Griekse regering dient onts] slag ianmwl Italiaanse communisten bezinnen zich over imago Schandalen breken Papandreou op 111 Senaat steunt benoeming defensieminister Cheney Brits ministerie stuurde detail aanslag per post Commissie wil uitlatingen van Jeltsyn onderzoeken Guerrilla Salvador dreigt met geweld 'Westen laat gijzelaars aan hun lot over' VRIJDAG 17 MAART 1989 PAGINA 5 WASHINGTON - De defensie commissie van de Amerikaanse Se naat heeft gisteren unaniem het voornemen van president Bush om afgevaardigde Dick Cheney tot mi nister van defensie te benoemen, bekrachtigd. Waarschijnlijk zou vandaag de plenaire Senaat over de voordracht stemmen, en het is wel zeker dat dat voor Cheney en Bush geen enkel probleem zou moeten opleveren. door Henk Dam Na bijna twee maanden na de beë diging van president Bush, zou Amerika dan weer een minister van defensie hebben. Nadat de afgelo pen dagen Cheney door de Senaats- De lof voor Cheney Senator Sam Nunn bijvoorbeeld, de Democratische voorzitter van de commissie, noemde Cheney "bui tengewoon geschikt" voor de hoog ste post bij het Pentagon. Vergelijk bare steun kwam van de Republi- de had hij verder de afgelopen jaren de plicht, zijn financiële situatie openbaar te maken. Er rees bij de discussie in de Senaatscommissie maar een probleem: Cheney's ge zondheid. Hij heeft drie hartaanval len gehad, maar volgens medische kein John Warner. Warner merkte rapporten is hij, na een hartopera- ATHENE Het 55 leden tellende, door schandalen geteisterde kabinet van Griekenland is gisteren afgetreden om de socialistische premier Andreas Papandreou in de gelegen- uascil v.,riH. UUU1 heid te stellen zijn regeringsploeg te wijzigen. De ministers en onderministers stelden zo commlïsiè^werd' gëhóordrTcostïe hun portefeuilles ter beschikking. Vandaag wordt de bekendmaking van de nieuwe rege- het die commissie gisteren niet ring verwacht, de zesde sinds de socialistische machtsovername van 1981. Met deze nieu- meer dan tien minuten om zijn be- we ploeg wil Papandreou de parlementsverkiezingen van 18 juni ingaan. ook nog op, dat een van de redenen waarom er zo snel over Cheney kon worden beslist, was dat veel over de handel en wandel van Cheney al vantevoren bekend was. Cheney heeft al eens in het kabi- i president Ford gediend, dus noeming te steunen. Eerder deze week trad de minister van algemene zaken Koutsoyorgas al af. Hij werd genoemd in verband met het bankschandaal Koskotas. Nu kan worden verwacht dat ook andere bewindslieden die daarin een rol zouden hebben gespeeld niet meer zullen terugkeren. Dat geldt voor de minister van orde, Petsos. die van economie, Roume- door Frans van Hasselt liotis, en die van onderwijs, George Papandreou, zoon van de premier. Deze laatste lijkt vooral in het begin overdreven veel vertrouwen te heb ben gehad in bankier Koskotas als verpersoonlijking van een nieuwe generatie van 'jonge ondernemers'. Dat premier Papandreou, die als i Koskotas' eigen lezing zingen zullen worden gehouden. Het is in Griekenland een oude tra ditie dat voor zowat elke nieuwe electorale krachtmeting een ander systeem wordt uitgedacht, maar de bewindsman betoogde dat het zijne zoveel kwaliteiten bezat dat het per manent zal kunnen worden ge bruikt. Inderdaad is, in het bijzonder door de linkse oppositie, voorzichti ge tevredenheid betuigd, omdat het nieuwe systeem evenrediger is dan het vorige en de linkse partijen min der benadeelt. De mogelijkheid te kent zich af dat het na de verkiezin- gep zal komen tot een coalitie tus sen de communisten en de socialis tische Pasok, die hoogst waar schijnlijk haar absolute meerder heid zal verliezen. De rechtse Nieuwe Democratie (ND) zal, ook als zij naar verwacht de grootste partij wordt, toch tot de oppositie veroordeeld blijven, weekblad Time gelooft, zo ongeveer oppositieleider Mitsotakis verkon de hoofdfiguur was in het schan daal, zal aanblijven, is onvermijde lijk. Hij zal ongetwijfeld proberen voor een nieuwe en kleinere ploeg figuren aan te trekken wier aanzien digt dat hij "met elk systeem macht zal komen". Het nieuwe sys teem bevoordeelt kleine partijen, die nu zelfs met 1 procent van de stemmen in het parlement kunnen binnen en buiten de partij onaange- komen. Ook dit valt te interpreteren tast is gebleven. als e Bovenaan deze lijst staat profes sor Simitis, die in vroegere kabinet ten landbouw en economie heeft beheerd en vooral in EG-kringen groot aanzien geniet. Bij een vorige gelegenheid, in november, had hij zijn wederoptreden afhankelij ge maakt van het aftreden van Kout soyorgas. Toen deze juist werd be vorderd tot tweede man in het kabi net, was Simitis' rentree van de baan. Gisteren is door de minister Deze wordt namelijk van links en rechts aangeklaagd door kleinere partijen: de Democratische Ver nieuwing (Diana) van Stefanopou- j jtt>j- maiKovic, neen uisiereu geiegu pirl nnH-Hirtatnr vergaande hervormingen te rullen ruimschoots geschikt c nister te kunnen worden. De vlotte en hartelijke aanbeve- *DickCheney. (fotoAFP) ling van de hele Senaatscommissie maakte gisteren ook direct een eind emotionele debatten over onder aan gevoelens van irritatie die nog meer zijn drankgebruik, vorige w bij veel Republikeinen leven over week donderdag door de Senaat al een FBI-onderzoek de gang van zaken rond de benoe- niet aanbevolen als minister van de- hem gedaan. Als afgevaardig- ming van John Tower. Die werd, na fensie. Ante Markovic belooft tijdens zijn beëdiging als premier van Joegoslavië hervormingen door te voeren, (foto epa> BELGRADO (Rtr) - De premier van Joegoslavië, Ante Markovic, heeft gisteren gezegd haar held, oud-dictator Papadopou- los" (levenslang in de gevangenis) miscne c doorvoeren c kandidaat hoopt te stellen. Beide hipHpn Dartiipn knnnpA puWpIp „l* hoh». reldoorlog het hoofd te bieden. Markovic zei dat Joegoslavië te gierende in flatie die kan stijgen tot 1000 pro- het land kan alleen worden hersteld door het solute meerderheid beroven. Voor vjioucicii ia uuoi uu u.uiUu.i v„.. zo'n absolute meerderheid is vol- f1 t "T? binnenlandse zaken Tsochatzopou- gens het nieuwe systeem meer dan óiioon los, praktisch op het laatste mo- 46 procent van de stemmen vereist, ment, ook de nieuwe kieswet inge- De ND behaalde er vier jaar geleden diend Nieuwe premier van Joegoslavië geïnstalleerd LONDEN (GPD) - Had de fatale bomaanslag op de PanAm Jumbo boven het Schotse dorpje Locker bie, die aan 270 mensen het leven kostte, voorkomen kunnen wor den? Dat is de vraag nu bekend is geworden dat verschillende autori teiten tevoren veel meer hebben ge weten over de mogelijkheid en de aard van de aanslag, dan zij tot dus ver hebben toegegeven. Daarbij wordt vooral kritisch ge keken naar de rol van het Britse mi nisterie van transport, dat twee da gen voor de ramp een zeer gedetail leerde waarschuwing per brief heeft, uitgestuurd. Vanwege de drukke Kerstpost kwam hij pas vele dagen na de catastrofe aan. PanAm ontving de schriftelijke waarschuwing pas op 17 januari. Ook andere instanties kregen de waarschuwing veel te laat. Wie heeft wat geweten en welke maatre gelen zijn er genomen? Dat is het discussiepunt, waarin de oppositie onder leiding van Labour zich heeft vastgebeten. De socialistische woordvoerder voor transportzaken, de voorgestelde hervormingen op Prescotti eist van de verantwoorde: grote weerstand zullen stuiten. "Ik voorzie problemen. Sociale span ningen zouden kunnen worden ge- !!u" ii.,,u—, Liiei goedgekeurd. Zijn speech werd di rect door de radio uitgezonden, de rol van de over- De eerste-minister zei dat "het bruikt door conservatieve en ultra conservatieve krachten in hun strijd tegen het nieuwe systeem", aldus de premier. Het nieuwe kabinet van Markovic bestaat slechts uit negentien leden in plaats van de 29 ministers die het nog telde onder de vroegere pre- Branko Mikulic. Mikulic trad rampen, thans openlijk van incom petentie wordt beschuldigd. Ook zou minister Channon na de vlie gramp zowel het Lagerhuis als het publiek vitale gegevens over het drama hebben onthouden. Het blijkt nu dat al in november waarschuwingen uitgingen over een mogelijke aanslag op vliegtui gen door middel van een bom, die verstopt in een cassetteradio aan boord zou worden gebracht. De me- delingen volgden op de ontdekking door de Westduitse politie van een terroristische bomfabriek in Frank furt, waar de explosieven en een cassetteradio werden aangetroffen. In aansluiting daarop zijn er meer dere waarschuwingen gegeven. On der meer op 5 december uit Finland, dat een Panam-vliegtuig het doel wit zou worden van een Palestijnse terreurgroep. In hoeverre zijn deze waarschu wingen serieus genomen? De trans portminister Channon heeft ver klaard dat er per jaar wel zo'n 200 waarschuwingen binnenkomen en dat het merendeel daarvan niet be trouwbaar is. Maar op 19 december, twee dagen voor de ontploffing in de Boeing boven Lockerbie, waren kennelijk voldoende aanwijzin- lijke transportminister Channon verklaring en van premier That- diepgaand openbaar on derzoek. Vooralsnog wordt daaraan niet gen om een nieuwe waarschuwing toegegeven, maar de politieke druk wel degelijk s in Westminster neemt toe. Met na me op minister Channon, die in het spoor van een hele reeks vervoers- de volgende verkie- 42. MOSKOU (GPD) Een speciale commissie van het Centraal Co mité van de Communistische Partij gaat onderzoeken of Boris Jeltsyn in zijn uitlatingen over een meerpartijenstelsel wel de partij-ethiek in acht neemt. Dit is gisteren bekend gemaakt door Medvedjev, de partij-ideoloog, na afloop van het plenum van het Centraal Comité over de land bouw. Medvedjev zei dat het onder zoek wordt ingesteld op verzoek van enkele leden van het Centraal Comité. Het partijblad Pravda publiceerde vanmorgen de na men van deze aanvragers: alle maal arbeiders uit diverse delen van het land. Hun voornaamste bezwaar is dat Jeltsyn zich bij di verse gelegenheden een voor stander van het meerpartijenstel sel zou hebben getoond. Dat is voor een communist een ernstige, fundamentele afwijking. Deze campagne houdt uiter aard verband met de parlements verkiezingen van 26 maart. Jelt syn is kandidaat voor de stad Moskou, maar al enkele weken geleden is in een intern partijbe vel gezegd dat deze ex-partijchef zich in de loop der decennia heeft van de hoofdstad voor de top on- toegeëigend. aanvaardbaar is en in diens cam pagne moet worden tegenge werkt. Jeltsyns rivaal is Brakov, de directeur van de autofabriek Zil. Deze man geniet aanzienlijk minder populariteit onder de be volking. Algemeen wordt aange nomen dat Brakov, als de verkie zingen normaal verlopen, het te gen Jeltsyn ruim zal verliezen. De onderzoekcommissie van het Centraal Comité is derhalve duidelijk bedoeld om Jeltsyn nog voor de verkiezingsdag zodanig in diskrediet te brengen dat hij alsnog voor de bevolking onaan vaardbaar zou worden. Daarom ook zijn het verontwaardigde ar beiders, en niet leden van het par- tij-establishment, die om het on derzoek hebben gevraagd. Jeltsyn, zelf nog steeds lid van het Comité, ontkende overigens dat hij een meer-partijenstelsel zou aanhangen. Wel vindt hij dat daarover in de pers mag worden gediscussieerd. Het is intussen voor niemand een geheim dat de werkelijke reden is dat hij pleit voor afschaffing van de vele privi leges die het hogere partijkader i de vrije noodzakelijk is nu al te beginnen vorig jaar december af omdat hij met het hervormingsproces. Rech- niet in was geslaagd de inflatie te bevoegdheden moeten door beteugelen die toen nog rond de 300 procent schommelde. In het afge slankte kabinet van Markovic zitten hij een juridisch kader te willen zowel liberalen als conservatieven. In Joegoslavië is de macht van de premier beperkt en wordt het rege- De uit Kroatië afkomstige Marko- ringsbeleid vaak geblokkeerd door dat de republieken en provincies. "Wij hebben een nieuw moreel de staatsinstellingen worden nodig die door alle krachten in de gedragen...aan de markt". Hiervoor samenleving wordt aangehangen, de moreel van winnaars", aldus Markovic (64) in een toespraak in het parlement nadat zijn nieuwe ka binet zonder tegenstemmen was Westduitse coalitie wendt crisis af waarschuwde er echter v SAN SALVADOR - De Sal vadoraanse guerrilleros hebben ge dreigd zondag, tijdens de door haar geboycotte presidentsverkiezin gen, ook de stembureaus aan te val len. Gisteren, tijdens de eerste dag van de door de rebellen afgekondig de transportstaking, was bijna al het vervoer buiten de hoofdstad San Salvador verlamd. Eerder kon digden de rebellen aan dat alles wat ook maar zijdelings met de verkie zingen te maken heeft, tot doelwit is verklaard. door Rob Sprenkels De hoofdstad zelf heeft veel weg van een militaire vesting. Overal pa trouilleren vrachtwagens met zwaarbewapende militairen. Ook hangen er de hele dag helikopters gen te voet naar hun werk. 's Ochtends vroeg maakten de re bellen duidelijk dat het ernst was, door in de oostelijke stad San Vicente een bus te beschieten. Daarbij kwam een kind om het le ven. Grote delen van het land, inclu sief San Salvador, zitten bijna voortdurend zonder stroom. Elke nacht opnieuw klinken de explo sies van aanslagen op hoogspan ningsmasten en transformatorhuis jes. De guerrilla is vooral actief in het BONN (AFP/DPA) - De Westduit se regeringspartijen CDU/CSU en FDP hebben gisteravond een poli tieke crisis over een door de rege ring ingediend pakket sociale maat regelen weten af te wenden. De frac ties van de christen-democratische partijen CDU en CSU werden het eens over een compromis dat CDU en CSU waren overeengekomen met de liberale FDP. De crisis was ontstaan nadat de Nabij het westelijke Zacatecoluca christen-democratische partijen Intussen zou de Britse politie de identiteit en de verblijfplaats heb ben achterhaald van de dader die de bom in het PanAm-toestel heeft ge plaatst. Volgende week zullen er mededelingen wordengedaan over de dader, aldus een woordvoerder van het ministerie van transport. De Britse en Westduitse autoritei ten hebben echter het bericht ont kend. vernietigden de rebellen de machi nes van een landbouwcoöperatie. In San Salvador werd een van de meest vooraanstaande denkers ach ter ultra-rechts vermoord, de hoog leraar Pecorini. Ook gooiden de re bellen een bom naar het huis van de zuster van Cristiani, de absolute fa voriet bij de stembusslag. Cristiani, kandidaat van de ultra-rechtse ARENA-partij van D'Aubuisson, heeft volgens de opniniepeilingen woensdag het pakket hadden 1 worpen omdat het enkel de boven- NEW YORK (AP) Familieleden, laag ten goede zou komen. Zo had collega's en ex-gijzelaars hebben de regering voorgesteld de uitgaven gisteren de vierde verjaardag her voor kindermeisjes en dienstbodes dacht van de ontvoering van de belastingaftrekbaar te maken. De Amerikaanse journalist Terry An derson in Libanon. Daarbij is het Westen scherp veroordeeld, omdat het de Westerse gijzelaars in Liba- verhoging van het kindergeld echter pas in 1992 ingaan. De verhoging van het kindergeld 110 gulden naar 140 gulden gaat non aan hun lot zou overlaten. op 1 juli 1990. Verhoging van het kindergeld voor de parlements- donker, ook in de geheel gemilitari- ten-democraat Chavez Mena. seerde hoofdstad. Woensdagavond kwam het tot een aanval op een mi litaire installatie naast het presiden tiële paleis. Een van de afgeschoten granaten belandde in de grote voor tuin van het regeringsgebouw. Bij de actie raakten een agent en zeven burgers gewond. i grote voorsprong op de chris- verkiezingen, die "Mishandeld worden door dege- die u gevangen houden is vrese- volgend jaar lijk genoeg, maar het is erger om u de eisen aan uw lot overgelaten te voelen," vooral ultra-rechts ten goede. ARE- kindermeisje tot maximaal een be de CDU en CSU. Het aftrekbaar zei de Franse journalist en ex-g\jze de uitgaven NA heeft de meeste aanhangers i de steden. De christen-democraten staan sterker op het boerenland, maar door de transportstaking wordt het daar voor veel kiezers erg moeilijk om te stemmen. laar Jean-Paul Kauffmann nadat hij bij Lord Plumb, de voorzitter van op 1 het Europese parlement, voor had gepleit öm verder diplomatieke christen-democratische druk uit te oefenen en zo de vrijla ting van de gijzelaars te bewerkstel ligen. De Verenigde Staten zijn echter drag van 13.000 gulden gaat januari 1990. bondskanselier Kohl werd door zijn fractie gisteren gedwongen op- te gaan onderhandelen met boven de daken. De meeste chauf- latenango woeden hevige gevech- feurs van bussen en taxi's vonden ten tussen de FMLN-rebellen en het het gisteren verstandiger om thuis leger. Woensdagnacht werd daar de te blijven. De meeste arbeiders gin- provinciale hoofdstad aangevallen. In de noordelijke provincie Cha- De linkse kandidaat Ungo, tot de FDP. Waarnemers beschouwen niet van plan concessies te doen om voor kort de leider van de politieke de rebellie arm van het gewapende verzet, riep en CSU als •de guerrilleros gisteren op om hun bekritiseerde stijl intimidatie te staken. door Kohl. de fracties van CDU de Westerse gijzelaars in Libanon reactie op de vaak vrij te krijgen. Een compromisloze leidinggeven houding is de beste koers, aldus de regering in Washington. Buitenland kort Europarlement Het Europarlement wil dat Tsjechoslowakije onmiddellijk de dissidente toneelschrijver Havel uit de gevangenis vrijlaat. Ook zeven andere Tsjechen die zijn veroor deeld tot maandenlange gevange nisstraffen met verzwaard regime moeten onverwijld op vrije voeten worden gesteld, aldus de resolutie. RAF Het aantal RAF-terroristen dat door middel van een hongerstaking wil bewerkstelligen dat zij in'dezelfde gevangenis worden ondergebracht, is gestegen tot zes. In de Bondsre publiek wordt een nieuwe golf van geweld gevreesd als de eerste dode lijke slachtoffers vallen. China De Chinese Communistische Partij heeft 23.000 leden uit de partij gezet wegens corruptie en onbekwaam heid. Tegen 60.000 andere partijle den loopt momenteel een onder zoek wegens vermeende onge schiktheid. Kosovo Ongeveer 200 Albanese mijnwer kers in Trepca in de Jóegoslavische provincie Kosovo hebben gisteren hun stakingsactie beëindigd. Dat berichtte het Joegoslavische pers bureau Tanjug, dat hieraan toe voegde dat de stakers toegaven aan 'waarschuwingen' van de overheid. ROME De grootste communisti sche partij van het westelijk half rond, de Italiaanse PCI, is, hoe vreemd het ook klinkt, definitief een sociaal-democratische partij ge worden. Op het congres van de Itali aanse communisten dat morgen in Rome begint, zal dit feit dan ook niet ter discussie staan. 'Pinker than red', roser dan rood, zo typeer de het Engelse blad The Economist de PCI aan het eind van de lange weg van wat men hier met een def tig woord de 'sociaal-democratise- ring' van de Italiaanse communis ten noemt. door Marjon van Royen Bij sommigen roept de naam 'communist' nog beelden op van bloedige revoluties, eenpartijen stelsel, en zaken als de dictatuur van het proletariaat. Met de Itali aanse communisten hebben dit soort begrippen echter al jaren niets meer te maken. De Italiaanse com munistische partij is in de afgelo pen twintig jaar een 'gewone', de mocratische partij naar Westeuro pees model geworden. Onder het nieuwe leiderschap van de 52-jarige Occhetto, die in ju ni dit jaar werd verkozen tot partij leider. werden ook de laatste restjes 'communistisch anders zijn', zoals men dit hier noemt, definitief uit de weg geruimd. De vrijheid en de democratie vor men het hoogste goed voor de Itali aanse communistische partij. Dat blijkt niet alleen uit de manier waar op de Italiaanse communisten zich zelf in hun congresstukken be schrijven: 'een reformistische partij die integraal onderdeel uitmaakt van Europees links'. Het blijkt ook uit de erkenning die de PCI krijgt van andere Europese politieke par tijen, en uit de nauwe banden die de Italiaanse communisten sinds en kele jaren onderhouden met socia listische zusterpartijen als de Duit se SPD, de Engelse Labour-partij en ook met de Nederlandse PvdA. Binnen de communistische partij van Italië is op dit moment een dis cussie aan de gang over een eventu ele naamsverandering. Van 'com munistische partij', in 'linkse eens- heidspartij' of zelfs gewoon 'demo cratische partij van Italië'. Het probleem dat op het komen de congres centraal staat is echter niet de naamgeving van de partij, maar een zaak van geheel andere or de: hoe kan men er in Italië voor zor gen dat de Italiaanse christen-de mocratie, die nu al meer dan 40 jaar onafgebroken aan de regering is, in de oppositiebanken terecht komt? Si.ids jaar en dag heeft de Itali aanse christen-democratie de Eu Bettino Craxi. ropese kampioenstitel in huis van de corruptie, de vriendjespolitiek en de geheime lobby's. Een van de oorzaken hiervan is dat de Italiaan se christen-democraten de overheid in de loop der tijd zijn gaan be schouwen als hun eigen speeltuin, waarin ze kunnen doen en laten wat ze willen. In Italië heeft er immers nooit een 'gezonde' afwisseling bestaan van regering-oppositie, zoals in andere Europese landen. Jaar in jaar uit zijn het dezelfde christen-democra ten die aan de macht zijn. Een drei ging om afgezet te worden bestaat niet, omdat de grootste oppositie partij in Italië nu eenmaal uit 'com munisten' bestond. Ondanks het feit dat Italië in de afgelopen jaren economisch gezien een bloeiende natie is geworden, hebben de talloze elkaar opvolgen de christen-democratische regerin gen ervoor gezorgd dat het over heidstekort wanhopige vormen heeft aangenomen. Door corruptie, vriendjespolitiek en wanbestuur bedraagt het tekort op de Italiaanse betalingsbalans op dit moment meer dan 130.000 miljard lire. Dat is drie keer zoveel als het veelbespro ken Amerikaanse tekort. Het openbaar vervoer, de zieken huizen, de posterijen en zelfs de wa tervoorziening werken niet. Eergis teren werden de resultaten van een onderzoek bekend, waaruit bleek dat de traditionele aanhang van de christen-democratie, ondernemers en middenstand, jaarlijks 250.000 miljard lire aan belasting ontdui ken. Meer dan de helft van de belas tinginkomsten blijft dus, door de politiek van 'regeren door niet te re geren' aan de strijkstok hangen. Een periode van bezinning van de Italiaanse christen-democratie in de oppositie, waardoor er eens een fris se wind door de regeringspaleizen waait zou volgens veel Italiaanse politieke waarnemers op zichzelf al wonderen doen. Nu het argument, dat de oppositie in Italië uit 'gevaar lijke communisten' zou bestaan, door de veranderingen binnen de PCI geheel is weggenomen, luidt de vraag: wie verhindert er dan nog de vorming in Italië van een regering zonder christen-democraten? Het antwoord op deze vraag is: Bettino Craxi, de leider van de soci alistische partij van Italië. Sinds een tiental jaren zijn de Italiaanse socia listen de vaste regeringspartners van de christendemocratie. Hoewel de socialisten door hun bondge nootschap met de christen-demo craten verstrikt zijn geraakt iri de zelfde corruptie en in vriendjespoli tiek als hun partners, blijft Craxi keer op keer weigeren om zelfs maar te denken aan de vorming van een alternatieve regering, samen met de communisten. Zoals Craxi onlangs zelf toegaf, zijn de socialisten in hun eentje niet in staat gebleken om in Italië de be stuurlijke verlamming en het wan bestuur tegen te gaan. Toch is ook dat geen argument voor Craxi om dan maar de hand aan de commu nisten te reiken. De reden voor deze weigerachtige houding van de Itali aanse socialistenleider is in de eer ste plaats opportunisme. Het samen regeren met de chris ten-democraten heeft de partij van Craxi geen windeieren gelegd. In minder dan tien jaar tijd groeiden de Italiaanse socialisten uit van een partijtje, met rond de 8 procent, tot een partij met meer dan 14 procent van de stemmen bij de laatste parle mentsverkiezingen. Craxi zette de christen-democra ten onder druk, door steeds op het juiste moment te dreigen met over lopen naar de communisten. Zo ver overde hij langzaam maar zeker meer machtsposities binnen de overheid. En macht binnen de over heid betekent in Italië geld, en dë mogelijkheid om kadootjes, banen en andere leuke dingen uit te delen, zodat je belangrijke groepen men sen aan je kunt binden. Het spel dat Craxi met de christen-democraten speelde, heeft hem tot nu toe meer opgeleverd dan een bondgenoot schap met de 'schone' en 'morele' communisten zou doen. Toch is het niet alleen opportu nisme wat Craxi beweegt. De Itali aanse socialistenleider is er name lijk diep van overtuigd, dat in een regering samen met de communis ten, de socialisten zullen verdwij nen. Het model dat Craxi voor ogen staat is het Franse model van presi dent Mitterrand. Het bewijs dat de Italiaanse communisten nu op hun congres moeten leveren, is dat het niet alleen maar bij mooie woorden blijft.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5