Wie lekker Pasen wil vieren gaat als een haas naar de Hema. 9.75 7r 11.25 Basisconventie moet export chemisch afval beperken Brits ministerie waarschuwt voor nieuwe bomaanslagen HEMA Eerste resultaat caobesprekingen haven Rotterdam ROTTERDAM (ANP) - De ver- voersbonden FNV en CNV hebben vanochtend met de SVZ (de vereni ging van werkgevers in de Rotter damse haven) overeenstemming bereikt over een nieuwe cao bij het ertsoverslagbedrijf EECV (onge veer 300 werknemers). Overeenge komen is een tweejarige cao af te sluiten, waarin twee maal een loons verhoging van twee procent is opge nomen. Het is het eerste resultaat van de cao-onderhandelingen in de Rotterdamse haven, die voor het eerst per bedrijf en niet per bedrijfs tak plaatsvinden. De bonden zullen het onderhan delingsresultaat binnenkort met een positief advies aan de leden voorleggen, omdat ruimschoots aan de eisen van de bond is voldaan. Naast de loonsverhoging van in to taal 4 procent van het basismaand salaris wordt per 1 april 1989 een prijscompensatie van naar ver wachting een half procent uitge keerd en komen er extra vrije dagen voor oudere werknemers. Perso neel in de dag- en tweeploegen dienst krijgt een extra roostervrije' dag. Opmerkelijk is volgens de Ver- voersbond FNV dat met EECV is af gesproken dat de negatieve effecten van regeringsmaatregelen op het gebied van belastingen (plan Oort) en ziektekostenverzekeringen (plan Dekker) door de werkgever zullen worden gecompenseerd. Over de wijze waarop dat gaat gebeuren, moet nog worden overlegd. De Vervoersbond FNV noemt het onderhandelingsresultaat bij EECV een voorbeeld voor de overige ha venbedrijven De cao-onderhande lingen in de haven zijn uit 'strate gisch oogpunt' begonnen in de goed draaiende machinale sector. Don derdag gaan de onderhandelingen bij het ertsoverslagbedrijf EMO van start. Moslims richten platform op voor verbeteren begrip DEN HAAG (GPD) De moslimor ganisaties in Den Haag gaan een platform oprichten, waar zij elkaar willen informeren over hun plaats in de Nederlandse samenleving. Dat hebben zeventien organisaties gisteren besloten na een gesprek met burgemeester Havermans en wethouder Heemskerk van migran tenzaken. De moslimorganisaties waren uit genodigd naar aanleiding van de de monstratie tegen 'De Duivelsver zen'. Daar werden boeken in brand gestoken en is opgeroepen tot het vermoorden van de schrijver Rush die. De zeventien organisaties heb ben zich nadrukkelijk gedistanti eerd van de oproep tot moord. Bij het gesprek ontbraken de or ganisatoren van de demonstratie. Volgens burgemeester Havermans ging het daar ook niet om. „Het was niet de bedoeling de moslims ter verantwoording te roepen. Wij wa ren geschrokken van de moordop- roep en van de reacties daarop uit de samenleving. Daarom wilden we praten met de moslims. Om af te spreken hoe moslims en andere Ha genaars met elkaar omgaan". Volgens de burgemeester hebben de circa 25.000 Haagse moslims be hoefte aan meer voorlichting over de Nederlandse samenleving. „Het ontbrak blijkbaar aan het besef dat de demonstratie in strijd is met onze rechtsorde. Het platform, een initia tief van de moslims zelf, moet dat gebrek aan kennis wegnemen". Voorzitter Van Bommel van het Moslim Informatie Centrum ver wacht dat via het platform ook meer begrip zal ontstaan voor de mos lims. Volgens hem heersen er veel verkeerde ideeën over moslims, die door de demonstratie zijn versterkt. Maar niet meer dan één procent van de Nederlandse moslims staat achter die demonstratie", aldus Van Bommel. ESQ$K00PJ£ o herkent u aanbiedingen in de Hema vanaf Aardewerk borden. In mint. 5.75 2 voor Doos met 30 huishoudkaarson. In wit, rose, rood en mint. -69^1 Automatische broodrooster met 5 warmtestanden De buitenwand wordt niet warm. Met' 1 jaar Hema garantie. Advocaat. Bereid uit verse eieren en brandewijn. Inhoud 0.75 liter. KWlKOOPJB d herkent u aanbiedingen in de Hema Luxe vlaaien. o.a. rijste-, kersen- abrikozen- of advokaatvlaai. Alle extra gevuld, met slagroom en paasdecoratie. Paasstol. Rijkelijk gevuld met zuid vruchten en banketspijs.750gram. Paasadvokaattaart. Bereid met advokaat, slagroom en chocolade, feestelijk gedecoreerd. Met zo'n heerlijke paas- taart wordt 't pas echt feest. We hebben twee soorten: slagroomtaart met verse kiwi, banketbakkers room en een vrolijke paasversiering en een feestelijke slagroommokkataart. Vers uit onze eigen bakkerij, voor maar 10,-. Wacht niet te lang, anders bent u 't haasje. Uit de notenbar: gezouten of onge zouten cashewnoten. 150 gram. .Echt Waar Voor Je Geld. Visserij rond gifcontainer in Kanaal verboden LONDEN (AP) - Het Britse mi nisterie van landbouw heeft in een straal van 12 km rond de plek in het Kanaal waar vermoe delijk een container met het zeer gevaarlijke landbouwgif lin daan ligt alle visserij verboden. Het ministerie noemde de maatregel een extra veiligheids maatregel en zei geen enkele aanwijzing te hebben dat er gif uit de container is weggelekt. Ook Frankrijk zou een visver bod hebben afgekondigd in een gebied van 100 vierkante zee mijl ten noorden van Norman- dië en de Kanaaleilanden. Vol gens de Londense Times is het Franse verbod er vooral opge richt om te verhinderen dat ka bels en sleepnetten van vis serstrawlers de container op de zeebodem zouden kunnen be schadigen. Het Britse ministerie van landbouw neemt in de buurt van het Kanaal-eiland Guern sey, waar het Indonesische schip Perintis met 14 containers met. chemicaliën op 13 maart zonk, permanent watermon sters om te controleren of er geen gif is weggelekt. Acht containers, die volgens havenautoriteiten in het Franse Cherbourg geen gevaarlijke stoffen zouden bevatten, zijn met het schip naar de zeebodem gezonken. De zes andere wer den geborgen door een Frans marineschip. DEN HAAG (ANP) - Het argument dat Nederland zich internationaal uit de markt prijst door een voor trekkersrol bij een schonere pro- duktie wordt teveel aangedikt en is op langere termijn onterecht. Veer tig economen onder leiding van No belprijswinnaar prof.dr. J. Tinber gen signaleren dit in een open brief aan premier Lubbers en zijn kabi net. Zij menen dat de onzekerheid over de milieunormen die Neder land aan bedrijven zal stellen, veel meer schade berokkent. De economen geven hun visie met het oog op de discussie rond het Nationaal Milieubeleidsplan dat vertraging heeft opgelopen door een discussie binnen het kabinet 'Milieukosten niet overdrijven' De extra kosten voor milieu-in vesteringen geven niet de doorslag bij de keuze voor Nederland als ves tigingsplaats, aldus de economen. "Er zijn tal van voorbeelden te ge ven van bedrijven in binnen- en bui tenland, die met het treffen van milieuvriendelijke maatregelen aaanzienlijk economisch rende ment hebben behaald," zo schrijven zij. Een tijdelijk kostennadeel slaat op langere termijn om in een voor deel naarmate concurrenten over de grens heen ook worden gedwon gen schoner te produceren, zo beto gen zij. "Het is essentieel dat nu duide lijkheid wordt gegeven over de milieurandvoorwaarden op langere termijn," zo schrijven Tinbergen en zijn collega-economen. „Het is der halve ook vanuit economisch oog punt gezien van het grootste belang dat er spoedig een Nationaal Milieu beleidsplan verschijnt, waarin op duidelijke wijze het milieubeleid voor de langere termijn staat aange geven." LONDEN (GPD) - Het Britse de partement van transport heeft vliegvelden en luchtvaartmaat schappijen gewaarschuwd voor de mogelijkheid van een nieuwe bom aanslag door middel van explosie ven, die in een cassetteradio zijn verstopt. In aansluiting daarop zijn nu op de Britse luchthavens ver scherpte veiligheidsmaatregelen van kracht, over de aard waarvan geen mededelingen worden ge daan. In Groot-Brittannië groeit intus sen de irritatie over de tot nu toe halsstarrige weigering van de mi nister van transport Paul Channon om in het Lagerhuis openheid van zaken te geven over de wijze waarop hij de Waarschuwingen heeft be handeld die vooraf gingen aan de bomaanslag op de Jumbo-jet van PanAm boven het Schotse dorpje Lockerbie, die aan 270 mensen het leven kostte. De oppositie onder aanvoering van Labourwoorvoerder voor trans port, John Prescott, blijft er op aan dringen dat de minister een verkla ring aflegt in het huis van afgevaar digden en de druk op de bewinds man groeit met de dag. Tot nu toe handhaaft hij zijn standpunt dat het in verband met de nu opgevoerde veiligheidsmaatregelen niet juist is om in details te treden over wat er precies aan de catastrofe in Schot land vooraf is gegaan. Hij wordt daarin gesteund door specialisten van Scotland Yard en 's lands veilig heidsdienst M15. Minister Channon verwijt Pres cott dat hij op alle mogelijke manie ren probeert politieke munt te slaan uit het grote drama kort voor Kerst mis. Maar inmiddels klinken er ook stemmen onder de .conservatieven over meer duidelijkheid van de be windsman, die in de pers hard wordt aangepakt en als een soort rampenminister wordt afgeschil derd. Beginnend bij de catastrofe van de Herald of Free Enterprise, even buiten de haven van Zeebrug- ge, worden twijfels geuit over de competentie van Paul Channon. Deze twijfels zijn na de brand in het ondergrondse station van Kings Cross en de fatale treinongelukken bij Clapham en Purley in Zuid-Lon- den groter geworden. En het is al lang niet meer alleen Prescott, die aandringt op zijn ontslag. Ondertus sen groeien de dossiers op het bu reau van minister Channon over de verschillende verkeersrampen die Groot-Brittannië de afgelopen maanden hebben getroffen en de onderzoeken naar de oorzaken daarvan. In een rapport over de ramp van de Boeing-737 van British Mid lands, die 8 januari op de drukke Ml-autoweg in Leicestershire neer stortte, waarbij 47 inzittenden om kwamen, is nu duidelijk vastgesteld dat in de cockpit een van de twee motoren is uitgeschakeld die nor maal functioneerde. Een team van experts heeft geen mankementen kunnen ontdekken in de betreffen de motor, waarvan de gezagvoerder en zijn co-piloot dachten dat die de oorzaak was van ernstige trillingen en rookontwikkelingen. Beide vlie gers, die de ramp hebben overleefd, houden echter vol dat zij aan de hand van de gegevens op hun in strumentenpaneel juist gehandeld hebben. BASEL (ANP) De internationale milieu-organisatie Greenpeace, die op de ministersconferentie over het internationale transport van gevaar lijk afval in Basel is vertegenwoor digd, vreest dat de handel in afval stoffen na het te sluiten verdrag al leen maar zal toenemen. Daarvan zouden vooral de ontwikkelingslan den de dupe worden. De milieu-organisatie is ontstemd over de houding van de industrie landen, met name de Verenigde Staten, die tijdens de onderhande lingen in de Zwitserse stad zoveel mogelijk de deur voor het grens overschrijdend transport van ge vaarlijk afval open wil houden. Zoals de kaarten nu op tafel liggen, zal de handel tussen de deelnemers aan de morgen te sluiten conventie en de landen die het verdrag niet ondertekenen, geoorloofd blijven. „Op die manier sluit je de voor deur en laat je de hond via de ach terdeur toch weer naar buiten", al dus Ernst Klatte van de milieu-or ganisatie. „Het grote gevaar van een conventie, zoals die nu wordt voor zien, is dat het de illusie wekt de in ternationale handel in afval onder controle te krijgen. Een dergelijk verdrag institutionaliseert, de han del in afval eerder dan dat het deze voorkomt. Wij vrezen dat wat als een misdaad had moet worden be schouwd, nu een gelegaliseerde be drijvigheid wordt", zo voegde Ke vin Stairs, afgezant van Greenpeace op de ministersconferentie, er aan toe. Afrika De milieu-organisatie betreurt het dat de ontwerptekst van de Basel- conventie het afvaltransport van ge ïndustrialiseerde landen naar de berde Wereld niet tegenhoudt. Elk afval naar de ontwikke lingslanden beschouwt Greenpeace als immoreel. Een niet geringe groep van Derde-Wereldlanden, voornamelijk uit Afrika, is dezelfde' mening toegedaan. Die hebben bij de opening dan ook gewaarschuwd dat ze alleen met harde afspraken genoegen nemen. Op de conferentie in Basel drin gen zij er dan ook op aan het inter nationale transport van gevaarlijk afval veel verder in te perken dan in de huidige ontwerptekst van de conventie is geregeld. Dit betekent dat ook de handel tussen de onder tekenaars van het verdrag en de niet-aangesloten landen aan ban den moet. Minister Nijpels (milieu), die ook aan de onderhandelingen deel neemt, staat geheel achter het stre ven van de ontwikkelingslanden naar een vergaande controle op het gesleep met chemisch afval. Als de ze landen het akkoord niet voldoen de vinden, overweegt de minister zich eveneens terug te trekken. Gis teren was er nog enige twijfel of de groep ontwikkelingslanden wel mee zal blijven doen. In het verdrag, zoals dat nu op ta fel ligt, wordt bepaald dat de landen die de conventie zullen onderteke nen, het recht krijgen de invoer van gevaarlijk afval en andere afvalstof fen te verbieden. Tegelijkertijd zijn zij verplicht de uitvoer tegen te hou den naar landen die een invoerver bod hebben uitgevaardigd. Als men in de Zwitsere stad tot overeenstemming komt, zullen de aangesloten landen, ook als er geen invoerverbod is, geen afval naar an dere verdragsdeelnemers, vooral ontwikkelingslanden, mogen bren gen als er reden is aan te nemen dat dit daar niet op een milieuvriende lijke manier verwerkt kan worden. Grensoverschrijdend afvaltrans port zal alleen worden toegestaan, als het exporterende land niet over de noodzakelijke voorzieningen be schikt om het afval te verwerken of op te slaan, of als het afval gebruikt wordt als grondstof voor nieuwe produkten. Handel In het verdrag zal tevens een bepa ling worden opgenomen dat al het grensoverschrijdend vervoer van afval, ook naar landen die de over eenkomst niet ondertekenen, bij een internationaal secretariaat moet worden aangemeld. Als een partij afvalstoffen die naar een ander land gaat niet overeenkomstig het con tract daar kan worden verwerkt, zal het exporterende land verplicht zijn het afval binnen 90 dagen terug te Illegaal vervoer van afval dat de grenzen overgaat, zal in de conven tie worden bestempeld als crimi neel. Elk aangesloten land zal de plicht hebben dit te voorkomen en ook te bestraffen. De landen die het verdrag ondertekenen, zullen te vens de plicht hebben het ontstaan van afvalstoffen in eigen land tot een minimum terug te brengen. Voorts zullen zij er zoveel mogelijk moeten zorgen de stoffen op i eigen land te verwerken. De punten waar op de ministers conferentie gisteren nog geen over eenstemming werd bereikt, betref fen de handel tussen de verdrags deelnemers en de niet-aangesloten landen, het recht van landen via welk afvaltransport naar andere landen plaatsvindt, op informatie daarover, de verantwoordelijkheid voor illegale handel en de financiële aansprakelijkheid.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 18