Regio eensgezind in strijd tegen rijksweg Geld ontbreekt voor bouw gemeentehuis Aantal kleine diefstallen in Warmond afgelopen jaar opvallend gestegen 'Wassenaars' protest tegen rijksweg 11-west ALS U UW MARKT WILT VERGRUTEN, DAN HEBBEN WIJ HIER IETS DAT ERG GOED IN UW KRAAM VAN PAS KOMT. Groot ©)Damiate VRIJDAG 17 MAART 1969 REGIO LEIDEN PAGINA 14 'Verbetering openbaar vervoer belangrijker' REGIO Leiden, Voor schoten, Oegstgeest, Leider dorp, Alkemade en Zoeter- woude zijn eensgezind tegen de aanleg van rijksweg 11- west, de weg die de rijksweg Amsterdam-Ypenburg met de rijksweg Amsterdam- Den Haag zou moeten ver binden, Voorschoten door snijdt en de Leidse Stevens hof'inpakt'. Dit bleek gister middag tijdens het agglome ratie-overleg in het Leidse Stadsbouwhuis. De gemeenten stellen openbaar ver voer boven nieuwe wegen en willen op die manier het milieu zoveel mo gelijk beschermen en verdere aan tasting voorkomen van de 'schaarse groene ruimte tussen de Leidse re gio en Den Haag'. Ook vrezen ze dat verschillende woningbouwlocaties in de knel komen door de nieuwe rijksweg. De Voorschotense ver keerswethouder J. Visser is blij dat de agglomeratie één standpunt in neemt bij heikele punten als de '11' en stapte met een gelukkig gevoel de vergadering uit. De zinsnede dat de rijksweg 11- west 'thans moet worden afgevoerd van het structuurschema verkeer en vervoer' ziet hij allerminst als een afzwakking, zoals een Leider- dorpse raadscommissie dat maan dagavond formuleerde. "In de reac tie van de agglomeratie staat kei hard dat de weg thans uit het struc tuurschema voor verkeer en ver voer moet", zegt de wethouder be slist. "Dat betekent dus dat de weg er niet voor het jaar 2010 kan ko- Brochure Of de agglomeratie meer gaat doen dan het versturen van de schriftelij- WARMOND - Het aantal kleine diefstallen in Warmond is vorig jaar met meer dan honderd procent toe genomen tot 74. Tienmaal werd een diefstal opgelost. Dat blijkt uit het verslag van de rijkspolitie over het tweede deel van vorig jaar. In het verslag wijst de politie het uitwaaieren van de criminaliteit vanuit de steden aan als mogelijk oorzaak van het toegenomen aantal diefstallen. De burgerij blijkt echter ook steeds meer bereid tot aangifte van diefstal, zodat vaker dan vroe ger bekend is dat er iets is voorge vallen. Het aantal diefstallen door braak steeg vorig jaar ook aanzienlijk, voornamelijk doordat eind augus tus een groot aantal auto's werd opengebroken. Een extra recher chedienst om deze inbraken op te lossen, leverde uiteindelijk niets op. Wel bleef het aantal diefstallen van fietsen ongeveer gelijk. Een positieve ontwikkeling noemt de rijkspolitie dat het aantal aangiften van vernielingen met ruim vijftig procent is gedaald ten opzichte van 1987. "Vermoedelijk speelt het feit dat de jeugd in War- Brand op zolderetage in Leiderdorp LEIDERDORP In een woning aan de Hoofdstraat in Leiderdorp is de afgelopen nacht een zolder ge deeltelijke in as gelegd. Een 19-jari- ge jongeman die daar sliep werd door het vuur en de rookontwikke ling wakker en wist zijn slaapver trek tijdig te verlaten. De brand is vermoedelijk ont staan door een lamp die tegen een kussen van zijn bed heeft gestaan. De brandweer, die zeer snel ter plaatse was, wist het vuur binnen tien minuten te blussen. Omtrent de totale schade konden vanmorgen door de politie nog geen mededelin gen worden gedaan. Programma in de Muzenhof uitgebreid mond regelmatig met de politie in onderzoekjes met allerhande feiten wordt geconfronteerd, erin mee dat er minder vernielingen worden ge pleegd". Wat het verkeer betreft viel vorig jaar op dat het aantal processen-ver baal ten aanzien van het rijden on der invloed met honderd procent is gestegen. De politie denkt dat dit kan liggen aan de verscherpte con trole op alcoholgebruik in het ver keer. Rijksweg 11-oost Op het moment dat de bestuurders uit de Leidse regio zich uitspraken tegen de aanleg van het westelijke gedeelte van de rijksweg 11, vroe gen Alphense politici hun partijge noten in de Tweede Kamer nog dit jaar te beginnen met de aanleg van het oostelijke rijksweg 11-gedeelte naar Bodegraven. De Alphenaren vertelden landelijk fractievoorzitter J. Voorhoeve en de woordvoerder over deze materie, H. Lauxterman, dat het maatschappelijk en econo misch onverantwoord is de aanleg uit te stellen. "De hele infrastructuur rond Al phen levert zo veel knelpunten op als de aanleg van de rijksweg niet binnen de planning wordt gereali seerd, dat we nu initiatieven moe ten ontwikkelen om deze zaak op te pakken. Volgens het schema moet in 1989 met de aanleg van dit wegge deelte worden begonnen. Dat kan nog, vinden wij, maar dan moet nu wel actie worden ondernomen", zo reageert WD-wethouder Van As op het dreigende uitstel. ke reactie op de '11' en andere regio nale aangelegenheden, weet Visser niet. De gemeenten hebben niet ge sproken over een gezamenlijke brochure of andere "toeters en bel len", zoals de gemeentebestuurder het noemt. In het kamp van de voorstanders is Wassenaar wél bezig met een der gelijk initiatief en overweegt de ge meente een symposium te organise ren over de noodzaak van de rijks weg 11 -west, samen met de Kamers van Koophandel van Den Haag en Leiden. De Voorschotense wethou der Visser vindt het een vreemd plan. "Iedereen mag doen waar hij zin in heeft, maar ik vraag me af wel ke samenspraak je hebt als daar al leen voorstanders komen", reageert hij. "Dat wordt een samenspraak van twee heren en ik hoop dan ook dat ik de kans krijg het woord te Langs de Wassenaarse Rijksstraatweg, vlak voor de Leidse Stevenshof, staat een bord i m Rijkswaterstaat van zullen opkijken. Het spreekt zich uit tégen de rijksweg 11-west. WASSENAAR - Terwijl het Wasse naarse gemeentebestuur steeds har der vóór de komst van rijksweg 11- west strijdt, is op Wassenaars grondgebied een bord tégen die rijksweg geplaatst. Het bord staat in de weilanden van boer A.Th. van der Ham, op de plek waar de rijks weg is gedacht: evenwijdig aan de Leidse nieuwbouwwijk Stevens hof, tussen de Wassenaarse Rijks straatweg en de spoorbaan Leiden- Mariahoeve. De agrariër pacht 18 hectaren weiland, door de komst van de rijks weg zou hij terugvallen op negen hectaren en dat is te weinig om ren dabel te kunnen draaien. Zelf is Van der Ham 62 en moet hij tóch stop pen, zijn 23-jarige zoon is op en top boer en weigert zich te laten uit kopen. "Geld is niet belangrijk, het gaat ons om het land", zegt senior beslist. Als molenaar van de half inge bouwde Stevenshofjesmolen is hij fel gekant tegen de rijks weg. "Dan verlies ik ook de zuid westenwind en kun je de molen net zo goed omschoffelen", zegt hij veelbetekenend, na 42 jaar 'draai en'. Als echte Hollander merkt hij op dat de rijksweg het laatste stukje polderlandschap tussen Leiden en Den Haag "op een vreselijke manier aantast". Hoe hoog de weg hem ook zit, Van der Ham heeft zijn gemeente bestuurders nog niet gezegd hoe erg hij vindt dat ze maar 'doorduwen' en geen moment lijken te denken aan burgers als Van der Ham. "Hoe moet ik ze opzoeken? Ik weet het niet", zegt de Wassenaarder. Hoe wel ook buurmannen de weg veraf schuwen, kent hij hun angst voor handtekeningenacties en andere ac ties: "Ze zijn bang dat wanneer die weg tóch doorgaat, ze geen schade loosstelling krijgen". Rijkswaterstaat Van der Ham is minder bang, maar wil wel graag in de krant hebben dat hij het bord niet zelfheeft geplaatst. Het is door die mensen gedaan die ook in Voorschoten borden plaats ten op het tracé van de weg. Pikante aan het Wassenaarse bord is dat het op de 3 hectaren grond staat die Rijkswaterstaat halverwege de ja ren zevenig aankocht. De instantie die de weg zo graag wil aanleggen, is dus medeverantwoordelijk voor het protest. Het valt Van der Ham honderd procent mee dat de politie niet is langsgeweest en voorstanders van de weg geen pogingen hebben ge daan het bord te verwijderen. Wel vroegen velen hoeveel geld hij krijgt voor dat reclamebord. "Pure jaloezie. Maar ik krijg geen geld en wil geen geld. Het gaat mij om het land", zegt hij. Of dat ook zal lukken betwijfelt de agrariër en molenaar: "Ik zeg wel eens: wat de heren wil len, beurt toch. Op den duur zal die weg er wel komen". Haaswijk weer in teken van kwart-triathlon OEGSTGEEST - Eén kilometer zwemmen in het Oegstgeester ka naal. 42,5 kilometer fietsen door Haaswijk en Oegstgeest-midden en drie ronden hardlopen door Haas wijk. Dat is net als bij de vierde edi tie de opdracht van de vijfde kwart- triathlon van Oegstgeest, georgani seerd door de Buurtgroep Haas wijk. Morgen vanaf 11.00 uur kun nen maximaal 80 inwoners van Oegstgeest zich laten inschrijven als deelnemer van het spektakel dat overigens pas op 3 september zijn beslag zal krijgen. Die inschrijving wordt op de hoek Johan Wagenaarl- aan/Jan Sweelincklaan afgewik keld. Vier uur later worden onge veer honderd startbewijzen voor overige liefhebbers gesleten. In vergelijking met de vorige triathlon is er een spelregel bijgeko men en dat is dat alle deelnemers tijdens het fietsen een wielerhelm moeten dragen. Wielerhelmen zijn niet goedkoop maar bij de inschrij ving van morgen kunnen de deelne mers zich ook laten inschrijven op een "aantrekkelijke aanbieding", aldus de organisatoren. Aan de triathlon kunnen maxi maal 275 mensen meedoen. Slechts 40 van hen zijn wedstrijddeelne mers, alle anderen doen mee aan de recr^atie-triathlon. Vijftien van de •wedstrijddeelnemers zijn geselec teerd aan de hand van de uitslag van 1988. De leden van Buurtgroep Haaswijk kunnen vooraf inschrij ven. De schatting is dat 80 Haaswij- kers dat ook daadwerkelijk zullen doen. De distributie van de startbe wijzen mag dan wat ingewikkeld zijn maar heeft alles te maken met het streven van de organisatie dat tweederde deel van de deelnemers Oegstgeester ingezetene is. Heterdaad VOORSCHOTEN - Twee inwo ners van Den Haag zijn gisteren op heterdaad betrapt bij een inbraak in een woning in Noord-Hofland in Voorschoten. Buurtbewoners maakten de politie attent op de in braak. De Hagenaars, bekenden van de politie, konden uiteindelijk in Leiden worden aangehouden. Belastingen vermoedelijk omhoog in Oegstgeest WASSENAAR - Bij een aanrijding op de Papelaan in Wassenaar is gisteravond een echtpaar uit deze gemeen te zwaar gewond geraakt. De wagen van het echtpaar raakte van de weg af en kwam tegen een boom tot stilstand De 69-jarige vrouw moest door de brandweer worden ontzet. De vrouw en haar 68-jarige man werden met diverse breuken naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Een woordvoerder v uit dat oververmoeidheid de oorzaak is geweest. Het echtpaar snel even een bezoek bij kennissen afleggen. vermoedelijk ook inwendig letsel overgebracht de politie van Wassenaar sprak het vermoeden s juist teruggekeerd uit Amerika en wilde nog (Foto Holvast) LEIDERDORP - Het programma aanbod van het Leiderdorpse cultu- reel-centrum Muzenhof wordt uit gebreid. Volgend seizoen komen er zes theatervoorstellingen, vijf con certen en vijf kindervoorstellingen. Verder wordt de programmatische samenwerking met de Leidse Schouwburg gehandhaafd. Nicolette Koomen, medewerk ster van de Muzenhof, rekende gis teravond tijdens de vergadering i welzijn voor dat de theatervoorstellingen dit i door gemiddeld 125 personen zijn bezocht, oftewel een bezettingsper centage van 50 procent. Er zaten pu bliekstrekkers bij (Jos Brink), maar ook missers (het Raamtheater). De ze laatste voorstelling moest zelfs wegens gebrek aan belangstelling worden geschrapt. Er waren slechts twee kaartjes verkocht. De kosten van uitbreiding van het programma-aanbod van 27.000 gul den komen bij de 50.000 gulden die al op de begroting stonden. stond gisteren op het standpunt 'dat de loop in de Mu zenhof moest komen'. C. Kerner- Schellingerhout (CDA): "Voorzich tig programmeren en geen risico- voorstellingen voor een klein pu bliek programmeren". Overigens zit nog een 'bredere evaluatie' van de Muzenhof-activiteiten in de pen. Zoeterwoudse schaatser Jeroen Straathof steelt show in Leiden ZOETERWOUDE - In de Leidse ijshal werden gisteravond de Zoe terwoudse schaatskampioenschap pen gehouden, waarbij Jeroen Straathof twee prijzen binnenhaal de. Er waren 80 schaatsers opgeko men, alsmede een groot aantal re creanten. De wedstrijden werden gehouden over twee ronden, waar door er een flinke vaart zat in het programma. Een marathonwed strijd besloot het evenement. De uitslagen luidden als volgt: bij de meisjes van de basisscholen won Judith Straathof, bij de jongens Mathieu van Nierop. In de categorie voortgezet onderwijs wonnen Es- mée Wijnands en Jeroen Straathof. Bij de dames streek Ellen van der Geest met de eer en bij de heren Walter Koeken. Bij de marathon wedstrijden wonnen in de verschil lende categorieën respectievelijk Karin Onderwater, opnieuw Jeroen Straathof, Astrid van Leeuwen en Piet van der Geest. Voorzitter C. Janmaat sprak na afloop van een 'geslaagd evenement'. INBRAAK - Bij een inbraak in een woning aan de Koningstraat in Lei derdorp zijn gisteren geld, een cd- speler, video-apparatuur en siera den ontvreemd. Volgens de politie zijn de inbrekers via de achterzijde de woning binnengedrongen. Op het moment van de inbraak waren de bewoners niet thuis. OEGSTGEEST De gemeente Oegstgeest heeft in 1990 geen geld voor nieuw beleid en ziet ook de eerste jaren daarna geen kans een nieuw raadhuis te bouwen. Voor nieuwe ideeën moeten oude plannen wijken en wanneer partijen het niet eens zijn met voorgestelde bezuini gingen, moeten ze zelf de dek king verzorgen. Voorbeeld daarvan is de bezuini ging van 28.000 gulden op logopedie en schoolbegeleidingsdienst voor openbaar en bijzonder basisonder wijs. De raadscommissie voor financi ën wilde daar gisteravond niets van weten en verschillende partijen ho pen het gat te dichten door de reini gingsrechten extra te verhogen en het schoolzwemmen in te krimpen. Het raadhuis staat maandagavond ter discussie in de raadscommissie voor algemene bestuurlijke aange legenheden, maar wethouder P. van Veen liet gisteravond alvast weten dat "nieuwbouw altijd duurder is". Volgens Van Veen is zijn gemeen te al snel 50.000 gulden kwijt aan de broodnodige aanpassingen, ook als de ambtenaren nog maar een paar jaar blijven op de huidige plek. "Mocht er onverhoopt toch beslo ten worden een nieuw raadhuis te bouwen, dan verhuist de 50.000 gul den van de urgentielij st automa tisch naar dat krediet", zei hij. Uit de voorjaarsnota valt op te maken dat de rioolrechten in 1990 met 35 gulden stijgen en de reini gingsrechten met 12 gulden. Hon denliefhebbers moeten 84 gulden neertellen voor hun viervoeter, ter wijl de belasting voor de tweede hond 198 en de derde hond 234 gul den bedraagt. De onroerend-goed- belasting moet gelijk blijven: voor eigenaren 3,67 gulden en voor ge bruikers 2,72 voor iedere 3000 gul den die hun woning waard is. Bos De opgevoerde zeven ton voor een Het Oegstgeester gemeentehuis. Als het iren hier nog enkele jaren zitten. W ligt, blijven de ambte- (foto Wim Dijkman) bos tussen Haaswijk en Morsebel, vindt D66 aan de hoge kant. Vol gens de fractie verleent het ministe rie van landbouw en visserij subsi die voor de aanleg van 'snelgroei end bos'. Oegstgeest wil de aanleg snel in gang zetten en hoopt dat het over enkele jaren goed toeven is in het 'Oegstgeester Houtje'. Op de bouw van een kleine kinderboerde rij in het 'Houtje' wordt gestudeerd. De WD wil de 350.000 gulden voor een vrijliggend fietspad langs de President Kennedylaan liever besteden aan een veilige fietsover- steek over de Haaswijklaan, ter hoogte van de scholennieuwbouw. Als dat bedrag wordt aangevuld met de 50.000 gulden die van Haas wijk richting verkeersleefbaar- heidsfonds gingen, moet een goede oplossing mogelijk zijn. "Nu de weg met fietspad langs de Haarlemmer- trekvaart is gerealiseerd, is de prio riteit voor het fietspad langs de Pre sident Kennedylaan afgenomen. De situatie in Haaswijk is voor fietsers aanmerkelijk gevaarlijker dan situ atie voor fietser die de President Kennedylaan nemen", oordeelde het WD-raadslid H.A. Rijks. Ouderenbeleid Moeite had D66 met het ontzien van de Stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest (SWOO). De partij vindt niet dat het ouderenbeleid vrijuit kan gaan als het rijk de welzijnssec tor kortingen van 14 procent oplegt, hoe belangrijk ze het ouderenbeleid ook vindt. De wethouder gaf D66 theoretisch gelijk maar vertelde de oppositiepartij dat in een eerdere gemeenteraadsvergadering 15 van de 17 raadsleden besloten dat SWOO in 1990 niet hoeft te bezuini gen. Als adverteren ergens geschikt voor is, dan is het wel voor het bewerken van nieuwe marktgebieden. Ook hier kan het LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD u prima van dienst zijn. Samen met 6 andere kwaliteitskranten zijn wij namelijk verenigd in GROOT DAMIATE. En dat GROOT DAMIATE voor u één van de interessantste stukjes Nederland kan bereiken, is geen holle advertentiefrase maar een keihard gegeven. Wat denkt u van het aantrekkelijke, aaneengesloten gebied van Zaanstad/Purmerend door Haarlem en omstreken heen naar Leiden, ook wel bekend als de koopkrachtige gordel rond Amsterdam? Met 723.200 regionale dagbladlezers bieden wij u een marktgebied met mogelijkheden. Temeer daar statistisch is vastgesteld dat dit gebied gewoon wat méér financiële armslag heeft. Interesse?? Bel 071-161400 en wij vertellen u graag alles over deze vérstrekkende manier van advertere LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD. Verrassend veelzijdig in trefzeker adverteren. NOTf Haarlems Dagblad oEnmooNI LEIDSCH] DAGBLAD ALPHENS DAGBLAD [Jmuider Beverwijkse Courant Courant

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14