Goede aanvoerder is kritisch op zichzelf AC Milan blij met Real Madrid Spelbos wil ervaring overbrengen Dick Altmk met DIOK op weg naar titel Fred Rutten vervanger van Erwin Koeman Virdis: 'Collectief en individueel zijn wij superieur' Timman en Short aan kop Bekerfinale nu in Bern Jeugdtennissers verliezen op NK U.V.S.-D.W.V. ZATERDAG 18 MAART 1989 PAGINA 17 LEIDEN - Het heeft even geduurd, maar morgen wordt er weer een feestje gevierd bij DIOK. De rugbyploeg heeft nog één punt nodig voor het behalen van het landskampioen- schap, en het lijkt uitgesloten dat het overigens zeer verdienstelijk debuterende Eemland uit Amersfoort, morgen tegenstander in de Morsch, nog roet in het eten kan gooien. Bij de Leidenaars is er in elk geval niemand die daar nog rekening mee houdt. Dick Altink zeker niet. De inmid dels 34-jarige aanvoerder van de Leidse hoofdmacht heeft vertrou wen in een goede afloop. „In verge lijking met acht jaar geleden, toen we voor het eerst landskampioen werden, is er binnen DIOK veel ver anderd," weet Altink. „In die perio de moesten we eerst nadenken voordat we een beslissing namen op het veld, nu gaat dat automatisch waardoor we meer tijd en ruimte krijgen om rugby te spelen. Daarbij komt ook nog dat we in vergelijking met die periode momenteel in de breedte veel sterker zijn geworden. In dit team staat op iedere positie de beste speler". Jonge garde Veel vertrouwen heeft de Leider- dorpse fysiotherapeut met name in de jonge garde binnen DIOK. „Die knapen spelen het spelletje al vanaf zeer jeugdige leeftijd, hebben goede technische vaardigheden plus een puike conditie. Dat is een verade ming om mee samen te spelen. Dat is öök de kracht van dit team; de jongere spelers trekken zich op aan de routiniers binnen de ploeg, en aan de andere kant krijgen die ou dere spelers een 'kick' van de inzet en het enthousiasme van de rest van het team en gaan een stuk beter presteren". Binnen.de lijnen is Dick Altink het verlengstuk en de spreekbuis van trainer-coach Theo Snijders, waarmee hij overigens een prima band heeft. „Toen ik Theo jaren ge leden leerde kennen," herinnert hij zich „stond ik wat afwachtend ten opzichte van hem, ik vond hem tè zwart-wit. De afgelopen driejaar bij DIOK heb ik hem echter anders, be ter leren kennen. Hij is genuanceer der geworden. Daarbij komt dat Snijders een heel duidelijk idee heeft hoe rugby gespeeld moet wor den. Hij brengt herkenbare lijnen aan in het spel zodat iedereen weet waar hij aan toe is". door Eric-Jan Berendsen Over zijn taken als captain is Al tink zeer duidelijk. „Een aanvoer der bij het rugby is meer dan de man die de scheidsrechter een handje geeft en het wedstrijdformu lier ondertekent. Ik vind dat ik een voorbeeldfunctie heb ten opzichte van mijn medespelers. Een goede aanvoerder is altijd aanwezig, ver slapt niet, moet conditioneel ijzer- sterk zijn en is kritisch op zichzelf en op anderen. Tijdens de wedstrijd wordt er van mij verwacht dat ik voor het hele team nadenk en be slissingen neem, aanwijzingen geef en nog goed speel ook. Dat laatste is dan wel eens moeilijk". „Ik geloof best dat sommige spelers mij wel eens een zeikerd vinden als ik in het veld iets tegen ze zeg. Het is nu eenmaal niet leuk om met mede spelers in de clinch te gaan, maar als aanvoerder moét ik dat wel. Ik zie tijdens wedstrijden dingen die slecht gaan, speel daarop in en praat na de wedstrijd over dat soort za ken. Op zo'n moment blijkt dat hier over normaal gesproken kan wor den, zonder scheve gezichten. Dan merk ik ook dat de jongens een beetje respect voor me hebben". De toekomst ziet Altink vol ver trouwen tegemoet. Hij denkt niet dat er na het behalen van het lands kampioenschap een verzadiging bij de Leidenaars optreedt. „Daarvoor is een groot aantal spelers simpel weg nog te jong, die hebben nog meer uitdagingen dan het winnen van een landstitel of een beker. DIOK moet zich bijvoorbeeld meer gaan manifesteren op toernooien te gen sterke buitenlandse tegenstan ders. Het door ons georganiseerde toernooi in augustus 1988 was daar een goed voorbeeld van. We verlie zen weliswaar dik van de Engelse kampioen Bath, maar als je dan la ter ziet met welke cijfers diezelfde kampioen in Engeland de vloer aan veegt met topclubs daar, denk ik dat wij het helemaal niet zo slecht doen". Of ik er zelf volgend jaar nog bij ben? Ik weet het nog niet, ik wilde eigenlijk mijn loopbaan met dit kampioenschap afsluiten. Maar aan de andere kant heb ik dit seizoen zelf zo lekker gespeeld en heeft, be langrijker nog, dit team mij zoveel voldoening geschonken dat ik twij fel. Wie weet plak ik er nog een jaar tje aan vast". Dick Altink, DlOK-aanvoer- der en fysiothera peut: "DIOK moet zich gaan mani festeren op toer nooien tegen ster ke buitenlandse tegenstanders". (foto Loek Zuyderduin) ZEIST (ANP) - Bondscoach Thijs Libregts heeft zijn selectie van zes tien spelrs voor het Nederlands elf tal, dat volgende week woensdag in Eindhoven een vriendschappelijke wedstrijd speelt tegen de Sovjetu nie, weer compleet. Hij riep gisteren Fred Rutten van FC Twente op als vervanger van de geblesseerde Er- win Koeman van KV Mechelen. Die zich woensdag overigens zal moeten verantwoorden voor de Bel gische tichtcommissie. De turbu lente gebeurtenissen in de slotfase van het duel tussen KV Mechelen en Club Luik (1-0) krijgen zo voor Erwin Koeman een juridisch staartje. Tegen de regels zat de geblesseer de Koeman afgelopen zaterdag avond in burger op de spelersbank. jNa de treffer van Rutjes liep hij jui chend het veld in en liet zich in de daaropvolgende massale vechtpar tij niet onbetuigd. Scheidsrechter Ponnet stuurde Koeman van het veld en maakte rapport op. Koeman, die vrijdag geen com mentaar wenste te geven, hangt een schorsing van enige wedstrijden boven het hoofd. Een hardnekkige enkelblessure houdt de internatio nal morgen tegen Lokeren en woensdag tegen de Sovjetunie ove rigens langs de kant. AMSTERDAM (ANP) - De over schakeling van het trage speeltem- po van Linares naar de 'moderne' tijdsindeling van veertig zetten in twee uur gaat de deelnemers aan de schaakvierkamp in Amsterdam niet gemakkelijk af. In het gebouw van de Verenigde Spaarbank speelden zich gisteren rond de tijdcontrole vreemde taferelen af. Hjartarson zag tegen Short zijn stelling ineenstorten. Salov raakte zo geimponeerd door de vinger vlugheid van Jan Timman, dat hij misgreep op het moment dat ook voor hem de tijd begon te dringen. Het pikante is, dat de Sovjet-scha ker als enige van de vier deelnemers in Linares ontbrak en dus het ex cuus van de moeizame aanpassing niet kon hanteren. Door dit alles hebben Timman en Short na twee ronden de leiding met 1 1/2 pnt, Sa lov staat op 1, terwijl Hjartarson nog niet voorbij de aanvangsnul is geko- Rokade Timman - Salov was een scherp op gezet duel; de Keres-variant van het Siciliaans met g4 op de zesde zet van wit. De gebruikelijke lange ro kade van wit lokte ewen zwarte ko- ningsaanval uit, terwijl Timman het initiatief zocht op de andere vleu gel. Naarmate de partij vorderde, bleek wit over de meeste ruimte te beschikken. Bovendien stonden zijn stukken centraler opgesteld. Het bereiken van dat overwicht had echter veel bedenktijd gekost. Na een zet of dertig had Timman voor de laatste tien nog maar vier minuten over. Salov vond dit het goede moment voor een complica tie. Hij offerde de kwaliteit voor twee pionnen. Het beoogde effect bleef echter uit. Wit beheerste nog altijd het cen trum. Toen ook voor zwart de klok de laatste seconden wegtikte, ging het mis. Salov haalde nog wel de tijdcontrole - op de 41ste zet viel zijn vlag - maar zijn stelling was zo ge ruïneerd, dat hij alleen nog de keuze had tussen materiaal-verlies en mat te worden gezet. Het gesloten Spaans bij Short - Hjartarson scheepte zwart op met een slechte pionnenstelling. Tegen over wits vijf verbonden pionnen streed hij met geisoleerde pionnen op de e- en b-lijn. Die laatste ging verloren. De Brit ging echter - volgens eigen zeggen - rond de 30ste zet in de fout en zwart had kunnen afwikkelen naar een eindspel, dat waarschijnlijk remise zou zijn. Hjartarsson deed het ech ter zo slecht, dat de Brit tot diens ei gen verrassing alsnog kon MILAAN Wel respect, geen angst. Dat is de stemming binnen het Milanese kamp na de Europa-Cuploting van gis teren, die de absolute topper Real Madrid-AC Milan tot re sultaat had. Liever Real Madrid dan Steaua Boekarest, al was Galatasaray uiteraard de stille wens, zo redeneert men in Milaan. De zesvoudige Europa-Cupwinnaar uit de Spaanse hoofdstad hing daar zo'n beetje tussenin. Theo de Jong naar PEC Zwolle ZWOLLE (ANP) - Theo de Jong heeft een mondeling akkoord be reikt met PEC Zwolle over een tweejarig verbintenis. De 41-jarige oefenmeester, die bij Den Bosch aan zijn derde seizoen bezig is en daarvoor nog twee jaar als speler ac tief was, volgt in Zwolle Theo Laseroms, op die zijn geluk gaat be proeven als trainer van de Turkse club Saryerspor. De selectie van Het lot was gisteren in Zwitserland onverbiddelijk: Real Madrid en AC Milan ontmoeten elkaar voor de halve Den Bosch staat volgend seizoen finale voor de EC voor landskampioenen. In feite een heuse finale. Beenhakker en Milans administrateur Gaglia- weer onder leiding van Rinus Israel, ni kunnen er nog om lachen. (foto epa) „In deze fase kun je niet spreken zwakke tegenstanders", zegt Frank Rijkaard. „Real is sterk, dat is bekend. Dat we eerst uit spelen, noem ik geen voordeel. De krachts verschillen zijn zó klein". Tijdens de afgelopen zomerperio de oefende Milan twee keer tegen de Real. In mei versloegen de Mila- nezen de ploeg van Beenhakker in San Siro mét 2-1 om tijdens de afge lopen seizoensvoorbereiding in Ma drid met 0-3 toe te slaan tijdens het Bernabeu-toernooi. Die zeges wer den in dè Italiaanse pers breeduit iiaanse en gemeten. „Maar daar kunnen we meer", ons nu niet aan vasthouden", aldus Rijkaard. „Vriendschappelijk voet bal is altijd anders. En Madrid blijft toch een van de beste clubs op dit moment". Pietro Paolo Virdis, de grijze spits die tijdens de eerste drie duels drie keer scoorde, daarna voor drie Eu ropa-Cupwedstrijden werd ge schorst en nu in de halve finale weer speelgerechtigd is, toonde zich ronduit optimistisch. „Ik heb Real tegen PSV gezien en het viel me op dat de ploeg niet in perfecte condi tie is. Ik ben ervan overtuigd dat wij individueel én collectief superieur zijn. Ik ben blij dat we Steaua niet hebben geloot. Voor de Roemenen had ik echt angst. Tegen hen kun je beter maar één wedstrijd spelen, dan heb je meer kans. In de finale dus". GENEVE (ANP/SIZ) - De finale van het Europese bekertoernooi voor bekerwinnaars wordt op 10 mei ge speeld in het Wankdorfstadion te Bern. Dat heeft de UEFA na de lo ting voor de halve eindstrijd in Ge- nève om veiligheidsredenen beslo ten. De wedstrijd was aanvankelijk toegewezen aan Lausanne. De Europese voetbalunie meldde in een verklaring dat de verschui ving noodzakelijk was. Het Wank dorfstadion heeft een capaciteit van 50.000 toeschouwers, Pontaise in Lausanne' kan ongeveer de helft daarvan bevatten. Vertegenwoordi gers van Sampdoria en FC Barcelo- na, twee kandidaten voor de Spaanse club, niets eindstrijd, hadden de UEFA al op de geringe capaciteit van het sta- droef te zijn over de dion in Lausanne gewezen. Jean-Marc Ferratge, midden velder van Monaco, heeft een schor- dringen om dan toch nog te verlie zen, antwoordde Reals oefenmees ter „dat dat laatste eerst nog moet blijken". „Bovendien is het berei ken van een halve finale al een mooi resultaat en noodzakelijk om toch eens de finale te kunnen spelen". Beenhakker, die het liefst het Turkse Galatassaray als komende tegenstander had gezien, benadruk te dat het duel tussen beide groothe den niet als een Nederlands onder onsje moet worden beschouwd, „Het is een wedstrijd tussen een Ita- De trainer kritiek die in Madrid over hem uitgestort omdat hij woensdag. de wedstrijd tegen PSV, Emilio sing van zes maanden opgelegd ge- Butragueno aan de kant had gehou- kregen. Hij den. Volgens Beenhakker hebben de Madrileense kranten niet genoeg waardering voor zijn werk. De afge lopen dagen verscheen Butragueno Iers, die zaterdag tijdens een com petitiewedstrijd voor de eerste divi sie uit het veld werd gestuurd. Ferratge kreeg de zware straf o groot op de voorpagina's van alle dat hij handtastelijk was geweest sportbladen, waarin hij zijn teleur- ten opzichte van scheidsrechter De die de trainer zo snel mogelijk nuel Amoros, die ENSCHEDE (GPD) - Ronald Spelbos is terug aan het front. De 34-jarige ex-voorstopper, die door een knieblessure vroegtijdig zijn actieve voetbalcarrière moest be ëindigen, wordt met ingang van het nieuwe seizoen de rechter hand van Theo Vonk bij FC Twente. Spelbos, momenteel spe ler/trainer bij de lijstaanvoerder van de hoofdklasse A DOVO, te kende een contract voor twee jaar met een optie voor nog een sei zoen. „Ronald kan in het begin van de week mooi conditioneel met de groep werken", lichtte Vonk gekscherend de taakomschrij ving van Spelbos toe, „dan kun nen ze hun agressie mooi op hem afreageren". „Dat maakt me niet uit", diende Spelbos zijn toekom stige baas direct van repliek, „ik ben wel gewend om het vuile werk op te knappen". „Nee zon der gekheid", aldus Vonk verder. „Ronald gaat mij als veldtrainer bij het eerste team assisteren. Daarnaast krijgt hij als coach, sa men met Eddy Achterberg, de verantwoording over het tweede team". Het is de bedoeling dat Spelbos, op dit moment nog bezig met de cursus Oefenmeester I, vooral in het begin van de week de training van de hoofdselectie voor z'n rekening neemt. Theo Vonk, met ingang van het nieuwe seizoen gezegend met de titel 'technisch directeur', zal zich dan zoveel mogelijk bezighouden met organisatorische zaken. De erelijst van Spelbos is in drukwekkend. Na Velox, SC Amersfoort, AZ (de gouden ja ren), Club Brugge, zo'n 50 Europa Cup-wedstrijden en 20 inter lands, maakte hij vooral tijdens de periode van Cruijff bij Ajax naam als meevoetballende verde diger. De degelijke voorstopper bleek 'ineens' tot veel meer in staat dan het uit de wedstrijd spe len van de vijandelijke spits. „Aan mijn tijd bij Ajax bewaar ik de prettigste herinneringen. Het trainen onder Cruijff was echt iets heel aparts. Als verdediger kreeg je van hem een enorme verant woording toegeschoven, mede omdat de rest van het team aan vallend ingesteld was. Je moest steeds gedisciplineerd spelen en ook voortdurend de organisatie van je elftal in de gaten houden. Dat zijn zaken waar ik nu als coach enorm m'n voordeel mee doe". Met de organisatie op en om het veld zit het met twee ex-verdedi gers aan hoofd van de technische staf wel goed. „Een strakke orga nisatie, beginnend in de achter hoede, neemt overigens niet weg datje niet aanvallend zou kunnen spelen", weerlegt Spelbos bij voorbaat eventuele kritiek. „Ik ben idolaat van aanvallend voet bal, maar dan wel vanuit een strakke discipline en rekening houdend met het materiaal datje tot je beschikking hebt. Als trai ner zal ik wat betreft die organisa tie ook zeer veeleisend zijn. Dat houdt trouwens niet in dat ik een dictatoriaal type ben". Op dit moment valt er voor Spelbos nog voldoende werk te verrichten bij het om het kam pioenschap strijdende DOVO. Nadat het Europees Kampioen schap vanwege een knieblessure aan hem voorbij was gegaan („daar hield ik een slechte zomer aan over") besloot hij z'n carrière daar af te bouwen. „Het echte top voetbal was voor mij gebeurd", geeft hij aan. „Iedereen verklaar de me voor gek dat ik naar DOVO wilde, maar achteraf ben ik blij dat ik deze periode meegemaakt heb. Een lager niveau, het om gaan met amateurs, het zijn toch ervaringen die je als trainer rijper maken. Wat ervaringen betreft zal ik dan ook niet voor verrassingen komen te staan". wedstrijd weg te poetsen. „Dit is schitterend", reageerde voorzitter Fritz Scherer van Bayern. „Jaren lang hebben we uitgekeken naar een tegenstander als Napoli. Mara- dona in München, daar heeft ieder- Silvio Berlusconi uitte zich ook al niet bepaald pessimistisch. „Als president van Milan antwoord ik op Maradona slaagde de vraag of we sterker zijn dan Real: ja. Maar als supporter zeg ik twee keer ja. Het is beter om twee wed strijden tegen Madrid te spelen, want dan is de kans groter dat de be tere wint. En dat zijn wij dus". Leo Beenhakker vloog gisteren in een door AC Milan beschikbaar ge steld privévliegtuig uit Genève naar Milaan. De trainer van Real Madrid, dat zelf dit weekeinde niet in actie komt, wil morgen in het San Siro- stadion zijn volgende Europa-Cup tegenstander aan het werk zien te gen Hellas Verona, maar zou via de gewone lijndiensten een langdurige omweg moeten maken. Adriano Galiani, de rechterhand van Milans voorzitter Silvio Berlusconi, was daarop zo vriendelijk Beenhakker een lift door het luchtruim te geven. De Nederlandse trainer had die meevaller hard nodig, want echt blij was hij niet met de tegenstander die uit de lotingsbeker voor de halve fi nales in het EC-I-toernooi was ko men rollen, zo bleek uit het gebaar dat hij op dat moment maakte. „Re- al en Milan zijn twee van de beste ploegen ter wereld, we spelen in fei te al een finale tegen elkaar", was het te verwachten commentaar. „De enige troost is dat Milan onge twijfeld hetzelfde denkt en er we derzijds respect is voor elkaar". Op de vraag of het niet vervelend is elk jaar tot de halve finales door te uit de wereld wil helpen, want Milan komt al over ruim twee we ken op bezoek. In theorie zou de finale van het leiding. toernooi om de UEFA-beker, met wedstrijden op 3 mei en 17 mei, een puur Westduitse aangelegenheid (Bayern en Stuttgart) kunnen wor den. Het lot wees uit, dat Bayern München eerst dient af te rekenen met AC Napoli. De ploeg van Diego woensdag kreeg in het duel met Nice, kwam er van af met drie wedstrijden schor sing wegens aanmerkingen op de kampioenschappen in Wateringen was gisteren niet bepaald impone rend. Mirjam Siemerink, Nathalie van der Voort en Patrick Kieboom liepen tegen een nederlaag op. De Rijnsburgse Siemerink ver- gedroomd. Het staat vast' loor kansloos tegen de Brabantse dat het in Napels en München twee Carolien Stok: 2-6, 2-6. Nathalie van voetbalfestivals zullen worden." der Voort ging eervol ten onder te- De tweede Westduitse finalist gen Ellen Visser. De Leidse won de kan uit de ontmoeting tussen VfB eerste set met 6-3, moest op het Stuttgart en Dynamo Dresden laatste nippetje de tweede set prijs- voortkomen. De club van trainer geven (5-7) en heild in de beslissen- Arie Haan speelt eerst thuis. In het de fase haar zenuwen niet in be- seizoen 1979/'80 rekende Stuttgart dwang: 4-6. Patrick Kieboom uit voor hetzelfde toernooi al eens met Nieuw Vennep moest het afleggen de Oostduitse club af. tegen Stephan Kruis uit Den Haag. ADVERTENTIE Crab assurantiën BV, tel. 224700. Crab makelaardij og BV, tel. 225135. Rijnsburgersinge! 61Leiden.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17