071-161488 071-143480 01720-73933 Wij hebben een reputatie op te houden Actie tegen rijksweg in stroomversnelling Faxnummers Leidsch Dagblad Kombinatie REDAKTIE ADVERTENTIE-AFD. ALPHENS DAGBLAD Al 12.000 handtekeningen opgehaald Duindigt weigert beplanting en hekwerk weg te halen ZATERDAG 18 MAART 1989 ESüHH D E S T R O O K Leiderdorpse benzinepompbouwer sleept super-order binnen VIOS Drumfanfare VIOS geeft zaterdag 18 maart een concert in het Muziekcentrum in Zoeterwoude. Het concert begint om acht uur en voor donateurs is de toe gang gratis. Session In Boerderij Meerrust in Warmond treedt zondag 19 maart de groep Session op onder leiding van Ruud Bogaards met onder andere Dolf Delprado en Dolf de Vries. Aanvang drie uur tot zeven uur. Lezing In de sociëteit van de Koninklijke Water sportvereniging De Kaag houdt A.K. van Cranenburgh zondag 19 maart een le zing over de bouw van de nieuwe Een dracht. Aanvang drie uur. Eieren De Vereniging Het Oude Raadhuis in Warmond organiseert zondag 19 maart een eierversieravond door exposanten. Inlichtingen bij Clara Sikking, telefoon 01711-11109. LEIDERDORP - Tokheim bv, fabrikant van benzinepom pen, kan zich erop beroepen de grootste opdracht ooit aan een benzinepompindustrie verstrekt, te hebben binnenge haald. Een opdracht - waarde dertien miljoen gulden - die geheel op het conto van de vestiging in Leiderdorp mag worden geschreven. Want alleen zij voerde de onderhande lingen met de Taiwanese staatsoliemaatschappij over de le vering van 1300 elektronische pompen. door Jan Westerlaken Begrijpelijk dus dat verkoopdi recteur Eduard Danser blij is dat Tokheim de concurrentie heeft overtroffen. "We hebben dat vooral te danken aan een goede agent in Taiwan. Hij kon ons coachen voor welk bedrag we die pompen moesten aanbieden. Om dat die agent zelf niet zo veel winst hoefde te hebben, konden we de prijs zo laag mogelijk hou den. Maar we leveren ook kwali teit want we hebben tenslotte een reputatie op te houden". De levering van de benzine pompen aan Taiwan is voor Tok heim een herverovering van de markt. In het begin van de jaren tachtig leverde het 1100 pompen. Maar omdat het onderhoud ervan niet optimaal gebeurde, lag de handel stil en betrok de staats oliemaatschappij sindsdien ben zinepompen uit Japan. Het ge volg was wel dat Tokheim in al die jaren zeker zeven miljoenen- orders misliep. Echt tevreden waren de Taiwa- nezen niet over de Japanse pom pen. Het kwam tot een breuk en Tokheim kwam terug. En hoe. Meteen een super-order. Nu kan Tokheim zich gaan opmaken voor de daadwerkelijke levering van de pompen. Het bedrijf heeft daarvoor vijf tot zes maanden de tijd. Kort, lijkt zo op het eerste ge zicht. Danser zegt echter, dat dit geen enkel punt is. Capaciteit De verkoopdirecteur: "De pro- duktie mag geen probleem zijn. Misschien dat de bedrijven die ons onderdelen moeten leveren in moeilijkheden komen. Als zij hun verplichtingen niet kunnen nakomen zit er niets anders op dan naar een andere leverancier te gaan. Overigens, de pompen worden niet in Leiderdorp gefa briceerd, maar in Amerika. Wij zijn uitsluitend belast met de ver koop. Met de produktie hebben we niets te maken. Bovendien", zegt Danser, "is Taiwan een ty pisch Amerikaanse markt. De veiligheidseisen zijn precies het zelfde als in de Verenigde Staten. De normen zijn heel streng. Prak tisch geen enkel land stelt zulke hoge eisen. Zo moeten de kabel tjes in de pompen door een pijpje lopen en mogen niet aan de bin nenkant zijn vastgehecht. Als er in een benzinepomp in Amerika brand uitbreekt, komt er meteen een miljoenenclaim op tafel. Dus is men, voor wat die veiligheid be treft, uiterst secuur. Een Duitse ondernemer heeft ook een poging gedaan om de opdracht van Tai wan te krijgen, maar die schijnt zo in de prullenmand te zijn ge gaan, omdat er niets van klopte". Trots Danser steekt het niet onder stoe len of banken: Tokheim, en dan met name de Leiderdorpse vesti ging, is trots op de super-order van 1300 benzinepompen waar aan in totaal 4200 slangen kunnen worden gekoppeld. Trots ook om dat andere buitenlandse concur renten er niet aan te pas zijn geko men. "Ik ben wel vaak naar Tai wan gereisd", bekent Danser. "Zeker, ook in de jaren dat v/e geen zaken met de staatsolie maatschappij deden kwam ik er met regelmaat van de klok. We hebben niet gezegd daar verdie nen we niets dus kappen we er mee. De relatie is gewoon warm gehouden. De aanhouder heeft gewonnen". De elektronische pomp van Tokheim is een bijzonder appa- Eduard. Danser toont de benzinepompen die de staatsoliemaatschappij in Taiwan heeft besteld. (foto Holvast) raat. Eén pomp kan meer soorten brandstof leveren door dat zoge naamde 'meerslangensysteem'. Super, loodvrije benzine of die sel, het maakt niet uit. "De pom pen zijn er helemaal op ingericht om de automobilist zo optimaal mogelijk te dienen. Aan beide kanten kunnen vier verschillende soorten brandstof worden ge tankt. Dat voorkomt lange wacht tijden. Bijzonder aan de pomp is ook dat hij klein is en weinig ruimte inneemt. Het voordeel daarvan is weer dat de kassier een goed overzicht heeft. De pomp kan worden voorzien van allerlei randapparatuur die binnen, bij voorbeeld, op een elektronische kassa kan worden aangesloten". Noor Tokheim is van oorsprong een Amerikaans bedrijf. Gesticht door de Noor John Tokheim die naar de Verenigde Staten emi greerde en er een ijzerwinkeltje begon waar hij tevens lampolie verkocht. Om die olie van het vat in de oliekan over te hevelen, ont wikkelde hij een handpompje. Omstreeks 1900 zette Tokheim een fabriek op waar hij zijn uitge vonden pomp in produktie nam. Nauwelijks tien jaar later liet hij zich door Amerikaanse zakenlie den uitkopen. Sindsdien is het bedrijf alleen maar gegroeid en heeft inmiddels een omzet be reikt van 450 miljoen gulden. An ders gezegd: jaarlijks worden er door de ongeveer 2500 werkne mers 100.000 bezinepompen ge produceerd. In de VS heeft Tokheim nu ze ven vestigingen. Fabrieken die al le op zich staan en onderdelen voor de benzinepompen leveren. Tevens vestigde Tokheim zich in Canada, Westduitsland, Schot land, en Nederland. Vooral in Eu ropa wil de fabrikant van benzi nepompen - met het oog op 1992 als de grenzen open gaan - voet aan de grond zien te krijgen. Daar, vertelt Danser, is de strate gie helemaal op gericht. Nieuwe markten die Tokheim gaat aanbo ren zijn Nederland, Spanje en Ita lië. Arabië De verkoopdirecteur meldt dat Tokheim de grootste pompleve rancier (3000 stuks) van Saudiara- bië is, maar de apparaten ook le vert aan landen als Iran, Irak, An gola, Kuwayt, Afghanistan en Noordjemen. Niet onbelangrijk is de leverantie aan eigenaars van 'witte pompen' (Amerika en Saudiarabié) die in de eerste plaats zelf bepalen van welke maatschappij zij hun benzine be trekken en bij wie ze hun materi aal kopen. Op die manier kunnen ze zo goedkoop mogelijk benzine leveren. Danser: "Aan Saudiarabié heb ben we de pompen geleverd voor het grootste benzinestation ter wereld. Hier staan maar liefst 204 pompen opgesteld. Net een dorp. Dat benzinestation ligt op de weg naar Mekka waar elk jaar op nieuw miljoenen bedevaartgan gers voorbijkomen. Op die plek zijn dan ook miljoenen liters ben zine opgeslagen en zijn er kilome ters lange pijpleidingen aange bracht". De meeste pompen die Tok heim produceert worden in Ame rika afgezet. Danser schat dat dit rond de zestig procent ligt. De rest gaat naar alle delen van de wereld, behalve naar Australië, Nieuwzeeland en Japan die zelf fabrikanten van benzinepompen hebben. Het streven, zegt de ver koopdirecteur, is een fifty-fifty- verhouding. En die tendens zit er in. Want vroeger was de verhou ding 80 procent Amerika en 20 procent elders. IJsclubs in regio dupe van opvallend zachte winter theorieën te kunnen onderbouwen, zien de actievoerders verlangend uit naar een niéuw kenteken-onder- zoek en begrijpen ze niet waarom de Wassenaarse gemeenteraad daar onlangs zo weinig voor voelde. Openbaar vervoer Vervelend bijverschijnsel van de omstreden rijksweg lijkt de ver slechterde concurrentiepositie van het openbaar vervoer. Vooral in de wijken langs de rijksweg zouden bus en trein nog maar moeilijk te gen de auto kunnen opboksen. Het platform wil géén rijksweg en wél meer treindiensten op het tracé Lei- den-Mariahoeve, NS-stations in bol lenstreek en Hazerswoude en veel ruimte voor de bus. "Het is ronduit een schandaal dat meer dan vijftien jaar na het instel len van het Experimenteer Project Openbaar Vervoer nog steeds niet op alle in aanmerking komende plaatsen een vrije busbaan is gecre ëerd met de mogelijkheid verkeers lichten te beïnvloeden", klinkt het dramatisch. Volgens de actiegroep kunnen extra treinen de verbreding van de rijksweg Amsterdam-Ypen- burg overbodig maken, laat staan dat rijksweg 11-west dan nog nodig Dat de rijksweg 11-west de kust en bollenstreek ook op mooie dagen goed bereikbaar maakt, achten de actievoerders een misleidend argu ment. Moet je voor zulke zeldzame gebeurtenissen zo diep in de buidel tasten? Bovendien loopt het ver keer dan elders vast: rond de plaats van bestemming, waar geen ruimte is voor extra wegen en parkeer plaatsen. De enige reden om de rijksweg aan te leggen, zou de situatie rond de Wassenaarse Rijksstraatweg kunnen zijn. Het platform geeft toe dat daar relatief en absoluut gezien veel ongelukken gebeuren. Voordat de rijksweg 11-west tot oplossing wordt uitgeroepen, wensen de ac tievoerders eerst een grondige ana lyse van de oorzaken. Op welk uur van de dag gebeurden de ongeluk ken, welke verkeersdeelnemers be trof het en hoe was het weer? Bovendien moeten de voorstan ders van de rijksweg goed beden ken dat de Rijksstraatweg niet min der druk zal worden door de komst van de nieuwe verbinding. De '11' mag dan veel bollenbewoners om leiden, tegelijkertijd kunnen Leide- naars. Leiderdorpers en Rijnstreek- bewoners juist via de '11' en de Rijksstraatweg hun bestemming in Den Haag en Scheveningen berei ken. En zelfs wanneer de Wasse naars e weg minder druk wordt, hoeft het aantal ongelukken nog niet te dalen, aldus de opstellers van de brochure. Uit eerdere onderzoeken is het de tegenstanders duidelijk geworden dat het de structuur is die de Rijks straatweg zo onveilig maakt: gelijk vloerse kruisingen, op- en afritten die het fietspad kruisen, stoplichten en dergelijke. Door structuurverbe teringen is het aantal ongevallen met meer dan de helft teruggelopen en het plaform concludeert daaruit dat gemeente en rijk op de ingesla gen weg moeten doorgaan. Het aantal op- en afritten moet omlaag en het fietspad dient veili ger te worden, al dan niet door het ruiterpad op te offeren. Een maxi mum-snelheid van 70 kilometer per uur vinden de actievoerders uit den boze. Ze steunen Wassenaar dan ook in de strijd tegen deze snelheid en hopen op een vrije baan voor snelle en luxe bussen. Dat alles zou enkele miljoenen kosten en veel goedkoper zijn dan de aanleg van een nieuw stukje rijksweg, dat hon derden miljoenen zou vergen. REGIO Een winter met een ge middelde temperatuur van 5,6 gra den zonder vorstdagen. De warmste winter van de eeuw, zoals de KNMI het afgelopen seizoen typeerde, was niet voor iedereen een genoegen. De ijsclubs in de regio die gebruik maken van een landijsbaan, maken de balans op van alweer een slecht seizoen. In een winter als deze zijn de verdiensten volgens woordvoer ders van de verenigingen 'duizen den guldens' lager dan in een streng vorstseizoen. "Het onderhoud van je terrein en de huur van de kantine gaan toch door. Daar staan geen kantine-in komsten of inkomsten uit de losse kaartverkoop tegenover", zegt L. de Kluiver, voorzitter van de Oegst- geester ijsclub. De meeste verenigingen kunnen de kosten nog drukken doordat vele vrijwilligers werkzaamheden aan het terrein, kantine en verlichting verrichten. Maar behalve Voorscho ten en Warmond, die een kleine sub sidie krijgen voor de jeugdleden, moeten de clubs het geheel zonder subsidie stellen. "Dit moet geen twintig jaar duren", zegt De Kluiver dan ook. "Want dan kunnen we wel ophouden". G. van der Klauw, se cretaris van de Leiderdorpse ijsclub verzucht: "De ijsperiode van 1985 en 1986, daar moeten we op teren". R. Hemmers, voorzitter van de Voorschotense ijsclub klinkt iets minder pessimistisch: "Je moet er van maken wat ervan te maken valt. Het is niet leuk, maar in Nederland moet je vantevoren met een derge lijk seizoen rekening houden, dan klopt je exploitatieplaatje beter. Al les wat je in een goed vorstjaar ver dient, kun je beschouwen als extra Sparen De Voorschotense ijsclub is twee jaar geleden door brand zijn club huis kwijtgeraakt en probeert te sparen voor een nieuw gebouw. Maar van dit soort investeringen komt dit jaar weinig terecht. "De kantine-inkomsten hadden we door de brand al afgeschreven, maar we missen nu ook het geld dat door de losse kaartverkoop zou binnenko men. Zo'n seizoen komt nu niet uit", concludeert Hemmers. "Maar je kan er maar beter van tevoren re kening mee houden, dan klopt je exploitatieplaatje beter". Ook Van der Klauw en Kool zeg gen dat grotere uitgaven nu op de lange baan worden geschoven. "In de toekomst hebben we een lichtin stallatie van 30.000 gulden nodig" zegt Van der Klauw. "Maar dat soort uitgaven verschuifje totdatje enke le goede winters hebt". Kool en De Kluiver zeggen dat investeringen zoals de aanschaf van sneeuwschui vers, nieuwe lampen en dergelijke nu worden uitgesteld. Ledenverlies Dat een dergelijk seizoen ook leden kost, ligt voor de hand. De vaste le denkern is voor een club heel be langrijk. Zij zorgen voor de specifie ke clubsfeer, een groot deel van hen vormt de wedstrijdgroep, ze gebrui ken een glaasje in de kantine en be talen contributie. Hemmers is daarin het meest con creet. "Vooral in het seizoen dat op een slechte winter volgt, merk je dat je leden hebt verloren. Bij een slecht seizoen zijn dat er zeker hon derd". Een slechte winter heeft vol gens Hemmers niet al te veel finan ciële gevolgen "Maar je teert zo'n jaar wel in op je vaste vermogen. Na enkele jaren kom je in een negatieve spiraal terecht. Het ledental daalt waardoor de contributie omhoog moet". Toch heeft een slechte winter nog de minste invloed op de vaste leden kern stellen de voorzitters van de verenigingen vast. Deze groep zegt niet zo snel op, omdat zij toch wel in overdekte ruimten als De Leidse ijs hal kan trainen en bovendien een grotere clubbinding heeft. De pres taties zijn daardoor ook niet afhan kelijk van het buitenweer. De trai ningsgroep kan in een slecht bui tenseizoen uitstekend presteren. "We zijn dan ook nog steeds blij dat de baan in Leiden behouden is ge bleven", besluit Hemmers. DEN HAAG/WASSENAAR - De Stichting Duindigt is bij de Raad van State in beroep gegaan tegen de aanschrijving om een hekwerk en beplan ting langs de Wittenburgerweg te verwijderen. Dc eigenaresse van het land zei gisteren tijdens de mondelinge behandeling dat er altijd een hek is ge weest, maar dat het nu wat verder van de sloot is geplaatst. Het prikkel draad moet er voor zorgen dat de schapen de beplanting niet opvreten en dat de schapen op het droge blijven. De gemeente vindt echter dat beplanting op die plaats niet thuishoort. Het toestaan ervan zou bovendien precedenten kunnen scheppen. De waarneménd voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van Sta te, mr. C.J. van Zeben, doet maandag uitspraak in de kwestie. VOORSCHOTEN - De ac- tie tegen rijksweg 11-west is in een stroomversnelling ge raakt. Minstens 12.000 inwo ners van Leiden en Voor schoten hebben hun handte kening gezet, bleek gisteren na het tellen van 80 procent van de formulieren. De gif ten lijken intussen de kosten van de actie te dekken. Gisteren bracht het 'platform tegen de aanleg van de rijksweg 11-west' een brochure uit, die overigens completer en beter gedocumen teerd is dan het werkje dat de ge meente Voorschoten onlangs pre senteerde. Het platform bestaat uit 21 bewonersverenigingen, buurt- contacten, milieustichtingen en be langengroepen als de Eerste Neder landse Fietsers Bond. In totaal 25 bedrijven, zes tuindersverenigin gen, vier sportverenigingen, acht scholen, acht andere milieuvereni gingen en vijf clubs, variërend van Veilig Verkeer Voorschoten tot de zusters Dominicanessen, steunen de acties en onderschrijven de con clusies van de brochure. Volgens de opstellers van de brochure, die naar Den Haag wordt gestuurd, scheurt de verbinding tussen de rijkswegen Amsterdam- Ypenburg, Amsterdam-Den Haag en de nieuwe autoweg Zoeterwou- de-Bodegraven Voorschoten in tweeën. De Leidse Stevenshof wordt gescheiden van de polders, er ontstaat geluidoverlast en luchtver ontreiniging, landgoed Berbice en andere monumenten worden aan getast en recreatiegebied Vlietland komt in een verstikkende kom van rijkswegen te liggen. Volgens het platform is dat alles in strijd met het overheidsbeleid, dat de groei van niet-zakelijk auto verkeer moet indammen, luchtver ontreiniging wil terugdringen, de bewuste strook tussen Leiden en Den Haag grote landschappelijke waarde toekent en vorig jaar tot be heersovereenkomsten kwam die de weidevogels in de polders Leiden en Den Haag moeten beschermen. Extra sloop Door de rijksweg kunnen minder woningen en voorzieningen worden gerealiseerd en dienen bestaande gebouwen het veld te ruimen. Had Rijkswaterstaat het destijds over de sloop van 60 woningen en bedrij ven, het platform vreest dat de nieu we Wet geluidhinder meer sloop werk nodig maakt en er zeer ingrij pende maatregelen nodig zullen zijn om de geluidoverlast binnen de perken te houden in de strook van tweehonderd meter rond de weg. Op het acht meter hoge dijkorgaan ziet de actiegroep flinke wallen ver rijzen, die verder gelegen stroken méér overlast bezorgen. Dat het wegennet van Leiden en Voorschoten wordt ontlast, zoals het structuurschema suggereert, kan het platform zich niet voorstel len. Veruit de meeste weggebrui kers zouden in de Leidse regio zelf moeten zijn en zouden niet gehol pen zijn met een 'omweg'. Het ken teken-onderzoek uit de zeventiger jaren had dat de schrijvers duidelijk gemaakt. Het doorgaande (vracht)verkeer is wel enthousiast over de verbin ding tussen de rijkswegen, maar volgens het platform is een tijdwinst van acht minuten op een rit naar Frankfurt een winst van nog geen procent. En wie zegt dat de rit nergens anders strandt? "Als ze hier niet in de spits zitten, zitten ze het elders wel en kiezen ze andere rijtij den", stellen de tegenstanders vast. De ruimte die de vrachtwagens achterlaten, wordt weer snel opge vuld door nóg meer mensen die een kort ritje willen maken over het ge wone wegennet. Ook de aanleg van de nieuwe rondweg van Katwijk naar Leiden zou dat verschijnsel in de hand werken. "Daar komt nog bij dat de aanvourroutes naar de rijksweg zwaarder belast zullen worden", heet het. Om dergelijke

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11