Strakke regels voor omroep verdwijnen 5Mannen overheersen te sneV Politie lost 64 snelkraken op Kabinet wil vergaand liberaliseren Gedetineerde kan zaken doen vanuit gevangenis Celstraf voor ex-wethouder en oud-politierecliercheur PALM PASEN Akkoord fabrikanten over prijs medicijnen klant van de week tom westen kapsalon Vrouwenpartij rekent op vijf zetels ZATERDAG 18 MAART 1989 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG Wie in de gevange nis zit, wordt gestraft voor een eer dere misstap. Dat betekent dat de gevangene beperkt wordt in zijn be wegingsvrijheid en dat heeft tal van gevolgen voor zijn persoonlijk en zakelijk leven. Maar betekent dat ook dat een gevangene, zelfs als de omstandigheden dat toelaten, geen bedrijfje zou mogen runnen vanuit zijn cel? door Theo Haerkens misch bestaan van de mensen te vernietigen", verklaart Van de Berg. Hij wijst erop dat de gevange nis niet alleen tot taak heeft mensen te straffen, maar ook moet zorgen dat mensen na afloop hun plaatsje in de samenleving weer vinden. het DEN HAAG (ANP/GPD) - Het kabinet heeft in een brief aan de Tweede Kamer een ver gaande liberalisering voorgesteld van het omroepbestel. Naast garanties voor het voortbe staan van de publieke omroepen, wordt in principe aan iedereen die daarvoor voelt, de mo gelijkheid geboden met commerciële televisie te beginnen. Daarvoor is het kabinet bereid een vierde televisienet te openen alsmede initiatieven op de kabel toe te laten. Naast deze liberalisatie biedt het ka binet de omroepen de mogelijkheid om individueel samen te gaan wer ken met uitgevers. Deze mogelijk heid blijft overigens ook bestaan als AVRO, TROS en Veronica samen met vier uitgevers hun plan zouden willen uitvoeren en er een duaal be stel (commerciële televisie naast publieke omroep) ontstaat. Voorop staat bij het kabinet dat het omroepbestel hoe dan ook ge- deel uit de STER-inkomsten te voe den. Het kabinet denkt daarbij aan iets meer dan 6 procent van de tota le opbrengst van de STER vanaf het jaar 1990. In geld uitgedrukt zou dit VVD hebben verheugd Die vraag kwam aan de orde toen bekend werd dat de man die in 1983 zes mensen doodschoot in een café in Delft, vanuit de gevangenis een bedrijfje leidt. Hij importeert thee, laat die verpakken en voert die ver volgens weer uit. Het is gebruikelijk dat een gevan gene tegen het eind van zijn straftijd kans krijgt zich voor te bereiden op het leven 'buiten'. In de laatste vier toe heeft kunnen bolwer- weken van de straftijd, mag hij bij- het marktme- voorbeeld drie keer een dagje met verlof om te solliciteren. Ook zijn er regelingen die de gevangene in staat stellen - in samenspraak met het tot ken, is het gevolg chanisme. De regeringspartijen CDA over een volledige drukkerij zelfs mogelijk een grafische be roepsopleiding te volgen. Als een gevangene examen wil doen, kan hij daarvoor een dag verlof vragen. Verder staat het gedetineerden vrij schriftelijke cursussen te volgen, en zich bezig te houden met sport. Het komt niet zo vaak voor dat mensen tijdens hun detentie een be drijfje beginnen, maar uitgesloten is het niet. Het ministerie van justi tie laat weten dat gevangenen „nooit hoeven te rekenen op actieve of passieve hulp" bij het beginnen van een bedrijf. Het lijkt er echter veel op dat het leven sterker is dan de leer. Huisregels Directeur J. de Berg bedrag van tussen de op de voorstellen van het kabinet de reclassering-tijdig een uitkering Westlinge in Heerhugowaard heeft te schrijven niet veel ervaring met gedetineer den die een bedrijf willen beginnen. De reden is eevoudig: de drie maan- scholing. Het aanbod den tot een jaar dat gedetineerden zijn inrichting voor kortgestraf- het instandhouden „voorzover dat het karakter vrijheidsbeneming niet aantast". De gevangene moet wel binnen blijven en zich onderwerpen aan de huisregels. Dat betekent bijvoor beeld dat er niet onbeperkt bezoek kan worden ontvangen. Meestal mag dat slechts een keer in de week gedurende enkele uren. Daarnaast wordt het overgrote deel van de cor respondentie gecensureerd en er kan niet onbeperkt worden getele foneerd. Wie in een huis van bewaring zit en nog niet veroordeeld is, mag niet telefoneren in verband met het on derzoek dat tegen hem loopt. In an dere strafinrichtingen zijn meer mogelijkheden, maar ook dan mag maar een beperkt aantal uren gete- de lefoneerd worden. Bovendien zijn beginnen van commerciële omroep netsplan „evenwichtig" en meent door AVRO, TROS en Veronica men met vier uitgevers, wijkt het dat het voldoende armslag biedt worden i i te vragen of zich i huis. De straftijd kan verder gebruikt het kabinet niet af v de publieke omroepen. De WD spreekt van een "heel redelijke op- moderniseerd wordt. Daarnaast wat minister Brinkman in zijn brief lossing", omdat het kabinet e worden de mogelijkheden traditionele STER met ingang van 1990 verruimd. De noodzaak voor een algehele modernisering wordt volgens premier Lubbers in belang rijke mate ingegeven door de ont wikkelingen binnen Europa, zoals de Europese conventie voor grens overschrijdend televisieverkeer en een Europese richtlijn. Andere maatregelen die het kabi net voorstelt in zijn brief zijn het schrappen van een aantal voorwaar den waaronder vanuit het buiten land speciaal op Nederland gerichte de ministerraad heeft voorge- lijke kans biedt aan omroepen die steld. Daarin wordt wat betreft de op de commerciële toer willen gaan. reclamevoorwaarden aansluiting gezocht bij de Europese regelge ving zoals maximaal 15 procent van de totale zendtijd met een maxi mum per uur (primetime) van 20 procent en programma-onderbre kende reclame. De publieke netten blijven ge bonden aan een strenger regime. Voor de reclame blijft de huidige STER-regeling van kracht met dien verstande dat de maximale zendtijd geleidelijk opgevoerd kan worden de gevangenissen varieert Nederlandse taal en verkeerstheo- rie tot informatica. Bij de Schutters- wei, een inrichting voor langge straften in Alkmaar die beschikt niet zoveel telefoons en moet ie der op de beurt wachten. Deze belemmeringen in het con tact met de buitenwereld vormen voor de meeste ondernemers een ernstig beletsel om vanuit de gevan- ten verblijven, zijn niet lang genoeg genis hun zaak draaiend te houden. een bedrijf op poten te zetten. Maar Westlinge probeert wel gede tineerde ondernemers te helpen bij Niet zelden stellen zij daarom zaakwaarnemer aan. "Wij zijn er niet op uit het Handtekening Volgens de Coornhertliga, de vere hun bedrijf niging voor strafhervorming, ver liest een gedetineerde met zijn vrij heid niet ook nog eens zijn burger rechten. Wie in de gevangenis komt, is daarmee niet handelingsonbe kwaam of onbevoegd. Dat betekent dat een gevangene best een contract kan afsluiten of een rechtsgeldige handtekening kan zetten. „Dat ie mand de gevangenis ingaat, bete kent in ons land niet dat hij rechte loos wordt", zo voegt adjunct-direc teur O. Kielstra van De Noorder schans in Winschoten hieraan toe. „Een gevangene kan immers ook trouwen en de notaris ontvangen om zijn nalatenschap te regelen". Stemmen kan eveneens. Alleen wanneer een straf opgelegd wordt van een jaar of langer, kan de rech ter iemand als bijkomende straf het actief stemrecht ontnemen. Rino Verpalen van de Coornhert liga is ervan overtuigd dat het on dernemerschap vanuit de gevange nismuren „niet per definitie verbo den is". Dat het minder gebruikelijk is, is eerder een gevolg van de om standigheden in de b^jes. „Je kunt best lid blijven van de wandelsport- vereniging, maar meewandelen wordt wat moeilijk". (commerciële) programma's mogen tot 7,5 procent. ge met tien gulden ter compensatie schemeren dat wat betreft de libera- de opslag voor regionale roep. Het kabinet schrijft in zijn brief dat verdere verlaging in de toe komst niet mag worden uitgesloten, maar ziet daarvoor in deze kabinets periode geen verdere aanleiding. Verder stelt het kabinet lisering, ingegeven door de Euro pees-rechtelijke ontwikkelingen, het regeerakkoord niet meer zalig makend hoeft te zijn. Brinkman wijst op het beleid ten aanzien van abonnee-tv, waarbij iedereen die bepaalde voorwaaarden vol- fonds voor stimulering van culture- doet een vergunning heeft gekre- le omroepprodukties met een vast gen. Dat maar één bedrijf, Filmnet, van meer dan zes ton die evenwel nooit betaald werden. 34 gedupeer de leveranciers deden aangifte bij Justitie. Zij voelden zich danig op gelicht. Mr. Laumen had naast flessen trekkerij en valsheid in ge ook het deelnemen aan een c MAASTRICHT (ANP) - Een 51-jari ge accountant en tevens oud-wet houder van Melick-Herkenbosch F. uit Roermond en een gewezen poli- tierechercheur J. (38) uit Horn zijn door de Maastrichtse rechtbank ie der veroordeeld tot twee jaar gevan genisstraf. De rechtbank achtte be wezen dat zij zich schuldig hebben gemaakt aan overtreding van het wetsartikel dat deelnamë aan crimi nele organisaties verbiedt. Van die organisatie, die zich schuldig maakte aan flessentrekke rij en oplichting, maakte ook de 27- jarige croupier E. uit Roermond deel uit. In de ogen van de officier van justitie mr. J. Laumen "een domme jongen" die door de twee anderen, omschreven als "intelli gente criminelen" er was ingeluisd. Hij werd veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Tegen hem was twee jaar geëist waarvan acht maanden voorwaardelijk. De eis te gen F. en J. luidde vier jaar. De drie leerden elkaar kennen in het Golden Ten Casino in Maas- bracht. Ze besloten een marketing bedrijf in een oude koestal in Beek te starten op naarrj van E. Er werden goederen ingekocht tot een waarde TE HARD GEREDEN - De recht bank in Dordrecht heeft een 25-jari- ge vrachtwagenchauffeur veroor deeld tot 6 weken cel en ontzegging van de rijbevoegdheid voor 2 jaar. Op 31 januari reed hij met een veel te hoge snelheid in dikke mist en ramde hij op de A27 op een busje. Twee vrouwen kwamen om het le ven, een derde zeer zwaar gewond. Nieuwe deken De Amsterdamse advocaat mr. L. Spigt volgt op 18 maart mr. P.A. Wackie Eysten op als deken van de Nederlandse Orde van Advocaten. Spigt (40) werd in 1975 beëdigd als advocaat in Amsterdam. Sindsdien oefent hij daar ook de praktijk uit. Hij maakt deel uit van het advoca tenkantoor Hoeker, Spigt en Doele- man en is sinds 1983 lid van de Alge mene Raad van de Nederlandse Or de. Sinds 1987 trad hij op als waar nemend deken. Politiekrant De Utrechtse politie heeft huis-aan- huis in éen oplage van 120.000 stuks een jaarkrant verspreid, waarin zij een uiteenzetting geeft van haar ac tiviteiten van het afgelopen jaar. Volgens hoofdcommissaris mr. j. Wiarda bereikt de Utrechtse politie de burgerij onvoldoende met haar beleid. Zij besloot tot de versprei ding van de krant om verbetering te brengen in leefbaarheid en doelma tigheid. Subsidiefraude Er zijn geen harde gegevens dat er misbruik of oneigenlijk gebruik wordt gemaakt Van door de over heid verstrekte subsidies. Daar zijn ook geen aanwijzingen voor. Indien er al sprake is van oneigenlijk ge bruik of misbruik, gebeurt dat slechts op beperkte schaal. Er is in ieder geval geen aanleiding de rege lingen daarom te herzien. Onder zoek van het ministerie van justitie JttMydiaaaiib OPA aangepast aan eisen EG UTRECHT (ANP) - De in Nefarma verenigde fabrikanten en impor teurs van geneesmiddelen hebben tijdens een extra vergadering in overgrote meerderheid ingestemd met een door de Europese Commis- sie verlangde wijziging in het Omni- partijenakkoord (OPA). Dit betekent dat het plan, dat in 1990 een besparing van 420 miljoen gulden moet opleveren, met een vertraging van bijna vier maanden alsnog zal worden doorgevoerd. Ook de andere bij het geneesmidde lenplan betrokken partijen, zoals apothekers, ziekenfondsen en ver zekeraars, accepteren de wijziging in het akkoord. Staatssecretaris Dees (volksge zondheid) noermde het een "histo rische" beslissing, omdat er voor Kinderen op de Anton Pieckschool n Kaatsheuvel bereiden zich voor geschrifte polm pasen, een gebruik dat -ncrimine- enigszins in de vergetelheid is ge le organisatie ten laste gelegd. De raakt. De stokken worden morgen in misdrijven werden in drie maanden (r.k.) bejaardenhuizen rondgedeeld. tijd gepleegd. Het zogenaamde be- (foto ANP> drijf bestond slechts van 1 mei tot 1 augustus 1988. Met het justitieel on- derzoek was circa een half miljoen gulden gemoeid, zo deelde de offi cier van justitie nog mee. ADVERTENTIE ALKMAAR (ANP) - De Alkmaarse politie heeft samen met de korpsen van Amstelveen, Heiloo en Uitgeest minstens tien overvallen en 54 snel kraken en inbraken opgelost. Der tien mensen zijn gearresteerd. Tonnie Winckler. Alphen a/d Rijn. Mannequin. Mijn haar vraagt nu eenmaal om speciale aandacht. Tom Westen voelt dat bijzonder goed aan. leiden: breesiraat 45 ti oegstgeest: wilhelmmapark alphen a/d rijn: raadhuisstraat 071132947 1 tel 071 174270 56 tel 01720 73848 De overvallen, inbraken en snel kraken vonden plaats door heel Ne derland, maar voor het merendeel in Noord-Holland. De totale buit be droeg rond de negen ton, terwijl voor meer dan een miljoen gulden schade aan gebouwen en interieurs werd aangericht. Bij een schoten wisseling bij een van de overvallen raakte een slachtoffer en een ver dachte gewond. Bij huiszoekingen nam de politie een riot-gun, vier re volvers en flesjes CS-gas in beslag. De overvallen, inbraken en snel kraken werden gepleegd bij onder drank, drugs meer banken, PTT-kantoren, juwe lierszaken, video-zaken, super markten, gereedschapswinkels, si garen-magazijnen, sport- en kle dingzaken. Bij de snelkraken reden de ver dachten met zware, snelle auto's dwars door deuren, glazen puien of kantoren binnen en persten CS-gas weerloos ge- het eerst sprake zal zijn van een fei telijke prijsverlaging. Bovendien zullen de prijzen de komende jaren niet worden verhoogd. De fabrikan ten en importeurs verlagen hun prijzen met gemiddeld zes procent. Verder gaat de marge van de farma ceutische groothandel met één pro cent omlaag. Het OPA is tot standgekomen na dat Dees had meegedeeld, een ijk- prijzensysteem te willen invoeren. Ziekenfondsverzekerden zouden dan per groep geneesmiddelen niet meer dan een maximumbedrag ver goed krijgen en het eventuele ver schil uit eigen zak moeten betalen. Dit voornemen oogstte felle kritiek bij vrijwel alle betrokkenen. In het omnipartijenakkoord was aanvankelijk overeengekomen, de bestaande 'stimulans' voor apothe kers om zoveel mogelijk goedkope vervangende medicijnen in plaats van merkgeneesmiddelen af te leve ren, te verlagen van 33,3 tot 15 pro cent van het prijsverschil. De organisatie van producenten deze goedkopere middelen pro- De 13 verdachten, onder wie twee testeerde daar heftig tegen en voor- vrouwen, variëren in leeftijd van 18 spelde een fors lagere in plaats van - tot 39 jaar en zijn voornamelijk af- zoals beoogd- een groeiende omzet. Bovendien werd invoering van het plan tegengehouden doordat de Eu- laten. Twee van de daders konden ropese Commissie het in strijd vond vrijwel op heterdaad worden aange houden, waarna via hun verklarin gen andere arrestaties volgden. Van de buit of de gestolen auto's is niets teruggevonden. Volgens de ver dachten is alles opgegaan aan en auto's. Oplichter De politie in Apeldoorn heeft een 33-jarige Westduitser aangehouden die wordt verdacht van oplichtings praktijken man wordt ropese landen gezocht voor oplich- onder bedreiging met vuurwapens ting. Hij deed dinsdagavond aangif- geld of goederen af. Voor het plegen te van de diefstal de delicten zijn 45 auto's gesto- waarde ook open op maandag en koopavond len ter waarde van meer dan een miljoen gulden, waaronder vooral GTI-modellen van diverse merken. Bij overvallen in Alkmaar en Am stelveen werd geschoten. Ook wer den slachtoffers door in het gelaat met de Europese concurrentiere gels. Begin maart liet de Europese Copmmissie weten dat ze het plan wel een kans wil geven, op voor waarde dat de stimulans voor de apothekers geen 15 procent wordt maar (ten minste) 20 procent om de concurrentiepositie van de goedko pe geneesmiddelen beter te waar borgen. Volgens Nefarma zal het vanwege diverse landen. De de nog aanwezige voorraden nog groot aantal Eu- wel enkele weken duren voordat de lagere prijzen in de apotheek kun nen worden berekend. De apothe- auto ter kersorganisatie KNMP - die ermee ingenomen is dat OPA toch door- 200.000 gulden computerapparatuur. Met de gaat-verwacht dat dit vanaf 24 april aangifte ging hij naar een hotel Apeldoorn. Van daaruit bestelde hij voor ruim 250.000 gulden aan com puterapparatuur. Donderdagavond werd hij ontmaskerd. het geval zal zijn. Ondanks de ver traging blijft de doelstelling van het plan, een blijvende besparing van 420 miljoen voor 1 januari 1991, vol gens Nefarma overeind. AMSTERDAM - "De Vrouwenpar tij komt naar u toe deze zomer roe pen Marga Doodeman en Joyce Ronkes-Agerbeek enthousiast. De initiatiefneemsters van de vorige week opgerichte politieke Vrou wenpartij (VP) hebben er zin in. "Ik reken op vijf zetels in de Kamer", zegt Doodeman vol optimisme. door Carine Neefjes Sinds de Vrouwenpartij bestaat - vorige week maakte de VP zich op de Internationale Vrouwendag offi cieel bekend - heeft zij al heel wat kritiek moeten incasseren. Dian van Leeuwen, voorzitter van de Emancipatieraad, noemde het 'ver spilling van energie'. Volgens Van Leeuwen zal de partij nooit politie ke macht krijgen. Een steekproef onder 400 Neder landers logenstrafte die opmerking, en niet zo'n beetje ook: indien er nu verkiezingen zouden worden ge houden krijgt de onlangs opgerich te Vrouwenpartij zeventien zetels, zo meldde donderdag het onder zoeksbureau Inter/View. Daarop mag volgend jaar uiteraard niet echt worden gerekend. Maar het sterkt JMfiEytiAGUttUuUiaitUk ging dat ze een goed besluit hebben genomen. Ronkes-Agerbeek: "We hebben wel meer geluiden gehoord van 'niet doen dames'. Daarmee laten wij ons niet uit het veld slaan. Wij hebben politiek Den Haag iets nieuws te bieden. Tot dusver heb ben de bestaande politieke partijen de vrouwenbelangen te weinig be hartigd." Eén van de belangrijkste redenen de partij op te richten is de ontevre denheid over het ontbreken van po litieke macht van vrouwen. Om er zeker van te zijn dat vrouwen bin nen deze partij de macht behouden, mogen alleen vrouwen lid worden. Wel is er voor sympathiserende speciaal steunfonds. Geen mannen Doodeman: "We willen geen man nen in onze partij, omdat mannen snel overheersen. Dat ligt niet al leen aan het gedrag van mannen. Er zijn nog steeds veel vrouwen die te gen mannen opkijken. Ze houden hun mening dan liever voor zich. Op deze manier voorkomen wij dat de stem van een vrouw verloren gaat". Binnen de partij wordt de macht zo evenredig mogelijk verdeeld. Zo heeft de Vrouwenpartij bijvoor beeld geen lijsttrekker. Doodeman: "We willen voorkomen dat er alleen geluisterd wordt naar diegene die inmiddels honderd leden en al die vrouwen hebben ieder op op hun ei gen terrein kennis van zaken. Alle maal moeten ze de kans krijgen hun stem naar buiten te brengen. Ook is het praktisch haast onmogelijk dat één vrouw de partij vertegenwoor digt, omdat velen van ons werken of kinderen hebben". De Vrouwenpartü verschilt hierin duidelijk met de bestaande politieke partijen. Ook passen ze niet in een links of rechts hokje, want volgens de initiatiefneemsters hebben zowel politiek links als rechts vrouwen voortdurend in de steek gelaten. De Vrouwenpartij wil haar eigen hokje. Dat ze hierdoor misschien niet serieus wordt geno men door het politiek bolwerk, kan haar niets schelen. "Als de kiezers ons maar serieus nemen, dan ko men wij er wel," aldus Ronkes- Agerbeek. 25 uur De twee initiatiefneemsters vinden dat de Vrouwenpartij zowel voor mannelijke als vrouwelijke kiezers nieuwe mogelijkheden biedt. Om de werkloosheid terug te brengen, pleit de Vrouwenpartij voor een 25- urige werkweek. Gedeelde arbeids tijd van mannen en vrouwen staat hoog in het vaandel van de VP. Tui™ -1 zei: vijf uur werken, vijf uur zorgen en vijf uur vrije tijd is de ideale da gindeling. Ook mannen kunnen op deze manier ervaren dat het zorgen voor kinderen en het huishouden doen heel waardevol kan zijn". Doodeman realiseert zich dat zo'n drastische verkorting van de werk week zeker zal leiden tot een con frontatie met de werkgeversorgani saties. Trouwens, het is voor haar nog maar de vraag of dit punt eco nomisch wel een haalbare kaart is voor elk bedrijf. De Vrouwenpartij gaat deze moeilijkheden niet uit de weg. Doodeman: "Veel mensen zijn huiverig voor veranderingen. Wij dragen creatieve oplossingen aan. De werkgevers moeten zich realise ren dat werknemers door minder werken ook fitter en energieker op het werk verschijnen." Ook vindt de Vrouwenpartij dat er meer geld moet worden vrijge maakt voor vrouwenprojecten in de welzijns- en gezondheidszorg. Het gaat hier om initiatieven als opvang na incest of de bekende 'blijf-van- mijn-lijf-huizen'. Ronkes-Agerbeek: "Dergelijke projecten krijgen met een beetje ge luk een jaartje subsidie en maxi maal drie jaar. Dat is te weinig. De regering moet structureel geld vrij makpn vnnr Tp. dereen zou er toch mee geholpen moeten zijn dat vrouwen niet meer seksueel mishandeld worden?" Niet zielig Ook andere vrouwenbelangen als verplichte emancipatieprogram ma's op scholen en de oprichting van een ministerie voor emancipa tiezaken staan op het partijpro gramma. Is de Vrouwenpartij een politieke beweging die opkomt voor zielige vrouwtjes? "Nee", roept Doodeman als door een adder gebeten, "vrouwen zijn niet zielig, maar ze hebben minder kansen. Het verschil met de andere partijen is dat de Vrouwenpartij ook daadwer kelijk wil ingrijpen daar waar het scheef zit". Zowel hoogleraren, bijstands moeders als huisvrouwen zijn lid van de partij. De gemiddelde leef tijd van de leden is vijftig jaar. Waar blijft de jonge generatie feminis ten? Ronkes-Agerbeek: "Zij heb ben het te druk met hun opleiding, werk of relatie. Juist oudere vrou wen voelen zich aangesproken tot de Vrouwenpartij. Zij kijken terug op hun eigen leven, ze zien waar het fout ging en ze zijn in staat om de bestaande verhoudingen te veran deren. Laatst zei een vrouw tegen mij: 'Dit is de partij waar ik al jaren op wacht'. Was ze toen maar begon nen, dan was het voor ons nu wat makkelijker".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3