Bijna ieder steentje heeft 'n geschiedenis in Montenegro Overleg tussen Nederland en Suriname levert niets op Karen Blixen museum in Denemarken Voorhoeve wil lijsttrekker VVD worden 'Verdachten in voorarrest moeten eerder voor rechter-commissaris' negrijnen nog slechts geschiedenis schrijven aan de zijde van Tito in zijn partizanenstrijd. door Cor Scheltis Nieuwbouw Opvallend aan de kust van Monte negro zijn de nieuwbouw-activitei- ten. Een regelrecht gevolg van de zware aardbevingen die de kust strook in april 1979 teisterden. Alle toeristische trekpleisters met de herinneringen aan de vele overheer sers veranderden in puinhopen, meer dan honderdduizend mensen werden dakloos en er vielen zo n tweehonderd doden. Met behulp van een nationale actie, aangevend hoe belangrijk de toeristenindustrie is, zijn de pittoresque oude steden nauwgezet gerestaureerd. De oude stad van één van de eer ste nederzettingen aan de Adriati- sche kust, Budva, is geheel her bouwd. Met de geur in je neus van vers cement en schilderwerk loopje langs de nieuwe muren die eeuwen geleden ook al zo neergezet werden. Maar achter de boogramen boren bouwvakkers gaten in de betonnen plafonds voor elektrische leidingen. Een kostbare fagade voor moderne nieuwbouw, die men dit jaar hoopt te voltooien. Gespaard en bijzonder paradijse lijk zijn de te bezoeken hotels op het rotseilandje Sveti Stefan. Verbon den met een stenen brug aan het strand lijkt het een miniatuur van Mont Saint-Michel in Normandie. Alleen zijn de huizen van het vroe gere vissers- en kunstenaarsdorpje verbouwd tot een ingenieus net werk van hotels. Met prijzen die on betaalbaar zijn voor gewone sterve lingen. Bezoeken is echter wel mo gelijk. Wie trouwens kiest voor een ho tel, ook al heet het The Grand Hotel, moet er rekening mee houden dat bijvoorbeeld de warm waterkraan niet altijd doet wat zij belooft en dat de onelegante radiokasten op de ho telkamers uit principe geen geluid geven. Kleine ongemakken waar Joegoslaven zich niet meer druk over maken en hotelgasten maar mee moeten leven. De grootste aantrekkingskracht heeft toch het strand. Er zijn steen- stranden maar ook, vooral zuidelijk tegen Albanië aan, brede zandstran den. Waar alles voor de vakantie- vierder aanwezig is. Rust, een sprookjesachtige omgeving, maar ook disco's en traditionele café's waar de waard 's avonds nog wel eens een ode aan zijn land wil bren gen. Montenegro is helemaal inge steld op massatoerisme en de harde valuta die de toeristen meenemen. Inlichtingen: Nationaal Joego- slavisch Verkeersbureau, Jan Luykenstraat 12,1071 CM Amster dam, tel. 020-750496. Sprookjesachtig, redelijke prijzen, veel zon, en met plaats voor iedereen is Montenegro in Joegoslavië een goed alternatief voor andere op massatoerisme ingestelde landen als Spanje of Griekenland. De streek heeft magnifieke natuurreservaten, goed geconserveerde oudheden en brede stranden. Echter niet zonder gevaar is het reizen met eigen auto over de veelal drukke en slechte wegen in Joegoslavië. Een impressie van de toeristenindustrie ïn het socialistische Balkanstaatje. Gekoesterd door, maar 's zo mers vaak zinderend in de zon ligt het voormalige koninkrijkje Montenegro aan de Adriatische Zee. Als één van de zes leden van de socialistische federatie van republieken is Montenegro misschien wel het meest toeris tische en in ieder geval het kleinste staatje van Joegosla vië. In het noorden en oosten omarmd door twee zusterstaten en in het zuiden gescheiden van Albanië door een rivier, her bergt het Balkanstaatje een bergachtig landschap, begroeid met donkergroene, bijna zwarte pijnbomen. Vandaar de naam: Montenegro. Wat letterlijk zwarte bergen betekent. 's Zomers krioelen over de smalle en slechte wegen in die bergen de glimmende en veelkleurige auto bussen waarin toeristen zich naar de talloze historische plaatsen en veelal ongeschonden natuurgebie- Er komt een 'Karen Blixen Muse um' in het landgoed Rungstedlund ten noorden van Kopenhagen. De met name door 'Out of Africa' be kend geworden Deense schrijfster Toeristische vaarroutes De ANWB stelt drie toeristische vaarroutes in Amsterdam in ge bruik. De drie vaarroutes, de grach ten-, de wallen- en plantageroute met een respectievelijke lengte van den laten brengen. Afgezien van een paar hoofdwegen heeft Monte negro voornamelijk een wegenstel sel van hier en daar geasfalteerde muilezelpaden waar menig chauf feur, verwend op de brede West- europese autosnelwegen, huive rend overheen zal kruipen. In de hoop nu even geen afgeladen bus te gen te komen om weer angstig te moeten manoeuvreren op een ui terst smalle uitwijkstrook, lakoniek aangestaard door een halve bus met reizigers die weten dat de dikste wint. Geiten De streek heeft eigenlijk twee ge zichten. De kust waar het toerisme welig tiert en de eindeloze reeks ap partementen en pensions slechts af gewisseld worden door hotels. En het binnenland dat het donkere maar licht ontvlambare gemoed van de inwoners, de Montenegrij- nen, weerspiegelt. Met fiere maar onvruchtbare berghellingen waar magere geiten hun kostje bijeen grazen en alleen olijfbomen willen werd in 1895 op dit landgoed gebo ren en woonde er van 1931 (na haar terugkeer uit Afrika) tot haar dood in 1962. Het fonds dat het landgoed be heert had tot nu toe geen geld voor de inrichting van het museum. Door het succes van de film 'Out of Africa' is deze situatie drastisch ver anderd. Naast een museum komen er op het terrein van Rungstedlund vermoedelijk ook een bibliotheek en een restaurant. Het is nog niet bekend wanneer het museum voor het publiek zal worden geopend. zeven, drieënhalf en zes kilometer, zijn door de ANWB in nauwe sa menwerking met de gemeente Am sterdam uitgezet. De routes voeren ieder door een karakteristiek deel van de stad en bieden de mogelijk heid veel bezienswaardigeheden te bekijken. De routegidsjes worden gratis verstrekt op een aantal slui zen in Amsterdam. groeien. Olijven waren vroeger dan ook de voornaamste handelswaar. Montenegro is altijd een arm, ontoe gankelijk land geweest. Met vele oorlogen en de nu uitgeroeide bloedwraak waarbij mensen het le ven lieten als vergelding voor het stelen van een peertje. De Nederlandse schrijver A. den Doolaard heeft zijn bekendste werk 'De Herberg met het Hoefijzer' in Montenegro laten spelen. Het boek je vertelt het verhaal van een vijf tienjarige jongen die de minnaar van zijn schoonzus vermoordt. Om de eer van zijn familie en broer te redden. Een in de dertiger jaren nog alom gerespecteerde vergeldings methode in het geïsoleerde Monte negro. Veel bezittingen had de Monte negrin niet. Meestal waren dat al leen een vrouw en zijn vrijheid. Goederen waar hij graag voor vocht. Het binnenland is ook nooit overheerst geweest door een andere mogendheid. De Turken die wel een poging waagden om de Monte- negrijnen te onderwerpen leden een gevoelige nederlaag. En ik heb me laten vertellen dat de ouderen nog steeds met liefde die oude hel dendaden ophalen. Bezet De kuststrook daarentegen is vrij wel ononderbroken bezet geweest door achtereenvolgens de Romei nen, Venetiërs, Turken, Fransen, Oostenrijkers, Italianen en de Duit sers in de Tweede Wereldoorlog. De kust met zijn baaien was waardevol. Het arme en onherbergzame achter land niet interessant genoeg voor de bezetters om uitputtingsslagen met de taaie autochtonen te voeren. De zwarte bergen vormden als het ware een natuurlijke burcht voor de Montenegrijnen. Ook Tito, de grote staatsman van Joegoslavië, had tij dens de Tweede Wereldoorlog zijn hoofdkwartier in hartje Monte negro. Bijna ieder steentje in de bergen heeft een geschiedenis en overal staan herdenkingsmonumenten. Waarvan de meesten getuigen van Twee piepkleine eilandjes in het fjord van Kotor voor de kunst van het plaatsje Perast in Monte negro. (foto GPD) de bloedige partizanenstrijd tegen de Duitsers. Ruïnes en zo op het oog gewone bergdorpjes zijn in vorige eeuwen tenminste het middelpunt van een historische veldslag ge weest of zelfs een aantal jaren de hoofdstad van het koninkrijk. Soms is daar niets meer van terug te vin den in andere plaatsen zijn de histo rische monumenten nauwkeurig gerestaureerd. De huidige hoofdstad Titograd, gebouwd op het puin van het vroe gere Podgorica dat in de Tweede Wereldoorlog door bombardemen ten compleet werd vernietigd, is een nieuwe stad met ruim 100.000 inwoners en daarmee de grootste van Montenegro. De stad is functio neel en rechtlijnig opgezet. Met blokkendozen om zoveel mogelijk mensen te huisvesten. Bij Titograd vergeleken is de architectuur van Lelystad een oase van sprankelen de speelsheid. Echter de verkeer schaos en de aftandse auto's waar van de meesten uit de jaren vijftig en zestig stammen hebben hun charme. Evenals de mensenmenig te die daar constant op de been lijkt. Om langs de winkels te wandelen met de voor Joegoslaven bijna on betaalbaar geworden artikelen. Cetinje dat ten westen van Tito grad en meer naar de kust ligt is de oude hoofdstad van Montenegro. Het is een museum-stadje. Ieder ge bouw van historische waarde toont een deel van de geschiedenis van Montenegro. Tot de Eerste Wereld oorlog was het land een onafhanke lijk koninkrijk. De grote villa's in Cetinje waar de ambassades van be vriende landen in waren gevestigd, waaronder de Russische en Ameri kaanse, getuigen daar nog steeds van. Na de Eerste Wereldoorlog werd Montenegro opgenomen in het nieuw gevormde koninkrijk Joegoslavië, daarna zouden de over het algemeen pro-Russische Monte- PARAMARIBO (GPD) - Het amb telijk overleg in Paramaribo tussen Nederland en Suriname over de ontwikkelingssamenwerking is mislukt. Na vier dagen onderhande len zijn de gesprekken op verzoek van de Surinaamse delegatie ver daagd, zonder dat een gezamenlijke slotverklaring opgesteld kon wor den. De Surinamers willen over een maand verder praten, maar de Ne derlandse delegatieleider mr. J. van Gennip verklaarde dat het tijdstip waarop opnieuw gesproken kan worden "afhankelijk is van een grondige voorbereiding, opdat bij hervatting van de beraadslagingen een reëel uitzicht bestaat op over eenstemming". De Nederlandse de legatie is teleurgesteld over het re sultaat en wil het overleg te zijner- tijd in Den Haag voortzetten. De Surinaamse delegatieleden verklaarden dat de vraag centraal gestaan heeft 'of het ontwikkelings verdrag in zijn volle omvang is her steld', na het bezoek van minister Van den Broek aan Paramaribo vo rig jaar. De Surinamers beschuldi gen Nederland ervan dat men het verdrag wil veranderen. Het ambtelijk overleg was met grote geheimzinnigheid omgeven. Agendapunten werden niet be kendgemaakt en behalve een be roep op een 'nationale opstelling' door vice-president Henck Arron was niet duidelijk wat de Surinaam se inzet was bij de besprekingen. Wel was bekend dat het Suri naamse meeijarenontwikkelings- plan nog steeds niet klaar is en dat er ook niets is terechtgekomen van het aan Bukman beloofde 'econo misch herstel- en aanpassingspro gramma' voor de Surinaamse eco nomie. Toch hoopten de Surina mers dat Nederland financieel zou gaan steunen. Uit het mislukken van het ambtelijk overleg kan opge maakt worden dat Nederland niet bereid is tot een versoepeling van het beleid zolang het meerjarenont- wikkelingsplan niet op tafel ligt. DEN HAAG (ANP) - WD-fractie- voorzitter Voorhoeve is beschik baar als lijsttrekker bij de komende kamerverkiezingen. Hij heeft giste ren de knoop doorgehakt. "Als de leden het vragen ben ik bereid", verklaarde de WD-leider voor de AVRO-televisie. Met het besluit van Voorhoeve komt een definitief einde aan de dis cussie sinds mei 1986 over het poli tieke leiderschap van de WD. Na de 'val van Nijpels' in de 'nacht van verkeer en waterstaat' op 26 juni na de desastreus verlopen verkiezin gen met een verlies 9 zetels, kende de WD het fenomeen 'duolisme' met het tandem Voorhoeve als lei der van de fractie en vice-premier De Korte als aanvoerder van de libe rale bewindslieden in het tweede kabinet-Lubbers. De Korte's ster verbleekte even wel, met als misstap zijn ongevraag de opmerking over de onwenselijk heid van een bezoek van koningin Beatrix aan de toenmalige Japanse keizer Hirohito. Het leverde de vice- premier een voor Nederlandse be grippen unieke openlijke terecht wijzing op van premier Lubbers in de Tweede Kamer. Voorhoeve zei verder voorkeur te hebben voor een voortgezet fractie- voorzitterschap, boven een mogelij ke overstap naar een ministerspost in een volgend kabinet met CDA danwel PvdA. "Het bevalt me pri ma, ik kan het nog jaren volhou den", aldus de liberale voorman die rekent op een lichte verkiezings winst die moet uitmonden in een dertig zetels. Hij sprak overigens uit te mikken op een derde kabinet- Lubbers. Voorhoeve noemde de af stand met het CDA kleiner dan met de PvdA. DEN HAAG (ANP) - Een verdachte die aangehouden is door de politie, zou sneller voor een onafhankelijke rechter moeten worden gebracht die oordeelt over de verdere gevan genhouding. In de praktijk zou de rechter-commissaris al op de twee de dag dat iemand in verzekering is gesteld moeten beslissen of hij nog langer vast kan blijven zitten. Dit voorstel heeft de commissie Moons, die zich bezighoudt met het wetboek van strafvordering, deze week voorgelegd aan minister Kort hals Altes (justitie). De minister zegt zeer binnenkort met een wetsont werp naar de ministerraad te gaan. Hij verwacht dat dit gevolgen zal hebben in de personele en daarmee ook de financiële sfeer.. Hij wil nog niet zeggen om hoeveel mensen en geld het gaat. In de bestaande situatie kan ie mand maximaal vier dagen en zes uur worden vastgehouden op ver denking van een strafbaar feit, voor hij voor een rechter komt. Na de eerste zes uur voor het verhoor be slist een hulpofficier van justitie (een politiebeambte) al dan niet na overleg met de officier van justitie over de inverzekeringstelling van maximaal twee dagen. De officier van justitie kan dit met nog eens twee dagen verlengen. Daarna komt -als de verdachte niet naar huis wordt gestuurd- de fase waarin de rechter er (op vordering van de officier) aan te pas komt- eerst de rechter-commissaris, daarna even tueel de raadkamer van de recht bank. De aanpassing van onze strafwet geving werd noodzakelijk door een uitspraak van het Europese Hof voor de rechten van de mens in Straatsburg tegen het Verenigd Ko ninkrijk. In november vorig jaar be sliste het Hof in een zaak van vier van terrorisme verdachte Ieren dat zij te lang van hun vrijheid waren beroofd voor de onafhankelijke rechter eraan te pas kwam. Daar mee gaf het Hof uitleg aan een bepa ling in het Europese verdrag voor de rechten van de mens waarin staat dat iedereen na aanhouding onmid dellijk ('promptly') voor een rechter moet worden geleid. Uit jurispru dentie van het Hof blijkt dat voorge leiding na 24 uur voldoende 'onmid dellijk' is. De commissie Moons, aangesteld voor structurele wijzigingen in het wetboek van strafvordering, werd in dit geval om een snelle ad-hoc- oplossing gevraagd. Bij de afwe ging van de mogelijkheden koos zij niet voor een verkorting van de ter mijn van in verzekeringstelling, maar voor vergroting van de waar borgen voor de verdachte. Dat kan door de rechter-commissaris in plaats van de officier van justitie al op de tweede dag te laten beslissen over de verlenging van de inverze keringstelling.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11