'Wijk Oostvlietpolder wordt de blinde darm van Leiden' Bibliotheek mist nog ruim 10.000 boeken Schoenenreus' actief in vrije tijd Werkgroep Milieubeheer wijst volbouwen polder af Wijkcomité De Kooi wil informatie over 'Zijloever' FSO-dealer in Mors-garage Afscheid van D. Spierenburg Nieuwbouw bedrijf Bey VRIJDAG 17 MAART 1989 LEIDEN LEIDEN Wethouder van der Molen (ruimtelijke orde ning) gaf enkele weken gele den een schot voor de boeg. De Oostvlietpolder - inge klemd tussen Vliet en rijks weg A4, het polderpark Cro- nestein en het recreatiege bied Vlietlanden - moet wor den bebouwd om de Leidse woningnood te lenigen. De wethouder gaf hiermee de aanzet tot een discussie waarvan het resultaat in de loop van dit jaar zichtbaar wordt in de verkiezingspro gramma's van de verschil lende politieke partijen. Ver moedelijk wordt bebouwing van de Oostvlietpolder één van de belangrijkste items in de verkiezingsstrijd. door Gert Visser Zowel in gemeentelijke als in pro vinciale plannen staat de Oostvliet polder nu nog als 'groen' te boek. Maar hoe lang blijft dit zo. De Oost vlietpolder is na Roomburg en De Coebel immers de laatste lap grond van enige omvang waar Leiden nog woningen kan bouwen. Moet hier in de loop van de jaren negentig een nieuwe Stevenshof verrijzen? De Leidse Werkgroep Milieube heer vindt van niet. De Oostvliet polder is een slechte lokatie om hui zen neer te zetten. "De woonwijk Oostvlietpolder dreigt de blinde darm van Leiden te worden", voor spelt de werkgroep. Verloedering Lange tijd heeft Van der Molen ge weigerd uitspraken te doen over de wenselijke bestemming van de Oostvlietpolder. "Ik ben in principe niet tegen bebouwing", was het eni ge wat ze over dit onderwerp kwijt wilde. De kwestie ligt gevoelig bin nen haar partij, de PvdA, die in het eigen verkiezingsprogramma heeft opgenomen dat de polder groen moet blijven. De socialisten vrezen een forse deuk op te lopen in het imago van 'milieupartij' wanneer de afbraak van de polder wordt be pleit. Ook het collegeprogramma houdt vast aan een groene polder. Als natuurgebied is de Oostvliet polder echter niet veel (meer) waard, zeggen Wim ter Keurs en Evert Melis van de aan de Leidse universiteit verbonden Werkgroep Milieubeheer. De oprukkende stad heeft zijn werk gedaan. "De gebie den die vroeger natuurwaarde had den, worden door de stad vertrapt", zegt Melis: "De weidevogelstand is er niet bijzonder hoog meer". Volgens Ter Keurs is er zelfs spra ke van verloedering in het voorma lige natuurgebied. Dit stedelijk randgebied wordt in beslag geno men door allerlei kleinschalige acti viteiten in de recreatieve sfeer. Zo is de polder rijkelijk gevuld met volkstuintjes en zomerhuisjes, het veevoederbedrijf Van Niekerk steekt er zijn 15 meter hoge silo in de lucht en op het weggetje langs de Vliet staat op de vrije dagen een lan ge file van auto's en fietsers op weg naar het recreatiegebied. De twee autosloperijen die hier huisden, zijn inmiddels verplaatst. "Om onge wenste ontwikkelingen te voorko men, moet de gemeente hoe dan ook een keuze maken", vindt Ter Keurs. Grutto's De werkgroep wil zich niet te buiten gaan aan een discussie over 'wonin gen versus grutto's'. "Ons uitgangs punt is dat de openbare ruimte een schaars goed is dat op explosieve wijze verloren gaat in de Randstad. Dat proces moet afgeremd worden. Daarom kiezen wij voot een com pacte stad en niet voor woonwijken die als door een fragmentatiebom verspreide klonters in de ruimte lig gen". Zo is de werkgroep hartelijk voor stander van plannen van de ge meente om de open plekken te be bouwen. Melis noemt het zelfs schandalig dat zolang is gewacht met de ontwikkeling van gebieden als de Leeuwenhoek, Roomburg en De Coebel. De laatste twee woonge bieden bestaan overigens nu ook nog alleen op papier. "Dat plaatst vraagtekens bij de bereidheid van de gemeente er hard tegen aan te gaan", zegt Melis. Er gaat meer schuil in de visie op de compacte stad. Het veronder stelt een duidelijke samenhang tus sen bestaande woon- en nieuw bouwwijken waardoor bijvoor beeld het openbaar vervoer makke lijk ingepast kan worden in de nieu we wijk. Ook voor winkels en scho len geldt dat zij dan slechts ten dele in de nieuwe wijk behoeven te wor den gerealiseerd. Tenslotte vraagt ook de veelbesproken 'sociale vei ligheid' een aaneengesloten bebou wing. "Je kan niet soepeitjes een nieu we wijk aan de stad bouwen", be toogt Melis: "Bij de Merenwijk bij voorbeeld zijn daarmee principiële fouten gemaakt". Hij doelt op de twee toegangswegen die door het groene gebied van volkstuinen de verbinding leggen tussen nieuw- Burgerlijke Stand LEIDEN - Geboren: dv. H. van der Kaap en E. Koelemij. Arlette dv. P.F.H. Beerenfenger en E.M. Chrispijn. Serena Anna dv. H.H. Blan ker en A.M. van Delft, Mark José zv. C. de Bruin en M.J. Weegeman, Daniël Wilhelm Isa ac zv. P. de Voogt en A. Zuijderduijn, Stefanie Georgina dv. C.J. Stokkel, Nqncy dv. F.J.P. Duivenvoorden en M.W. van den Berg, Hanna Carina Rahaël dv. M. Naraghi, Gerrit Johan nes zv. H.J. van Rhee en H. Hogewoning, Danny zv. J.J. Slijkhuis en T. van Zeist, Vin cent zv. H.J. van Es en H.J. Jong, Joris zv. J.R.M. Dingjan en D.P.J. Smits, Mitchell Robin zv. E. de Boer en G.M. Leuering, Stefan zv. G. Ros en M.A.J. van der Zwart, Stephanie Laeti- tia dv. W.B.M. Harmsen en P.E. de Ruiter, He lena Nicolina Catharina dv. N.G.J. Schaap en ml q,nt m,rr,|aag Bey is vooral gespecialiseerd in renovatie en restauratie, maar pleegt daarnaast ook nieuwbouw. Belangrijke klussen die Bey thans onder handen heeft zijn de opknap beurt van het bejaardenhuis De Pa relvissers in Zuid-West, waarmee twee miljoen gulden is gemoeid, en het opknappen van de gevel van Ro- bijnzicht. Bij Bey werken 19 men- LEIDEN - De Schoenenreus opent donderdag 23 maart zijn 39ste filiaal aan de Haarlemmerstraat in Leiden. Het is pas het tweede filiaal in de randstad. Vrijwel alle zaken van De Schoenenreus zijn in het noorden, oosten en zuiden van Nederland ge vestigd. De winkel kan aan de Haar lemmerstraat 214 beschikken over een ruimte van 550 vierkante meter. Enim Foundation De Enim Foundation houdt zaterdag 18 maart een tarottentoonstelling en een aantal korte lezingen over onderwerpen als het oude Egypte, over aura's en over astrologie. De bijeenkomst wordt ge houden in het pand Rapenburg 48. Aan vang 20.00 uur. De voertaal is Engels en de toegangsprijs bedraagt 10 gulden. Coopertest Atletiekvereniging De Bataven houdt za terdag 18 maart in samenwerking met de Nederlandse Hartstichting een co opertest (12 minuten). Dat gebeurt op de kunststofbaan in de Leidse Hout. Aan vang 14.00 uur. Kosten 1,50 (jongeren) en 2 gulden (ouderen). Aansluitend, om 15.00 uur. wordt een trimloop gehouden over 4, 7, 10 of 13 kilometer. Inschrijf geld 2,50 (jongeren) en 3,50 (ouderen). Holi-feest Holi is het officiële nieuwjaarsfeest van de Hindoes. Volgens de Hindoejaartel ling leven we nu in het jaar 2046. Daar naast is Holi een overwinningsfeest, vro- lijkheidsfeest en lentefeest. Wie het wil meevieren, kan zaterdag 25 maart te recht in de aula van de openbare basis school in de Merenwijk aan het Valken pad 2. Aanvang 20.00 uur. Kans om ze zonder boete terug te brengen LEIDEN - De openbare bibliotheek in Leiden biedt mensen volgende week woensdag en donderdag de gelegenheid hun nooit terugge brachte boeken zonder boete in te leveren. De bibliotheek doet dit om dat ze haar hele bestand gaat auto matiseren. Volgens een woordvoer ster van de bibliotheek hebben le den in totaal nog zo'n 10.000 tot 12.000 boeken thuis. De openbare bibliotheek heeft in het verleden vaker van dit soort ac ties gehouden. De 'opbrengst' was toen gering omdat, aldus de woord voerster, er weinig publiciteit aan de gratis inleverdagen was gegeven. "Nu willen we er echter flink rucht baarheid aan geven. Op deze manier hopen we ten minste enkele duizen den boeken terug te krijgen". De boeken kunnen worden inge leverd bij de centrale bibliotheek op woensdag en donderdag van 10.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Het filiaal in de Merenwijk is woensdag open van 14.00 tot 17.30 uur en van 18.30 tot 20.30 uur. Het fi liaal in de Stevenshof is geopend op LEIDEN - Het wijkcomité De Kooi wil dat de gemeente op korte ter mijn een informatieavond belegt over het verzorgingstehuis Zijloe ver. Na de weigering van staatsse cretaris Heerma om een financiële bijdrage aan dit tehuis te geven, is in de wijk veel ongerustheid ont staan, aldus het wijkcomité. De organisatie schrijft de ge meente dat voor de weigering van Heerma de leden van het wijkcomi té geregeld overleg hadden met ambtenaren en afgevaardigden van verschillende instanties. Nu echter zijn ze voor hun informatie echter volledig aangewezen op de berich ten in de kranten. Daardoor lijkt het alsof de kwestie over de hoofden van de betrokkenen in de Kooi en Leiden-Noord wordt uitgevochten, zonder dat wijk vertegenwoordigers of andere wijkbewoners de uit komst kunnen voorzien, laat staan beïnvloeden, stelt het comité. Juist omdat De la Mar heeft be loofd dat 'Zijloever' er hoe dan ook komt, dringt het comité erop aan dat het college op korte termijn een bijeenkomst regelt tussen de wet houder en vertegenwoordigers uit de wijk. Op die manier zouden veel (onnodige) zorgen en misverstan den bij de Kooibewoners kunnen worden weggenomen. In slaap gevallen LEIDEN - In het Stadsbouwhuis heeft de politie een 24-jarige Leide- naar aangehouden. De man had in gebroken in de kantine, maar was daar in slaap gevallen. De man bleek tevens nog een andere in braak op zijn geweten te hebben. woensdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur en op donder dag van 18.30 tot 20.30 uur, dat in 't Spoortje op woensdag van 13.30 tot 17.00 en donderdag van 10.00 tot 12.00, dat in Zuid-West op woens dag van 14.00 tot 17.00 en van 18.30 tot 20.30 en op donderdag van 10.00 tot 12.00. Het filiaal in het Mors- kwartier is woensdag open van 09.30 tot 11.30 en van 13.30 tot 16.30 uur. Dit filiaal is donderdag geslo ten. LEIDEN - Aan de Morsweg heeft zich in de Mors-garage een nieuwe autodealer gevestigd. Het betreft automobielen van het merk FSO. De officiële opening heeft zaterdag 18 maart plaats. Ter gelegenheid van dat gebeuren zijn er voor bezoe kers tal van aantrekkelijke aanbie dingen. De garage is morgen open van 10.30 tot 16.00 uur. Het bedrijf beschikt aan de Mors weg over een ruimte van 250 vier kante meter, verdeeld over een showroom, magazijn en werkplaats-. De verkooporganisatie van FSO verwacht een flinke stijging in de verkoop van haar auto's. Vorig jaar werden in Nederland 1087 FSO's verkocht. Dit jaar wordt een ver koop van minstens 1500 van derge lijke automobielen verwacht. LEIDEN - D.W. Spierenburg, tot 1 maart pedel aan de Leidse universi teit, neemt dinsdag 21 maart offi cieel afscheid. Ter gelegenheid daarvan wordt die dag een receptie gegeven in het Academiegebouw aan het Rapenburg. De receptie be gint om 16.30 uur en duurt tot 18.00 uur. Spierenburg is 40 jaar in dienst geweest bij de universiteit. Sinds 1974 was hij pedel. LEIDEN - Aan de Flevoweg in de Merenwijk is gisteren de eerste paal geslagen voor de nieuwbouw van Aannemers- en Timmerbedrijf Bey bv. Die handeling werd verricht door R. Bey (21), zoon van de eige- Het bedrijf is thans nog gehuis vest aan de Karei Doormanweg op de Waard. Ruim vier jaar geleden heeft Bey de binnenstad verlaten. Het bedrijf aan de Oude Vest werd toen met medewerking van de ge meente gesaneerd. Inmiddels is de onderneming op de Waard uit zijn jasje gegroeid. Vandaar de nieuw- bouwplannen in de Merenwijk, waar zowel kantoor, werkplaats, op slag als fabriek in een hal van i 150 vierkante meter worden onderge bracht. REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Vandalisme (I) Wel eens gehoord van Piko Kri mi? Wij ook niet. Wij kwamen die naam voor het eerst tegen in een rapport dat 'Aktieplan Piko Kri mi' heet. Het blijkt de afkorting te zijn van - houdt u vast - Bestuur lijke Preventie veel voorkomende Kriminaliteit. "Piko Krimi klinkt wat frivoler", zegt Wim van der Eshof, coördinator van dat werk stuk. Nu doet gemeente Leiden al en kele jaren haar uiterste best om de kleine criminaliteit terug te dringen. Daarvan is één van de onderdelen het bestrijden van vandalisme. U weet wel, pest- ventjes die de muren onderspui ten met verf en ruiten ingooien van scholen. Elk jaar weer kost het de gemeente - dat wil zeggen: u en wij - een vermogen. Uit cijfers die in het rapport van Piko Krimi staan, blijkt dat in 1988 voor maar liefst 550.000 gul den naar de sodemieter is gehol pen. Vergeleken met vorig jaar ruim een ton meer. En dat is dan nog maar de schade die is aange richt aan gemeente-eigendom men zoals scholen, bushokjes, straten en verkeersborden. Als de vernielingen aan particuliere ei gendommen daarbij worden ge rekend, komen we vermoedelijk op een bedrag van twee miljoen gulden. Nu steekt de gemeente Leiden jaarlijks zo'n twee ton in de be strijding van vandalisme. Toch ook geen kleinigheid. Maar aan de cijfers van vorig jaar is dat dus niet te merken. Faalt het Leidse anti-vandalismebeleid Vandalisme (2) Van der Eshof van Piko Krimi zegt dat die conclusie nog voorba rig is. "Dat kun je nu nog niet zeg gen. Wie weet neemt het vandalis me volgend jaar wel weer af. Ik moet bekennen dat het soms de schijn heeft dat we falen. Het van dalisme is ook zo moeilijk te be strijden. Nee, ik word er niet moe deloos van. Dan zou ik er beter mee kunnen ophouden". Vooral de drie scholencom plexen in de Merenwijk zijn regel matig het slachtoffer van de ac ties van Leidse jongeren. Leer krachten van de scholen aan het Valkenpad moeten maandagmor gen iets vroeger op hun werk ko men om, voordat de lessen begin nen, nog even de scherven op te ruimen. Elk weekeinde worden daar immers een paar ruiten vak kundig aan diggelen gegooid. De oorzaak hiervan is volgens Van der Eshof moeilijk te achter halen. "Er wonen daar natuurlijk veel jongeren, maar toch niet zo veel dat een dergelijke vandalis me daarmee gerechtvaardigd kan worden. Er zijn zoveel factoren van invloed". Eén van de factoren is bijvoorbeeld het Europees Kampioenschap voetballen tij dens de afgelopen zomer. "Toen was duidelijk sprake van een piek", weet Van der Eshof. "Er waren in die periode heel veel mensen op straat. Er werd feest gevierd. Daar horen op een of an dere manier vernielingen bij". Van der Eshof is ook eerlijk: "We zullen het vandalisme nooit ge heel kunnen uitbannen. Die illu sie heb ik niet. Dat zit nu eenmaal in de maatschappij ingebakken". Waarvoor Van der Eshof dan ook een beetje zijn hart vasthoudt is de Stevenshof. "Daar gebeurt nu nog niets, maar dat was in het begin in de Merenwijk ook zo. Dat zegt dus niets. De vraag is: hoe kunnen we dat voorkomen". Een middel waarvan Van der Es hof verwachtingen heeft is het zo geheten 'multifunctioneel' ge bruik van schoolgebouwen. Een voorbeeld daarvan is de Zijl wij kschool waar een klaslo kaal is omgebouwd tot twee wooneenheden. "Die bewoners houden daar een beetje toezicht. We denken eraan om dat ook bij de andere scholen in de Meren wijk voor elkaar te krijgen", zegt Van der Eshof. Een ander punt is dat omwonenden vaak niet de po litie bellen als er wat aan de hand is. "Soms denk ik dat mensen +De Oostvlietpolder met de voorgrond de Lammebrugdoor de stad vertrapt en als natuurgebied weinig waardevol. bouwwijk en bestaande stad. Het le vert voor fietsers en voetgangers hoogst onveilige toegangsroutes op die de laatste tijd dan ook volop in discussie zijn. Isolement De Oostvlietpolder voldoet niet aan de voorwaarden die de werkgroep stelt. De uitspraak van Van der Mo len getuigt daarom van 'kaartplano- logie', zeggen de heren. "Het is ze ker niet vanzelfsprekend om de Oostvlietpolder aan te wijzen als uitbreidingslokatie. De polder ligt daarvoor erg afgesloten en dreigt in een sociaal isolement te raken. Het ontbreekt immers aan een direct- aangrenzende wijk", zegt Ter Keurs. Hij wijst er op dat de toe komstige wijk van drie kanten be grensd wordt door intensief ge bruikte verkeers- en waterwegen: De A4, de Europaweg en de Vliet. "Aansluiting bij bestaande trajec ten voor het openbaar vervoer, lijkt vanuit de Oostvlietpolder een moei lijke zaak. Ontsluiting van de toe komstige wijk bijvoorbeeld door een brug over De Vliet is ongewenst omdat de toegangsweg eerst door het groengebied (zwembad De Vliet en sportvelden) langs de Voorscho- terweg zou voeren. Vanuit sociale veiligheid in deze tijd onaccepta bel". De aanwezigheid van de snelweg A4 in het oosten - binnenkort ver breed tot zes rijbanen - trekt ook een wissel op de beoogde nieuw bouwwijk. Er moeten enorme ge- luidhinderzones of hoge geluids wallen aangelegd worden. Om over de mogelijke aanleg van rijksweg 11 west maar niet te spreken. Dan is er nog de rioolzuivering langs de Voorschoterweg. Al jaren klagen bewoners van Zuid-West over stankoverlast terwijl zij wat de windrichting betreft, in de goede hoek zitten. Voor de toekomstige bewoners van de Oostvlietpolder waait de wind precies verkeerd. Samenvattend: "De Oostvlietpol der wordt een blinde zak van Lei den en dat is bijzonder onaantrek kelijk", aldus Ter Keurs. Recreatie Op het stadsbouwhuis wordt in middels bekeken hoeveel wonin gen er kunnen worden gebouwd in de polder. Uitgaande van handha ving van volkstuinen en bestaande bebouwing en de aanwezigheid van een overdaad aan leidingen in de grond 'mogen we in onze handen wrijven wanneer we de 3000 halen' zegt het hoofd van de afdeling ste- debouw van de gemeente, D. Half- werk. Een wijk op het scherp van de snede, geeft Halfwerk toe. Een aan tal van 3000 woningen wordt als ab soluut minimum gezien om een vol waardige wijk met voldoende buurtvoorzieningen op te zetten. De Stevenshof met zijn 4000 woningen heeft al voldoende moeite de in standhouding van een eigen wijk- gebouw, gezondheids- en winkel centrum. Melis en Ter Keurs willen de be hoefte aan nieuwe woningen in het Leidse deel van de randstad in re gionaal verband zien. Eerst moet daarvoor duidelijk gemaakt worden hoeveel woningen er nodig zijn. Het provinciaal bestuur stelt daarvoor ramingen op en die wil de werk groep nog eens aan een kritische blik onderwerpen. "Als de conclusie dan is dat er in de Leidse agglomoratie moet wor- - den gebouwd, moet het regio-over leg uitwijzen waar die woningen het beste neergepoot kunnen worden", vinden de twee. Een overleg dat de laatste jaren voorzichtig tot stand is gekomen en waarbij gemeenten trachten samen te werken in de be strijding van de woningnood. Bij het aanwijzen van nieuwe lo- katies moet er bovendien vanuit ge gaan worden dat een Leidse wo ningzoekende niet per se in Leiden behoeft te wonen, vindt de werk groep. Dat kan betekenen dat de grote nieuwbouwlokaties eerder in Leiderdorp of in Voorhout gezocht moeten worden dan in de Oostvliet polder. De werkgroep is van plan in een volgend onderzoek mogelijke lokaties in de regio aan te wijzen. En de toekomst van de 'verloe derde' Oostvlietpolder? "Daar moe ten andere plannen voor gemaakt worden", zegt Ter Keurs: "Een re creatieve ontwikkeling ligt voor de hand. De polder kan bijvoorbeeld opgenomen worden in de randstad- groenstructuur. Ik heb ook niet de indruk dat de provincie iets totaal anders van plan is". Jan Vandaal levert een bijdrage aan de beschadigingen i bang zijn om te bellen. Dat ze r presailles verwachten". Vandalisme (3) Volgens Frans Bosch van bureau Halt kan er over de effectiviteit van het anti-vandalismebeleid nog niets worden gezegd. Halt is een instelling waar jongeren te recht komen die wegens vanda lisme door de politie zijn opge pakt. Zij krijgen door medewer kers van Halt een alternatieve straf opgelegd, zoals het schoon maken van de muren die zij daar voor nog met veel enthousiastme hebben beklad. Bosch zegt dat de cijfers van de gemeente zeer vertekenend zijn. "Kijk, er is alleen maar gekeken naar de kosten. Je moet echter niet vergeten dat onlangs is beslo ten om kapotte ruiten te vervan gen door het duurzamere plexiglas. Als je in plaats van een ruitje van 20 gulden een ruit va 100 gulden zet, loopt dat aardig i de papieren. Dat zegt echter niets over het aantal vandalismehande- lingen". Het is volgens Bosch te vroeg om nu al te zeggen dat de inspan ningen van bijvoorbeeld Halt niets helpen. "Daarvoor zijn we nog te kort bezig. De effecten kun je pas over een paar jaar meten. Het enige dat je nu kan zeggen is dat het vandalisme niet is terug gedrongen". -•

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15