SDB pleit voor toekomstvisie op ontwikkeling bollenstreek Commissie toerisme steunt plan Promotie Noordwijk Aanpak nieuwe projecten moeilijke zaak voor raadsleden Voorschoten Vliegtuigbom op grens Boskoop en Hazerswoude PAGINA 16 REGIO DINSDAG 21 MAART 1989 NOORDWIJK - Het beleids- en actieplan 1989 van de Stich ting Promotie Noordwijk (SPN) wordt in grote lijnen gesteund door de Noordwijkse raadsle den. Wel worden kanttekenin gen geplaatst bij de verdeling van het beschikbare geld. Een en ander bleek gisteravond tij dens een vergadering van de com missie toerisme van Noordwijk. De SPN presenteerde onlangs de plannen voor het komende zomer seizoen. De stichting begon vorig jaar met haar werkzaamheden, na een moeizame periode van onder handelingen over de bestuursvorm en de financiën. De stichting maakt promotie voor Noordwijk in de breedste zin van het woord en ont vangt hiervoor inkomsten uit de toeristenbelasting, van sponsors en het bedrijfsleven. Omdat de stichting gemeentelij ke belastingen mag besteden, is af gesproken dat de organisatie de doelstellingen uitvoert van de nota Toeristisch Beleid van de gemeen te. In die nota, en dus ook in het be leidsplan van de stichting, staat sti mulering van het zogeheten ver- blij fstoerisme als nummer één op de lijst van te verwezenlijke zaken. Nu de stichting een jaar heeft ge draaid en het er in de ogen van de raadsleden goed vanaf heeft ge bracht, was het voor de enige 'twij felaar' binnen de raad, W. Schelvis, tijd om zijn standpunt te herzien. De fractievoorzitter van Progressief Akkoord Noordwijk: "De aanpak is professioneel en dat is voor mij aan leiding eerder geuite twijfels nu maar in te slikken. De inhoud van het beleidsplan is niet prettig om te lezen, maar wel interessant". De PvdA, een van de partijen die ook gedurende lange tijd met de no dige argwaan naar de nieuwe stich ting heeft gekeken, had al een aan tal maanden geleden het vertrou wen in de stichting toegezegd. Ook WD, CDA en Noordwijks Belang staken gisteravond hun waardering voor de organisatie niet onder stoe len of banken. "Hardlopers blijken niet alijd doodlopers te zijn", aldus B. Cassee-van Noppen (Noordwijks Belang). Betalen De stichting heeft het komend jaar de beschikking over 650.000 gul den. Het bedrijfsleven draagt 180.000 gulden bij, verschillende sponsors geven in totaal 127.500 gulden en het resterende geld is af komstig van de toeristenbelasting. Vorig jaar heeft het de stichting ui termate veel moeite gekost het Een bloemencorso maakt Noordwijk bekend tot i Wel kanttekeningen bij verdeling inkomsten Noordwijkse bedrijfsleven over de streep te trekken. Aanvankelijk werden tonnen toegezegd, maar toen het op betalen aankwam, liet een belangrijk deel van de Noord wijkse ondernemers het erbij zitten. B. Cassee-van Noppen (Noord wijks Belang) herinnerde de com missieleden aan de problemen die er vorig jaar zijn geweest met het bijeen schrapen van de bijdragen van het Noordwijks bedrijfsleven: "Trekt dat nu wat bij? Zijn de on dernemers nu wel bereid geld op ta fel te leggen?". Wethouder P. Warmerdam heeft er alle vertrouwen in, zo bleek gis teravond. "Vorig jaar in ,e de Dolle koe zorgt voor opschudding in Ter Aar TER AAR - Een dol geworden paaskoe heeft gistermorgen in Ter Aar voor heel wat opschud ding gezorgd. Met een verdo vingsgeweer en een karabijn moest de koe tot bedaren wor den gebracht. De politie uit Ter Aar, die niet over een verdo vingsgeweer beschikt, moest daarbij de hulp inroepen van de Alphense politie. De koe die voor Pasen ge slacht moest worden vluchtte de slachtruimte uit van een sla ger aan de Korteraarseweg. Hierbij gooide zij enkele koel- motoren om.,Het beest rende vervolgens tussen een paar schuren door en dwars door een houtopslag. Ook beschadigde zij een auto. Een verdovings schot moest een einde maken aan de vluchtpoging van de koe. Het dier rende echter door een vijver de tuin van de buren in. De grasmat van de tuin werd daarbij beschadigd. Met twee karabijnschoten in de kop bleek de koe uiteindelijk voldoende versuft en kon zij alsnog ge slacht worden. De schade die door de koe werd aangericht bedraagt enke le duizenden guldens. Noordwijkse Ondernemers Vereni ging de bijdragen van het bedrijfsle ven. Dat liep spaak. Dit jaar haalt de stichting de bijdragen zelf op. Bo vendien lijkt het bedrijfsleven, nu het gezien heeft wat de stichting al lemaal bereikt, meer bereid de SPN financieel te ondersteunen". De wethouder erkende dat het moeilijk zal blijven van iedere Noordwijkse ondernemer geld los te krijgen. "De SPN kampt met een aantal kwaadwilligen. Aan hen zal extra aandacht worden besteed". Evenement De werkzaamheden van de stich ting zijn grofweg te verdelen in het begeleiden en organiseren van eve nementen, marktbewerking en acti viteiten ter bevordering van het ver- blijfstoerisme. Voor het komende jaar is er voor het organiseren en be geleiden van evenementen op de begroting van de stichting 125.000 gulden uitgetrokken. CDA'er M. de Jong kan zich daar niet in vinden. "Er is een tendens om in verhouding steeds meer geld uit te geven voor evenementen. De hoofddoelstelling van de stichting, bevordering van het verblijfstoeris- me, dreigt daardoor op de achter grond te raken". De kritiek werd onderschreven door PvdA'er A. Prins. "Er wordt veel geld uitgegeven aan activitei ten en evenementen, maar daarmee wordt het verblijfstoerisme niet ge stimuleerd. De evenementen trek ken veel mensen uit de regio die 's avonds lekker thuis gaan eten en slapen". Burgemeester J.M. Hoffmann er kende dat er een verschuiving merkbaar is ten gunste van de eve nementen. Noch hijzelf, noch wet houder Warmerdam ziet hierin ech ter een probleem. "Alle evenemen ten hebben heel duidelijk een pro motionele werking. Een bloemen corso maakt Noordwijk bekend tot ver over de landsgrenzen". Warmerdam voegde daar nog aan toe dat het niet verwonderlijk is dat in de eerste jaren van het bestaan van de stichting het accent ligt op de activiteiten en evenementen. "Deze zijn veel eenvoudiger op te zetten. Voor marktbewerking en het bevorderen van het verblijfstoe risme is een langere adem nodig". Bovendien zijn volgens Warmer dam de evenementen zoals de vuur werken en feestmarkten noodzake lijk om 'goodwill' bij de onderne mers te kweken. Het Noordwijks bedrijsleven ziet dat er iets gebeurt, en is daardoor bereid mee te beta len. DIEF GEPAKT - De Hillegomse politie heeft gisteren een 17-jarige inwoner van Nieuw-Vennep aange houden die wordt verdacht van het stelen van twee autoradio's in het centrum van Hillegom. Een politie patrouille zag twee mannen een pakketje neerleggen bij een gepar keerde auto. Het bleek om twee au toradio's te gaan. Aan de hand van het kenteken van de auto werd een van de twee later opgespoord en aangehouden. VOORSCHOTEN -. Na een lan ge discussie in een gecombi neerde commissievergadering was een ding duidelijk: de Voorschotense politieke partij en kunnen maar moeizaam aan geven welke projecten de ge meente de komende drie jaar moet realiseren. Er liggen nog zoveel vragen dat een vervolg- discussie pas zal worden ge voerd wanneer in afzonderlijke commissies over de projecten is gesproken. Ook een discussie over de heroverwegingsopera tie waarbij B en W voorstellen om van 1990 tot en met 1992 per jaar 100.000 gulden te reserve ren voor nieuw beleid is ver schoven naar de raadsvergade ring in april. nu al voor een periode van enkele jaren te bepalen voor welke zaken de gemeente geld moet uittrekken. F.J.M. ten Have wilde wel eens we ten wat de gevolgen zijn van de keu zes die nu al moeten worden ge maakt. "Als ik hier zie staan dat er een fietspad door de weilanden moet worden aangelegd, denk ik: dat is leuk. Maar ik wil dan eerst wel eens weten wat de consequentie van die keuze is, wat we daarvoor moeten laten". De kritiek van het CDA werd gedeeld door D66. "Je moet niet over de raad heen rege ren. Volgend jaar zijn er verkiezin gen, misschien is er dan een nieuw college. Dat moet in Voorschoten toch eens kunnen?", aldus J. Ai- kens die daarmee de lachers op zijn hand kreeg. M.J. Breunesse van de PvdA merkte op dat tweederde van het aantal projecten dat voor 1989 op de lijst staat nieuw zijn. "In een jaar tijd zijn er dus veel dingen tussen- geschoven die geen uitstel dulden", concludeerde ze. Burgemeester P. Cannegieter merkte in dit verband op dat niet alle zaken op de lijst kun nen worden uitgevoerd. "Er zullen altijd dingen worden verschoven". Van de 93 projecten die voor de komende drie jaar stonden ver meld, konden er gisteravond slechts enkele direct worden afge voerd. Over het schrappen van de voorlichtingscampagne honden be stond de grootste overeenstem ming. Over eventuele uitbreidingen van de lijst voor 1989 werden gister avond nog geen besluiten genomen. advies en bij stand waren gisteravond bijeenge komen om zich te buigen over de zogenaamde meerjarenprojecten- lijst die zich richt op de periode van 1990 tot en met 1992 en de prioritei tenlijst van 1989. Het voltallige col lege van B en W was aanwezig om toelichting te geven. Op beide lijs ten geeft het college aan welke pro jecten het de komende jaren wil rea liseren. Op de lijst van 1989 staan de zaken die hierbij volgens het colle ge de hoogste prioriteit hebben. De WD klaagde bij monde van W.J.E. van de Poel over de rommeli ge presentatie van de informatie. "We zijn overspoeld met gegevens, waarin we maar moeilijk onze weg konden vinden. De toelichting bij de meeijarenprojectlijst was, wel licht noodzakelijk, toch nogal sum mier". Een klacht waarin ook de an dere partijen zich konden vinden. Bij alle fracties bestond behoefte aan meer informatie over de uiteen lopende projecten waaraan het col lege van B en W de komende drie jaar voorrang wil verlenen. Vooral het CDA had er bezwaar tegen om Dode bij ongeval in Noordwijk NOORDWIJK - Een 28-jarige Zweed is gistermiddag omgekomen by een ongeval op de Herenweg in Noordwijk. De man, wiens naam nog niet door de politie kon worden vrijgegeven omdat de familie nog niet op de hoogte is gebracht, liep rond kwart voor drie in de berm van de Herenweg en stak onverwacht de rijbaan over. Hij werd geschept door een personenauto die werd be stuurd door een 18-jarige inwoner van Noordwijk. De Zweed werd met ernstig letsel per ambulance overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Lei den en is daar een uur later aan zijn verwondingen overleden. Dagomzet-record veiling Flora RIJNSBURG - De bloemenveiling Flora in Rijnsburg heeft gisteren een nieuw dagomzet-record behaald. Er werd voor een bedrag van 4.107.000 gulden verhandeld. Het oude record dateert van vorig jaar en lag 35.000 gulden lager. De week voor Pasen is traditioneel de tijd dat er records worden geves tigd. De enorme vraag naar bloemen werd gisteren gekoppeld aan een groot aanbod en een goede prijs. "Het kan best zijn dat het record deze week nog eens wordt gebroken", aldus voorlichter P. Kralt van Flora. HAZERSWOUDE/BOSKOOP - Er ligt, naar alle waarschijnlijk heid, een vliegtuigbom op de grens van de gemeente Hazers woude en Boskoop, bij de Loete. De bom moet worden opgegra ven, want precies op genoemde plaats wil het Waterschap De Gouwelanden een gemaal bou wen. De beide gemeenten buigen zich thans over de vraag wie moet opdraaien voor de kosten. Moge lijk zullen Hazerswoude en Bos koop de kosten delen. De Explosieven Opruimings Dienst gaat er, op basis van wat tot nu toe bekend is, van uit dat er een vliegtuigraket of een vlieg tuigbom van 250 pond ligt. Deze moet afkomstig zijn van een Brit se bommenwerper. Het vermoe den bestaat dat het projectiel nog net op Hazerswouds grondgebied is ingeslagen, maar ondergonds Boskoop is binnengekomen. Een groot deel van het gebied dat onderzocht moet gaan wor den, bestaat uit water. Met de op sporing van de bom zou anderhalf miljoen gulden zijn gemoeid. Dit komt mede omdat in het water een damwand moet worden ge slagen. Na drooglegging van het gebied kan met een sonde de juis te plaats worden vastgesteld. De gemeente die uiteindelijk de bom 'in huis heeft' komt voor forse kosten te staari. Door het ontbre ken van een budget op het minis terie van financiën, moet de des betreffende gemeente de operatie voorfinancieren. Afhankelijk van de duur hiervan loopt het rente verlies op. Burgemeester J. van der Sluijs rekent in elk geval op een verlies van twee ton. Verder staat vast dat een ge meente tot vijf gulden per inwo ner moet bijdragen, wat in het ge val van Hazerswoude nog eens 60.000 gulden gaat kosten. Met zijn Boskoopse collega J. Spros beziet Van der Sluijs dan ook of de gemeenten het risico kunnen spreiden. Niet bekend is in hoe verre het waterschap daarbij wordt betrokken of ook Rijkswa terstaat. De bouw van het gemaal is noodzakelijk geworden door de aanleg van rijksweg 11 die een an dere polderindeling met zich mee brengt. De partijen gaan er van uit dat de bom op genoemde plek moet worden verwijderd. Dit in tegenstelling tot één of meer bommen waarvan wordt ver moed dat ze achter de woonwijk Rhijnenburch bij het spoor lig gen. Deze zouden zo diep liggen dat ze geen gevaar meer opleve- Samenwerkingsorgaan regiogemeenten presenteert beleidsplan BOLLENSTREEK De tien gemeenten in de duin en bollenstreek moeten bin nen afzienbare tijd gezamen lijk komen met een toe komstvisie op de manier waarop deze regio zich in de komende jaren dient te ont wikkelen. Als de plaatselijke bestuurders het in dit plan eens worden over belangrij ke vraagstukken als wonen en werken, kan de streek een tegenwicht bieden aan be leidsvoornemens van de provinciale of landelijke overheid. Ook kan wellicht beter gebruik worden ge maakt van allerlei subsidie regelingen. Het idee voor het opstellen van een dergelijke ruimtelijk-economische structuurschets is één van de onder delen van het beleidsplan 1989/1990 van het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek (SDB), het samenwerkingsverband van de tien regiogemeenten. De structuur schets moet worden aangeboden aan het provinciaal bestuur, dat op korte termijn het bestaande streek plan Zuid-Holland West onder de loep neemt. In dit plan is vastgelegd hoe de ontwikkeling van een be paalde regio volgens de visie van de provincie moet verlopen. De gemeentebestuurders denken op een aantal onderdelen, bijvoor beeld als het gaat om de inrichting van bedrijventerreinen, het om- spuiten van bollengrond en het bouwen van woningen, wezenlijk anders over de toekomstige inrich ting van de bollenstreek dan de pro vincie. Met een eigen ruimtelijk- economische structuurschets zijn de plaatselijke bestuurders wellicht beter in staat het standpunt van de orovincie te beïnvloeden. Wie met de opstelling van een dergelijke schets wordt belast, is nog niet bekend. Er kan worden ge dacht aan het aantrekken van een adviesbureau, maar ook zouden be stuurders en ambtenaren uit de tien SDB-gemeenten zich met deze pro blematiek kunnen bezighouden. Werkgelegenheid Het beleidsplan 1989/1990 van het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek wordt op woensdag 29 maart door het algemeen bestuur van de organisatie besproken. Be halve voor het opstellen van een toekomstvisie op de ontwikkeling van deze regio, wordt in het plan on der meer voorgesteld een notitie uit te brengen over maatregelen die de werkgelegenheid bevorderen. Het stuk zou moeten worden opgesteld door het arbeidsbureau, in samen werking met de wethouders en de chefs van de afdelingen sociale za ken. Hoewel het werkeloosheidsper centage in de duin- en bollenstreek betrekkelijk laag is, moeten de ver schillende gemeenten volgens het SDB toch alle mogelijkheden be nutten om meer banen te creëren. Verder wordt gepleit voor het op stellen van een notitie over de wen sen van het agrarisch bedrijfsleven als het gaat om de toekomstige ont wikkelingen in deze sector. De agra rische bedrijfstak vormt van ouds her een belangrijke steunpilaar voor de regionale bedrijvigheid in de duin- en bollenstreek. Het samenwerkingsorgaan wil ook onderzoeken in hoeverre er in deze streek een regionaal volks huisvestingsbeleid kan worden ge voerd. De plannen voor een verdere groei van het woningbestand kun nen op die manier beter worden af gewogen tegenover andere belan gen, zoals het behoud van natuur- en landschappelijke waarden en het bollenareaal. De regionale volks huisvestingszaken worden momen teel behartigd door een commissie. De werkzaamheden van deze com missie zouden bestuurlijk bij het SDB kunnen worden onderge bracht. Stations Ook bij de bescherming van het milieu moeten de gemeenten in de duin- en bollenstreek nauwer gaan samenwerken. Het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke orde ning en milieubeheer stelt de ko mende jaren aan de lokale overhe den extra geld beschikbaar voor de uitvoering van milieutaken. Ook voor het bevorderen van de onder linge samenwerking worden finan ciële bijdragen verstrekt. Met be hulp van een externe deskundige zullen ambtenaren van de verschil lende gemeenten en hun vertegen woordigers in het dagelijks bestuur van het SDB, voorstellen doen voor een meer gezamenlijke aanpak van de milieuproblematiek. Andere onderwerpen waaraan het samenwerkingsorgaan de ko mende periode veel aandacht wil besteden zijn onder meer de ope ning van spoorwegstations in Voor hout en Hillegom en de bevordering van het zogenaamde route-gebon den toerisme in de streek. Het SDB De samenwerkende gemeenten willen onder meer het route-gebonden toerisme in de streek bevorderen. komt verder met een voorstel over de inhoud en omvang van het ta kenpakket van de basisgezond heidsdienst en ook zal worden ge streefd naar de totstandkoming van een patiëntenplatform voor de duin- en bollenstreek. Om het samenwerkingsverband van de tien gemeenten in de duin en bollenstreek beter te laten func tioneren, worden in het beleidsplan Dijkman) wordt gepleit voor het maken van een periodiek informatiebulletin voor met name de raadsleden uit de verschillende dorpen en het 'stroomlijnen' van deambtelijke c voorstellen gedaan. Zo ganisatie van het SDB. DINSDAG 21 MAART Alphen paasstukjes maken bij KMTP, Ten Harmsenstraat 14,20.00 uur. specialistenforum-avond VOA/CJB, aanvang 20.00 uur in 's-Molenaarsbrug. Leiden oecumenisch avondgebed in de Oud-Katholieke kerk, Zoeter- woudse Singel, van 19.00 tot 19.30 uur. voorstelling van Tom Lanoye: 'In de Piste', aanvang 20.15 uur in de Leldse Schouwburg. Wassenaar lezingencyclus Stichting Bac- kershagen, vierde lezing: drs.P. spreekt en zingt, aanvang 20.00 in het Rijnlands Lyceum, Backershagenlaan. WOENSDAG 22 MAART Alphen rommelmarkt in buurthuis Wes terhaven, Emmalaan, aanvang 19.00 uur. thema-avond Alphense Vrou wenraad over thuiszorg, aanvang 20.00 uur in De Thermen, Cantha rel. Katwijk modeshow met als thema: 'Back to the future' door afdeling Mode en Kleding van s.g. Rhijn- wijck uit Leiden, aanvangstijden 16.00, 19.30 en 21.00 uur in Tripodia, Hoornesplein. Leiden voorlichting over de cursus 'Meer bewegen voor ouderen', door Henk Kramer, docent/fysio therapeut, aanvang 10.30 uur in club- en buurthuis Westerkwar- tier, Ten Catestraat. zomerkledingbeur8 in buurt huis Comelis, Joppensz, Oppen- heimstraat, i 13.30 tot 16.00 Pantomime met Hakim Traidi, aanvang 14.00 uur in buurthuis 't Spoortje, Bernhardkade. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen. Gerestraat 20. tel: 121554. bijeenkomst Borstvoeding-be geleidingsgroep Leiden, vanaf 20.00 uur bij Jeanette Noorda, Ixiadal 4 (Merenweijk), tel: 170085/312967. voorstelling: 'Congo', gespeeld door De Tijd. aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Van top tot teen te trillen', door Theater Paersona, met Adelheid Roosen en Marcelle Meuleman, aanvang 20.30 uur in het Lak-Tjeater. Leiderdorp bridgen in Bridgecentrum Lei derdorp. Bemhardstraat, aanvang 13.30 uur. Voorschoten kindervoorstelling: Wie niet blauw is, is gezien', door poppen theater Wellus Nietus, aanvang 14.30 uur in Cultureel Centrum, Marijkelaan. DONDERDAG 23 MAART Leiden lunchconcert Mayke Radema kers (cello) en Leon Bak (piano), werk van Schumann, Beethoven en Strawinsky, van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal K&O, Oude Vest. klaverjas* en sjoelavond bij wijkvereniging Aktief, aanvang 20.00 uur in het verenigingsge bouw, Berlagestraat 2. cabaretprogramma: 'Kouwe drukte' van Brigitte Kaandorp aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Van tot tot teen te trillen', door Theater Persona, met Adelheid Roosen en Marcelle Meuleman, aanvang 20.30 uur in het Lak-Theater. uitvoering van de Mattheus Passion door het Bach-koor Hol land en het Residentie-Orkest, aanvang 19.00 uur in de Pieters kerk. niging en jongenskoor Ex Animo en het Randstedelijk Begelei dingsorkest. aanvang 19.30 uur in de Stadggehooorzaal. Leiderdorp klaverjassen Tamarco, aan vang 20.00 uur in het clubgebouw, Splinterlaan. klaverjassen en rummykub bij de Buitengewonen, aanvang 20.00 uur in Freriksho», Winkelhof. dia-lezing NVvH over pel grimstochten door drs. A. van Wiechen, aanvang 20.00 uur in de Muzenhol.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16