'Zoutverdrag Rijn gewoon uitvoeren' Leestesten meer voor ouders dan kinderen Rotterdam neemt proef met spuitruilautomaat voor junks 'Cel-directeur' had nog tweede bedrijf Geen incest personeel Bolderkar met kleuters Rechtbank: Lunetten mag voorlopig blijven Beter opgeleiden willen steeds eerder leesles voor hun kinderen DONDERDAG 16 MAART 1989 Waterbedrijven dreigen met proces DEN HAAG (GPD) De waterleidingbedrijven overwe gen een schadeclaim tegen de Staat vanwege de weigering van minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) om het Rijnzoutverdrag verder uit te voeren. Ze lijden daardoor 250 tot 300 miljoen gulden schade, aldus voorzitter Sprey van de Riwa (Rijn- en Maaswaterleidingbedrijven) gisteren aan de vooravond van het debat vandaag in de Tweede Ka mer over het Rijnzoutverdrag. ROTTERDAM (ANP) - In Rotter- dam is gisteren de eerste spuitom- ruilautomaat voor drugsverslaaf den in gebruik gesteld. Na inworp van een (gebruikte) spuit geeft het apparaat een schone spuit. De auto maat staat de komende twee maan den op proef in een opvangcentrum voor verslaafden bij de Rotterdam se GG en GD. Slaagt de proef, dan zullen er over de stad verspreid nog eens vijf a zes geplaatst. De gemeen te wil vooral zo aids onder junks be perken. De automaten moeten volgens wethouder Henderson (sociale za ken en volksgezondheid) worden gezien als een aanvulling op het be staande spuitomruilprogramma in Rotterdam. De automaten stellen verslaafden in de gelegenheid ook buiten kantooruren aan een schone spuit te komen. Vorig jaar werden er door de Rotterdamse GG en GD 203.000 spuiten verspreid onder de naar schatting 650 spuitende junks. Dezen lopen een relatief grote kans op aids-besmetting omdat ge bruikte spuiten veel onderling wor den uitgewisseld. Sero-positieve junks kunnen zo andere verslaaf den gemakkelijk besmetten. Vol gens de meeste recente schattingen zijn er onder de spuitende junks in Rotterdam 100 tot 300 sero-positief. Vuile spuiten leveren ook voor an deren gevaar op. „Even belangrijk is dat geen gebruikte spuiten in de stad rondslingeren en kinderen er zich aan verwonden", aldus wet houder Henderson. Amsterdam ging Rotterdam voor met het m ge bruik nemen van een dergelijke au tomaat. Maar, zo merkte Henderson enigszins triomfantelijk op, dat ap paraat had twee nadelen: „Hij deed 't niet en hij was te duur". Een woordvoerder van de Am sterdamse GG en GD bevestigt dit. Bij de presentatie van de automaat door de Noorse fabrikant, in okto ber van het vorig jaar, bleek hij in derdaad niet te werken. Na repara tie slaagden de junks erin het appa raat binnen tien minuten voor de gek te houden met rolletjes drop, pennen en dergelijke. Amsterdam ziet voorlopig af van spuitomruilau- tomaten en volgt met belangstelling het Rotterdamse experiment. De Rotterdamse automaat is met 50.000 gulden van de gemeente ont wikkeld door een Rotterdamse fir ma. Volgens een woordvoerder van het bedrijf is oneigenlijk gebruik van de automaat, met een capaciteit van 600 spuiten, uitgesloten. Hij werkt alleen op een complete spuit. Smit-Kroes zei vorig jaar oktober plotseling de Nederlandse mede werking aan het verdrag op. De 100 miljoen gulden die Nederland zou bijdragen aan de tweede fase daar van. trok zij terug. Zij verklaarde deze zet door te verwijzen naar het standpunt van de Fransen. Frank rijk wilde nadrukkelijk de moge lijkheid hebben om het zout van de kalimijnen, dat in het kader van de tweede fase voorlopig op het land zou worden opgeslagen, later als nog in de Rijn te storten. De hou ding van Smit-Kroes heeft tot ge volg, dat er nu helemaal niets ge beurt. De partners van Nederland in het Rijnzoutverdrag, Duitsland, Frankrijk en Zwitserland, wachten op Nederland. De waterleidingbedrijven heb ben berekend dat dit betekent dat zij 250 tot 300 miljoen gulden moe ten investeren om het zoutgehalte van het water onder de normen te houden. Zij studeren op mogelijk heden om deze schade te verhalen op de Staat. Een andere mogelijk heid is een procedure bij het Eu ropese Hof. De bedrijven denken pas in laatste instantie aan verho ging van de drinkwaterprijs, die in het westen dan zou stijgen met on geveer een kwart. Jaarlijks komt 18 miljoen ton zout via de Rijn ons land binnen. Een derde van die hoeveelheid komt uit de Franse kalimijnen. Nederland voegt daar zelf nog eens 1,8 miljoen ton zout aan toe. Zout heeft een bloeddrukverhogende werking en tast daarnaast de leidingen en drinkwaterinstallaties aan, waar door de kwaliteit van het drinkwa ter achteruit gaat. De waterleidingbedrijven vrezen grote moeilijkheden voor dit jaar. Het jaar 1989 is zeer droog begon nen, onder andere doordat er wei nig sneeuw in de bergen in Zwitser land is gevallen. Als er weinig smeltwater in de rivier komt, wordt het zoutgehalte snel te hoog. ROTTERDAM (GPD) - De tot le venslang veroordeelde moordenaar van zes mensen in het Delftse café 't Koetsiertje heeft vanuit zijn cel in de Scheveningse gevangenis ook zaken gedaan via een tweede be drijf, Dönya Holding. Eerder werd bekend dat de 33-jarige man in de gevangenis heimelijk het bedrijf Dönya Import-Export had opge richt. Zijn tweede bedrijf heeft echter nooit officieel bestaan, aldus cura tor Trommel van de inmiddels bankroete gevangene. Nog ondui delijk is waarvoor hij de holding maatschappij heeft gebruikt. Op een bankrekening stond wel een be drag van 30.000 gulden ten bate van de Dönya Holding. Dit bedrag is in middels overgeheveld naar de boe del van het im- en exportbedrijf en zal worden gebruikt om crediteuren schadeloos te stellen. Trommel is nog steeds op zoek naar een deel van de boekhouding. Hij heeft de cijfers vanaf de oprich ting van het bedrijf op 1 mei 1987 tot en met augustus 1988 terug kunnen vinden. Gedurende die periode werd de boekhouding gedaan door een Rotterdams accountantskan toor. Vanaf augustus 1988 - het mo ment waarop het fout ging - ontbre ken de boeken en bescheiden. Inmiddels is duidelijk dat de ge detineerde zijn zaken vooral liet re gelen door zijn 28-jarige broer, die samen met een 27-jarige Rotter dammer over een volledige volm acht beschikte om zaken te doen. Ze zijn nog voor het faillissement uit de zaak gestapt. Inmiddels heeft mi nister Korthals Altes (justitie) op dracht gegeven tot een diepgaand onderzoek. Hij wil weten hoe het mogelijk is dat een langgestrafte ge vangene vanuit zijn cel in staat is om dergelijke, mogelijk strafbare, zaken te ontplooien. i de Bossche rechtbank dat het Molukse woonoord Lunetten i deel van het barakkenkamp mag waarschijnlijk blijven be- ROTTERDAM (GPD) - Het perso neel van het medisch kleuterdag verblijf De Bolderkar in Vlaardin- gen heeft geen kinderen seksueel misbruikt, zo is gebleken uit een on derzoek van de Vlaardingse politie. Ook het verhoor van twee taxi chauffeurs die kinderen van en naar De Bolderkar hebben gebracht, heeft niets opgeleverd. Het onderzoek werd gehouden naar aanleiding van een klacht die advocaat De Munnik namens twee Schiedamse ouderparen had inge diend. Deze zijn door De Bolderkar beschuldigd van incest. Het ene kind is uit huis geplaatst, het andere staat onder toezicht. De Munnik had nog negen verklaringen van an dere ouders doorgegeven aan kusti- tie. Uit die verklaringen zou blijken dat kinderen thuis seksueel getint gedrag vertonen. Justitie heeft gisteren verklaard geen aanleiding te zien de klachten van de ouders verder te onderzoe ken. De Vlaardingse recherche heeft in De Bolderkar vijf mensen verhoord, onder wie de directeur, de conciërge en een groepsleidster. Een aantal kinderen zou hun namen hebben genoemd. Volgens officier van justitie Samson-Geerlings is voor alle opmerkelijke signalen die de kinderen hebben gegeven een af doende verklaring gevonden. Zo gaven de ouders aan het vreemd te vinden, dat groepsleiders met hun kinderen gingen winkelen. Justitie komt tot de conclusie dat dit nu juist deel uitmaakt van het bijzon der onderwijs dat de kinderen op het MKD volgen. Volgens advocaat De Munnik heeft hij dat voorbeeld ook hele maal niet gegeven, maar waren zijn voorbeelden veel duidelijker: kin deren van vier jaar die plotseling een tongzoen aan hun vader zouden Moord De 16-jarige jongen uit Egmond aan den Hoef die vrijdag bekende zijn 28-jarige kennis A. Dreyer met mes steken te hebben gedood, heeft dat gedaan om te ervaren hoe het is om iemand om het leven te brengen. Ook was hij bij zijn daad geïnspi reerd door actiefilms met veel ge weld, zo heeft hij in politieverhoren verklaard. Aanvankelijk gaf de jon gen roof als motief, bij later verhoor bleek dat een dwaalspoor. Vakkenpakket De invoering van een extra examen vak in het voortgezet onderwijs is met een jaar uitgesteld tot augustus 1990. De Algemene Vereniging van Schoolleiders (AVS) zegt in een re actie dat de ergernis over de maatre gel nog even groot is. Het jaar uitstel zal worden gebruikt om de be windslieden op Onderwijs duidelijk te maken dat er maar twee moge lijkheden zijn: extra lesuren voor dit zevende of achtste vak, of de he le maatregel van tafel. Dienstauto De voorzitters van de (grote) kamer fracties krijgen mogelijk een dienst auto. Een werkgroep uit de Tweede Kamer heeft dat voorgesteld na een onderzoek over de beloning van ka merleden. CDA en WD voelen vol gens de stukken voor een onafhan kelijk functie-waarderingsonder- zoek. De PPR wil een Teeftijds- schaal instellen. Het is niet te verde digen dat een kamerlid van 23 jaar 93.000 gulden verdient, aldus de Ra- dikalen. hebben gegeven, of kinderen die volwassen vrouwen op visite bij de ouders in de borsten hebben gekne pen. Kinderen zouden ook verfom faaid uit de taxi zijn gekomen, nachtmerries hebben gehad en re gelmatig hebben overgegeven. Hij zegt overigens niet te twijfelen aan de objectiviteit van justitie en poli tie en niet tegen de conclusies van justitie in beroep te gaan. Directeur Knijnenburg van De Bolderkar is tevreden over de uit slag van het onderzoek. „Eigenlijk hebben wij er nooit aan getwijfeld. Het is dus nu bevestigd". Het wach ten is op het onderzoek dat de In spectie voor de Volksgezondheid heeft laten instellen naar de onder zoeksmethoden van De Bolderkar, waaronder de omstreden poppen- methode. De resultaten van dit on derzoek worden binnen enkele we ken verwacht. DEN BOSCH (ANP) - De sloop van het hele Molukse woonoord Lunetten in Vught is waarschijnlijk van de baan. De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren in een tussen vonnis bepaald dat er een onder zoek moet komen naar renovatie van een deel van de barakken. Zelfs als uit dat onderzoek blijkt dat er geld bij moet, acht de rechtbank het niet uitgesloten dat de definitieve uitspraak in het voordeel van de Molukkers zal uitvallen. Dit vanwe ge het specifieke karakter van het woonoord. In Lunetten wonen nog ongeveer 250 mensen. Een ruime meerder heid van hen verzet zich tegen een verhuizing naar een speciaal voor hen gebouwde nieuwbouwwijk in Vught. Het ministerie van wvc pro beert al enkele jaren de bewoners te bewegen uit Lunetten te verhuizen. Bij een recent bezoek benadrukte minister Brinkman (WVC) nog eens dat hij in dt opzicht geen water in de wijn wil doen: het voormalige con centratiekamp moet zo snel moge lijk ontruimd en gesloopt worden. Het tussenvonnis steekt voorlo pig een stokje voor die plannen. Het tussenvonnis werd gedaan in een hoger-beroepsprocedure na een eerdere uitspraak van de kanton rechter, die ook al positief uitviel voor de Molukkers. De rechtbank stelt dat de belangen van de bewo ners groot zijn: de Molukkers wo nen al 37 jaar in Lunetten, het me rendeel is al oud en een gedwongen verhuizing zou een culturele schok betekenen. De belangen van de staat, die zegt de grond nodig te hebben voor de uitbreiding van een aangrenzende jeugdgevangenis aan de ene kant en een kazerne aan de andere kant, wegen daar niet tegen op, aldus de rechtbank. Beide partijen vinden dat de ba rakken moeten worden opgeknapt als de wijk blijft bestaan. Op 26 april komen beide partijen op last van de rechtbank bij elkaar om concrete af spraken te maken over de opzet van het onderzoek naar renovatie. 'Coalitie PvdA-WD niet dichterbij' DEN HAAG (ANP) - Het vorige week gepubliceerde ontwerp-ver- kiezingsprogramma van de WD brengt een coalitie met de PvdA niet dichterbij. PvdA-fractieleider Kok bespeurt op een paar puntjes toenadering, maar meer ook niet. A N PNIEUWS TELEFOON! ,De afstand tot de PvdA is niet gro ter geworden. De kans op een coali tie niet kleiner", adus Kok gisteren in een gesprek met de pers. Vooral het onderscheid dat de WD aanbrengt in de koopkracht van de verschillende uitkeringen is voor Kok een hard punt. Ook het milieubeleid is een zwak punt, om dat de financiering daarvan deels ten koste gaat van de koopkracht van de lagere inkomens. VROOMS DREESMANN SCHIEDAM/HOEVELAKEN Kinderen gaan naar school om te le ren. Hoe meer ze leren, hoe beter het is. Dat is goed voor later, fijn voor de onderwijzer en het vervult de ouders met trots. Een mooi di ploma is niet minder dan een toe gangskaartje voor de plek waar de goede banen met dito salarissen uit gedeeld worden. Welke ouder zou dat zijn kind niet gunnen? Veel ouders zijn daarom bereid zich flink in te spannen om zich te verzekeren van een goede toekomst voor hun kinderen. Ze stimuleren hun kinderen zo goed ze kunnen en verwachten dat de school daarvoor niet onderdoet. Dat begint al vroeg. Zodra de kinderen naar de ba- sischool gaan, beginnen ouders zich af te vragen, wanneer ze nu einde lijk eens serieus beginnen met reke nen en taal. Er is geen tijd te verlie zen. Kareltje en Marietje moeten straks wel naar het atheneum of het gymnasium! door Theo Haerkens De basisscholen hebben het maar moeilijk met deze ambities. Dat geldt zeker voor de scholen in de 'betere' buurten, waar de meeste mensen zelf een goede opleiding hebben. Die leggen een zware druk op de leerkrachten om maar vooral niet te laat te beginnen met het lees onderwijs. De scholen zelf hebben niet zo'n haast. Zij vinden het van groot belang dat een kleuter rustig de tijd krijgt zich te ontwikkelen en dingen te leren die bij die leeftijd horen. Luisteren naar verhalen die in de groep worden verteld of voor gelezen, is erg belangrijk. Een kind moet leren wat langer achtereen met één werkje bezig te zijn. Als het dat niet kan, is het gewoon nog niet aan lezen toé. Thuis Een toenemend aantal ouders neemt met die boodschap geen ge* noegen. Ze hebben zelf de indruk dat hun kind wel aan lezen toe is en dringen er bij de school op aan daar werk van te maken. „Zij bezien de situatie thuis, maar wij beoordelen hoe het in de klas gaat", aldus Joke de Haan, onderwijzeres aan Het Windas in Schiedam. „Wij willen dat kinderen pas beginnen met le ren lezen als ze er echt aan toe zijn". Luisteren naar verhaaltjes is erg belangrijk voor de taalontwikkeling Het spijt haar dat ouders zich dikwijls niet kunnen neerleggen bij het oordeel van de meester of de juf. Om te ontkomen aan welles-nie- tes-discussies met de ouders en te gelijkertijd de leerlingen te be schermen, worden de oudere kleu ters voortaan getest. De Haan be strijdt dat daarmee wordt geknab beld aan de uitgangspunten van de basischool, waarbij het spelend le ren voor de kleuters gehandhaafd zou worden. Het geeft de leerkrach ten een argument om ouders ervan te overtuigen dat een kind nog hele maal niet toe is aan leesles. „We be ginnen niet met een kind dat er nog niet aan toe is". Met de test, die opgesteld is in sa menwerking met de Onderwijsbe geleidingsdienst (OBD) van Schie dam, onderzoekt Het Windas of een kleuter rijp is voor de leesles. Uit het onderzoekje bleek dit jaar dat slechts zeven van de 31 oudere kleu ters daar aan toe zijn. Aan het eind van het schooljaar wordt bekeken of de leesles, die per dag niet langer duurt dan 15 minuten, voortgezet moet worden. „Als blijkt dat het niet werkt, houden we er mee op". OBD-medewerker Jacques Hoek heeft de toets die Het Windas ge bruikt, opgesteld uit elementen van bestaande tests. Gekeken wordt on der meer of een kind klanken in de juiste volgorde kan nazeggen, of het vormen herkent en in verband kan brengen met klanken. Ook moet het in staat zijn korte zinnetjes te ont houden en na te zeggen. Verder moet het losse lettertjes kunnen verbinden tot een woord: k-i-p wordt kip. „Een kind dat over die drempel heen kan, kan leren lezen. Maar garanties kun je daar niet voor geven". Ook Hoek verklaart zich tegen het doortrekken van leerstof uit groep drie naar groep twee. Dat de school de toets ('het is eigenlijk geen officiële, hoor') nodig heeft, wijt hij aan een gebrek aan gezag dat de scholen genieten bij de ou ders. „Eigenlijk is het een beetje een valse toets, want we testen om de boot af te houden. Alleen heel voor lijke kinderen komen er door". „Alle ouders zien graag dat hun kind snel leert lezen", is de ervaring van onderwijzeres De Haan. Hoek bevestigt dat ouders hun kind voortdurend laten concurreren met dat van de buren. Als Jantje van de buren al leert lezen, moet hun eigen Piekje dat toch ook kunnen. Die concurrentieslag heeft ook gevol gen voor de school zelf. De school die het snelst met lezen begint, trekt meer leerlingen dan de school er naast. Dat geldt vooral in wijken waar ouders zelf gestudeerd hebben. Vooral technisch opgeleiden hech ten aan taal en rekenen. Gymnas tiek en creatieve vakken staan dui delijk op het tweede plan. In andere wijken hebben scholen het wat dat betreft gemakkelijker. Daar kun nen de kinderen lekker doorkleute- Luxe-probleem Het is niet goed kleuters al te vroeg serieus aan het werk te zetten. Maar de scholen hebben er zelf eveneens belang bij de groepen bij elkaar te houden. Organisatorisch doemen er nogal wat problemen op als een aan tal leerlingen uit de groep ver voor uit loopt op de rest. Niet zelden heeft een onderwijzer dertig kinde ren onder zijn hoede en dan is het moeilijk extra aandacht te geven aan een voorhoede van zeven of acht kinderen. Toch gaat het hier om een luxe-probleem. In de betere wijken zijn de groepen groter, om dat scholen daar geen extra leer krachten krijgen, zoal in achter standswijken met meer problemen. Volgens onderwijskundige Kees Vernooy van het Christelijk Peda gogisch Studiecentrum in Hoevela ken zijn er overal in het land scho len die hun toevlucht nemen tot testjes om al te haastige ouders af te remmen. Hq betreurt het dat ouders niet meer gevoelig zijn voor de argu menten van de leerkrachten. Ver nooy wijst erop dat kinderen die vroeger leren lezen dan anderen, die voorsprong in de loop van hun schoolloopbaan toch weer verlie zen, omdat de leerkrachten toch niet in staat zijn hen apart aandacht te blijven schenken. „Snel begin nen levert geen extra rendement op". Rouwig is hij daar niet om. „Kinderen die niet zo goed zijn, trekken zich vaak enorm op aan die voorlopers. Als je die apart les gaat geven, verdwijnt dat". Hij erkent dat die overweging weinig bijval meer oogst. Het sociale klimaat is de laatste jaren sterk veranderd en individualisering scoort hoog. Opmerkelijk is echter dat Ver nooy weinig waarde hecht aan de toetsjes waarmee scholen proberen zicht te krijgen op de capaciteiten en vaardigheden van de kleuters. „De voorspellende waarde ervan is gering. Je kunt op grond van die tests niet zeggen of een kind goed zal leren lezen of niet. Maar ja, de leerkrachten weten tegenwoordig zo verrekte weinig af van die test jes". Haarlemmerhout blijkt doodziek HAARLEM (GPD) - De 1300 oude beuken, eiken en linden i de Haarlemmerhout zijn door de verzuring op sterven dood. Als niet snel iets wordt ge daan, moeten zij binnen vijfjaar worden gekapt. Dat zeggen Ni co Brink en Dik Vonk van de ge meentelijke dienst Hout plantsoenen. Zij. vragen onder meer om een autoverbod in het stadsbos. Al jaren geleden werd duide lijk dat de Haarlemmerhout niet goed bijstaat. Maar, zeggen Brink en Vonk, de laatste tijd i de situatie dramatisch verslech terd. Van de grond in het bos i de bovenste 80 centimeter volle dig verzuurd. Door die hoge zuurgraad krijgen stoffen waar de bomen zich normaal gespro ken prima mee voeden de wer king van dodelijk gif. Nico Brink: „We moeten snel iets doen. Het strooien van kalk kan die verzuring tegengaan. Als we daar dit najaar niet mee beginnen, wordt de zaak onbe heersbaar". ADVERTENTIE Tel. 071-177158 Kamsteeg Auto Rental Ta Oagatgeaat. Katwijk, Hlllegom,

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3