'Voor orkestspel ben ik misschien te egoïstisch' Postcard-collages als commentaar op kunst De moppen van tweederangs humorist Celliste Quirine Viersen (16): Christopher Czaja Sager pianospel zonder opsmuk Ruim 200 auteurs in ECI-race Overzichtsexpositie Piet Zwart Finkers extra KUNST PAGINA 33 De humorist van John Osborne. Regie: John van de Rest. Met o.a. Johnny Kraay- kamp. Pieter Lutz en Nelly Frijda. Gezien op 17 maart in de Schouwburg;-ook nog van- LEIDEN - die pinda's doen maar met ons wat ze willen...": een krasse uitspraak van opa Bobbie Ross (Pieter Lutz) in het toneelstuk De Humorist van de Engelse toneelschrijver John Os borne. Het oorspronkelijke stuk, The Entertainer uit 1956, speelt zich af tegen de achtergrond van de Suez-crisis dat jaar. In de Hu morist is deze situatie vertaald naar de Hollandse Nieuwguinea 'crisis' van 1962, toen 'onze' jon gens ten strijde trokken tegen de Indonesiërs daar. In De Humorist staat de aftake ling van de toch al tweederangs komiek Eddy Ross (Johnny Kraaykamp) en zijn gezin cen traal. Zoon Niek vecht in Nieuw guinea, het thuisfront opa, ma, stiefdochter en zoon beklagen zich onder invloed van de nodige alcohol over hun miserabele le venslopen. Hoop op een toe komst of de moed tot verandering ontbreekt. Een telegram bericht de dood van zoon Niek maar pa en stiefdochter houden het ge heim voor de andere drie. Tot te gen het eind de politie het komt vertellen. Osborne heeft als vertegen woordiger van de naoorlogse ge neratie, De Humorist doorspekt met een flinke dosis maatschap pijkritiek. Dit maakt het voor een vrije produktie waarin het amuse ment voorop staat, lastig. Regis seur John van de Rest heeft hier dan ook bepaald geen bevredi gende oplossing voor gevonden. Hij negeert de scherpe en humo ristische tong van Osborne volko men, waardoor de huiskamersitu aties de inhoud van een kop slap pe thee krijgen. Daar zou je, mild gestemd, nog overheen kunnen komen, maar als je als regisseur ook nog voorbij gaat aan tempo, timing, tekstbehandeling en in terpretatie van karakters, nee dan wordt de voorstelling een saai en slepend produkt. Zo wordt de spanningsboog die ligt in de ver moorde zoon en de onwetende moeder blijkbaar gewoon 'verge ten'. Ook al heet je als acteur Johnny Kraaykamp of Pieter Lutz, het is dan niet genoeg om een visieloze Humorist overeind te houden. De moppen die Kraay kamp als conférencier in de entre- actes vertelt, zijn nog het leukst maar slechts goed voor een glim lach. De enig vorm van humor die hier past is een schrijnend soort ironie. Die ontbreekt. Op alle fronten. INGRID VAN FRANKENHUYZEN LEIDEN - De tentoonstelling van Gerard Venbrux en Martijn Lasl heeft meer in petto dan men in eerste instantie zou verwachten De expositieruimte is bijna in een oogopslag te overzien en geeft de indruk van rust. Langs de wan den zijn de beelden van Venbrux aangebracht en midden in de zaal staan twee rijen van acht witte 'zuilen', dozen met een vierkant grondvlak waarvan de bovenkant open is gelaten. Bij nadere be schouwing ontpoppen deze ob jecten zich als een soort 'kijkdo zen', die elk een collage bevatten, geïnspireerd op een reproductie van bekende en iets minder be kende kunstwerken op brief kaartformaat; vandaar de bena ming 'postcards' voor deze wer ken van Martijn Last. Deze ba seerde zich op schilderijen van zowel oude meesters als moderne kunstenaars, bijvoorbeeld Van Dijck, Brueghel, Saenredam, Lé ger, Hockney, Beckmann en Beuys. In de serie Postcards verwisselt Last Illusie en werkelijkheid door een spel met twee- en driedimen sionale effecten. Bij de toren van Babel door Pieter Brueghel, bij voorbeeld, heeft hij het onvoltooi de bouwwerk langs de contour lijn uitgesneden en de vorm een zeker volume gegeven. De ruim telijkheid van het reliëf wordt nog eens versterkt door een aantal mi niatuurladders die van het hoog ste punt naar de hemel reiken. In dit werk geeft Last door de be werking van de afbeelding een grappig commentaar op het ge bruikte thema, maar in andere ge vallen dragen de toevoegingen, naar mijn idee, niet veel bij; mis schien zag hij de louter decoratie ve bladomlijsting bij de 'Primave- ra' van Botticelli als tegenhanger voor de gecompliceerde filoso fische inhoud van het schilderij, maar een dergelijke ingreep lijkt al te gemakkelijk en houdt de aandacht niet lang vast. Sommige elementen, zoals een mini-tube mayonaise en een dito rookworst compleet met loodje, lijken gewilde toevoegingen, ge zien de vele soortgelijke experi menten die de 'Kunst' banalise- ren. De ironische benadering van Martijn Last krijgt niet ieders waardering, zoals blijkt uit een re actie op de expositie; de minia tuur voorwerpen in de collages brachten iemand ertoe de term 'Madurodam art' te gebruiken. Geheel tegengesteld hieraan is de serieuze interpretatie van het werk die de ironie van de vaak vindingrijke objecten afzwakt: "De combinatie van kunstrepro ductie met ironische relativering van de afbeelding levert een nieu we werkelijkheid op, waarin met een desperate humor de gevestig de normen over de scheidslijn tussen kunst en kitch worden aangetast en kunst weer een onaf hankelijke positie wordt gege- Bij de beelden van Gerard Ven brux gaat het, anders dan men zou verwachten, niet alleen om plastische objecten. Naast een soort korf van platte, metalen banden bestaat Venbrux' aandeel in de expositie uit enkele, strak begrensde kleurvlakken, die op de muur geschilderd zijn. Deze abstracte tekens zijn op te vatten als tweedimensionale beelden. Evenals Martijn Last gaat Gerard Venbrux uit van een wisselwer king tussen ruimtelijke elemen ten en het platte vlak, zij het dat de schaal en benaderingwyze fundamenteel verschillen. NANCY STOOP. Pianorecital door Christopher Czaja Sager. met werken van Bach, Schubert, Schumann en Chopin. Gehoord op 17 maart in de Ka pelzaal van K&O LEIDEN - De Amerikaanse pia nist Christopher Czóya Sager, die alweer een tijd in Nederland woont, is ook bekend door het be spelen van het clavecimbel, clavi chord en pianoforte (historische piano). Ook op een modern in strument weet hij de sfeer aan te passen, vandaar dat hij gister avond bij de derde partita van Bach de klep van de vleugel op het kleine stokje liet zetten en de muziek net als in die tijd van blad speelde, dus niet uit het hoofd zoals de rest van het programma. "Elke keer als ik de noten zie krijg ik nieuwe ideeën", vertelde hij in een korte toelichting vooraf, waarbij hij ook de humoristische kant van Bach noemde. Inder daad klonk deze partita (suite) sierlijk en levenslustig binnen het intieme karakter dat deze dans vormen hebben. Veel langademiger is de sonate in A, D. 959 van Schubert, een van de vier die hij componeerde in zijn laatste levensjaar, alle met breed uitgesponnen zangerige thema's. Christopher Cz^ja Sager vertolkte alles op een ontspannen manier en had af en toe zichtbaar genoegen in zijn vak. Ook minder bekende stuken heeft hy op zyn repertoire, wa van hij na de pauze de Waldsze- nen op. 82 van Schumann speel de. Deze hebben allerlei romanti sche titels als Einsame Blumen, Freundliche Landschaft, Vogel als Prophet en zelfs een wat ma caber gedichtje, geschreven bo ven het stuk Verrufene Stelle. De pianist beschreef alle sfeerteke ningen met hun eigen karakter als plaatjes op zich. Ook zeer wisselende stemmin gen kent de vierde ballade op. 52 van Chopin, die echter uit i langer stuk bestaat. Niet zo vaak gespeeld als de eerste en derde ballade, maar afwisselend door de nu eens aarzelende, dan weer hartstochtelijke stroom muziek. Christopher Czaja Sager speelde alles schijnbaar moeiteloos, zon der opsmuk zodat het voor zich zelf sprak. Na alle opwinding viel een rustige toegift in de smaak by het talrijke publiek: de berceuse op. 57 van Chopin, gecompo neerd op slechts twee accoorden met vindingryke tierlantijnen in de rechterhand. FRANK DEN HERDER. VIANEN (ANP) Ruim 200 auteurs hebben een literair essay of weten schappelijke verhandeling ingestuurd over het onderwerp .Gaat het Ne derlands teloor?', waarmee ze naar de tweejaarlijkse ECI-prijs dingen. De boekenclub ECI in Vianen heeft dit gisteren na verloop van de inzendter mijn bekend gemaakt. De ECI-prijs is dit jaar voor het eerst uitgeloofd en is met in totaal 105.000 gulden de hoogst gedoteerde wetenschappelijk-literaire prijs in ons land. De jury onder voorzitterschap van burgemeester H. Gruijters van Lely stad wijst de winnaars aan die respectievelijk 45.000, 30.000 en 20.000 gul den krijgen en van de twee die elk 5.000 gulden ontvangen voor de origi neelste aanpak of voor het origineelste taalgebruik. De winnaars worden in november bekend gemaakt. Grote Chinese expositie in Rotterdam ROTTERDAM (ANP) Een grote verzameling zeer kostbare voorwerpen uit het keizerlijk paleis van de Chinese hoofdstad Beijing zal in het najaar van 1990 de grote publiekstrekker zijn van de manifestatie Rotterdam 1990. Het is de eerste en enige maal in Europa dat deze collectie in de Maas stad te zien zal zijn. Dit heeft het museum Boymans-van Beuningen in Rot terdam bekendgemaakt. De tentoonstelling .Schatten uit de verboden stad' belicht de mysterieu ze hofcultuur van de Chinese keizers. Het bruikleencontract voor de ten toonstelling is deze week in het Rotterdamse museum getekend. Li Wassenaarse galerie LEIDEN - Goed nieuws voor de fans van Herman Finkers, die geen kaartje meer hebben kunnen be machtigen voor de voorstelling van de cabaretier op zaterdagavond 1 april in de Leidse Schouwburg. Fin kers geeft namelijk een tweede voorstelling op dezelfde avond, aan vang 23.30 uur. WASSENAAR - Een over zichtstentoonstelling als eerbetoon aan Piet Zwart. Een aantal Wasse naarse kunstenaars heeft er voo ge zorgd dat deze bijzondere expositie in hun woonplaats tot stand kon ko men. De tentoonstelling, die van middag in galerie Bianca (Grave- straat 1) wordt geopend, wil de aan dacht vestigen op het veelzijdige werk van de typograaf, architect, in dustrieel ontwerper en fotograaf Piet Zwart, die van 1928 tot kort voor zijn dood in 1977 aan de Rijks straatweg in Wassenaar woonde en werkte. Piet Zwart leverde vooral in de periode van 1920 tot 1940 belangrij ke bijdragen aan de ontwikkeling van de moderne vormgeving in Ne derland. Zijn typografische werk was onmiskenbaar van invloed op Europese vakgenoten. Op de expositie, die kon worden ingericht dank zij de medewerking van o.m. het Prentenkabinet van de Leidse Universiteit, het Stedelijk Museum in Amsterdam en het Ge meentemuseum in Den Haag, is elk facet uit leven en werk van Piet Zwart te bewonderen. Zo zijn er ty pografische bladen, foto's, meubels, ontwerpen, glazen, objecten, post zegels, affiches e.d. te bezichtigen. Ter ondersteuning van de expositie is in de galerie, tegen een geringe vergoeding, een bibliografie van Zwart te verkrijgen. Tevens zijn er enkele werken te koop. Zoals de be kende kinderstoel uit 1920, een eet- kamerstoel, enkele kristallen glazen en een paar typografische werken, waaronder 'Hommage a une jeune fille', dat hij in 1926 heeft gemaakt als eerbetoon aan Nel Cleyndert, zijn latere vrouw. Ook kan men zich een aantal foto's verwerven, waar van met name 'Gerijpte kool' (1930) zeer bekend is geworden. Boeken, ansichtkaarten en een poster com pleteren deze expositie. De tentoonstelling wordt van avond om 16.00 uur geopend door Karst Zwart, een zoon van Piet Zwart. De expositie is te bezichti gen van zondag 19 maart tot en met zondag 16 april. Openingstijden: donderdag, vrijdag en zondag van 14 tot 17 uur en zaterdag van 12 tot 17 uur. Gedurende beide paasdagen is de galerie geopend van 12 tot 17 AMSTELVEEN De in Amstelveen woonachtige en van oorsprong uit Oegst- geest afkomstige Quirine Viersen was met haar zestien jaar de jongste deelneemster aan het internationale Cello Concours in Scheveningen. Ze wil soliste worden. Qui rine Viersen is opgegroeid in een muzikaal nest. Haar vader speelt cello in het Concert gebouworkest, haar moeder doceert cello aan de plaatselijke muziekschool en haar twee jaar oudere zus Saskia speelt uiterma te verdienstelijk viool. Quirines ouders hebben elkaar ooit leren kennen in het Leids Jeugdkamerorkest. Zelf leerde Quirine cello spelen toen ze zeven was. „Hoe dat ging? Ja, gewoon. Op een gegeven mo ment hebben mijn ouders voor mij een cello in huis gehaald om te kij ken hoe ik daarop reageerde. Sinds die tijd speel ik dus. In het begin was het niets bijzonders, maar op mijn negende kreeg ik er echt ple zier in en ging het ook steeds beter. Maar ik ben nog lang niet uitge leerd, hoor. Een musicus is nooit uitgeleerd. Dat bestaat niet. Er valt altijd wel iets te verbeteren". door Gerlof Leistra Quirine Viersen met haar ouders, die ooit deel hebben uitgemaakt van het Leids Jeugdkamerorkest. «foto gpdi Haar huidige cello stamt uit 1813 en is afkomstig van een Amerikaan se verzamelaar. „Toen ik een paar maanden geleden in New York was, vroeg hij wie mijn beste leraar was. Terwijl ik nog diep stond na te den ken, zei hij: 'De beste leraar is de man die jou leert je eigen leraar te zijn'. Daar stond ik echt van te kij ken, maar het is waar. Ik heb veel te lang op anderen vertrouwd. Nu ik er op let, kan ik veel beter naar mezelf luisteren. Hoor ik wat beter kan. En daardoor gaat mijn spel met spron gen vooruit". Tot haar favoriete componisten rekent ze Sjostakovitsj en Schu bert. „Maar ik vind Brahms en De bussy ook prachtig. Ach, er is zoveel mooie muziek voor cello. Maar Sjostakovitsj grijpt me echt aan. Je hoort aan zijn muziek dat hij het in Rusland moeilijk heeft gehad". Quirine oefent gemiddeld vijf uur per dag. „Meer is niet goed, dan staar je je blind. Maar ik oefen wel elke dag. Tijdens het spelen probeer ik aan de componist te denken. Hoe heeft zo iemand geleefd? Vroeger dwaalden mijn gedachten voortdu rend af, maar nu kan ik mij veel be ter concentreren. Eigenlijk moet je zoveel mogelijk over een componist te weten zien te komen, maar daar ben ik vaak te ongeduldig voor. Na tuurlijk bezoek ik ook concerten en luister ik naar platen. Maar uitein delijk moet je je fantasie laten wer ken". Het feit dat de overige familiele den ook de hele dag met muziek be zig zijn, ervaart Quirine als „een enorme steun. Er wordt absoluut geen druk op mij uitgeoefend. Soms vind ik het wel jammer dat ik niet aan sport kan doen. Basketbal bijvoorbeeld is veel te gevaarlijk. Als celliste moetje heel voorzichtig met je handen omspringen. En van zwemmen wordt het eelt op je han den weer te zacht. Eigenlijk kun je alleen wandelen". Op het conservatorium heeft ze piano als bijvak. „Ik speel veel lie ver cello. Ik hou van diepe tonen. Een cello is veel warmer. Een piano wordt al snel metaalachtig en koel". Als ik haar vraag of ze uiteindelijk ook in het Concertgebouworkest wil spelen, lacht ze voluit. „Nee, dat trekt me helemaal niet. Misschien ben ik daar ook wel te egoïstisch voor. Ik streef er naar om soliste te worden. Daarnaast wil ik wel iets met kamermuziek doen, maar in een orkest? Ik ben echt gek op cello en wil zoveel mogelijk te doen heb ben. In een orkest speel je uiteinde lijk toch een ondergeschikte rol. Nee, dat is niets voor mij". Quirine Viersen met haar diplo ma. (foto GPD) 'Gerijpte kool'(1930) van Piet Zwart. Het gesprek verloopt in het begin wat stroef. Quirine geeft afgemeten antwoorden en werpt regelmatig vragende blikken naar haar ouders. Die zullen het wel weten. Maar als het ijs eenmaal gebroken is, rollen de zinnen uit haar mond. Alsof ze eerst even tijd nodig heeft om in te spelen. Bovendien is ze doodsbe nauwd dat ze verkeerd begrepen wordt, „want ik wil mij boven alles nuchter houden". Ondanks haar leeftijd heeft Quiri ne al een ruime podiumervaring. „Daarom ben ik voor een belangrijk optreden ook niet meer zenuwach tig. Ik studeer hard en weet dat ik het kan". Vroeger wilde ze dolgraag dierenarts worden, maar nu heeft ze nog slechts een doel: als celliste de top bereiken. Ze zit in het tweede jaar van het conservatorium en heeft les van Jean Decroos. „Daar naast zit ik nog wel op school, maar dat stelt eigenlijk niets voor. Offi cieel zit ik in 5 vwo, maar ik ben al een hele tijd niet meer geweest. Het valt domweg niet te combineren. Ik ben ook niet zo'n studiehoofd. Mijn zus wel. Die zit nu voor haar eind examen en dat vind ik ontzettend knap. Want ze speelt ook nog eens heel goed viool". Quirine Vier sen. winnares van het cello concours in Scheveningen: 'Ik hou van die pe tonen'. (foto gpd)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 33