Geen Ster-geld voor commerciële omroep 'De boodschap van de liefde, die wil ik de mens brengen' INGEN AVAY-AY-Ay ca- bauezo zoakoe-t excuus aan 'Madonna-man' niet weg Tineke beschrijft eetculturen en bekende landgenoten Youp van 't Hek biedt inwoners Kerkrade Vijf jonge zeehonden uit de zeehondencrècbe in het Gro ningse Pieterburen zijn gister middag bij wijze van proef uit gezet in de Oosterschelde. De dieren dragen op hun rug een zendertje, dat zij tijdens de ver- haringsperiode in september veer verliezen. Via radarposten •vorden de zeehonden gevolgd. De voor Nederlands unieke proef moet uitwijzen hoe de dieren zich gedragen en aanpas- in de Oosterschelde. Dit ge bied is van oudsher bevolkt ge weest door zeehonden. Beja ging, watervervuiling en ook de aanleg van de Deltawerken hebben de Zeeuwse zeehonden verjaagd. Momenteel leven er r schatting nog twintig zee honden in de Oosterschelde en de Voordelta. De huidige omstandigheden zijn volgens de directie Natuur Milieu en Faunabeheer (NMF) het ministerie van land bouw en visserij zodanig dat zich een nieuwe zeehonden stand in de Zeeuwse wateren kan vormen. Zoals bekend staat de Oosterschelde genomineerd als beschermd natuurmonu ment. (foto ANP) IJsreus Voor de kust van Antarctica dryft de grootste ijsberg, die ooit is ge zien, langzaam rond in een cirkel met een omtrek van 1000 kilome ter. Anderhalf jaar geleden brak de berg los van de Ross yskap. Oorspronkelijk werd gevreesd dat de berg de toegang zou blok keren tot McMurdo Sound, waar een Amerikaanse basis gevestigd «De ijsberg ligt nu ongeveer 400 kilometer ten oosten van Ross Is land, op 300 kilometer van de plaats waar het oorspronkelijk af brak. Op het moment dat de berg op drift raakte was hij 154 kilometer lang, 35 kilometer breed en 350 meter dik. De berg was daarmee ruwweg zo groot als de Britse kroonkolonie Hongkong. Er is in tussen 10 kilometer van de lengte afgesmolten. Te veel kunst Teveel kunstschatten van Floren ce bekijken is niet bevordelijk voor de gezondheid. Buitenland se toeristen belanden met doof heid, verlies van gezichtsvermo gen, angstaanvallen en hartgeruis in het ziekenhuis. Dat blijkt uit een medische studie die gisteren werd gepubliceerd. De studie is het eerste resultaat van een onderzoek naar het zoge noemde „Stendhal syndroom". De Franse 19de eeuwse roman cier was de eerste die aan het syn droom leed. De kwaal, die wordt veroor zaakt door emotionele stress als gevolg van hét bekijken van de meesterwerken van de Italiaanse Renaissance, heeft de afgelopen tien jaar al meer dan 100 toeristen in Florence gfeveld. Tot de degenen met een ver hoogd risico behoren toeristen, die voor de eerste keer Florence bezoeken alsmede busgezel schappen en gezinnen, die niet gewend zijn veel tijd met elkaar door te brengen. /rv -ZOEKOB M'H* UBVS MElPff HILVERSUM (GPD) - Os car Harris vergelijkt zich zelf met een prediker. „Ik geloof dat ik eenzelfde taak heb als een dominee. Ik wil de boodschap van de liefde brengen in de meest brede zin van het woord." De titel van z'n nieuwste lp luidt dus niet voor niets 'Love for the world'. Har ris: „De nummers gaan over het helpen van de me demens, over waardering en liefde voor je gezin en de natuur." Als het gaat over de liefde van de natuur heeft hij z'n hart weer kunnen ophalen, want hij is on langs naar Kenia geweest. Beel den van die reis zijn vanavond op tv te zien in het programma 'Mu ziek in natura', een muziekspecial rond Oscar Harris en de Belgische zangeres Viktor Laszlo. Harris nam in Kenia vier stukken voor zijn nieuwe lp op. En samen met Laszlo zingt hij het prachtige duet 'With you I'm born again'. De nu 44-jarige zanger verliet als jongen van 19 zijn geboorteland Suriname om in ons land te stu- deren. Toen al bleek dat hij over goede zangkwaliteiten beschikte. Hij formeerde een band 'Oscar Harris and the Twinkle Stars', waarmee hij menige hit scoorde. Tien jaar later startte Harris een solo-carrière en kwam uitstekend voor de dag met nummers als 'Song for the children' en 'Disco Calypso'. Met de zangeres Debbie maakte hij in 1982 de (gouden) langspeelplaat 'It takes two', ge produceerd door Dick Bakker. Later volgde nog 'Everybody love somebody'. Na de samenwerking met Deb bie ging Oscar Harris opnieuw in z'n eentje verder. De elpee 'With lots of love' werd met gemengde gevoelens ontvangen. Sinds vorig jaar is Harris weer in zee gegaan met Dick Bakker. Uit die samen werking is de plaat 'Love for the world' ontstaan. Show Met 'Love for the world' hoopt Harris op een nieuwe doorbraak. Over het aantal optredens in thea ters en discotheken en op feest avonden heeft hij niet te klagen. KERKRADE (GPD) Als symbolische genoegdoening voor "het leed" dat hij de be volking van Kerkrade heeft aangedaan, heeft de Amster damse cabaretier Youp van 't Hek gisteren in de voorma lige mijnstad 5000 gulden aan een goed doel geschon ken. En dat allemaal omdat Van 't Hek naar aanleiding van de voetbalwedstrijd So fia tegen Roda JC in zijn co lumn in het NRC Handels blad opgeroepen had om Ne derland Kerkradevrij te ma ken. „We hoeven maar hon derd meter land in te leveren en we zijn een hoop schande kwijt", grapte de cabaretier toen. Gisteren legde hij de Kerkradenaren uit doods bang te zijn geraakt door de bedreiging van allerlei Kerkradenaren dat ze hem bij zijn optreden in die stad met eieren en tomaten zou den bekogelen. Ook de reac tie van wethouder Coumans dat Van 't Hek maar eens te rade moest gaan bij Chomei- ni, was Van 't Hek slecht be komen. „Belachelijk", oor deelde hij. Hij overhandigde wethou der Coumans daarom een symbolische gele kaart. Ze is 5000 gulden waard, ongeveer het bedrag dat Van 't Hek met zijn komende optreden in Kerkrade zou verdienen. Aan het einde van zijn 'be nefietshow' op 3 mei hoopt hij het door Coumans aange wezen goede doel bekend te kunnen maken. Ondanks dit gebaar dat de indruk wekte een veront- schuldiging te zijn, vindt Van 't Hek de hele commotie (foto GPD) volstrekt buiten proporties. „Kerkrade is de eerste ge meente waar ik mijn vak moet uitleggen. Die 5000 gul den is alleen maar voor alle Kerkradenaren die de grap niet gesnapt hebben", luidde het slotakkoord van de caba retier. Wethouder Coumans gaf weliswaar toe Van 't Hek in één adem met Chomeini ge noemd te hebben, maar ont kende hem met de Iraanse leider te hebben willen ver gelijken. „De mensen hier zijn gekwetst. Ik als wet houder heb de taak voor hen op te komen. Je mag een be volkingsgroep natuurlijk nooit op een incident veroor delen". Oscar Harris, vanavond weer op tv te zien in 'Muziek in natura'. maar zijn grote wens is ooit nog eens „een wervelende tv-show„ te kunnen maken. „Ik treed het liefst op in thea ters waar ik als entertainer tot m'n recht kom. In Nederland is het niet altijd even makkelijk als je zanger van beroep bent. Ik krijg niet makkelijk een uur tv om eens met een groot orkest voor de dag te komen. Doorgaans zijn tv-optredens heel erg koud, omdat alles zo steriel moet. Je moet er zo netjes mogelijk uit zien, mag een liedje zingen en het is voorbij." Harris zingt nu al een kwart eeuw. Om zijn conditie op peil te houden beoefent hij allerlei spor ten, zoals voetbal, tennis en bas ketbal. Op die manier 'staalt' hij zich ook geestelijk. In de loop der jaren heeft hij geleerd om zuini ger met zijn energie om te gaan. „Vroeger verschoot ik al m'n kruit ineens, nu kan ik beter dose ren. Ik ben als mens gerijpt en heb geleerd de dingen op hun waarde te schatten". DEN HAAG (GPD) - Een commerciële tv-zender van AVRO, TROS en Veronica kan geen aanspraak maken op een deel van de reclame-in komsten van de Ster. Na een overgangsperiode van ander half jaar moet de commerciële zender zichzelf financieel kunnen bedruipen. Vijftien procent van de zendtijd mag de commerciële zender aan LEEUWARDEN (GPD) - Platenhandélaar Wobbe van Seijen gaat niet naar Amerika met de veelbesproken compact discs van Madonna. Na overleg met zijn advocaat lijkt het hem verstandiger niet af te reizen. „De wetgeving in Amerika zit wat anders in elkaar dan hier. Als ik de cd's daar doorgeef aan radiostations, kan ik van medeplichtigheid be schuldigd worden. Ik ga niet, ik heb genoeg van al dit gedoe. We hebben gezien hoever je kunt gaan met het doorbreken van een campagne van zo'n grote platenmaatschappij. Wat ik nu met de cd's doe? Inlijsten. Het is toch prachtig geweest zo?" Van Seijen was gistermiddag te horen in een Veronica-radiopro- gramma en was gisteravond te zien in Tros Aktua. Tussen de bedrijven door had hij contact met radiostations in New York en Capitol Radio in Londen. reclame besteden; de reclame op de niet-commerciële net ten mag groeien van vijf naar 7,5 procent. Dat is de kern van een plan dat het ministerie van WVC heeft op gesteld. Het wordt aan de Hilver- sumse omroepen zelf overgelaten of één gezamenlijke onderne ming de reclamegelden incas seert of dat er twee Ster-organisa ties moeten komen, aldus het WVC-plan. De regeringspartijen CDA en WD hebben tot nu toe nog geen overeenstemming be reikt over dit plan van WVC-mi- nister Brinkman. In politiek Den Haag wordt aangenomen dat het kabinet mor gen met de hoofdlijnen van deze aanpak zal instemmen. In een overgangsperiode van anderhalf jaar zou de commerciële zender nog aanspraak moeten kunnen maken op 'haar' deel van de kijk en luistergelden en de Ster. De mogelijkheden voor recla me op de niet-commerciële nét ten zal moeten worden vergroot, om NCRV, KRO en VARA in staat te stellen financieel het hoofd boven water te houden. Zondag De commerciële tv-zender mag I maximaal 15 procent van de zend-1 tijd besteden aan reclame. De spotjes mogen in principe op elk moment worden uitgezonden, al wordt in Den Haag verwacht dat er van met name het CDA veel be zwaar zal worden gemaakt tegen reclame op zondag. Het kabinet zal deze conclusies voorleggen aan de Hilversumse omroepen, die hadden gevraagd om verduidelijking van de vage passages in het regeerakkoord over de commerciële tv. Het kabi net waagt zich niet aan een spraak over het heikele punt hoe de reclame-gelden moeten v den geïncasseerd wanneer ATV-omroepen (Avro, Tros, Ve ronica) commercieel zyn gewor den. In hun oorspronkelijke plan vroegen de ATV-omroepen niet alleen om een blijvend aandeel j van de Ster-inkomsten, maar ook om het beheer over de gelden. De andere omroepen zouden daar dan een deel van moeten krijgen. Tineke de Nooij: bezig met een boek... (fotoGPD) HILVERSUM Veronica- presentatrice Tineke de Nooij is momenteel bezig een boek te schrijven. Het boek bevat anecdotes over haar televisieprogramma en geeft informatie over eet culturen in verschillende landen. Natuurlijk komen ook de Bekende Nederlanders weer aan bod bij Tineke. In de tijd dat ze nu een programma over eten en drinken maakt voor Veronica, ontvangt Ti neke iedere week een of meerdere bekende mensen die hun favoriete maaltijd klaarmaken. Al die recepten worden door Tineke de Nooij in haar boek beschre ven. De recepten worden rij kelijk met fotomateriaal ge lardeerd. Het is de bedoeling dat Ti- neke's boek, dat bij Center- books wordt uitgegeven, nog voor Moederdag in de win kels ligt. Oscar Harris vanavond in special op tv DONDERDAG 16 MAART 1989 Geschrokken van bedreigingen RUSTl© Af, Meneer PANPA. ais WIJ ZO poor gaan met ONZE financiële HUISHOUDING zal HET BUITENLANDSE grootkapitaal ons IN ZIJN greep HOUDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 28