Verkoper LITERAIRE BOEKENMAANE IAÜA AARDIGE MANNEN,DIE M f? PRINTASS DRUKKERE MAAR g DAT DOET ER NIET TOE I I O' Reclame voor haargroeimiddel misleidend Slecht formulier kan consument duperen Hypotheekverstrekkers gaan zich stuk netter gedragen Drukkerij Demmenie b.v. Reiswereld wil af van vertraagde charters CASBA WOONDORADO is een dynamisch en volledig geautomatiseerd meubel-detailhandelsbedrijf in de Randstad. In verband met uitbreiding van het assortiment, hebben wij op korte termijn in onze Trendhopper Jong Wonen-afdeling plaats voor een m/v in de leeftijd van 20-25 jaar. Aan deze aantrekkelijke funktie stellen wij de volgende eisen: MDS- of gelijkwaardige opleiding Ervaring in de meubelbranche strekt tot aanbeveling. Belangstellenden voor deze funktie gelieven hun, uitsluitend schriftelijke sollicitatie, Goede kontaktuele eigenschappen te richten aan onderstaand adres, t.a.v. Verkoopervaring. de afdeling Personeelszaken. •—HEEFT 'T SOWIESO-* zoÉIBIWpui Postbus 62, 2380 AB Zoeterwoude. Help ons kinderen helpen! terre des hOmmes GIRO 66370 BEEKLAAN 414 2562 BJ - DEN HAAG TELEFOON 070-637940* Het gaat er natuurlijk om wat een drukker voor u kan betekenen. Welnu, op de Printass drukkerijen kunt u altijd rekenen. Ze zijn punctueel. Leveren topkwaliteit. En verkopen nooit "nee". Kortom, stap eens binnen bij één van de vele Printass drukkerijen. Want ze zijn nog razendsnel ook. En aardig. Wat de Printass drukker drukt, staat gedrukt. HHI Rietschans 68, 2352 BB. Leiderdorp, Postbus 109, 2300 AC Leiden Telefoon 071 -4111 41 Telefax 071 -89 68 77 ifèrbodêh pausen dictators puriteinen VERBODEN BOEKEN Boeken, verboden door pausen en dictators, puriteinen en boekenhaters. U vindt ze in het bijzondere boek "Verboden boeken' Beeldende verhalen over 100 verboden boeken, van Homerus en Rabelais tot Hermans. Vaak grotesk, bizar, hilarisch, soms ongelooflijk, maar altijd schrijnend. Exclusief in de Bijenkorf voor slechts 14.90 HarO'Mufisoli HARRY MULISCH' u jVOORVAL Ter gelegenheid van de Literaire Boekenmaand verschijnt als ex clusieve uitgave een nieuwe novelle van Harry Mulisch. "Voor" var is het verrassende verhaal van een bouwkundig ingenieur die op dramatische wijze inzicht krijgt in de problemen die zijn f leven beheersen. Alleen in de Bijenkorf verkrijgbaar, voor de; 'geschenkprijs' van 4.95 j m VERBODEN BOEKEN - IN DE BIJENKORF Verboden boeken' is het thema van de Literaire Boekenmaand in de Bijenkorf Boekhandels, t/m 31 maart a s. Verboden boeken' is ook de titel van een exclusieve Bijenkorf uitgave. Daarnaast zijn bijna alle 100 beschreven ver" boden boeken bij ons verkrijg baar. Harry Mulisch schreef de speciale Literaire Boekenmaand uitgave Voorval'. ELKE DAG EEN ANDERE BIJENKORF. de Bijenkorf 0 Handelaar Farzoo uit Helmond heeft misleidende informatie gege ven in een advertentie voor zijn haargroeimiddel Minoxidil. Dat heeft de Reclame Code Commissie onlangs bepaald. Geneesmiddelen fabrikant Upjohn in Ede had bij de Code Commissie een klacht inge diend tegen de advertentiecampag ne van Farzoo. Het Helmondse bedrijf was het niet eens met de uitspraak en span de een kort geding aan tegen de Co de Commissie. Dat werd vorige week verloren. Farzoo is inmiddels in beroep gegaan. In de advertentie staat letterlijk: "Voor namaak in grote flessen te gen (schijnbaar) lage verkoopprij zen zijn wij niet verantwoordelijk. De enige echte Minoxidil, in het be kende blauwe doosje, komt van Farzoo Inc. in Helmond". De kwali ficaties 'namaak' en 'de enige echte Minoxidil' zijn misleidend, zo oor- -.uHoermeTzsuRSv pis Azijn .AUÉHAAi'T tzt*rocU deelde de commissie, omdat ze de indruk wekken dat andere haar groeimiddelen met het bestanddeel minoxidil inferieur zijn hetgeen be slist niet is bewezen. Integendeel: minoxidil is het enige middel waar van is bewezen dat het haargroei op kale plekken te weeg kan brengen. Geneesmiddelenfabrikant Up john ontdekte een aantal jaren gele den dat het bestanddeel Minoxidil niet alleen de bloeddruk verlaagt maar ook de haargroei weer op gang brengt. De fabrikant bracht een haargroeimiddel op de markt dat nu al twee jaar onder de naam Regaine is geregistreerd als geneesmiddel. Een aantal handelaren, waaron der Farzoo, verkoopt het bestand deel minoxidil ook als een cosmeti sche haarlotion die vrij verkrijgbaar is. Farzoo levert zijn produkt vooral aan kappers. Na 1990 treedt overi gens een EG-richtlijn in werking die het gebruik van minoxidil in cosmetische produkten verbiedt. Farzoo heeft geadverteerd in een landelijk dagblad, heeft een mailing en een folder doen uitgaan en adver teerde op Sky Channel. In de mai ling staat dat dat er succesvolle po gingen zijn gedaan om met Minoxi dil haargroei op een kaal hoofd te krijgen. Onjuist, meent de commis sie. Minoxidil werkt alleen op ka lende hoofden en dan speciaal bij niet te ver gevorderde kaalheid op 'inhammen' en kruin. Op de folder had voorts informa tie moeten staan over dosering, mo- geljk ingrijpende bijwerkingen en hoe lang men met een flesje kan doen. Die gegevens acht de com missie essentieel voor de aankoop beslissing. Ook klopt het vermelde resultaat niet: dat Minoxidil 90 pro cent kans biedt op terugkeer van de haargroei bij personen onder de veertig jaar die niet langer dan twee jaar kaal zijn, is volstrekt onwaar. Banken en instellingen die hypotheken verstrekken gaan zich netter gedragen en meer rekening houden met de klant. De financiers mhgen voortaan alleen bijkomende overeenkomsten verplicht stellen als die een redelijk verband hebben met de hypotheek zoals opstalverzekeringen en overlijdens- risicoverzekeringen. Tijdens de looptijd van de hypotheek mogen de voorwaarden in principe niet meer worden gewijzigd, aldus enkele van de afspraken waartoe banken en hyotheekinstellingen zich hebben verbonden. Alle financiers zijn bereid de consu ment het recht te geven om de hy potheek vervroegd af te lossen. Elk jaar mag het daarbij gaan om min stens tien procent van de hoofdsom van de hypotheek. Daarvoor wordt geen extra boete in rekening ge bracht. Er wordt ook geen vergoe ding verlangd bij vervroegde aflos sing wegens overlijden van de kre dietnemer, verhuizing, gedwongen verkoop van de woning of aflossing van de hypotheek tegen dagrente in plaats van contante waarde. Directeur K. Kortmann van Far zoo stapt met de uitspraak van de Reclame Code Commissie nu in ho ger beroep naar het Gerechtshof in Amsterdam. Kortmann liet weten daartoe zowel de commissie als de stichting Reclame Code te hebben gedagvaard. De handelaar vindt dat de stichting Reclame Code alleen mag oordelen binnen haar eigen le denkring zoals de reclamebureaus en de media die de reclames maken en plaatsen. Bovendien vindt hij de uitspraak in strijd met de werkelijk heid. De organisaties binnen de Recla me Code Commissie, zoals de Ne derlandse Dagblad Pers, zijn ver plicht zich te houden aan de aanbe velingen van de commissie. De ad vertentie moet dus door kranten en tijdschriften worden geweigerd, al dus een woordvoerster van de Stichting Reclame Code. Ten aan- Bij betalingsproblemen zullen de fi nanciers zelf in overleg treden met de klant. In ieder geval zal tijdens de eerste twee maanden afgezien worden van het opeisen van de hy potheek. Voorts komt er een onaf hankelijke commissie die erop moet toezien dat alle regels ook cor rect worden gehanteerd. De consu ment kan bij de commissie klachten indienen. De commissie krijgt het recht bindende adviezen te geven en kan ook straffen opleggen aan fi nanciers van hypotheken. Bemid delaars in hypotheken zullen alle re gels eveneens gaan toepassen, zo hebben zij beloofd. De voorlichting over hypotheken zal worden verbeterd. AÜe noodza- Een werkgroep bestaande uit verte genwoordigers van de Nederlandse luchtvaartchartermaatschappijen en de reiswereld gaat onderzoeken op welke wijze vertragingen naar en van vakantiebestemmingen kun nen worden beperkt of voorkomen. Dat heeft drs. G.J.N. Couvreur, di- rekteur van de Algemene Neder landse Vereniging van Reisbureaus (ANVR) meegedeeld. Uit recente onderzoeken is geble ken, dat veel toeristen op Schiphol of buitenlandse luchthavens met i" -j. «ar 1 Bij beginnende kaalheid op de kruin kan minoxydïl helpen. Maar niet, zoals sommige bedrijven voorspiegelen, bij grote kale plekken. (foto GPD) zien van Sky Channel kan de uit spraak alleen een aanbeveling zijn. kelijke informatie wordt in een fol der gebundeld. In alle folders en ad vertenties zal de effectieve rente worden vermeld. Klanten die daar om vragen, moeten een overzicht krijgen van nauwkeurig omschre ven bruto- en netto-lasten. Staatssecretaris Evenhuis (eco nomische Zaken) heeft dit de Ka mer bericht. Hij heeft, mede na mens de ministers Ruding (financi ën), Korthals Altes (justitie) en staatssecretaris Heerma (volkshuis vesting) ingestemd met een rege ling, die is opgezet door de hypothe ken verstrekkende banken en be drijven. Het kabinet ziet daarmee af van een eerder aangekondigde wet telijke regeling van hypotheken. onverwacht oponthoud te kampen hebben. Door veel toeristen wordt deze vertraging als zeer vervelend ervaren. De gezamenlijke Neder landse reisbureaus en chartermaat schappijen Martinair, Transavia en Air Holland streven naar een reeks verbeteringen, die een einde moet maken aan die vertraging. Binnen afzienbare tijd vindt over het vertragingsprobleem interna tionaal overleg plaats. Bezien wordt in hoeverre verandering van vlucht- schema's voor de Nederlandse toe- Slecht ontworpen formulieren zijn een plaag voor de maatschappij. Zij vormen een groot gevaar voor de communicatie tussen instellingen en de mensen die daarmee te maken hebben. Klanten ergeren zich vaak aan formulieren, vullen ze onjuist, niet volledig of helemaal verkeerd in. Organisaties missen hierdoor in formatie die noodzakelijk is voor het nemen van juiste besluiten, waar zij zelf maar vaak ook de klan ten de dupe van zijn. Dit blijkt uit onderzoek van de Vakgroep Toege paste Taalkunde van de Universi teit Twente (UT). Overheden, verzekeringsmaat schappijen, banken en andere grote maatschappijen realiseren overi gens steeds meer dat goede formu lieren voor het contact met hun cliënten uiterst belangrijk zijn. De werkgroep toegepaste taalkunde signaleert in dit verband projecten van de Belasting, de gemeente Gro ningen en de Amro-bank om aan de rist een vermindering van de vertra ging kan betekenen. Ook met de Rijks Luchtvaart Dienst (RLD) wordt over deze kwestie gesproken. Zo wordt er gedacht om de toerist via een aantal kanalen eerder en be ter in te lichten. Ook de af- en aan voer van toeristen van en naar de luchthavens richting hotels zal be ter op elkaar moeten worden afge steld. De werkgroep verwacht dat de verbeteringen al merkbaar zijn voor het winterseizoen 1989 en het zomerseizoen van 1990. hand van gebruikerstests duizen den verschillende soorten formulie ren te analyseren op punten als logi ca. invulgemak en actualiteit. Uit dat onderzoek bleek dat som mige teksten onnodig ingewikkeld waren, of dat de volgorde van de vragen onlogisch was. Ook kwam naar voren dat veel mensen een toe lichting apart van het formulier als lastig ervaren. In de vernieuwde versies staat de uitleg zoveel moge lijk op het formulier. Ook zijn tek sten herschreven en is er meer logi ca aangebracht in de volgorde van de vragen. Verbeterde A- en E- be lastingformulieren zijn hier het re sultaat van, meldt K. Jansen, do cent toegepaste taalkunde aan de UT. Een probleem bij het verbeteren van het invulgemak is dat de rege lingen waar de formulieren betrek king op hebben, nogal ingewikkeld zijn en daardoor ook de vraagstel ling. Telefoonschoen Een aanwinst voor het interieur: telefoonschoenen. Te zien in Hannover bij de Cebit Tentoonstelling, een beu rs voor telecommunicatie en informatiesystemen. De geschatte verkoopprijs, als ze op de markt komen, ligt rond de 110 gulden. (foto AP) r rekening houden met de

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11