.00 uur in. De klok wordt dan officieel een uur vooruitgezet naar 03.00 uur. De zomertijd geldt tot zondag 24 september, wanneer de klok weer een uur wordt teruggezet. Ook de meeste andere landen in Europa kennen de zomertijd, die eveneens komende zondag ingaat. Alleen IJs land kent geen zomertijd. Pleegouders Er dreigt een tekort aan pleeggezin nen wanneer de overheid niet snel zorgt voor een betere betaling en be geleiding van pleegouders, zo schrijven de centrales voor pleeg- zorg aan de Tweede Kamer. Circa 20.000 kinderen worden jaarlijks uit huis geplaatst, van wie de helft in een pleeggezin. Elk jaar zijn 2000 tot 3000 nieuwe pleegadressen nodig. Heijn Het Amsterdamse gerechtshof heeft gisteren in hoger beroep een 25-jarige man veroordeeld tot vier jaar omdat hij vorig jaar januari pro beerde het Ahold-concern voor 250.000 gulden op te lichten. Hij deed zich voor als de ontvoerder van Gerrit-Jan Heijn. Een maand eerder had hij geprobeerd Nutricia drie miljoen gulden af te persen met het dreigement cyaankali in haar produkten te deen. Gokverslaafde Een 43-jarige Amstelvener is ver oordeeld tot een maand voorwaar delijk en schadevergoeding omdat hij klanten van een Hijversums res taurant had opgelicht om de kun nen gokken op de paarderennen. Als klanten met credit-cards betaal den, liet hij een hoger bedrag van hun rekening afschrijven dan op de bon stond. Het verschil haalde hij vervolgens uit de kassa. Hij verdui sterde zo 4000 gulden. betreurens- opzet geen sprake was. De minister heeft in een telegram zijn diepe leedwe zen aan de familie van de omgeko men journalist betuigd. De Nederlandse ambassade en de consul-generaal in San Salvador zu- len alle mogelijk assistentie verle nen bij de repatriëring van het stof felijk overschot. Ook zal ter plaatse alle mogelijke bijstand worden ver leend aan de overige leden van dg IKON-ploeg, aldus het ministerie. De NVJ stelde gisteren dat de Ne derlandse media in de toekomst heel goed moeten afwegen wat ze la ten verslaan in politiek en militair gevoelige regio's. Secretaris Ver- ploeg zei niet voor media te willen uitmaken wat wel of niet kan 'maar de tol van deze journalistiek is hoog'. Het werken voor journalisten wordt daar steeds gevaarlijker. Zij worden steeds vaker het doelwit van militairen, doodseskaders of terroristische groeperingen, aldus Verploeg. IKON-directeur Koole noemde het de morele verantwoordelijkheid van de IKON om de ontwikkelin gen in Midden-Amerika te blijven volgen, zeker na de dood van de vier medewerkers in 1982. „Wij zouden het als verraad jegens hen beschou wen als wij vanuit onze comfortabe le positie in Nederland besluiten het verslaan van deze ontwikkelin gen te staken. Juist nu is het belang- Cornel Lagrouw op een foto die rijk dat wij op deze weg verder eind vorig jaar werd gemaakt. La- gaan, want de belangstelling van de grouw woonde al sinds 1985 in het media voor Midden-Amerika is in- Middenamerikaanse El Salvador. gezakt", aldus Koole. (foto afp> DEN HAAG (ANP) - De poppen- methode, waarbij mogelijke incest- slachtoffers hun misbruik naspelen ontkent met levensechte poppen, is geen be- klopt, wijs zonder meer. De rechter die de DEN HAAG (GPD) - Het aantal aids-gevallen in ons land was per 1 maart officieel 762, maar in werke lijkheid is dat wellicht het dubbele. Dit concludeert het maandblad Aids-Info aan de hand van een eigen onderzoek in Gelderland en Noord- Brabant. Het blad heeft eerder al de getallen getwijfeld. Bij WVC dat de registratie niet slag v land i DEN HAAG (ANP) - De macht hebbers in El Salvador zijn gedwon gen een tegenstrijdig beleid te voe ren. Als de leiders van een land in burgeroorlog hebben zij liever geen pottekijkers. Maar anderzijds zijn zij voor hun politiek overleven af hankelijk van de steun van Was hington, dat vindt dat in een zoge heten democratie de pers niet mag worden geweerd. De buitenlandse pers wel ontvangen, maar haar door intimidatie proberen weg te pesten, is dan de enige oplossing. Dat zegt de Nederlandse fotojour nalist Piet den Blanken uit Breda, die voor zijn werk El Salvador meer 3 heeft bezocht. Het fotover- i zijn laatste verblijf in het ar zondag de free-lance ca- Lagrouw om het leven kwam, is onlangs in boekvorm ver schenen. Den Blanken bracht tij dens zijn jongste bezoek vijf weken onafgebroken door in de kampen van het Salvadoraanse verzet. Waarom trekken nog steeds foto grafen, cameralieden en verslagge vers naar het kleine MiddenaTheri- kaanse land? De beelden van de oorlog, die de afgelopen jaren aan 70.000 Salvadoranen en 15 journa listen het leven heeft gekost, zijn toch al talloze malen te zien ge weest. Volgens Den Blanken is het wer- ken-ter-plaatse de enige mogelijk heid om vorm te geven aan je mach teloosheid. Het bericht over de dood van Lagrouw riep bij hem dan ook, ondanks de schrik en de angst, de gedachte op zo snel mogelijk op nieuw naar het gebied te gaan. „Al vaak is te zien geweest hoe erg het er is", aldus de Nederlandse foto graaf. „Maar juist als collega's het slachtoffer worden, moet je laten zien dat het werk doorgaat. Het kan nooit bekend genoeg zijn". Hoewel de persvrijheid in El Sal- dit verband dat zo geen behoorlijk beleid kan worden gevoerd. Ook nu laat WVC weten dat de beweringen van Aids-Info niet juist kunnen zijn. Mogelijk ontstaat verwarring door dat patiënten na eerste opvang in een ziekenhuis doorstromen naar gespecialiseerde behandelingen, zoals in het Amsterdamse Medisch Centrum of het Radboudziekenhuis in Nijmegen, aldus een woordvoer der. Deze mensen staan dan nog el ders ingeschreven. In de centrale registratie komen ze uiteraard maar één keer voor. HAAG (ANP) De voormalige ABP-topman Masson zal deze week beroep aantekenen tegen zijn al meer dan drie weken durende gijze ling in een Scheveningse cel. Hij zit daar op last van de Maastrichtse ad vocaat Tripels, die nog bijna 7 ton van hem tegoed heeft. Masson zegt geen geld te hebben, maar Tripels gelooft dat niet en heeft hem laten gijzelen om hem 'te dwingen inzicht te geven in zijn financiën. Intussen heeft Masson ook een eis tot schadevergoeding ingediend in de zogenoemde huizen-affaire. Masson kwam vorig jaar voor de rechter voor het goedkoop verkrij gen van twee huizen van de West- land-Utrecht Hypotheek Bank. Uit eindelijk liet het Openbaar Ministe rie de zaak vallen. Hoewel de rech ter nog geen uitspraak heeft ge- w w tJU daan, heeft Masson een schade- zijn alle journalisten die in be- rustig was. Dat dit niet het geval ten wat daar gebeurt, stelt Den claim ingediend om niet te laat te In het Gelderse blijkt volgens méthode als bewijs accepteert, Aids-Info de omvang van aids het moet uitleggen waarom hij iemand dubbele van wat de cijfers van WVC op grond hiervan wegens incest of aangeven. Het blad maakt melding ontucht veroordeelt. Hij moet de ge- van een nota van de Nationale Com- rezen kritiek op het poppenspelle- missie Aids-Bestrijding, waarin de tje in zijn vonnis weerleggen, aldus regionale aids-platforms klagen de Hoge Raad in een recent arrest, over zogeheten onderrapportage. Een 37-jarige man was verleden Hajf vorig jaar meldde Aids-Info jaar door het Gerechtshof in Am- ook al dat de werkelijke omvang sterdam tot achttien maanden ver- van aids groter was dan uit de offië- oordeeld wegens incest met zijn le cijfers kon worden afgeleid, drie kinderen en ontucht met een Nu komt het blad met een nieuw minderjarig neefje. Het vonnis was voorbeeld. Navraag in twee zieken- mede gebaseerd op een onderzoek huizen in Arnhem en Nijmegen le- met poppen. Deze methode onder- verde op dat daar bijna het dubbele vindt echter veel kritiek van des- aantal patiënten bekend is dan het kundigen omdat zij te suggestief officiële totaal. Aids-Info heeft daar zou zijn. de cijfers uit de regio's Doetinchem, Ook ter zitting bracht een van de Apeldoorn en Tiel aan toegevoegd, deskundigen zijn twijfels naar vo- Het blad komt dan tot tenminste het ren. Volgens de Hoge Raad had het dubbele van het officiële getal voor hof tenminste in zfjn vonnis in moe- Gelderland (16). ten gaan op deze kritiek alvorens Alle woordvoerders van de basis- het poppenspel als bewijs te accep- gezondheidsdiensten, die Aids-Info teren. De zaak is terugverwezen raadpleegde, bevestigden dat de re- naar het gerechtshof in Den Haag. gistratie niet klopt. Men betreurt in Eenmaal in het land aangeko- regeringsssoldaten verzekerd, alles zijn. En toch moeten de mensen ginsel in de openbaarheid willen was, bleek maar al te snel. De nood- Blanken vast. werken, verplicht zich te accredite- lottige afloop is bekend, ren bij Coprefa, de voorlichtings- Voor fotograaf Den Blanken is dienst van het leger. Alle media-ver- het een bedenkelijke zaak dat het tegenwoordigers worden er op de ministerie van buitenlandse zaken komen. ADVERTENTIE foto gezet en krijgen speciale vador verankerd is in de wet, zijn de perskaart uitgereikt waarmee je, de woorden binnenlandse journalisten zich volgens Den Blanken voortdurend geen kant op kunt. van bewust dat hun bewegingsvrij- heid beperkt is. Bovendien is een groot aantal Salvadoraanse media stevig in handen van personen die de pers als spreekbuis zien voor een politiek die rechts tot uiterst rechts van het midden staat. Den Haag nu al meent geen nader onderzoek naar de dood van La- Piet den Blanken, grouw te hoeven instellen, al liet het ministerie eind van de middag we- Wie als buitenlandse journalist ten om opheldering te vragen'.Het buiten de relatief rustige hoofdstad kan inderdaad een noodlottig onge- San Salvador wenst te werken, luk zijn", zegt hij, maar gezien de heeft daarvoor opnieuw speciale bloedhekel die de militairen er aan journalisten hebben, kan ik opzet spra- Visum Buitenlandse journalisten zoals La- toestemming nodig van Coprefa van de militaire commandant in het goed voorstellen dat te bezoeken district. Het „pasje" dat ke was", de journalisten vervolgens kunnen bemachtigen, is niet langer dan of twee dagen geldig, - opnieuw de a wagens waarop i grouw en Den Blanken, die niet vast middel om te voorkomen dat de landse journalisten in zijn gevolg in El Salvador zijn gestationeerd, buitenlandse journalistJ ondervinden tijdens hun verblijf op dacht vai diverse wijzen hoe weinig welkom ontsnapt, zij zijn. Dat begint bij Nederlanders Media die al voordat zij het land inkomen: de kanten rondtrokken i__ r het Salvadoraanse leger grote witte letters het woord 'pren- sa' (pers) duidelijk te zien moet zijn bei- geweest, ook vanuit de lucht. Vol gens de officiële Salvadoraanse le zing gingen de schietende militai- E1 Salvador o de oorlog willen be- sinds de dood in El Salvador van de richten, zijn derhalve ww _w___ Nederlandse journalist Koos Koster slaggeving over het verzet aangewe- ren irTde"helikopter ervan uit dat de Ne- zen op de illegaliteit. Wel is het mo- journalisten gewonde strijders ver- eenmaal voerden, r het ver- Dat in El Salvador het gericht vu ren op journalisten een vorm van in timidatie kan zijn, is volgens Den Blanken een gegeven dat maar moeilijk te begrijpen is voor men sen die het verscheurde land zelf zijn collega's zijn nooit bezochten. Zelf is hij in het land niet in oorlogshandelingen te recht gekomen. Bij een volgend be was hun eerder door zoek zal dat mogelijk wel het geval de zijnen in 1982 geldt derlanders een visumplicht. Was aanvankelijk zo'n voor drie maanden geldig, tegen- zet actief is, als vanzelf stuiten op de woordig krijgt de Nederlandse muchachos (de jochies), zoals de be- persvertegenwoordiger hooguit volking op het platteland de ver- toestemming voor dertig dagen, zetsstrijders vaak noemt, met mogelijkheid tot verlenging. Die korte termijn, zo meent Den lntllTllClcltlG Blanken, is gekozen 'om te voorko- Ook LagrouwD men datje als journalist naar gebie- zondag guerilla's tegen het Ujf gefo. den gaat waar het leger je liever niet pen. Zij ontmoetten hen Een spaarrekening waarbij het tarief is gekoppeld aan de rente op de kapitaalmarkt Dit tarief wordt maandelijks vast gesteld. Het tegoed is dagelijks opvraagbaar met 2% retourrente. Het minimumsaldo bedraagt f 1.000,-. Het rentepercentage voor de maand april is De Nutsspaarbank doet meer voor spaarders.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3