'Rassenwaan zit nog in ons allemaal' Gehandicapt genie Haat-liefdeverhouding tussen antipolen Alan Parker, regisseur van 'Mississippi burning': VRIJDAG 17 MAART 1989 PAGINA 19 Sublieme Dustin Hoffman in 'Rain man' 'Rain man'; regie Barry Levinson; hoofdrollen: Dustin Hoffman en Tom Cruise; theaters Lido. Leiden en Euro, Alphen Autistische mensen leven in hun ei gen wereldje. Ze reageren niet op andere mensen, hebben nauwelijks contact met anderen. Hun motoriek is opvallend, met vaak zich herha lende bewegingspatronen. Ze kun nen alles zien, horen, voelen en rui ken, maar maken vaak de indruk zich niet van hun omgeving bewust te zijn. Autistische mensen hebben grote weerstand tegen veranderin gen en houden daarom dwangmatig vast aan allerlei vaste gewoonten. Wordt hun dagelijkse leefpatroon doorbroken dan volgen vaak heel heftige paniekreacties. Autisme komt voor bij ongeveer vijf op de 10.000 mensen. Maar ondanks deze contactstoor nis (waarschijnlijk veroorzaakt door een organische hersenstoor- nis) zijn autistische personen niet gek. De handicap komt voor onder alle verstandelijke niveaus, van zwakzinnig tot geniaal. Een opval lend verschijnsel onder autisten is verder dat ze vaak een buitenge woon goed geheugen hebben. In 'Rain man' is Dustin Hoffman een begaafde autistische man (Ray mond), die hoewel contactgestoord, over een fotografisch geheugen blijkt te beschikken. Hij heeft een groot deel van zijn leven in een te huis doorgebracht als hij toevalli gerwijs met zijn broer Charlie (Tom Cruise) wordt geconfronteerd. De veel jongere Charlie weet niets van het bestaan van Raymond af tot het overlijden van zijn vader: de er fenis van drie miljoen dollar gaat naar zijn oudere broer. De ambitieu ze autohandelaar met financiële problemen kan de schok nauwe lijks verwerken: Raymond krijgt het geld maar heeft geen enkel be sef van de waarde van geld. Uit wraak ontvoert Charlie zijn broer om zo zijn erfdeel van ander half miljoen terug te krijgen. Maar de reis naar huis verandert Charlie. Hij ontdekt de bijzondere gave van zijn broer - die hij eerst als een dom me idioot beschouwt - en komt er achter dat Raymond nog alles van vroeger weet. Charlie komt er in eens achter dat zijn broer de 'rain man' is, de man die hem als kind slaapliedjes voor zong. Charlie besluit de voogdij voor Raymond voor zich op te eisen. De in het verleden zo ongevoelige jon geman is tot inkeer gekomen. Hij beseft zijn fouten en wil de zorg voor zijn broer op zich nemen. En hoe kan ook anders in zo'n verhaal: het geld geld doet er dan niet meer toe. Dustin Hoffman heeft aan de rol van Raymond een zware kluif ge had. Een jaar had hij er voor nodig om zich het autistische gedrag ei gen te maken. En dat is vooral: het niet uiten van emoties. Hoffman slaagt er op wonderbaarlijke wijze in gedurende de hele film toonloos te spreken, zijn gezicht uitdruk kingsloos te houden en niemand recht aan te kijken. Uit alle gebaren blijkt Raymonds angst voor de gro te boze wereld. De contactgestoor de Raymond is een uiterst boeiende persoonlijkheid die Dustin Hoff man tot in alle details toe zeer knap 'neerzet'. In 'Tootsie' speelde hij al eens een rol die zeer ver van hem af lag, hij doet dat nu weer. Raymond komt door zijn ontvoe ring in de echte wereld terecht en weet niet wat hem overkomt. Zo staat hij midden op een zebrapad stil als het verkeerslicht rood wordt. Een automobilist stapt woedend uit en vraagt waarom hij niet door loopt., Raymond begrijpt er niks van: rood licht en de tekst 'don't walk' betekent toch dat hij niet mag doorlopen?. Het onbegrip is wederzijds. Char lie vindt Raymond in eerste instan tie 'een achterlijke idioot'. Wie durft er nou niet in een vliegtuig te zitten? Raymond noemt uit het blote hoofd een heleboel vliegtuigongelukkken op en is niet over te halen. Vlak voor het instappen krijgt hij een psycho tische aanval. Raymond begint wild te schreeuwen en op zijn eigen hoofd te beuken. Autistische men sen hebben in panieksituaties de neiging zichzelf te verwonden. Er zit niks anders op dan de reis met de autd" te vervolgen. En het is vooral dankzij de sublie me rol van Dustin Hoffman dat deze 'handicap-film' boven andere soort gelijke films uittorent. Het verhaal is niet zo bijzonder, loopt Ameri kaans-goed af en Tom Cruise mag weer opdraven als de gladde stoere jongen. Maar met Raymond, de 'rain man', moet iedereen zeker kennis maken. ERNA STRAATSMA BIOSCOPEN Tom Cruise en Dustin Hoffman in 'Ra The beekeeper'; regie: Theo Angelopoulos; De Griekse filmer Theodore Ange lopoulos bracht met de vertoning van twee van zijn films op het Film festival van Rotterdam in 1973 de pers volledig in verwarring. Men kon geen zinnig woord zeggen over inhoud, genre of politieke strekking van de film. De enige film van Ange lopoulos die daarna nog weieens in de filfnhuizen te zien is geweest is 'O'Megalexandros' (1980). Met zijn tergend trage tempo wist deze als meesterwerk aangemerkte, bijna vier uur durende film de meeste toe schouwers ver voor het einde de zaal uit te jagen. De twee films van Angelopoulos die in februari jl. op het Rotterdam se filmfestival waren te zien, zijn aanmerkelijk toegankelijker. 'Landschap in de mist' (1988) wordt algemeen als de meest geslaagde van de twee beschouwd, maar ook 'The beekeeper' heeft degene die er de tijd voor wil nemen genoeg te bieden. De onvermoeibare Marcello Ma- stroianni speelt de rol van een im ker die zijn jaarlijkse reis van het noorden naar het zuiden van Grie kenland onderneemt om met zijn bijen de juiste samenstelling ho ning te verkrijgen. De film opent met het uithuwelijken van zijn dochter. Typerend is dat Ange lopoulos niet de moeite neemt de personages en hun verhoudingen uitgebreid te introduceren. Aan de houding van de hoofdpersoon moe ten we afleiden dat hij een vreemde in huis is en blijkbaar reeds lange tijd van zijn vrouw gescheiden leeft. Wanneer het bruidspaar vertrokken is, klimt de imker in zijn vrachtwa gentje om de bijenroute te volgen. In een café heeft hij afgesproken met enkele collega's. In de loop der jaren is hun aantal enorm geslon ken, zij behoren duidelijk tot een uitstervend ras. Voordat hij goed en wel op weg is belandt een jong, aan trekkelijk meisje na een ruzie met haar vriend in zijn auto. De hele film zal verder geuld worden met de vreemde haat-liefde verhouding tussen deze twee antipolen. De im ker draagt zichtbaar een heel leven met zich mee, zonder dat wij als toe schouwers ook maar het geringste vermoeden hebben van wat zich in het verleden afgspeeld heeft. Het meisje leeft van dag tot dag, van het ene pleziertje naar het volgende ge not. Wat de twee personen gemeen schappelijk zouden kunnen hebben op hun tocht blijft even onduidelijk als de bedoelingen van de regisseur. Dat neemt niet weg dat de film je als toeschouwer een vaag en onbe stemd, enigszins melancholiek, maar prettig gevoel geeft en dat is meer dan je van menige film kunt zeggen. LEONARD ENGEL. BERLIJN (GPD) "Mississipi burning' is geen actie-film. Het is een thriller. Hij gaat over ras sendiscriminatie, maar deson danks is de film primair be doeld als entertainment. Maar het onderwerp doet er wel dege lijk toe. Ik denk dat goed enter tainment altijd ergens over gaat". door Pieter van Lierop Regisseur Alan Parker zegt het over de film die hoofdrolspeler Gene Hackman in Berlijn de Acteursprijs opleverde en die in zeven categorie ën kans heeft op 29 maart Oscars te winnen. In Amerika heeft 'Mississi pi burning' tevens veel mensen kwaad gemaakt. De film ging giste ren in Nederlandse première. Alan Parker is eraan gewend films te maken die controverses op roepen. Naar aanleiding van 'Mid night Express' werd hem tien jaar geleden verweten Turken op racis tisch wijze te hebben belicht. Nu met 'Mississippi burning' heeft de Brit een anti-racistische film ge maakt en alweer is het niet goed. - In Amerika wordt tegen uw film ingebracht dat 'Mississippi bur ning' het voorstelt alsof het alleen de blanken geweest zijn die zich te weer hebben gesteld tegen de rassendis criminatie in de zuidelijke staten, terwijl de zwarten daar passief bij hebben zitten toekijken. U zou de zwarte activisten van de Burger- rechten-beweging tekort hebben ge daan. "Ik vind het helemaal niet erg dat over mijn films ruzie wordt ge maakt. Daar zijn ze voor. Hoe meer er over een onderwerp als racisme gepraat wordt, des te beter het is. Racisme is nog steeds een onder schat kwaad, dat wat Amerika be treft niet tot het verleden beperkt is. En het is ook zeker geen fenomeen dat tot Amerika beperkt blijft. Wij zijn hier momenteel in Duitsland, hier hoeven we ook niet zo ver in de historie terug te gaan om iets over rassenwaan tegen te komen. Het zit in ons allemaal, nog altijd". "Even goed zijn de tegen mijn film ingebrachte bezwaren onzin. Mijn film gaat helemaal niet over de Burgerrechten-beweging, maar over drie activisten van die bewe ging die in 1964 spoorloos waren verdwenen en die door leden van de Ku Klux Klan bleken te zijn ver moord. Natuurlijk weet ook ik ver duveld goed wat Martin Luther King en andere zwarten voor moe digs hebben gedaan in hun streven naar rassenintegratie. Maar dat heeft niets te maken met het verhaal Alan Parker: 'Ik vind het heel goed dat er over mijn films van deze film. In de staat Mississip pi is het zwarte verzet tegen het ra cisme veel minder manifest ge weest dan elders, omdat de blanke terreur daar ook veel erger geweest is dan elders. De intimidatie had het effect dat de Ku Klux Klan ermee beoogde". "Ik voer fictieve personages op: twee mannen van de FBI die deze moordzaak toen hebben opgelost. Onder anderen werden de sheriff van het stadje Philadelphia en diens eerste assistent gearresteerd. Dat is wat de FBI, werkelijk waar, inder tijd gedaan heeft. Waarmee niet ont kend wil zijn dat FBI-chef Hoover zelf een notoire racist is geweest, want dat was hij wel degelijk. Maar hij was domweg verplicht om die driedubbele moord in Philadelphia, Mississippi op te lossen. Omdat mi nister van justitie, Robert Kennedy, hem onder druk had gezet en omdat ook de media er een grote affaire van gemaakt hadden. Vooral na tuurlijk omdat er ineens ook blan ken slachtoffers waren geworden van de Ku Klux Klan". 'Toen ik de oorspronkelijke script-opzet van de film in handen kreeg, wist ik helemaal niet dat er waar gebeurde feiten aan ten grond slag lagen. Dat script zag er ook veel meer uit als een detective-film. Pas toen ik me in de achtergronden ging verdiepen, raakte ik gefascineerd door de werkelijke toedracht en wil de ik dat die ook meer benaderd zou worden in 'Mississippi burning'. Daar is het toen een veel meer poli tieke film van geworden, wat mijn Amerikaanse producenten hele maal niet zo leuk vonden. In Ameri ka vindt men politieke films ris kant. Dat is ook waarom ze altijd schrik hebben voor het Festival van Berlijn, omdat films hier vooral op hun politieke merites worden door gemeten. Ze zijn niet eens zo zeer bang hier te worden gewogen en te licht bevonden, want in de States ziet men dat eerder als een compli ment. Ze vinden het veel enger om in Berlijn te worden bekroond, want dat ondergaan ze als een 'kus des doods'. Maar met voor 'Missis sippi burning' al zeven Oscar-nomi naties op zak, hoeven we nergens meer bang voor te zijn". Amerika - Als de Amerikaanse producenten zo benauwd zijn, waarom geeft u er als Engelsman dan toch de voor keur aan om in Amerika te werken? "Omdat op tal van gebieden - technisch, financieel - hier toch meer mogelijk is dan in Engeland. Ik ben Brits regisseur, maar ik ben gaan filmen uit geestdrift voor Amerikaanse films. En ik verbeeld me dat ik redelijk tegen de Ameri kaanse producenten ben opgewas sen met het prestige dat ik inmid dels vergaard heb. Ik krijg een grote vrijheid bij de films die ik maken wil. Uiteindelijk heb ik 'Mississippi burning' toch kunnen maken op de manier die ik nodig vond. Ik mag zelfs de acteurs kiezen die ik heb ben wil. En dat is nog zoiets dat me in Engeland niet beviel. Ik houd niet van Engelse acteurs. Ze hebben een wereldwijde reputatie en ook ik bewonder wel wat ze doen, alleen ik geloof ze nooit. Ik heb er intens van genoten om met Gene Hackman te kunnen werken. Warren Beatty zegt dat Gene de beste acteur is die ze hebben in de States. Ik ben geneigd het met hem eens te zijn. Gene doet niet mee aan al dat opgefokte com- petitie-gedoe. Geen kapsones. Hij doet wat je van hem verlangt en je ziet hem bijna niet acteren. Zo sub tiel". - Was dat met Mickey Rourke en Robert de Niro wellicht anders toen u 'Angel heart' maakte? "Dat mag je wel stellen ja. Mickey is het tegendeel van Gene Hack man. Mickey blijft maar zoeken en tasten en bijslijpen. Dan wil hij het nog eens zo proberen of zo. De Niro is precies zo. En die twee wilden el kaar op de set dolgraag uittesten. Fascinerend om mee te maken. Ze hadden goddank betrekkelijk wei nig scènes samen in 'Angel heart', maar die paar scènes - dat mag je best weten - hebben verhoudings gewijs waanzinnig veel tijd gekost". Toeval - Plotseling zien we kort achter el kaar 'Talk radio' van Oliver Stone, 'Betrayed' van Costa-Gavras en nu 'Mississipi burning'. Allemaal films die racisme als thema hebben. Wat is daar de verklaring voor? "Ik weet niet of daar wel een ver klaring voor te geven valt. Je hebt het over drie films op de paar hon derd die er jaarlijks in Amerika ge maakt worden. Je moet niet verge ten dat aan een film minimaal an derhalf jaar gewerkt wordt en vaak zelfs nog veel langer. Dan is het stom toeval als op een gegeven mo ment schijnbaar verwante films vrijwel tegelijkertijd in de bioscoop komen. Maar racisme is een belang rijk onderwerp dat nog wel een paar goede speelfilms waard is. Het blijkt ook sterk uit de film van Oli ver Stone, die een intelligente man is: Hij heeft indertijd het scenario van 'Midnight Express' geschreven. Met 'Betrayed' ben ik minder geluk kig. Ik houd over het algemeen al niet van Costa Gavras-films omdat hij als specialist in politieke thril lers meestal zaken simplificeert. En wat er aan 'Betrayed' mis is, mag je zelfs ernstig noemen. Die film gaat over fantastische samenzweringen, waardoor Costa-Gavras de Ameri kanen de kans gegeven heeft zijn hele film schampertjes weg te la chen, terwijl in de grond 'Betrayed' wel degelijk een realistische weer gave biedt van een racistische men taliteit die je overal in Amerika kunt tegenkomen". - U wordt vaak verweten van dik ke effecten te houden. De shots van de brandende huizen in 'Mississippi burning' zijn niet enkel angstaan jagend, ze zijn ook mooi om naar te kijken. "Het is niet waar dat ik dingen ex tra mooi probeer te filmen. Ik pro beer alleen de dingen te filmen zoals ze zijn. Ik bedoel, het mooiste licht dat er bestaat is het licht zoals het daarginds door dat raam naar bin nen valt. Maar het kost een zeker vakmanschap om dat zo op film ge registreerd te krijgen. Je loopt de kans om van mooifilmerij verdacht te worden als het je lukt, omdat we vaak vergeten om behoorlijk om ons heen te kijken en waar te nemen hoe mooi natuurlijk licht vaak is. En omdat we tegelijkertijd gewend zijn geraakt aan de lelijkheid van tv- beelden waarbij altijd een overdosis kunstlicht op onderwerpen wordt gekwakt, zodat men zeker kan zijn dat alles er scherp op zal komen. Maar het is wel waar dat ik probeer dingen krachtig te maken, drama tisch sterk uit te buiten. Daar zijn het speelfilms voor. Ik maak nu een maal geen documentaires". OP)NIEUW 'Ram man' Lido, Leiden en Euro, Al- 'Cry freedom' - Greenway, Voorscho- 'Big business' - Greenway, Voorscho- 'Wish you were here' - Greenway, BLIJVERS 'The accused' - prachtige rol van Jodie Foster in 'rechtbankfilm' over ver krachting - Lido, Leiden 'The bear' - 'acterende' beren in senti mentele natuurfilm van Jean Jacques Annaud - Euro, Alphen en Lido, Lei- 'The dead pool' - Inspecteur Harry Cal lahan (Clint Eastwood), alias Dirty Harry, wederom in actie - Lido, Leiden 'Cocktail' - romantisch niemendalletje met Tom Cruise als ambitieuze bar keeper - Luxor, Leiden en Euro, Al- 'Who framed Roger Rabbit' - knap spektakel brengt acteurs en stripfigu ren in één film - Lido, Leiden 'Jan Rap en z'n maat' - rommelige ko medie over randgroepjongeren in een opvanghuis - City, Katwijk 'A fish called Wanda' - John Cleese in sprankelende komedie over haat-lief de-verhouding tussen Amerikanen en Engelsen - Lido, Leiden en Euro, Al- 'Willow' - overdadig sprookjesspekta kel over lilliputter en avonturier die het opnemen tegen boze koningin - Greenway, Voorschoten 'Frank en Frey' - Walt Disney-succes opnieuw in roulatie - Euro, Alphen en City, Katwijk 'Kamers voor vrienden' - Rex, Leiden 'De ondraaglijke lichtheid van het be staan' - stijlvolle en elegante ver filming van roman van Milan Kundera - Trianon, Leiden 'Big' - innemend spel van Tom Hanks als volwassen kinderziel - City, Kat wijk 'Bambi' - Greenway, Voorschoten DEN HAAG 'The accused' - Asta (463500), 16 jr. 'The bear" - Asta. al. 'Betrayed' - Asta, 16 jr. 'The accidental tourist' - Babylon (471656), al. 'Mississippi burning'- Babylon, 12 jr. 'Laura Lev' - Babylon, 16 jr. 'Cocktail' - Cineac (630637), al. 'The dead pool' - Cineac. 16 jr. 'Rain man' - Cineac, al. 'Rain man' - Metropole (456756). al. Gorillas in the mist' - Metropole. al. 'Jan Rap en z'n maat' - Metropole, al. A fish called Wanda' - Metropole. al 'Who framed Roger Rabbit' - Metropo le. al. 'Mujeres' - Metropole, al. 'Cocktail' - Odeon (462400), al. 'Moon over Parador' - Odeon, al. Fright night 2' - Odeon, 16 jr. 'Big' - Odeon, al. 'Lost in Amsterdam' - Studio 656402). 16 ir- 'Heat and sunlight" - Studio, 16 jr. 'De ondraaglijke lichtheid van het be staan' - Studio, al. 'Intervista' - Studio, 16 jr. AMSTERDAM 'Mujeres' - Alfa (278806), al. 'The accidental tourist' - Alfa, al. 'Track 29' - Alfa, 12 jr. 'Bagdad cafe" - Alfa, 16 jr. 'Rain man' - Alhambra (233192), al. 'A fish called Wanda' - Alhambra. al. 'Rain man' - Bellevue Cinerama (234876), al. 'Gorillas in the mist' - Cinerama, al. 'The accused' - Calypso (234876), 16 jr. 'Big' - Calypso, al. 'A chorus line' - Cinecenter (236615), al. 'Beyond therapy' - Cinecenter. 16 jr. 'De ondraaglijke lichtheid van het be staan' - Cinecenter, al. 'Paura e amore' Cinecenter, 16 jr. 'A winter tan' - Cinecenter, 16 jr. 'The bear' - Cinema, al. 'Cocktail' - Cinema, al. 'Moon over Parador' - City (234579), al. 'Die hard' - City, 16 jr. 'Stormy monday' - City, 16 jr. 'Midnight run' - City, al. 'The dead pool' - City, al. 'Fright night 2' - City, 16 jr. 'Cocktail' - City, al. 'Vincent' - Kriterion (231708), 16 jr. 'Salaam Bombay' - Kriterion, 16 jr. 'Daisy may' - Parisien, 18 jr. 'Telefono rosso' - Parisien, 18 jr. 'Een verhaal van de wind' - The Movies (245790), 16 jr. 'Intervista' - The Movies, 16 jr. 'La lectrice' - The Movies. 16 jr. Betrayed' - Tuschinski (262633), 16 jr. 'Jan Rap en z'n maat' Tuschinski, al. 'The bear' - Tuschinski, al. 'Punchline' - Tuschinski, al. 'The accused' - Tuschinski, al. 'Rain man' - Tuschinski. al 'Who framed Roger Rabbit' - Tus chinski Cineac (243639), al. 'A fish called Wanda' - Tuschinski Ci neac, al. 'Laura Ley' - De Uitkijk (237460), 16 jr. TELEVISIE Twee mannen ontmoeten elkaar toevallig tegen in 'A month in the country'. Ze hebben beide dezelf de traumatische oorlogservarin gen achter de rug en zijn ook ver want in hun werkzaamheden. Ge zamenlijk graven ze hun verleden op wat tevens voor beide een soort persoonlijke loutering bete kent. 'A month in the country' is een subtiel Engels drama met het karakter van een thriller (zater dag, Nederland 2. 00.15 uur). Het tragische leven van de Ja panse schrijver Yukio Mishima is in 1985 door Paul Schrader ver filmd. 'Mishima, a life in four chapters' vertelt het verhaal van de man wiens leven in 1970 zo ge welddadig eindigde. De schrijver drong met een paar metgezellen de kamer binnen van een gene raal. Door hem te gijzelen kreeg Mishima het voor elkaar een gar nizoen toe te spreken. Zijn toe spraak over de leidende rol van het leger in de ontwikkeling van Japan sloeg niet aan. Met camera mensen van de televisie maakte Mishima vervolgens op rituele wijze een einde aan zijn leven (za terdag, BBC 2, 23.00 uur). 'Wetherby' van regisseur Da vid Hare gaat over een tuttige En gelse onderwijzeres (Vanessa Redgrave) die een etentje geeft. Een van de aanwezigen prikt door haar beleefde maniertjes heen. Hij is niet uitgenodigd en staat in eens met een revolver voor de schooljuf (zondag, Nederland 2, 21.07 uur). De Duitse acteur Kurt Raab stierf eind juni vorig jaar aan de ziekte aids. Raab, die bekend stond om zijn vele rollen in Fass- binder-films, maakte vlak voor zijn sterven een film over zichzelf. 'Sehnsucht nach Sodom' gaat over zijn strijd tegen de dood. Raab speelt afwisselend zichzelf en andere rollen, zoals bijvoor beeld de arts die hem over zijn ziekte inlicht (dinsdag, Duitsland 2, 22.40 uur). FILMHUIZEN Sissy Spacek, Jessica Lange en Diane Keaton zijn in 'Crimes of the heart' drie zusters die elkaar opzoeken op het moment dat hun levensproblemen hen boven het hoofd dreigen te groeien, een bit terzoete komedie die zich afspeelt in het zuiden van de Verenigde Staten (Kijkhuis, Vm woe., 19.30 en 21.45 uur). Zowel in 'The beekeeper' (zie elders deze pagina) als in 'La nuit de Varennes' speelt Marcello Ma- stroianni de hoofdrol. Laatstge noemde film speelt ten tijde van de Franse revolutie. Op het mo ment dat de koning uit Parijs vlucht volgt een postkoets met in teressante persoonlijkheden de zelfde route (Kijkhuis, t/m woe., 20.00 uur). 'Un amour de swann' van Vol- ker Schlondorff met Jeremy Irons en Ornella Mutiis is geba seerd op een verhaal van Marcel Proust. Een bemiddelde jonge man wordt verliefd op een prosti- tuée (Kijkhuis, dinsdag, 20.00 en 22.15 uur). De fantasie van Bizets opera raakt heel ingenieus verward met de dramatische werkelijkheid van de twee hoofdrolspelers in 'Carmen'. Gaandeweg de repeti ties lopen deze twee tragedies steeds meer synchroon. Een ode aan de flamenco van regisseur Carlos Saura (Kijkhuis, woens dag. 20.00 en 22.15 uur). Het LAK-theater brengt dins dag met Un chien Andalou', L'a- ge d'or' en 'Spellbound' een hom mage aan de onlangs overleden schilder Salvador Dali. Beide films zijn door door Dali samen met Luis Bunuel geregisseerd. In de eerste film (20.00 uur) ver tellen Dali en Bunuel elkaar hun dromen. Een surrealistisch werk, bedoeld om het publiek te schoc- keren. Aansluitend wordt 'L'age d'or' vertoond. In deze film wordt afge rekend met de burgerlijke mytho logie rond liefde, familie en kerk en staat. De film gaf uitdrukking aan wat later door de surrealisten als 'amour fou' geprezen werd: de elke concentie afwijzende absolu te liefde die de mens uit alle boei en bevrijdt. Voor 'Spellbound' ontwierp Salvador Dali de decors van de droomscène. In deze Hitchcock- film probeert psychiater Ingrid Bergman de frustaties van Gre gory Peck te ontrafelen (22.00 uur). Liefhebbers van lekker eten moeten zeker naar Tampopo' gaan. Regissuer Juzo Itami be handelt in deze Japanse noedel- western onder meer de relatie tus sen erotiek en lekker eten. Deze verrassende komedie is opge bouwd uit losse verhaaltjes die niet zo veel met elkaar te maken hebben behalve dan dat het on derwerp 'eten' er als rode draad doorheen loopt (Filmhuis LVC, vanavond, 21.15 uur).

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19