'Het wordt tijd dat natuur haar rechten 9 Groot tekort aan bedrijfsterreinen Stichting Duinbehoud overweegt stappen tegen waterbedrijf als broedseizoen niet wordt gerespecteerd Honden in duinen aan de lijn PLASTICMETAAL EN GLAS Criminaliteit in Sassenheim vorig jaar iets afgenomen DONDERDAG 16 MAART 1989 Versneld aangifte van winkeldiefstal ALPHEN AAN DEN RIJN - Ook kleine winkeliers in Alphen kunnen gaan werken met spe ciale aangifteformulieren, voor winkeldiefstallen. De afhande lingsprocedure bij de Alphense politie wordt daarmee versneld. Bij wijze van proef werd deze methode alleen gebruikt bij gro te bedrijven. Tijdens de cursus preventie winkeldiefstal die de onderne mersvereniging OMKA deze maanden houdt, is gebleken dat de proef met de aangifteformu lieren effectief is. De politie wil daarom nu ook bij kleinere be drijven de aangifteformulieren verspreiden. Definitief plan hotel Boulevard Katwijk in april KATWIJK - Burgemeester en wet houders van de gemeente Katwijk komen hoogstwaarschijnlijk in april met een definitief plan voor een nieuw te bouwen hotel aan de Boulevard in Katwijk. Dat heeft wethouder W. van der Plas vanoch tend bevestigd. De raadscommissie voor ruimtelijke ordening, grond bedrijf en openbare werken is in een besloten vergadering inmiddels akkoord gegaan met het nu op tafel liggende plan van het architecten bureau Van Nierop Van der Hoe ven en het Katwijkse bouwbedrijf Jan van Rhijn en Zonen. Komende week nemen B en W een definitieve beslissing over het plan. Wethouder W. van der Plas wilde vanochtend nog geen mededelin gen doen over de inhoud van het bouwplan voor het hotel. "Dat lijkt me niet juist omdat B W er nog een beslissing over moeten ne men", aldus de wethouder. "Boven dien moeten er nog een paar zaken uitgewerkt worden, waaronder een haalbaarheidsonderzoek". DONDERDAG 16 MAART Alkemade film: 'Het jaar van de kreeft', van Hugo Claus, aanvang 20.00 Boskoop lezing door thriller-schrijver To- mas Ross (pseudoniem van W. Hogendoorn), aanvang 20.00 uur in de bibliotheek, Babsloot. Leiden Bedrijvencontactdagen première van het Cabaret Zak As met 'D* Nationaal Kam pioen', aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. bingo-avond in buurthuis Groenoord. Pasteurstraat, aan vang 20.00 uur. lezing Karin Schaeotler over: 'Een nieuwe kijk op het oude In die', aanvang 20.15 uur in de Ka pelzaal K&O, Oude Vest. Leiderdorp klaverjassen en sjoelen bij Con Bravura, aanvang 20.00 uur, club gebouw, Beukenschans. klaverjassen en rummykub bij De Buitengewonen, aanvang 20.00 uur in Frerikshof, Winkelhof. VRIJDAG 17 MAART Alkemade demonstratie-avond gymnas tiekvereniging Spotief,19.00 uur, dorpshuis van Oud Ade. Alphen lentedag in verpleeghuis Ouds hoorn, met diverse activiteiten. aanvang 19.00 uur in buurthuis 't Spoortje, Bernhardkade. bingo-avond in buurthuis De Pancrat. Middelstegracht, aan vang 20.00 uur. concert in de pianoserie Vrij dagavond Kamermuziek met Christopher Czaja Sager, aan vang 20.15 uur in de Kapelzaal K &0. Oude Vest. voorstelling: "De Humorist', met o.a. Johnny Kraaykamp. 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. open huis Sterrenwacht, van 19.00 tot 22.30 uur. voorstelling: 'Het Aquarium', door het Lucas College, aanvang Leiderdorp paas-koppel-klaverjassen sup portersvereniging RCL, aanvang 20.00 uur in het clubgebouw de Boemerd. grote paasklaverjas- en sjoel avond bij buurtvereniging Zijl kwartier, aanvang 20.00 uur in het Zijlkwartier. Van der Marckstraat. Boerhaaveplein. Voorschoten officiële opening van het bouwde clubgebouw van de Mau- ritsgroep door mevrouw I. Gehner, om 19.30 uur, Lord baden Powell- weg 2. Zoeterwoude toneelvoorstelling: Vader heeft 'n bok geschoten', door toneel groep Anabasis, 20.00 uur in De Eendenkooi, Kooikerspad. ZATERDAG 18 MAART Alkemade optreden band The Web, aan vang 21.00 uur in jongerencen trum Splotsz, Stationsstraat 2. Alphen dansworkshop Streekmuziek- school, Jorisplein, aanvang 10.00 culturele manifestatie tegen, apartheid en racisme met o.a. fo to-expositie en optredens, aan vang 15.00 uur in café Querelle, Julianastraat. vogelhuisjesdag bij Hooge Burch in Zwammerdam, van 10.00 tot 16.00 uur. KATWIJK - Als er met het Energie- en Waterbedrijf Rijnland (EWR) en Staats bosbeheer voor volgend jaar geen bindende afspraken kunnen worden gemaakt over het werken in de dui nen gedurende het broedsei zoen, overweegt de Stich ting Duinbehoud juridische stappen tegen beide instan ties te ondernemen. "De natuur heeft net zoveel rechten als de waterwinning", aldus woord voerder B.J.M. ter Haar van de stichting. "Tot nog toe heeft de wa terwinning steeds voorrang gekre gen, maar het wordt tijd dat de na tuur haar rechten opeist". Het waterbedrijf van de EWR zet de werkzaamheden in de duinen tussen Katwijk en Wassenaar voor het derde achtereenvolgende jaar in het broedseizoen voort. De Stich ting Duinbehoud maakte vorige week bekend dat zij hier 'onder pro- KATWIJK Ondanks het feit dat het EWR de werkzaamhe den in de duinen gedurende het broedseizoen doorzet, neemt Staatsbosbeheer toch de gebruikelijke maatregelen om de rust in het gebied zoveel mogelijk te waarborgen. Tot die maatregelen behoort het aanlijngebod voor honden in de periode van 15 maart tot 15 juli. Het gebod geldt ruwweg voor het duingebied tussen Wassenaar en de provincie grens met Noord-Holland. In het gebied De Coepelduynen tussen Katwijk en Noordwijk moeten honden het hele jaar door worden aangelijnd. Los lopende honden verstoren de rust van vogels die op de grond of in lage struiken nestelen. test' mee akkoord gaat, maar wil uit drukkelijk de garantie dat dit de laatste keer is geweest. "Worden die garanties niet gegeven, dan overwe gen we naar de rechter te stappen", zegt Ter Haar. "Volgens onze juris ten zijn er goede mogelijkheden om harde afspraken af te dwingen". De Katwijker Ter Haar zegt zo langzamerhand moedeloos te wor den van de vele ingrepen die de af gelopen periode in het'duingebied Berkheide zijn verricht om de wa- terproduktie van de EWR sterk uit te breiden. De kritiek van Duinbe houd richt zich niet alleen op het waterbedrijf, maar ook op Staatsbe heer als beheerder van Berkheide. "Voor Staatsbosbeheer staat het werken in het broedseizoen onge veer gelijk aan een doodzonde. Het is voor ons dan ook onbegrijpelijk dat deze organisatie keer op keer Het EWR werkt in het duingebied momenteel aan de renovatie van het winningskanaal acht Tegelijkertijd o den voorbereiding getroffen voor een project voor zogenaamde diepte-infiltratie, waarvoor putten van 40 meter stand hebben bereikt, in de grond worden geslagen. weer zwicht voor de argumenten van de EWR". Voor de begeleiding van de werk zaamheden in de duinen bestaat een commissie die er onder meer op moet toezien dat de belangen van het natuurgebied niet onevenredig zwaar worden geschonden. In deze commissie zitten onder anderen mensen van Staatsbosbeheer, het EWR en de provincie. Duinbehoud is als waarnemer vertegenwoor digd. De beslissing om ook dit jaar in het broedseizoen door te werken, is volgens Ter Haar op een zodanig slinkse wijze door de begeleidings commissie geloodst, dat er voor Duinbehoud nauwelijks nog in spraakmogelijkheden waren. "De vaste leden van de commissie zijn telefonisch bijeengeroepen. Toen wij daar achteraf lucht van kregen, hebben we meteen bij Staatsbosbe heer aan de bel getrokken. We kre gen toen alsnog alle mogelijke be scheiden in huis, maar de knoop bleek inmiddels al doorgehakt". Wulpen Ter Haar gaat ervan uit dat het broedseizoen in de strook waar de werkzaamheden zich nu concentre ren de zogenaamde Boerendel en de Hazenvlakte volledig verknalt is. De schade is volgens hem zo groot omdat het hier juist een rust gebied betreft. "Het stelsel van voetpaden in Berkheide is het dichtst in de buurt van de bebouw de kom. Naarmate je verder in de duinen komt, neemt het aantal pa den af. Óp een gegeven moment voert er nog maar één voetpad door de Boerendel en uitgerekend in dit rustgebied voor vogels worden nu de werkzaamheden verricht", ver telt Ter Haar. De inrichting van dit rustgebied door Staatsbosbeheer heeft volgens de Stichting Duinbehoud de afgelo pen jaren zijn vruchten afgewor pen. "Toen wij als werkgroep Berk heide in 1975 begonnen met de in ventarisatie van de vogelstand, tel den we bijvoorbeeld nog maar één wulpenpaar. Momënteel hebben we met 30 broedparen de hoogste wul penstand langs de hele Hollandse kust". De wulp is bijzonder gevoelig voor verstoring en Ter Haar noemt het dan ook een wonder als de soort de komende maanden in de Boeren del nog tot nestelen komt. "En uit wijken naar andere delen van het duin is er niet bij omdat elke wulp nu eenmaal zijn eigen territorium heeft. Aangezien we onze maximale elk plekje Geen enkel waterbedrijf langs de Hollandse kust heeft volgens Duinbehoud opeen dergelijke grote schaal werk zaamheden uitgevoerd als het EWR. De hijskraan is zo langzamerhand een vertrouwd verschijnsel in het gebied ...i.t. j fnto Wim Dijkman) (foto wim Dijkman) momenteel bezet". Berkheide. Welke effecten het doorwerken van het EWR in het broedseizoen heeft, is alleen over een langere pe riode te bekijken. De werkgroep Berkheide voert jaarlijks een vogel populatie-onderzoek uit, waaruit dergelijke ontwikkelingen zijn af te leiden. "Je zou van het EWR en Staatsbosbeheer mogen verwach ten dat ze op basis daarvan hun be heersplannen voor het gebied op stellen", meent Ter Haar. "Aan een goed beheersplan voor het hele ge bied ontbreekt het echter nog steeds". Geen enkel waterbedrijf langs de Hollandse kust heeft volgens Ter Haar op een dergelijk grote schaal werkzaamheden uitgevoerd als de LDM in de afgelopen drie jaar heeft gedaan. "Het hele gebied is in feite op zijn kop gezet. Als natuurliefheb ber lopen de tranen je over de wan gen. Ik ken leden van onze werk groep die met geen stok meer de duinen zijn in te krijgen", vertelt Ter Haar. Hij wijst erop dat de forse uitbrei ding van de waterwinning alleen maar het gevolg is van het wanbe leid van de directie van de toenmali ge LDM. Enkele jaren geleden bleek dat het bedrijf de produktie- capaciteit kunstmatig opschroefde, door het hele filterproces in de dui nen over te slaan. Toen dat bekend werd, volgde het ontslag van de toenmalige directeur. "Op basis van de onjuiste produktiecijfers had het bedrijf toen echter al toestemming gekregen de capaciteit uit te brei den tot 25 miljoen kubieke meter per jaar", zegt Ter Haar. "Als de mi nister op dat moment had geweten dat het bedrijf op legale wijze slechts in staat was ongeveer 12 mil joen kuub te produceren, was de toestemming voor een verhoging tot 25 miljoen nooit gegeven". De LDM ging vervolgens in hoog tempo de verouderde winningsmid delen in de duinen renoveren en vervangen, om de produktie naar de beoogde hoeveelheid op te schroe ven. Ter Haar: "Als je de hele voor geschiedenis in ogenschouw neemt, is de aantasting van de dui nen zeker voor een natuurbescher mer helemaal onverdragelijk". Ter Haar heeft overigens de indruk dat er binnen het waterbedrijf van het EWR wel meer oog is voor de na- tuurbelangen dan enkele jaren gele den. "Er lijkt sprake van een be wustwordingsproces", zegt hij. "Zo is er sinds kort een biologe bij het bedrijf in dienst, waarmee wij als stichting goed kunnen praten". Het is volgens de Katwijker echter maar de vraag in hoeverre een dergelijke kracht binnen het bedrijf ruimte krijgt voor haar ideeën. "Het econo mische belang weegt nog altijd bij zonder zwaar". Er is niettemin goede hoop voor de toekomst, meent Ter Haar. "We zullen steeds proberen het beleid van het EWR bij te sturen, vooral als het gaat om het behoud van de ge bieden die nog een redelijke afspie geling vormen van het vochtige duinmilieu, zoals dat vroeger langs de hele kust was te vinden. De pro vincie Zuid-Holland heeft plannen om enkele van die gebieden op ter mijn weer in hun natuurlijke staat terug te brengen. Als milieu-organi satie mag je van een waterbedrijf ei sen dat ze ervoor zorgen dat deze ge bieden zodanig worden ontzien dat die plannen ook daadwerkelijk kunnen worden uitgevoerd". In Alkemade, Nieuwkoop en Ter Aar STREEK - De gemeenten Alkemade, Ter Aar en Nieuwkoop "heb ben tot de eeuwwisseling gezamenlijk twee keer zoveel grond no dig voor de vestiging van bedrijven als staat aangegeven in het streekplan Zuid-Holland oost. Deze drie zogeheten economische steunkernen in de Rijnstreek hebben tot het jaar 2000 volgens de huidige prognoses 32 hectare bedrijfsgrond nodig, terwijl voor het drietal maar 15 hectare is gereserveerd. Dat blijkt uit cijfers van het IGOR, het overlegorgaan van tien gemeen ten in de Rijnstreek. Een juist ge reedgekomen notitie over bedrijfs terreinen in de kleine kernen van het IGOR-gebied wordt volgende week besproken in de Raad van Overleg van het gemeentelijk sa menwerkingsverband. Op dit moment zijn de mogelijk heden tot uitgifte van gronden op de bestaande bedrijfsterreinen in de drie steunkernen uitgeput. Wel hebben de gemeenten plannen voor nieuwe industrieterreinen in voor bereiding. Met de nu geschreven notitie wil het IGOR die plannen 'in samenhang' beoordelen, zodat de aanvragen probleemloos kunnen worden behandeld door de provin cie Zuid-Holland. Anders kan het bij voorbeeld gebeuren dat Ter Aar, dat het verste is met de voorberei dingen, van de beschikbare 15 hec tare al direct 9,7 hectare opeist. "In diening en toekenning op basis van het principe wie het eerste komt, wie het eerste maalt, is ongewenst voor een evenwichtige regionaal economische ontwikkeling", zo staat in' de notitie. Dat de behoefte aan bedrijfster rein meer dan eens zo groot is als dat in het streekplan staat aangege ven, komt omdat de verwachtingen in het streekplan zijn gebaseerd op cijfers uit het begin van de jaren tachtig, toen volstrekt andere eco nomische omstandigheden het beeld bepaalden. Door de verbeter de markt is die vraag er nu wel, ter wijl ook de behoefte enorm is ge groeid om bedrijven te verplaatsen, vooral uit milieu-overwegingen. De verplaatsingsbehoefte is nagenoeg gelijk aan de uitbreidingsbehoefte. Nieuwkoop werkt aan uitbrei ding van het industriepark met zes a zeven hectare, terwijl ook nog drie hectare grond is gereserveerd voor verplaatsing van een metaalbedrijf uit de dorpskom. Al die ruimte is nodig om aan de eigen behoefte te voldoen. 'Nieuwkoop is overigens niet van plan bedrijven van buiten- binnen de gemeentegrenzen te ha len. Ter Aar heeft voor de eigen op vang 8 hectare bedrijfsterrein nodig en wil in het gebied Bovenland 9,6 hectare hebben. Dat verlangen is volgens het IGOR gerechtvaardigd omdat voor een deel ook bedrijven uit omliggende gemeenten nog in een van de steunkernen terecht moeten kunnen. Er is niet veel ruimte over, zodat grote bedrijven moeten worden doorverwezen naar Alphen, dat voldoende terrein kan uitgeven. Alkemade heeft 13 hectare be drijfsgrond nodig. De reservering van 13,1 hectare nabij de rijksweg sluit daar krap op aan, maar daarbij is geen rekening gehouden met ver plaatsing van milieu-hinderlijke be drijven uit de dorpskom en de actu ele behoefte, die hoger is dan de jaarlijkse vraag uit de eigen gelede- "Alle drie de uitbreidingsplannen moeten als realistisch worden be stempeld", aldus het IGOR. ALPHEN AAN DEN RIJN - Plastic, stukken metaal en glas. Dat was wat onderzoeksbureau Tukker uit Woerden gisteren aantrof in de grond onder het plant soentje aan de Dr. Schreuderstraat in Zwammerdam. Daar is een begin gemaakt met de tweede fase van het nader onderzoek naar de vervuiling op de plaats waar tussen 1940 en 1960 een vuilstort was. Van elke laag grond wordt een monster genomen. Verder worden acht peilbuizen op het grasveld ge plaatst. Rond de voormalige stortplaats, op de plek waar vroeger sloten liepen, worden ook peilbuizen ge plaatst. Dit omdat wordt vermoed dat enkele sloten niet met grond en zand maar met slakken en sintels zijn dichtgegooid, aldus D. Overheul, milieu-ambte naar van de gemeente. Resultaten van het onderzoek, dat ongeveer 40.000 gulden kost, worden eind april verwacht. Op de foto twee medewerkers van het onderzoeksbu reau die met behulp van een benzinemotor proberen een gat te graven in het plantsoentje, (foto Ben de Bruyn) Provincie maakt grond schoon van Kemp Hazerswoude HAZERSWOUDE - Het voormali- ge terrein van S. Kemp Vastgoed in Hazerswoude dat is verontreinigd, wordt door de provincie schoonge maakt. A. Vermeulen uit Benthui zen heeft het terrein en de opstallen gekocht. Zijn makelaar, G. Perdijk, heeft die toezegging van de provin cie gekregen. De nieuwe eigenaar van de grond en opstallen wil een agrarisch loon bedrijf aan de Hoogeveenseweg vestigen. De commissie ruimtelijke ordening heeft dat plan inmiddels goedgekeurd waardoor de kans groot is dat door de raad een vesti gingsvergunning wordt afgegeven. De eis van een aantal commissiele den was wel dat de gifgrond wordt afgegraven en het puin wordt opge ruimd. De kosten van het schoonmaken worden voor het grootste deel be taald door de provincie. De gemeen te Hazerswoude draagt een relatief klein deel bij. Meubelpromenade Katwijk KATWIJK Baajbergen's interi eurverzorging bv heeft deze week de deuren geopend van de Meubel promenade Katwijk. Het niéuwe onderkomen van het meubelbedrijf is, evenals het vori ge, gevestigd aan de Ambachtsweg op het industrieterrein 't Heen. De meubelpromenade omvat 7.500 vierkante meter winkelruimte. Burgemeester G.W. van Mont- frans-Hartman van Katwijk verrich te dinsdag de officiële opening door de lichten in het gebouw aan te doen. SASSENHEIM De criminaliteit in Sassen heim is vorig jaar iets afgenomen. In 1988 moest de politie 678 zaken zien op te lossen, wat overi gens in slechts 22 procent van de gevallen lukte, in het bizonder het aantal zedenmisdrijven, he lingen, vernielingen en fietsendiefstallen daal de. Daar staat tegenover dat er meer werd inge broken. Dat blijkt uit het jaarverslag van de rijkspoli- tiegroep Sassenheim. Het oplossingsprecenta- ge lag het eerste halfjaar nog op 32 procent, maar daalde in de tweede helft van 1988 naar 11 procent. Volgens groepscommandant A. Troost mag aan dergelijke cijfers niet al te veel waarde worden gehecht. "Het oplossen van zaken is mede afhankelijk van het soort onderzoeken dat wordt uitgevoerd. In het tweede halfjaar konden slechts incidentele zaken worden aan- Het aantal helingzaken is vorig jaar gedaald van 12 naar twee. Maar dat betekent niet dat er niet meer in gestolen goederen wordt gehan deld. De zaken zijn alleen niet bij de politie be kend.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 18