Studie naar terugdringen jaarlijkse kosten Doesbrug Nieuwbouw raadhuis van de baan Wassenaar voert strijd voor aanleg '11-west' op ADVERTENTIE-SPECIALS Nog dit jaar begin gemaakt met restauratie Progressieven Wassenaar bang voor hoog tarief kinderopvang Automobilisten rijden massaal door rood licht PAGINA 14 REGIO LEIDEN DINSDAG 21 MAART 1989 LEIDERDORP - Er wordt op korte termijn gezocht naar mogelijkheden om de jaarlijkse kosten voor de Doesbrug drastisch terug te dringen. Uitgangspunt blijft evenwel dat de karakteris tieke brug in haar huidige vorm blijft gehandhaafd, zo dat spoedig tot restauratie zal worden overgegaan. jo-jo geeft. Vorig jaar was er nog sprake van een positief saldo en nu opeens somberheid troef. Een geringere De vergadering financiën waarin de Doesbrug ter discussie stond, werd gisteren an dermaal bijgewoond door een groot aantal omwonenden. En wederom lieten zij overduidelijk weten niets voor sloop te voelen en alleen ak koord gaan met restauratie. 'Aanvankelijk was een meerder heid binnen het college van burge meester en wethouders van mening dat de Doesbrug zou moeten wor den gesloopt en plaats zou moeten maken voor een kwakel (loopbrug). Tijdens de vergadering van de com missie ruimtelijke ordening, volks huisvesting en milieu vorige week, bleek echter dat de politieke partij en unaniem voor behoud van de brug kiezen. De massaal opgekomen Does- ger bruggers zoals de bewoners rond den de Doesbrug wel worden genoemd brug worden geraamd op een dikke nu de automatische bediening gaan ken om toch te kijken of bezuinigin- 300.000 gulden. De jaarlijkse lasten groeten?" gen en het verhogen van belastin- op 126.000 gulden. De woordvoer- o i_ gen niet aan de orde moeten komen, ders van de verschillende politieke oOITlD6r De cijfers zoals die gisteren werden partijen probeerden gisteren ieder De restauratie van de Doesbrug is gepresenteerd in de vooijaarsnota op hpn eigen manier al te zoeken een van de posten die zwaar drukt stemden hem 'bepaald somber', naar kostenbesparende maatrege- op de begroting voor de komende C.H. Jacobi (PPR/PSP/CPN) stel len. jaren. Voor dit jaar is het huishoud- de vast dat de begroting de afgelo- W. Scheffer (WD) nodigde het boekje van de gemeente nog slui- pen jaar het beeld college uit ook het verleggen van tend, maar voor volgend jaar is een het beweegbare gedeelte van de tekort van 190.000 gulden becijferd, brug en een verbreding ervan te on- voor 1991 een tekort van 92.000 gul- derzoeken. Overigens niet tot ieders den. Pas in 1993 biedt de begroting uitkering van het rijk met 300.000 tevredenheid. "Laten we de brug weer een positief beeld van 47.000 gulden en extra kosten voor het ver houden zoals die is", werd vanuit de gulden. Voor zogeheten wachtka- wijderen van grofvuil (200.000 gul zaal geroepen. merprojecten extraatjes voor de den) zijn de belangrijkste boosdoe- Alle commissieleden meenden burger - is voorlopig dan ook geen ners. Jacobi grapte dat "een goed jo- dat ook naar de bediening zou moe- geld beschikbaar. joër de zaak weer zou kunnen recht ten worden gekeken. De mogelijk- Voor wethouder Keijzers zijn de- trekken", heid werd geopperd die voortaan ze gegevens aanleiding om samen centraal te regelen of tot zelfbedie- met zijn ambtenaren de begroting ning over te gaan. Ook het terug- nog eens goed door te spitten om te brengen van de werktijden van de bezien of enkele opgevoerde posten brugwachter werd genoemd. niet kunnen worden bijgeschaafd. L. Lamers (D66) becijferde dat Reden tot paniek is er nog niet wanneer zowel de Doesbrug als de meende hij. "Wij zullen ook nog niet Stierebrug centraal wordt bediend naar het rode polood grijpen om tal dat uiteindelijk op een besparing van bezuinigingen door te voeren van 72.000 gulden per jaar zou kun- A. Roest (CDA) daarentegen nen neerkomen. Wethouder Key- meende dat de tijd was aangebro- zers had daarover zo zijn twijfels. Hij berekende dat wanneer de INBRAAK - Bij een inbraak in een Doesbrug op een centrale bedie- balletschool te Leiderdorp is een vi- ningspost zou worden aangesloten deorecorder en een geluidsinstalla- Politieke steun in Oegstgeest lijkt te ontbreken lieten ook gisteren hun kans niet waarde van de brug op voor Leider- voorbijgaan om de raadsleden nog dorp waarbij hij de scheepvaart, het eens te laten weten waar zij staan, verkeer en het monumentale karak- Leiderdorper P. Hagenaars: "Bij de ter aanhaalde, vorige vergadering hebben wij ge scoord. We kunnen nu in de verde- Wethouder Keijzers, die vertelde diging gaan, maar dat doen we niet, dat de restauratie nog dit jaar ter we vechten door". Vervolgens blies hand zal worden genomen, zegde iemand in de raadzaal op zijn toeter toe alle mogelijkheden om tot het OEGSTGEEST De kans dat de op het parkeerterrein aan de Lijt- Oegstgeester gemeente-ambtena- weg een plaats krijgt is zo mogelijk ren op korte termijn in een heel nog onwaarschijnlijker geworden. _.0nieuw gemeentehuis worden ge- WD-fractievoorzitter H. Rijks der de politie via een zijraam toegang huisvest, is sinds gisteravond zeer verraste gisteravond in de raads- de tot het pand verschaft. klein. Dat zo'n nieuw gemeentehuis commissie bestuurlijke zaken de kosten niet veel voordeli- tie buitgemaakt. De inbreker heeft zijn dan het in dienst hou- zjch volgens een woordvoerder de brugwachter. L.J~ - Does (CDA) somde nog vriend en vijand met de mededeling Verhuizen dat er in zijn fractie om stedebouw- niek - de kundige redenen geen enkele lief hebber voor de locatie Lijtweg meer Dat is verrassend omdat gestimuleerd door wethouder Keij- zal ook contact worden opgenomen nog een groot aantal Does- bruggers het woord om het unieke karakter van de brug te onderstre pen. En stuk voor stuk mochten ze op luid applaus rekenen. Kosten De restauratiekosten 1 met provinciale waterstaat een 'efficiëntere bediening' te ko men en een centrale bediening na der te onderzoeken. Overigens werd ook de centrale bediening niet door iedereen toegejuicht. Leider- dorper Hogervorst: "Wij Doesbrug- de Does- gers groeten elkaar altijd. Moet ik WASSENAAR De Wassenaarse' deel dat de opbrengsten de kosten PvdA/D66-combinatie is bang dat de tarieven van het plaatselijke kin derdagverblijf 't Hummeltje in kor te tijd gigantische zullen stijgen. Volgens de combinatie drijft dat de woonlasten omhoog en kan het mo gelijke klanten afstoten, vooral r die veel kinderen hebben. nooit kunnen dekken als de bezet ting niet optimaal is en daarom kwamen de liberalen met een bij stelling. Om de tarieven te bereke nen moeten gemeente en 't Hum meltje de kosten door de normale bezetting delen. Omdat deze nor male bezetting niet zo ver onder de Dit bleek gisteravond tijdens de maximale bezetting aanligt, hoeven gemeenteraadsvergadering. Vol gens wethouder V.J.W. Wensveen vallen de stijgingen wel mee. In juli moeten de meest draagkrachtige ouders enkele tientjes meer gaan betalen en de maximale tarieven voor 1990 worden vastgesteld aan de hand van de begroting. De stij ging is nodig omdat, onder druk n-tarieven in juli niet zoveel te stijgen. Voor minder ver mogende ouders gelden veel lagere tarieven. de Jelgersmakli- heeft hiervoor aanbod gekregeh van IBB Kon- dor, de toekomstige eigenaar van het nu nog Leidse pand - betekent de 244.000 gulden aan extra lasten, fracties van D66 en de WD altijd de Complete nieuwbouw aan de Lijt- grootste voorstanders bouw aan de Lijtweg hebben rond- raadhuis kost 241.000 gulden gelopen. Alleen D66 maakte er gis- per jaar. D66'er Poelmans teravond andermaal geen geheim van nog altijd voor nieuwbouw in het "echte centrum" geest te zijn. WD'er Rijks voelt ook nog wel wat voor een verhuizing en een nieuw gemeentehuis maar denkt ten grondslag lagen. "De daarbij aan de Jelgersyiakliniek. dat we hier te krap zitten Volgens de liberale voorman kun nen de kosten van de verbouw van de kliniek worden gedrukt indien niet elk "gietijzeren tierelantijntje gemeentehuis te praten, wordt gezandstraald" maar wordt niet meer", volstaan met het handhaven van de Volgens Poelmans deugen de cij- stijl. Volgens CD A-fractievoorzitter fers niet. "Ook deze cijfers zijn niet vergelijkbaar. We praten over ver schillende levensduren en over ver schillende vloeroppervlakten". De democraat vreest dat de discussie de ambtelijke huisvesting z weg en het leasen 1 "stomverbaasd" over deze cijfers te zijn. "Ze spreken helemaal niet voor Oegst- zichzelf, je moet ze kunnen lezen". De democraat herinnerde eraan it aan het vergelijkend kostenon- derzoek "twee veronderstellingen" de an der dat een nieuw modern efficiënt gebouw voordeliger is. Toen ook het zinnig Taboe Rijks sprak gisteravond overigens zijn fractie. Die moet binnenkort ("Nog het einde de volgende raadsperiode") op- ïuw zal oplaaien. Tegen die tijd is dan andermaal veel geld gesto- paar jaar en is begon- ken in de panden in het Wilhelmina- toen de vorige gemeentesecre- park want het aanhouden van die het open- panden betekent in elk geval dat er de panden moet worden verbouwd. De D66'er meent voorts dat het zich nog beraden over de ambtelij ke huisvestingsproblematiek. De discussie over dit onderwerp duurt nu al taris F. Willeme zich baar kritisch uitliet het Wilhelminapark, doorbrak hiermee een soort taboe, destijds i: In Oegstgeest werd tot zijn komst tering v£ liever niet over nieuwbouw gespro- winkelcentrum Lange Voort/Lijt- ken omdat enkele jaren geleden is verbouwd voor 6,1 miljoen gulden. CDA, PPR e r negen a i PvdA (samen goed zicht op vooruit gaan, vindt D66. de 17 zetels) zijn i En: "Bovendien zijn de verschil- Alle partijen hechtten gister- WASSENAAR/DEN HAAG - Het Wassenaarse Tiki- op 23 juni vorig jaar aan Duinrell aangeboden door de avond grote waarde aan de buiten- bad is sinds gisteren in het Haagse Madurodam te be- bedrijven die het echte bad hebben gebouwd in het Was- schoolse opvang, bedoeld voor 4 tot wonderen op een schaal van 1 op 24. De burgemeesters senaarse attractiepark. 12-jarigen. Als het kan moet die op- van Den Haag en Wassenaar, A.J.E. Havermans en Later dit seizoen organiseert MadurocLam een lang de WD, het woord kostendekkend vang nog deze B en W-periode van P.H. Schoute verrichtten gistermiddag de opening. De lopende en vier kortlopende tentoonstellingen. Van 21 een nieuwe inhoud kreeg. de grond komen. De WD zag daar- burgemeester van Madurodam, W. van Maarseveen en april tót 31 december exposeren 30 beeldende kunste- Op dit moment vindt de gemeen- in een rol voor het veelgeprezen par- Duinrell-directeur H.R.J, van Zuylen van Nijevelt hiel- naars kunst op schaal, tussen 12 mei en 11 juni wordt te nog dat de kinderopvang kosten- ticulier initiatief. De wethouder pen een handje mee door het miniatuur-buitenbad met 150 jaar stationsarchitectuur tentoongesteld en tussen dekkend draait wanneer de ouders denkt de mogelijkheden van de bui- water te vullen. 27 juni en 3 september kermisattracties in miniatuur. maximaal dat bedrag betalen dat bij tenschoolse opvang in 1990 pas Met deze werkzaamheden werd het nieuwe seizoen Tussen 12 september en 6 november draait alles om'De een maximale bezetting de kosten goed te kunnen overzien en hoopt van Madurodam geopend, dat dit keer wat langer kleine aarde' en van 14 november tot 7 januari is an- dekt. De regeling heeft het grote na- tegen die tijd op rijkssubsidie. doorloopt: tot 8 januari 1990. Het minituur-bad werd tiek speelgoed te zien. (Foto Dick Hogewoning) WASSENAAR Om heel Was- Zo vroeg de WD-fractie zich gis- Wassenaar is in overleg met andere meente en is goed in te dammen", senaar voor de rijksweg 11-west teren af of het wel voldoende is om medestanders en wil een symposi- sprak fractievoorzitter H. Schel- to lafpn ttriiden hebben B en W zeer genuanceerde praatjes af te ste- urn organiseren, te laten strijden, neooe kgn -n commissjeverga(ierjngen, Leidse en Haagse tamers van de Vrienden van wassenaar terwjjj e tegenstanders "ongenu- Koophandel. Dat Leiden, Alkema- opent de aangezocht als overkoepelend anceercj drammen". Vooral de re- de, Oegstgeest, Leiderdorp, Zoeter- mogelijkl actie-orgaan. De 'Vrienden' cent verschenen brochure van het woude en Voorschoten zich moeten acties en actiegroepen Leids/Voorschotense 'platform niem tegen de rijksweg hebbe stimuleren en reacties verzame- rijksweg 11-west nee'is zeer slecht gesproken, heeft geen enkele len vóór de omstreden verbin- gevallen in Wassenaar. De partijen druk gemaakt op de burgemeester. Hincr t,i«pn de riikwee Amster- en burgemeester P.H. Schoute "TerwiUe van de eenheid heeft de belangen van de Haagse regio en dam T)pn Haa? en de riikswe noemden de pennevrucht van 21 ac- agglomeratie een matige tekst op- duin- en bollenstreek. De stelling aam-Den Haag en ae nj tie. en belangengroepen zeer eenzij- gesteld met weinig sterke argumen- dat de '11' slechts een tijdwinst van gen Amsterdam-Ypenourg en dig en ronduit onjuist. ten", stelde Schoute vast. "Het acht minuten oplevert, veegde_hij Zoeterwoude-Bodegraven. "Men doet alsof alle problemen draait eigenlijk vooral zich rond de Rijksstraatweg con- lies aan bouwlocaties", centreren, heeft zich obsederend Volgens hem leren de Utrechtse met de haas. Haagse Kamers van Volgens de christen-democraat opent de nieuwe verbinding meer mogelijkheden voor het openbaar geeft ze kortere verbindin- tegen de rijksweg hebben uit- gen, meer verkeersveiligheid, min der filevorming, minder overlast 'in totaal' en dient ze de economische hun rigoureuze plannen voor bus banen op en fietspaden langs de Rijksstraatweg. Volgens de PvdA/D66-combina- de loop van het slepende debat nog len helemaal niet zo groot. Hier blij- het minst te porren geweest voor ven zitter verhuizen. Dat bleek ook gister- Het gaat e avond toen burgemeester mr. S. Poelmans raakte steeds i Scheenstra de langverwachte cij- hit. Tegen het einde van het debat fers presenteerde op grond waarvan riep hij uit zich "bekocht" te voelen het finale besluit moet vallen. Cij- en zei hij dat het besluit om in het fers die wat deze drie fracties betreft Wilhelminapark te blijven "een "voor zichzelf spreken" en hun ge- non-beslissing" is. lijk, onderstrepen: als de ambtena ren blijven zitten in een te verbou wen gemeentehuis aan het Wilhel minapark, is dat het voordeligst. De gemeente Oegstgeest, die zich nog maar kort geleden een nieuwe be zuinigingsdiscipline heeft opgelegd kan het zich niet veroorloven voor duurdere oplossingen te kiezen. Cijfers Uit de cijfers blijkt dat een voortge zet verblijf in het Wilhelminapark inclusief de noodzakelijk geworden bouwkundige aanpassingen "omrolS"" op""7especti'eveiijk"de OEGSTGEEST/LEIDERDORP - Grote vangsten deed de politie in Leiderdorp vanochtend en in Oegstgeest gisteren bij verkeers- tie moet het gemeentebestuur niet l70'0?0 f,ul^n Par }aar en aarzelen om burgerlijke acties te dan de huidige huisvestingslasten. moet het blij steunen, ken tatie. "Uiteindelijk zijn het dé argu menten die de meeste indruk ma ken", sprak fractieleider H. Gouloo- Dit zei burgemeester P.H. Schoute beziggehouden met de verkeerson- Baan en de plannen voor de Ver- a rcmman+or» veiligheid op de Rijksstraatweg en lengde Landscheidingsweg dat sumt;nifcn - NOORDWIJK - De Noordwijkse waterdichte argumen- afdeling van het IVN organiseert op maandag 27 maart (Tweede Paas dag) een strand- en duinwandeling. Het vertrek is om 14.00 uur bij het benzinestation aan het Wantveld in Noordwijk aan Zee (nabij de Vuur toren). De wandeling duurt ander half tot twee uur en deelname is gra tis. Geadviseerd wordt zalyes mee te nemen zodat er onderweg schelp en kunnen worden verzameld. Willen de partijen rijksweg 11- west versneld laten aanleggen, van een verbreding van de rijksweg Amsterdam-Den Haag willen ze niets weten. Aanvankelijk wilden B en W het noordelijke gedeelte van de weg totaan de rijksweg 11-west WD gisteravond tijdens de gemeente- prijst de oplossingen van de minis- milieu-overlast goed valt in te pas- Volgens de WD doet het recente verbreden, na betogen raadsvergadering. De partijen pre- ter de hemel in", zei de burgemees- sen en moet niemand vergeten dat actiepamflet de vele verkeersonge- D66 is de hele raad gaan i zijn college voor dit initiatief, ter. "Men heeft geen rekening ge- de aantasting van het milieu in Was- vallen dat de breed opererende tegenstan- houden met het bollenverkeer ders van de rijksweg met gelijke verkeer uit Scheveningen en ziet hier de toenemende milieu- dat strategie uit, die strijdbaar lijkt te genargumenten te berde kunnen zal gev worden. brengen". Kor",r'" verbreding hoe dan ook i •eel groter is: "We hebben overlast af als Wassenaarse pro- verkeer aantrekt. De partijen zijn bleempjes en draait het in de Leidse bang voor extra overlast op Rijks straatweg en binnenwegen en vin den dat de verbrede A4 bij Leider honderd maal meer overlast ningen; de woningen zijn daar dicht dorp het extra verkeer veel beter duidelijke te- dan de rijksweg Voorschoten ooit op het tracé van de weg gekomen. o eenmaal grotere milieu-his- munt zou moeten terugbetalen.' In niet dat de problematiek al 50 jaar torische waarden". Volgens het Stevenshof de geschiedenis de eerstvolgende commissie voor op de kaart staat. Wat dat betreft CDA geeft de Rijksstraatweg Was- weg komt daar niet dichtbij de algemene bestuurlijke aangelegen- maakt de actiegroep het ons gemak heden stippelen de partijen een kelijk: wij zullen "De overlast blijft daar Dat de actievoerders niet te veel c beperkt tot een klein deel van de ge- groen geven, begrijpt de partij uit 'hoofdtransportas'. Burgerlijke Stand Geboren: Helena N.C., dv. N.G.J. Schaap en M.L. Sint Nicolaas; Mark J., zv. F.M. Blom en A. Murphy. Gehuwd: C.A.M. Hijdra en H.W. Lens; P.J.Ch. Haneveld en J.E.M. Schrijvers. Overleden: M. W. van der Zanden, oud 83 jaar. kruispunten Acacialaan/Persant Snoep weg/Van der Valk Bouman- weg (Kamsteeg) en die van De Leid se Buurt (nabij het politiebureau). In De Leidse Buurt in Oegstgeest werden tussen tien voor acht en kwart over negen 's ochtends 29 be keuringen uitgeschreven. In totaal 27 bonnen waren bestemd voor door rood licht rijdende automobi listen (100 gulden), één voor een au tomobilist die een rijstrookpijl ne geerde (35 gulden) en één voor een fietser die door rood licht reed (20 gulden). Op het beruchte Leiderdorpse kruispunt was het eveneens bal. In drie kwartier tijd schreef de politie 47 bonnen uit. Ook hier ging het vooral om door rood licht rijdende automobilisten. "Men rijdt daar niet net door rood licht, nee, al staat het licht al een minuut op rood, dan nog wordt het genegeerd", aldüs een verbaasde woordvoerster van de politie. 1989 biedt ondernemers weer volop commerciële scoringskansen. Niet alleen omdat de consumptieve bestedin gen gelijke tred houden met een stijgend vertrouwen in een groeiende economie, maar ook omdat de grote beurs- tentoonstellingen in hun kielzog regionaal veel consumenten over de streep trekken. Het Leidsch Dagblad en Alphens Dagblad maken het hun lezers dit jaar weer extra gemakkelijk om trends, ont wikkelingen en aanbod op de voet te volgen. De speciale advertentiepagina's (vaak met gratis steunkleur) bieden een overzichtelijke en duidelijk herkenbare presentatie van wat ondernemers hun potentiële klanten in dat specifie ke marktsegment te bieden hebben. DOELGERICHT ADVERTEREN BRENGT CONSUMENTEN IN BEWEGING! Plaatsing: donderdag 23 maart ADVERTENTIE-SPECIAL PAASTIPS Wat gaan we doen met Pasen? Halen we van alles in huis of gaan we lekker uit eten? Zijn de aanbiedingen dit jaar extra voordelig? Of laten we de keuken de keuken en reserveren we alvast een tafel in een leuk restaurant? Maar bij wie en waar, dat is de vraag. U kunt daar als ondernemer antwoord op geven! Op 23 maart! Reserveren en opgeven van advertenties: 071 - 16 13 93

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14