'Geen sprake van chaos op vliegkamp' CDA en D66 tegen vorming nieuwe gemeente Rijneveld Erkenning Rijnoord hangt af van fusie 'Nee' tegen vaarwegomlegging Rijn PAGINA 16 REGIO VRIJDAG 17 MAART 1989 DEN HAAG/REGIO - De Tweede Kamerfractie van het CDA gaat voor alsnog niet akkoord met de vorming van de nieuwe gemeente Rijneveld die moet ontstaan na samenvoeging van Koudekerk, Hazerswoude en Benthuizen. Ook D66 is tegenstander van deze nieuwe gemeente. Een en ander blijkt uit de bijdragen van deze partijen aap het voorlopig verslag van de Tweede Kamercommissie voor binnenlandse zaken. De voorlopige standpunten van PvdA en WD over de gemeentelijke herindeling in noord-oostelijk Zuid-Holland zijn nog niet bekendgemaakt. D66 vindt het alternatieve voorstel van Koudekerk en Benthuizen de moeite waard om nader te bekijken. In dat voorstel wordt Hazerswoude gesplitst: het Dorp zou samengaan met Benthuizen, de Rijndijk met Kou dekerk. Het CDA wil de mogelijkheid bekijken of kan worden volstaan met de samenvoeging van Koudekerk en Hazerswoude. Benthuizen zou dan met Moerkappelle en eventueel Zevenhuizen kunnen opgaan in de nieuw te vormen gemeente Moerhuizen. Het CDA stelt overigens, in tegenstelling tot de D66-fractie, ook grote vraagtekens by de samenvoeging van Woubrugge, Leimuiden en Rijnsa- terwoude (Jacobswoude). Beide fracties twijfelen ook over de juistheid van het samengaan van Ter Aar, Nieuwveen en Zevenhoven (Aarwijden). Medische Diensten laan 58. tel: 761754. Waarnemingsregeling Homeopatische art sen: C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41. tel: 315900; via dokterstelefoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za: J. v.d. Leden, tel: 894539; zo: R. v. Kalmt- hout. tel: 212628, beide dagen spreekuur (uit sluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur op Hoofdstraat 8. tel: 894539. Dr. A. de Gijzel, Dorpsstraat 35, tel: 10834. i: G. Schaepman, Van Zuilen van Nijevelt- raat 42, tel: 14561; zo: J. Hulst, Hefcamp- jg 65, tel: 13027. via het antwoordapparaat i Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekend dienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 17/3 tot vr. 24/3 door: Apotheek Luifelbaan, Vijf-Meiplein 3-5. Lei den, tel: 071-315048, (Leiden e G. Roest. Ockenrode 1 890405. Voor de praktijk van Vestjens, v.d. Wouw: R. Koster, Narcisstraat 47, Voorschoten, tel: 01717-3836. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn. Pres. Kennedylaan 260, Oegst- geest. tel. 173266; of DJ. Brandt. Homans- traat 1. Rijnsburg. tel. 173266. I. Leiderdorp, tel: 071- n Warmond wordt waargeno- i door: T.A. Copper. Rijnsburgerweg 48, tel: 172828 spreekuur om 13.00 uur. Voor patiënten van tandartsenpraktijk 'Haas- wijk' heeft tandarts G.J.H. de Minjer spreekuur van 11-12 uur. Simon Vestdijklaan 28. 2343 KV Oegstge. jjg Dienst in eigen prf S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. Voorschoten/Wassenaar J. Th. Ancion, Lange Kerkdam 63. Wassenaar, tel: 14207. WIJKVERPLEGING Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Hol land'. werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen bui ten de spreekuurtijden, tel: 01720-74951. Leiding 'Valkenburg' weerlegt kritiek over inzetbaarheid Orions HAZERSWOUDE - Ted dyberen. Geen zachte, derwetse en vaak kaalge- knuffelde exemplaren. De 17-jarige Hazerswoudse Natascha Looyenstein is er weg van. In twee jaar tijd verza melde de Hazerswoudse 267 exemplaren van het po pulaire knuffeldier. Haar uiteindelijke doel is een museum voor haar lievelin gen. Eerst moet de collectie beren worden uitgebreid tot 500 stuks. Dat valt niet mee want Looyenstein ver zamelt alleen beren van het soort dat zo'n vijftien jaar geleden uit de produktie werd genomen. Meest gele of bruine be ren, met een kapok-achtige vulling en glazen ogen. Veel van haar beren heb ben al een hele geschiede nis achter de rug. Ze komen van mensen die soms nog met enige moeite hun knuf feldier afstaan. Zo kreeg de berenlief hebster kortgeleden een langgezochte Paddington- beer in onbeperkte bruikleen. Maar de eige naar kon er nog niet echt van scheiden. De Hazers woudse laat zich er niet door uit het veld slaan want de hobby, die begon met de beer van haar broer, breidt zich snel uit. Het streven is nu naar een klein romantisch huis je voor het berenmuseum. Sponsors zijn. voor dat doel van harte welkom. (foto Ben de Bruyn) Acties tuinbouw voor goede cao HILLEGOM - Ook in de tuin- bouw komen acties om een be- tere cao af te dwingen. Van avond wordt bij de opening van de groentetentoonstelling West- i land Nu in Naaldwijk gepost. Ook bij de opening van De j Keukenhof, op 23 maart, wor- den acties niet uitgesloten. Dat bleek gisteravond tijdens j een actievergadering van de Voedingsbond van de FNV in Hillegom. Volgens haar voorzitter, Gree- tje Lubbi, staat de tuinbouw voor woelige tijden, zeker na de 1 behaalde successen in de ver voer- en grafische sector. en eindigt zondag c Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan. Zwijnenburg, Meyer, Van Leeuwen, Verhage. Groeneveld. de Ruiter. Janssen, Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Janssen, Rosmolen 2, tel: 155010. zo 8 uur tot 24 uur: H. Meyer, Stokroos 1tel: 215510. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent. Taytet- baum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Berg- meijer.de Lange: za 8 uur tot zo 8 Uur: F.B. Kruis, Minnebroers gracht 41. tel: 126371. zo 8 uur tot 24 uur: dr. Nijkamp, tel: 149298. Groep 3 - Pleiter, Smit. Lely, W. de Bruijne. J. de Bruijne, Stolk, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: W. de Bruijne. de Lt. de Kanterstraat 32, tel: 134345. zo 8 uur tot 24 uur: J. de Bruijne. Kernstraat 11. tel: 125245. Benit, Kennedy laan 24, tel: 720404. zo 8 uur tot 24 uur: A. A. van Rijn. Kennedylaan 24, tel: 314349. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: Dr. Hillen, tel: 123273. zo 8 uur tot 24Nuur: H.J.H.R. Prince, Vondel- VALKENBURG Binnen enkele maanden wordt een nieuwe organisatiestructuur opgezet voor de onderhouds dienst van de Orion-vliegtuigen op het marinekamp Val kenburg. Daarbij zullen bepaalde mensen andere functies krijgen, terwijl via natuurlijk verloop ook personeel zal af vloeien. Om hoeveel banen het gaat is nog onbekend. De re organisatie moet leiden tot een betere en vooral efficiëntere werkwijze. Uitgangspunt is het rapport van het organisatie- en adviesbureau May- nard International Management Consultants in Breda. Gisteren lek te de inhoud van het rapport uit, wat leidde tot een stroom van nega tieve berichtèn over de Maritieme Patrouille. Dat op een moment dat de marineleiding in Den Haag nog geen besluiten heeft genomen over de conclusies en aanbevelingen uit het rapport. Het feitelijke reorgani satieplan moet nog worden ge maakt. door Frans van den Berg De commandant van het marine vliegkamp P.J. Vorenkamp meent dat een vertekend beeld is ontstaan over het vliegkamp, waar 1.150 mensen werken. "Het is onzin te stellen dat leiding en organisatie na genoeg compleet ontbreken. Hoe is het anders mogelijk dat we al bijna zeven jaar zonder noemenswaardi ge problemen met de 13 Orion-pa- trouillevliegtuigen werken. Van chaos is absoluut geen sprake", meent Vorenkamp. Dat de onderhoudsdienst niet draait zoals dat volgens het onder zoeksbureau zou moeten, heeft vol gens de commandant geen gevol gen voor de inzet van de Orions. De vliegtuigen zijn onder meer belast met de opsporing van onderzeebo ten en kunnen daarbij zo nodig wor den uitgerust met atoom-diepte- bommen. Volgens Vorenkamp houdt 'Valkenburg' zich aan de Navo-norm. "Ik ben er van over tuigd dat we met de huidige organi satie ook in oorlogstijd aan onze verplichtingen kunnen voldoen", weerlegt hij de kritiek uit het rap port. De onderzoekers hadden zo hun twijfels over het functioneren van de organisatie in oorlogstijd. Mocht op dit moment een oorlog uitbreken, dan is voor de marine- luchtvaartdienst het huidige tekort aan vliegers een veel groter pro bleem. Enkele jaren geleden waren 13 bemanningen voor handen, ter wijl dat er 20 zouden moeten zijn. Er kwamen wel nieuwe vliegers, maar tegelijkertijd waren er mensen die de overstap naar de burgerlucht vaart maakten. Het aantal beman ningen is zodoende nagenoeg gelijk gebléven. Wanneer de nood echter aan de man is kan de marineleiding be paalde mensen van achter hun bu reau vandaan halen en in de Orions laten vliegen. Daarnaast kan defen sie in oorlogstijd de ex-Orionvlie gers weer bij de burgerluchtvaart maatschappijen vandaan halen. Momenteel wordt een inventarisa tie gemaakt van het aantal oproep bare mensen. Volgens de comman dant zijn er waarschijnlijk 18 be manningen te formeren, een aantal dat dicht bij het streefgetal van 20 ligt. Dat laatste aantal wordt binnen enkele jaren alsnog gehaald, omdat momenteel twee maal per jaar een klas van negen vliegers begint. Daarvan zullen er per groep onge veer zeven de eindstreep halen. Lekkage Dat vorig jaar tijdens het onderzoek veel Orions aan de grond stonden voor onderhoud, lag volgens de commandant niet aan de onder houdsploeg, maar aan een pro bleem met de brandstoftanks. "Na de ingebruikname van de Orions, bijna zeven jaar geleden, bleken de toestellen last te hebben van lek kende brandstoftanks. Een pro bleem dat zich bij meer vliegtuigty pen voordoet. Er is toen een uitvoe rig onderzoek ingesteld naar de brandstof en de constructie van de tanks. Uiteindelijk werd een nieu we tank gemaakt, waarvan een pro totype eerst negen maanden op proef werd ingebouwd in een Orion. De proef was een succes, waarna vo rig jaar alle Orions een nieuwe tank kregen. Een klus van twee weken per vliegtuig." De invoering van de Orions heeft ook geleid tot een omscholing van het onderhoudspersoneel. Zo'n 80 van de nu 445 mensen die bij de on derhoudsdienst werken hebben in Amerika een speciale training ge volgd. De VS heeft maar liefst 500 Orions. Ook Noorwegen, Spanje en Portugal kozen voor de Orion. De in Amerika getrainde mensen hebben vervolgens hun kennis overgedra gen aan de andere collega's. Met de Orion werd ook het onder houdswerk gecompliceerder omdat deze vliegtuigen zijn volgestouwd met computers. Nog altijd kampt de dienst met een tekort aan radar- monteurs, om de simpele reden dat ook het bedrijfsleven veel compu terdeskundigen trekt. "Op andere *De onderhoudsploeg aan onderhoudsdelen hebben we juist een overschot aan personeel. Het is niet mogelijk iedereen om te scho len, zodat er via natuurlijk verloop zeker meiisen moeten afvloeien", - voorspelt Vorenkamp. Het onderhoudswerk aan de Ori ons loopt uiteen van het wassen van de toestellen tot reparaties aan de computers. Naast dagelijkse con troles, worden de Orions ook aan al geheel onderhoud onderworpen. Behandelingen tegen roestvorming zijn regelmatig nodig, omdat de vliegtuigen in aanraking komen met de zoute lucht en opspattend zeewater. Voor groot onderhoud worden de vliegtuigen om de vijf a zes jaar naar de KLM gestuurd. Dit alles om te bereiken dat de Orions 'nog 25 jaar mee kunnen'. Rekenkamer Dat de onderhoudsdienst moet worden verbeterd wist iedereen al in Valkenburg. In 1984 heeft de de fensiestaf in Den Haag al een onder zoek verricht, waarna de onder houdsdienst is ingekrompen. De or ganisatiestructuur is toen nauwe lijks aangepast. Later volgde nog een rapport van de Rekenkamer waarin ongezouten kritiek werd ge uit op de dienst. "Dan moet er uit eindelijk toch iets worden gedaan. Bij mijn aantreden enkele jaren ge leden als commandant van de basis de landing i i Orion op Valkenburg twijfelde ik al aan het functioneren en de efficiëntie van de onder houdsdienst. Uiteindelijk is geko zen voor een extern onderzoeksbu reau", verduidelijkt Vorenkamp de procedure. Een dergelijk onderzoek en een reorganisatie is niets nieuw bij de marine. Alle onderdelen worden doorgelicht. Op Valkenburg zijn al eerder de bevoorradingsdienst en de verkeersleiding gereorgani seerd. "Je moet blijvend de organi satie aanpassen aan de ontwikkelin gen. Hadden we 20 jaar geleden nog te maken met zeven verschillende vliegtuigtypes en een grote lucht vloot, nu hebben we enkel nog 13 Orions. Het duurt alleen wat lang voordat onze organisatie helemaal is aangepast", geeft de comman dant toe. Dat de onderhoudsdienst effi ciënter moet gaan werken en met minder mensen, wil volgens Voren- kamp beslist niet zeggen dat de af gelopen jaren geld is verspild. "Er gaat hier inderdaad jaarlijks veel geld om, maar is het onzin te sugge reren dat er miljoenen guldens over de balk worden gegooid. Ook elders .by de overheid en in het bedrijfsle ven wordt gezocht naar wegen om te bezuinigen, maar je kan niet zeg gen dat wat straks wordt uitge spaard voorheen werd verspild". ALPHEN AAN DEN RIJN - De omlegging van de Oude Rijn in Alphen is voor de eerstko mende jarén van de baan. Met de splinterpartijen in hun kiel zog namen CDA, WD en PvdA gisteravond tijdens een infor matieve raadsvergadering dui delijk stelling tegen het project van 35 miljoen gulden. Het be drag en het financiële risico zijn zó hoog, dat die volgens de par tijen niet opwegen tegen de voordelen van de omlegging. De omlegging zou ertoe moe ten leiden dat de beroepsvaart in de toekomst niet meer door het centrum van Alphen komt, maar via een nieuwe route door de Zegerplas wordt geleid. Al phen kan in dat geval de functie van het centrum verstevigen en in elk geval voorkomen dat 'het dorp' dichtslibt, zoals burge meester M. Paats gisteravond in zijn inleiding voorspelde. De politieke partijen lieten echter overduidelijk weten dat daar voor naar alternatieve oplossin gen moet worden gezocht. Bij alle andere mogelijke voorde len die in een discussiestuk van de dienst openbare werken stonden vermeld, plaatsten de raadsleden volop twijfels. Eenstemmig Een definitieve beslissing over het wel of niet omleggen van de vaar route wordt eind deze maand geno men. Op grond van de reacties gis teravond komt het college van B en W met een voorstel naar de raad. Na de bevindingen gisteravond kun nen zij niet om het eenstemmige oordeel van de gemeenteraad heen. Dat dat ook niet gebeurt, bleek uit reacties van de wethouders W. de Jong (PvdA) en G. van As (WD), die al ingingen op enkele, door te genstanders aangedragen alterna tieven. De Jong noemde (gedeeltelijke) afsluiting van de Alphense Brug een geschikte mogelijkheid om het centrum te ontlasten. Van As steun de het voorstel tot ontwikkeling van extra parkeergelegenheid aan de rand van het centrum, met name aan de zogenoemde hoge zijde (om geving Stevinstraat). Alleen het CDA heeft voor een deel de omleiding nog niet helemaal uit het hoofd gezet. Van fractievoor zitter W. Breukel mag de tot nu toe gereserveerde grond nog langer in reserve worden gehouden, al plaats te ook hij veel twijfels bij de argu menten vóór. "Wat de veiligheid be treft, dat is nu niet meer aan de orde met de aanleg van de pijpleidingen voor kerosine-transport. Bovendien worden eventuele gevaren van tan kervaart met de omlegging in feite gewoon verplaatst in plaats van op gelost. De verbetering van de be reikbaarheid van het centrum ziet mijn fractie niet zo. Bij de omleg ging moeten er meer bruggen ko men wat de verkeersproblemen al leen maar vergroot. Bovendien wordt het centrum dan een eiland". ALPHEN AAN DEN RIJN - Wan neer vóór 31 maart geen overeen stemming is bereikt tussen Rijnoord en het Sint Elisabeth Zie kenhuis Leiderdorp (EZL) over de hoofdlijnen van de fusie, is intrek king van de erkenning 'onontkoom baar' voor het Alphense ziekenhuis. Dat is de belangrijkste voorwaarde die staatssecretaris D. Dees (Volks gezondheid) stelt bij de erkenning van Rijnoord welke gisteren nog eens voor de duur van een maand werd verlengd. Verder wordt als voorwaarde ge steld dat het bestuur van Rijnoord er nauwgezet op dient toe te zien dat de genomen bestuursbesluiten daadwerkelijk worden uitgevoerd. "Dat betekent dat het gestelde in het discussiestuk over de fusie met het EZL moet worden uitgevoerd". Intussen hebben medische staf en ondernemingsraad voorlopig af gezien van protestacties. Beide ge ledingen van het Alphense zieken huis hebben dat gisteren na uitvoe rig beraad besloten. "In een later stadium kunnen we dan alsnog be kijken of we tot actie overgaan", al dus H. Hornstra-Limburg van de medische staf. VRUDAG 17 MAART Alkemade demonstratie-avond gymnas tiekvereniging Sportief, aanvang 19.00 uur in het dorpshuis van Oud Ade. Leiden ruilavond Koningskerk van o.a. munten, postzegels en stickers, aanvang 19.00 uur in buurthuis 't Spoortje, Bernhardkade. bingo-avond in buurthuis De Pancrat, Middelstegracht, aan vang 20.00 uur. concert in de pianoserie Vrij dagavond Kamermuziek' met Christopher Czaja Sager. aan vang 20.15 uur in de Kapelzaal K &0. Oude Vest. voorstelling: 'De Humorist', met o.a. Johnny Kraaykamp, 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. open huis Sterrenwacht, van 19.00 tot 22.30 uur. voorstelling: 'Het Aquarium', door het Lucas College, aanvang 20.30 uur in het Microtheater, Ou de Vest. avond bij buurtvereniging Zijl kwartier, aanvang 20.00 uur in het Zijlkwartier, Van der Marckstraat. volksdansinstuif olv Ella Schin kel en Joke Scholma, aanvang 20.15 uur in de Muzenhof. Oegstgeest voorstelling: 'Late Late Lien- show' met Wieteke van Dort, aan vang 20.15 uur in 't Groot Profijt. Boerhaveplein. Voorschoten officiële opening van het ver bouwde clubgebouw van de Mau- ritsgroep door mevrouw I. Gehner. Warmond Paasbingo bij Kommunikatie Warmond, in zaal van het Meer- punt. aanvang 20.00 uur. Zoeterwoude toneelvoorstelling: Vader heeft 'n bok geschoten', door toneel groep Anabasis, aanvang 20.00 uur in De Eendenkooi, Kooi kerspad. ZATERDAG 18 MAART Alkemade optreden band The Web, aan:#, vang 21.00 uur in jongerencen trum Splotsz, Stationsstraat 2. Aiohen vang 15.00 uur in café Querelle, Julianastraat. sjoeltoernooi buurthuis Wes- culturele manifestatie tegen afjartheid en racisme met o.a. fo to-expositie en optredens, aan- rommelmarkt in de Pieterskerk, an 10.00 tot 17.00 uur. paaseitjes, -haasjes en -kui kentjes maken olv Clara Sikking, 10.00 tot 11.30 uur bij K&O. voorjaarsloop Matilo over af-, standen van 2 tot 25 km, start om 11.00 uur bij het clubhuis, Zaans- traat. Donald Duck Disney Dag, om 12.30, 15.30 en 19.00 uur in de Stadsgehoorzaal. coopertest, om 14.00 uur met aansluitend trimloop over afstan den van 4 tot 13 km, om 15.00 uur op de kunststofbaan van dé Leid se Hout. open huis bij de Sterrenwacht Leiden, van 14.00 tot 16.30 en van 19.00 tot 22.30 uur. tarrot-tentoonstelling bij Enim Foundation, aanvang 20.00 uur, Rapenburg 48. optreden New Wave Band Tess', aanvang 21.30 uur in buurthuis 't Spoortje, Bern hardkade. kaart- en sjoelavond bij Mu ziekvereniging Concordia, Lange- gracht, aanvang 20.30 uur. bingo-avond in buurthuis Op ei gen Wieken, Valkenpad, aanvang 20.15 uur. Leiderdorp Paasklaverjassen en sjoelen bij Con Bravura. 20.00 uur in het clubgebouw, Beukenschans.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16