Kabinet: nu geen hogere uitkeringen Olieprijzen onzekere factor op beurzen V Kamer dreigt eigen regeling voor persfusies te maken Meevaller bij failliet Bredero Rucling ontkent overschot sociale fondsen Werkloosheid iets gestegen Gifdruiven strop voor Chilenen Tekort van 290 miljoen bij belastingherziening Werkgevers in beroep tegen vervoerscao VRIJDAG 17 MAART 1989 ECONOMIE PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) Het kabinet is tegen een verhoging van de sociale uitkeringen, be kostigd uit overschotten bij de sociale fondsen. Berichten als zouden de fondsen 1,8 mil jard gulden overhouden zijn 'onvolledig en onjuist', zo heeft minister Ruding (financiën) gisteren in de Tweede Kamer gezegd. AMERSFOORT (GPD) - De twee deling in de maatschappij tussen de werkende en de niet-werkende be volking, waar in de politiek zo dikwijls voor wordt gewaarschuwd, lijkt al te zijn bereikt. Dat blijkt uit een onderzoek van het marktonder zoekbureau AGB Attwood uit Don gen. Op een symposium over 'ge maksvoeding' in Amersfoort, geor ganiseerd door vakbladuitgeverij Misset, zijn vanmiddag de resulta ten van dat onderzoek bekendge maakt. In Nederland vormen tweever dieners nu al 25 procent van de huishoudens. Die 25 procent legt beslag op 60, procent van het totaal aantal beschikbare banen. De overi ge banen worden ingevuld door een deel van de 70 procent huishoudens die van een inkomen leeft. Dat inko men kan ook een uitkering, een pensioen of een studiefinanciering Grootste deel banen in handen tweeverdieners "Deze resultaten waren voor mij een verrasing", zegt marketing di recteur Piet van Turennout van AGB Attwood., "In de politiek is vaak genoeg het beeld van de twee deling voorgehouden, maar dat het met cijfers nu ook te staven is, dat is nieuw". De opmerkelijke gegevens kwa men boven tafel doordat de Bra bantse marktonderzoekers de be staande bevolkingsonderzoeken niet alleen naar leeftijdopbouw on derzochten, maar in een tweede on derzoek daar ook factoren als tijd en geld tegenover stelden. Uit het onderzoek komt het beeld naar voren van een groep tweever dieners met veel geld en weinig tijd en een groep met veel tijd en weinig geld. Beide vormen een kwart van de huishoudens. De laatste catego rie wordt goeddeels gevormd door ouderen. Uit de onderzoeken concludeert AGB Attwood, dat er sprake is van een snelle veranderende maat schappij die er ook voor zorgt dat de eetgewoonten in Nederland struc tureel veranderen. Piet van Turen nout: "De traditionele indeling naar sociale klasse, beroepsgroep, oplei ding en gezinscyclus is steeds min der bepalend. Wat we zien, is een spectaculaire stijging van het aantal alleenstaanden, zowel bij de jonge ren als de ouderen. En het aantal ge zinnen met kinderen daalt. Ook blijft men langer zonder kinderen". Pensioen voor weduwnaars bij de overheid DEN HAAG (GPD) - Ambtena ren krijgen zeer binnenkort een weduwnaarspensioen. Onder grote druk van de Tweede ka mer heeft minister Van Dijk (binnenlandse zaken) besloten snel een voorlopige regeling te treffen. Met de definitieve regeling wil hij wachten op de wijziging van de algemene weduwe- en wezenwet (aww). In deze volks verzekering moet de discrimina- worden opgehe- "Er is bij de fondsen sprake van plussen en minnen", zo reageerde de bewindsman op pleidooien van FNV en CNV om de uitkeringen en het minimumloon met ingang van 1 juli te verhogen. De bewindsman sprak bij een door PvdA'er Wölt- gens aangevraagd spoeddebat over uitlatingen van minister De Koning (sociale zaken). Deze gaf onlangs te kennen mogelijkheden te zien om de bevriezing van de sociale uitke ringen in 1990 los te laten. Ruding zelf reageerde daarop met een brief aan de ministerraad waarin hij stel de dat dit geen kabinetsbeleid was. Ruding kreeg daarin afgelopen vrij dag gelijk. In de Kamer zei Ruding voor 1990 mogelijkheden te zien voor een ver laging van sociale premies. Zo kan het proces van loonmatiging verder ondersteund worden, aldus de mi nister. Definitieve besluiten zal het kabinet echter pas bij de voorberei ding van de begroting voor volgend jaar nemen. Dan kan ook pas een eventuele beleidswijziging ten aan zien van de uitkeringen blijken, al dus de minister van financiën. Ruding verwees voorts naar het regeerakkoord van het kabinet waarin koopkrachtbehoud tot en met 1990 als uitgangspunt is opge nomen. "Dat kan ook bij een bevrie zing door lagere belastingen en pre mies", aldus de bewindsman. Op zi jn brief aan het kabinet wenste hij niet in te gaan. Beding De Koning zelf wees op een wets voorstel dat hij recent aan de Kamer - heeft gezonden. Daarin stelde hij voor de uitkeringen in de toekomst aan te passen aan de hand van on der meer de ontwikkeling van de lo nen in de bedrijven, de werkgele genheid, de werkloosheid en de stand van zaken bij de rijksuitga ven. Zijn uitspraken over een moge lijke verhoging van uitkeringen in 1990 moesten uitdrukkelijk onder dat 'beding' worden bezien, zo zei de bewindsman. De Koning erken de zijn uitlatingen 'voor eigen reke ning en risico' te hebben gedaan, zoals De Korte het afgelopen vrij dag uitdrukte. De Kamer verwierp een door Wöltgens ingediende motie waain werd gevraagd om het voornemen ook de resterende kabinetsperiode minimumloon en uitkeringen te be vriezen, te heroverwegen. Alleen de linkse oppositiepartijen stemden voor. Overigens namen aan het door de PvdA'er aangevraagde debat al leen PvdA en D66 deel. Andere par tijen hielden zich afzijdig. DEN HAAG (ANP) - De gemiddel de werkloosheid lag in de periode december vorig jaar - februari dit jaar op 428.000 personen. Dat is iets meer dan in de periode november - januari, toen 420.000 werklozen werden geregistreerd. Volgens het CBS, dat de cijfers gisteren heeft gepubliceerd, is het verschil te gering om een werkelij ke stijging te concluderen. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek stelt het werkloosheidscijfer samen op verzoek van de minister van Sociale Zaken en Werkgelegen heid. Het CBS baseert zich op zowel gegevens van de arbeidsbureaus als een eigen enqüete. Het cijfer moet de werkelijke situatie van de werk loosheid uitdrukken. De 'vervui ling' van de bestanden van de ar beidsbureaus (waar veel mensen ten onrechte staan ingeschreven) wordt er door middel van de steek proef uitgehaald. Boerenprotest Een demonstratie van boeren in Drenthe heeft gisteren tot een grote verkeerschaos in Assen geleid. Om tien uur boden ruim duizend boe ren, die het niet eens-zijn met het landbouwbeleid van minister Braks, commissaris der koningin W. Meijer een petitie aan. GEM Aan een wilde staking bij de Botlek- terminal van de Graan Eelevator Maatschappij in Rotterdam is giste ren een einde gekomen. De werkne mers van de Botlek-terminal, waar in totaal 220 mensen werken, gin gen dinsdagmorgen in staking toen de directie van GEM weigerde een toelichting te geven op inkrim pingsplannen. Afslanking De afslanking van het ministerie van verkeer en waterstaat gaat niet snel genoeg. Minister Smit-Kroes heeft daardoor jaarlijks voorlopig 45 miljoen gulden extra nodig. In to taal moeten op verkeer en water staat 1640 van de 17.000 banen ver dwijnen. UTRECHT (GPD) - Het gaat bo ven verwachting goed met de fail liete boedel van de Verenigde Be drijven Bredero. De curatoren maakten gisteren in hun derde ver slag over de afwikkeling van het 'faillissement bekend dat de concur rente crediteuren straks tenminste zestig procent van hun vordering krijgen uitgekeerd. In hun verslag van oktober vorig jaar gingen de cu ratoren nog uit van veertig procent. De meevaller is te danken aan en kele schikkingen die getroffen zijn over de vorderingen van enkele gro te preferente crediteuren (die krij gen eerst hun geld en van het res tant worden de overige, 'concurren te' schuldeisers betaald). De prefe rente crediteuren krijgen overigens hun vordering waarschijnlijk voor honderd procent toegekend. Het betreft met name een vorde ring van 200 miljoen gulden die Breevast, het vastgoedfonds van Bredero, dacht te hebben op Bre dero. Enkele dagen geleden namen de onderhandelingen over deze be twiste vordering een onverwachte wending, waardoor volgens de cu ratoren op korte termijn een schik king mogelijk wordt. De betwiste schulden bedragen nu in totaal 220 miljoen gulden, maar de curatoren van Bredero (VBB) gaan er van uit dat ze deze claims voor 'aanzienlijk' lagere be dragen kunnen regelen. Inmiddels is het geld in kas, waaruit de vorde ringen straks worden uitgekeerd, gestegen van 23 miljoen gulden in oktober tot 93 miljoen nu. Met een consortium van banken hebben de curatoren een schikking getroffen over ongeveer 100 miljoen gulden die de banken tegoed zeg gen te hebben en waarvoor deze al voor het faillissement in november 1986 waarborgen en onderpanden hebben verkregen. Het consortium heeft dertien miljoen gulden in de kas van de failliete boedel gestort. In ruil daarvoor heeft VBB afgezien van al haar eventuele aanspraken op de banken. Zelfs jarenlang pro cederen tegen de banken zou nooit meer hebben opgeleverd dan ze ventien miljoen gulden, aldus de contente curatoren. Positief was ook het afronden van grote projecten van Bredero Inter national in het buitenland. Verder is er nog vijftig miljoen gulden in kas gekomen door de verkoop van de Geldens Groep aan BAM en aan RWK Nederland. De curatoren zijn nog in conflict met zes voormalige bestuurders van VBB die samen 2,5 miljoen gul den eisen als afvloeiingsregeling. Volgens de curatoren is deze rege ling op een verdacht moment ge troffen en zouden de bestuurders voorkennnis kunnen hebben gehad van het faillissement. SANTIAGO/WASHINGTON (DPA) - De ontdekking van cyaankali in een lading Chileense druiven in de Verenigde Staten heeft in Chili geleid tot werkloosheid voor 14.000 landarbeiders. Dat staat in persberichten die gis teren in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires zijn verschenen. De markt voor Chileens fruit in de VS is nagenoeg in elkaar gestort. In de Chileens hoofdstad Santiago houdt men er rekening mee dat nog eens 100.000 seizoenarbeiders werkloos zullen worden. De Chileense fruitexporteurs hebben al meer dan 400 miljoen gulden schade opgelopen. Dat zei de Chileense minister van buitenlandse zaken Hernan Errazurizin, die momenteel in Washington probeert het Ameri kaanse importverbod op Chileens fruit opgeheven te krijgen. Errazuzirin verklaarde dat al meer dan 200.000 mensen hun baan hebben verloren als gevolg van de gifdruiven-affaire. Meer dan 40 procent van de Chileense fruitexport gaat naar de VS. Het Chileens fruit is inmiddels uit de schappen in de groentewinkels in de VS en Canada verdwenen. DEN HAAG (GPD) - Een kamer meerderheid van PvdA en CDA wil op de kortst mogelijke termijn een wet om grootschalige persfusies aan banden te leggen. Beide partij en zullen zélf met wetsvoorstellen komen, als minister Brinkman van WVC daarmee te lang op zich laat wachten. In tegenstelling tot de mi nister, achten de mediaspecialisten van CDA en PvdA monsterverbon den van uitgevers een groot gevaar voor de verscheidenheid van dag bladen in ons land. De fusieplannen van Elsevier/N- DU en Perscombinatie, waardoor vijf landelijke dagbladen in één hand komen, nopen tot haast, aldus CDA-woordvoerder Van der San- den. In een kribbig debatje vroeg hij; "Wat moet er dan nog meer ge beuren, wil het tot maatregelen ko- Bovendien zijn dergelijk grote machtsconcentraties een makkelij ke prooi voor vijandige overnemin gen door het buitenland, aldus Van der Sanden, "omdat dan alle eieren in één mandje liggen. Kortom, de tijd van overdenken en overwegen is voorbij. Besluitvorming is nu dringend noodzakelijk". PvdA-woordvoerder Niessen be schuldigde Brinkman van laksheid. Hij wees erop dat in het parlement al sinds 1984 wordt aangedrongen op een grondige studie naar wette lijke mogelijkheden om persfusies aan banden te leggen. "Het is onge zond dat de beslissingsbevoegd heid over het voortbestaan van dag bladen bij steeds minder mensen komt te liggen", aldus het PvdA-ka- merlid. CDA en PvdA willen dat fusies tussen uitgevers bij wet verboden worden, als de nieuw te vormen on derneming zich daarmee een mark taandeel verwerft dat groter is dan 25 procent. Maar het voorlopige re geringsstandpunt luidt, dat een der gelijk verbod geen geschikt instru ment is om een gevarieerd aanbod van dagbladen te waarborgen. Brinkman betwijfelt overigens of de voorgenomen fusie van Else- vier/NDU en Perscombinatie met behulp van zo'n wet tegen te gaan is. Volgens de bewindsman leiden fusies tussen uitgeverijen lang niet altijd tot het samengaan van redac- SOVJET-UNIE - Sovjetleider Gor- batsjov heeft gisteren van het Cen traal Comité van de partij het groe ne licht gekregen voor een grondige hervorming van het landbouwstel- sel die een einde moet maken aan de chronische voedseltekorten in de Sovjetunie. Meer boeren zullen de gelegenheid krijgen grond te pachten, maar de staatsboerderijen blijven ook bestaan. ties en vormen ze dus geen gevaar voor de pluriformiteit van de dag bladpers. Bovendien zou een fusieverbod in strijd kunnen zijn met de Grond wet, aldus Brinkman die een defini tief besluit wil opschorten totdat er in EG-verband een uitspraak is ge daan over persfusie-regelingen. "U bent hier een rookgordijn aan het optrekken", zei het boze PvdA- kamerlid Niessen. Volgens Niessen worden in EG-verband slechts af spraken gemaakt over fusies tussen uitgevers uit verschillende landen. Brinkman herhaalde het kabi netsstandpunt dat versterking van de redactieraad ten opzichte van de directie een prima instrument is om de variatie in dagbladen te handha ven. PvdA en CDA willen ook dat redactieraden meer zeggenschap en een wettelijke basis krijgen. "Maar dat mag geen substituut zijn voor een fusie-verbod", aldus Niessen en Van der Sanden. De WD is tegen een rigide maat regel als een fusie-verbod. Wel vin den de liberalen dat het tijd wordt om te gaan denken aan het optrek ken van fusiegrenzen. "Ik moet er als liberaal niet aan denken dat er een machtsconcentratie kan ont staan waarbij 70 procent van de pers in één hand komt", aldus het VVD- kamerlid Keja. DEN HAAG (GPD) - De belasting hervorming en -verlaging die met ingang van 1990 doorgevoerd moet worden, kost meer dan verwacht. Jaarlijks komt minister Ruding (fi nanciën) volgens de huidige schat tingen 290 miljoen gulden tekort om de plannen volgens Oort te fi nancieren. Hoe dit tekort moet wor den gedekt is nog onduidelijk. Dit blijkt uit de schriftelijke reac tie van Ruding en zijn staatssecreta ris Koning op opmerkingen over de voorstellen-Oort van de Eerste Ka mer. Beide bewindslieden laten doorschemeren dat het onder Oort nieuw in te voeren laagste belas tingtarief van 35,2 procent, omhoog moet. Dit als gevolg van de operatie- Dekker in de gezondheidzorg. Bij de berekening over de kosten van het plan-Oort is geen rekening gehouden met de door de Tweede Kamer afgedwongen tijdelijke be lastingtoeslag voor alleenstaanden. De alleenstaandentoeslag zou vol gens de oorspronkelijke plannen helemaal vervallen. Het handhaven van de toeslag in 1990 kost 100 mil joen gulden bij de belastingen en 130 miljoen bij de sociale premies. Bij de berekening van het jaarlijk se tekort voor de plannen-Oort zijn Ruding en Koning er wel van uitge gaan dat talrijke maatregelen in de belastingsfeer die de uitgaven moesten dekken inderdaad tot stand komen. Of dat zo is, is echter in een aantal gevallen twijfelachtig. Zo moet een andere waardering van de reserves bij pensioenfond sen en verzekeraars voor de belas tingen 750 miljoen gulden extra per jaar opleveren. Het wetsvoorstel dat dit moet regelen is er echter nog steeds niet. Er wordt hierover nader AMSTERDAM De meeste effec tenbeurzen ontwikkelden zich deze week voorzichtig positief. Een gun stige factor was dat er opnieuw rust bestond aan het rentefront. Wall Street begon de nieuwe, week met een opwaartse sprong van 24 pun ten en kwam weer voorbij de mijl paal 2300 op de Dow Jonesschaal. door Jan Wagenaar Dit positieve begin van de nieuwe week deed ook het getij elders ke ren. Maandag kampten de meeste effectenbeurzen nog met verliezen, maar daarna zette een nieuwe haus se in, waaraan vrijwel alle belangrij ke effectenbeurzen meededen. Om dat er woensdag nieuwe handelscij fers van Amerika bekend zouden worden gemaakt, bleef de stem ming overal voorzichtig positief. Bovendien bleven de meeste beleg gers op hun hoede voor signalen die op inflatieversnelling zouden kun nen duiden. Hoe sterk verweven de beurzen onderling hierdoor geworden zijn liet Amsterdam zien. De publikatie van lagere Amerikaanse detailhan delsomzetten in de februarimaand, die zouden kunnen wijzen op een wat teruglopende conjunctuur, deed onmiddellijk de Nederlandse staatsobligaties opveren en de stemming op de obligatiemarkten omslaan. Daar werd de nieuwe week begonnen met een forse da ling van zelfs een vol punt op de in dex, omdat gevreesd werd voor een nieuwe staatslening tegen 7,25 pro cent. Maar toen minister Ruding woensdag op de gebruikelijke dag van de aankondiging niet ver- Fokker deed het deze week goed. scheen, haalde de markt opgelucht adem en schoot de index fors om hoog. Daarom was de verrassing des te groter toejxaonderdag alsnog een nieuwe staatslening werd aan gekondigd, maar tegen opnieuw 7 procent. De obligatiemarkt beëin digde onmiddellijk de opgaande lijn en de staatsfondsen openden flink lager om nadien weer eniger- mate aan te trekken. Ook de hobbel van de Ameri kaanse handelscijfers met het bui tenland over de januarimaand werd woensdag vrij gemakkelijk geno men. De uitkomst, een tekort van 9,5 miljard dollar, lag ongeveer op het niveau dat verwacht werd, zodat geen schrikeffect werd verkregen. Vergeleken met de voorgaande maanden december en november was er zelfs sprake van een verbete ring van ruim één miljard dollar. Ook voor de dollar dus geen reden om weg te zakken. De Amerikaanse munt bleef deze week dan ook goed (foto AP) overeind en liet op de meeste valu tamarkten zelfs enige stijging zien. Zelfs in Tokio, ondanks een hoger overschot van Japan in zijn handel met Amerika in de februarimaand. Hoewel de beurs van Tokio een der gelijke ontwikkeling, meestel met een koersdaling beantwoordt, trad deze week ook daar een krachtig herstel in. Woensdag schoot de Nik kei-index zelfs met 376 punten om hoog tot opnieuw boven de 32.000, de grootste opwaartse sprong van dit jaar. Ook hier kreeg de overtuiging dat voorlopig een einde schijnt te zijn gekomen aan de internationale ren testijging een positief effect op de koersontwikkeling. Toch bleef één ernstig signaal voor een krachtig aanzwengelen van de internationale inflatie volledig overeind, namelijk de aanhoudende prijsstijging op de internationale oliemarkt. In Ameri ka steeg de prijs deze week tot even 20 dollar per vat van 159 liter, terwijl 18 dollar de richtprijs van de OPEC is en vorig jaar prijzen van 12 dollar voorkwamen. Een wat betere interne discipline van de OPEC-leden inzake de pro- duktievermindering en de positieve medewerking tot lagere oliepro- duktie van niet-OPEC-leden als Noorwegen en de Sovjet-Unie heb ben hun uitwerking niet gemist. Bo vendien kondigde deze week Saou- di-Arabië een verdere produktie- vermindering van ruwe olie aan. Hoewel een direct gevolg voor de economie van deze prijsstijgingen alleen waarneembaar is aan de ben zinepomp, kan over enige tijd in ve le economische sectoren de ongun stige uitwerking niet achterwege blijven. Sinds de beurskrach van oktober 1987 is de olie niet zo hoog geprijsd geweest en er moet zelfs tot twee jaar terug worden gegaan om soortgelijke prijzen als thans te ont dekken. Desondanks gingen over een breed front de effectenbeurzen deze week verder omhoog. In Amster dam was na vier dagen handel de bestemmingsindex 4 punten opge lopen en het algemene beurscijfer van het Centraal Bureau Statistiek steeg 5 punten. Voor de meeste indexcijfers hield de deze week ingenomen standen nieuwe jaartoppen in, maar de oude index algemeen is nog altijd een flink eind verwijderd van de histori sche top van augustus 1987. Wel is onze beurs sinds de grote beurs krach nog niet zo hoog geweest. Dat was deze week ook het geval met Londen. Fusiegeruchten. Fusie voornemens en fusiestrijd waren voor het Damrak belangrijke haus se-elementen. Maar ook goed be drijfsnieuws, dat nu over 1988 in een brede stroom binnenkomt, was daarvan de oorzaak. Fraaie divi BEI JRS W E E K dendverhogingen en redelijke voor uitzichten houden de moed er voor vele beleggers in. Toch overheerst de voorzichtig heid en is de neiging om srtel winst te nemen nog altijd groot. Door steeds meer grotere orders voor de F-100 droeg Fokker de trofee van de koersstijgingen. Even was er zelfs een verbetering van 39 gulden tot 50 gulden, waarna er een reactie in trad. Vijftien procent koerswinst boekten Ahrend en Giessen-De Noord en 5 tot 10 procent Philips, Nedlloyd en Koninklijke Olie. Vijf procent moesten daarentegen terug ACF en Volker Stevin, terwijl bij Van Melle de schade tot 10 procent opliep. De Europese optiebeurs had een drukke werkweek. Vooral na maan dag werd het heel druk, met gemid deld bijna 70.000 contracten per dag. De weekomzet kwam op 274.000 contracten tegen 228.000 in de voorafgaande werkweek. Op de meeste dagen was Philips verreweg nummer één, met op één dag 30 pro cent van alle verhandelde contrac ten. Het fonds liet zelfs de populaire indexopties ver achter zich. technisch overleg gevoerd. De be trokken instellingen zijn fel tegen. Verder hebben Ruding en Ko ning nog een aantal maatregelen ge boekt ter waarde van 325 miljoen gulden per jaar, waarvoor nog geen voorstellen zijn ingediend. Bij hun berekeningen hebben beide be windslieden geen rekening gehou den met de besparingen die optre den bij de belastingdienst door de voorstellen-Oort. Die worden ge schat op ruim 60 miljoen gulden per jaar. UTRECHT (ANP) - De leden van twee werkgeversorganisaties in het wegvervoer, PCB en KVO, heeft gisteren besloten de cao voor 1989 op basis van het begin februari be reikte principe-akkoord niet te te kenen. Dat heeft een woordvoerder van PCB laten weten. De leden van PCB vinden het on verstandig en ongeloofwaardig om terug te komen op hun eerdere be sluiten. Een week nadat vakbonden en werkgevers na moeizaam onder handelen namelijk het principe-ak koord bereikten, verwierp de PCB- achterban het akkoord al tenzij te gemoet werd gekomen aan vijf voorwaarden. De belangrijkste ging over de nachttoeslag. Het principe-akkoord behelst dat chauffeurs die van maandag tot vrijdag tussen 20.00 en 6.00 uur werken, een toeslag van 1 procent op het loon krijgen. De ach terban van drie van de vier werkge versorganisaties bleek daar moeite mee te hebben omdat die toeslag geen onderscheid maakt tussen ge regeld voorkomend nachtwerk of af en toe eens een uurtje in die periode werken. De PCB vreest bovendien dat chauffeurs 's nachts werken om meer geld te verdienen. Alleen de werkgeversorganisatie KNVTO heeft tot nu toe onvoor waardelijk met de cao ingestemd. De grootste organisatie, NOB-Weg- transport, zal het voorliggende ak koord ook tekenen, aldus de PCB- woordvoerder. Volgens hem kan de hele cao weer op losse schroeven komen te staan. De achterban van PCB en KVO gaat bezwaar aantekenen te gen de algemeen verbindendverkla ring van de cao, de goedkeuring van minister De Koning (werkgelegen heid) waardoor de cao voor alle warknemers in de vervoerssector gaat gelden. Omroepcao De vier 'omroepbonden' eisen dit jaar een loonsverhoging van ten minste 3 tot 3,5 procent. De werkge vers hebben echter inmiddels laten weten niet meer ruimte te hebben dan 0,32 procent. Tegemoet komen aan de eis van de bonden zou in hun visie betekenen dat niet alleen de werkgelegenheid ernstig onder druk komt te staan, maar dat ook aan de kwaliteit van programma's en faciliteiten schade wordt toege bracht. Een reële loonsverbetering, zoals die momenteel in het bedrijfs leven gegeven wordt, zit er volgens hen dan ook niet in. Jaap Kos van de Dienstenbond CNV wijst erop dat de salarissen van met name de midden- en hogere functies in de omroep de afgelopen jaren al fors zijn achtergebleven bij het particuliere bedrijfsleven. De eerste onderhandelingen tussen werkgevers en bonden (de Dien stenbonden FNV en CNV; Unie BLHP en NVJ) zijn op 28 maart.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7