TAD LEIDEN Sommige promoties komen tot ver in de rimboe terecht' Emancipatiebeleid Leidse universiteit zou beter kunnen' Onderzoek illegale verbouw en brandveiligheid in Noordeinde Nieuwe pedel Van Beelen houdt vast aan tradities actief in vrije tijd LEIDSCH m DAGBLAD Mevrouw dr. L.G. van der Molen: LEIDEN Het emancipatiebeleid van de Leidse universiteit zou beter kunnen. Daarbij moet aan de basis worden begonnen. Zo zouden vrou welijke afgestudeerden moeten worden gestimuleerd om een aio plaats (assistent in opleiding) in te Dr. L.G. van der Molen, voorzitter van de emancipatiecommissie van de Leidse universiteit, is van me ning dat er meer onderzoek moet worden gedaan naar de oorzaak van het achterblijven van vrouwen in hogere posities. "Tegen 246 manne lijke universitaire hoofddocenten aan de Leidse universiteit, staan slechts 27 vrouwelijke hoofddocen ten. Met het aantal hoogleraren is het helemaal bar en boos gesteld: van de 286 Leidse hoogleraren zijn er slechts vijf vrouwen". door Annemiek Ruygrok "In 1987 is een emancipatiebeleid met het college van bestuur afge sproken. Maar daarvan is in de emancipatienota 1988/1989 niets meer terug te vinden. Dan vraag je je af of intussen soms alle doelstel lingen zijn gehaald. Maar dat is niet het geval. In de vorige universiteits raadsvergadering heb ik daarom het college van bestuur om ophel dering gevraagd. Wat is er met het beleid gebeurd, want er zijn nog geen resultaten?" Van der Molen, niet te verwarren met de gelijknamige Leidse wet houder, hield tijdens die bewuste vergadering een motie over acht be langrijke ontbrekende punten in de emancipatienota aan, omdat het college toezegde daarover duide lijkheid te zullen geven. Die ant woorden zijn inmiddels binnen en Voedingsbingo De activiteitengroep van het Diensten centrum Merenwijk organiseert op maandag 20 maart een voedingsbingo voor 55-plussers. Mevrouw Haak, diëtis te van de Provinciale Kruisvereniging, zal vanaf twee uur 's middags op speel se wijze informatie geven over goed sa mengestelde voeding. Er zijn leuke prijs jes te winnen. De (gratis) bingo wordt gehouden in het dienstencentrum, Ros molen 6. De zaal is om half twee open. Informatie bij Wil den Heeten, telefoon 214808. De Burcht Muziekvereniging De Burcht houdt za terdag 19 maart een klaverjas- en sjoel middag in haar onderkomen aan de Aal markt 9. Aanvang 14.00 uur, inschrijf geld 2,50 gulden. Bingo Speeltuinvereniging Rondom de Mare- dijk houdt maandag 20 maart een bingo avond in de zaal aan de Maredijk. Aan vang 20.00 uur. Meer bewegen In het club- en buurthuis Westerkwartier. Ten Katestraat 10a, wordt woensdag ochtend 22 maart voorlichting gegeven over de cursus 'Meer Bewegen voor Ou deren'. Voor inlichtingen kan men tercht op telefoonnumer 310629. Van der Molen zal de motie in de universiteitsraadsvergadering van maandag 20 maart intrekken. Maar dat wil nog niet zeggen dat zij volle dig tevreden is gesteld. "Het college heeft zijn bezorgd heid over het geringe aantal vrou welijke aio's ter kennis gebracht van de faculteiten. Maar alleen de letterenfaculteit heeft concreet toe gezegd aan dit aspect aandacht te zullen besteden. De emancipatie commissie vindt echter dat ook an dere faculteiten en vooral die van wis- en natuurkunde aandacht moe ten besteden aan het geringe aantal vrouwelijke aio's. Bovendien is het wenselijk om nu eens te achterha len waarom er minder vrouwen op aio-posities worden aangesteld. Want de afstudeercijfers van de Leidse universiteit geven aan dat er genoeg vrouwen - meer dan 50 pro cent - per jaar afstuderen. Waar blij ven die? Stromen zij door naar het bedrijfsleven? Of gebeurt er iets an ders met hen? Dat moet worden on derzocht. Want wilien vrouwen in belangrijke wetenschappelijke po sities terechtkomen, dan is de basis toch een promotie. Dus een aio plaats". Het college van bestuur heeft ook binnen drie maanden een discussie nota over het loopbaanbeleid van vrouwen bij de universiteit toege zegd. Daarmee toont het zijn goede wil Volgens van der Molen, maar zij is tegelijkertijd niet optimistisch over de resultaten van het emanci patiebeleid. "Het is natuurlijk ook van belang dat vrouwen zelf iets doen. Dat zij zich afvragen hoe zij hun leven inrichten. In functione ringsgesprekken moet de vraag aan de orde komen of vrouwen in een bepaalde positie willen blijven zit ten of dat zij verder willen komen. Vrouwen zijn nogal eens gauw te vreden. De werkomgeving is van groot belang. Hebben zij het daar naar hun zin, dan zullen zij niet gauw vertrekken. Ook al verbetert daardoor hun positie". Maar ook mannen zullen andere 'taken moeten oppakken, het werk anders moeten indelen. Vandaar dat Van der Molen pleit voor een werkweek van maximaal 32 uur voor iedereen. Om zo een betere verdeling tussen werk en huishou den - zowel voor vrouwen als voor mannen - tot stand te brengen. "Ik geef toe, dat een dergelijke verde ling niet gemakkelijk zal zijn. Want alleenstaanden zitten in een heel an dere positie en zullen wellicht niet bereid zijn terug te gaan in werkuren en dus salaris. Dat zou kunnen worden opgelost door de salarisschalen wat op te trekken. Maar dat is nog verre toekomst". Voor dit moment ziet zij een aan zet tot een goed emancipatiebeleid in een stap-voor-stap-procedure. "Met kleine stapjes moet het op den duur van de grond kunnen komen. Door bijvoorbeeld de kinderopvang beter te regelen, ook buiten school tijden. Door vrouwen meer zitting te laten nemen in sollicitatiecom missies. En nogmaals: door onder zoek te doen naar de oorzaken van het achterblijven van vrouwen. Ik ben het met de voorzitter van het college van bestuur eens dat het met de emancipatie aan de Leidse universiteit in vergelijking met sommige andere universiteiten niet zo slecht gesteld is. Maar Leiden is op dit gebied ook beslist geen kop loper". S ZATERDAG 18 MAART 1989 Zowel in woningen als in winkels LEIDEN - "Veel eigenaren van pan den zullen hiermee niet blij zijn", veronderstelt ambtenaar Rasser van bouw- en woningtoezicht. Deze gemeentelijke afdeling start maan dag een onderzoek in 96 panden in de wijk rond het Noordeinde. Beke ken wordt of er in de huizen en win kels illegale verbouwingen hebben plaatsgevonden en of wordt vol daan aan bouwkundige voorschrif ten en eisen van brandveiligheid en geluidsisolatie. "Op zich is het niets nieuws dat wij dit soort onderzoek doen", zegt de chef van bouw en woningtoe zicht J. Dijkstra: "Wij stellen wel va ker op eigen initiatief een onder zoek in. Ook de brandweer doet dat". Dat een hele woonwijk onder de loep wordt genomen, is echter nog niet eerder voorgekomen. De gemeente wil door dit experi ment een beeld krijgen van de ont wikkelingen in de wijk die zich bui ten haar gezichtsveld hebben vol trokken. Mogelijk dat de gemeente er ook financieel wijzer van wordt. Sinds de jaarlijkse uitkering van het rijk aan de gemeente mede is geba seerd op het aantal wooneenheden in plaats van het aantal panden in de stad, is de gemeente er bij gebaat zoveel mogelijk niet geregistreerde eenheden op het spoor te komen. De wijk rond het Noordeinde is uitgekozen omdat het een gebied is met tamelijk veel variatie, zegt Dijk stra. Er zijn particuliere- en studen tenpanden te vinden maar ook veel winkels. Het onderzoek neemt zo'n twee maanden in beslag. "Ik weet niet wat we tegenko men", zegt Dijkstra, die veronder stelt dat er in het verleden een hoop zonder toestemming en buiten me deweten van de gemeente is ge beurd. Wanneer bouw- en woning toezicht in de zomer van dit jaar rap port uitbrengt, moet het college be palen of er alsnog wordt opgetreden tegen bijvoorbeeld illegale verbou wingen die strijdig zijn met het be stemmingsplan. Zo is het niet uitgesloten dat be drijven die woonruimte als opslag ruimte in gebruik hebben genomen hiervoor alsnog de rekening gepre senteerd krijgen. Ook kunnen ex ploitanten van studentenhuizen die niet voldoen aan de bouwvoor schriften een aanschrijving om de zaak in orde te maken in de bus krij gen. Het onderzoek gebeurt zoveel mogelijk met vrijwillige medewer king van de bewoners. De ambtena ren van bouw- en woningtoezicht kunnen in principe ook tegen de wil van de eigenaar een pand betreden. Sommigen van hen hebben een op sporingsbevoegdheid, al dienen zij hiervoor dan wel een bevel van de hulpofficier van justitie op zak te hebben. De panden die onderzocht gaan worden staan aan het Noordeinde (oneven zijde), Rembrandtstraat (even zijde), Groenhazengracht (on even zijde), Oude Varkenmarkt en Rapenburg (oneven zijde). i het noordeinde wordt door bouw- en woningtoezicht aan een nauwkeurig onder- Gouden speld voor J. de Geus LEIDEN - De heer J. de Geus heeft gistermiddag de gouden speld van de gemeente Leiden gekregen. De 60-jarige De Geus ontving die on derscheiding tijdens een hem aan geboden receptie in de Engelbertha Hoeve. Hij vierde gisteren het feit dat hij 25 jaar lang voorzitter is ge weest van achtereenvolgens de Pro testants-Christelijke Woningbouw vereniging (PCW) en De Sleutels. Bestratings werkzaamheden LEIDEN - Op verschillende plaat sen in de stad worden vanaf maan dag 20 november bestratingswerk zaamheden uitgevoerd. Er wordt ongeveer twee weken gewerkt aan de herbestrating van de Oudse Sin gel tussen Volmolengracht en num mer 96. Doorgaand autoverkeer is gedurende die periode niet moge lijk. Vanaf maandag tot en met woesn- dag 22 maart wordt in de Sumatra- straat gewerkt aan de riolering ten behoeve van Zijloever. Doorgaand autoverkeer is die dagen niet moge lijk. LEIDEN - Tradities zijn tradi ties, daaraan torn je niet. De Leidse universiteit is een dame van respectabele leeftijd, zeer onlangs 414 jaar geworden, en kent nogal wat oude gebruiken. Onder meer die van pedel. Dat is de man - een vrouw kan nie mand zich in die functie herin neren - die promovendi voorbe reidt op de plechtigheid rond het verkrijgen van de doctorsti tel. Gekleed in toga en toege rust met een oude en vooral zware staf, spreekt de pedel in het latijn uit dat het belangrijke moment van de promotie is ge komen: hora est. door Henk van der Post En van dergelijke tradities blijf je af. Die blijven voortbestaan, zeker als het aan de nieuwe pedel W. van Bee len (37) ligt. In Katwijk geboren en daar nog steeds woonachtig, heeft hij geen enkele intentie om zijn ambt met moderne opsmuk toe te rusten, laat staan van oude luister te ontdoen. Dat gevoel voor traditie zit er bij Van Beelen gewoon in, is inge bakken. Dat heeft volgens hem met te maken met zijn geboren zijn en leven in Katwijk, hoewel ook daar de moderne tijdsgeest op een aantal gewoonten en gebruiken nauwe lijks greep heeft kunnen krijgen. Het gevoel voor traditie groeit trouwens weer bij de Leidse univer siteit. In de jaren zestig maakten ve len er een gewoonte van om in spij kerpak of soms liever helemaal niet in het bolwerk van tradities en ge bruiken aan het Rapenburg te ver schijnen. Thans is er weer sprake van een toename van het rokkos- tuum. Van Beelen schat dat toch ze ker 90 procent van de mensen in rok verschijnt. Helemaal nieuw is het werk van pedel voor Van Beelen niet. Hij werkt al een aantal jaren op het pe- dellenbureau dat is gevestigd in het Academiegebouw aan het Leidse Rapenburg 73. Voor die baan van assistent-pedel heeft hij in 1981 wel moeten solliciteren. Dat in tegen stelling tot zijn huidige functie die hem tot eigen verrassing in de schoot werd geworpen door de uni versiteit. Geen sollicitatiegesprek ken, geen psychotechnische onder zoeken; zo'n belangrijke ceremo niële functie krijg je kennelijk ge woon: de ene dag ben je het niet, de andere dag ben je het wel. Opleiding Diploma's? Van Beelen zou niet we ten welke schoolopleiding een goe de pedel garandeert. Naar papieren wordt eigenlijk niet gevraagd. Zijn voorganger Dick Spierenburg, die Problemen rond marktkramen zijn opgelost LEIDEN De problemen rond de opslag van marktkramen zijn opge lost. Het verhuurbedrijf T. Ver schoor krijgt een opslagruimte op het terrein van Van Gend Loos aan de Haagweg. Op het bedrijfster rein wordt een opslagloods ge bouwd. Daarvoor is inmiddels bij de gemeente een bouwvergunning voor aangevraagd. De marktkramen voor de dag- markt die in de Leidse binnenstad op woensdag en zaterdag wordt ge houden, worden momenteel opge slagen op een terrein van garagebe drijf Berk aan de Kaasmarkt. De ga ragehouder heeft inmiddels laten weten die ruimt^ zelf nodig te heb ben en zegde de huur met Ver schoor op. Die moest daarom naar een andere oplossing zoeken. per 1 maart na 40 jaar trouwe dienst is vertrokken, is indertijd zonder opleiding als jongste bediende be gonnen. Van Beelen heeft in de avonduren de middelbare school gedaan, heeft voor zijn komst naar de universiteit in de horeca en de mode gewerkt. Hij vindt dat hij veel moet lezen en doet dat ook om een brede alge mene ontwikkeling ten minste op peil te houden en als het even kan te vergroten. "Je moet toch zeer glo baal weten waar sommige hoogbe- roepen wetenschappers het over hebben", zo redeneert hij. Maar hij is ook de eerste die toegeeft dat sommige wetenschapsterreinen zo nauw zijn dat er weinig van te be grijpen valt. Belangrijk is in ieder geval dat de pedel in geschrift de Nederlandse taal goed beheerst. Het ceremonieel is wat de meeste promovendi zich van de pedel her inneren, maar dat is maar een frac tie van het werk. Hoewel de pedel een belangrijk exportartikel van de Leidse universiteit is - uitentreuren door toeristen gefotografeerd - is het toch vooral de administratieve rompslomp waarin het meeste werk schuilt: agendawerk, fotokopieën, doorgeven aan instanties dat men sen zijn benoemd tot hoogleraar of een titel hebben gekregen, enzo voort. Tegenover dat stoffige werk, ove rigens door Van Beelen geenszin betreurd, staat het menselijk con tact: het omgaan met mannen en vrouwen van diverse pluimage, die hun promotie komen aankondigen en daartoe de nodige paperassen moeten overleggen. En dat aan zijn kijkers een bonte stoet van hoogge leerde dames en heren voorbijtrekt, weet Van Beelen als geen betere. Zelf zegt hij het een beetje plas tisch: "Sommige promoties komen tot ver in de rimboe terecht". Daar mee overigens geen oordeel uit sprekend over inhoud van de proef schriften of over de soort mensen dat aan zijn netvlies voorbijschuift. Promoties Het pedellenbureau verzorgt niet alleen promoties, maar begeleidt ook studenten naar het examen en assisteert bij de installatie van bij zondere danwel gewone hooglera ren aan de Leidse universiteit. Daarnaast is het bureau betrokken bij de eredoctoraten. En het is de laatste tijd alleen maar drukker geworden in de Se naatskamer. Van Beelen: "Dik drie jaar geleden promoveerden er aan de Leidse universiteit zo'n 150 men sen per jaar. Vorig studiejaar steeg dat aantal naar dik 200 en ik ver wacht dat het aantal promoties dit studiejaar oploopt naar misschien wel 250". Voor die flinke groei kan Van Beelen geen verklaring geven. Maar volgens een woordvoerder van de universiteit is er in het wetenschap pelijk onderwijs meer druk om zich door een doctorstitel te onderschei den. Uit onderzoek is gebleken dat circa de helft van de mensen die wil promoveren daarvan een gunstig effect verwacht op hun weten schappelijke carrière. Overigens zal het aantal promovendi vanaf 1990 nog verder toenemen door een flin ke stroom van zogenaamde aio's (assistenten in opleiding). De nieuwe pedel W. van Beelen met de uit 1634 stammende staf waarop Minerva, de godin van de wijsheid, prijkt. Hij is een man van traditie. «foto Loek zuyderduin) Druk was aan het einde van het vorige studiejaar ook door het afstu deren van zogenaamde oude en nieuwe stijlers: studenten die nog volgens het oude systeem (zes jaar) studeerden en nieuwkomers die in beginsel maar vier jaar studeren. Een bulk van enkele duizenden stu denten studeerde in september af. Van Beelen: "Daarvoor waren de fa culteitskamers in het Academiege bouw te klein. Er moesten college zalen wordt gebruikt, waar in een enkel geval honderd studenten te gelijk afzwaaiden". Hij kan nog geen schatting maken hoe het dit studiejaar zal gaan lopen. Het pedellenbureau, waar drie mensen werken, kan het werk ei genlijk al langere tijd niet meer aan. "Mijn voorganger heeft er al op ge wezen dat de werkzaamheden flink zijn toegenomen en dat aan uitbrei ding van het aantal medewerkers niet te ontkomen valt. De grenzen zijn bereikt", vertelt Van Beelen die geen toezegging heeft van de uni versiteit dat het pedellenbureau mankracht krijgt toegevoegd. De nieuwe 'ceremoniemeester' is niet van plan van zijn werk een ac- teursrol te maken. Zijn voorganger Spierenburg zag zichzelf voorname lijk als acteur. Ter gelegenheid van zijn afscheid verklaarde hij dat "het een leuke rol was". In tegenstelling tot Spierenburg hecht Van Beelen meer aan ceremonieel en traditie. Pedellen houden het lang vol. De voorgangers van Van Beelen zijn meestal voor lange tijd in dienst ge weest van de universiteit. Gezien de leeftijd van de nieuwe man - 37 jaar - kan hij ook nog aardig wat jaartjes als pedel meedraaien. Maar hij laat zich er niet over uit of hij ook van plan is dat baantje tot aan zijn pen sioen te blijven vervullen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9