LEIDSCH DAGBLAD Fokker verkoopt in Amerika 150 F- 100's m MINIMIS VEEL ADVERTENTIES! 'Bestuur Rijnoord wil faillissement' Kritiek op onderhoud van 13 Orion s op vliegkamp Valkenburg Lof voor PSV9 ers in Spanje iSKSH 'Aftrek woon werkverkeer afschaffen' 'Misdaad effectiever aanpakken' Reageerbuisbevruchting nog niet in fondspakket Omzet Ahold komt boven 15 miljard uit LEIOSCH/ALPHENS DAGBLAD DONDERDAG 16 MAART 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38884 Prijs fl. 1,25 DEN HAAG (GPD) - De onder houdsdienst op het marine-vlieg kamp Valkenburg deugt niet. Er is te weinig inzicht in de reparatiekos ten van de 13 daar gestationeerde Orion-patrouillevliegtuigen en ook de personeelsorganisatie laat te wensen over. Dat blijkt uit een op verzoek van de marine-leiding uit gevoerd onderzoek. Het organisatie- en adviesbureau Maynard International Manage ment Consultants in Breda conclu deert in het onderzoeksrapport, dat 'het onmogelijk is met een dergelij ke organisatie slagvaardig en be trouwbaar de operaties te onder steunen, zeker in een tijd van oor log'. Het ministerie van defensie was van de situatie op de hoogte maar heeft volgens een woordvoerder nauwelijks gevolgen voor de inzet- baarheid van de Orion-toestellen. ,,De NAVO is tevreden over de in vulling van de taak die aan de Ori- ons is toegedacht". De toestellen met een waarde van 840 miljoen worden ingezet voor de onderzee- boot-bestrijding en zijn daartoe uit gerust met veel moderne elektroni- Zeven tot acht toestellen zijn con tinu inzetbaar. Dat de overige toe stellen aan de grond blijven heeft volgens de woordvoerder te maken met het beperkte aantal bemannin gen (16) en niet met achterstand in onderhoud. Volgens het onderzoeksrapport is het onbegrijpelijk dat bij een orga nisatie, die jaarlijks 67 miljoen gul den kost, een behoorlijke boekhou ding van de bedrijfsvoering ont breekt. Volgens Defensie zijn de proble men vooral ontstaan doordat perso neel moest worden omgeschoold voor het verrichten van onderhoud aan de Orion's. In het rapport wordt ook geconcludeerd dat het vlieg kamp bezig is met verbetering van de onderhoudsdienst en dat ,een goed primair produkt' wordt afgele verd. In de personele organisatie is vol gens de woordvoerder soms sprake van één chef die leiding geeft aan één medewerker: „Het is een alge meen probleem in de organisatie dat er te veel 'chiefs' en te weinig 'indians' zijn". AMSTERDAM (GPD) De Amerikaanse luchtvaartmaat schappij American Airlines zal volgende week woensdag in New York een contract voor de levering van 150 Fokker 100-vliegtuigen tekenen. Fokker hoopt dit jaar in Amerika orders voor zo'n 400 tot 500 vliegtuigen te sluiten. United Airlines, Delta Airlines, USAir en Braniff staan ook op het punt Fokker 100's te bestellen. De order van American Airlines op de markt om de Fokker 100 bui- voor een bedrag van tenminste 6,5 ten de deur te houden. Fokker miljard gulden is één van de groot- houdt er rekening meer nog voor ste industriële orders uit de Neder- deze zomer opnieuw een reuzeorder landse geschiedenis. Fokker zal de binnen te halen bij United Airlines, vliegtuigen eind 1990 beginnen af te Het zou hier om zo'n 200 vliegtuigen leveren met 3 toestellen per maand. gaan. Ook Delta is in de markt voor American is niet de eerste Ameri- de Fokker 100. American heeft nu kaanse maatschappij die Fokker echter met de Fokker 100 een voor- 100's bestelt. Al eerder plaatsten sprong van tenminste een jaar op de USAir (20) en Braniff (12) orders concurrentie. voor het vliegtuig. Beide maat- De grote uitdaging waar Fokker nu schappijen zullen in de nabije toe- voor staat is de produktiecapaciteit komst zeker nog meer Fokkers af- van de Fokker 100 uit te breiden, nemen. USAir overweegt haar 20 Dat moet volgens Fokker omdat de DEN HAAG (GPD) - De werkge- opties in vaste orders om te zetten luchtvaartmaatschappijen snel hun versorganisatie VNO en er 20 opties bij te nemen. vliegtuigen willen hebben. Fokker De order van American is veruit is in onderhandeling met de Amen de grootste voor de Fokker 100 en kaanse vliegtuigbouwer Lockheed De Spaanse kranten zijn van daag vrijwel eensgezind in hun bewondering voor het spel van verliezend Europa-Cup houder PSV gisteravond tegen Real Madrid. 'De bezoekers verkochten hun huid zeer duur en namen waardig afscheid van het toernooi', zo luidt de algemene conclusie. In de zeer populaire spelers- rapporten springen doelman Lodewijks, mandekker Van Aerle en zwoeger Gerald Va nenburg er met hoge waarde ringen bovenuit. Heel veel lof is er ook voor trainer Guus Hiddink, die zijn gehandicap te ploeg veel beter had georga niseerd dan de fel bekritiseer de Leo Beenhakker. „Onherkenbaar, ver van de overrompelende en originele ploeg die ze normaal is, vond Real Madrid gisteren een PSV tegenover zich dat met waar digheid zijn faam van Europa- Cuphouder tot de allerlaatste minuut toe verdedigde", be gint El Pais. De krant signaleert, net als alle andere dagbladen, dat de strafschop voor Real een ca deautje was en besluit het ver slag met het laatste fluitsig naal van scheidsrechter Vautrot: „Een collectieve zucht van verlichting steeg uit het Bernabeu-stadion op". Collectief was ook in Spanje Bernd Schuster(rechts) n duel met PSV'er Gerald Vanenburg u< VANDAAG 30 PAGINA's de waardering voor beide re serve-doelmannen. Lodewijks om zijn reddingen in de twee de helft en tegenstander Agus- tin vooral ora zijn reactie in de slotminuten van de verlen ging, toen hij Lerby van een doelpunt afhield. „Die tweede helft van het verlengstuk was een marteling voor de toe schouwers", schrijft AS, „want Real, fysiek zwak, zag hoe PSV de ploeg omsingelde, en een doelpunt van de Nederlanders zou hun paspoort naar de halve finale zijn geweest". Het meest chauvinistisch is Marca, dat zijn verslag begint met: „PSV was bang". De 2-1 was volgens Marca normaal, omdat Real zich altijd superi eur aan PSV heeft gevoeld. De Nederlanders betaalden de tol voor de angst". Een conclusie waarin het Madrileense sport blad alleen stond. Meer over het Europa-Cup voetbal op pagina's 19 en 21. verdubbelt het vaste orderboek i klap. De Fokker 100 telt in to- Atlanta. r het starten van een eindlijn i taal 287 vaste orders en 103 opties. De beslissing van American zal mo gelijk het besluit van andere Ameri kaanse maatschappijen bespoedi gen. Een tweede uitbreidingsmoge lijkheid ligt in Noordierland. Fok ker is in de markt voor de overname van de noodlijdende vliegtuigfa briek Short Brothers. Het is niet uit- Fokker hoopt de onderhandelin- gesloten dat Fokker van Shorts een gen over het enorme contract met toeleverancier van vliegtuigonder- American voor het einde van deze delen wil maken. Deze optie sluit week af te sluiten. Volgens woord voerder Van Veen beide partijen het goed aan bij de derde mogelijkheid, Fokker zijn namelijk uitbreiding van de eind- grote lijnen lijn op Schiphol. schaffing van de vaste belastingaf trekpost voor woon-werkverkeer. Maar de 650 miljoen extra inkom sten voor het rijk mogen niet wor den gebruikt voor verbetering van het openbaar vervoer. Het geld moet worden gebruikt voor een algemene belastingverla ging voor alle werkenden. Ook an dere maatregelen die de autorijden de forens geld kosten, zoals de in voering van spitsvignetten, moeten leiden tot belastingverlaging. VNO-voorzitter Van Lede verzet zich tegen pogingen om "onder het mom van milieumaatregelen de VNO: premie op ver wonen werknemer als melkkoe van het rijk te gebruiken". Het VNO legt bij de aanpak van de fileproblemen vooral de nadruk op gedragsveranderin gen bij forensen. "Dat wil zeggen dat arbeidstijden flexibeler moeten worden, zodat we niet allemaal op hetzelfde moment naar ons werk willen en in de file komen te staan. Bovendien moeten werknemers ge stimuleerd worden om dichter bij hun werk te gaan wonen. Met het af schaffen van het woon-werkforfait vervalt de premie op ver weg wo- Van Lede waarschuwde voor aan tasting van de mobiliteit. "Minder mobiliteit betekent minder groei van de economie. En we hebben in Nederland minstens 3 procent eco nomische groei nodig om de nood zakelijke milieumaatregelen te kun nen financieren". MOSKOU - Boze Sovjetburgers protesteerden gisteren voor de Ameri kaanse ambassade in Moskou tegen het beenidigen van de Amerikaanse vluchtelingenstatus. Vorig jaar besloten de Verenigde Staten de automati sche toekenning van de vluchtelingenstatus voor Russen die naar Amerika willen emigreren, te stoppen. (foto ap> De order van een Amerikaanse luchtvaartmaatschappij voor een Europees vliegtuig is een enorme tegenslag voor Boeing en McDon nell Douglas. Boeing brengt spe ciaal een verkorte versie van de 737 Harde eis Korthals Altes aan landen Sehengen-akkoord LEIDEN - Het opzetten van een ge zamenlijk opsporingsregister, het harmoniseren van het visa-systeem en een nauwere samenwerking tus sen politie en justitie-apparaten. Dat noemde minister Korthals Al- PTT-campagne over 06-lijnen DEN HAAG (GPD) - De PTT be gint deze zomer een voorlichtings campagne over verantwoord ge bruik van de commerciële 06-num- mers. De PTT wil verder voor parti culieren mogelijk maken dat deze belang niet meer gedraaid kun- worden. tes (justitie) vanmorgen op een con gres in Leiden harde voorwaarden voor de definitieve totstandkoming van het zogenaamde Sehengen-ak koord. Dit akkoord, vooruitlopend op de economische eenwording van de EG eind '92, zou in de loop van volgend jaar moeten worden onder tekend door de Benelux-landen, Westduitsland en Frankrijk. Volgens Korthals Altes gaat het niet aan voornamelijk naar de economi sche voordelen van samenwerking te kijken. "Men moet niet alleen oog hebben voor een vrij verkeer van goederen, diensten en werknemers, ook de effectieve bestrijding van terrorisme en criminaliteit zijn van onderhandelingen verandering in komen". Volgens de minister is Bel gië wel bereid de wapenverkoop te bemoeilijken, maar toont Frankrijk weinig bereidheid aan de Neder landse wensen tegemoet te komen. ARISTONA VIDEORECORDER VHS-systeem •frontloader 48 voorkeurzenders 4 programma's/31 dagen timer •ITR-toets incl. afstandsbediening Het aantal 06-verslaafden dat de Sehengen-akkoord zulke opvallen telefoonrekening niet kan betalen, wordt geschat op enkele honder den. De PTT verdient per dag een miljoen gulden aan de 06-lijnen. Voor de campagne trekt PTT Tele com enkele miljoenen guldens uit. Met tv-spotjes en bijsluiters bij tele foonrekeningen, hoopt ze het aantal probleemgevallen terug te dringen. de verschillen in wapen wetgeving zijn. "Terwijl in Nederland een li centie is vereist voor wapenbezit zijn wapens in België en Frankrijk vrij verkrijgbaar. Daar moet door Overigens erkende Korthals Al tes dat de Nederlandse politie nu nog niet voldoende is uitgerust voor internationale samenwerking op het vlak van terrorisme-bestrijding. "Daarvoor ontbreken op dit mo ment de financiële middelen, maar daar zal in de naaste toekomst zeker in geïnvesteerd moeten worden". De minister deed de suggestie de sa menwerking "simpel te beginnen" in de grensgebieden. Afspraken over wie de leiding heeft bij bepaal de operaties zijn daarbij naar zijn ZAANDAM (ANP) - In het afgelo- mening belangrijk om verwarring pen jaar is de winst van Ahold (o.a. te voorkomen zoals die een tijdje te- Albert Heyn) 11 procent gestegen, rug ontstond toen terroristen met De nettowinst kwam uit op 145,7 een autobus vol kinderen de grens miljoen, tegenover 131,2 miljoen, in tussen Nederland en Westduitsland 1987. passeerden. De omzet van het voedings- en ge- notmiddelenconcern steeg 30,7 pro cent tot 15,3 miljard. In Nederland steeg de omzet met 4,5 procent tot 8,3 miljard en in de VS met 91,3 pro cent tot 3,5 miljard dollar. Ahold verwacht dat de omzet dit jaar zowel in Nederland als in de VS verder zal toenemen en dat ook de winst een duidelijke groei te zien zal geven. In Nederland steeg het bedrijfsre sultaat met 3,6 procent tot f 166,5 miljoen (inclusief onroerend goed met 9,3 procent tot f 175,7 miljoen). Van deze stijging viel een belang rijk deel toe te schrijven aan de voortgaande groei bij Albert Heijn. UTRECHT (ANP) - De Zieken fondsraad vindt dat reageerbuisbe vruchting (IVF) nog niet in het zie kenfondspakket moet. IVF is welis waar een goede en betaalbare be handeling, maar de raad wil niet vooruitlopen op de discussie over het nieuwe basispakket voor de volksverzekering tegen het ziekte kosten, die in het kader van het plan-Dekker wordt ingevoerd. Het advies wordt volgende week don derdag besproken. Drie jaar geleden besloot de raad een kosten-effectiviteitsonderzoek naar IVF te laten uitvoeren. Na on derzoek van 1600 behandelingen in 5 ziekenhuizen concludeert de Lim burgse universiteit dat IVF in ruim één op de vijf gevallen succesvol is, en daarmee opweegt tegen de kos ten van 2500 gulden per behande ling. Maar de vraag of IVF in het zie kenfondspakket moet, is daarmee nog niet beantwoord, aldus het ad vies. Die kan niet los worden gezien van de discussie over de samenstel ling van de basisverzekering, waar over eerst politieke besluiten moe ten vallen. Als praktische tussenoplossing blijft de Ziekenfondsraad tot 1 janu ari 1991 IVF subsidiëren. Rond die tijd wordt meer duidelijkheid ver wacht. Wel wil de raad bekijken of de behandeling in de tussentijd kan worden uitgebreid tot andere zie kenhuizen. Kinderen vinden hasj NOORDWIJK Spelende kinde ren hebben gisteren in de Molen straat in Noordwijk negen zakjes met hasjiesj gevonden. De kinderen werden met de ongeveer 30 gram wegende zakjes door de ouders naar de politie gestuurd. Volgens de Noordwijkse politie is de hasjiesj met een waarde van 500 gulden vermoedelijk door iemand verloren die het kort tevoren in Noordwijk had gekocht. Beschuldiging personeel en medische staf Guur weer Veel bewolking. Periodei In de loop van de dag vanuit het noord westen opklaringen. Minimumtempe ratuur ongeveer 4, middagtemperatuur rond 7 graden. Wind uit noordelijke richtingen, matig, langs de kust en op het IJsselmcer af en toe krachtig. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: enkele dagen met zon en weinig of geen regen. Middagtem peratuur geleidelijk oplopend van rond 8 graden naar ongeveer 12 graden. In de nacht van vrijdag op zaterdag op veel plaatsen vorst in de nacht. Vrijdag 17 maart zon op: 06.49 uur, zon onder: 18.47 uur; maan op: 13.20 uur, maan onder: 05.22 Waterstanden te Katwijk boog water: 12.08 uur; laag water: 06.45 en 20.05 uur. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het bestuur van Rijnoord stuurt bewust aan op een faillissement. Daarvoor ligt al een scenario gereed. Dat zeg gen medische staf en onderne mingsraad (OR) van het Alphense ziekenhuis. "We hebben dat uit twee zeer betrouwbare bronnen vernomen. Er zijn bewijzen dat het bestuur niets meer doet om het zie kenhuis te redden", aldus H. Joha, voorzitter van de OR. De voorzitter van het Rijnoord-bestuur A. Bernt- sen was voor een reactie op die be schuldiging vanmorgen niet bereik baar. De bewering van Joha wordt on derschreven door H. Hornstra-Lim- burg, woordvoerder van de medi sche staf. "Dat scenario ligt inder daad al klaar. Ik denk zelfs dat op dit moment al surséance van beta ling wordt aangevraagd en dat naar een curator wordt gezocht. Van een fusie is dan helemaal geen sprake meer. Rijnoord wordt dan gewoon opgenomen in het EZL en het ge vaar bestaat dat een groot deel van het personeel op straat komt te staan". Volgens Joha zou de juridisch ad viseur van de ondernemingsraad in middels hebben laten weten de situ atie 'zeer zorgwekkend' te vinden. De situatie wordt als dermate alar merend gezien door OR en specia listen dat de hoofden van de ver schillende diensten vanochtend voor een spoedvergadering zijn bij eengeroepen. Voor vanmiddag is bovendien een bijeenkomst voor het personeel belegd. Joha noemt het 'zeer waarschijn lijk' dat nog vandaag tot actie wordt overgegaan. Hornstra spreekt in dit verband van een bezetting van het ziekenhuis: "We moeten alles mobi liseren voor het te laat is". Zij noemt het aankoersen op een faillissement 'een tweede klap' bin nen korte tijd. Begin deze week rea geerde de medische staf verbijsterd op het fusieplan van het Sint Elisa beth Ziekenhuis in Leiderdorp. Volgens de specialisten blijft daarin voor het Alphense ziekenhuis al leen nog 'planmatige zorg' over. Zo is geen plaats meer voor onder meer klinische gynaecologie, acute neu rologie, keel, neus- en ooroperaties en hartbewaking. De OR heeft nog geen tijd gehad om het plan door te nemen. Overigens liep de erkenning van Rijnoord afgelopen nacht om twaalf uur af. De beslissing van WVC of die erkenning al dan niet wordt ver lengd wordt vandaag genomen. De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis in de bus! Dper maand» 24,45 per kwartaal 72.40 per halfjaar 144,80 per jaar 275.70 mg) s.v.p. uw voorkeur aankruisen Naam: Adres: Pc/Wnpl.: Tel.:(ivm be Opsturen naar: Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1