'Liever korten op zwemles dan op begeleiding' ADVERTENTIE-SPECIALS 'Verhuizing AH niet in gevaar' Ontslagen kok eist naamszuivering en arbeidsbemiddeling CDA Zoeterwoude tegen afbouw van godsdienstonderwijs Utopia en Muziekcentrum in problemen door geluidisolatie Oegstgeester schoolbesturen: Tuinarchitecte moet oordelen over kunst in 'haar' Hofdijckplantsoen _6uSü EGIO LEIDEN' DONDERDAG 16 MAART 1989 ZOETERWOUDE - Uit een Zoeter- wouds onderzoek is gebleken dat Ons Huis, Don Bosco, het Muziek centrum en de Westender met le vende muziek en disco meer geluid- overlast veroorzaken dan de hinder wet toestaat. Het zou zes ton kosten om dusdanige voorzieningen te treffen dat de vier gelegenheden aan de eisen van de hinderwet vol doen. Twee ton voor Ons Huis en Don Bosco en vier ton voor de ge meentelijke twee, het Muziekcen trum en de Westender. B en W zijn geschrokken van de vier ton voor de gemeentelijke ac commodaties en constateren bo vendien dat de geluidwerende voor zieningen in de Westender zo veel ruimte in beslag zouden nemen dat er voor de bezoekers maar weinig ruimte overblijft. Vandaar hun Stremmingen door werkzaamheden in Wassenaar en Zoeterwoude ZOETERWOUDE/WASSENAAR Door werkzaamheden aan de weg in Zoeterwoude en Wassenaar zal het verkeer rekening moeten houden met stremmingen en omlei dingen. Zo zal van 22 maart 19.00 uur tot en met 23 maart 7.00 uur de oostelijke afrit Zoeterwoude-dorp van de rijksweg A4 ter hoogte van de 35 kilometerpaal in de gemeente Leiden, voor verkeer zijn afgesloten in verband met asfalteringswerk- zaamheden. Met borden wordt de omleidingsroute aangegeven. In de nacht van 4 op 5 april zal in Wassenaar de afslag naar de Zijde laan zijn gestremd. Het verkeer wordt omgeleid via de Bezuiden- houtseweg. In de nacht van 6 op 7 april zal de Rijksstraatweg in Was senaar ter hoogte van het viaduct Landscheidingsweg in beide rich tingen zijn gestremd tussen 23.00 en 6.00 uur. Het verkeer richting Den Haag zal worden omgeleid via de Landscheidingsweg en de Van Alkemadelaan. Het verkeer richting Amsterdam dient via de Zijdelaan en Zijdeweg rijden. voorstel om de muziekactiviteiten van jongerenvereniging Utopia van de Westender over te hevelen naar het beter te isoleren Muziekcen trum. De protesten zijn niet van de lucht. Het bestuur van het Muziek centrum vraagt zich af hoe het met de akoestiek gesteld zal zijn na het aanbrengen van de geluidsisolatie en voorziet moeilijkheden met pro grammeren. VIOS en St. Jan's fan fare gebruiken het gebouw vrijwel iedere avond en zijn ook op zondag van de partij. Utopia voelt er weinig voor om de activiteiten over twee gebouwen uit te smeren. Het eigen gezicht zou zoek kunnen raken en de huren dreigen hoger uit te pakken. Eens gezind zeggen de besturen van Uto pia en Muziekcentrum dat de ver schillende muziekactiviteiten 'on verenigbaar' zijn. Toch wil het ge meentebestuur proberen het onver enigbare te verenigen. De beide be langhebbenden moeten begin april een eisen- en wensenpakket indie nen en de gemeente bekijkt dan of er mogelijkheden tot samenleven zijn. Jubileum Toevallig bestaat Utopia in die aprilmaand 25 jaar en organiseert de vereniging in de week van 9 tot 16 april een feestweek met een re ceptie voor genodigden, films, to neel, volleybal, het Zoeterwouds kampioenschap mens-erger-je-niet, disco, kaarten en een optreden van de Achterhoekse popgroep Nor maal. Begin april krijgen alle Zoe- terwoudenaren het programma boekje in de bus. Utopia is voortgekomen uit de nog altijd bekende K.P.J., die op 16 april 1964 werd opgericht. In die tijd had de pastoor of almoezenier een actief aandeel in de vereniging. Door de ontkerkelijking verdween Burgerlijke Stand E.D.J. Bellekom en J.J.L. van der Ark; Robin S., zv. K.S. Grooss en M.A. Luijkx; Alan G., zv. M.G. Yegülalp en I.A.M. Ier Bogt; Zhao-He. begin jaren '80 de ie van katholiek en de p van platteland leek even eens wat uit de tijd. De j van jonge ren bleef wel overeind en splitste zich in vier vrij zelfstandige vereni gingen onder een overkoepelend Utopia-bestuur. Het gaat om de toneel-, de volley bal-, de sport- en de jongerenvereni ging. Alle vier de onderdelen draai en op dit moment goed. De toneel vereniging voerde onlangs met veel succes een operette op, de volley balvereniging speelt om een toppo sitie in de tweede klasse en de sport vereniging organiseert evenemen ten als de wielerkampioenschap pen. De jongerenvereniging wil een soort 'thuisplaats' voor leden bie den en organiseert activiteiten als een kampeerweekeinde, een drop ping en een disco. Omdat de vereniging zich sterk op de wensen van de leden richt, is de vrijdagse disco tegenwoordig de belangrijkste activiteit. Ook de zon dagse soos draait goed. Binnenkort wil de club darts- en zaalvoetbal toernooien gaan organiseren. Het ledenaantal was enkele jaren gele den naar 35 gezakt, maar is nu weer op 100 gekomen. Gemeentesubsi die heeft Utopia nog steeds niet no dig en daar is het bestuur trots op. Andere trots is de Westender, het gebouw waar Utopia na vele om zwervingen terecht kwam... Albert Heijn in de De Kempenaerstraat met op de achtergrond de Markthof, het toekomstige onderkomen van de grootgrutter. (Foto Wim Dijkman) OEGSTGEEST - Ambtelijk Oegst- geest is er na bestudering van de Raad van State-uitspraak over de Markthof-kwestie heel wat geruster op: de overwinning die omwonen den en bedrijven leken te hebben geboekt stelt niet veel voor. De ge wraakte oversteek van Albert Heijn in de De Kempenaerstraat naar het gebouw van zakenman Proper is er niet door in gevaar gebracht. De Raad van State vernietigde onlangs een besluit van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland. GS hebben volgens de Raad van State .de protesterende bewoners hele maal niet duidelijk gemaakt dat er voldoende parkeergelegenheid is als AH is 'overgestoken' maar slechts vastgesteld dat er een oplos sing voor de parkeerproblemen is gevonden. Dat nu acht de Raad van State onvoldoende, vandaar de ver nietiging. Een woordvoerder van de gemeente spreekt van "een motive ringsuitspraak van de Raad van Sta te". Daarvan zouden de voorstan ders van de verhuizing veel minder te vrezen hebben dan van "een ma teriële uitspraak" had gedaan. VOORSCHOTEN - De Wassenaarder K. van der Heeft eist van het Voorschotense bejaar denhuis Adegeest zuivering van zijn naam en hulp bij het vinden van ander werk. Volgens C.L. Stafleu, de nieuwe voorzitter van Ade geest, kan Van der Heeft op inwilliging van zijn tweede eis rekenen. Naamszuivering ech ter zou nooit zijn toegezegd. Van der Heeft is één van de twee ontslagen koks van het bejaardenhuis, dat in het roerige verleden twee koks en een directrice ontsloeg. Van der Heeft en zijn culinaire collega werden door het bestuur van Adegeest van diefstal be schuldigd, maar de rechter sprak het tweetal daarvan vrij. Toch achtte hij het raadzamer dat de koks hun biezen pakten. De arbeidsverhou dingen in het bejaardenhuis zouden zo ernstig zijn verstoord dat het nooit meer wat zou wor den tussen voorzitter A.L. Oskam en de koks. Dat was vorig jaar april. Inmiddels is Oskam voorzitter-af en liet zijn opvolger Stafleu onlangs in deze krant weten het verleden af te willen sluiten. Hij kondigde een nieuw tijdperk aan. Voortaan zal alles meer constructief en open zijn. Dat artikel was voor Van der Heeft aanleiding om Adegeest aan de twee toezeggingen te helpen herinne ren. Zijn vroegere collega heeft inmiddels an der werk, Van der Heeft is werkloos. Van der Heeft stelt Stafleu voor zijn naam "publiekelijk te zuiveren in een stukje in het Adegeest-journaal". Verder verwacht hij "een actieve bemiddeling met het vinden van ander werk". "U weet misschien niet wat mij is aan gedaan maar ik ondervind nog elke dag de ge volgen hiervan", aldus Van der Heeft in zijn brief. Stafleu schrijft terug dat hij in de archief stukken van de betreffende zitting van het kantongerecht niets heeft gevonden over Van der Heefts naamszuivering. Wel, zo erkent Stafleu, heeft Adegeest hulp bij het zoeken naar ander werk toegezegd. Oude en nieuwe bestuursleden zullen die toezegging gestand doen, aldus Stafleu. "Dit houdt ook in dat be drijven waar u zou solliciteren, bij ons bestuur op positieve informatie kunnen rekenen". Volgens Van der Heeft is er in de notulen van de kantongerechtszitting van 27 april in derdaad niets terug te vinden over naamszui vering. Toch zou die toezegging in het bijzijn van de rechter zijn gedaan en wil de advocaat van Van der Heeft niet zomaar opgeven. Paden complex Oud Raadwijck geasfalteerd ZOETERWOUDE - De paden van het volkstuincomplex Oud Raad wijck in Zoeterwoude worden spoe dig opnieuw geasfalteerd. Het asfalt van de paden is zo sterk verbrok keld, dat de tuinders meer in de klei dan op de verharding lopen. De volkstuinvereniging besteedt jaar lijks aan het onderhoud 500 gulden, "maar de afbrokkeling is nu niet meer bij te houden", aldus be stuurslid P. Blom gisteravond tij dens de vergadering van de com missie financiën. De gemeente is volgens contract verplicht de paden te onderhouden, maar de asfaltering komt pas over drie jaar voor in het gemeentelijke huishoudboekje. De volkstuinvere niging vindt echter de toestand on houdbaar en wil zo snel mogelijk tot asfaltering overgaan. De kosten be dragen 9000 gulden. Het bestuur van de vereniging heeft angeboden dat bedrag over een periode van 10 jaar zelf te betalen. Daarnaast willen de volkstuin ders zelf voor het snoeien van bo men en onkruidverdeling zorgen. Dat bespaart de gemeente jaarlijks nog eens 800 gulden. Omdat de door de volkstuinvereniging aangedra gen voorstellen de gemeente geen geld kosten, kon de commissie fi nanciën gisteren snel akkoord gaan. Verwarring over uitgestoken hand leidt tot ongeval in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Een 19-jarig Leiderdorps meisje is gisteroch tend op de Oranjelaan in Zoeter woude aangereden door een 23-jari- ge Leidse motorrijder. Het meisje moest met een gekneusde enkel worden overgebracht naar het zie kenhuis. Of zij nog meer mankeer de, is onbekend. De motorrijder heeft het meisje in de flank gereden toen zij haar hand uitstak ten teken dat ze linksaf wil de slaan. De Leidenaar dacht dat het meisje bedoelde dat ze enige fietsers voor haar wilde inhalen. Club moet verhuizen Centrum vreest voor akoestiek 'Discriminatie bijzonder onderwijs' OEGSTGEEST - De bestu ren van bijzondere scholen, het CDA en de PPR protes teren tegen de bezuinigin gen op logopedie en school- gebeleidingsdienst, zoals B en W van Oegstgeest die voorstellen in de voorjaars nota. De schoolbesturen hebben de gemeente laten weten nog liever het school zwemmen te schrappen om dat de meeste leerlingen reeds kunnen zwemmen voordat het schoolzwem men begint. CDA-raadslid mevrouw M. de Vroomen: "groeiende wachttij den" (foto Wim Dijkman) Dit bleek gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor onderwijs. Het terugbrengen van de logopedie voor het openbaar en het bijzondere basisonderwijs van 28 naar 23 uur betekent volgens een woordvoerder van de Hofdijck- school dat minder urgente gevallen op eeii wachtlijst van soms wel an derhalf jaar terecht komen, vooral ook omdat de logopedist slechts één ochtend per week aanwezig is. CDA-raadslid mevrouw M. de Vroomen vreesde voor een groeien de wachttijd omdat het Oegstgees ter leerlingenaantal nog altijd stij gende is. Voor de tijdrovende be handeling van 'verborgen taalpro blemen' als woordenschat en zins bouw resteert straks helemaal geen tijd meer, waarschuwt de christen- democrate. Volgens E. Weijzen, directeur van de Jenaplanschool moet worden vermeden dat logopedie alleen voor draagkrachtigen is weggelegd. "Je ziet de particuliere instanties als paddestoelen uit de grond schie ten", waarschuwde hij. "Bovendien werkt de preventieve logopedie die door de bezuinigingen zeker zal ver vallen, ob den duur kostenbespa rend". Ook de bezuiniging van ruim zes tien procent op het huidige aantal uren voor de schoolbegeleidings dienst vormt een schril contrast met de steeds groter behoefte. "Terwijl bezuinigen op het onderwijs immer de tendens is geweest, neemt de be hoefte aan hulpverlening steeds meer toe. Korten op dit soort zaken betekent nog meer problemen. Lie ver zie ik dan ook bij voorbeeld de reinigingsrechten omhoog gaan", verklaarde tegenstander Van Eisen (PPR). Het plantsoen i i de Oegstgeester Hofdijck. Wellicht dat hier 'Doorgaande Beweging' komt te staan. (Wim Dijkman) OEGSTGEEST - Het langgerekte plantsoen met de bomenrijen aan de Oegstgeester Hofdijck kan vol gens de bewoners pas na raadple ging van Mien Ruys worden aange wezen als de nieuwe plaats voor het kunstwerk 'Doorgaande Beweging' van de Leidse kunstenaar F. de Wit. Ruys, tuinarchitecte, is de ontwer per van het plantsoen, waarin De Wit een geschikte stek voor de ze ven stalen poorten van 'Doorgaan de Beweging' ziet. Dat kunstwerk stond tot 20 sep tember van vorig jaar bij de jonge- renflat in Haas wijk, maar moest wij ken in verband met het besluit om van het kruispunt Haaswijklaan- /Kleyn Proffijtlaan/Kerckwerve- laan een rotonde te maken. De Wit mocht op zoek naar een andere plaats voor zijn werk. Bewoners van de Hofdijck hebben de gemeente in brieven laten weten dat voor er een besluit valt, Mien Ruys moet wor den geraadpleegd. De Wit zocht niet alleen naar een nieuwe plaats voor Doorgaande Be weging maar ook naar een nieuw kunstwerk voor Haaswijk. Op eigen initiatief heeft hij inmiddels een ontwerp gemaakt voor een "wind- beeld" dat midden in de rotonde van Haaswijk zou moeten komen te staan. Volgens een woordvoerster van de gemeente gaat het om een "soort van driehoek van ijzer, met daar bovenop een vaantje dat met de wind mee draait". B en W hadden hierover dinsdag nadere besluiten moeten nemen, maar ze hebben het windbeeld "aangehouden" tot een volgende keer. ZOETERWOUDE - De gemeente lijke subsidie voor het godsdienst onderwijs aan de bijzondere scho len in Zoeterwoude wordt in drie jaar volledig afgebouwd. Tot nu toe konden bijzondere scholen de pas tores van de plaatselijke parochies voor het geven van godsdienston derwijs inschakelen. Het CDA is verre van gelukkig met de maatregel. De christen-de- mocrate J. Berkouwer: "Het is er in een paar maanden doorgeramd. Het is discriminatie voor het bijzonder onderwijs". In de vergadering van de commissie welzijn liet zij weten dat de schoolbesturen tijdens een bijeenkomst van de schoolraad door wethouder H. Graniewski (welzijn) voor een voldongen feit zijn gesteld. "Het onderwerp is on voldoende doorgesproken, want het is als een mededeling afge daan", is haar klacht. "De schoolbesturen hebben geen bezwaar aangetekend omdat zij niet wisten dat hierdoor de kerkelijke functionarissen hun godsdienstles sen niet meer kunnen geven. De mensen voelen zich gefopt en het CDA betreurt deze gang van zaken zeer", aldus Berkouwer. Dankbaar I. Batelaan (Progressief Zoeterwou de) heeft juist tegengestelde gelui den van het schoolbestuur in het dorp gehoord. "Deze mensen vin den het terecht dat de subsidie wordt afgeschaft en zijn alleen maar dankbaar dat zij er van 1964 af van hebben kunnen profiteren". Haar fractiegenoot W. Ooijendijk bekeek het tijdens de bewuste com missievergadering van de principië le kant. Hij was van mening dat schoolbesturen zelf hèt godsdienst onderwijs moeten regelen. Eventu eel in samenwerking met de pasto res. "Moet dat geld kosten? Dan kunnen ze dat uit hun eigen vergoe ding betalen", aldus Ooijendijk. De PZ'er was van mening dat de wethouder een zeer zorgvuldige procedure had gevolgd. Hij wees er op dat, toen het voorstel in een van de vorige commissievergaderingen werd behandeld, er geen CDA-frac- tielid aanwezig was. "In die verga dering zijn wij uitgebreid geïnfor meerd", stelde H. van der Kooi (WD) vast. In het bijzonder onder wijs ligt het godsdienstonderwijs besloten in het karakter van de school en daarom is de WD voor afschaffing van de subsidie. Overtuigd De aangevallen wethouder Gra niewski zette tijdens de vergade ring uiteen dat zij over dit onder werp veel heeft gesproken met de schoolbesturen. Zij heeft de bestu ren een maand de tijd gegeven om zich erover te beraden. De reactie was volgens haar dat er begrip kon worden opgebracht voor het afbou wen van de subsidie. Na deze reac tie heeft de wethouder het voorstel in de schoolraad gebracht en nie mand stemde tegen. Granjewski is ervan overtuigd dstt zij met de grootste zorgvuldig heid te werk is gegaan en dat de op merking over discriminatie van het bijzonder onderwijs volkomen on terecht is. Berkouwer wenste ech ter niets van haar beweringen terug te nemen. Vertraging door kapotrijden van spoorwegbomen VOORSCHOTEN - Een onbekende heeft gistermiddag om vier een spoorboom bij het NS-station aan de Voorschotense Papelaan in de prak gereden. Gevolg was dat het verkeer in dé richting van het cen trum van Voorschoten anderhalf uur lang te lijden had onder strem mingen. 1989 biedt ondernemers weer volop commerciële scoringskansen. Niet alleen omdat de consumptieve bestedin gen gelijke tred houden met een stijgend vertrouwen in een groeiende economie, maar ook omdat de grote beurs- tentoonstellingen in hun kielzog regionaal veel consumenten over de streep trekken. Het Leidsch Dagblad en Alphens Dagblad maken het hun lezers dit jaar weer extra gemakkelijk om trends, ont wikkelingen en aanbod op de voet te volgen. De speciale advertentiepagina's (vaak met gratis steunkleur) bieden eën overzichtelijke en duidelijk herkenbare presentatie van wat ondernemers hun potentiële klanten in dat specifie ke marktsegment te bieden hebben. DOELGERICHT ADVERTEREN BRENGT CONSUMENTEN IN BEWEGING! Plaatsing: donderdag 23 maart ADVERTENTIE-SPECIAL PAASTIPS Wat gaan we doen met Pasen? Halen we van alles in huis of gaan we lekker uit eten? Zijn de aanbiedingen dit jaar extra voordelig? Of laten we de keuken de keuken en reserveren we alvast een tafel in een leuk restaurant? Maar bij wie en waar, dat is de vraag. U kunt daar als ondernemer antwoord op geven! Op 23 maart! Reserveren en opgeven van advertenties: 071 16 13 93

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16