TAD LEIDEN Leiden blundert zich naar voren 'Als ik nog wat anders wil, dan moet ik het nu doen' LEIDSCH M DAGBLAD Ijshal heeft redelijk seizoen achter de rug Harde kritiek op plannen voor stationsgebied De la Mar: 'JWG komt niet ongeschonden door Kamer' INSTORTINGSGEVAAR? Bluesavond in cafés in binnenstad Nieuwe plannen voor Vogelwijk DINSDAG 21 MAART 1989 LEIDEN - Jos Fase had eigen lijk journaliste willen worden maar omdat een opleiding daarvoor niet beschikbaar was, koos ze voor een rechten studie. Daar kan je alle kanten mee op dus ook die van de journalistiek, redeneerde ze. In plaats van de journalistiek werd het een langdurige carri ère als wethouder in Leiden die ze over enkele weken hoopt voort te zetten als één van de weinige vrouwelijke watergraven die Nederland rijk is. 105 sollicitatiebrieven ontving het zuiveringsschap West- Overijssel op de advertentie waarin een Watergraaf werd ge vraagd. Tot haar eigen verrassing kwam wethouder Jos Fase gister avond als kandidaat uit de bus. De voorsprong op haar concur rent, de Overijsselse gedeputeer de Lanning, was groter dan ze had verwacht. "Een vrij verrassende voor sprong", stelt Fase achteraf vast: "Terwijl ik aanvankelijk de in druk had dat het algemeen be stuur niet kon kiezen". Fase zegt tot haar sollicitatie te zijn geko men 'omdat je nu eenmaal niet tot je 65ste wethouder kunt blijven'. Na elf jaar wethouderschap vond Wethouder Fase wordt watergraaf: het moment aangebroken naar een andere functie om te kij ken. In 1978 kwam ze - nog maar twee jaar in Leiden wonend - in de Leidse gemeenteraad waarin ze onmiddellijk als wethouder van start kon gaan. "Als ik nog wat anders wil, dan moet ik dat nu doen", aldus Fase. De eerste sollicitatie was meteen raak en ze is daar zeer gelukkig mee. Ook al was ze van plan zich volgend jaar voor nog eens een periode van vier jaar wethouder schap beschikbaar te stellen. "Leiden zit mij als een oude jas" vindt Fase. Spijtig vindt ze dat ze voor haar nieuwe baan Leiden moet gaan verlaten, het afscheid nemen van de Leidse politiek kost haar minder moeite. Zeuren omgang met de ambtenaren ging haar gemakkelijker af dan de om gang met de gemeenteraad. In stevige confrontaties voelde zij zich duidelijk niet thuis. Die da gelijkse samenwerking met de ambtenaren zal ze missen, zegt ze: "Bij de politiek had ik toch vaak de gedachte 'deze discussie heb ik al eens meegemaakt'. De omgang met de politiek is Fase nooit zo makkelijk afgegaan. Vaak kreeg ze het verwijt dat ze de zaken te licht opvatte. Die in druk maakte ze ook als ze stevige confrontaties uit de weg trachtte te gaan. "Fase is meer een type van 'niet zeuren, gewoon regelen'. Iemand die in de vergaderingen van het college nooit als eerste het woord nam maar op het juiste moment probeerde te regelen dat er een beslissing werd genomen", aldus PvdA-fractievoorzitter De Vree- ze. Hij noemt het een prestatie dat Fase naar elf jaar wethouder te zijn geweest 'onaangetast' is ge bleven. De felicitaties aan het adres van Fase zijn algemeen. In de Leidse politiek leeft het gevoel dat de wethouder een juist moment heeft uitgekozen om een andere baan te zoeken. Haar terugkeer als wethouder na de verkiezingen in 1990 leek lang niet zeker. Jaren achtereen kreeg ze veel kritiek te verduren omdat ze te weinig visie aan de dag legde, aan de andere kant worden haar inspanningen om goede contacten te leggen met het bedrijfsleven geroemd. Veel werk "Nu blijkt pas wat ze allemaal heeft verzet", oordeelt VVD-frac- tievoorzitter Van der Nat. Hij noemt de fusie van de regionale energiebedrijven tot het EWR die door Fase is begeleid en de tot standkoming van de kantoorlo- katie Schuttersveld. Enkele maanden geleden nog wist Fase bij haar partijgenoot Smit-Kroes een miljoenensteun voor de aan leg van een tunnel onder het Sta tionsplein in de wacht te slepen. CDA-fractievoorzitter en oppo sitieleider Walenkamp verwoordt de kritiek die in de gemeenteraad leefde. "Persoonlijk heb ik Fase altijd een hele aardige dame ge vonden", zegt Walenkamp: "Ik moet echter zeggen dat zij be stuurlijk niet heeft waargemaakt wat wij vonden dat nodig was. Het kon veel beter". Laurier (Links Leiden) deelt dit oordeel van Walenkamp. "Fase is er te weinig in geslaagd deze gemeente enig elan te laten uitstralen". De kracht van Fase lag meer in de menselijke omgang dan het ontwikkelen van beleid, is de opi nie. Feit is dat ze met haar per soonlijke inzet - samen met partij genoot en burgemeester Goe- koop - resultaten boekte als bij voorbeeld het bio-sciencepark waarmee Leiden landelijk een naam heeft opgebouwd. "Als je een yank met zijn bedrijf naar Leiden wil halen, kun je nu een maal beter wethouder Fase dan wethouder Van Dongen op hem afsturen", typeert een raadslid de scheidende wethouder. LEIDEN - De Ijshal aan de Von dellaan heeft wat het aantal bezoe kers betreft een redelijk seizoen achter de rug. Hierdoor is volgens voorzitter H.M. Zaalberg van de Stichting Schaatscentrum Leiden het voortbestaan voor minimaal drie jaar gewaarborgd. Het afgelo pen weekeinde kon in de hal voor Jongens gooien ruiten treinen in LEIDEN - Een stuk of zes jongens hebben gisteravond vanaf het dak van een sloophuis aan de Morsweg voorbijrijdende treinen met stenen bekogeld. Twee treinruiten werden vernield. De politie heeft drie jon gens van 14, 16 en 17 jaar kunnen aanhouden. De overigen namen de vlucht. De aangehouden jongens bleken overigens niet de stenen gooiers te zijn. Zij zijn na verhoor weer vrijgelaten, maar de politie verwacht de schuldigen spoedig op te pakken. Hondepenning weer verplicht LEIDEN Honden moeten in Leiden volgend jaar weer wor den voorzien van een hondepen ning. Op deze manier wil het ge meentebestuur beter controle ren of de hondebezitters wel be lasting hebben betaald voor hun viervoeter. De penning is nu overigens ook verplicht volgens de Alge meen Plaatselijke Verordening, maar dient om te kunnen ach terhalen wie de eigenaar van het dier is. De penning werd tot nu toe niet gebruikt voor controle voor hondenbelasting. De hondenbelasting gaat vol gend jaar aanzienlijk omhoog. Het gemeentebestuur was al van plan om het tarief op te trek ken van 92 naar 100 gulden. Om de administratieve kosten voor het uitreiken van de penning te dekken, komt daar nog eens een bedrag bij. Hoe hoog dat exact is, is nog niet bekend. Jaarlijks levert de hondenbe lasting de gemeente 450.000 gul den op. Er zijn circa 5500 dieren geregistreerd. Een woordvoer der van de gemeente kon niet zeggen hoeveel 'zwarte' honden zich in Leiden bevinden. "Daar is zelfs, geen schatting over te doen", aldus de woordvoerder. LEIDEN - Als we de archi tecten van de drie officiële plannen voor de ontwikke ling van het gebied rondom het centraal station mogen geloven, wordt het eigenlijk nooit wat met Leiden. "In ontwikkelingstermen ge sproken is het een rot plek, waar maar moeilijk iets van te maken valt. Anders was het al lang gebeurd", aldus MAB-topman R. Smook gis teravond in het Leids Archi tectenkaffee. door Jan Rijsdam Hij verwacht niet dat ondernemers in de rij zullen staan om Leiden als vestigingsplaats te kiezen. "Leiden staat niet goed aangeschreven op de markt. Mislukte projecten als het Schuttersveld zijn daarvan de oor zaak", meent ook de AMRO-verte- genwoordiger Vogelij. LEIDEN Het Jeugdwerk Garan tie Plan (JWG) komt niet onge schonden door de Tweede Kamer. Dit veronderstelt de Leidse wet houder J. de la Mar, die gistermid dag een petitie aanbood aan minis ter De Koning (sociale zaken) en staatssecretaris De Graaf. Daarin wordt gepleit om het JWG niet in te voeren. De petitie is door circa 200 gemeentebesturen ondertekend. De delegatie die de petitie gister middag overhandigde, had een on derhoud van een uur met De Ko ning en De Graaf. Daarvan maakte ook deel uit de Hoornse wethouder mevrouw Koopman, die lid is van het partijbestuur van het CDA. Vol gens De la Mar zou ook zij druk uit oefenen op kamerleden om niet ak koord te gaan met invoering van het JWG. De gemeenten die de petitie heb ben ondertekend, willen dat de hui dige maatregel om jongeren werk ervaring te laten opdoen, de zoge naamde Tijdelijke Voorziening, wordt gehandhaafd. Zij zijn tegen de verplichting voor jongeren om aan werkervaringsplannen mee te doen, zoals die in het JWG is opge- enige tijd met ambtenaren vj ministerie. Daaruit bleek dat wordt vastgehouden aan het JWG omdat vooral de grote steden geen goede "Leiden blundert zich naar vo ren". vatte de hoofddocent stede- bouw van de Technische Universi teit Delft, L. Tummers de belang rijkste stedebouwkundige ontwik kelingen van de afgelopen jaren sa men. "Eerst zo'n Schuttersveld ver zieken, dan zo'n log AZL neerzetten en nu drie ontwerpen voor de Sta tionsomgeving". De drie project ontwikkelaars hebben de plannen gemaakt op verzoek van het ge meentebestuur. De dikke stapel voorwaarden waaraan die plannen volgens de ge meente moeten voldoen (het pro gramma van eisen) zijn volgens Tummers 'boterzachte kletsverha- len'. Hij waarschuwde het gemeen tebestuur dat een hap-snap beoor deling van de plannen, en het er snel door heen jagen van besluiten "alleen maar leidt tot teleurstel ling". Zoals het er nu uitziet moet de gemeenteraad op 22 mei een defini tief besluit nemen. "Dat is veel te snel voor een evenwichtige planbe oordeling", meent Tummers. Abracadabra wedstrijd om het beste ontwerp een nieuw Stationsomgeving, waren gisteravond te gast in het Leidse Ar chitectenkaffee om hun ontwerp toe te lichten en te verdedigen. Het was maar goed dat zij voor een ge hoor van voornamelijk Leidse ar chitecten en studenten stonden niet gewend de gewone burger uit want voor de gemiddelde Leidse te leggen waarom hun stad gaat burger waren de betogen abacada- anderen en hoe. Het werd dus bra. Van i i beetje pittige discussie resultaten boeken met de Tijdelijke tussen de concurrenten kwam het op dit Voorziening. De la Mar: "Het i genaardig dat daarom het JWG er moet komen. Als de grote steden het niet goed doen, moeten die wor den aangepakt". kennelijk nog niet niet, ook al spoorde de gemeentelij ke stedebouwkundige J. Piret hen AMRO-architect Vogelij was aan tot helder taalgebruik en een langdradig maar niet duidelijk over minder theoretische discussie. Be- de redenen waarom zijn opdracht langrijke architecten zijn blijkbaar gever, tegen het programma van ei- sen in, kiest i keiexplosie (10.000 vierkante meter) rond het station. Mabon-architect he- Van Tilburg vertelde gretig waarom hij bepaalde dingen zus had gedaan en niet zo. Maar de MAB-ontwerper wist net zo zelfverzekerd voor het voetlicht te brengen waarom het in zijn ontwerp nu juist weer anders was. Hij somde de "drie belangrijk ste spelers op in het spel: het sta tion, het AZL en de stad zelf'. En zijn basisconcept is gebaseerd "op een interactie van die drie". Snapt u wel? De ideeën om de verkeerspro blematiek op te lossen, anders dan terrein zijn wel De Mabon doet het veel rustiger aan en wil op het vrijkomende AZL- terrein bouwblokjes van 4 a 5 bouw lagen hoog met daartussen veel groen en vijvers. Maar tussen de re gels door viel wel te beluisteren dat grootschalige ontwikkelingen on ontkoombaar zijn om alle andere mooie ideetjes te betalen. De architecten waren gisteravond niet in staat veel enthousiasme op te wekken voor hun plannen. "Het is niet allemaal onaardig, maar echt een geweldig plan zit er niet bij. Voor het nieuw in te richten AZL- door i plannen j ook gisteravond evenwel niet goed schappelijk karakter geven, Medische klont Hoe Leids zijn nu de plannen voor de Stationsomgeving en hoe goed past de schaal van de plannen bij de stad? De antwoorden op die vraag vuilverbranding de AZL-nieuwbouw nu niet be paald zo'n Leidse schaal heeft en ziet de 'medische klont' als een op stap naar een verdere schaalvergro ting. het laatst dit seizoen worden ge schaatst. De exploitatie van de IJshal is in het verleden herhaaldelijk een pro bleem geweest. Menigmaal dreigde sluiting van de hal. Sinds vorig jaar een recordaantal bezoekers naar de IJshal kwam, lijken de financiële problemen enigszins naar de ach tergrond te zijn verdwenen. Ook dit jaar was er weinig natuur ijs en moesten schaatsliefhebbers naar kunstijsbanen om aan hun trekken te komen. Over exacte cij fers beschikt directeur Tigelaar van de IJshal nog niet. Naar zijn schat ting passeerden dit jaar weliswaar iets minder mensen de kassa dan vorig jaar, maar is dit aantal ruim schoots voldoende om enige finan ciële reserve op te bouwen. Ook het zomerprogramma is volgens Tige laar redelijk gevuld. Naast de weke lijkse rommelmarkten, komt er een autoshow en worden er zaalvoetbal toernooien gehouden. Vermoedelijk krijgt de hal in sep tember de beschikking over een verrijdbare tribune met 200 zitplaat sen. Daarnaast zal de hal een schil derbeurt krijgen en wordt het res taurant opgeknapt.- Volgens Tige laar is het restaurant daaraan hard toe omdat er in zeven jaar niets aan is gedaan. De Stichting Schaatscentrum Leiden zal nog wel bij wethouder Tesselaar van sportzaken aandrin gen op een speciaal tarief wat be treft de erfpacht. De stichting be taalt nu jaarlijks 65.000 gulden aan erfpacht. Het tarief voor sportac commodaties in Leiden bedraagt 25 procent van het bedrag dat particu lieren en bedrijven aan erfpacht moeten betalen. Als ook de particu liere IJshal dat speciale tarief krijgt, komt er volgens voorzitter Zaalberg geld vrij om de hal nog veel aantrek kelijker te kunnen maken. Hij denkt daarbij aan verbetering van toiletten en kleedkamers. Circus Bassie en Adriaan bij Groenoordhal •cus neer op het par- de Groenoordhal- durende program- uit Duitsland, Oostenrijk, Italië, Frankrijk, België en Tsjechoslowa- kije. In de piste verschijnen onder meer olifanten, apen en kamelen. De tent kan 1750 bezoekers her bergen. Voor kinderen is een aparte loge-rang, zodat "zij allemaal voor aan kunnen zitten. De voorstelling begint vrijdag om 16.15 uur, de aan vangstijd op zaterdag en zondag is 14.00 uur. Kaarten zijn in de voor verkoop te krijgen bij sigarenmaga zijn aan het Noordeinde 34, en siga renmagazijn aan de De Genestet- straat 90. i verkeerstunnel, kwamen maakt die het gebied een land de problemen met het Stationsplein zijn nog niet zo fraai opgelost". De aardigste uitspraak kwam van TU-docent L. Tummers: "Leiden heeft te maken met een groot lelijk heidsprobleem tussen het belas tingkantoor aan de ene kant de andere stonden haaks op elkaar. MAB-ver- kant. Wat Leiden straks te wachten tegenwoordiger Smook stelde dat staat, daarover zullen toekomstige generaties ook geen goed woord over hebben als de gemeente niet heel goed nadenkt voordat er over haast beslissingen worden geno- LEIDEN Liefhebbers van blues muziek kunnen woensdag 22 maart terecht in een aantal Leidse cafés in de Leidse binnenstad. Het evene ment is georganiseerd door mede werkers van The Jam. Te zien en te horen zijn The Roosevelt Frankie Band in de Koets-o-theek, Tilt Team in caféBristol, een sessie met enige Livin Blues-leden in The Jam, The Pin Ups in Linea Recta, Sha vers Bluesband in het Kijkhuiscafé, All that Jazz in In de Leidschen Sa lon en de Marshall O Band in de Blauwe Reiger. De optredens be ginnen tussen 21.00 en 22.00 uur. De Koning en De Graaf zeiden gisteren tegen de delegatie vast te houden aan het JWG. Pas als uit voering op moeilijkheden zou stui ten, willen de bewinslieden over an dere mogelijkheden praten. Vol gens De la Mar nemen De Koning en De Graaf daarmee een iets min der hard standpunt in. Na het onderhoud met de be windslieden sprak De La Mar nog Pijpenkabinet LEIDEN Wegens succes houdt het Pijpenkabinet Leiden Eerste en Tweede Paasdag opnieuw een 'dag van de snuiftabak'. Belangstellen den kunnen kennis nemen van de oude cultuur rond snuiftabak en zelf een snuif proberen. Het muse- LEIDEN - De Nieuwsteegbrug bevindt zich in zeer slechte staat. Halverwege dit jaar wordt de brug dan ook um is zondag 26 en maandag 27 totaal afgebroken en herbouwd. De directie civiele werken heeft het gemeentebestuur geadviseerd om de brug in maart geopend van 13.00 tot 17.00 elk geval voor zwaar verkeer af te sluiten. Intussen denderen nog steeds zware vrachtwagens over de oeververbin- uur. ding. Volgens de chauffeurs wegen de gevaartes tussen de 60 en 80 ton. (foto Jan Holvast) jEIDEN Stedebouwkundigen gaan vier verschillende plannen maken voor het gebied tussen de Blauwe Vogelweg en Nachtegaal laan. Dit op verzoek van bewoners van de Vogelwijk, die een beter beeld willen hebben van de toe- Brute fietsdiefstal komstige bebouwing van het Po- mona-sportterrein en de Annakli- niek. Het nieuwe ontwerp-bestem- mingsplan van de gemeente vindt men te globaal. Dat nieuwe gemeentelijke plan is nodig in verband met de uitvoering van de nota 'Bouwen in bestaande wijken'. Volgens de voorlopige plannen van de gemeente moeten er in het genoemde gebied 150 wonin- LEIDEN - Een 16-jarige Leidenaar gen worden gebouwd. Daarbij 's gisteravond om half negen bij de wordt ook rekening gehouden met ingang van het Katoenpark op ge welddadige wijze van zijn fiets be roofd. Hij werd door een ongeveer 20-jarige man beetgepakt en met fiets en al ondersteboven gegooid. Daarop sprong de man op de fiets en ging ervandoor. Het gaat om een bruine damesfiets. de komst van twee of drie woonto rentjes. Eén van de drie varianten die de bewoners hebben aangedragen, gaat uit van een dwarsverbinding van ongeveer 50 meter breed. Deze loopt van het Bos van Bosman naar Endegeest. Dit om een scheiding te krijgen tussen oud- en nieuwbouw. Om sluipverkeer tussen de Rijns- burgerweg en Wassenaarseweg te voorkomen, wil men dat deze dwarsverbinding niet wordt door sneden met verkeerswegen. Bij twee varianten willen de be woners niet meer dan 105 woningen en geen woontorens. Men pleit hier bij voor behoud van een architecto nische eenheid binnen de Vogel wijk. Naast de huizen wil de ge meente een school voor speciaal on derwijs bouwen, wisselwoningen voor studenten neerzetten en bij wijze van proef een stadscamping opzetten. Bewoners van de Vogel wijk zijn bevreesd dat indien de camping niet voldoet en verdwijnt, de gemeente daar een woonwagen kamp inricht. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13