De kneedster van miljoenenbenen 'Niets is moeilijker dan een stap terug' Janine Kok voelt zich volledig ingeburgerd bij AC Milan René van der Gijp rekent af met imago van verwend kind ZATERDAG 18 MAART 1989 PAGINA 25 Naar eigen zeggen heeft langdurig blessureleed hem dan toch nog volwassen gemaakt. Tot dusver genoot René van der Gijp de reputatie van een groot, verwend kind dat woekerde met zijn voetbalaanleg. Bij elke club mislukte de Dordtse flierefluiter, wiens lichaam rond z'n 25ste al de contouren van een veteraan begon aan te nemen. Na vijftien maanden vrijwel niet actief te zijn geweest vierde hij vorige week zijn rentree bij FC Aarau, een Zwitserse degradatiekandidaat. Zowaar toont Van der Gijp zich eens niet liever lui dan moe. "Vroeger interesseerde het me allemaal geen moer, maar nu wil ik sterker terugkomen dan ooit tevoren. Om nog één keer de stap naar boven te maken". door Martin Schoots Nog geen half jaar geleden voelde René van der Gijp het einde van zijn voetbalcarrière meer dan ooit nabij. Hij kwam tot het inzicht dat bij an deren al lang was gerijpt: namelijk dat hij met zijn onmiskenbare talen ten bitter weinig had gedaan. Langzaam herstellend van een slepende enkelblessure, die hij bij zijn oude club Xamax Neuchatel had opgelopen, bezon Van der Gijp zich op z'n verleden en op z'n toekomst. Amper 27 jaar en dan al het lichaam van een vadsige veteraan die achtereenvolgens door Sparta, Lokeren, PSV en Xamax Neuchatel werd uitge kotst. En bij z'n huidige werkgever, het onaanzienlijke FC Aarau zouden ze nu toch ook wel graag iets willen terugzien voor het vele geld dat in hem is geïnves teerd. Maar tot op heden, geeft het enfant terrible toe, hebben ze niet erg veel van hem mogen zien. Spijt Op het eerste gezicht lijkt René van der Gijp ook in Zwitserland te leven over eenkomstig de stelregel "een dag niet ge lachen is een dag niet geleefd". Maar na een urenlang, als vanouds met grappen en grollen doorspekt betoog zet Van der Gijp zijn gezicht warempel op ernstig. "Ik heb ontzettend veel spijt", zegt hij. "Zonder die blessure was ik waarschijn lijk altijd dezelfde gebleven. En had ik nooit ingezien dat ik verkeerd bezig was. Tien jaar lang heb ik alleen maar voor spoed gehad, goed op niveau gespeeld en veel verdiend. Maar ik begrijp nu pas dat ik nog steeds de vaste rechtsbuiten van Oranje zou zijn geweest als ik me an ders had gedragen. Als ik bepaalde din gen niet had gezegd of gedaan. Maar ik dacht dat het normaal was om Michels bijvoorbeeld achter op zijn kop te slaan, om maar wat te noemen". De ontmoeting heeft plaats in het idyl lische Castelvecchio Pascoli, dat veilig ligt opgeborgen in de provincie Lucca. Zijn club is voor een week naar Italië uit geweken en bereidt zich in het schitte rende Toscaanse berglandschap voor op de tweede helft van het seizoen. Napoli en de Russische nationale ploeg zijn er ook geziene gasten. Het hooggelegen complex is voorzien van alle comfort en luxe (hotel, recreatiezalen, schitterend Nagenoeg onopgemerkt, in de slagschaduw van het trio Gullit-Van Basten-Rijkaard, voegde zich aan het begin van dit seizoen nog iemand met een Nederlands paspoort bij AC Milan. Naam: Janine Kok. Beroep: fysio therapeute. Clubeigenaar Silvio Berlusconi was zó tevreden over het revalidatieproces van de aan zijn enkel geopereerde Marco van Basten dat 'La Cocq', zoals ze in Italië wordt genoemd, aan het begin van dit seizoen een éénjarig contract werd aangeboden. Als vrouw kwam zij zodoende terecht in een typische mannenwereld. door Martin Schoots Een reeks van snel op elkaar volgende gebeurtenissen. Op je 24ste met het pas behaalde diploma fysiotherapie op de trein stappen om in Como de eerste de beste gouden gids van de pagina ortho- peden te ontdoen. En dan vervolgens alle op die bladzijde vermelde praktijken af lopen. Met als resultaat dat je na één dag al vier toezeggingen op een baan hebt, waaruit je er uiteindelijk twee zult kie zen. Daarna vanwege de contacten die je opdoet tijdens je net begonnen werk zaamheden te worden gevraagd door één van de grootste voetbalbedrijven van Ita lië. Door de Associazione Calcio Milan in dit geval de voor miljarden lires verze kerde benen van de contractspelers te behandelen. Wordt hier een jongens droom naverteld? Of is het juist de recon structie van een meisjesdroom? Leuk land Het is werkelijkheid. Althans, het zijn de belevenissen van Janine Kok. Ze presen teert zich als een meid die het avontuur niet schuwt. "Laat ik zeggen dat ik ge woon de dingen doe die ik leuk vind. In Nederland blijven zag ik niet zitten. Niet eens zozeer omdat de kans op werk niet al te groot is, maar meer omdat het reizen me in het bloed zit. Duitsland viel voor mij af, dat land ligt me gewoon niet. In Zwitserland is het moeilijk een werkver gunning te krijgen. Dus kwam ik terecht in Italië, toch wel een leuk land om te wo nen. Via-via kwam in contact met Tava- na, de dokter die later aan het hoofd van de medische stafvan Milan zou komen te staan. Die man had al verscheidene atle ten verwezen naar Como, naar de prak- (foto ANP) training. Wie mij kent zal het niet gelo ven, maar ik heb nu méér kilometers in de benen dan Steve Cram voor Seoul. Twee keer zeveneneenhalve kilometer per dag. Dat heb ik nog nooit gedaan. Maar ik wil terugkomen. Ik zag een half jaar geleden het einde van mijn carrière naderen, echt, ik dacht dat het afgelopen Gedreven Gedreven lijkt Van der Gijp. Hij brengt een correctie aan, Van der Gijp is gedre ven. Voor het eerst in z'n leven ergert hij zich nu aan zaken waaraan hij zich nooit heeft gestoord. "Als mijn medespelers fouten maakten interesseerde me dat werkelijk geen bal. Nu erger ik me daar wild aan. Dat is me nog nooit gebeurd. Van het positiespel klopt hier vaak geen moer. Pupillenvoetbal lijkt het wel. Met de trainer, met Frank, ben ik bezig om er enige verbetering in aan te brengen. Sa men praten we veel en proberen we er voor te zorgen dat in elk geval de links back niet bij de rechtsbuiten buitenom gaat. Ja, dat gebeurt nu nog steeds. Hij wil dat ik midden-midden speel, zodat ik veel aan de bal ben. En dat doe ik dan. Ik heb al veel partijen gespeeld de laatste weken. Ik ben er klaar voor. Van mijn en kel heb ik haast geen last meer. En ik heb door die looptrainingen een conditie die beter is dan ooit". Van der Gijp begint dan te vertellen over de ervaringen die hij heeft opge daan in een oefenpartijtje tegen een Itali aanse ploeg uit de serie C. Het moet hem eerlijk van het hart, zijn collega's hebben hem niet kunnen bekoren. "Het is alsof we allemaal Platini'tjes hebben. De bal bespelen ze allemaal met buitenkant voetje. Gek word ik er van. Moet je die gozer daar zien. Nee, zijn naam noem ik niet, dan krijg ik weer gezeur. Maar die knul komt elke dag naar de training in een gigantische Porsche. Helemaal met leer bekleed. Fantastisch. En als hij dan uit die wagen stapt, denk je: daar heb je hem, eindelijk, onze vedette. Nu gaat het gebeuren". "Maar ik praat nu wel over onze water drager op het middenveld", merkt de af getraind ogende voetballer op. "Voor drie ton schoon per jaar loopt hij hier rond. En als je hem dan zegt dat dat veel is, dat er bij Ajax of Feyenoord geen spe ler rondloopt die dat heeft, dan kijkt-ie je aan met een blik van: man, waar heb je het over? Dat snapt hij niet". Storend "En dat vind ik dan weer vreemd. Dat zijn dingen die me storen. Zoals het me stoort dat ik hier geen erkenning krijg. Ik kan hier tien jaar door de stad lopen zon der dat iemand me herkent. Ze zien me hier als een soort ober. Je verdient gigan tisch, maar iedereen kan van alles tegen je roepen. Alles is bij mij geleidelijk ge gaan. Steeds een stapje hoger. Sparta, Lokeren met Lato, Elkjaer-Larsen, noem ze maar op. PSV. Maar er is niets moeilij ker dan een stap terug". Geld vergoedt blijkbaar niet alles in de ogen van een voetballer bij wie de wijs heid na vele jaren toch nog lijkt te zyn ge komen. gelegen velden); het ziet er allemaal zo mondain uit dat vermoedelijk alleen de rijkere clubs uit het internationale voet bal er in trainingskamp kunnen gaan. FC Aarau mag internationaal dan geen enkele impact hebben, de club moet wel degelijk tot de kapitaalkrachtige in Eu ropa worden gerekend. Hoe merkwaar dig dat ook moge klinken, Van der Gijp verdient er meer dan hij bijvoorbeeld bij PSV ooit heeft gedaan. Bij de modale Zwitserse club staat hij op de loonlijst als de best betaalde speler. En al laat hij wij selijk geen bedragen over de lippen ko men, afgaande op de salarissen die zijn collega's schijnen te verdienen moet Van der Gijp minimaal een half miljoen netto per jaar ontvangen. Voor het geld "Ja, het geld is goed", beaamt hij. "En als je me nu vraagt waarom iemand van Xa max Neuchatel, een club die internatio naal al geen grote naam heeft, naar FC Aarau gaat, dan zeg ik: hoofdzakelijk voor het geld. Daar kwam dan nog bij dat deze club de enige was die me gebles seerd wilde kopen. Als ik naar mijn por temonnee kijk heb ik het niet slecht ge daan. Aan de andere kant ben ik mis schien niet zo slim geweest, zeg maar ge rust dom". Geregeld keert hij met zijn gedachten terug naar december 1987. René van der Gijp kwam na het maken van een sliding frontaal in botsing met een medespeler. Zijn rechter enkel, die eigenlijk al langer opspeelde, verdraaide hij volledig. Kraakbeen, scheenbeen, van alles brak af, botsplinters doorkliefden zijn vlees. Een operatie, die gepaard ging met 50 hechtingen, was noodzakelijk. De chirurgische ingreep was in feite het begin van een lange lijdensweg die pas vorige week zaterdag het eindpunt bereikte. Van der Gijp: "Ja, het was moeilijk. Wat me tien jaar lang bespaard is gebleven heb ik in één jaar voor m'n kiezen gekregen. Het herstel verliep traag. Eigenlijk hoopte ik te worden uit geleend aan een andere club. Met zestien interlands en PSV als oude club moet het toch wel lukken om naar pakweg Ein- tracht Frankfurt of Toulon te gaan. rede neerde ik op een gegeven moment". "Neuchatel zag ik absoluut niet meer zitten. Met Gress, de trainer, had ik al van het prille begin af problemen. Een idioot. Op de eerste dag dat ik hem zag riep hij al dat-ie de Europacup 1 met ons wilde win nen. Om een lang verhaal kort te maken: FC Aarau was de enige die me met bles sures en al wilde overnemen. Nee, ik heb er nooit om gevraagd en eigenlijk wilde ik ook niet naar die club. Ik heb ze dan ook gezegd: jullie kunnen me niet beta len. Maar tot mijn grote verbazing namen ze mijn salaris helemaal over. En aan Neuchatel betaalde de club zeseneenhal- ve ton. Daar dachten ze ook: houden we er nog wat aan over". Afhaken Van der Gijp wilde zich waarmaken in zijn nieuwe omgeving, maar al spoedig moest hij afhaken. De enkel verminder de zijn van nature toch al geringe actiera dius tot vrijwel nihil. "Het ging niet. Vier wedstrijden heb ik in augustus gespeeld. Met pijnstillers. Voor elke wedstrijd nam ik er telkens drie van vijftig gram. De pijn was weg, ik heb nog twee keer ge in. De ene keer door niet te veel te praten. En de andere keer door juist voor aflei ding te zorgen. Desnoods door de stereo installatie keihard aan te zetten. Ook op die punten ben je met iemand bezig". Het was Silvio Berlusconi zelf die het voornemen om Kok te contracteren op de zomerse stafvergadering bekend maakte. En passant deed hij haar de voorspelling aan de hand dat ze het niet makkelijk zou krijgen in het typische mannenwereldje. Het is meer dan eens gebleken dat de almachtige voorzitter geen woord te veel heeft gezegd. "Toen ik hier voor de eerste keer kwam, zag ik de doktoren al fluisteren. En uiteindelijk kwamen ze toen met het verzoek of ik Marco niet bij mij thuis kon behandelen. Ik heb toen heel simpel ge zegd: oké, maar dan moeten wel alle spullen, alle apparaten worden overge bracht naar Como. Toen zag ik ze dus wel even denken. Tja, ik snap het allemaal wel. In Italië ligt het allemaal heel gevoe lig. Een Italiaanse vrouw had deze baan nooit kunnen krijgen. Het feit dat ik als vrouw Marco behandel, betekent voor vele mensen automatisch dat ik een ver houding met hem heb". Hoe preuts Italië nog altijd is, wordt bevestigd door het volgende relaas van Janine Kok. "Er werd een speciale be handelkamer ingericht in het hoofdge bouw van het trainingskamp Milanello. Om te voorkomen dat ik in de kleedruim ten zou komen. En als ik er kwam moest ik kloppen. Ik vond dat maar zenuwach tig gedoe. Nu loop ik in en uit". Blond Dat ze bij de spelers een streepje voor heeft, dat is haar intussen wel duidelijk. "Misschien ook omdat ik blond ben, word ik door de spelers op handen gedra gen. Maar wat ze achter m'n rug zeggen weet ik natuurlijk niet. Daar verdiep ik me ook niet in. Maar sommigen hebben blijkbaar toch de drang om zich even te presenteren. Die komen heel toevallig met geopende badjas de behandelkamer inlopen. Ik doe dan maar net alsof ik niks scoord. Maar eigenlijk kon het niet, te meer omdat ik last kreeg van verschrik kelijke maagkrampen. Voor en tijdens de wedstrijdbespreking ging ik bijna strompelend naar de wc. Het ging op een gegeven moment echt niet meer. En daar kreeg ik me een hoop gezeur aan m'n kop, niet te geloven. Er werd mij verteld dat ik als vedette was binnengehaald en er werd mij ook gevraagd: weet je wel wat je hier verdient?". Het vervelende voor Van der Gijp was dat hij voor de beantwoording van deze vraag niet meer kon verwijzen naar zijn beschermheren. De president, de mana ger en de trainer, uitgerekend zij die wis ten wat er echt met hem aan de hand was, waren intussen afgetreden of ontslagen. Toen in januari de Westduitser Wolfgang Frank, die als spits ooit nog bij AZ heeft gespeeld, Kotska als trainer opvolgde, besloot Van der Gijp het over een andere boeg te gooien. "Er is toen besloten dat ik via intensie ve fysiotherapie en looptraining moest terugkomen. Ja, je hoort het goed, loop- René van der Gijp als rechtsbuiten van Oranje: liever lui dan moe. Janine Kok behandelt de enkel van Marco van Basten: "Hij is niet de gemakkelijkste". tijk waar ik ben begonnen. Het contact is naderhand nog verstevigd". Ruim een jaar geleden werd Marco van Basten in het AMC-ziekenhuis operatief verlost van een enkelblessure, een kwetsuur die nog uit zijn Ajax-tijd stam de. Met haar inbreng in het gunstig verlo pen revalidatieproces van de huidige Eu ropese voetballer van het jaar verschafte Janine Kok zich in feite een entree bij Milan. "De club stond er op dat Marco in Ita lië zou worden behandeld. Tavana had goede ervaringen met me, bleef maar mensen naar me toe sturen en vroeg me of ik zorg wilde dragen voor Van Bastens herstel. Ik ben toen meegegaan naar Am sterdam. We hebben er met Marco over gesproken, want die moest het natuur lijk zien zitten. We zijn vervolgens aan de slag gegaan. Het was moeilijk. Er zaten nogal wat inzinkingen in die maanden dat we bezig zijn geweest. Pijn. Zwellin gen. Het lag nogal gecompliceerd alle maal: de enkelbanden waren vastgezet en er waren botsplinters verwijderd". Depressief "En hij zat natuurlijk steeds met die ene vraag: hoe kom ik ooit weer het veld in. Voor mij was het ook allemaal niet een voudig, Marco is niet de makkelijkste. Maar na een tijdje leer je iemand kennen, dan leer je in te zien wanneer iemand de pressief is en stel je je daar vervolgens op

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 25