'Lawines komen waar niemand ze 9 Astma, een ingrijpende ziekte REEKUUR Toerskiën: avontuurlijk maar doorlopend riskant Süfe Barbara Thiel, arts ZATERDAG 18 MAART 1989 Aan het begin van het toerski-seizoen kwamen vorige week in het Franse Avoriaz drie toerskiërs om het leven als gevolg van een lawine. Vorig jaar werden zes Nederlanders bedolven onder een sneeuwmassa toen ze een skitocht maakten buiten de gecontroleerde pistes. Lawines vormen de grootste bedreiging voor de toerskiërs, hoewel ze daar niet al te vaak aan willen denken. De berggids moet het risico tot het minimum beperken, zodat de toerskiërs volop kunnen genieten van de wonderschone, ruige bergwereld, waar een ongelooflijke stilte heerst. Maar het gevaar blijft loeren. "Er blijft altijd een risico". door Weert Schenk Toerskiërs moeten alles op eigen kracht doen. Geen liften, maar zelf om hoog gaan. Het loon van al die inspanningen is het genot van een stuk on gerepte natuur in een ongelooflijke stilte. (foto's gpd> Geconcentreerd speurt Edward Bekker vrijwel onafgebroken de hellingen af. Van die kant dreigt het gevaar. Ineens kan met een grote dreun een sneeuwlawine naar bene den donderen. Bekker, de enige ge diplomeerde berggids van Neder land, moet vijf landgenoten door een zeer riskant gebied loodsen. Rondom de Zwitserse berg Piz Tasna giert een wilde sneeuwstorm. Het zicht varieert van 25 tot 50 meter. De koude wind snijdt in de wangen. Bekker heeft gewaarschuwd om bij elkaar te letten op bevriezingsverschijnselen. Het zes man sterkje groepje is in ruig gebied aan het toerskiën. 's Morgens ge start bij lichte sneeuw en mist, maar niet met het idee dat het weer zo zou ver slechteren. Het zestal zit in een sneeuw- woestijn. Een weg terug ligt niet voor de hand. Langzaam en met grote inspanning passeren ze de hellingen rondom de Piz Tasna. Enkelen kunnen het toch al niet zo hoge tempo van Bekker nauwelijks bijhouden. De vermoeidheid heeft toege slagen. Rusten kan nu niet. Eerst zal nog een zware helling moeten worden be klommen. Een voor een, om te voorko^ men dat de sneeuwmassa, als die zou worden losgetrapt, iedereen meesleurt. Kleumend wordt gewacht totdat Bekker een spoor naar boven heeft gemaakt. De zigzag-route op de helling sneeuwt snel weer dicht. Het lukt de laatste drie toerskiërs niet meer naar boven te gaan. De gespannen gids gaat terug om te hel pen. Als iedereen weer bij elkaar staat roept Bekker dat iedereen dicht bij el kaar moet blijven. Pas een half uur later kan in de luwte van een rotsblok even worden gepau zeerd. Een slok uit de thermosfles, een stukje koek, en dan weer verder. Bekker heeft dan ondertussen besloten het pro gramma te veranderen. De trektocht zou oorspronkelijk gaan naar de Jamtalhüt- te, maar de gids vindt die route nu te ge vaarlijk. Hij wil uitwijken naar'een ande re berghut om te overnachten. Ongerept Het toerskiën gebeurt buiten de gepre pareerde en gecontroleerde pistes, waar geen liften zijn en waar dus ook geen er gernis bestaat over voordringers en waar de 'Lederhosen Samba' en 'Vogeltjes dans' niet zijn te horen. Toerskiërs moe ten alles geheel op eigen kracht doen. Onder de ski's binden ze z.g. stijgvellen die voorkomen dat ze bij elke stap die ze zetten weer terug glijden. Na lange tijd zwoegen en zweten ligt er dan vaak een schitterende afdaling aan hun voeten. De klassieke toerskiërs trekken met zware rugzakken vol kleding, eten, tou wen en stijgijzers door het gebergte. Ze gaan van de ene geïsoleerd gelegen hut naar de andere, die ze oergezellig vinden, en genieten ondertussen van de ongerep te natuur. Onderweg pakken ze nog een top van een of andere berg boven de 3000 Astma is een van de ziekten die vallen on der de verzamelnaam cara. Een op de tien Nederlanders heeft cara en ongeveer de helft van de cara-patiënten heeft ast ma. Astma is vooral, maar niet alleen, een ziekte van kinderen. Inde vorige afle vering werd iets verteld over cara in het algemeen. Deze keer meer over de oorza ken en gevolgen van astma. Astma is het in aanvallen optreden van benauwdheid. Deze benauwdheid ontstaat doordat de spiertjes in de wan den van de luchtwegen samentrekken, en deze nauwer maken. Verder wordt het be kledende slijmvlies van de luchtwegen dikker, en gaat het meer slijm produce ren. Deze combinatie van verschijnselen veroorzaakt de benauwdheid. Daarbij kan het een hoest veroorzaken waarbij slijm vjordt opgegeven. Astma treedt, zoals gezegd, vooral op bij kinderen. Het komt nogal eens bij meer mensen in de familie voor, en vaak hebben de kinderen als baby eczeem ge had: dauwworm, een droge jeukende uit slag op gezicht, ellebogen, polsen en knie holten. Dat wil zeker niet zeggen dat alle kinderen met eczeem astma krijgen. Bij sommige kinderen blijft het daarbij, bij andere ontwikkelt zich, een allergie voor bijvoorbeeld huisdieren. Kinderen met astma krijgen bij bloot stelling aan bepaalde 'allergenen' een aanval van benauwdheid astma is dan een soort allergie. Allergenen kun nen zijn: stof, huisdieren, gras, maar ook sommige kamerplantenA voedingsmidde len of medicijnen, zoals aspirine. Verder kan een aanval worden uitgelokt door li chamelijke inspanning, plotselinge over gangen van warm naar koud, mist, hevi ge emoties, of een lachbui. Bij een astma-aanval ontstaat in korte tijd een heftige benauwdheid, waarbij meter mee. Deze toerskiërs kunnen en willen afzien en hebben de conditie daar voor. Het is zeer vermoeiend, ook al om dat hun skitechniek niet altijd voldoen de is om moeiteloos in alle soorten sneeuw af te dalen. Een nieuwe categorie toerskiërs houdt minder van dat pijn lijden. Deze groep, die de skitechniek zeer goed beheerst, wil zonder rugzak vooral mooie afdalin gen maken langs maagdelijke hellingen om in de losse sneeuw prachtige sporen te trekken. Daar hebben ze wel een uur tje sjouwen op de vellen voor over. De avond wensen deze voornamelijk jonge toerskiers door te brengen in een geriefe lijk hotel in plaats van een veel primitie vere hut. De belangstelling voor het toerskiën neemt steeds meer toe. In Nederland be oefenen nu naar schatting een kleine dui zend mensen mensen deze tak van win tersport. Het is geen duizelingwekkend hoog aantal. De meeste mensen brengen hun vakantie liever iets rustiger door en hebben al helemaal geen behoefte om zich in riskantere situaties te begeven. Doden Jaarlijks komen toerskiërs om het leven door lawines en duikelingen in glet- scher-spleten. In het Franse Avoriaz von den vorige week drie mensen de dood als gevolg van een lawine. Het afgelopen jaar overviel een zware lawine in Zwit serland een groep van zeven Nederlan ders en een Zwitserse gids: twee van hen overleefden het, onder wie de gids. In hetzelfde jaar verongelukte tijdens een skitocht in het bijzijn van de Britse prins Charles een van diens beste vrienden. Edward Bekker, Nederlands enige gediplomeerde berggids: "De mees ten zijn zich niet bewust van het ge vaar". het kind angstig rechtop zit, alles in het werk stellend om zo veel mogelijk lucht binnen te krijgen. Overigens is bij zo'n aanval niet het inademen maar juist het uitademen gestoord, wat te horen is aan een langdurige, piepende uitademing na een korte, diepe inademing. Na afloop van de aanval treedt vaak een hoestbui op, waarbij wit taai slijm wordt opgege ven. De frequentie en de ernst van de aanvallen is uiteraard niet bij iedereen hetzelfde, en kan ook in de loop van de tijd bij een persoon wisselen. Het is begrijpelijk dat astma erg in grijpend is voor het kind en zijn omge ving. Er moeten vele maatregelen geno men worden, allereerst om uit te zoeken door welke allergenen de aanvallen wor den uitgelokt, verder om te voorkomen dat het kind daarmee in aanraking komt, en ten slotte worden medicijnen voorgeschreven om de aanvallen te be strijden of, liever nog, te voorkomen. Soms weet het kind zelf precies voor welke dingen het allergisch is. Zo niet, dan kan het met huidtests of bloedonder zoek worden uitgezocht. Een bekend al- lergeen is de huisstofmijt, een piepklein beestje dat leeft in huisstof, van de mense lijke huidschilfertjes die daarin terecht komen. De ontlasting van de mijt zweeft in de lucht en veroorzaakt de astma-aan val. Een ander allergeen is de schimmel die vooral in oude, vochtige huizen op de mu ren groeit. De sporen van deze schimmel zweven rond en zijn hier de boosdoeners. Ook de huisstofmijt gedijt overigens be ter in vochtige huizen. Heel bekend als allergeen zijn de poes, cavia, vogels, konijn en hond. Ook dan gaat het om huidschilfertjes die in de lucht zweven en worden ingeademd. Het zal dus niet helpen om het dier in een an- Over de gevaarlijke kant van het toerskiën wordt in het groepje helemaal niet gesproken. De Haarlemmer Jan Wy- nia, die al vele jaren het toerskiën beoe fent, vindt het zinloos om over de risico's te praten, hoewel hij zelf ook al eens in een uitloper van een lawine vastraakte. "Je weet toch niets van lawines. Daar voor huur je nou juist een gids. Die moet het gevaar beoordelen", vindt hij. Bekker kent die opstelling heel goed: "De mensen willen vakantie, avontuur en natuurschoon. Maar ze willen geen in breng in de beslissingen. De meesten zijn zich ook niet bewust van het gevaar. En als ze dat wel zijn, vinden ze het toch niet zo leuk. Ze doen niet aan toerskiën om het noodlot te tarten". De 27-jarige Edward Bekker, afkom stig uit het Limburgse Klimmen, heeft een zware, vier jaar durende opleiding in Duitsland achter de rug, waardoor hij zich sinds twee jaar internationaal berg gids mag noemen. Lawinekunde was een van de hoofdvakken. Hij leerde dat er veel meer soorten sneeuw zijn dan 'sneeuw' of 'natte sneeuw' zoals het in Nederland meestal wordt beoordeeld. Met het blote oog kan hij nu tal van ge vaarlijke situaties inschatten en in geval van twijfel graaft hij een gat in de sneeuw om de verschillende sneeuwlagen te be kijken en op eventueel gemakkelijk weg glijden te testen. "Maar er blijft altijd een risico", zegt Bekker. "Het gevaar van lawines is dat ze soms voorkomen op plaatsen waar nie mand, ook de experts niet, ze ooit zouden verwachten. Veel kan je zien, maar er is ook veel watje niet weet". Bloedstollen Dat wordt later bevestigd door bloed stollende verhalen van Franz Lorenz, be heerder van de Jamtalhütte en zelf al 35 jaar berggids. Hij vertelt over zeer erva ren berggidsen die in zijn omgeving het leven lieten, over zijn eigen ontsnapping aan een lawine en over andere ongeluk ken. De data staan nog in zijn geheugen gegrift. Lorenz meldt dat even voorbij de Jam talhütte, langs de route waar Bekker en de andere Nederlanders de volgende dag ook moeten, daags tevoren een lawine naar beneden is gekomen. Op die ver schuiving kan jaarlijks worden gewacht, zegt Lorenz. "Die lawine komt normaal tegen deze rotsen tot stilstand", wijst de Zwitser op een foto aan. "Maar een paar jaar geleden gebeurde dat niet". De lawine botste die keer tegen een naastgelegen sneeuwveld, dat daarop be gon te schuiven. "Dat maakte de witte massa langs deze richel los, en alles stort te hier neer. Op dat moment liepen daar zeventien berggidsen en gidsen in oplei ding. Zes doden. Ze werden pas in de zo mer gevonden. Met lawines weet je het nooit. Zo lang als mijn familie hier woont, 107 jaar, was zoiets nog nooit ge beurd". Franz Lorenz zegt het niet verwonder lijk te vinden dat het toerskiën steeds meer doden eist. "Honderd jaar geleden dere kamer te doen: de schilvers zijn in het hele huis voortdurend aanwezig. 4 Een laatste voorbeeld zijn de stuifmeel- korrels (pollen) van vele grassoorten die in het voorjaar overal rondzweven. Bij daarvoor gevoelige kinderen ontstaat vooral in het voorjaar astma. Hooikoorts wordt door dezelfde stuifmeelkorrels ver oorzaakt, maar daarbij is er sprake van niezen, jeukende ogen en een loopneus een andere vorm van allergie. Een speciale vorm van astma is het in spanningsastma, dat optreedt doordat bij die inspanning door de mond koude lucht wordt ingeademd (bij neusadem- haling wordt de lucht eerst verwarmd). Meestal ontstaat dan na zo'n tien minu ten het bekende piepen op de borst dat het kind, vaak uit schaamte, ertoe kan bren gen met sporten te stoppen. Als bekend is welke prikkels de aanval len veroorzaken, moeten die dus zo veel mogelijk worden vermeden. Dat is een voudig gezegd, maar het betekent vaak dat het huis 'gesaneerd' moet worden en dat houdt ingrijpende en dure verande ringen in: gladde vloeren, ander bedde- goed, en vaak moet ook de hond of de kat het huis uit. Ook betekent het dat bijvoor beeld bezoeken aan vriendjes die wel huisdieren hebben moeilijk of onmogelijk worden, en soms zijn zelfs veranderingen in de schoolklas nodig omdat ook daar huisdieren worden gehouden. Voor de behandeling van astma be staan heel veel medicijnen. De meeste worden op de plaats zelf, dus via de lon gen ingenomen. Er zijn talloze verschil lende apparaatjes waarmee ze kunnen worden geïnhaleerd. Sommige 'puffs' werken door middel van ontspanning van de spiertjes die de luchtwegen ver nauwen. Zij werken vooral goed bij een aanval, maar worden ook tussen de aan ging niemand de bergen in. Nu zijn er toch steeds groepjes toerskiërs onder weg. De mensen hebben hun vakantie vastgelegd en betaald, en dan willen ze ook gaan. De gidsen komen onder grote druk te staan. Ik heb hier wel eens de ski kelder moeten afsluiten om te voorko men dat er mensen op pad gingen. Dat was op dat moment veel te gevaarlijk". Hij vindt dat jonge berggidsen een sterke persoonlijkheid moeten hebben om zich tegen de druk van de klanten te verzetten. "De klanten hebben vaak maar een week. En een berggids wil ook niet graag voor lafaard worden uitge maakt". Bedolven De oude berggids herinnert zich een groepje dat een dag vastzat in de Heidel- bergerhütte, omdat het plotseling hevig was gaan sneeuwen. In één nacht viel er bijna anderhalve meter sneeuw. Het was duidelijk dat er niet kon worden getoerd. Daar legden de toerskiërs zich bij neer. De volgende dag kon het in feite nog niet. "Maar ze wilden toch, want ze had den er voor betaald. Ze werden bedolven onder een lawine". Edward Bekker voelt die druk ook. Hij heeft nog maar eenmaal een fikse ruzie gekregen toen een klant per se wilde doorgaan. "De situatie was zeer gevaar lijk. Je hoefde maar een beetje te blazen of de lawines gleden al. Voor die man heb ik een profiel van de sneeuw gegra ven om hem de zeer instabiele opbouw te tonen. Hij was niet te overtuigen. Maar ik ben toch niet gegaan. Zo'n man gaat ge woon van het idee uit: zoiets gebeurt mij niet". De Nederlandse berggids heeft ge merkt dat zijn landgenoten zich sneller bij zijn oordeel neerleggen. "Duitsers zijn drammeriger. Geven meer druk. Maar ik houd voet bij stuk. En ook bij twijfel ga ik als het even kan terug. Hoe wel er soms situaties zijn dat je er door heen moet. Dat zijn spannende momen ten. Dan moeten de riemen van de rug zak los, zodat je je snel kan bevrijden als de lawine komt. Dan gaan de skiërs één voor één, en moeten goed op elkaar let ten zodat, als ze onder een lawine komen, ongeveer de plaats kan worden bepaald waar ze liggen". Piepsignalen Als gevolg van wind- en temperatuurver schillen kunnen lawines ontstaan, maar vaak worden ze ook door mensen veroor zaakt die de spanning in het sneeuwdek verbreken. Een schuivend sneeuwdek is een vrijwel alles vernietigende massa. Mensen die erin terecht komen moeten proberen boven de sneeuw te blijven. vallen door genomen om ze te voorkomen. Voorbeelden zijn Ventolin en Bricanyl. Een ander middel, cromoglycaat, werkt alleen preventief. Bij voortduren de inname kan het de allergische reactie en daarmee de aanval voorkomen. Het werkt ook goed bij inspanningsastma als het kort voor de inspanning wordt geïn haleerd. Een derde groep medicijnen zijn de corticosteroïden, de beruchte 'hormonen', (nagemaakt van hormonen die door onze bijnier worden gemaakt) die inderdaad bij langdurig gebruik veel bijwerkingen kunnen hebben. Bij astma worden ze ech ter ofwel geïnhaleerd, ofwel bij ernstige aanvallen in kort durende 'kuurtjes' ge slikt. Op deze manier ingenomen hebben ze vrijwel geen bijwerkingen, maar wel hebben ze veel effect bij ernstige astma. Vaak moet een kind verschillende me dicijnen tegelijk slikken. Dat is nogal wat, enkele keren per dag puffen, zeker als de benauwdheid weg is en weg lijkt te Meestal zijn lawines dodelijk. Maar er is altijd een overlevingskans. Om die re den dragen toerskiërs altijd apparaatjes die piepsignalen tot een meter of dertig uitzenden. Skiërs die de lawine konden ontwijken en te hulp geroepen reddings werkers kunnen hun toestelletjes om schakelen zodat ze de piepsignalen ook kunnen ontvangen. Daardoor kunnen in gesneeuwde slachtoffers tamelijk snel worden gelocaliseerd. Edward Bekker zegt dat 50 procent van de slachtoffers het eerste uur in een lawine overleeft. Na twee uur is dat percentage gedaald tot 20 procent. Veel ongelukken met lawines gebeu ren doordat mensen op eigen houtje gaan toerskiën of gebruik maken van on gediplomeerde gidsen, beunhazen dus. Edward Bekker kan zich heel erg opwin den over een reisorganisatie als de NBBS die volgens hem gebruik maakt van dit soort gidsen. "Daardoor gebeu ren ongelukken die voor een groot deel kunnen worden vermeden. Dat soort reisorganisaties beseft niet in wat voor ellende ze de klanten en de gids storten als er iets gebeurt. Denk alleen maar aan toestanden met de verzekering". De jonge Bekker voelt een zware ver antwoordelijkheid voor zijn klanten. Hij zegt bang te zijn voor de risico's die hij blijven. Om de aanvallen te blijven voor komen is voortdurende inname van de medicijnen echter wel nodig. Slechts on geveer de helft van de kinderen groeit tij dens de puberteit over de astma heen. Er zit aan de behandeling nog veel meer vast, zoals fysiotherapie voor een goede ademhalingstechniek. Sporten is heel goed mogelijk en ook aan te raden, omdat het de conditie en het zelfgevoel verbetert. Niet alle sporten zijn echter ge schikt, en de meest geschikte sport bij voorbeeld zwemmen moet met zorg worden uitgekozen. Astma is een ingrijpende ziekte, die veel begeleiding vergt. Over de psychi sche kanten heb ik het niet gehad en ook op andere gebieden is er nog veel meer over te zeggen. Wie meer wil weten of be hoefte heeft aan contact met lotgenoten, kan zich wenden tot het Nederlands Ast ma Fonds, Postbus 5, 3830AA Leusden. De volgende en laatste aflevering over cara gaat over chronische bronchitis en emfyseem. niet kan uitsluiten. "Het werken in de bergen is fascinerend, maar verraderlijk. Elke sneeuwsoort brengt z'n eigen geva ren mee. Je moet altijd op je qui-vive zijn. Nooit denken van: mij kan niets ge beuren, want ik ben hier al duizend keer geweest. De situatie kan heel snel veran deren. Binnen een dag of een nacht kan het ineens heel anders zijn". Gespannen Edward Bekker zegt altijd wat gespan nen te zijn. "De momenten dat er hele maal niets kan gebeuren ervaar ik als een bevrijding", zegt hij. Hij onderstreept dat dit niet betekent dat hij als gids een soort zelfmoordcommando aanvoert. "Het is een bekeken risico, want het is natuurlijk niet zo dat elk moment de la wines om je heen kunnen razen. Toerskiërs zijn geen stelletje gekken. Voorop staat het natuurschoon, de rust, de ideale sneeuw en de gezelligheid in de hutten". De volgende dag leidt Bekker zijn groepje opnieuw door een wonder schoon gebied waar stilte heerst, een overweldigende stilte, en waar de mens heel nietig is. Het is prachtig weer. De sneeuwkristallen glinsteren in de felle zon. Een indrukwekkende belevenis. Het traject van de toerskiërs voert onder een gletscher langs. De gids maant zijn klanten dicht bij elkaar te blijven. Er kan altijd een stuk ijs afbreken. Dat gebeurt. Aan een andere kant knalt een groot ijsbrok los en stuitert langs de steile helling naar beneden. Het komt terecht in een groot sneeuwveld, waar een grote wolk stuifsneeuw ont staat. Dan keert de rust terug. Een kwar tier later kondigt Bekker een rustpauze aan. "Het gevaar is geweken". Na de onderbreking gaat de tocht ver der tot zo'n 200 meter onder de top van de 3312 meter hoge top van de Piz Buin. Daar worden de rugzakken en ski's ach tergelaten. Vastgebonden aan het touw wordt de steile helling naar de top be klommen. Af en toe hangt iemand even hulpeloos aan het touw tegen de wand. Maar de top wordt bereikt. Snel een paar foto's en op dezelfde ma nier weer naar beneden. Ski's aan, rug zak om, en sjouwen naar een col waar de afdaling naar een hut kan beginnen. Maar de diepe sneeuwlaag is half bevro ren en de toerskiërs zijn die dag na een inspannende week alweer twaalf uur op pad. Ze zijn dodelijk vermoeid. Schade Op de steile helling naar de hut lijkt het wel Comedy Capers. De in Tiefschnee' matig begaafde toerskiërs gedragen zich als ongeleide projectielen. Steeds weer valt er een. Edward Bekker ziet het moe deloos aan. Hij neemt van een uitgeputte klant de zware rugzak erbij. Er wordt een uur gedaan over een afdaling die nor maal in een kwartier overwonnen zou moeten zijn. De schade: een verdraaide knieband, een vleeswond in een knie, een verrekte schouderband en een gekneusde vinger. De klanten van Bekker strompelen de hut binnen. Er is geen douche, geen warm water en het koudwaterkraantje ergens buiten blijkt onvindbaar. In de eetzaal hangen een paar gaslampen. Voor de rest moeten ze zich behelpen met zaklantaarns. Opgelucht bestelt Edward Bekker een rondje Glühwein. •Hit ■S-:

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 23