Opknappen flats De Parelvissers' kost 2,5 miljoen Noodgedwongen afscheid 'kampioen-uitstrijksters' Voorlopig geen meubelzaak in garage aan Korevaarstraat LEIDSCH m DAGBLAD Ruiten en muren van de Stadsgehoorzaal beklad Steun bisschop Bar voor de Paus Johannes-school VRIJDAG 17 MAART 1989 LEIDEN - Ruiten en muren van de Stadsgehoorzaal zijn vannacht ondergespoten door het 'Revolu tionair Kommando Marinus van der Lubbe'. In de Stadsgehoor zaal vindt een tweedaags congres plaats over terrorisme, georgani seerd door de internationale stu dentenvereniging Aegee. Het commando schrijft in een verklaring zijn steun te willen be tuigen aan alle onderdrukte vol keren en verzet zich tegen 'elite- wetenschappers die samen met staatsterroristen congressen or ganiseren'. Terrorisme wordt het logische verzet tegen staatsterro- risme genoemd. Op muren en ramen van de Stadsgehoorzaal werden kreten geschreven als 'Dit is staatsterro- risme'. De ramen konden vanoch tend voor aanvang van het con gres worden gereinigd, het schoonmaken van de muren bleek aanmerkelijk lastiger. Er werd verder geen schade aange richt. Het is de eerste maal dat deze groep zich onder deze naam in Leiden manifesteert. Marinus van der Lubbe werd bekend als de Leidenaar die in de Tweede Wereldoorlog werd gedood om dat hij de Duitse Rijksdag in brand zou hebben gestoken. Leden van de groep hebben eerder actie gevoerd onder de naam 'Autonome Cellen' tegen de in Leiden gevestigde sekshuizen en schilderden begin januari leu zen op NZH-bussen als protest te gen de aanwezigheid van Shell in Zuidafrika. Volgens politiewoordvoerder Graveland heeft de politie geen idee wie de leden van deze groep zijn. Er wordt vooralsnog geen verband gelegd tussen de actie bij de Stadsgehoorzaal en eerdere ac ties in Leiden. Volgens Grave land is er mede door de hoge werkdruk bij de politie geen aan leiding om een 'diepgaand onder zoek' naar het gebeurde in te stel len. DEN HAAG/LEIDEN - In de voor malige Fiat-garage aan de Ko- revaartstraat komt voorlopig geen meubelzaak. De Afdeling Recht spraak van de Raad van State heeft vanmorgen een poging van de initi atiefnemers A.J.A. Verberg (de ei genaar van het pand) en J.W. van Dolder (de meubelhandelaar) om het plan alsnog te realiseren laten stranden. Hun verzoek tot schor sing van het gemeentelijke besluit, waarin werd gedreigd dat desnoods de politie zou worden ingezet om de opening van de meubelzaak te voor komen, werd vanmorgen door de voorzitter van de Afdeling Recht spraak, staatsraad mr. P.J. Bouke- ma, afgewezen. In het pand zat vroeger een Fiat- garage, maar die heeft vorig jaar de activiteiten in Leiderdorp gecon centreerd (en is daar failliet gegaan). Van Dolder wilde zijn zaak ver plaatsen van de Haarlemmerstraat naar de Korevaarstraat, omdat hij nu te weinig mogelijkheden heeft. Daartoe sloot hij een huurovereen komst met Verberg, waarin de huur van de garage werd geregeld. Jaar lijks zou Van Dolder 90.000 gulden aan huur moeten betalen voor de 900 vierkante meter. Toen de gemeente op de hoogte kwam van de plannen om aan het Levendaal een meubelzaak te be ginnen, stuurde zij onmiddellijk een brief aan Verberg en Van Dol der. Volgens de gemeente is de ves tiging van een meubelzaak in strijd met het bestemmingsplan Leven daal-West en daarom kondigde zij aan een opening te verhinderen, desnoods met toepassing van poli- tiedwang. De raadslieden van Verberg en Van Dolder stelden gisteren tijdens een zitting van de Raad van State dat het gebruik van het pand feite lijk niet wordt gewijzigd. Het was een ruimte waarin auto's werden verkocht, nu wordt het een ruimte waar meubels worden verkocht. Bovendien is de verkoop van meu bels minder hinderlijk dan de auto verkoop. De buurt zou ook geen en kel bezwaar hebben tegen de komst van een meubelzaak. Bovendien wezen zij erop dat de gemeente Leiden sinds enkele jaren de vestiging van grootschalige de tailhandel, zoals meubelzaken, aan de rand van het kernwinkelgebied bevordert. Daarom zou het toepas sing van politiedwang in strijd zijn met dat beleid. De raadsman van Van Dolder benadrukte verder dat zijn cliënt op 1 april uit het pand aan de Haarlemmerstraat moet. "Vanaf die datum heeft hij geen dak meer boven zijn hoofd". Mr. R. Bunt, ambtenaar van de ge meente Leiden, bestreed de lezing van de advocaten. Volgens hem was er in het pand een werkplaats geves tigd met daarbij een showroom. Van detailhandel was geen spra ke, zodat wel degelijk een verande ring van het gebruik plaatsheeft. De gemeente kan daarvoor onder be paalde voorwaarden wel toestem ming, maar dan moet de realisering van de plannen uit het bestem mingsplan onmogelijk zijn. En daarvan is geen sprake, aldus Bunt. De ambtenaar benadrukte dat het pand drie bestemmingen heeft. Aan de kant van de Korevaarstraat zou een winkel mogen komen van maximaal 150 vierkante meter. Het binnenterrein, waar voorheen de auto's werden gerepareerd en dat is overkapt, moet tuin worden. En aan de kant van de Garenmarkt, waar nu een parkeerplaats is, zouden wo ningen moeten verrijzen. "Het gat aan de Garenmarkt wordt als zeer ontsierend beschouwd, vooral om dat aan de Garenmarkt zeer veel monumentale panden staan", aldus Bunt, die verder meedeelde dat de gemeente bereid is tot aankoop van het pand over te gaan. LEIDEN Tienduizenden uit- strijkjes hebben zij in de loop der jaren gemaakt, maar gister middag namen zij noodge dwongen afscheid van het Leids laboratorium voor cytolo gie en pathologie: vijf verpleeg kundigen, speciaal voor dit vak opgeleid en door mevrouw dr. M. Boon, patholoog-anatoom, fijntjes 'Kampioen-uitstrijk- sters' genoemd. door Annemiek Ruygrok Reden voor droefenis, maar Boon wilde er een 'begrafenisfeest' van maken. Vandaar bloemen, een re ceptie en een wethouder (Kuijers), die het afscheidsfeestje gisteren in het Leiderdorpse restaurant In de Houtkamp kwam opluisteren. Uitstrijkjes maken, in het kader van het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker, gebeurt vanaf 1 april door de huisartsen. De uitstrijkjes zelf worden vanaf die tijd nog wel in het laboratorium aan de Groenesteeg op kanker, maar ook virussen en geslachtsziekten gecontroleerd. Vijftien jaar geleden begon'het Leidse laboratorium al met de on derzoeken naar baarmoederhals kanker. Een groot aantal vrouwen verenigingen stak de koppen bij el kaar en zo ontstond - uit particulier initiatief - het ongesubsidieerde be volkingsonderzoek als eerste in Ne derland. "Mevrouw Vis, echtgenote van de toenmalige burgemeester van Lei den, was één van de initiatiefneem sters. De vrouwen betaalden het on derzoek zelf. En toen de overheid het onderzoek landelijk in 1975/1976 ging subsidiëren, draai den we gewoon door. Maar omdat de hele organisatie al was opgezet, was dit het allergoedkoopste bevol kingsonderzoek van Nederland", aldus dr. Boon. Geen subsidie Nadat in 1983 van hogerhand werd besloten dit soort onderzoek niet meer te subsidiëren, ging het Leid se laboratorium gewoon eveneens op de oude voet verder: dat wil zeg gen dat vrouwen weer zelf hun uit- strijkje betaalden. Dat de uitstrijk jes nu door huisartsen zullen wor den gedaan, is een gevolg van de be sluitvorming in Den Haag die de eerstelijns-gezondheidszorg (huis artsen, wijkverpleging e.d.) wil uit bouwen. "Het bezwaar is natuurlijk dat on ze kennis verloren dreigt te gaan. Maar dat wordt opgevangen door Hanneke de Graaff, hoofd-bevol- kingsonderzoeker bij het lab". Sinds 1986 is er al een werkgroep aan de gang, waarin de Basisge zondheidsdienst (Bagd), een gynae coloog, twee huisartsen, het zieken fonds en dr. Boon zitting hebben. Hanneke de Graaff, wier functie be gin april eveneens wordt opgehe ven, zal nog tot 1 juli in dienst blij ven om vooral de administratieve zaken over te dragen aan Bagd (in Leiden) en huisartsen (in de regio). De Graaff: "Vooral met de huisarts assistenten heb ik op dit ogenblik veelvuldig contact. Zij moeten voor de oproepen zorgen en de admini stratieve verwerking van alle gege vens. Onze ervaring op dit gebied kan ik overdragen. Het laboratori um-onderzoek verandert niet. Dat blijft gewoon hier gebeuren". Micro-wave Er werken 29 mensen bij het labora- torium. Vanaf 1 april zullen dat er nog maar 23 zijn. Niettemin is er werk aan de winkel. Dr. Boon heeft samen met haar echtgenoot een sys teem ontwikkeld om weefsels op een milieu-vriendelijke en toch effi ciënte manier te controleren. "Via de micro-wave. Heel simpel. Het is echt in de keuken ontstaan. Vroeger hadden we veel meer chemicaliën nodig om een plak weefsel te kun nen bekijken en het werd 48 uur lang geprepareerd. Nu, met de mi cro-wave, kan dat in vier uur. Het is een veel preciezer systeem en bo vendien vriendelijker voor het milieu, omdat er maar een fractie chemicaliën nodig is". Boon heeft er inmiddels patent op en het wordt al in ziekenhuizen toegepast. Over dit 'kookboek' wordt op 7 april ove rigens een Boerhaave-cursus gege- Ook op die datum wordt schuin tegenover het laboratorium een trainingscentrum geopend, waar belangstellenden in workshops kunnen kennismaken met de me thode. In dit pand zullen ook verder onderzoek en ontwikkeling ter hand worden genomen. De vijf 'kampioenuitstrijksters' sloten echter gistermiddag voor goed de deuren van het laboratori um achter zich. De vrouwenvereni gingen van het eerste uur waren in groten getale vertegenwoordigd. Droevig was het afscheid niet. Maar een zeker heimwee naar de achter liggende vijftienjarige periode was zeker te bespeuren. Patholooog-anotoom dr. Boon (links) en een medewerker aan de arbeud in het laboratorium voor cytologie e pathologie, dat is gevestigd aan de Leidse Groenesteeg. Urchieffot LEIDEN - (ANP) Twee Neder landse deskundigen hebben een oeroud kleitablet uit de voormali ge Phoenicische havenstad Oega- rit ontcijferd. Dit is gisteren mee gedeeld door prof. dr. T. de Jong, astronoom aan de Universiteit van Amsterdam, die het werk sa men met dr. W. van Soldt, assyrio- loog aan de Rijksuniversiteit in Leiden, verrichtte. De exacte ontcijfering van dit kleitablet verschaft belangrijke informatie over de vertraging in het draaien van de aarde in de af gelopen drieduizend jaar. Boven dien is de vondst van belang voor het onderzoek naar andere pro- Kleitablet uit Phoenicische stad ontcijferd cessen die het draaien van de aar de beïnvloeden, zoals de getijden werking van de zon of de langza me verandering van de ijsmassa's aan de poolkappen. Het kleitablet blijkt een nauw keurig verslag van een zonsver duistering, die op 5 maart 1223 voor Christus heeft plaatsgevon den om 13.20 uur. De Jong noemt de ontcijfering van groot astrono misch belang, omdat hiermee precies bepaald kan worden hoe veel langzamer de aarde is gaan draaien. Elke eeuw is de dag 1,6 milliseconde langer geworden. De tablet, beschreven met het oudste alfabetische geschrift ter wereld, werd al in 1948 gevonden. Andere onderzoekers hebben al eerder geprobeerd de tekst te ont cijferen. Dit lukte sommigen ten dele. Met behulp van speciale computerprogramma's zijn de twee Nederlandse deskundigen achter de juiste tekst gekomen. LEIDEN De roomskatholieke basisschool Paus Johannes 23ste heeft steun gekregen van bisschop Bar van Rotterdam in de strijd te gen sluiting van de school. In een brief aan de staatssecretaris van on derwijs spreekt Bar zijn zorg erover uit dat Leiden Zuid-West met het verdwijnen van de school geen ka tholieke basisschool meer zal heb ben. De bisschop acht behoud van de school van belang vanwege de rela tie tussen de Antoniusparochie en de school. "Zowel kinderen als ou- Diefstal uit het Boddaertcentrum LEIDEN Uit het Boddaertcen trum aan de Bernhardkade is giste ren gereedschap gestolen. De da ders drongen het gebouw binnen door het forceren van een ruit. Om wonenden hebben twee circa 35-ja- rige mannen het centrum zien verla ten. ders verliezen mogelijkheden tot verdere ontwikkeling". Hij schrijft het pleidooi van de gemeente Lei den en het CDA voor behoud van de laatste rk-school in de wijk te onder steunen. De school zou volgens hem nog ten minste drie jaar moe ten blijven bestaan om de kans te krijgen het minimumaantal leerlin gen van 125 te halen. Volgens woordvoerder Heruer van de Stich ting Katholiek Onderwijs Leiden schreef de bisschop zijn brief na contacten met de medezeggen schapsraad van de school. De school Paus Johannes 23ste kreeg in januari van de staatssecre taris van onderwijs te horen dat de deuren aan de Donizettilaan per 1 augustus dicht moeten omdat er te weinig leerlingen (80) zijn. Zowel de school, de ouders als de Stichting Katholiek Onderwijs zijn hiertegen in het geweer gekomen. De stich ting heeft de voorzitter van de afde ling Geschillen van Bestuur van de Raad van State gevraagd het besluit van de staatssecretaris te schorsen en een voorlopige voorziening te treffen. Heruer verwacht half april een uitspraak. LEIDEN Het complex van de woonflats voor ouderen De Parel vissers ondergaat de komende tijd een ingrijpende onderhoudsbeurt. De 138 appartementen aan het Bi- zetpad krijgen onder meer nieuwe keukens, toiletten, douches en aan passingen voor minder validen. Voorts worden aan de balkonzijde hang- en sluitwerk van ramen en deuren vernieuwd en zogenaamde dievenklauwen aangebracht. Het werk neemt vier tot vijf maanden in beslag. Met het totale groot-onderhouds plan, dat vorig jaar begon en vol gend jaar nog een vervolg krijgt, is 2,5 miljoen gulden gemoeid. Vier ton daarvan wordt betaald door het ministerie van vrom, het resterende bedrag legt de Stichting tot Exploi tatie van Bejaardencentra op tafel. Volgens directeur F. van Oosten van De Parelvissers, dat ressorteert onder bejaardentehuis Rijn en Vliet, brengen de verbeteringen aan de appartementen voor de bewo ners geen verhoging van de huur of servicekosten met zich mee. "Dat is mogelijk door het zuinige beheer van de stichting. Dat heeft bijvoor beeld geen eigen kantoor en werkt met vrijwilligers. Die 2,1 miljoen kunnen we betalen uit de opbrengst van de huur, we hebben geen dure lening hoeven afsluiten". Het onderhoudsplan, uitgevoerd door aannemer Beij op basis van een plan van architect Vollmer, ver loopt in drie fasen. Vorig jaar werd onder meer het hang- en sluitwerk vernieuwd en kreeg de hal schuif- in plaats van gewone deuren. Na de verbeteringen in de appartementen is de buitenkant aan de beurt, wordt overal dubbel glas aangebracht en P. Geschiere hoogleraar LEIDEN - De zogenoemde project hulp heeft in de ontwikkelingssa menwerking diepe wortel gescho ten. Niet alleen bij de hulpverlenen de instanties, maar ook bij bijvoor beeld de regeringen van de ontwik kelingslanden en de boeren daar. Dat verklaarde dr. P.L. Geschiere vandaag bij de aanvaarding van zijn ambt als hoogleraar in de culturele antropologie en sociologie van Afri ka bezuiden de Sahara aan de Leid se universiteit. "Zelfs als men de bezwaren tegen de toenemende nadruk in ontwik kelingshulp op projecten deelt, zou het toch naïef zijn te veronderstel len dat het opzetten van hulpprojec ten binnenkort tot het verleden zal behoren", zo zei Geschiere van daag. "Het bedrijfsleven en ontwik kelingsorganisaties in de donorlan den hebben grote belangen bij hulp in projectvorm". "Maar ook voor de Afrikaanse staatselites is deze vorm van ont wikkelingshulp aantrekkelijk, want de projecten lopen onvermijdelijk via hen. Voorts zijn ook de boeren, zeker in de gebieden waar al enige ervaring is met ontwikkelingssa menwerking, geneigd om 'ontwik keling' allereerst te vertalen in pro ject. Het is de meest concrete vorm waarin ze ontwikkelingshulp naar hun dorp kunnen halen". de brandbeveiling in het gebouw uitgebreid. Het dubbel glas is vol gens Van Oosten behalve voor isola tie ook van belang als beveiliging te gen inbraak. Met dat verschijnsel heeft De Parelvissers vorig jaar her haaldelijk te kampen gehad, waar aan overigens een einde kwam na dat de nodige voorzieningen waren getroffen. De appartementen worden vanaf 3 april onder handen genomen. Elk appartement vergt zes dagen werk. De bewoners kunnen tijdens de werkzaamheden gewoon in hun huis blijven, omdat per dag een on derdeel ter hand wordt genomen en afgerond. De bewoners zijn niet verplicht mee te werken aan de verbeterin gen, maar Van Oosten verwacht evenwel dat 98 procent van hen er mee zal instemmen. Bewoners kun nen vanaf volgende week in een proefwoning zien wat het resultaat van de opknapbeurt zal zijn en zich daarna al dan niet als kandidaat voor de verbeteringen melden. De bejaardenflats in De Parelvissers in Zuid-West, die een flinke opknapbeurt krijgt. Alle portofoons teruggevonden LEIDEN Alle portofoons die af gelopen weekeinde uit het bureau van de parkeerpolitie in de Zonne veldstraat zijn gestolen, zijn terecht. Afgelopen dinsdag werden al zes van de tien portofoons teruggevon den. De inbraak is gepleegd door twee Leidenaars van 27 en 29 jaar. Zij ver telden de politie de apparatuur te hebben gestolen vanwege de 'kick' en om het geld. De dieven hebben de zendapparatuur na diefstal ge bruikt. Zij hinderden daarmee het werk van de politie. Uiteindelijk kwam de politie een van de daders op het spoor toen een agent via de radio zijn stem herkende. De man was bekend bij de politie uit het 27- mc-circuit. Bij Leidse Cytologisch Laboratorium STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13