LEIDSCH DAGBLAD Studie met weinig kans inkrimpen' 307 DAGEN PER JAAR! Studentenstop verdwijnt Premier Australië bekent huilend overspel Internist vervolgd voor moord op aids-patiënt TREIN MET FOSFOR ONTSPOORD EG-Ianden herstellen relatie met Iran maar niet op hoog niveau Honderd machinisten stellen NS ultimatum Op Goede Vrijdag Leidse wethouder wordt watergraaf in Overijssel LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD DINSDAG 21 MAART 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38888 Prijs f 1.1,25 DEN HAAG (GPD) Minister Deetman (onderwijs) wil het aantal studenten dat een opleiding volgt waarmee men wei nig of geen kans maakt op een baan beperken. Als het aan bod van afgestudeerden de behoefte daaraan op de arbeids markt vele malen overtreft, wil de bewindsman kunnen in grijpen. Dat blijkt uit een wetsontwerp, dat Deetman van daag naar de Kamer heeft gestuurd. Daarentegen wil hij de studenten stop (numerus fixus) waarmee de universiteiten zélf de studentenaan tallen inperken afschaffen. Die geldt nu voor medicijnen, dierge neeskunde, economie, bedrijfskun de, Japankunde, industrieel ont werpen en managementopleidin gen voor de gezondheidszorg. De studentenaantallen aan para medische opleidingen in het hoger beroepsonderwijs zijn al aan een 'arbeidsmarkt fixus' onderworpen. Deetman wil dat niet de capaci teit van de universiteiten, maar de behoefte op de arbeidsmarkt bepa lend is voor de studentenaantallen. De minister wil de universiteiten en hogescholen verplichten 25 procent meer studenten op te nemen in ver gelijking met voorgaande drie ja ren, als het aantal studenten dat zich aanmeldt groter is dan de stu dierichting kan verwerken. Zijn er dan nog te veel aanmeldingen dan wordt er geloot. De Vereniging van Samenwer kende Nederlandse Universiteiten (VSNU) heeft grote moeite met deze voorstellen. De universiteiten ont vangen jaarlijks een vast bedrag van het ministerie van onderwijs. Dat wordt niet groter als de-studen tenaantallen stijgen. De nieuwe wet voor hogescholen, universiteiten (inclusief de Open Universiteit) en onderzoeksinstel lingen moet de 17 deelwetten en al gemene maatregelen van bestuur vervangen die nu nog hoger onder wijs en wetenschappelijk onder zoek regelen. Deetman wil de wet met ingang van het studiejaar 1990/91 8 t/m 17 september 1989 Groenoordhallen Leiden Inf. standreservering 071-122489 Zelfstandiger In het algemeen krijgen universitei ten, hogescholen en onderzoeksin stituten een grotere zelfstandigheid en veel vrijheid om zelf vorm en in houd van hun onderwijsprogram ma's te bepalen. De studierichting is niet meer de basis voor bekostiging door de overheid. In plaats daarvan worden 9 sectoren geïntroduceerd: onder wijs, landbouw en natuurlijke om geving, natuur, techniek, gezond heidszorg, economie, recht, gedrag en maatschappij en taal en cultuur. Het ministerie van onderwijs zal zich niet lager dan op het niveau van de sectoren met onderwijs en onderzoek bemoeien. De overheid verdeelt de sectoren over de instel lingen. Wil een universiteit of hoge school binnen een sector een nieu we studierichting verzorgen dan hoeft hiervoor geen toestemming meer te worden gevraagd. Deetman verwacht dat daardoor een grotere verscheidenheid aan onderwijs mo gelijk wordt. SYDNEY (AP) - De Australische minister-president Bob Hawke heeff in een tv-interview dat van avond wordt uitgezonden met tranen in de ogen bekend dat hij tijdens zijn 33-jarige huwelijk overspel heeft gepleegd. De lei der van de socialisten doet zijn bekentenis nadat hij al maanden lang door de pers was achter volgd met vragen over zijn privé- leven. Zoals het een vaardig poli ticus als Hawke, die volgend jaar voor een unieke vierde ambtster mijn hoopt te worden herkozen, betaamt, beloofde hij onmiddel lijk beterschap door zijn „"fantas tische echtgenote" voortaan trouw te blijven. Het is niet de eerste keer dat Hawke voor het oog van de natie zijn tranen de vrije loop laat. In 1984 deed hij de emotionele be kentenis dat hij zijn dochter en haar echtgenoot niet van de heroï ne had kunnen afhouden. Daar naast wordt de 59-jarige premier ook nog steeds hinderlijk gevolgd door zijn reputatie van stevige drinker. Aan zijn studententijd in het Britse Oxford hield hij onder meer een vermelding over in het recordboek van een bekend bier merk. De Australische manne tjesputter liet in 12 seconden 2,5 pint (bijna 1,5 liter) bier door het keelgat vloeien. DORDRECHT (GPD) Een internist van het Rooms-Ka- tholiek Ziekenhuis in Dordrecht moet voor de rech ter verschijnen wegens moord op een aids-patiënt vorig jaar april en het valselijk opmaken van de overlijdensakte. De internist vermeldde in de akte dat de aids-patiënt een natuurlijke dood was gestor ven, maar zou de in coma lig gende man tien ampullen ka- liumchloride hebben toege diend via de infuusvloeistof. Hij zou hiervoor geen toe stemming hebben gekregen van de patiënt zelf, noch van zijn familieleden. Zijn advo caat mr. G. Spong, spreekt dit tegen. „De familie vloog de in ternist om de hals uit dank baarheid dat hij dit heeft wil len doen". Er bestaat echter geen schriftelijke verklaring dat de familie het eens was met de levens-beëindiging. Het lijden van de patiënt zou ook niet ondraaglijk zijn, wat volgens de Nederlandse nor men een voorwaarde is voor euthanasie. De arts zou ook niet hebben overlegd met een collega-arts. De directie van het RK-zie- kenhuis heeft geen maatrege len genomen tegen de inter nist. Hij werkt nog steeds in het ziekenhuis. „Eerst moet de rechter zich uitspreken over deze zaak", zegt adjunct-di recteur patiëntenzorg, me vrouw M.J.A. de Bosschere. De directie deed in april vo rig jaar bij justitie aangifte van de dood van de aids-pa tiënt. Dit gebeurde op grond van informatie die de directie had gekregen van verplegend personeel. Er volgde een zeer uitgebreid gerechtelijk voor onderzoek waarbij mr. Spong meerdere getuigen (familiele den, vrienden van de patiënt, verplegend personeel en colle ga-internisten) liet oproepen. Beroepscollege Nieuw in de wet is de vorming van een landelijk college van beroep voor studenten. Het college kan worden ingeschakeld als studenten het niet eens zijn met beslissingen over hun rechtspositie. Ook is de beginleeftijd voor de Open Univer siteit verlaagd van 21 naar 18 jaar. Het wetsontwerp voorziet nu ook in een commissie van beroep en een geschillencommissie voor het per soneel van de openbare instellin gen. Het toelatingsrecht wordt wette lijk geregeld. Voor toelating tot de universiteit is het vwo-diploma de enige voorwaarde, voor de hoge scholen het mavo- of mbo-diploma. Alleen voor het kunstonderwijs mo- Af en toe regen Veel bewolking. Af en toe regen of motregen. Minimumtemperatuur on geveer 6 graden. Middagfemperatuur van 10 graden bij zee tot 14 graden in het zuiden van het land. Zuidwestelij ke wind, matig tot vrij krachtig, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe hard, wind tegen de avond draaiend De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: aanhoudend on standvastig met in het algemeen veel wind. Middagtempcraturen tussen 8 en 11 graden. Woensdag 22 maart zon op: 06.38 uur, zon onder: 18.56 uur: maan op: 19.22 uur, ma^n onder: 06.26 Waterstanden te Katwijk hoog water: 03.32 en 15.41 uur: laag wa ter: 00.31, 11.56 en 23.55 uur. UTRECHT (GPD) - De ruim 100 machinisten van de Nederlandse Spoorwegen in het rayon Utrecht dreigen met acties. Zij zijn boos om dat de nieuwe dienstregeling voor hen nog ongunstiger is dan de hui dige. De machinisten hebben de NS een ultimatum gesteld dat vrijdag avond afloopt. De nieuwe dienstregeling 1989/1990 gaat in op 28 mei. Volgens dat rooster rijden de Utrechtse ma chinisten bijna alleen nog maar op stoptreinen. Dat bederft volgens J. Kruse van de spoorwegvakbond FSV niet alleen het werkplezier, maar het brengt ook de veiligheid op het spoor in gevaar. „De aan dacht van een machinist verslapt als hij voornamelijk op stoptreinen rijdt. Hij kan daardoor bij voorbeeld een station missen", aldus Kruse. De bonden hebben afgelopen vrijdag vergaderd met onder andere de machinisten en hun baas, W.A.G. Dubken. Zij aanvaardden unaniem een motie waarin staat dat de nieu we dienstregeling moet worden ver anderd en op zijn minst gelijk moet zijn aan het huidige rooster, waarin toch ook al veel stoptreinen zitten. Dübken praat daar vandaag over met de baas van de dienstregeling en ook morgen en donderdag zal op Drie Ieren van Unifil gedood TYRUS (DPA/Rtr) - Drie Ierse mili tairen, die deel uitmaakten van de VN-vredesmacht in zuid-Libanon (Unifil), zijn vanmorgen om het le ven gekomen toen het voertuig waarin zij zich bevonden op een landmijn reed. Naar de woordvoer der van Unifil meedeelde, deed het ongeluk zich voor bij het shi'itische dorp Barashit op ongeveer tien km ten noodden van de grens met Is raël. De joodse staat beschouwt het gebied waarin het dorp ligt, als 'vei ligheidszone', waar Israël en het Zuidlibanese leger (SLA), een chris telijke militie die de steun heeft van Israël, de dienst uitmaken. Sinds de tijdelijke VN-troepenmacht in Li banon in 1978 in het zuiden van Li banon gestationeerd werd, zijn vol gens de woordvoerder 29 VN-solda- ten gedood. verschillende niveaus worden ge sproken over de ontevredenheid van de machinisten. Vrijdagavond komen de verschil lende partijen weer bij elkaar. Als dan blijkt dat de dienstregeling niet wordt gewijzigd, komen de Utrechtse machinisten in actie. Kruse denkt bij voorbeeld aan ver gaderingen tijdens werktijd. Hij wil daarover echter nog niets defini tiefs zeggen, omdat de FSV met de andere bonden overlegt over de ac- tievormen. zullen onze kontoren tot 16.00 uur geopend zijn. Voor het aannemen van advertentieopdrachten voor onze edities van zaterdag 25 maart geldt als uiterste inleveringstermijn: vrijdagmorgen 24 maart 12.00 uur. Voor de krant van dinsdag 28 maart is de sluitingstijd voor het aannemen van advertenties en sleuteltjes vrijdagmiddag 24 maart 15.00 uur. Directie LeidschlAlphens Dagblad OU DEN BOSCH (GPD/ANP) Zeven goederenwagons zijn even na vieren vannacht ont spoord tussen Zevenbergen en Roosendaal ter hoogte van Ou denbosch. Eén wagon lekte fos for. De brandweer, die pas na 25 minuten werd gewaarschuwd, dichtte het lek met een prop. Op het traject Roosendaal-Ze- venbergen was vanmorgen geen treinverkeer mogelijkreizigers werden door NS met bussen ver voerd. Volgens de Oudenbossche brandweer is de situatie even kritiek geweest. „De melding is te laat binnengekomen. We heb ben geluk gehad, voor hetzelfde geld had er een grote wolk fosfor boven Oudenbosch gehangen op het moment dat wij hier aan kwamen", aldus een woordvoer der. Volgens commandant Van Dooren is de brandweer ge waarschuwd door omwonenden „We hadden natuurlijk inge seind moeten worden door NS. Het is me een raadsel waarom dat niet is gebeurd". De brandweer hield de wagon vanmorgen nat, omdat fosfor bij hoge temperaturen tot ontbran ding komt. Het korps gevaarlij ke stoffen van NS uit Tilburg verleende assistentie. Enkele wagons met landbouwgif, die ook uit de rails liepen, werden niet beschadigd. De ontspoorde goederentrein liet een spoor van vernielingen achter op het traject. Zes dragers van de bovenleiding werd om ver getrokken. Diverse contai ners belandden in het weiland. De NS hebben nog de hele dag nodig om de goederentrein weg te slepen. (foto ANP) BRUSSEL (GPD) - De EG-landen herstellen hun diplomatieke relatie met Iran. De ministers van buiten landse zaken van de gemeenschap, met uitzondering van Groot-Brit- tannië, spraken gisteren in Brussel af dat zij hun ambassadeurs op kor te termijn weer naar Teheran zullen terugsturen. Wel blijft voorlopig de afspraak van kracht dat de EG-landen geen contacten op hoog politiek niveau met Iran zullen hebben. De ambas sadeurs van Italië, Griekenland, Ier land en Portugal gaan nog deze week terug, de andere volgende week. Die ambassadeurs werden op 20 februari teruggeroepen uit protest tegen de oproep van ayatollah Kho meini om de Britse schrijver Sal man Rushdie te vermoorden. Diens boek 'De Duivelsverzen' werd door Iran als godslasterlijk beschouwd. Minister Hans van den Broek (bui tenlandse zaken) zei gisteren dat de GEGIJZELD - De Mogambiquaan- se verzetsbeweging Renamo heeft bij de verovering van de provincie stad Memba de Nederlandse mede werkster Liselotte Bosma van het Internationale Rode Kruis en drie van haar collega's in gijzeling geno men. De vier gegijzelden zouden er goed aan toe zijn. TOKYO - Op de campus van de universiteit van Tokyo werd vandaag feest gevierd na het be kend worden van de resultaten van de toelatingsexamens. Een meisje dat op grond van haar cijfers was geslaagd voor de strenge toelatingseisen werd door mede-studenten enkele ma- in de lucht gegooid en weer opgevangen. Bus rijdt in ravijn MEXICO STAD (AP) - Op een snel weg ten noorden van de Mexicaan se hoofdstad zijn gisteren 15 bus passagiers om het leven gekomen en 35 anderen merendeels ernstig gewond geraakt, toen hun voertuig met hoge snelheid van de weg raak te en in een 30 meter diep ravijn stortte. LEIDEN - Wethouder J. Fase (eco nomische zaken) verlaat Leiden. Het is zo goed als zeker dat zij wordt benoemd tot Watergraaf van het Zuiveringsschap West-Overijssel. Het algemeen bestuur van het zui veringsschap heeft Fase- gister avond unaniem bij de Kroon voor gedragen voor deze functie. De defi nitieve benoeming wordt over 4 tot 6 weken verwacht. Fase kreeg gisteravond de steun van 15 van de 21 aanwezige leden van het algemeen bestuur. De overi ge 6 stemmen gingen naar haar con current, de Overijsselse CDA-gede- puteerde R. Lanning. Een woord voerder van het zuiveringsschap zei vanochtend dat het de bedoeling is dat Fase haar functie zo snel moge lijk na het kroonbesluit op zich neemt. Het in Zwolle gevestigde zuiveringsschap zit sinds oktober zonder watergraaf. Fase (48) maakt sinds 1978 deel uit van de Leidse gemeenteraad voor de WD. Bij haar aantreden in de Leidse politiek werd zij onmid dellijk door haar partij naar voren geschoven als wethouder. Die func tie heeft zij tot op heden vervuld. Stiptheidsacties bij hulpdiensten verkeersleiders SCHIPHOL (ANP) - De ondersteu nende diensten van de luchtver keersleiders op Schiphol gaan van af donderdagmiddag stiptheidsac ties houden. Voor passagiers kun nen de eerste gevolgen van deze ac ties al vrijdag te merken zijn. De technische en administratieve medewerkers willen dat ook voor hen bijzondere overwerk- of gratifi catieregelingen worden getroffen, zoals die vrijdag door het ministerie van verkeer en waterstaat zijn inge voerd voor de verkeersleiders zelf. Bij de ondersteunende diensten werken ongeveer 450 medewerkers. De actiebereidheid onder de leden is groot, aldus de AbvaKabo. Of de acties ook tijdens de paasdagen zul len worden voortgezet wilde woord voerder Cornelisse niet meedelen: "De veiligheid van het luchtverkeer zal op geen enkele wijze in het ge ding komen". Deelnemers aan de acties zullen geen overwerk of nachtdienst meer verrichten. De bonden hebben be cijferd dat er naast 14 openstaande vacatures 10 arbeidsplaatsen zou den moeten bijkomen. Een woordvoerder van het minis terie wilde gisteravond niet reage- Wethouder*F ase Nederlandse ambassadeur voor het einde van deze maand op zijn post zal terugkeren. „En met een krach tige boodschap voor het bewind daar", aldus de minister. Hij bestreed dat het terugsturen van de ambassadeurs een zwakte bod tegenover Iran zou zijn. „Onze positie is onveranderd. Er is geen sprake van dat de EG nu anders zou denken over de onaanvaardbaar heid van het doodvonnis". Het te rugroepen van de ambassadeurs was volgens de bewindsman een politiek signaal. „En dat was duide lijk genoeg. Het gebaar heeft" echo gekregen". In februari was niet af gesproken hoe lang de ambassa deurs thuis zouden blijven. Er was alleen overeengekomen dat geen van de twaalf het besluit zou nemen zijn ambassadeur weer terug te stu ren zonder overleg met de andere EG-landen te hebben gevoerd. De Britse minister sir Geoffrey Howe zei gisteren geen problemen te hebben met het terugsturen van de EG-ambassadeurs. Hij was te vreden dat de elf ambassadeurs met een kritische boodschap op zak naar Teheran terugkeren. De terug roeping was nooit bedoeld om blij vend te zijn, aldus Howe. „De twaalf hebben hier bovendien vandaag hun politieke houding tegenover Iran herbevestigd". En die houding bevat een scherpe veroordeling van het doodvonnis over Rushdie. Kwaadaardig virus treft NOB-computer HILVERSUM (GPD) - De compu- ters van het Nederlands Omroep- produktie Bedrijf (NOB) zijn be smet geraakt met een 'kwaadaardig' virus, dat zichzelf vermenigvuldigt. Daardoor loopt de computer-appa- ratuur van het NOB vast. Volgens een woordvoerder van het NOB heeft het aangetroffen vi rus geen vat op grote programma systemen als de lange termijnplan ning voor radio en televisie. De NOB-leiding heeft de mede werkers met ingang van vandaag verboden om software en program matuur via de bedrijfscomputers te kopiëren. Dubbele schade voor echtpaar LEIDERDORP Van een Leiderdorps echtpaar zijn gisteravond tijdens een bizarre achtervolging twee auto's tótaal vernield. De 39-jarige man zag bij thuiskomst nog net de auto van zijn vrouw wegrijden, terwijl zijn echt genote naast hem zat. De Leiderdorper zette direct de achtervolging in. Op de Kanaalweg in Leiden trapte de autodief plotseling op de rem waardoor de achter hem rijdende Leiderdorper met zijn eigen wagen op de gestolen auto van zijn vrouw botste. Op de Voorschoterweg herhaalde zich dit tafereel. Op de Leidseweg in Voorschoten stopte de autodief en zette het op een lopen. De gewaarschuwde politie kon de man ondanks het inzetten van een speurhond niet meer achterhalen. De twee auto's moesten worden weggesleept. De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis in de bus! Q per maand* 24,45 per kwartaal 72.40 per halfjaar 144.80 per jaar 275.70 alleen via automatische betaling) s.v.p. uw voorkeur aankruisen Naam: Adres: Pc/Wnpl.: Tel.:(i.v.m. bezorging) Opsturen naar: Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1