'Oosten wordt het Mexico van de EG' Reportage IKV-kern Lisse: 'Je vraagt je weieens af wat je verkeerd doet' PAGINA 2 ZATERDAG 18 MAART 1989 - schatting 400.000 mensen deelnamen. Het was het startpunt voor de de demonstratie in Den Haag tegen de kruisraketten Amsterdam ver- (foto GPD) Bij het weggaan vraagt hij of we bij het ver haal het gironummer (788824) van het IKV kunnen vermelden. Het tekent de noodsi tuatie: mét de ontspanning tussen Oost en West is de financiële positie van het Inter kerkelijk Vredesberaad desolaat gewor den. Vorig jaar is afgesloten met een tekort van 2 ton, dit jaar dreigt een nog groter gat. Een medewerker die op 1 maart vertrok, is niet vervangen. Eind dit jaar dreigen ge dwongen ontslagen voor de vaste staf van 15 mensen. „We komen dan echt voor im mense problemen te staan", zegt Mient-Jan Faber, „want we werken we al met een mi nimale bezetting. Iedereen werkt zich het lamlazerus en dat wordt alleen maar erger als het op steeds minder schouders terecht komt. Het wordt langzaam maar zeker on houdbaar". En dat, zegt hij, terwijl er zoveel te doen valt: „De nieuwe ontwikkelingen komen met een sneltreinvaart op ons af en het is heel uitdagend om daar in te duiken. De voorwaarde is wel dat je in de gelegenheid moet zijn om dat te kunnen doen. De grote vraag is of ons die kans wordt gegund". Tanende interesse brengt IKV aan de rand van de afgrond DEN HAAG - Het verhaal is eigen lijk in een paar woorden verteld: toen Nederland in rep en roer was vanwege de kruisraketten, beleefde het IKV een ongekende bloeitijd. Het aantal IKV-kernen groeide na de grote vredesdemonstratie in 1981 in Amsterdam explosief van ongeveer 200 tot byna 500. Toen er in 1983 een tekort van drie ton ont stond, was dat zo aangezuiverd door extra giften. Want het was, in de woorden van Faber, de tijd datje de confrontatie in je botten voelde. Twee jaar later volgde de demon stratie in Den Haag, met ruim een half miljoen deelnemers de grootste door Sjaak Smakman ooit in Nederland gehouden. Tever geefs, want een maand later besloot de regering tot plaatsing. Het volks petitionnement in 1985 was de vol gende krachttoer van de vredesbe weging, en naar bleek ook de laatste. „Daarna is een groot deel af gevallen: de actiegroepen, die wel te porren waren voor acties tegen de kernwapens, maar die geen trek hadden in ingewikkelde discussies over Oost-westrelaties". Zoals hij later in het gesprek zegt: „Onze cul tuur is nu eenmaal alleen ingesteld op alles wat flitst". Bovendien kwam Gorbatsjov, de Russische wervelwind die in een paar jaar tijd de wereld om zijn vin ger wond. Hij overtroefde zijn rivaal Reagan op alle fronten en lanceerde het ene vredesplan na het andere. De vrede leek onder handbereik. Anno 1989 heeft dat optimisme plaats gemaakt voor realisme. Maar de situatie is, geeft Faber grif toe, toch anders: „We zijn uit de sfeer van de confrontatie en de dreiging van de bewapening wordt - geluk kig maar - minder. Hoe werkt dat toe? Onze donateurs De vredesdemonstratie in 1981 in Amsterdam, waaraan n explosieve groei die het IKV zou doormaken. Twee jaar later dringen als grootste demonstratie aller tijden in Nederland. '92. De echte tragiek voor Oost-Eu- het oog springend, r ropa zijn de verhoudingen in Euro- wezenlijker", pa: terwijl het Westen integreert in de EG, desintegreert het Oosten tot een soort Mexico van Europa. Dat wordt de toekomstige deling van Europa in de jaren '90". Tegelijkertijd moet - Maar naast een economische is er toch ook onmiskenbaar een politiek- ideologische deling. „Die wordt minder. Je ziet dat in Polen, Hongarije en in zekere zin ook in de Sovjetunie. De ideologi- wel veel ropese Ontwikkelingsfondsen. En In West-Europa speelt de ideologi- geld voor een Oost-Europa-ontwik- sche factor veel minder, aldus Fa- i kelingsfonds is er zat, stelt Faber. ber. Alle opiniepeilingen hier geven li- aan dat vrijwel niemand het gevaar tiek vertaling" komen. Maar de ten- De Bondsrepubliek zit met een fe- Qm-batskw te°h i er" do du la! rd er dan dens in West-Europa om zich af te nomenaal handelsoverschot en zou °J'|^tSnfJ Dat des de Neder- probleemloos in Oost-Europa kun- stelde richting is, komt omdat het x A verdwijnen van angst voor het Oost- Hij ontkent anderzydsjuet dat de blok nog een groot aantal stappen i verwijderd is van integratie. Faber: „De mensen moeten zich Oost-Eu- sluiten, is sterk. Ook landse politieke partijen, inclusief nen investeren, Fabers eigen PvdA, degradeert Eu ropa '92 Oost-Europa tot een onder- werp in de marge. Diezelfde EG ideologische moet volgens Faber echter juist sleutelrol met Oost-Europa spelen. In de economische te genstellingen wel degelijk een pro- l_fc 1Ilcllocll liluclcll bleem vormen' Oost-Europa heeft J.'opa nog eigen maken, ze moeten eenmaal geen markteconomie nog om-denken. We moeten hier i ^fmo'eïïeTëeësfe S'de Z°als het Westen en 'het henmr- Se thTdoen waar de Russen 70 markteconomie wordt ook daar ge- Pantel moet het beestje gezien de mmgsproce5 moet sne voortschr.j- jaar v00r nodig markteconomie wordt ook daar ge ïntroduceerd. Het zal nog een hele ?~kotnnS^rnedeplaats aa~" in de toekomst veel meer een soort noord-zuidverhouding ontstaan dan een oost-westverhouding". - Dat moet voor de machthebbers geen aantrekkelijk zijn: die verliezen macht. Europa hier echt gen". Hij vervolgt: „Er i de grond krij- i ook iets an- gering vond - dat i Mient-Jan Faber: "We komen bij het IKV recht". foto gpd» ders aan de hand. Nieuwe kernwa- echt de wereld uit moesten - dat is pens, zoals bij de huidige moderni- verdwenen. Van al die mooie kreten den het IKV nog steeds een prachti- sering van de korte-afstandskernra- blijkt achteraf gewoon niets te klop- ge instelling die moet blijven be- ketten, worden niet meer geïntro- pen. Als je de kernwapens echt weg staan. Het aantal donateurs is zelfs duceerd vanwege de dreiging uit wilt hebben, dan ga je zoeken naar nog licht gestegen. Maar in plaats het Oosten, maar omdat we nu een- alternatieven, dan ga je wikken we- van 100 gulden geven ze nog maar maal kernwapens hebben. Als je au- gen hoe je dat zou kunnen doen. Dat 70 gulden. Onze inkomsten lopen al to versleten is, schaf je toch ook een gebeurt niet, en eigenlijk wil men een paar jaar achter elkaar met rond nieuwe aan? Zo platvloers is het: we dat helemaal niet", de 30 procent terug. We zijn nu op zitten nu eenmaal in de NAVO en Het enige NAVO-land dat in de het punt waarop het écht mis dreigt die heeft een op kernwapens geba- huidige moderniseringsdiscussie te gaan, terwijl we nog zeker een seerde strategie. En dus moeten we dwars ligt, is de Bondsrepubliek: jaar of vijf nodig hebben, om een ons kernwapenarsenaal modernise- „Die is bereid tot een nieuwe nul- wezenlijke betrokkenheid bij Oost- ren". optie, tot het wegonderhandelen „Het idealisme datje een paar jaar van die kernwapens, omdat ze inte- geleden ook in de partijen en de re- resse hebben voor Oost-Europa, t de kernwapens met name natuurlijk voor de DDR. De rest van het bondgenootschap is vooral bezig om West-Europa eco nomisch en politiek één te maken, en zo'n macht heeft natuurlijk kern wapens nodig". Oost-Europacultuur Faber: „Wat we missen in West-Eu ropa is een Oost-Europacultuur in de zin van een Derde-Wereldcul- tuur. Je hebt hier tal van instanties die zich met de ontwikkelingslan den bezighouden, van ontwikke lingshulp tot de adoptie van projec ten of kinderen. Iedereen kent wel een stukje Derde Wereld. Dat is er voor Oost-Europa niet. Oost en West-Europa hebben 40 jaar lang met de rug naar elkaar toe gestaan, met een uitzondering voor het ge bied van de bewapening". „De pogingen in Duitsland om de relaties met Oost-Europa een ande re inhoud te geven, blijven beperkt. Van een integratieproces tussen Oost- en West-Europa, zoals met na me de mensen onder de top in Oost- Europa graag zouden willen, is geen sprake. Er komen hooguit relatiepa tronen zoals van de EG naar de Der de Wereld, of van de VS naar La- tijns-Amerika. Een fundamenteel beleid, een soort Marshall-plan voor Oost-Europa, een economische, so ciale en culturele politiek, is er niet en komt er ook niet". „Je ziet in Oost-Europa De kruisraket, het wapen waarmee de vredesbeweging groot is geworden, problemen op sociaal, politiek Hier afgebeeld op een muurschildering in Den Haag bij de grote demon- milieugebied terwijl West-Europa stratie van 1983. - „Dat is zeker waar. Maar je moet niet vergeten dat de toestand in hun eigen land onhoudbaar aan het wor den is. Het hele systeem is van bin nen uit uitgehold. Het enige dat ze kunnen doen is compromissen slui ten, proberen on speaking terms te komen met de oppositie. Het alter natief is onderdrukking. Maar dat werkt niet, dat weet men daar ook al jaren. Wat je in Polen ziet gebeuren, is van de machthebbers dan ook buitengewoon verstandig". „Gorbatsjov? Daar kijken we heel nuchter tegen aan. We hebben veel waardering voor de man, maar aan de andere kant realiseren we ons ook dat onze vrienden in Oost-Euro pa de nodige problemen hebben met Gorbatsjov. Het is toch een man die centralistisch denkt en de zaken van boven af wil regelen, ter wijl de mensen aan de onderkant juist meer ruimte willen. De demo cratisering is nog maar in een heel pril stadium". Irritatie West-Europa, zeg maar de EG, moet volgens Faber waken voor een blij vende tweedeling waarbij Oost-Eu ropa het Mexico van de EG wordt: een instabiele samenleving zónder maatschappelijk middenveld, maar mét enorme milieu- en economi sche problemen, en als gevolg het immense sociale probleem dat de jeugd het voor gezien houdt en zijn heil gaat zoeken in een wereld die hen een betere toekomst kan bie den, de EG. „Die Mexico-filosofie leeft sterk in Oost-Europa. We krij gen wel meer ruimte - goddank - maar waar komen we in terecht, zo krijgen we daar vaak te horen. Het trauma van 1956 leeft nog sterk. Toen liet het Westen ons in de steek, zeggen ze daar. Nu komen we in een nieuwe situatie, en uit het Westen komt weer niets. We merken daar ir ritatie over: wat stelt jullie gepraat over solidariteit eigenlijk voor?". Oost-Europa, betoogt Faber, is niet te vergelijken met de Derde Wereld: het ligt geografisch veel dichterby, er zit geen koloniale ge schiedenis aan vast zoals aan de ont wikkelingslanden én er is de eeu wenlange culturele verbondenheid. Een op integratie gericht beleid ten aanzien van de Derde Wereld is nau welijks denkbaar, voor Oost-Euro pa ligt het volgens Faber daarente gen voor de hand. Integratie Dat is ook de centrale doelstelling voor het IKV geworden. Veel ker nen hebben zelf of via/met de ker ken contacten met Oost-Eurpese vredesgroepen. Veelal op initiatief van lokale vredesgroepen hebben inmiddels ongeveer 40 Nederlandse gemeenten stedebanden aange knoopt met Oost-Europa. „Dat is bouwen aan vrede. Je ziet dat de kernen daar zeer veel energie in ste ken, maar dat de bestuurlijke mo lens maar heel langzaam draaien. Het is heel wat anders dan actie t beladenheid van die term een ande- dën"wiitet" su7plu7 daaV bëslïed vo« krijgen) voor Oost-Europa kunnen worde/aldus Faber Het ^dig,~£t kost nïuu™,?k aanbieden van een ontwikkeling- tijd" plan kan echter heel stimulerend op termyn werken, verwacht hij. - Hoe loopt het af? Ideologisch ligt het probleem vooral in de VS, waar de gedachte „Dat dur^ik niet te zeggen. Mijn vooruitzicht Europa stoppen bij de Twaalf, nog steeds heerst dat de verpaupe- scepsis zegt dat de veranderingen in feite hun vraagt hij zich af. Het argument dat ring in Oost-Europa helemaal zo Oost-Europa onomkeerbaar zijn, ze- n failliete slecht niet is. Dan verdwijnen de re- ker op middellange termyn. Het hem niet gimes daar vanzelf wel. De Duitse meest voor de hand liggend daarbij is het Mexico-model. De vraag is of het beter kan dan dat. We zullen landen als Spanje, Por- de Duitse minister van buitenland- daar de komende jaren hard voor zaken. moeten knokken". Want waarom zou de integratie i: de welvarende ÊG er boedel bijkrijgt, doorslaggevend. Uiteindelijk Ostpolitik wordt nogal eens spot- pompt de EG ook het nodige kapi- tend Genscherisme genoemd, i taal tugal Griekenland via de Eu- LISSE „Het is allemaal veel minder geworden in vergelij king met de periode dat ieder- i te hoop kon lopen. Er was iets concreets om tegen te de monstreren. Die tijd hebben we gehad. Er is op dit moment niet iets direct zichtbaar te maken, het is nu veel meer een proces i verdieping, het onderzoe ken van de mogelijkheden om contact te leggen met het Oos ten". Aan het woord is Joop Lenter- nan, vanaf het begin - Amster dam 1981 - een van de stuwende krachten van de IKV-kern in Lisse. De teruggang in Lisse loopt parallel aan die bij het landelijke IKV. In de topjaren ruim tien koppen tellende actieve en enthousiaste club vredesactivisten, nu nog een groepje van vier mensen waar- Lenterman met zijn 51 jaar de jongste is. Eigenlijk een trieste zaak, oordeelt hij zelf. Toch is hij niet ontevreden over wat het viertal doet: „Ieder jaar als we de balans opmaken, valt het ons toch weer mee wat we gedaan hebben". Het lijstje van 1988 meldt onder meer een stiltekring, gesprekken met de kerken en speciale kerkdien sten in de Vredesweek, voor de vierde keer een reis naar geest verwanten in het Oostduitse Dresden ('de enige langlopende activiteit die altijd goed is blij ven lopen'), deelname aan een aantal landelijke demonstraties een paar kleine tentoonstellin gen. Het conciliair proces - de poging om wereldwijd tot een verbond van christenen te ko men om vrede, gerechtigheid en heelheid van de schepping in houd te geven - staat centraal in de IKV-kern. Eind april is er een themadag over met de Raad van Kerken in Lisse. sympathisanten - die elk jaar de groep financieel ondersteunen - om actief te worden heeft geen resultaat opgeleverd. „Of dit werkbaar is....nauwelijks, denk ik. Je moet hier heel enthousiast mee bezig zijn om er iets mee te kunnen doen. En met zijn vieren werkt het gewoon niet zoals het moet. Je komt niet verder dan wat wat je landelijk aangedra gen krijgt. Zelf een avond orga niseren kost veel energie, en de respons die je erop krijgt is ni hil. Daarom steken we ook zo veel tijd in het conciliair pro ces: je bereikt er een vrij grote groep mensen mee en je kunt toch steeds een stukje van je boodschap kwijt". "Nee, de jongeren bereiken we blijkbaar niet. Er zijn ook momenten dat je zegt: zitten we wel goed, zijn we wel op de goe de weg? Wat doen we toch ver keerd dat het allemaal zo moei lijk aanslaat?"

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2