9 Schoolbesturen die directeur zoeken, rommelen maar aan' Verslaggeving terreur vereist groot Nieuwe hervormde opleiding open naar kleine kerken PAGINA 2 VRIJDAG 17 MAART 1989 'Wij zijn ons ervan bewust dat er geen vrouwen zitten in dé schoolleiding. Zij worden vooral opgeroepen om te re ageren", zo stond er in de ad vertentie. "En toen werd er toch een man benoemd". Lydi Moll uit Durgerdam grimlacht. Schoolbesturen die een directeur zoeken, rommelen maar wat aan, het is een zootje. De besturen weten niet wat ze willen, ze hebben geen normen waar sollicitanten aan getoetst worden en ze behandelen hen als oud vuil. Al met al is het geen wonder dat juist vrouwen met hun gebrek aan ervaring nauwelijks aan de bak komen, stelt ze. door Theo Haerkens Moll heeft zojuist de cursus 'Vrouw en Management' afgerond. Deze cursus is bedoeld om de kansen van vrouwen op een directiefunctie in het onderwijs te verbeteren. De le rares is buitengewoon te spreken over de cursus. Maar ze is er inmid dels ook achter dat er nog heel wat werk verzet moet worden, voordat schoolbesturen vrouwen als serieu ze kandidaten beschouwen. Op dit moment is Lydy Moll nog lerares handvaardigheid en creatie ve technieken, maar het is haar be doeling zo snel mogelijk over te stappen naar een baan in het school- management. Na het afsluiten van de cursus 'Vrouw en Management' besloot zij zich niet te beperken tot solliciteren alleen. Ze deed op be scheiden schaal onderzoek naar de manier waarop schoolbesturen di recteuren werven en selecteren. De resultaten zijn ontluisterend. De se lectieprocedures zijn amateuris tisch en kandidaat-onvriendelijk, wie sympathiek overkomt op de be noemingsadviescommissie, maakt de beste kansen en niet de manager met kennis van zaken en uitgespro ken opvattingen. Codes Om er achter te komen wat zich af speelt achter de muren van fraaie beloften en goede voornemens, schreef Moll samen met haar colle ga W. Klok zestig scholen aan die net afgelopen jaar via een adverten tie in de krant een directeur zoch ten. Daarnaast werd aan dertig zo juist benoemde rectoren een vra genlijst toegezonden. De onderzoe kers kregen veertig formulieren te rug, waarvan er 36 bruikbaar waren. Daaruit blijkt dat de schoolbestu ren rechten en fatsoensnormen die in diverse codes van de besturenor Vrouwen komen te weinig aan bod door amateuristische selectie ganisaties zijn vastgelegd, met voe ten treden. Sollicitatieprocedures duren vaak twee keer zo lang als de zes weken die behoorlijk worden geacht volgens de codes. Er wordt in het wildeweg navraag gedaan naar de kwaliteit en de reputatie van de sollicitant, en het is volstrekt ongebruikelijk hem mede te delen waarom hij is afgewezen. Bij een be noeming verloopt ook niet alles vlekkeloos: één directeur moest zelfs in de krant lezen dat hij be noemd was. De selectieprocedure zelf deugt evenmin. De benoemingsadvies commissies spreken tevoren niet af hoeveel kandidaten ze willen oproe pen. En als het dan zover is, moet de sollicitant niet zelden plaats nemen tegenover de voltallige adviescom missie. Meestal tellen die acht of ne gen leden, maar ook wel eens ne gentien. Bij zo'n sessie wil iedereen graag een vraag stellen en het laat zich ra den dat er dan van een structureel onderzoek naar de capaciteiten van de kandidaat geen sprake is. Vage begrippen als 'persoonlijkheid', 'in druk' en 'motivatie', blijken door slaggevend. Niet voor niets is een kwart van de commissies achteraf ontevreden over de benoeming. Een kandidaat met een goed inle vingsvermogen heeft al snel door uit welke hoek de wind waait en scoort goed. Wie zich niet zo snel kan inleven, komt er slecht uit. "Managen houdt zoveel meer in", verklaart Moll. "Eigenlijk zouden er gewoon een of twee andere school leiders in zo'n commissie moeten zitten. Maar scholen zijn als de dood dat hun autonomie wordt aange tast". Experts Toch weigert het gros van de scho len externe deskundigen in te scha kelen. Immers 'een goed bestuur kan dat zelf wel'. Dat het experts van buiten minder moeite kost in- en externe kandidaten op een zake lijke manier met elkaar te vergelij ken, wordt gemakshalve vergeten. De zojuist benoemde schoollei- Lydi Moll: gewoon adverteren in Opzij. ders denken daar anders over. Ze Moll heeft er begrip voor dat het vinden dat de benoemingscommis- allemaal niet zo gesmeerd verloopt, sies niet toegerust zijn voor hun De scholen hebben eenvoudig te taak, evenmin als de besturen ge- weinig ervaring, omdat directeuren schikt zijn hun functioneren te be- nogal honkvast zijn. Het gevolg: oordelen. Opvallend is ook dat de werving en selectie worden gedaan meeste directeuren hun salaris - in door goedbedoelende amateurs, die vergelijking met het bedrijfsleve laag vinden, terwijl slechts een kele benoemingsadviescommissie die visie deelt. Onder de titel 'De (foto GPD) een vrouw...?' wordt vandaag in Utrecht een congres gehouden over de selectie van schoolleiders. De be doeling is stammenoorlogen zoals die zich hebben voorgedaan op het Barlaeus-gymnasium in Amster dam te voorkomen. Daarom staan hier niet de rechten van vrouwen centraal, maar het belang van de school. De stelling dat vrouwen gezien de omstandigheden bijna blij moeten zijn dat ze niet benoemd worden, gaat Moll te ver, maar het is duide lijk dat lang niet overal de beste kandidaat op de directeursstoel zit. De lerares pleit voor een veel zake lijker aanpak van selectie en wer ving en is ervan overtuigd dat vrou wen daar baat bij zullen hebben. Fusies Van een grote groep vrouwen kan zonder meer gezegd worden dan ze optimaal voorbereid is voor zo'n functie, zelfs aanzienlijk beter dan veel mensen die op dit moment een school leiden zonder ook maar eni ge scholing. Het afgelopen jaar hebben - ver deeld over basis-, voortgezet- en ho ger onderwijs - circa 1.000 vrouwen de opleiding 'Vrouw en Manage ment' gevolgd. Dit jaar zal eenzelfde aantal de studie voltooien en ook volgend jaar zijn er De afgelopen jaren tien miljoen gulden Het ministerie waakt zorgvuldig ov punt dat de cursuss een reële kans moeten bieden op een baan. Daarom zullen het ko mend jaar, ondanks de langstelling minder cursus kunnen volgen. Harde cijfers over het effect van de cursussen zijn op dit moment nog niet beschikbaar. De eerste cur sus werd vorig schooljaar gegeven en de tweede loopt nog. Het minis terie noch het Centraal Bureau voor de Statistiek beschikken over be trouwbare cijfers. De samenvoe ging van kleuter- en lagere scholen vertroebelt in het basisonderwijs nog steeds het beeld. In het voortge zet onderwijs is dat al niet anders, doordat er de nodige fusies zijn ge weest. De woordvoerder van het CBS meent dat het effect in cijfers pas echt meetbaar is over een reeks van drie of vier jaar. Toch signaleert Moll enige verbe tering van de situatie. Ze onder houdt contact met elf s daar zo'n der- n geïnvesteerd, /an onderwijs 2r het uitgangs samen met haar de cursus volgden. "In tachtig procent van de sollicita ties zijn we sindsdien uitgenodigd voor een gesprek en dat is in het ver leden wel anders geweest". Twee vrouwen uit het groepje zijn inmid dels benoemd in directiefuncties en één kreeg zo'n baan aangeboden in het bedrijfsleven. In drie gevallen deden vrouwen uit de groep mee in de laatste ronde van de selectie, en ook dat is een verbetering. Verder heeft een aantal van hen binnen de eigen school promotie gemaakt. Het schooldekanaat of extra uren voor het opstellen van het lesroos ter gingen in het verleden vrijwel automatisch naar mannen en dat is veranderd. Score Zelfheeft Moll er inmiddels vijf sol licitaties opzitten. Vier keer werd ze opgeroepen voor een gesprek, één keer eindigde ze op een gedeelde eerste plaats, waarna ze van benoe ming afzag. En nu zit ze weer in een procedure waarbij ze hoge ogen gooit. "Ons zelfvertrouwen is ge groeid, we weten meer en daardoor komen we bij de sollicitatiege sprekken beter uit de verf'. Deze successen schrijft zij voor een be langrijk deel toe aan de cursus. "Veel vrouwen solliciteerden eer der ook al naar een staffunctie". De landelijk coördinator van de cursussen voor het voortgezet on derwijs, Charlotte Korbee, meldt dat op 1 oktober 33 van de 400 deel neemsters benoemd waren in een directiefunctie. "Dat is geen gekke score als je in aanmerking neemt dat de meeste advertenties in het vooijaar verschijnen, terwijl de cur sus in juni eindigde. In het onder wijs is het gebruikelijk dat mensen aan het eind van het schooljaar met vut gaan". Daarnaast zegde een aan tal deelneemsters het onderwijs vaarwel. "Eén runt er nu een hotel en een ander is een bemiddelings bureau voor popmusici begonnen". Korbee betreurt het dat er na de volgende cursus geen geld meer be schikbaar gesteld wordt. Ze is het niet eens met de opvatting van het ministerie dat het voldoende is als 1.000 vrouwen de opleiding gevolgd hebben. "Er zijn 3.000 scholen, dus je komt in het gunstigste geval al niet verder dan éénderde. Boven dien zijn niet allevrouwen die onze cursus hebben gevolgd, op dit mo ment toe aan een directiefunctie". Niet minder dan 1.600 vrouwen moesten loten voor 400 cursusplaat sen. En daarbij zijn interessante kandidaten buiten de boot gevallen, omdat er niet geselecteerd mocht worden bij toelating. Hoe het ook zij: nog niet alle vrou wen die opgeleid en in staat zijn een school te runnen, zijn erin geslaagd een baan te vinden naar hun zin. Voor Lydi Moll is duidelijk dat de schoolbesturen die echt een vrouw willen, gewoon in Opzij moeten ad verteren. "Het moet gek lopen, wil het dan niet lukken". Pleidooi voor ethische code journalisten op congres over terrorisme LEIDEN - "Media moeten er voor zorgen zo min mogelijk podium en spreekbuis te zijn van terroristen, en zo veel mogelijk relativerend en kritisch optreden. Terreur loont niet, moet de conclusie zijn. De tek sten, beelden en commentaren moeten aangeven dat geweld welis- door Bert Paauw waar op korte termijn succes kan hebben, op de lange termijn echter niet. Historisch bewustzijn schep pen naast het leveren van feitelijke informatie rond terreuracties is mijns inziens de beste manier om terreur niet in de kaart te spelen en toch trouw te blijven aan de journa listieke opdracht: nieuws verzorgen en geen nieuws uitlokken, opblazen of overdrijven". Dat stelde de journalist Mark Blaisse gisteren in Leiden tijdens een internationaal congres over ter rorisme, georganiseerd door de Leidse afdeling van de Europese studentenvereniging AEGEE (As sociation des Etats Généraux des Etudiants de l'Europe). Blaisse liet nadrukkelijk merken geen behoefte te hebben aan een controle-orgaan van bijvoorbeeld overheidswege om de ethische lijn van journalisten in de gaten houden. Hij noemde dat een verantwoordelijkheid voor journalisten zelf en met name voor hoofdredacteuren. De term 'verantwoordelijkheid' viel gisteren veelvuldig tijdens de dis cussie over de rol die media spelen bij verslaggeving van terroristische acties. De Britse hoogleraar Ri chard Clutterbuck toonde zich een warm voorstander van het ontwer pen van een ethische code voor journalisten. "Er wordt wel veel ge praat over een vrije pers, maar te weinig over een verantwoordelijke pers. Bij terroristische daden ko men vaak volkomen onschuldige mensen om het leven. Wanneer journalisten door hun aanwezig heid, houding of gedrag daartoe bij dragen, moet er een mogelijkheid zijn om een rechter of jury daarover te iaten oordeien. Dat heeft niets met censuur te maken, maar geen enkele beroepsgroep heeft nou een maal een absolute vrijheid van han delen. Journalisten zijn ook gewone burgers. Zij staan niet op de Olym pus van waaraf zij op alles en ieder een neerkijken". Publiciteit Dr. Alex Schmid, verbonden aan het Centrum voor Onderzoek van Maatschappelijke Tegenstellingen van de Leidse universiteit, pleitte voor terughoudendheid en voor zichtigheid bij publicaties over ter rorisme. "Terroristen proberen de media te gebruiken. De meeste groepen zouden absoluut nergens zijn zonder publiciteit. Zij gebrui ken de media om hun doelstellin gen onder de aandacht van een groot publiek te brengen". Als voor beeld noemde hij de aanvallen van de IRA (Iers Republikeins Leger) april'88 op Britse soldaten in Neder land. Een AVRO-journalist vroeg aan een woordvoerder naar de re den van de aanvallen buiten Brits grondgebied waarop de man ant woordde: "De reden is uw aanwe zigheid hier en het feit dat vele van uw collega's zullen volgen". Vol gens Schmid zijn journalisten zich er veel te weinig van bewust dat ze door terroristen worden misbruikt. Andersom maken de media naar zijn mening soms ook misbruik van terroristische activiteiten om de kijkcijfers omhoog te jagen. Als na vrant voorbeeld noemde hij de aan dacht die de elkaar beconcurreren de Amerikaanse televisie-stations in juni'85 hadden besteed aan de ka ping van een VS-vliegtuig met 153 mensen aan boord op de lijn Cairo- Rome. Gedurende de ruim twee we ken durende gijzeling spendeerde CBS 62 procent van z'n avond nieuws aan het incident, NBC zat één procent hoger en ABC kwam zelfs op 68 procent uit. Schmid: "De gijzeling werd gedurende meer dan twee weken twee keer zo belangrijk gevonden als alle andere wereld nieuws bij elkaar. Wie gebruikte nu eigenlijk wie? De twee terroristen hadden in dit geval niet om publici teit gevraagd. De belangrijkste re den was waarschijnlijk de felle on derlinge concurrentie van de om roepen, temeer daar de reportages steeds hogere kijkcijfers oplever den". Alex Schmid: 'Journalisten zijn zich er te weinig van bewust dat ze worden misbruikt'. V erantwoording Schmid benadrukte dat uit onder zoeken blijkt dat de media, en voor al de televisie, het wereldbeeld van de meeste burgers steeds meei palen. Waar geen aandacht wordt geschonken, bestaat digweg niet. Schmid: "De media hebben macht en macht moet ge paard gaan met het afleggen van verantwoording. De vraag is aan wie de media verantwoording zou den moeten afleggen. Aan de rege ring? De regering is in zaken van terrorisme meestal partij in het con flict en daarom niet geschikt als scheidsrechter. Zouden de verslag gevers en hoofdredacteuren verant woording moeten afleggen 'aan de consument, de lezers? Die groep is zo heterogeen en heeft zulke ver schillende wensen dat dat ook niet de geschikte oplossing lijkt. Verant woording dan misschien jegens de adverteerders? Daar komt het mis schien in de toekomst van. De hui dige situatie is dat de journalisten verantwoording afleggen aan zich zelf en hun eigen professionele nor men stellen". "Publieke controle zou misschien wenselijk zijn, maar acht ik onbe reikbaar. Regeringscontrole op nieuws aangaande terrorisme lijkt me in onze westelijke democratieën ongewenst. Een werkbare van zelf-contröle door de media is misschien toch de enige optie die we hebben. Ik denk dat dat laatste ook in het belang van de media zelf is. Als ze hun zaken op orde bren gen, kunnen ze druk van regeringen des te beter weerstaan, temeer daar ze het publiek dan eerder aan hun kant zullen treffen" Journalist Mark Blaisse sloot zich aan bij de redenering dat controle op journalisten door de overheid in elk geval niet is gewenst. "Schrij ven over terrorisme is niet alleen het vermelden van terroristische daden, het betekent ook berichten over houdingen en acties van rege ringen. Die moeten ook niet zomaar hun gang kunnen gaan. Natuurlijk spelen er in de journalistiek ook fi nanciële belangen, bestaat er ook een zekere druk om 'te scoren'. Ter reur is helaas meestal nieuws. Ge weld staat garant voor meer lezers, luisteraars of kijkers. En als journa list sta je dan altijd voor de vraag hoe ver je kunt gaan. Maar ik ben er van overtuigd dat de meeste journa listen zich heel wat verantwoorde- lijker opstellen dan de buitenwe reld over het algemeen denkt". De hervormde synode deze dagen in Doorn bijeen heeft in principe ingestemd met het plan voor een eigen instelling van wetenschappelijk onder wijs, die verantwoordelijk wordt voor de opleiding van predikanten. Tegelijk drong zij aan op beter overleg met de vier betrokken theologische facul teiten (Amsterdam, Groningen, Leiden en Utrecht) en met de zes kleine kerken waarmee de Hervormde Kerk op dit terrein samenwerkt. De synode besprak gisteren een notitie van minister Deet- man, waarin hij op verzoek van de Hervormde Kerk een nieuwe juri dische opzet voor haar predikan tenopleiding schetst. Met behoud van de scheiding tussen kerkelij ke en niet-kerkelijke vakken zal de openbare theologische facul teit dan op contractbasis het on derwijs in niet-kerkelijke vakken verzorgen. De hervormde studen ten zullen in die opzet niet meer aan de openbare faculteit, maar aan de eigen instelling zijn inge schreven. De vier faculteiten hadden het plan een 'te ingrijpende wijziging' van de bestaande verhoudingen genoemd. In een gezamenlijke brief aan" de colleges van bestuur van deze universiteiten uitten zij hun vrees dat het plan weieens het einde zou kunnen betekenen van een volwaardige theologi sche faculteit. Dr. A. van de Beek, kerkelijk hoogleraar in Leiden, noemde de ze vrees "volkomen uit de lucht gegrepen". De synode hechtte er veel waarde aan dat de opleiding blijft ingebed binnen een openba re theologische faculteit. Profes sor dr. G. H. ter Schegget uit Lei den waarschuwde voor een 'te in troverte' opleiding. Het gesprek met de niet-kerkelijke weten schap en -cultuur is, volgens hem, broodnodig. De predikant R. A. Grisnigt uit Bennekom viel hem daarin bij. Hij zag het als een ge vaar voor de kerkelijke opleiding als deze alle voeling met de sa menleving zou verliezen. Synodelid mevrouw J. M. de Boer-de Leeuw uit Amsterdam hield, evenals Ter Schegget, een pleidooi voor oecumenische op zet van de nieuwe instelling. De hervormde Commissie voor Theologisch Wetenschappelijk Onderwijs staat, naar haar secre taris dr. A. C. de Roon verzekerde, 'volstrekt open' voor samenwer king met de kleine kerken. Hij sprak in dit verband van een 'uit stekende' gezamenlijke kerkelij ke opleiding in Amsterdam. bij de voorgestelde wijzigingen "naar vermogen te bevorderen dat de positie van de predikanten opleiding van de kleine kerken niet nog verder verslechtert". In Utrecht werkt de hervormde ker kelijke opleiding samen met de baptisten, vrij-evangelischen en oud-katholieken, in Amsterdam met de doopsgezinden en luthera nen en in Leiden met de remon stranten. Aandelen De hervormde raad voor de pre dikantstraktementen heeft zijn aandelen in de multinational Uni lever, ter waarde van ruim f. 16.000, van de hand gedaan. Uni lever neemt, volgens de hervorm de synode, net als Shell, Philips en Nijverdal-Ten Cate te weinig afstand van de apartheid door te blijven investeren in Zuidafrika. De raad heeft het synodebe- stuur meegedeeld dat de belegde middelen kasgeld vormen en niet hoeven te worden aangewend voor verplichtingen op lange ter mijn. Andere 'besmette' aandelen bezit de raad niet. De Generale Diakonale Raad en de Raad voor de Zending deden al eerder hun aandelen Shell en Philips van de hand. Voorschoten. Omdat hij ge bruik maakt van de vut-regeling voor predikanten zal ds. G. de Zeeuw op zondag 2 april (10 uur) afscheid nemen van de gerefor meerde kerk in Voorschoten. In deze 'gewone' dienst zal het koor 'Exultate Deo' meewerken. Ds. De Zeeuw kwam in 1967 naar Voorschoten. Hervormde Kerk: beroepen te Dalfsen T. Dankers Erica, te Oude en Nieuwe Wetering kan didaat M. B. Heijting Hendrik Ido Ambacht; aangenomen naar Nieuwerkerk a.d. IJssel G. Mul der Veen; bedankt voor Willem stad R. W. van Maurik Aagteker- ke. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Colijnsplaat- Geersdijk (Z.) kandidaat J. W. van der Meulen aldaar (voor deel werk). Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Goes A. van der Veer Zwolle. Gereformeerde Gemeenten: aangenomen naar Beekbergen A. W. Verhoef Chilliwack (Canada). Jubileum NBG De geestelijke nood in Neder land is voor het Nederlands Bij belgenootschap een stimulans om met nog betere en op deze tijd af gestemde middelen de bijbel on der de mensen te brengen. Het NBG heeft van de nood een deugd gemaakt. Dat zei dr. C. Graafland, hoogle raar aan de theologische faculteit van de Utrechtse universiteit, vanmiddag in de Nieuwe Kerk op de Dam in Amsterdam, waar het NBG zijn 175-jarig bestaan vier de. Ook koningin Beatrix, be schermvrouwe van het NBG, was onder de vele aanwezigen. Zij kreeg uit handen van NBG-voor- zitter dr. A. Kruyswijk drie dis kettes met Nederlandse bijbel vertalingen en het jubileumboek. Het NBG wil zijn werk voort zetten in een tijd waarin dit aller minst vanzelf spreekt, zei Graaf land. "Het lijkt erop dat de men sen hier niet meer op zitten te wachten. Nederland was een door de bijbel getekend volk, en dat is nu nagenoeg voorbij". Graafland wees op het grote be lang van het genootschap voor de kerken. "Toch is het maar goed dat het in strikte zin geen kerke lijke organisatie is. In de devalua tie van het christelijk geloof wor den de kerken op dit moment im mers volop meegezogen". De hoogleraar gaf geen antwoord op de vraag of ook de bijbel en het NBG betrokken zijn in deze 'be treurenswaardige gang van za ken'. De gereformeerde predikante M. J. van der Veen-Schenkeveld uit Rijswijk wees in haar toe spraak op de 'geweldige oecume nische kracht' van het werk der bijbelgenootschappen. Zo geven het NBG en de Katholieke Bijbel stichting gezamenlijk de Groot Nieuws Bijbel uit. Het NBG houdt volgende maand onder het motto 'De bijbel open voor iedereen' een leden werfactie. Het heeft nu ongeveer 255.000 leden. In 1979, een 'piek jaar', waren dat er nog 295.000. De ledenactie mikt op een aanwas van 30.000. Verklaring. Bisschop Bar van Rotterdam vindt dat de bis schoppen de zogeheten 'Verkla ring van Keulen' op een van hun volgende vergaderingen moeten bespreken. De Verklaring heeft ook van Nederlandse theologen zoveel steun gekregen, dat de bis schoppen er niet omheen kun nen, zei hij gisteren voor de KRO- radio. In de Verklaring van Keulen ui ten 163 theologen zware kritiek op de manier waarop de paus zijn ambt uitoefent. Zo wordt bij bis schopsbenoemingen steeds meer voorbijgegaan aan de rechten en opvattingen van de plaatselijke kerk. Ook stellen de onderteke naars de beknotting van de vrij heid van theologisch onderzoek en de pogingen om de bevoegd heden van de paus steeds verder uit te breiden, aan de kaak. Tot de 163 ondertekenaars (hoofdzakelijk Duits-taligen) be horen ook twaalf Nederlandse theologen. Avondmaal. Gereformeerde diakenen komen steeds vaker in contact met kerkgangers die het avondmaal mijden uit vrees voor besmettelijke ziekte. Dat schrijft diakonaal adviseur A. Delleman in het jaarverslag van de commis sie voor diakonale arbeid in Fries land. Delleman zei desgevraagd dat niet altijd de ziekte aids wordt ge noemd, maar hij heeft wel de in druk dat door deze ziekte meer mensen zich zorgen maken over de verspreiding van besmettelij ke ziekten. Hij adviseert de diake nen die hiermee te maken krij gen, eens goed na te denken over de manier van avondmaal-vieren. Als mogelijkheden noemt hij: het steeds reinigen van de beker tij dens de viering, gebruik van klei ne bekertjes of de rk variant waar bij de hostie in de wijn wordt ge doopt.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2