Nederlandse investeerders succesvol in YS DSM is optimistisch over nabije toekomst AMSTERDAM (ANP) - Nederlandse investeerders in de Verenigde Staten blijven het goed doen. Dit ondanks valu taschommelingen, problemen in de sfeer van wetgeving en richtlijnen, toenemend Amerikaans protectionisme en vraagtekens naar aanleiding van Europa 1992. AMSTERDAM (ANP/IPS) - Econo misch gezien is het een grote rotzooi in Latijns-Amerika en dat heeft im mense sociale gevolgen. De levens standaard was in 1988 zes procent lager dan in 1981. Dat komt vooral door de grote buitenlandse schuld van de Latijns-Amerikaanse lan den. Een gevolg daarvan is dat het investeringsniveau scherp is ge daald. Dat ligt nu veertig procent la ger dan in de jaren zeventig, zo heeft Enrique Iglesias, president van de Inter-Amerikaanse Ontwikkelings bank (IDB) gisteren verklaard. Iglesias nam deel aan een seminar in het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam over de infor mele sector in Latijns-Amerika. Het seminar maakte geen deel uit van de jaarvergadering maandag officieel i Dat blijkt uit een onderzoek, uitge voerd door Arthur Young Interna tional en de Nederlandse Kamer van Koophandel in de Verenigde Staten. Het onderzoek, dat werd uit gevoerd onder ruim 100 van de 522 Nederlandse bedrijven in de Vere nigde Staten, werd gisteren aan staatssecretaris Van Rooy (econo mische zaken)aangeboden. Investeringen vanuit Nederland bedroegen eind 1987 47 miljard Amerikaanse dollars. Bij een eerder onderzoek in 1983 was dat nog 29 miljard Amerikaanse dollars. Door deze groei neemt Nederland de tweede plaats in op de ranglijst van buitenlandse investeerders, achter Groot-Brittannië met 75 miljard Amerikaanse dollars. Japan is der de met 33 miljard Amerikaanse dol lars. Nederland verliest echter snel terrein aan Japan. In 1983 bedroeg het Nederlandse aandeel in de buitenlandse investe ringen in de VS 21,2 procent, aldus het onderzoek. In 1987 was dat ge daald tot 17,9 procent. Het Japanse aandeel steeg in die periode van 8 naar 12,7 procent. Van de in de VS actieve Neder landse ondermeningen was twee derde winstgevend in het laatste fis cale jaar. Veel bedrijven maakten echter gewag van een ongunstige tendens als gevolg van de dollar koers. De meeste Nederlandse bedrij ven begonnen in de VS met een nieuwe vestiging (62 procent). Een kwart van de ondervraagden nam een Amerikaanse onderneming over, voor het overige betrof het deelneming of joint-venture. Voor het merendeel zijn de Ne derlandse bedrijven in de VS vrij klein: 45 procent heeft een omzet van 5 miljoen dollar of minder. Ne gen procent van de ondervraagden heeft een omzet van 250 miljoen dol lar of meer. Als belangrijkste probleemfactor werd door de ondervraagden de 'Geen permanente steun aan bladen in de rode cijfers' DEN HAAG (GPD) - Minister Brinkman van WVC vindt dat over heidssteun aan verlieslijdende dag bladen nooit een permanent karak ter mag krijgen. Daarom aarzelt hij om de compensatie-regeling voor dagbladen met vijf jaar te verlen gen, zoals het Bedrijfsfonds voor de Pers adviseert. "De vraag rijst of op die manier niet impliciet wordt ge kozen voor permanente overheids steun aan bepaalde dagbladen", al dus Brinkman in een brief aan de Tweede Kamer. De bewindsman acht het onjuist om dagbladen die met verlies draai en, zoals de Waarheid en het Parool, 'kunstmatig in leven te houden'. Dat zou volgens hem in strijd zijn met de overheidstaak om een onaf hankelijke pers te waarborgen. De minister vindt dat steunverle ning gebaseerd moet zijn op een on dernemingsplan waarmee het be trokken dagblad uit de rode cijfers probeert te komen. Wanneer dat niet binnen een redelijke termijn lukt, moet dat volgens Brinkman leiden tot beeindigen van de steun. Een definitief besluit over het al dan niet voortzetten van de steunre geling neemt Brinkman pas na overleg met de Kamer. Ook wil hij eerst van het Bedrijfsfonds van de Pers weten welke concrete resulta ten de regeling de afgelopen jaren heeft opgeleverd. Behalve het Parool en de Waar heid hebben onder meer Trouw, de Arnhemse Courant, het Binnenhof, de Leidse Courant en het Rotter dams Nieuwsblad gebruik gemaakt van de regeling. Geldboetes tegen Amoco geëist AMSTERDAM (ANP) - Het open baar ministerie heeft een boete van 20.000 gulden geëist tegen de Ame rikaanse oliemaatschappij Amoco wegens milieuvervuiling. De maxi mumstraf voor bedrijven is 25.000 gulden. Amoco heeft in 1985, tijdens het zogenoemde 'affakkelen', vanaf een boorplatform olie in de Noordzee geloosd. Dit heeft de Amsterdamse persofficier van justitie, mr. L. de Wit, gisteren bevestigd. Dé rechter doet donderdag 23 maart uitspraak. Amoco heeft altijd gezegd dat de lozingen niet opzettelijk hebben plaatsgevonden en dat alles gedaan om ze te voorkomen. Het affakke len, het verbranden van overtollige opgehoorde olie of gassen, gebeur de met twee grote branders. In 1985 stroomde er echter olie langs de pij pen de zee in waardoor een olievlek van circa 1.000 vierkante kilometer ontstond. Behalve de boete voor het bedrijf werden straffen van 7.500 en 4.000 gulden geëist tegen respectievelijk de man die opdracht heeft gegeven en de man die daadwerkelijk heeft geloosd. Hoewel de boete voor een groot bedrijf op zich niet hoog is, is de negatieve publiciteit nu de zaak voor de rechter is gekomen ook een straf voor Amoco, aldus De Wit. sterke concurrentie op de Ameri- £ent bij het onderwerp had de IDB kaanse markt genoemd. Succesfac toren zijn deskundigheid op het ge bied van marketing en 'een voor treffelijk produkt', aldus het onder zoek. Nederlandse bedrijven blijken niet alleen om het economische be- het sociale. De 'Economie van Latijns-Amerika is een puinhoop' heeft daar een grote betekenis voor de economie. Eén tot twee derde van de mensen vindt werk in de in formele sector, die waarschijnlijk dertig tot veertig procent van het bruto nationale produkt oplevert. Bovendien trekt de sector de eco nomische groei. Van 1980 tot 1985 groeide de formele economie met twee procent per jaar terwijl de in formele sector een groei van 6,8 pro- de IDB, die cent per jaar doormaakte. De IDB - 1 start gaat in heeft in de afgelopen paar jaar met Amsterdam, maar door de persoon- relatief weinig geld veel banen ge lijke betrokkenheid van de presi- creëerd, aldus Iglesias. de tien jaar dat het programma be staat hebben ongeveer 100.000 men sen een lening gekregen en zijn er 200.000 betrokken geweest bij een vorm van training. De IDB heeft studies verricht waaruit blijkt dat de leningen leiden tot een verbete ring in de huisvesting, de gezond heidszorg en de materiële leefom standigheden 1 er, bij toenemende concurrentie, wikkeling". Vandaar dat de IDB steeds in een nieuwe ingang op de zich ook bezighoudt met de infor- markt te vinden. De IDB-directeur is er zich van bewust dat de stimulering van de informele sector de fundamentele problemen niet oplost. Maar het helpt mensen te overleven. De in formele sector blijft de komende ja ren een gegeven, aldus Iglesias. De IDB heeft een speciaal pro doelstellingen is ont- gramma voor kleine projecten. Dat heeft tot doel om kredieten te ver strekken aan mensen die daar nor- mele sector in Latijns-Amerika. Die maliter geen toegang toe hebben. In verklaarde in de wandel gangen van het seminar dat er na ja renlang touwtrekken een akkoord nadert over een vergroting van het kapitaal van de IDB met twintig tot 25 miljard dollar in de komende vier jaar. Hij zei te hopen dat het overleg in Amsterdam vandaag al tot een akkoord zal leiden. De Verenigde Staten, die zeven tig procent van het kapitaal leveren maar slechts 34,5 procent van het stemrecht bezitten, hebben de kapi taalvergroting driejaar tegengehou den omdat zij meer zeggenschap willen bij de verstrekking van lenin gen. Naar verluidt krijgen de Ame rikanen nu het recht leningen tijde lijk te blokkeren. Iglesias gaf giste ren geen bijzonderheden over het compromis tussen de VS en de La tijns-Amerikaanse landen. Hij sprak slechts van "een zeer zorgvul dig uitgewerkt pakket". HEERLEN (GPf)) - Tevreden ge zichten gisteren bij de Raad van Be stuur: 1988 is voor DSM in veel op zichten een bijzonder jaar geweest. In de eerste plaats betekenden de winst van 622 miljoen gulden en de gepleegde investeringen van maar liefst 1.3 miljard gulden een record in het 87-jarige bestaan van het con cern. Bovendien stond het jaar in het teken van de beursgang die be gin dit jaar werd verwezenlijkt. Het bedrijf heeft zich er goed doorheen geslagen en het vertrouwen in de toekomst is groot. Het economisch tij is de Lim burgse chemiegigant in ieder geval ook dit jaar gunstig gezind. De ener gieprijzen lijken relatief stabiel te blijven en de grote investeringsacti viteiten in alle sectoren van de eco nomie geven DSM vertrouwen in het komende jaar. In de markten waar DSM zich beweegt, wordt volop geïnvesteerd. Omdat veel activiteiten van DSM nogal conjuctuurgevoelig zijn, durft nauwelijks verder vooruit te kijken dan 1989. Het oplo pen van de inflatie in een aantal lan den zou de resultaten van het che mieconcern negatief kunnen beïn vloeden. De vraag naar een aantal DSM-produkten beweegt zich na melijk op en neer in lijn met de eco nomische ontwikkeling. Alles bij elkaar verwacht het be drijf echter dat het economisch kli maat en de marktverhoudingen ook in de rest van dit jaar algemeen gun stig blijven. Dat geldt met name voor de twee paradepaardjes van het bedrijf, de divisies Kunststoffen en Chemische Produkten. Vooral de divisie Kunststoffen is en blijft de grote trekker van het concern. Net als in de voorgaande jaren droeg Kunststoffen ook in 1988 met 705 miljoen gulden voor meer dan de helft bij in het bruto bedrijfsre sultaat. De divisie Chemische Pro dukten volgde als tweede op grote afstand met een bedrijfsresultaat van 283 miljoen. •ROTTERDAM: Hoogstraat 161 010-4117878 #Zuidplein 010-4807095 "Binnenwegplein 22 010-4114222 ""CD-Winkel" Hoogstraat 165 010-4048142* IJSSELMONDE: Keizerswaard 107 010-4822155 *VLAARDINGEN: Schiedamseweg 14 010-4350839 "RIDDERKERK: Ridderhof 2 01804-25632 DORDRECHT: Voorstraat/Hoek Visstraat 078-137620 "DEN HAAG: Hoogstraat 5/Buitenhof 55 070-642925 "LEIDEN: Haarlemmerstraat 213 071-130441 4

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9