In Tsjaad kost bijbel bijna een weekloon 'In mijn gedachten was ik helemaal geen zondaar NBG (175 jaar) groeide uit tot sterke vrijwilligersorganisatie BINNEN IEDERS BEREIK ZATERDAG 18 MAART 1989 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 15 In de achttiende eeuw waren bij bels nog duur, soms net zo duur als een arbeiderswoning, al was er in 1743 al een drukker in Gorinchem die een bijbel 'op best papier' lever de voor zestien gulden. Maar die had dan ook geen illustraties, geen koperen sloten en geen leren band. Toch was ook zestien gulden in de ogen van de modale werknemer van toen een kapitaal. Zoveel verdiende hij nog niet in een hele maand. In het Afrikaanse land Tsjaad kost een bijbel nu bijna een heel weekloon en in Kameroen en Ke nya zeker een half. In Ghana 'maar' een dagloon. Het Nederlands Bij belgenootschap dat gisteren in Amsterdam zijn 175-jarig bestaan vierde biedt al bijbels aan voor tweemaal een uurloon. Medewerker Jan van Capelleveen: "Wat zijn bij bels in ons land dan toch goed koop". Er was rond het midden van de achttiende eeuw maar één plaats waar echt goedkope bijbels te ver krijgen waren, vertelde Van Capel leveen. "Dat was in Halle, in het Duitse Saksen. Daar werden hele pagina's van de bijbel geëtst op een metalen plaat die telkens opnieuw gebruikt kon worden. Een Duitse bijbel van het Cansteins Bijbelge nootschap kostte maar vijftig cent. Er zijn miljoenen van gedrukt". Losse letters Andere drukkers in Europa hadden niet veel op met dat nieuwe procé dé. Van Capelleveen: "Ze vertrouw den het niet en bleven de bijbeltekst zetten met hun losse lóden letters. En omdat geen drukker zich drie miljoen letters die voor een bijbel toch wel nodig zijn, kon veroorlo ven, zetten ze eerst een paar pagi na's, drukten die dan af, deden de letters terug in de letterbak en be gonnen dan aan de volgende blad zijden. Zo'n bijbel kon nooit wor den herdrukt. Voor iedere nieuwe uitgave moest de tekst telkens op nieuw worden gezet". Hoe het drukprocédé van Von Canstein precies werkte, weet nie mand meer. Pas tachiig jaar later werd in Westeuropa een soortgelij ke drukmethode ontdekt, de zoge naamde 'stereotypie', waardoor goedkoop drukwerk mogelijk werd. Het Brits en Buitenlands Bij belgenootschap ging daar in 1804 in Londen direct gebruik van maken. Het Nederlands Bijbelgenoot schap in 1814 opgericht vol stond met het bestellen van losse drukvellen, zogenaamde plano's, bij de twee toen erkende bijbel- drukkers, de Bijbelcompagnie in Amsterdam en Joh. Enschedé in Haarlem, die een paar jaar later fu seerden. Die vellen waren niet goedkoop. Het bijbelgenootschap betaalde in 1818 voor plano's van de Statenvertaling f. 2,10 en voor de Lutherbijbel zelfs f. 3,70. De vellen moesten dan nog worden ingebon den. Gevolg was dat die exempla ren veel te duur waren voor mensen die nou juist een bijbel nodig had den. Ze werden dan ook onder de kost prijs verkocht, zelfs gratis verstrekt, zoals aan zeelieden, soldaten, bede laars en armen. Jan van Capelle veen: "Soms was het aantal mensen dat een bijbel wilde, groter dan de beurs van het genootschap. In 1826 kregen alle afdelingen een brief met de waarschuwing dat plaatselijk heel zorgvuldig met bijbels moest worden omgegaan omdat ër dat jaar geen exemplaren meer gedrukt zouden worden. De kas was gewoon leeg". Samenstelling van deze pagina: S. J. de Groot 'Binnen ieders bereik' is de titel van de tentoonstelling in het Bijbels Museum in Amsterdam ter gelegenheid van het 175-jarig bestaan van het Nederlands Bijbelgenootschap. Een motto dat de doelstelling van het NBG goed weergeeft: de bijbel beschikbaar voor iedere beurs. Die kosteloze bijbels werden steeds meer aangevraagd. Zo vroeg de Maatschappij van Welzijn in 1832 om duizend gratis exemplaren voor haar bedelaarskolonies. Maar toen kwam het hoofdbestuur erachter dat veel van die geschonken bijbels' tweedehands werden aangeboden dn boekenstalletjes langs het Singel in Amsterdam. Ook werden ze be leend in pandjeshuizen". Uniek systeem Dat bracht het genootschap ertoe, voortaan geen bijbels meer weg te geven. Er moest iets voor betaald worden, al was het maar weinig. Het bedacht een uniek verspreidings systeem. De afdelingen in het land brachten geld bijeen waardoor het genootschap zijn werk zou kunnen doen. Een deel van het bedrag dat zij jaarlijks ophaalden, werd ge bruikt voor het landelijke en inter nationale werk. Voor de rest ontvin gen de afdelingen bijbels, met opga ve van de kostprijs. Jan van Capelleveen: "Iedere af deling had een bibliothecaris, zeg maar bijbelverkoper. Hy schatte wat de mensen konden betalen en noemde een bedrag. De prijs werd afgestemd op de beurs van de ko per. Soms waren afdelingen wel eens wat laks. Ze vergaten de con tributies van de leden te innen. Als dan het moment kwam dat ze weer geld moesten overmaken naar Am sterdam, hadden ze niet genoeg. Er waren bibliothecarissen die dan aan mensen die het best konden betalen een bedrag vroegen dat ver boven de kostprijs lag. Maar dat was nu ook weer niet de bedoeling". Tegen het eind van de vorige eeuw kwamen er steeds meer boek handels. Die wilden ook wel de goedkopere bijbels verkopen. Dat verzoek werd afgewezen, want dan moest een vaste prijs worden be paald en dat wilde het bijbelgenoot schap liever niet. Toch kwam dit idee telkens weer ter sprake. Van Capelleveen: "In 1903 rekende een studiecommissie uit dat ons land 123 afdelingen had die actief waren in 466 gemeenten. Maar er waren meer dan 1000 ge meenten. Dus was lang niet overal een bijbel verkrijgbaar voor een prijs die was afgestemd op de beurs van de mensen. Om ook in plaatsen waar geen afdeling was de bijbel binnen ieders bereik te brengen, werd besloten ook aan de boekhan del te gaan leveren. Uiteindelijk be tekende dat de doodsteek voor een uniek verkoopsysteem. De bijbel kreeg op den duur een vaste prijs". Nu wordt de bijbel in heel de we reld verkocht. Om een beetje een re gel te hebben, bepaalde de Wereld bond van Bijbelgenootschappen dat een bijbel overal in de wereld wordt aangeboden voor een gemid deld dagloon, ook als de genoot schappen vijf of tien gulden op ie der exemplaar moeten toeleggen. Van Capelleveen: "De laatste ja ren heeft de achteruitgang van de economie deze goede regel onder mijnd. In sommige landen daalde het inkomen, terwijl de prijs van de bijbel gelijk bleef'. Zoals gezegd, in Tsjaad kost een bijbel nu bijna een weekloon. Ook zorgen Het jubilerende NBG voert dit jaar een landelijke ledenwerfactie onder het motto 'De bijbel open voor ie dereen', met als ondertitel '175 jaar vertalen, uitgeven en doorgeven'. Secretaris L. J. Miedema: "Sinds de oprichting in 1814 heeft dit doel steeds voor ogen gestaan. Christe nen van verschillende kerken en ge loofsgemeenschappen vonden el kaar in deze centrale doelstelling. Het NBG groeide uit tot een sterke vrijwilligersorganisatie, vooral in de jaren na de Tweede Wereldoor log. Daardoor kon steeds meer hulp worden geboden aan mensen overal ter wereld die om bijbels vroegen in hun taal". De aantallen bijbelvertalingen en verspreide bijbels en bijbelgedeel ten stijgen sterk. Ook de bijdrage die het Nederlands Bijbelgenoot schap jaarlijks kan geven om in de wereldvraag naar bijbels te voor zien, blijft toenemen. Miedema: "Het lijkt wel of alles in een stroom versnelling is geraakt". Er zijn ook zorgen. "Terwijl el ders in de wereld de kerken groeien, slinken ze in Nederland. Er is meer hulp nodig dan ooit tevoren, maar het ledental van het genootschap wordt hier minder. Voor alle pro- jekten op de wereld is per jaar onge veer f. 70 miljoen nodig. Het NBG kan nog steeds elk jaar een flink aandeel daarin nemen, maar of dit zal blijven is de vraag. Wij mikken dit jubileumjaar op 30.000 nieuwe leden". Tentoonstelling De herdenking gistermiddag in de Nieuwe Kerk bestond uit een paar inleidingen (van mevrouw ds. M. J. van der Veen-Schenkeveld en pro fessor dr. C. Graafland), bijbellezin gen, gebeden en muzikale bijdra gen. Ook koningin Beatrix was on der de vele aanwezigen. Zij is be schermvrouwe van het Bijbelge nootschap. In het Bijbels Museum aan de He rengracht in Amsterdam heeft dr. B. de Gaay Fortman, lid van de Eer ste Kamer, deze week een jubileum tentoonstelling geopend, getiteld 'Binnen ieders bereik'. Na bijna vijf tien jaar is het Nederlands Bijbelge nootschap voor korte tijd (tot half augustus) teruggekeerd in dit 'Bij belhuis', waar het bijna 100 jaar heeft gewoond. Sinds 1975 is het Bijbels Museum hier gevestigd. Er zijn twee zalen in geruimd voor een tentoonstelling van archiefstukken, bijbels, pren ten en voorwerpen. Ze geven by el kaar een boeiend overzicht van meer dan anderhalve eeuw bijbel vertaling en -verspreiding. Zonder NBG hadden die nooit zo'n vlucht kunnen nemen. Zonder overmoedig te zijn, wil de kolomschrijver H. Blok van het blad 'Het Zoeklicht' de naam 'fun damentalist' graag fier blijven dragen. "We zullen ons door de te genstanders niet laten beangsti gen". Wat Blok met zorg vervult is, dat niet de makers van een gods lasterlijke film over Jezus en niet de schrijver van een soortgelijk boek over de islam, maar 'die fun damentalisten, die onverdraagza- men' worden aangeklaagd en ver oordeeld. "Die aanklacht beperkt zich niet tot de Iraanse funda mentalisten. Steeds meer en openlijker worden alle funda mentalisten hierin betrokken. De duivel zal deze afschuwelijke ge beurtenissen zeker gebruiken, niet om de islam af te breken, maar vooral om smaad te werpen op christenen die trouw willen blijven aan het Woord van God. Immers, dat zijn de fundamenta listen bij uitstek". "Wat aanvankelijk door bijbel- getrouwe christenen als blijk van waardering werd opgevat, omdat zij er eeri eer in stelden op het vas te fundament van Gods Woord te blijven staan en daarom funda mentalisten werden genoemd, is nu een verachtelijk begrip, in de trant van: je hebt normale men sen, vriendelijk en verdraagzaam, maar je hebt pok fanatiekelingen, die denken dat zij de enig ware leer hebben". Blok denkt dat bijbelgetrouwe christenen langzamerhand met fanatieke moslims op één hoop worden geveegd. Hij maakt zich geen enkele zorg hoe de antichrist ('het beest uit de zee') met de is lam zal omgaan. "Die twee bijten elkaar niet. De islam is altijd een instrument geweest in handen van satan om het christendom waar mogelijk uit te roeien". Wel is hij bezorgd over hen "die trouw willen blijven aan het Woord van God". "Aan de gebeurtenissen in het Middenoosten zien we dat de nacht reeds ver is gevorderd". Gratis In datzelfde 'Zoeklicht' (stichter de vroegere evangelist Johannes de Heer. onafhankelijk van enige kerk of richting') wijst de oude ds. P. J. Mietes (87 jaar, vrij-evange- Lisch) op het gebrek aan 'tactvolle benadering' door gelovigen van niet-gelovigen. "Heel wat gelovi gen sluiten zich af van de omrin gende maatschappij. Een vrien delijke houding ontbreekt hun dikwijls. Veel ook van wat gelovi gen zeggen is ondoordacht Maar ook anti-christendom gaat dikwijls uit van vooroordeel. Mietes: "Men heeft pasklare ant woorden, argumenteert te hooi en te gras, praat anderen na. Veel be strijding van het christendom is goedkoop". De predikant uit Zeist vraagt zich af of christenen niet te gauw generaliseren. "Ze beklimmen wel eens de rechterstoel en beoor delen en veroordelen. Maar... zijn er twee mensen precies gelijk? Wordt niet gemakkelijk vergeten dat wij allemaal uit de duisternis komen en het licht der genade gratis hebben ontvangen?" Als niet-gelovigen tot je eigen gezin behoren, is het soms erg moeilijk. Achter allerlei goed be doelde vermaningen zet Mietes wel een vraagteken. "Dat zal het vuurtje wellicht opstoken. Alleen liefde is de sleutel naar het hart van de ander". Hij ziet geen enkel heil in 'zwaar kaliber'. "Probeer vooral een vriendelijke sfeer te kweken. Dat betekent geen aan passing aan de 'wereld', maar wel een open oog voor de noden van het schepsel. Christenen zijn Mevrouw Korte-van Hemel ...'bid voor ons en de zondaars'... geen betere mensen. Ze hebben alleen Iemand die beter is". Reclame Jezus deed ook aan 'public rela tions'. Daar kwam de baptisten predikant B. Louwerse uit Steen- wijk, al lezend in de bijbel, achter. "Voordat Hij in een streek arri veerde, zond Hij zijn discipelen vooruit om zijn komst aan te kon digen. Een klassieke vorm dus van reclame maken". Schrijft Louwerse in het blad 'De Chris ten'. Voor hem is en blijft de beste geloofsreclame: goed voorbeeld doet goed volgen. "Niets kan het nieuwe Rijk zo onderstrepen als voorbeelden van nieuw leven. Om de bijbel zelf aan te halen: Laat zo uw licht schijnen voor de mensen, opdat zij uw goede wer ken zien en uw Vader, die in de hemel is, verheerlijken". Mochten collega's van Lou werse hun eerste voorzichtige stappen op de weg der reclame willen zetten en verlegen zitten om wervende teksten, dan stelt hij de volgende voorbeelden be langeloos ter beschikking: "Bent u een geestelijk armoelij- Lees dan het blad van dominee Eijer". "Stop met dat doe-het-zelf-gehan- nes, volg theologie bij doctor Jannes". "Heeft u vragen op kerkelijk erf? Bel dan dominee Van der Werf'. "Voelt u zich nogal eens down? Luister naar een preek van Pflaum". Trance De vrijgemaakt-gereformeerde predikant W. G. de Vries uit Zwol le (voorheen Leiden) zag een vi deo-opname van een Volle-evan geliegemeente, waarin de ge meenteleden al zingend in trance raakten. Handen geheven, ogen dicht, wiegend op religieuze mu ziek. Het griezelige vond hij dat het bijbelse woorden waren die steeds herhaald werden en die als een mantra mensen tot extase brachten. In het blad 'De Refor matie': "Er gaat grote zuigkracht, vooral op de jeugd, uit van derge lijke bewegingen, waarin christe lijk geloof geënt wordt op ooster se meditatie-technieken". "En", zegt De Vries, "het is dichterbij dan we denken". "Zo kwam iemand tot de ont dekking dat het heel langzaam psalmen zingen op hele noten tot eenzelfde trance kan leiden, me de door de daarbij gewenste ademtechniek. Het zijn dan ook veel ex-gereformeerden die in de Volle-evangeliegemeenten zich laten meeslepen". Jonge mensen in kerkelijke kringen klagen dat er zo weinig blijdschap van het geloof valt te merken. De Vries: "We mogen die klacht niet zomaar naast ons neer leggen. Maar als een voorganger van de 'transcendente meditatie' uitroept: wanneer in de godsdien sten meer vreugde werd gelegd, zou er meer aan godsdienst wor den gedaan, dan gaat het sein bij ons wel op rood. Strijden voor het geloof kent meer dimensies. Er is ook de 'droefheid naar God'. Als de apostel Paulus oproept om nuchter te zijn, keert hij zich juist tegen deze 'hogere', transcenden te meditatievormen". Zondaars Staatssecretaris van Justitie mevrouw mr. V. Korte-van Hemel kan met genoegen graven in haar roomse jeugd. Zij is opgegroeid bij de traditie van het kerkelijk jaar met als voornaamste punten kerstmis, pasen en pinksteren. "En je had natuurlijk de commu niefeesten. Ik kom uit een groot ge zin, dus ben ik ook regelmatig bruidje geweest Cees Baan van 'Centraal Week blad' vroeg de staatssecretaris of zij niet bang was voor die overal aanwezige Moeder Maria. "Nee, absoluut niet. Waarom zou ik?" En God dan, die overal was, zo dat je geen ondeugende dingen kon doen? "Nou, we hadden de biecht. Vroeger moest ik om de veertien dagen op vrijdag biechten. Ik weet nog wel dat ik dacht: wat heb ik eigenlijk voor zonde ge daan? Snoepen dan maar uit de suikerpot, je moest tóch iets zon digs verzinnen. Blanco, zonder zonden, dat kon niet". De staatssecretaris schoot nog een mooie herinnering te binnen. In het 'Wees gegroet' staat: "bid voor ons zondaars nu en in het uur van onze dood". Als jong meisje maakte zij daar heel be wust van: bid voor ons en de zon daars. "Maar toen werd ik toch door mijn moeder gecorrigeerd. Wij zijn zélf de zondaars, hoor, zei ze. Maar in mijn eigen gedachten was ik helemaal geen zondaar". God is geen bedreiging voor mevrouw Korte-van Hemel. "Hij is niet iemand die met een waar schuwend vingertje kwaad op mij neerkijkt. Hij geeft rust. Dat ik in Hem geloof, neemt mij op geen enkele manier de verantwoorde lijkheid uit handen. Ik wil dus niet terugvallen op de gedachte 'God doet het wel voor me'. Men sen zijn wezens met een eigen verantwoordelijkheid". Mevrouw Korte gaat met haar man regelmatig naar de kerk. "Bewuster dan vroeger stel ik mij open voor de dienst. Het is voor mij een zekerheid die ik niet kan beschrijven". De dood. Gelooft zij in haar ei gen opstanding? "Ik kan niet geloven dat het le ven ophoudt met het leven hier op aarde. Hoé dat zal zijn, dat kunnen wij ons alleen maar voor stellen met de menselijke maat waarmee we ons alles kunnen voorstellen. Maar omdat het le ven na dit leven van heel andere orde is, pijnig ik m'n hersens niet, want ik kan dat toch niet bevat ten". LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk zie Oude Vestkerk en Marekerk; Marekerk 9.45 dr. Melj- ers, belijdenis, 12 sludentenekklesia, 5 ds. De Graaf, Katwijk aan den Rijn; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Koolstra en ds. Kramer, belij denis; Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. Alblas, 11.15 ds. Alblas en pastoor v. Well; Bethle- hemkerk (Driftstr.) 10 ds. Jansen; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 en 5 ds. Rietveld; Vre- desk. (Burggravenl10 dr H. Berkhof, Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs; 'Stevenshof' (rk kerk Haagse Schouw) 11 kand. mevr. C. Lems. Acad. Ziekenhuis 9 rk dienst. 10.15 ds. S. Spanjer. Voorburg. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. Volk, Kat wijk aan Zee. Endegeest zie Oegstgeest. Ge- ref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) zie Bethl.kerk; Oude Vest 10 ds. Hortensius, Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Hemmes, ha. Merenwijk zie herv. gemeente. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 ds. Houtman. 5 ds. Heida. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 c-n 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (zie onder Leiderdorp). Geref Gem in Ned. (Bethlehemkerk Driftstr.) 11 30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez -Remonstr. Gem. (Lok- horstk. Pieterskerkstr.) 10.30ds. Vos-Wiegand en ds. Brüsewitz. Baptistengemeente (aula 'Nieuweroord', Rijnsburgerweg 124) 10 ds. Ag- tereek. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 9 en 10.30 evang. S. van Groningen. Evange- liecentrum-Pinksterbew. (Bethlehemskerk Lammermarkt) zo. 10 en wo. 8 evang. J. Zijl stra. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 evang. W. Oostra, ha. Leger des Heils (hoek Ves- testr./Groenesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4. wo. 8. Zevende dag-adventisten ('De OntmoetingNoordhof land V.schoten) elke zat. 10 tot 11 bijbelstu die. 11 tot 12 predikatie Christelijke Weten schap (Steensch. 6) 1030 Ke vv J Chr. vd. Heiligen der L Dagen (Ërahm: j 9 30, 10 30 en 11.20. 'De Christengemeenschap' (in oud-kath. kerk Zoeterw.singel) zat. 25 maart 9.45. Oud-Kath K. (Zoeterw singel) 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7. zo 10 30; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Stevenshof) zat. 7, zo. 9.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30,10,11.30,6 en 7 (lof); Boshuizerka- de zat. 7, zo. 9.30 en 11Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 10.30 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Versput, O.geest. 7 ds. Hengstmangers, Bloemendaal, AARLANDERVEEN: Herv. Gém. 10 ds. v Driel, 7 dr. R. v.d. Broek. Ravenswaay. Geref. Kerk 10 ds. v. Wijngaarden, 6.30 ds. A. Bor- man, Assen. Chr. Geref. Kerk 9 ds. Lof, Capel- le a.d. IJssel. 5 ds. Den Hartog, Veenendaal. Rk Kerk zat. 7. zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Ad- ventskerk 10 ds. 't Hooft, 6.30 ds. Jonkman; Kruiskerk 10 ds. Groenendijk, Scheveningen; Opstandingskerk 10 ds. Ommering, 6.30 ds. J. van Dok; G. Herderkerk 10 ds. Nieuwenhuis; De Bron 9.15 ds. Taselaar, 10.30 ds. Moll, 6.30 ds. Taselaar; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mul der; Driehoorne 7 nam. ds. Nieuwenhuis; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals, belijdenis; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 (belijdenis) en 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. Wilschut, belijdenis; Salv.kerk 10 ds. Bor- man, Assen, 6.30 ds. Wilschut. Geref. K. Vrijg. (school Bospark, Beatrixl. 4) 9.30 ds. E. A. de Boer, 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. Janssens, ha, 4.30 ds. Goossens, Doorn. Chr. Geref. Kerk (Grijpen- steinstr.) 9.30 en 4.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1)10 evang. J. Graaff, 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalk- ovenw. 62) 10 hr. N. van Gemeren, 6.30 drs. C. Stavleu. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54) 10 hr. C. Visser jr. Pinkstergem. 'Het Licht' (Morgenstersch. Briljantstr. 1) 10. Christengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bet hel'. hoek Emmalaan) 10. Leger des H. (Zon neweg 3) 10 en 7. Remonstr. Gem. (Van Man- dersloostr. 36) 10 dr. Meijering. Rk Kerk: Bo- nifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7. zo. 9 en 11 BENTHUIZEN- Herv Gem. 9.30 en 6 ds. Boer. Geref./Herv. Gem. (geb. De Hoeksteen', Schweitzerstr.-Bernhardstr.) 10 ds. Bolwijn, Rijswijk. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Moerker ken, Gouda. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. v.d. Hoef, belijdenis, 6.30 ds. Muller, Sluip wijk; Salv.kerk 10 ds. Terlouw, belijdenis, 6.30 ds. Elderman (geref.). Geref. Kerk 10 ds. El- derman, 6.30 ds. Terlouw (herv.). Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 ds. Simpelaar, 4.30 ds. H. Triemstra. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 10.30 ds. v. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol, belijdenis, 6.30 ds. Lapró, Koudekerk; De Stek 9.30 ds. G. de Jong. Geref. Kerk 9.30 ds. v. 't Hoff, belijdenis, 5 ds. G. de Jong. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. A. P. van Langevelde uit Zuidafrika. Geref. Gem. 9.30 en 6 lees- dienst. Volle Evang.gemeente 'Bethel' (Burg. Colijnstr. 83) 9.30 hr. J. Lucas. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. J. Haeck, Hoevelaken, ha. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Woude, Wassenaar, 5 ds. Bovenberg, Leiden. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo 10 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 10.30; Rijndijk zo. 9. HILLEGOM Herv. Gem 10 ds Verbeek. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 en 5 ds. Hofland. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v. Langevelde. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 kand. K. Haasnoot, Lisse. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. Koldewijn. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. De Graaf, 6 prof. dr. v.d. Beek; Ontm.kerk 10 ds. Sloof, belijdenis. 6.30 ds. De Graaf. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-colle- ge) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. Kersten, 5 ds v. Breevoort. Rk Kerk zat. 7. zo. 10. Vliegkamp Valkenburg 10 eucharistievie ring. aalm. A. Walters. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds.. Vroegmdeweij. ha. 6 ds. Bogaard; O Kerk 10 ds. Christ, ha, 6 ds. VroegmdeweijIch thusk 10 ds. Schuurman, ha, 6 ds. C. v.d Berg, ha, Pnielk. 9.30 ds. Visser, ha, 6 ds. Drie bergen, ha; Maranathakerk (Rijnsoever) 10 ds. Bogaard, ha, 6 ds. Volk. Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen- college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. Hoogen- dijk, Alphen. Geref. Kerk Vr.kerk 10 en 5 ds. v.d. Horst (nam. zangdienst mmv Geref. Kerk koor Rijnsburg); Triumfatork. 10 ds. v. Bree voort. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 ds. Zwarts, 7 ds. P. Goossens. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5 leesdienst. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang .gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 ds. J. A. Visser, uitzend en doopdienst. Soefi-beweging Universel Mu- rad Hassil (einde Zuidboulevard) 4 nam. uni versele eredienst. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapró. belijdenis. 7 zie geref. kerk. Ge ref. Kerk 10 ds. v.d. Lugt, belijdenis, 7 ds. Bronsgeest, Leiden. LEIDERDORP Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 (belijdenis en ha) en 6.30 ds. Knor- th; Scheppingsk. 9 en 10.30 (belijdenis en mmv cantorij) ds. v. Loenen. Leythenrode 10 ds. W. de Leeuw. Elis.-ziekenhuis 9.30 ds. Brommet, ha, 10.45 hoogmis. Geref. Gemeen te Leiden eo (kerkgeb. Hoofdstr. 73) 10 en 4.30 ds. A. Elshout. Bapt.gem (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kooi, 7 ds. Zijl. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Pettin- ga, Utrecht; Pauluskerk 10ds. De Gelder, belij denis, 7 zie geref. kerk. Geref. Kerk 10 ds. Bos wijk, 7 hr. Hoffenaar, Voorhout, jeugddienst. Geref. K. Vrijg. (Prinsessestr. 1) 9.30 lees dienst. 3 ds. E. A. de Boer. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 en 7 ds. Vos. ha. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 leesdienst. Evangeliegemeente (Heere- weg 52a) 9.45. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7. zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat 7, zo. 10.30; Mari- akerk zat 7, zo. 9 en 10.15; Engelbew zat. 7, zo. 10.30 NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9 30 ds. Wege- rif, 6.30 hr. J. de Haan. Geref Kerk 9.30 mevr ds. v.d. Weg, 5 gezongen passievesper. Chr Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 2.15 ds. Vlietstra, Zeist. Remonstr. Gem. 10 drs. C. Philipse. Evang. gem. (ver.gebouw 'De Rank', Regthuy- splein) 12 nam. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN. Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. De Graaff. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kooi-Dijk- stra, 7 ds. Snel, Rijnsburg. Rk Kerk zat. 7. zo. 9 NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Ten Voorde, 7 hr. J. v.d. Kamp, Beverwijk. Geref Kerk 9.30 en 4.30 ds. v. Wijngaarden. Chr. Ge ref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. J. Groenleer Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geu ze. Geref Kerk (W. Verlaat) 10 dr Haitsma, Boskoop, 7 ds. Keijser, Utrecht. NOORDWIJK Hen/. Gem. Grote of St. Jer- oensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee. 5 ds. C. v.d. Bergh, 7 ds. Kuiper; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Rui- tenburg; De Rank (Golfbaan) 10 ds. C. v.d. Bergh. ha. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper, 5 ds. Ruitenburg; Vinkenl. (Bin nen) 10 ds. J. Roosjen. Kapel W v.d. Bergh- stichting 11 ds. J. Kattenberg. Leiden. 'Sole Mio' 9 ds. v.d. Lee. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7. zo. 9.30 en 11. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. v.d. Meij Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11Jo zefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10.30. OEGSTGEESTHerv. Gem. Groene of Will- .kerk 10 ds. Kooman, ma., di. en wo. 7.30 oe- cum. avondgebed; Pauluskerk 10 ds. Da Cos ta. Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds C. Schlingemann, Den Haag, 7 mevr. A. Grijns- Spijkerboer. themadienst. Geref. Kerk 10 ds. Plomp, bevestiging drs. G. J. de Bruin tot predi kant, en ds. De Bruin, intrede. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 9.30 leesdienst. 4.30 ds. Smelik, Capelle a.d. IJssel. Ned. Ge ref Kerk (Gem.centrum) 8.45 dienst. 4 ds. v.d. Heuvel. Almkerk. Van Wijckerslooth 4 nam. ds. P Sierat. Endegeest 10 pater Boshouwers. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7. zo. 9 en 10.30. OUD-ADE Rk Kerk zat. 7. zo. 9. OUDE EN NIEUWE WETERING Herv Gem. 9.30 ds. v. 't Hof. Voorhout. Geref. K. 9.30 ds. Zijl, 5 ds. Aalders, Woubrugge. Re monstr. Gem. 10 ds. Bloemendaal, Delft. Rk Kerk zat. 7. zo. 10 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 10.30; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 kand. D. Rodenburg, Katwijk, 7 ds. v.d. Hoe ven. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst. 2 ds. J. Westerink. RIJNSBURG Herv Gem Laurentiuskerk 9.30 ds. Wagter, ha. 5 ds Smaling, ha; Bethel- kerk 9.30 ds. Smaling, belijdenis. Geref. Kerk Petrakerk 9 30 ds. Ribberink. belijdenis, 5 ds. Terpstra; Immanuelkerk 9 en 10.30 ds. Terpstra, 5 ds. Verschoor, Maranathakerk 9.30 ds. Verschoor, 5 ds. Ribberink. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds Keesenberg, Zwolle. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge Evang. Chris- tengem. (aula mavo) 10 evang. J. van Duin. Noordwijk. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING Rk Kerk zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem 9 en 10.30 (be lijdenis) ds. Vollebregt, 7 oecum. jeugd-zang- dienst. Geref. Kerk 10 ds. Biewinga. Chr. Ge ref. K. 10 en 5 ds. Hogenbirk. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11 TER AAR' Herv. Gem. 9.30 ds. Stam, 6.30 Kand. J. Mulderij, Bergschenhoek. Geref. Kerk 9.30 ds. De Reus, 6.30 ds. Buikema. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7. zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 dr. Vermeu len, belijdenis, 6.30 ds. Wagter, Rijnsburg. Ge ref. Kerk 9.30 en 6 30 ds Oegema, ha. Geref. K. Vrijg. 9.30 ds. Heida, 5.30 ds. Houtman. VOORHOUT Herv./Geref Kerkgemeen schap 10 hr. J. W. Hoffenaar, 7 ds. C. J de Jong. jongerendienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 VOORSCHOTEN Herv. Gem Dorpskerk 10 ds. Schaap, 7 ds. De Zeeuw, De Ontmoe ting (Noordhofland) 10 ds. De Zeeuw. Herv evang. op geref grondslag (kerkgeb. 'Reho- both', A van Leeuwenhoekkade) 9.30 ds. Ho- vius, Katwijk aan Zee, 4.30 ds. Korevaar, R.dam. Hulp en Heil-kerk ('Schakenbos', Leidschendam) 10 ds. S. B. Kemp. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Schoot. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 8.30 ds. M. V Veelen, 3 ds. H. Drost. Aula-ba- sisgemeenschap (Ds. Fortgensschool) 10.30 woorddienst. Rk Kerk Laur.kerk zat 7, zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7, zo. 10. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN. Herv. Gem. Brugk. 9,30 ds. Kunz, 5 ds. De Koeyer, Wilnis; Hoeksteen 9.30 ds Vermaat, Maassluis, 6.30 ds M vd. Berg, Harderwijk. Bethelk. 9.30 ds. Vlok. Gou derak, 5 ds. Goossen. Rehoboth-school 9 30 ds. Goossen; Imm.kerk 10 en 5 ds v Houwe- lingen. Geref. Kerk Kruisk. 10.15 dr. S de Jong, Woerden. 5 drs. J. Koning-Polet. Gouda Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk) 8 30 en 2 45 ds. Hoogendoorn. Chr. Afgesch. Gem 9.30 en 5 ds. v.d. Want. Oud-Geref. Gem. (Mercunus- weg 29) 10 en 6.30. WARMOND: Herv Gem. 10 ds. Muis. Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30,10 hoogmis. 11.30 viering palmpasen, 7 algemene boeteviering. WASSENAAR Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. v Nieuwpoorl, R.dam. 7 muziekdienst; Kievietk. ('Samen op weg') 10 mevr ds. Visser-Schroot; Messiask 10 ds. v. Selms, Haarlem; Dorpscentrum 9.30 kand. v. Dis. Geref. Kerk Zijllaan 10 (gezinsdienst) en 7 ds. J. Zijlstra, A.dam. Ned. Prot. Bond (Kerk- dam) 10.30 ds. Fockema Andreae. WOUBRUGGE Herv. Gem. 9.30 ds. v. 't Hof, belijdenis, 6.30 ds. Eijsenga. Dordrecht. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders, 6 30 ds. vd Kooi, Leimuiden. Ned. Prot. Bond (De Wijk, Schootetr. 20) 10.30 drs. M. Roos. ha Rk Kerk zat 7. zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv Gem. 9.30 ds. v.d. Hoeven. Geref Kerk 9.30 en 7 dr. Fernhout. ZOETERWOUDE Herv Gem. 10 prof dr v Gennep. Leiden. Rk Kerk St. Jan zat 7.30, zo. 9.30, Chr. Dienaark zo 10 gezinsviering Meerburgkerk H. Rijndijk zat. 7. zo. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM Herv. Gem. 10 ds. Eijsen ga, belijdenis, 6 30 ds. v. 't Hof, Woubrugge. Geref. Kerk 10 ds. Buikema, 6.30 ds. De Reus, Ter Aar.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15